Het lang1 gewenschte is er! JAN WIiNGELS, u. k Burgerlijken Stand. Trappistenbierbiouwerii „DE SCHAAPSKOOI" te Tilburg, Rechtzaken, Laatste berichten. H andels bericht en (nl. Trappistenbier). Met een dreg uit het nabijzijnd politie posthuis aan de Boschbrug gelukte het, na verscheidene vruchtelooze pogingen, de drenkelinge op te halen, waarna zij werd overgebracht naar de portiers woning van den dierentuin. Dr. Aalsmeer trachtte de levensgeesten der vrouw, die nog zwakke teekenen van leven gaf toen zij werd opgehaald, tevergeefs op te wekken en moest den dood constateeren. Moordaanslag in een kerk. Dinsdag omstreeks 7 uur ging een onbekende een biechtstoel van de St. Michel der Recollets kerk te Kortwijk binneD. De biechtvader bemerkte al spoedig, dat hij met een gek of een boosdoener te doen had en verliet den biechtstoel. De onbekende deed evenzoo en ging op een stoel dicht bij 't hoofdaltaar zitten. Een broeder gewaarschuwd door den biechtvader ging eens kijken. Toen trok de onbekende een mes uit zijn zak en stortte zich op den broeder, die in de sacristie vluchtte en die sloot. De ra zende nam toen een bankje en verbrijzel de daarmede de ramen van de sacristie. Het gelukte de geloovigen niet dan na veel moeite den razende tot bedaren te brengen en aan de politie over te leveren Men moest hem het dwangbuis aandoen. In een zijner zakken vond men papieren op den naam van Jéan Leonard Lannvo, mijnwerker, geboren te Hulst en wonende te Somain in Frankrijk. Hij is naar de gevangenis van de stad overgebracht. Ongelukken. Maandag reden de land bouwer A. Boet en zijn zoon, in gezel schap van K. Slagboom en diens 7-jarig zoontje, met wagen en paard over den Diefdijk op weg naar Leerdam. Toen men het erf van den landbouwer Verrips had verlaten waar men een koe gekocht had sloeg het paard op hol. Slagboom sprong van den wagen om het paard te grijpen, doch hij kon niet verhoeden, dat het met den wagen van den dijk tuimelde. Boet en het jongetje lagen onder den wr.gen, terwijl eerstgenoemde nog met het hoofd tegen een steenen dijkpaal aangekomen was. De ongelukkige werd zwaar gekwetst opgenomen en naar de boerderij van Verrips gebracht, waar hij overleed. Het zoontje van Boet had een armpje gebroken. Den heer mr. I. P. A. N. Caroli, lid van den Amsterdamschen gemeen teraad en van de Provinciale Staten van Noord-Holland, heeft gistermiddag een treurig ongeval getroften. Naar gewoonte had hij in den tuin van zijn huis, Keizersgracht 588, voor uitspanning wat met zijn revolver schijf- geschoten op een dikke plank, welke hij op een stoel in het tuinhuisje achter in den tuin had gezet. Daar de revolver, die van een heel bijzondere constructie is, een beetje haperde, nam hij, meenende dat de re volver ongeladen was, het magazijn er uit, legde het op het stoepje bij het plaatsje vlak achter het huis, en begon, staande vóór het raam van de keuken in het sousterrain, waar de dienstbode vóór de aanrechtbank stond te werken, de revolver schoon te maken, toen hoe het mogelijk was, begrijpt niemand plotseling nog een schot afging. De kogel trof hem eoodlottigerwijze links in de onderbuik, ging dwars door de buik, perforeerde vermoedelijk de maag en kwam rechts in de lendenen uit. Hevig bloedende, viel de heer Caroli neer. De hulsgenooten, die op het hulpgeroep van de dienstbode in allerijl kwamen toeloopen, namen hem op, droegen hem in huis en telefoneer den onmiddelijk eenige doctoren, o. a. dr. H. de Wal en dr. A. Kritzler, die spoedig ter plaatse waren en den patiënt onder behandeling namen. Tevens werd om een operatie-tafel en eenige verpleegsters getelefoneerd, om dadelijk tot e«n operatie te kunnen over gaan. De patiënt, die bij zijn volle bewust zijn was weigerde echter zich aan een operatie te onderwerpen. Natuurlijk waren de familieleden, vrienden en kennissen den heer Caroli ten zeerste onder van den indruk van het gebeurde. Gisterenavond was de toestand van den lijder zeer ernstig. (Tel.) Vliegproeven te Leur. Men schrijft uit Breda aan de N. Ct. Naar aanleiding van in de dagbladen verschenen beriehten, als zou te Leur den 9en Mei niet met een machine systeem Wright gevlogen kunnen worden hebben wij ons tot den heer Heerma van Voss gewend, op wiens initiatief de vliegproeven te Leur zullen plaats heb ben. De heer H. v. V. verklaarde ons, dat 9 Mei wind en regen voorbe houden te Leur gevlogen zal worden met een Wrighttoestel, daar de heer Paul Wiltort eigenaar is van een derge lijk toestel en op het oogenblik druk bezig is met zijn toestel proeven te ne men, ter verkrijging van een andere aanvangssnelheid. De heer Wilfort is niet een leerling van Wright, maar een leerling der fabriek Astér, welke de Wright-machines vervaardigt. De machine, waarmede 9 Mei gevlo gen zal worden, heeft een gewicht van 500 K G. en wordt voortbewogen door een motor van 30 P.K. Deze week komt de heer Wilfort te Leur om de plaats aan te wijzen waar de loods gebouwd zal moeten worden, met het oog op de windrichting. Aan Z. K. H. Prins Hendrik is door den heer Heerma van Voss een uitnoo- diging gezonden, doch Prins Hendrik heeft laten antwoorden, dat Z. K. H. verhinderd is. Dat het bezoek kolossaal zal zijn, blijkt wel uit de omstandigheid, dat de Staatsspoor op dien dag om het kwar tier extra-treinen zal laten loopen uit de richting Breda en Roozendaal. De bewaking der terreinen is opge dragen aan de marechaussee. Kinderroof. Dinsdagnamiddag na schooltijd hebben met woonwagens rond trekkende luitjes een meisje van circa 8 jaar van den werkman J. v. G. te Tongelre (N. B.) geroofd en in een woonwagen meegenomen- De vader, een werkman, op de fabriek der firma Briining werkend, van de vermissing in kennis gesteld en wien men vertelde, dat het vermoedelijk in een woonwagen was, trok, vergezeld van een 15-tal vrienden, naar Poeiers, waar de woonwagens gezien waren, en hij was zoo gelukkig zijn kind uit één der woonwagens te redden. Men begrijpt de vreugde van kind en ouders bij het wederzien. Een lynch-partij. Maandag is te Ada in den staat Oklahoma weer eens een staaltje vertoond van ruwheid en eigengerechtheid eener volksmenigte in de Zuidelijke Staten, wanneer eenmaal de hartstochten in werking zijn gekomen. Vier mannen, ditmaal eens blanken en j daarbij lieden van positie, waren in het plaatselijke huis van bewaring gedetineerd wegens de vermoording van een vroege- ren gerechtsdienaar. Bobbitt. De daad was met voorbedachten rade gepleegd, op aanstichting van zekeren Miller, wien tal van andere misdaden, w. o, moorden, werden ten laste gelegd. De moord was uitgebracht door een jeugdigen medeplichtige, die een volle dige bektntenis aflegde. De vier hoofdschuldigen nu werden door een 300 man sterke menigte uit de gevangenis gehaald en aan de balken in een naburige schuur opgeknoopt. De jonge medeplichtige werd ongemo- lesteerd gelaten. Een aanvaringij dooden. Ten gevolge eener aanvaring met het ver trekkende stoomschip >Oxford4 zonk de binnenkomende stoomboot >Edith4 bij Droebak. De kapitein en zijn vrouw benevens 15 personen der bemanning zrjn daarbij omgekomen. De »Oxford4 is aan den grond gezet. Een ketel gesprongen. In een suiker fabriek te Baesrode, nabij Gent, is heden een ketel gesprongen. Naar het heet zijn er een 10-tal dooden en verscheidene gewonden bij gevallen. Ontploffing. Volgens de Patriote zijn er bij de ontploffing te Baesrode 6 werklieden ernstig gewond de aange richte schade beloopt 500,000 frs. Acht menschen verdronken. Omtrent de schipbreuk bij Lemmer, waarvan we reeds melding maakten, vernemen we nog het volgende Het verongelukte tjalkscheepje >De Hoop4, was met zand en grint bestemd voor de firma Averson en De Vries te Steenwijk, die de aannemers zijn van den Noord-Ooster Locaal-Spoorweg. 15 April zijn 3 scheepjes, waaronder dat van het ongelukkige gezin, voor rekening van de firma H. J. Den Breejen Jzn. uit Nijme gen vertrokken. Het scheepje was zeer waarschijnlijk niet meer zeewaardig, al thans niet bestemd voor zulk een storm weder als gisternacht. De »Heerenveen< vertrok om halftien uit de haven, doch keerde reeds kwart voor elf terug. Men vond het scheepje, dat waarschijnlijk een wrakke schuit was, in zinkenden toestand. Alle pogingen werden in het werk gesteld om de on gelukkige, in doodsangst verkeerende opvarenden te redden, doch de beman ning van de >Heerenveen4 zag de kin deren, waarvan de jongste een halfjaar, de oudste tien was .voor haar oogen verdrinken. Om kwart voor elf keerde de >Heeren- veen4 in de haven terug. De lijken zijn nog niet aangespoeld. Hoe het ongeluk precies gebeurd is, valt moeilijk te zeggen. Het scheepje zonk in een enkel oogenblik naar de diepte. Onder zeer slechte omstandig heden had schipper Dinkla de reis aan vaard. Hij had verkeerden wind, zoodat de zee op zij van het scheepje stond. Een rukwind sloeg de roef waarin de vrouw en de kinderen, overboord, de schipper kwam nabij het bootje dat achter het schip voer, terecht en greep zich aan het touw vast. In dezen toe stand zag hij zijn vrouw en zijn zes kin deren een voor een door den rukwind overboord werpen en naar de diepte zinken- Eenige schippers, waaronder schipper Van Tijzelen' ontdekten het gevaar en kwamen nader, zij wierpen den loods. De Vries uit Kaïnpen, nog een lijn toe. De Vries, die zich zwem mende boven water had gehouden en mede de vrouw en kinderen had zien verdrinken, greep uitgeput van ver moeienis de lijn. Tijzelen riep hem nog toe, vol te houden, doch de ongelukki ge, volkomen uitgeput, riep terug>Ik laat maar los, ik kan het niet meer houden-4 Toen zonk het achtste slacht offer voor de oogen van Tijzelen naar de diepte. Het laatst had men nog het kindje van 2 1/2 jaar zien drijven. Dinkla zelf werd tenslotte door de Heeren veen4 opgepikt Hij verklaarde, tenminste dit kan men uit de woorden, die de on gelukkige, radelooze man uit, opmaken, dat er aiet eens de tijd was om de noodvlag te hijschen. Hij is zoolang bij een scheepsbevrachter te De Lemmer binnengebracht. Hij is sprakeloos van ontzetting en wanhoop. Dinkla behoorde tot de armste der schippers en moest zelfs in de af- geloopen winter bedeeld worden. Thans is de ongelukkige zijn vrouw, zijn kin deren, zijn schip, ja, alles kwijt. Men zag hem wezenloos met den kan tonrechter door de straten van het stille stadje loopen. Een ooggetuige verteld in de Tel. het volgende Toen het stoomschip j>Heerenveen4 van de HollandFriesland-lijn, gister ochtend om kwart vóór tien uit De Lemmer vertrok en een kwartier buiten de haven was, merkte het dat het houten tjalkschip van den schipper Terwispel, van Groningen, in nood verkeerde. De zeilen fladderden aan de punt van den mast. Toen men dichter bij kwam was het schip reeds gezonken, alleen de mast stak nog boven water. Op de golven dobberde een leege sloep, waaraan een man zich met één arm vastgeklemd hield. De »Heerenveen> draaide bij, zoodat de sloep langs bakboordzijde kwam te liggen. De stuurman begaf zich in de sloep, trok den schipper uit het water en liet hem met touwen aan boord hijschen. De man verkeerde in een deernis- waardigen toestand en riep voortdurend, dat zijn vrouw en zes kinderen, alsook de loods, zich nog aan boord bevonden. De loods hing in het want, vrouw en kinderen waren reeds omgekomen en bij het zinken met de roef weggespoeld. De oudste der kinderen was 9, het jongste 2 jaar oud. De schipper, een man van middelbaren leeftijd, was geheel radeloos. Voortdurend moest men hem vast houden, daar hij anders over boord zou zijn gesprongen. Toen hij later een beetje gekalmeerd was, zeide hij, dat hij het geen vijf minuten langer had kunnen volhouden bij de sloep. Aan boord van de »Heerenveen> was de consternatie natuurlijk groot. De boot keerde naar DeJLemmer terug, om er den schipper, die in deze plaats familie heeft aan wal te zetten, en kwam daar door twee -uur te laat hier aan. Ook etn visschersboot uit De Lemmer kwam nog te hulp en deed vergcefsche pogingen om den loods te redden, door hem een haak toe te steken en touwen uit te gooien. Door vermoeienis overmand moest de ongelukkige echter loslaten en zonk in de diepte weg. De loods, De Vries, was te Kampen woonachtig. Hij werd door den schipper zeer geprezen. Omtrent de oorzaak van de ramp valt nog niets met beslistheid te verklaren. De schipper verkeerde nog te zeer onder den indruk van het voorgevallene, dan dat men hem met vragen lastig kan vallen. Of de lijken der slachtoffers reeds ge vonden zijn, is onbekend. Aan boord van de »Heerenveen» zag men 't lijk van een der kinderen drijven; de hooge zee maakte opvisschen echter onmogelijk. Het moet nogal gespookt hebben op de Zuiderze, en het is niet onmogelijk, dat de ramp te wijten valt aan een zooge- naamden vliegenden storm, die de schippers plotseling overvalt en hen als het ware machteloos doet staan. De meord te Tilburg. Voor de arr. Rechtbank te Breda diende gisteren tegen M. D., een 30 jarig schilder uit Tilburg, die terecht staat terzake, dat hij op 14 Maart 1909 te Tilburg met het oogmerk om A. v. V. te dooden. althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen ter volvoering van voorzegd oogmerk genoemden v. V. geweldig met een mes ter hoogte van de linkerborst een slag of steek heeft toegebracht waardoor de linkerokselslag ader werd doorgesneden en dientenge volge meergenoemde v. V. na enkele minuten door verbloeding is overleden. Althans als zoude hij op of omstreeks 14 Maart 1909 te Tilburg A. v. V„ hebben mishandeld door dezen moed willig en gewelddadig met een mes ter hoogte van de linkerborst eer dag of steek toe te brengen, waardoor de lin kerokselslagader werd doorgesneden en dientengevolge genoemde v. V. na enkele minuten door verbloeding is overleden. In deze zaak, waarin Mr. Max Prück u't Amsterdam als verdediger optreedt, zijn 9 getuigen gedagvaard, waaronder de heeren dr. A. Butner en N. Schrij ver, als deskundigen. Het O. M. eischte 8 jaar gevangenis straf. (Per Telefoon.) H. M. de Koningin. DEN HAAG. De Koningin deed he denmorgen hare gewone morgenwande ling niet, vermoedelijk in verband met het oog op het regenachtige weer. H. M. verleende audiëntie aan den minister van Marine. Papendrechtsche zaak. AMSTERDAM. Het Hbld- verneemt dat de detacheering der maréchaussée naar Papendrecht strekt om mogelijke ongeregeldheden in de toekomst te voor komen, als gevolg van de gespannen verhouding tusschen 't volk en de rijks veldwachters, zonder vooruit te loopen op net onderzoek van den heer Voor molen. Den veldwachters is gelast zich in 't vervolg van toezicht te onthouden. Konstantinopel. Het parlement heeft een onderhoud met Resjad effendi, den toekomstigen troonopvolger. Besloten werd aan den groot-vizier van den sultan 't besluit te vragen waarbij Resjad effendi tot sultan wordt geproclameerd. De geheime nationale vergadering be sloot deze als zoodanig uit te roepen, Monaster te bezetten en den sultan te outron en. Vanaf vanmorgen 7 uur wordt 't vechten voortgezet. De verliezen moeten zeer groot zijn. Het spreekwoordelijk geworden ,,de boeren klagen altijd" zou men haast ook kunnen zeggen van de leerlooiers. Daar gelaten in hoeverre de eersten reden hebben, lijdt het geen twijfel dat laast- genoemden werkelijk sedert een groot aantal jaren een slechten tijd doormaken en dus met recht klaagtoonen aanheften- De oorzaak is v. m. gelegen in de buitensporig hooge huidenmarkt. Huiden zijn eenmaal een speculatie-artikel van kapitalisten geworden, die de markt al naar hun goedvinden manipuleeren. De prijzen worden thans weer in La Plata zoo enorm boven Europeesche pariteit opgedreven, dat er voor den leerfabri- kant geen denken aan is tegen de be staande leerprijzen een cent te verdie nen. Amerika schijnt in de beste waar alles op te koopen en laat de Europeesche slachthuiden ook al niet met rust. In- landsche huiden en vellen zijn weer stij gende met veel kooplust. O. I. runder, maar vooral buffelhuiden zijn aan de hoofdmarkten Amsterdam en Rotterdam meer gevraagd in loco en zeilende gingen flinke partijen van de hand. Te Antwerpen is dë markt zeer vast, Saladerasossen opnieuw stijgende tengevolge van hoogere vraagprijzen in La Plata Van 14 tot 21 dezer verkocht men 4886 gezouten, 3515 droge en 200 diverse, samen 8601 stuks huiden. Voor raad 94.000 stuks. Leder gevraagd, prij zen gaan geregeld met kleine fracties hooger, maar in evenredigheid der hui den, deze staan 10 a 150/0 boven pari teit van zwaar leder. Daar de voorraad overal beneden het middelmatige is, de schoenfabrieken slecht voorzien zijn en bovendien over 't algemeen bijzonder druk werken zal de leermarkt hoogst waarschijnlijk in de naaste toekomst in opgaande richting verkeeren. Bij deze deel ik het geachte publiek van Waalwijk en Omstreken mede, dat ik bij de bestaande Agenturen, thans gekregen heb het Agentschap van de welk bekend bier door mij gebotteld en per fust aan huis wordt geleverd. Tevens is bij mij gevestigd 't agentschap van de Firma A. J. SCHOLTEN, Likeurstokers, Rotterdam, waarvan steeds bij mij voorradig zijn, alle alcohol-vrije Likeuren in groote verscheidenheid en prijs. Aanbevelend, St. AntoniusparochieWAALWIJK* zij onze TROUSSELAT's BRAND- KnSTEN verre te verkiezen boven andere fabrikaten Omdat dezelve le. In vele branden bewezen van vuurproef- houdende constructie te zijn. •2e. Zeer zuiver zijn afgewerkt, 3c. De prijzen beduidend voordecliger zijn. Vele attesten ter inzage- Courante soorten geregeld voorhanden. Hoogstraat A 7 en 8, GORINCHEM. ■vAmi-'JlU.)!LUI' ■til- JJ.IU1L__Jlil' WAALWIJK, 23 April 1909. Beesten aangevoerd 80 stuks. Kalfkoeien f170 -f240. Kalfvaarzen f 140 f 220. Weikoeien f100 f160. Pinken f 50 100. Graskalveren f 30 f 50. Lammeren f 4.50 f9. Varkens aangevoerd 70 stuks. Prijzen van f8. tot f 14. Boter aangevoerd 475 KG. Boter prijzen f 1,24 tot f 1,35. Eieren prijzen van 3 lol3l/s cent per stuk KAATSHEUVEL, 16 April. De prijs der boter was heden op de mijn hoogste prijs f 1.43, middelprijs t 1.'G, laagste prijs 1,29. DUSSEN, 16 April. Boterprijs per K.G. f 1.17 a 1.33. Middelprijs f 1.26. Aanvoer 111 K.G. Eieren 1 0,75 per 26 stnks. WASPIK 16 April. De prijs der boter is hier tbans gesteld op f 1,34 per Kilo. TILBURG, 16 April. Boter f 1.32»/j a f 1.37'/,. Eieren 3 a 4 cent per stuk. WAALWIJK. GEBOORTEN Johanüa d. v. Ph. H. van Eeten en G. de Hart. Jacobus Cornelis z. r. W. J. Henkelman en H. W. Bergmans. Johannes Paulus Miehaël Gonzalus z. v. G. C. Eikenbroek en M. W. van der Pennen. Antonius Maria d. v. J. C. Vernnlst en M. W. Kro'. Albertus Johannes z. v.J. W. Verhoofstad enJ.Kuijlen.Hendrikus Arnoldus z. v. S. F. van Wees en M. M. Bosnians. OVERLIJDEN: Elisabeth Adriana Josepha Maria Zijlmans 26 jaren. Hubertus Hoevenaar één maand. Matheus Johannes Antonius Vesters. Adria&n van Oostrum, weduw- nvar van M. E. Fabrie 72 jaren. HUWELIJKEN: Augustinus Josephus van den Broek 27 jaren en Engelina Elisabeth Klijberg 22 jaren. Johannes Hendrikus de Peffer 29 jaren en Adrians Maria van Kuik 19 jaren. VLIJMEN GEBOREN Theodora Maria, d. van A. Dekkers en M. Mommersteeg. Joiephina Maria Martina, d. v. L. v. Engelenen A. M. Kosters. Johanna Gerarda, d. van G. van Engelen en H. P. Barten. Cornelia Hendrik» d. van G. van Beurden en H. KolenMaria Hermina, d. van J. de Boer en H. M. Broeien. Hendrika Antonia, d. van L. van Overdijk en CyanEsdonk.Andreas Wilhelmus Antonius, 1. van J. A. van Halder en E. Loeff. Catharina Maris, d. van H. F. van den Dungcn en A. van de Grieodt. OVERLIJDEN: Adriana van Gorp, echtg.van W. ▼an de Wiel, oud 63 jaren. Adrianns van den Heuvel, oud 19 jaren. Johanna Adriana Hermar, oud 3 maanden. Helena Petronella Maria Verboord, oud 2 maanden. ONDERTROUWD: Franciscus Herman, oud 27 jarenen Gijsberdina Kuijpers oud 24jaren. Adrianus van der Lee, oud 25 jarenen Clasina Kuijpers oud 25 jaren. Wilhel mus Hubertus van dei Sterren, oud 27 jaren en Adriana Scheij, oud 26 jaren. Waarom

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 10