Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Nummer 34. Zondag 25 April I9Ö9. «jaargang AN TOON TIELEN, Bit nummer bestaat uit DRIE Bladen Eerste Blad. HET GEHEIM VODDENRAPER LANDBOUW- Uitgever: FEUILLETON, RAOUL DE NAVERY. tel en '8, Wiilvjjkscke üii Langstraatsche Courant, Dit Blad verse ijnt "Woensdag- en Zaterdagavond. A. b o it n o m e n t s p r ij s per 3 maanden f 0."5. F:-an<o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W AALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtentiën 17 regels f 0.60 j daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. komt U halverwege tegemoet, doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft' der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. 5unlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezuiverheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt voor het wasschen van kostbaar linnen en fijne kant. Nederland en Venezuela. Wij hebben aan de N. Ct. ontleend de voornaamste bepalingen der overeen komst tusschen Venezuela en ons land, om de hangende geschillen uit den weg te ruimen. De Staatscourant heeft deze goede berichten komen bevestigen. De uitkomsten van de langdurige on derhandelingen zijn van beteekenis, niet alleen voor een beoordeeling van het door de regeering in deze gevolgde beleid, maar, wat gewichtiger is, voor de belangen onzer kolonie Curagao, als mede voor de waardeering welke het Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HKT FKAN8CH VAN 91. Vau zijne eerste ontroering bekomen, onder vroeg Aurillac zich met meer kalmte Wat wenschte ik Wat vroeg ik aan God? Ik smeekte Hem, mij het lot der mijnen te doen kennen en mij het middel te ver- schallen om de achting der menschen te herwinnen. Anita's graf werd in eere ge houden en het zal mij gegeven zijn daar te gaan nederknielen om haar te smeeken aan God om sterkte voor mij te vragen. Miju zoon leeft 1 hij zit daar voor mij 1 Ik vind meer edele hoedanigheden in hem dan ik ooit zou hebben durven hopen. Had het niet kunnen gebeuren, moest ik niet vreezen, dat die verlaten knaap, op zijne beurt, de prooi der boozen werd God heeft hem mij rein, goed en edel teruggeschonken! Iladde men mij gisteren gezegd Gij hebt de keuze tusschen. twee gunsten des Hemels uw oerherstel of nw kind kies den zou ik uitgeroepen hebben Mijn zoon geeft mij mijnen zoon terug Welnu hoewel ik die keuzo niet heb uitgesproken, was zij den Almachtige bekend Voorzeker ik kan tot de meuBchen zeggen Ik ben onschuldig, hier heb ik er het bewijs van, e*i evenwel Maximiliaan be houden, hij, die altijd voor «mijn kleine Max« blijft. Maar het zien van zijne smart zou mij onverdragelijk zijn. Ik wil dat hij gelukkig zij ten koste van mijne eigene vreugde het 'even ontsluit zich voor hem, voor dat jonge optreden van ons land in de Castro-at- taire bij de mogendheden en in de groote buitenlandsche pers zal vinden. Wat viel er, in de gegeven omstandig heden te bereiken De bestendiging, vooreerst, van den gunstigen toestand na de bestuurs-aan- vaarding van president Gomez ingetre den- De regeering van Venezuela moest zich verbinden, dat daarin geen veran dering zou worden gebracht, totdat de nieuwe verhouding in een handels- en consulair verdrag zou zijn geconsolideerd. Dienovereenkomstig is dan ook, in het protocol, »dc onverwijlde sluiting van een verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart, alsmede van een consulaire conventie4 als noodzakelijk erkend en het herstel der diplomatieke betrekkingen aan die noodzakelijkheid ondergeschikt gemaakt. Het eerste werk van den nieu wen Nederlandschen vertegenwoordiger te Caracas zal zijn de bedoelde verdra gen voor te bereiden en tot stand te brengen zijn zending zal in zekeren zin een* missie ad hoe wezen en een terug roeping blijft mogelijk, iodien hem daarbij van Venezuelaanschen kant moeilijkheden mochten worden in den weg gelegd. Hiermede houdt alzoo Nederland een troefje in de hand. Teleurstellend schijnt op het eerste gezicht, dat de opheffing der 30 pet, additioneele rechten niet is verkregen noch stellig beloofd. Bij de nadere overweging zal evenwe1 erkend moeten worden, dat de oplossing die voor de regeling dezer quaestie gevonden werd, bijzonder gelukkig is, wijl zij de beste kans schijnt te bieden om tot het ge- wenschti resultaat ten bate van Curagao te leiden. Op uiterst beleidvolle wijze heeft de Regeering in dezen haar zaak weten te verbanden aan een andere die, zoowel in- als uitwendig, sterker is dan de hare. Het belang van de opheffing der 30 pet. additioneele rechten is gelijk voor Engeland (Trinidad) en voor Nederland (Curagao). Slechts staat Engeland in zijn aandrang om die opheffing te ver krijgen sterker, wijl het zijn eisch kan baseeren op de letter van een verdrag terwijl Nederland ter ondersteuning van zijn verlangen slechts het argument van het belang van den Curagao'schen han- meieje voor mij spoedt het ten einde.... mis schien zal ik hen in mijn stervensuur aan mijne sponde roepen en hun mijnen naam openbaren. O met welk een innige dank baarheid zullen zij dan mijne nagedachtenis vereeren en zal de stem huus harten mij voor mijn offer loonen. Eu zijne oogen op Maximiliaan vestigende, fluisterde hij. Wees gelukkig Tegelijk strekte hij zijn bevende hand zegenende naar den jonkman uit. Zijn besluit was genomen. Hij zou vader Falot blijven, van zijnen handenarbeid levende, hij zou van alle eer herstel afzien, vun eene rechtmatige weerwraak afstand doen en aan God de straf van den misdadiger overlaten. Om zijn ond hart te verwarmen, zon hij Maximiliaan van tijd tot tijd komen bezoeken, wel middelen weten te vinden om hem dikwijls te naderen, en elk uur, eiken minuut zon hij tot zichzelven knnnen zeggen. Ik heb mijnen zoon meer den het leven geschonken Ik heb hem mijne eer opgeofferd en zijn geluk is mijn werk. En toen Aurillac dit onwrikbaar besluit genomen had, sprak hij, de handen vouwende Het is volbracht I Kort daarna zonk hij, uitgeput door het geweld der aandoeningen, welke hem dien avond achtereenvolgens bestormd hadden, in een diepen slaap. Het was reeds lang dag, toen bij zijne oogen opende. Maximiliaan zat vóór zijn bed, met be zorgdheid zijn ontwaken afwachtende, daar hij nog altijd voor de gevolgen van het toeval van den vorigen avond vreesde Hae is het met, u vader Falot vroeg hij vriendelyk. Ik ben geheel en al beter, ik dank u.... ja, ik dank u uit den grond mijns harten. Ik heb u veel last aangedaan. Mij 1 in 't geheel niet I Ik bliif dikwijls 's nachts opzitten om te werken dezen nacht heb ik zitten schrijven, terwijl gij sliept, ziedaar alles. Mijne krachten zijn geheel teruggekeerd, hernam Aurillac, terwijl hy uitzijn bed stapte, j del kan aanvoeren. Het handelsver drag van 182? tusschen Engeland en Venezuela bevat de meestbegunstigings clausule ten bate van alle waren, ko mende uit de >dominions of His British Majesty*. Engeland houdt vol dat onder dit begrip de koloniën vallen. Venezuela betwist het. Wat hiervan zij, de Engel- sche eisch rust alzoo op een rechtsbasis die de Nederlandsche mist en Engeland heeft, partijtrekkende van de omstandig heden, dien eisch juist in den laatsten tijd met bijzondere klem doen hooren. Er is alle kans dat het dien met het prestige waai over het beschikt, eerlang zal weten door te drijven en in dat geval komt de inwilliging daarvan >ter- stond en uit eigen beweging* aan Ne derland ten goede. Dit is een bij uitstek handigen diplo- matieken zet, waarmee onze minister van buitenlandsche zaken, naar het haar voorkomt, alles heeft verkregen wat in de omstandigheden ten bate van Curagao te bereiken was. Inderdaad, er is reden voor Nederland om met het behaalde succes tevreden te wezen. Onze regeering komt hiervoor naar het ons toeschijnt, een woord van lof toe. Zij heeft, toen de mogelijkheid bestond, dat er geslagen moest worden zich eerst overtuigd, vóór zij optrad, dat zij dit met vaste hand doen kon, zonder conflicten met derden te vreezen. Daarna heeft zij zich overtuigd, of de opgeheven hand voldoende gewapend was en toen heeft zij met ernstige rust hare bedrei ging doen hooren. Toen deze de bekende uitwerking op de gezondheid van den heer Castro en op het welwaren van Venezuela gehad heeft, paarde de Nederlandsche regeering bij de verdere onderhandelingen aan krachtigen ernst bezadigd toegeven. Brachten wij in verband met de re- geeringsverklaring van 23 December een woord van hulde aan de geheele regee ring, maar met name aan de ministers van Buitenl. Zaken, van Koloniën en van Marine, een bijzonder woord van erken telijkheid mag thans gesproken worden tot minister de Marees van Swinderen voor zijn rustig en gematigd, maar toch krachtig beleid. Het is een voorrecht, onze buitenlandsche betrekkingen in zul ke handen te weten Wij'hebben tegen- en ik ga... Gij moet 6erst met mij ontbijten ik hergeef u de vrijheid niet voor gij een biefstnk met een glas wijn gebruikt hebt. Ik zou met u ontbijten vroeg Anrillac met van ontroering bevende stem. Zijt gij niet mijn bondgenoot, mijn vriend hernam Maximiliaan, Aurillac de hand reikende, en daarbij moet ik n rond borstig verklaren, dat gij mij eene genegenheid inboezemt, welke ik nooit voor eenigen mensch in de hooge mate gevoeld heb ik gevoel mij tot u aangetrokken door uwe hoedanigheden, die ik hoogachtmaar meer nog door een natuurlijk verschijnsel, dat u, zoo ik het u mededeelde, zeer zonderling zou voorkomen. En dat is De klank van uwe stem. Hoe kan mijne stem.... Alles wat ik daarop weet te antwoorden, hervatte de advokaat aangedaan, is, dat ik die nimmer kan hooren, zonder te ontroeren. Evenals Int zien van een schilderstukje de onduidelijke trekken van een gelaat in mijn geheugen heeft doon herleven, herinnert uwe stem mij aan die lieflijke muziek des harten, welke onvergetelijk is. Gij hebt eene manier om zekere dingen te zeggen, zekere woorden uit te spreken, die mij tot in het diepste mijner ziel ontroert, en dikwijls hoor ik u, de oogen sluitende, tot mij spreken om mij zelven af te vragen Waar toch kan ik die stem gehoord hebben O 1 mijn God 1 schenk mij de kracht om te zwijgen, bad Aurillac in 't diepste van zijn gemoed. En wat nog zonderlinger is, vervolgde Maximiliaan, toen gij uit uwe bezwijming dnt- waaktet, hebt gij mijnen naam genoemd. Heb ik u Maxmiliaan genoemd Neen, gij hebt u van het liefdevol ver kleinwoord bediend, dat zoo zacht op de lippen van mijne moeder en uit den mond mijns vaders klonk gij hebt gezegd «Max, mijn kleine Max Zoo! sprak Anrillac bevend. Laat udat evenwel niet verwonderen, ik heb een kind, een zoontje gehad. Dat dien naam droeg Ja en dikwijls, zeeEdikwijls zelfs, onder over 't buitenland een uitstekend figuur gemaakt. De Haver en de Kali. Al heeft de haver ook de eigenschap, dat ze met haar wortels op zeer gemak kelijke manier de kali uit den grond kan opnemen, beter dan eenig ander gewas, al kan men ook zonder bemesting of met stalmest in het najaar, een dragelijkcn oogst winnen, toch zullen er weinig land bouwers zijn, die de haver tegenwoordig geen kunstmest geven, omdat zij bij er varing weten, dat door kunstmest de oogst ongewoon veel kan vergroot wor den. Haver verwerkt kunstmest het best van alle korensoorten. Havei in kunst mest geeft veel meer zaad dan in stal mest, ook al is de stroo opbrengst niet grooter- Wat hier van kunstmest in het algemeen gezegd is, geldt in het bijzon der van de kali- Een goede oogst haver, b.v. 80 H.L. van 48 KG. en 5000 KG. stroo, onttrekt den grond meer dan 100 KG. kali. Roes zegt in zijn »bemesting op zand grond* »Bij half stalmest geve men in den herfst 800 KG. kaïniet, en als men de ondervrucht, klaver of serradella er mede bemesten wil tot 800 KG toe. Zoude men soms in de lente bemesten, dan geve men 400 KG. patentkali. Zon der stalmest geve men op lichten grond 800 KG. kaïniet. Voor de stoppelvruch ten mede mestend, kan men er dan nog 300 a 400 KG- bijvoegen. In de lente moet men patentkali in plaats van kaï niet geven.* De kali werkt vooral op de korrelvorming in de haverbellen, doch ook op het blad. Op een proefveld, dat schrijver dezes onlangs had aange legd, en waarop de haver met 400 KG. patentkali was bemest, trok vooral het breede blad en de eigenaardig groene haverkleur zooals de boeren die zoo gaarne bij haver zien de aandacht. Dus ook door het ingezonde van de stengels en de donkergroene kleur on derscheidde zich de met patentkali be meste haver. Dat kali ook gunstig werkt op de zuiverheid van haverland vooral o.a. als herikverdelger, is bekend. mijn werk, in mijnen slaup, onder het bidden ontsnapt mij die naam Max, mijn kleine Max Aurillac sprak dien naam met zooveel gevoel uit, dat de jonge advokaat, door zijne aan doening overmeesterd, den voddenraper om den hals viel met den uitroep Mijn vader, mijn arme vader 1 En snikkend liet hij het hoofd op den schouder van den ouden man rusten. Met onuitsprekelijke liefde sloot Aurillac dien lang gezochten, innig beminden zoon in zijne armen en drukte hem met toenemende kracht aan zijn hart. De overmaat van zijn geluk overstelpte hem, en bijna had hij zich verraden, doch gelukkig in tijds tot het besef van den toestand komende, maakte hij zich zachtjes uit de onarming van den advokaat los, waarop deze stamelde Vergeef mij, vader Falot gij denkt aan uw verloren kind, herinnert mij aan mijnen ongelnkkigen vader 1 Een half unr later, zaten de advokaat en de voddenraper aan de ontbijttafel. De oude man at weinig, want de ontroering benam hem allen eetlust, en met Maximiliaan was het evenzoo gesteld. Onder het eten, bracht vader Falot het ge sprek op het huwelijkeplan van Maximiliaan. Dns bekroont dit huwelijk met mejuf vrouw Nerval al uwe wenschen vroeg hij. Ja, mijn vriend. Ik bad dit echter niet durven hopen, Ik zeide bij mij zelven, dat het dwaasheid was te kunnen denken, dat zulk rijke erfdochter ooit mijne vrouw zou worden, maar dit is zeker, dat ik mij nooit over haar verlies zou getroost hebben 1 Zij zal de ver trouwing van mijn leven, mijn moed mijne vreugde zijn zij zal de liefde voor den ar beid verdubbelen en over de taak, die ik op mij genomen heb, den zegen des hemels doen neerdalen. Want ook zij, voor wie ik geene geheimen heb en ook nooit hebben zal, ook zij weet, dat ik rusteloos de schuldigen aan den brand van La Vilette vervolg zij ver langt even vurig naar hunne ontdekking als ik zelf. En M. Nerval keurt ook uw plicht goed? Het beste bewijs, dat hij mij van zyne goedkeuring kan geven ie, dat hij mij tot Naast voeding, nog iets anders. Het doel der bemesting is natuurlijk in de eerste plaats voedingsstoffen voor de plant in den bodem te brengen. Dit is echter niet het eenige doel. Vaak wil men nog iets anders bereiken. Men wil invloed uitoefenen op de structuur van den grond, op zijn scheikundigen toe stand, op den organischen toestand, welke laatste beinvloed wordt door tal van mi- croörganismen, die zich in den grond bevinden. Deze werking van sommige kunstmeststoffen laten wij ze indirect werking noemen merken wij in de eerste plaats op bij de ruwe kalizouten. Zij wordt veroorzaakt door de zich daar in bevindende nevenzouten, b.v. door het chloormagnesium, het chloornatrium enz. Er was een tijd, dat men meende dat het chloor veel nadeel aan de plan ten deed, een bijtende werking er op uitoefende Voor deze meening had men geen anderen grond, dan den onguns- tigen uitslag van eenige proeven in wa ter, waarin enkele chloorzouten waren opgelost. Op den akker heeft men van het chloormagnesium vaak een bepaald gunstigen invloed waargenomen, vooral voor de ontwikkeling der halmgewassen. Hetzelfde is het geval ten opzichte vau het chloornatrium of keukenzout, waar van het reeds vroeger bekend was, dat het bij de granen de volkomen ontwik keling der korrels bevordert en tegelijk het rijpen bespoedigt.- In de laatste jaren hebben vooral Paul Wagner en Maerc- ker, en na deze Prof. Schneidewind door nauwkeurige proeven den gunstigen in vloed vau de in de ruwe kalizouten aanwezige nevenzouten vooral van het keukenzout en het chloormagnesium aan getoond. De kalibemcsting werkt niet alleen bij kalirijke, maar ook bij kaliarme meerma len gunstig. Bij de aan kali betrekkelijk arme halmgewassen heeft men vajik gun stige gevolgen waargenomen. Ook vlas heeft onder den invloed dezer zouten eenigszins grootere en betere oogsten gegeven. Vooral echter is hun invloed merkbaar bij die gewassen, welke een gemiddelde hoeveelheid kali bevatten, dus op weiden, op klavergewassen, op groenvoedergewassen enz. Het is daarbij echter wenschelijk, dat de grond eenigs zins los is en genoegzaam water door schoonzoon aanneemt. Hebt gij hem alles meegedeeld Alles. Ik begrijp het dacht Anrillac, hij is bang Het ontbijt was geëindigd. Het sloeg negen uur. De advokaat moest zich naar het ge rechtshof begeven, en do voddenraper zag zich verplicht de dierbare woning te verlaten, waar hij wel zijn loven had willen eindigen. Juist wilde hij vau Maximiliaan afscheid nemen, toen hij op de tafel een phutograiisch portret van den jongen advokaat zag liggen. Mag ik u nog eene InatBte gnust ver zoeken sprak hij. Ik sta u die bij voorbaat toe. Welnu 1 schenk mij dit portret. Is u dat ernst? Ik bid er u om 1 Ziedaar. Dank u maar dit is nog niet alles; gij moet er ook nog uwen naam onder schrijven Maar als gij mij genoegen wilt doen, moet gij dien niet voluit teokenen maar er alleen BMax« onder zetten. De advokaat ontroerde zooals altijd, wan neer hij vader Falot dien naam hoorde uit spreken, en hij schreef de drie letters, die de verkleining van zijnen naam vormden. Vaarwel 1 sprak Aurillac, vaarwel, en wees gelukkig 1 Voor de laatste maal, drukte hij de hand van den advokaat ou ging heen. XL1I. HET KERKBOEK. Het was Zondagmorgen Columba was al tijd gewoon vroeg op te staan en die dag maakte daarop geene uitzondering bij haar. Zij wilde hare kleine huishouding geheel verzorgd hebben voor zij naar de berk ging, en Petit-Ange hielp haar daarin naar zijn beste vermogen. Terwijl hij met den afstoffer drnk in de weer was om alle hoekjes van spinnewebben te zuivereD, stak de looper zijn verwarden krullebol door de half openstaande deur en vroeg lachend Kunt gij somB ook mijne halfmaan niet gebruiken voor de spinnewebben, jufvrouw Columba (Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1