Nummer 34. Zondag 25 April 1909 32e Jaargang. '1 weede Blad. MENGELWERK Reclame. Ingezonden StukLen. Turkijë. 'J 13 IJ Mijn dochters kunnen trouwen met wie ze willen, zei Catawaker, de rijke houtkooper, maar ik kan mijn geld be steden, .zooals ik wil en als ze trouwen tegen mijn zio, krijgen ze geen duit Als iemand mij bevalt, ben ik week als wasmaar als ze dat niet doen - dan excuseer 't woord, hertogin dan ben ik de duivel zelf. De hertogin glimlachte en antwoordde dat dit niets ongewoons was bij booze vaders, die niet konden instemmen met de trouwplannen hunner dochters. William Binks, die juist de hertogin een kopje thee presenteerde, voelde zich niet op zijn gemak. Ongetwijfeld waren de woorden van den millionnair bedoeld als een zachte wenk voor hem. Hij had grooten lust ronduit te verklaren, dat hij volstrekt geen oog had op één derdiie dochters van Catawaker. Kinks had geen illusies. Hij was klein onbeduidend en arm. Zijn leeftijd was dertig en hij was advocaat met een heel klein beetje praktijk. Hij had gestudeerd aan een voorname Eugelsche universiteit en bezat rijke vrienden, die hem gastvrijheid verleen den, maar hem weinig of niets te doen gaven. Hij begreep heel goed, dat hij één dergenen was, die altijd zouden eten aan andermans tafel, jagen op andermans grond, rijden in andermans auto. Hij vertoefde nu bij den graaf van Crtsiock, een oudschoolkameraad en Catawaker en diens dochters waren vrienden van de gravin, een Ameri— kaansche dochter. Binks had heimelijk besloten van.de dames Catawaker geen werk te maken, doch tot ziin schrik merkte hij, dat juf frouw Mary Catewaker, de mooiste van de drie, bijzonder veel aandacht schonk aan zijn persoon. Binks was rechtsge leerde genoeg om op zijn hoede te zijn. Wat was haar doel Hij had gehoord, dat Amerikaansche vrouwen van een standje houden Wilde ze hem in een conflict brengen met haar vader uit pure ondeugendheid, om wat afwisseling te brengen in het vervelende logeerpartijtje 't Vooruitzicht was te vreesehjk om aan te denken. Toch stelde Mary's manier van doen hem gerust, ondanks zijn wantrouwen. Hij had nooit zoon aardig, vriendelijk en verstandig vrouwtje ontmoet. Inderdaad was zij, wat ze leek. Zij wist alles van Binks door de gravin. Zij had medelijden met hem en besloot op haar rondborstige, vrije manier sheel lief4 voor hem te zijn. Catawaker scheen niets te merken van de houding zijner dochter, welke veel stof tot babbelen leverde onder de gas ten. De zaken kwamen tot een climax door een onbescheidenheid van de her togin, die, zich herinnerend, wat papa Catawaker had gezegd over het huwelijk zijner dochters, het plicht achtte, een vriendelijk waarschuwend woord te rich ten tot Mary. Kindlief, begon zij, je zult dat arme mannetje in de war brengen. Hij heeft geen duit en 't is zonneklaar, dat hij dol verliefd op je is. De hertogin begreep het type van meisjes als Mary niet. Haar goedbe doelde waarschuwing diende enkel, om de catastrofe te verhaasten. Mary ant woordde, met den eerbied, verschuldigd aan een vrouw als de hertogin. Ik zou meneer Binks niet graag kwetsen. Hij is één van de aardigste mannen, die ik ooit heb ontmoet. Een paar uur later trof ze hem in den tuin, om een paar mooie rozen te be wonderen. Beiden waren dol op bloemen, vooral rozen. Gelukkig was er niemand in de rozen tuin, zoodat de jonge dame aanstonds de sluizen harer welsprekendheid kon open zetten. Meneer Binks, begon zij, heb ik u ooit slecht behandeld Neen, antwoordde Binks, integen deel u is altijd heel vriendelijk geweest. Ik ben vreeselijk boos 1 vervolgde Mary, ze beweren, dat ik het slecht met u voor heb. Dat is niet waar. U weet, ik vriendschap voor u gevoel en dat ik oprecht ben geweest jegens u. Binks was een bescheiden man maar hij gevoelde, dat op zulk een verklaring een behoorlijk antwoord werd geëischt. Blijkbaar had, door de een of andere geheimzinnige reden, juffrouw Mary zin in hem. Dus antwoordde hij haastig Ik weet niet, of u mij mag lijden of niet, maar ik houd erg veel van u. Mary straalde en stak hem beide han den toe, die Binks greep, doch aarzelend, nerveus, angstig, of soms de houtkoning loerde achter een rozenboschje. Ik weet niet, wat uw papa zal zeggen, vervolgde Binks, hij zal nooit van mij willen weten en ik zou u niet kunnen onderhouden. Ik heb nauwelijks genoeg voor mijzelf. Eén van uw japon nen zou tweemaal mijn maandgeld kosten. Maak u daarover niet moeielijk. Billy, zei Mary. Binks rilde bij de gedachte, aan wat er zou gebeuren, als Mary onverwacht »Billy4 tegen hem zei in des millionnairs bijzijn. Hij bracht een slapeloozen nacht door en stond vroeg op, om een ritje te doen op één der paarden van den graaf. De koele morgenlucht frischte hem op, en voor 't oogenblik vergat hij zijn wan- hopigen toestand. In een'dorp komend, ontwaardde hij een jongen, die kranten verkocht. Welke krant is dat vroeg hij den knaap. Ik dacht, dat de Londensche bladen hier niet waren voor elf uur Dat is ook zoo. Maar we hebben hier een motoromnibus naar Mosleigh, en die brengt de Mosleigh News. Dat begint vandaag. Billy kocht een exemplaar. Een eind verder op den weg steeg hij af, bond zijn paard aan een hek en ging onder een boom zitten om 't nieuws te lezen- 't Heele district was in rep en roer ge weest om een tusschentijdsche verkie zing, en hij merkte, dat de conservatief den socialistischen candidaat had gesla gen met een meerderheid van over de drie duizend stemmen. Binks stelde niet veel belang in poli tiek, maar hij las het hoofdartikel en werd getroffen door enkele krachtige frasen. Thuis gekomen, verwachtte hij Mary in de eetzaal aan te treffen, doch in plaats van haar, vond hij papa, omgeven door een dozijn schotels. Goedenmorgen, BinksWezen rijden - Ja, zei Binks, 't is een prachtige morgen. Ik heb geen tijd mij te bekomme ren om het weer, antwoordde de mil lionnair. De lui zeuren daar veel te veel over. Wat denkt u van de verkiezing hier Ik ben hier vroeger nooit geweest in een verkiezingsperiode, maar ik heb alles er over gelezen en ik houd op den socialist. Binks, die op een grapje zon, ant woordde - Dan denk ik, dat u uw geld ver liezen zult. Ik wed, dat de conservatief er komt met een meerderheid van min stens drie duizend. Waarom vroeg de millionnair ver baasd. En nu hield Binks een rede, die be sliste over zijn leven, ofschoon hij op dat oogenblik 't gewicht er van niet Degreep. - Omdat de Engelschen een com mercieel volk zijn. Ze houden van geld ze eeren het bezit van geld en ze ver langen het zelf te bezitten. De socialist houdt op socialist te zijn, zoodra hij geld krijgt tenzij hij de liefhebberij heeft, de aandacht te willen trekken door 't ver kondigen van een leer, waaraan hijzelf niet gelooft. Het Engelsche volk zal nooit een partij steunen, die Mammon wil verdelgen. Catawaker was verbaasd en getroffen hij wist natuurlijk niet dat Binks enkel de schoone volzinnen herhaalde, die hij pas in het hoofdartikel had gelezen. Dat is verduiveld knap* gezegd 1 U moest in de politiek gaan daar zoudt u succes hebben. Binks was op zijn beurt verbaasd en gelukkig vergat hij te vertellen, dat hij t resultaat van de verkiezing al wist. Hij dronk zijn kop thee uit en maakte, dat hij wegkwam. Hij was bang voor een verder gesprek, dat den waren staat zijner poli tieke kennis kon verraden. Hij ontmoette den houtkoning eerst weer 's avonds aan het diner. Binks, sprak de groote man, tot verwondering van 't gezelschap, je hadt gelijk. De conservatief heeft gewonnen met een meerderheid van over de drie duizend. Je moet beslist in de politiek gaan. Je hebt er de kennis voor en een goeden kijk er op. En hij vertelde van Bink's profetie en de merkwaardige argumenten, waarmee hij die voorspelling had toegelicht. Na 't diner gaf Catawaker, den lust te kennen, 't gesprek over politiek voort te zetten. Binks nam een dapper besluit. Meneer Catawaker, zei hij, eer wij over politiek gaan praten, moet ik u zeggen, dat ik een ezel ben geweest. U is zoo vriendelijk geweest, mijn wijsheid te roemen, maar ik ben niet wijs. Ik ben een gek 1 Ik'heb de stoutheid gehad, verliefd te worden op uw dochter Mary en ik voel, dat het hopeloos is. Waarom antwoordde de million nair. Houd je maar goed. Ze kan niets doen dan neen zeggen en nu je er van spreekt... ik geloof, dat ze je wel mag. Ja, zei Binks. Maar hoe zou ik zulk een vrouw kunnen onderhouden Onderhouden t Dat behoef jij toch niet te doen Dat zal ik wel doen. Ik zal jelui allebei onderhouden. Jij moet in de politiek gaan dat is je weg. Je bent niet gemaakt voor handelsman. Als mijn dochters trouwen tegen mijn zin, krijgen ze geen duit, maar als ze trou wen met mijn toestemming krijgen ze elk 500.000 pond in 't handje. En, voegde hij er als een soort bedreiging bij, als een van haar een wijs, knap, respectabel man, met een toekomst voor hem, af wijst... nu, dan zal ze er plezier van hebben. Ik weet 't best, wat goed is voor mijn kinderen. Sinds mijn vrouw dood is, ben ik vader en moeder beiden voor haar geweest. Ik ben dood goed, maar houd niet van nonsens. Ga Mary maar dadelijk vragen en als ze neen zegt, dan vraag je haar morgenochtend weer. Binks is nu lid van 't parlement. Ma ry bracht hem er in. Hij heeft nu een eigen jacht, vier aardige kinderen en 't knapste vrouwtje, dat men kan wenschen maar hij heeft nooit uitgeblonken in 't Lagerhuis. Toch blijft Catawaker er van overtuigd, dat hij 't zou kunnen, als hij er zich maar voor inspande. Binks prijst altijd de Mosleigh News als een blad met uitstekende hoofdarti kels. Catawaker meent er soms den stijl van zijn schoonzoon in te herkennen en het vermoeden, dat Binks in 't geheim medewerker is aan het blad, heeft schoon papa's eerbied vooi zijn schoonzoon merkelijk doen rijzen. Aandoeningen der huid. Dank zij de verklaringen gelijk de volgen de, zijn menscken, die aan aandoening der huid lijden, in de gelegenheid inlichtingen in te winnen omtreut de wijze, waarop zij genezen kannoD worden Mejuffrouw M. Bruijsters, Boschroldweg 872 te Den Bosch, zegt ons: ,Van een kennis de goede eigenschappen van Foster's Zalf gehoord hebbende, besloot ik deze aan te wenden bij mijn kind, dat aan hevigen uitslag en jeukingen daardoor ontstaan over het gehecle lichaam leed. Het kind had er vreeselijk veel last van en krabde steeds haar huid open Tevergeefs hadden wij het «rvoor laten behaadelen en kan ik U met genoegen meldoD, dat reeds den tweeden dag na de toepassing Uwer zalf de wondeD er heter begonnen uit te zien en thans is het kind zoo goed als genezen/ (w.g.) M. Bruijsters. Foster's Zalf is een speciaal middel tegen ,11e huidaandoeningen zooalsprikkelende huiduitslag, puisten, ontsteking der huid, dauwworm, gordelroos, schurft, winterhanden en voeten, springende handen, enz. Zij brengt daar hulp, waar alle audere middelen tever geefs bleken. De eerste aanwending verzacht onmiddellijk de prikkeling en ontsteking, onder welken vorm deze ook optreedt en één doos is dikwijls voldoende om een blijvende genezing te veroorzaken. Ziet toe, dat men U de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde soort, die Mej. Bruijsters gehad heeft. Ze is te Waalwijk verkrijg baar bij de Firma Wed. Orie-Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel f 1.75 voor éón of f 10voor zes doosen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Besoijen, 21 April 1909. Mijnheer de Redacteur 't Verwondert me, dat die P. uit Kaatsheuvel, zoo gaarne blijft schrijven over dat besluit van den Patroonsbond te Kaatsheuvel, terwijl toch 't kleinste kind kan begrijpen, dat 't besluit schan dalig is. Pluister nu eens goed 't gaat over 't besluitniet over de boete want of de boete nu f 1000 of 10.000 is, daar over zullen ze niet vallen, als 't besluit maar goed is. Met er om heen te praten, met de zaken uit haar verband te rukken, en allerlei spitsvondigheden maakt men een slecht besluit niet goed 1 Wil ik eens wat zeggen, M. de Red. f Ge zoudt gaan denken, dat P. en consorten graag hadden, dat de arbeiders »het vuil» maar uitdroegen van het besluit dat de patroons namen, 't Ware te wenschen, dat de patroons zich van dergelijke besluiten onthielden I Ze com- promitteeren daardoor ook nog maar de patroons van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen in Holland. Dat de arbeiders hun best doen, om bepalingen te krijgen welker 4 mildere of mindere strenge» toepassing niet aan »de billijkheid en 't vertrouwen» van de patroons behoeft overgelaten te worden, is wel te verklaren. Bij vele patroons in Kaatsheuvel is >de billijkheid en 't vertrouwen» nog verte zoeken ga maar eens kijken in den kruidenierswinkel van die fabrikanten, lekker duur, hoor I trouwens 't is van algemeene bekendheid. Dat ze tegen zulke onbillijkheden en onwettelijkheden maar eens een besluit van 1000 pop nemen 1 't Zal meer bij drage^ tot hun »goeden naam,» dan de afkeuring van het besluit er iets aan verkort heeft. U, M. de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte EEN BESOIJENAAR. Kaatsheuvel, 23 April 1909. M. de Redacteur Tot mijn verwondering las ik in het verslag der vergadering, op 13 April j.l. gehouden, de woorden gesproken door onzen voorzitter »Nu hebben we wel eene brigade Maréchaussée, doch deze komen 's avonds alleen sluiten. Die menschen behoeven geen gemeentedienst te verrichten.» Eerst wilde ik er het zwijgen maar toe doen, doch bij nader inzien kwam mij dit toch niet gewenscht voor. Zooals elk uit die zin leest, is de bedoeling van den Voorzitter, dat de maréchaussée dus in de gemeente geen dienst doen dan 's avonds sluiten. Ik geloof bepaald, dat hij door een of ander verkeerd is ingelicht, anders zou hij in een openbare vergadering zoo niet (waarschijnlijk) tegen beter weten in spreken. Het is mij als ingezetene van Kaats heuvel bekend, dat niet de maréchaussée sluiten, doch veldwachter de Rooij alleen bij diens ontstentenis of afwezig heid doen zij het. Of de maréchaussée anders geen dienst verrichten in 't belang der gemeente Ziet gij ooit de Rooij na 11 uur nog op straat De maréchaussée echter zeei dikwijls nog na 12, 1 of 2 uur. Ik ben er ooit van verschrokken, dat ze mij onverwacht aanhielden, om te zien, wie ik was. En dan achteraf 1 Ziet gij daar ooit politie behalve de Maréchaussée Vraag het het uitvaagsel hier en zij zullen u zeggen »Die beroerde maré chaussée zitten 's avonds overal.» Bij alle vechtpartijen, opstootjes, enz. steeds zijn het de maréchaussée, die de handen uit den mouw moeten steken. En dit alles is toch in 't belang onzer gemeente. Ik had dan ook gedacht dat de Voor zitter de diensten der maréchaussée aan de gemeente hooger zou hebben ge schat. Sinds hier toch een brigade is, is veel ten goede veranderd. Ik*voor mij heb de overtuiging, dat die menschen uitstekend hun best doen, vaak met gevaar voor hun leven. En daarom, dunkt mij, had de voor zitter die dat alles toch weten moest, zich anders over die menschen moeten uitlaten. Zij verdienen zoo'n gering schatting volstrekt niet, ofschoon ik ge loof, dat ze het langs hun koude kleeren zouden laten afloopen. 't Is ook hier weer »De paarden, die den haver ver dienen, krijgen hem niet!» Q. M. de R. Evenals in uw blad van Zondag j.l. komt ook in het Dagbl. van Noord-B. een bericht voor uit Dussen, meldende dat door de alhier bestaande Commissie tot viering van Oranjefeesten, eenc ver gadering zou worden belegd ten einde, gelijk op andere plaatsen, «een feest te organiseeren ter gelegenheid der te ver wachten blijde gebeurtenis in ons ge liefd Oranjehuis. Waar evenwel de berichtgever van het Dagbl. van Noord-B. schrijft dat zulks zou geschieden op initiatief van den Heer Burgemeester, vermeen ik in verband met hetgeen we hier deze week hebben waargenomen, dat die Corres pondent zeer slecht is ingelicht of dat het hem te doen is geweest een pluimpje te verdienen. Wat toch is 't geval Reeds driemaal hebben eenige leden der hierboven genoemde Commissie een ver gadering belegd voor het bekende doel, doch hierbij schitterde de Heer Bur gemeester, Wethouders en gem.-raads leden steeds allen door afwezigheid, 't Schijnt onzen Burgervader en zijn vroede leden totaal onverschillig te zijn of de dag, die door geheel Nederland reeds maandenlang met spanning tegemoet wordt gezien, hier in Dussen al of niet in een feestelijke stemming gevierd zal worden. Ik vernam zelfs dat de zoon van den Burgemeester die vroeger wel lid was van de Commissie tot viering van Oranjefeesten, thans voor die eer heeft bedankt en het schijnbaar beneden zijn waardigheid acht voor deze gele genheid aan de tot standkoming der feestelijkheden mede te werken. Het initiatief tot eenige feestelijkheid is ge nomen door het bestuur der Fanfare Wilhelmina4, welk gezelschap reeds weken geleden met ijver is begonnen om den dag der te verwachten blijde gebeurtenis in een zooveel mogelijk feestelijke stemming te brengen. 't Is te hopen dat ook de feestcom missie er nog in slagen mag, om in vereeniging met de Fanfare, een feest te organiseeren, ondanks het totale ge mis aan medewerking van gemeente autoriteiten, waarbij de Dussenaren kun nen toonen dat ze in liefde en gehecht heid voor ons dierbaar Oranjehuis voor andere plaatsen niet behoeven onder te doen. Dankend voor de plaatsing. KEES II. Dussen, 23 April 1909. De onderhandelingen. De voorwaarden van het insluitirigsleger, waarover thans door den ministerraad be raadslaagd wordt, zijn, volgens een bericht uit Constantinopel, de volgende 1. Alle medeplichtigen aan den staats greep zullen worden gestraft. 2. liet garnizoen te Constantinopel zal voor 't grootste deel worden verwijderd. 8. De drie Saloniker jagers-bataljons zul len wegens hun verraderlijke houding wor den ontwapend en uitgeleverd. De man schappen zullen bij den aanleg van wegen in Macedonië worden te werk geateld. 4 Afkondiging van den ataat van beleg in de hoofdstad. 5. De lijfwacht van den Sulfan, de Jildis- troepen en andere afdeelingeu uit de om- geving ,vau den Sultan zullen worden ver vangen. 6. Er zal een kabinet worden benoemd, dat de meerderheid in het parlement ver tegenwoordigt. Als aan deze voorwaarden voldaan wordt, zullen de troepen de stad niet binnenrukken. De ministerraad heeft over deze niet al te bescheiden voorwaarden beraadslaagd en veel zal van hun beslissing voor den ver deren loop der gebeurtenissen afhangen. De ministers hebben ook allen, behalve de mi nister van justitie, hun ontslagaanvrage weer ingetrokken op aanraden van den grootvizier Tewfik Pacha, die het een misdaad noemde, bet vaderland in deze critieke oogenblikken in den steek ts laten. Tewfik zelf schijnt den toestand en de positie van zijn kabinet niet voor gevaarlijk te houden. Hij heeft den Senaat doen weten, dst da regeering met de gevoelens van het insluitiDgsleger over eenstemt waarin, zooals wij hi-rboven aangaven ook het sftreden van het kabinet wordt giëisoht, dat het garnizoen der stad verdeeld is en dat er eene absolute noodzakelijkheid bestaat om voor de veilig heid en het leven van den Sultan te zorgen. Volgens de Kölnische ZeituDg is het volgende de oorzaak van het dralen der Macedonische troepen voor Constantinopel Da Turksche bladen hadden wel meegedeeld, dat alle troepen van het garnizoen den eed

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5