Nummer 34. Zondag 25 April 1909 32e Jaargang. Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL WAALWIJK, "24 ApTil Tgog. Examen. Voor het examen O. L. slaagden Don derdag te 's-Bosch, de heeren P. van Meeuwen uit Waalwijk en C.J. Leijtens te Baardwijk en Vrijdag 1.1. mejuffrouw M. van der Eerden, alhier. De eerste twee genoten hunne oplei ding aan de Rijksnormaalschool alhier, de laatste bij de Eerw. Zusters te Vechel. Aan geslaagdei onze felicitaties. Vereeniging van Huiseigenaren. Zooals blijkt uit achterstaande adver tentie zal de algemeene vergadering dezer vereeniging plaats hebben op 29 April a.s. des avonds ten 8 ure op de bovenzaal van den Heer Chr. van der Werff. Wij achten thans de gelegenheid gunstig het publiek te wijzen op het groote voordeel van deze nuttige ver eeniging. Naar wij van verschillende leden vernamen, gaan de betalingen der huishuren sedert de oprichting zoo ge regeld dat uitzettingen enz. zeer zelden voorkomen. Er gaat van deze vereeni ging eene moreele kracht uit en het is ook hierdoor dat zij slechts eene contri butie behoeft te heffen van 25 ct. per woning, terwijl deze bij andere vereeni- gingen 90 ct. afl.bedraagt. Daaren boven vergoedt de vereeniging bij uit zetting nog een bedrag, gelijk aan 4 weken huishuur. Het behoeft geen betoog, dat in tegenstelling van andere vereenigingen, het maken van winst geheel buitenge sloten is en dat dit voornamelijk de reden is, waarom deze vereeniging onder zulke gunstige financieele voorwaarden werken kan. Het verwondert ons daarom ten zeerste dat niet alle huiseigenaren in deze ge meente zijn aangesloten, nog te meer daar dan de contributie waarschijnlijk tot op de helft zou kunnen verminderd worden. Wij weten met zekerheid dat nog verschillende woningen tot groot nadeel harer eigenaren bij vreemde maatschappijen zijn ingeschreven en kunnen niet begrijpen hoe het mogelijk' is dat die huiseigenaren deze voor hen zoo nadeelige toestanden kunnen doen voortbestaan. Het ligt geheel aan hen om jaarlijks op iedere woning een bedrag van 65 a 75 ct. te bezuinigen, terwijl bovendien hunne belangen op zoo voor beeldige en snelle wijze worden behartigd dat dit door geene andere vereeniging beter zou kunnen geschieden. Wij geven iedereen den welgeraeenden raad om lid te worden van deze ver eeniging en gebruik te maken van de gelegenheid, die hiertoe in bovenge noemde algemeene vergadering aange boden wordt. Het is voldoende om van zijn verlangen om lid te worden kennis te geven aan een der bestuursleden. Zilveren leest. Gisteren vierde het hooggeachte echt paar, de heer en mevrouw H. Witlox- Bressers, hun zilveren huwelijksfeest on der de allergrootste belangstelling van zijne talrijke vrienden en kennissen, zoo wel in als buiten de gemeente. De Waalwijksche Harmonie, waarvan de heer H. Witlox beschermheer is, bracht hem gisteren-avond ten omstreeks half negen een serenade die door een massa volks werd bijgewoond. Nadat een paar nummers waren ten beste gegeven, nam de heer Witlox 't woord, bracht de harmonie zijn besten dank voor de hartelijke ovatie, hij wees erop dat de harmonie evenals haar voor gangster weer een harden strijd mee maakte vooral op financieel gebied, tr.aar dat ze met ijver moest strijden, met am bitie werken om ook hierin de overwin ning te behalenmaar daartegenover staat, zoo zei de heer Witlox ongeveer, dat Waalwijk wel moet bedenken dat het wederom weldra voor de keus zal staan, dat ook deze harmonie sta of valle. Wq allen toch zijn overtuigd dat eene plaats als Waalwijk eene harmonie moet hebben, daarom mag men wel overwegen wat men doet als niet vol doende steun verleend wordt. Z Ed. besloot met zijn voortdurenden steun toe te zeggen en een »lang leve de Waalwijksche Harmonie*. Schetterende fanfare's werden aange heven, »lang leve's" weerklonken op deze zoo juist getroffen woorden, die naar wij hopen het publiek tot nadenken zullen stemmen. Door den president der W.H. werd in uitstekend gekozen woorden den heer Witlox dank gezegd voor den mach tigen steun steeds grootelijks van hem ondervonden, beval de harmonie gaarne aan, feliciteerde het zilveren paar en de familie vaö harte met het heugelijk feest. De leden der harmonie, die hunnen beschermheer een mooi bloemstuk, (een harp) hadden aangeboden, werden door dezen met een rijke gift bedacht, waar door ze gisterenavond nog lang gezellig bijeen konden blijven. Aan 't slot van dit kort verslag bie den wij ook gaarne onze felicitaties aan de geachte familie Witlox, die om zoo tal van goede hoedanigheden en eigenschappen zich in aller achting mag verheugen en die ook dubbel waard is. De heer Witlox heeft voor onze ge meente vele verdiensten, niet het min ste voor ons blad 't is daarom dat wij Z.E. gaarne openlijk hulde brengen. Schoenfabriek Naar wij vernemen zal de heer A. Pulles-van Gerwen alhier een machinale schoenfabriek beginnen. Een aanvrage voor het plaatsen vaneen gasmotor is reeds bij B. en W. inge diend. Wij wenschen den ondernemer gaarne het beste succes toe. Handel en Industrie. Ook op ander gebied valt vooruitgang in handel en industrie te bespeuren. De Waalwijksche Stoomtimmerfabriek, eige naar de hr. Ragetlie, gaat aan zijne fabriek te Baardwijk eene groote uitbreiding geven, zoodat zij eene lengte krijgt'van 70 Meter. Verder wordt eene kolossale houtloods ter lengte van 108 M. geplaatst en zal aan den tegenwoordigen hout handel een handel in bouwmaterialen worden verbonden. Ook deze zaak zal zoo flink mogelijk worden aangepakt en zijn hiervoor de loodsen aan de haven alhier bestemd. Wij wenschen den energieken onder nemer van harte succes, ook met dezen nieuwen groothandel. Licdertafel. Het schijnt, dat het laatste wintercon- cert onzer Liedertafel waarop de heeren R. Delannoy, tenor en Eloi Gorin, bari ton ook bij de Doornikers een zeer goeden indruk heeft achtergelaten. In het dagblad »L'Avenir du Tour- naisis* dat ons dezer dagen in handen kwam, lezen wij betreffende onze Lie dertafel o. m. het volgende La chorale, 60 exécutants, sous la direction de M. Sars, a, entr' autres choeurs, exécuté la Fiancée d'Harald* de Roeskece choeur (imposé au con cours d'Amsterdam de 1908) est de toute beauté, mais de toute difficulté Beati Mortui de Mendelsohn et les 3 Bohémiens de Zettler, ont reQu une parfaite exécution homogénité des voix remerquables chez ,les ténors et tout particuliérement chez les basses.* Daarna bespreekt het blad de beoor deelingen der genoemde solisten in de >Echo*, de Bossche Crt. enz. enz. Om daarna als volgt te eindigen »Bornons nous a dire que tous sont unanimes a reconnaitre que ce concert a dépassé de beaucoup toutes les espé- rances des auditeurs, ta"t sous le rapport de l'étendue colossale des voix que pour leur justesse et leur belle sonorité, et qu après un discours adressé a nos con- citoyens en trés bon frangais par M. van der Heijden, président de la chorale, discours faisant aussi allusion a la bonne entente Holland-Beige, on s'est séparé bien tard sur les cris de >Vivent les Beiges*, au re voir a bientót. Met den laatsten uitroep, doelend op een spoedig wederzien, zullen allen het volkomen wel eens zijn. Onderwijzers -vergadering. Donderdag jl. hielden de onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk hunne voorjaarsvergadering op Musis Sacrum, die door 44 onderwijzers en 4 onder wijzeressen werd bijgewoond. De ver gadering werd door den Voorzitter den WelEd. Gestr. heer Mr F. J. van Lan- schot, schoolopziener met een hartelijke toespraak geopend. Hierna deed de secretaris der vereeniging, de heer Busch van Geertruidenberg voorlezing van de notulen der vergadering alsmede van het jaarverslag over 1908, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ook de Penningmeester, de heer Bnsink bracht verslag uit van den toe stand der kas uit welk verslag bleek, dat de kas sloot met een batig saldo van ruim f 34. De rekening door een commissie onderzocht werd in orde bevonden. Thans hield de heer Ouwerling van Baardwijk eene lezing over Het Ridder wezen welke van buitengewoon veel studie en arbeid getuigde en van het begin tot het einde met de grootste belangstelling door de vergadering ge volgd werd. Het daverend applaus dat den inleider ten deel viel, was wel ver diend en zal hem de overtuiging gegeven hebben hoezeer zijn arbeid, die ook door een fraaien vorm uitmuntte, door alle aanwezigen op prijs werd gesteld. In de meest vleiende woorden bracht de Voor zitter den heer Ouwerling dank voor zijne doorwrochte studie. Na eenige discussie werd vervolgens besloten in de maand Juli nog eene vergadering te houden met een eenigs- zins feestelijk karakter. Eene commissie van vier personen werd benoemd om deze vergadering voor te bereiden. Na afdoening van nog enkele zaken, meer van huishoudelijken aard, werd deze ver gadering, die zich ook thans weer door een prettigen, opgewekten geest onder scheidde, door den Voorzitter met een hartelijk woord gesloten. Blijde gebeurtenis. Bij het bekend worden der blijde ge beurtenis zullen van de verschillende kerktorens in onze gemeente de klokken gedurende een kwartier geluid worden- St. Antonius pareehie. Liep indertijd het gerucht dat het kerkbestuur der St. Antonius-parochie 'n groote landbouwerswoning met terrein h id aangekocht voor het bouwen vaD eene bijzondere R. K. Jongensschool, thans blijkt dat zulks ongegrond was, daar thans reeds bestek en teekening zijn ingediend voor het bouwen van een viertal woningen op dit terrein. Bevloeiiug. Naar wij vernemen bestaan er plannen tot bevloeiing in den winter van de buitenpolders van Waalwijk en Baardwijk. De ingenieur van 'sRijks-Waterstaat, de heer O. C. A. van Lidth de Jeude heeft van den betrokken minister verlof be komen plannen hiervoor te ontwerpen, en is ZEd. daaraan reeds werkzaam. Naast het goede wat de landerijen er van ondervinden, zullen velen dit bericht met ingenomenheid begroeten, omdat we zoodoende wederom in 't bezit kunnen komen van prachtige ijsbanen over den Dijk. „Waalwijk Vooruit." Morgen zullen beide elftallen van »W.V.« in actie zijn. Het 2e elftal speelt om 2 uur een wedstrijd tegen de D.V.C. (Dongen). Het le elftal zal om half vier de Til- burgsche vereeniging Excelsior* be kampen. Wij kunnen dus morgen weer van het heerlijke voetbalspel genieten. Met genoegen vernamen we, dat >W.V.« weer een groot voetbalfeest op touw zet. Dit feest zal bestaan in een medaille-wedstrijd, die op Zondag 16 Mei e.k. gehouden zal worden. Voor deze wedstrijden hebben reeds drie vereenigingen ingeschreven nl. Nep tunes (Rotterdam) Eendracht (Nijmegen) en N-O.A.D- (Breda). Deze clubs zijn allen even sterk en kunnen we ons dus bij voorbaat op spannende wedstrijden verheugen. Bij geruchte vernamen wel dat op Zondag 2 Mei de Gorcumsche Club »Unitas* in Waalwijk tegen het le elftal komt spelen. Dit kan een spannende strijd worden. HondententooBStclling. Volgens een zooeven ontvangen tele gram heeft de jonge Hollandsche Her dershond toebehoorende aan den heer Nico Nieuwenhuijsen, onder zware con- curren tie, alle eerste prijzen behaald op de Internationale tentoonstelling te Rotterdam. Laadbeuw. Uit de Langstraat vernemen we Met den handel in zesweeksche lam meren gaat het nog niet zeer druk. Men besteedt slechts van f 4.25 tot f 6 per stuk De stand der appel- en pereboomen is door het gure voorjaar wel eenigszins achterlijk, doch over het geheel zijn de boomen goed bezet met vruchtknoppen en beloven ze een rijken bloei. BAARDWIJK. Naar wij vernemen, zal bij gelegenheid der blijde gebeurtenis een volksconcert plaats hebben der Liedertafel ,Tot Bloei der Toonkunst* waarin hoofd zakelijk nationale slakken zullen worden ui'gevoerd. Het Gilde St. Ambrosius zal dien dag in optooht door de straBt trekken. Z"!U deze aloude gilde die hier wederom voor de zooveelste maal de goede toon aangeeft samenwerking krijgen met andere corporatief in onze gemeente, dan zal hier dien dag hier ook niet onopgemerkt voorbijgaan. Weer moet hier blijken het gemis eener Harmonie. NIEUWKLiK. Nog eeue maand scheidt ons van het oogeublik, dat onze Harmonie „De Eendracht* op zal gaan naar Rotter dam, teneinde aldaar deel te nemen aan het concours voor Harmonie- en Fanfaregezel schappen, uitgeschreven door het comité van de Intern. Tentoonstelling van muziek instrumenten, die eveneens te Rotterdam alsdan zal plaats hehben. Re»ds eenigen tijd geleden ontving onze ^Eendracht* de beide verplichte nummers die de verschillende deelnemende vereeni- gingeu zullen hebben uit te voeren, be staande in eene ouverture „Gariella* ge- heeten, eene compositie van den Fransch- man Adriën, alsmede de marsch ^Souvenir de Rotterdam* getoonzet door den heer P. J. Oome, kapelmeester ven een der eerste muziekkorpsen te Rotterdam. Als vrije nummer zal door de ^Eendracht* worden uitgevoerd de Grande Marcha Triomphale* va 1 Dagnelies, een prachtig nummer, om bij eene goede vertolking veel succes te hebben. Met niet nainder dan elf zuster verenigingen zal zich de ^Eendracht* hebben te meten en het behoeft dus niet gezegd, dat de strijd hevig zal zijn. Des ondanks /iju onze muzikanten vol moed en hopen op een goeden uitslag. De veelvul dige repetitiën, die reeds plaats hadden onder eene degelijke leiding, zijn ons een waarborg, dat onze harironie op het a. s. concours een uitstekend figuur zal maken. VLIJMEN. Gisteravond hield de kaiver- fondr eene vergadering tan huize van den H. Daelmans Contributiestorting en verslag van den stand der ka^s waren de punten van behandeling. Het zal zeker den leden hoogst aangenaam zijn geweest te mogen vernemen, dat er reeds zoo'n flink bedrag meer dan 1000 gulden in kas was. Voor den bloei der vereeniging hopen we, dat dit sommetje voordurend groeiende moge blijven. Heden morgen, werd na een plechtige uitvaart in de ke k, het stoffelijk overschot van den Wiled. Heer J. De Smit, ia leven Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, aan den schoot der aarde toever trouwd. Met de familieleden hadden tal van vrien den in den stoel plaats genomen, om de laatst# eer te bewijzen aan den doode. In den stoet werd ook opgemerkt den Weled, Gestr. Heer Inspecteur der Posterijen, terwijl het gansche personeel den droeven gang naar hef kerkhof mede maakte. Naar wij vernemen, hoopt de heer D. v. Hemert üzn. te Hedikhuizen op Zondag 16 Mei e. k. den dag te herdenken, waarop hij véór 40 jaren de functie aanvaardde als organist bij de Herv. Gemeonte van Vlijmen, is dit feit op zich zelf reeds vermeldens waard, het wordt dit te meer als men weet met welke opoffering en toewijding de heef Van Hemert deze functie heeft vervuld. In die 40 jaren toch heeft hij geen enkele maal op zijn post ontbroken. VRIJHOEVEN-CAPPEL, 24 April. Het bouwen van een heerenhuis met boerderij voor den heer G. J. Heijmans alhier, is onderhands aanbesteed aan C. Michaël, aan nemer alhier. Thans is definitief vastgesteld dat de stoomzuivelfabriek, alhier op de Hoogevaart geplaatst zal worden. Daarvoor is aange kocht een stuk land van den heer J. Rijken te Capelle-Hoogevaart. Vrijdagmiddag ging de gemeente veldwachter alhier met de bel door de straat. Het publiek, als naar gewoonte be gaf zich naar buiten, ditmaal echter scheen het iets bijzonders; niet vlug genoeg was ineu er bij het nieuws te vernemen, er werd zelfs al vooruit gezegd de blijde gebeurte nis in den Haag ia werkelijkheid geworden. Meer belangstelling dan ooft was er naar de bekendmaking. Toen echter G. zeide dat a. s. Maandagmiddag inschrijving was tot het uitgraven van het land waarop de boterfabriek gebouwd zal worden, waren spoedig de menschen verdwenen en her vatten weder hun werkzaamheden. WASPIK. D# voorbereidende werkzaam heden voor de a.s. festiviteiten vorderen goed. Thans hebben zich nog opgegeven voor den optocht de scheepstimmerwerven der firma's Gebr. Ryken en Gebr. Ruitenberg. Hedenavond om 8 uur is het vergadering dar feestcommissie met de verschillende corporaties ter regeliug van den stoet. Aan de scheepstimmerwerven alhier is volop werk. Behalve de in aanbouw zijnde schepen liggen verschillende grooten kasten op of bij de werf ter reparatie. In tegen stelling metvroeger echter, toen schepen op de werf steeds wat drukke geztllighefd gaf op den wal, is het nu zeer kalm. RAAMSDONK(Dorp). Gisteren werd de levering van het armenbrood voor het dorp aangenomen door den Heer P. Heere. DUSSEN. Het zoontje van den arbeider W. te Hank had bij het slootje spriugeu het ongeluk een arm te breken. Dr. M. alhier heeft den arm gezet. RAAMSDONK. Hedenmorgen hield de raad der i emeente eene openbare vergade ring. O. m. werd besloten aan den heer Huijsman, op zyn verzoek, binnen 2 maan den eervol ontslag te verleenen of zooveel eerder als in de vacature wordt voorzien. Nadat de raad in geheim comité was overgegaan werd de vergadering heropend en besloten de aanslag van de heeren H. van Honteu en W. J. Simonis te handhaven, terwijl op de verzoekschriften van de heeren A. P. de Rijer en G. de Bot niet werd in gegaan, wijl deza te laat z^jn ingekomen. Kaatsheuvel, 24 April 1909. Brigade. De maréchaussée Fondse is van hier over geplaatst naar Besoijtn, terwijl J. Appeldoorn van 's Bosch in onze brigade ia gestationeerd. Eigen magazijn. De vereeniging voor den gesauielijke aankoop van steenfcjleu, heeft thans een maatregel genomen, welke voor de leden ten zeerste valt te prijzen. Zij heeft nm. besloten om een eigen magazijn op te richten voor hare steenkolen. Alzoo zullen de leden van den R. K. Volksbond welke om finantieele redenen niet in staat waren om verschillende mudden steenkolen in eens te bestellen, voortaan een enkel of half mud kunnen afhalen aan d# eigen bergplaats ea alzoo ook profiteeren van de merkelijke voordcelen. Vele arme schoenmakers-bondsleden konden tot heden hiervan geen gebruik maken. Tot heden kon men geen kolen bestellen voor men een heele wagon in bestelling had, omdat men met de reet geen blijf wist. Laag en wreed. Aldus kan de daad genoemd worden welke iergisteren op yden Hil* is uitgehaald. Zekere Joh. C. bezat een schoouen jongen hond van 9 of 10 maanden oud. Eergisteren vond hij het arme dier liggen met de peezen der voorpooten doorgesneden. De wreede dader is jammer genoeg onbektnd. Puarden-keuring. Verleden Donderdag had alhier de schat ting plaats van de paarden welke verzekerd zijn of werden aangenomen bij het alhier bestaande onderlinge paardenfonds. Deze paardeufonds, aan welks hoofd staan de Heeren Fr. Dalleu en lun, Lombarts, mag zich in eene gestadigen bioei verheugen. Bijna alle houders van paarden zijn lid en hunne dieren verzekerd voor de prijzen naargelang hunne waarde. Hierovei nu wtrd schatting gebonden door aangestelde keur- meesters. De premie bedraagd f 4,ten honderd van de verzekerde som jaarlijks. LOONOpZAND. Door den landbouwer van Rooij op de Molenstraat is bij het strooisel maaijen in eene heg «ene slang ge vangen. Het diertje had een lengte van ongeveer 80 centimeter. Kenners beweren dat het eene 8oort ïingslang is. Door den Rijkslandbouwleeraar te Breda den Heer H. E. Huisinga is op ver schillende plaatsen op de Efteling alhier een onderzoek ingesteld omtrent de nadeelen aan hont en veldgewas toegebracht door de konijnen, die aldaar in grooten getale aan wezig zouden zijn. Een droevig ongeluk had Woensdag avond 10 uur in Den Haag plaats: Een jonge vrouw van ongeveef 25 jaar, die op de Koninginnegracht tegen over den Dierentuin op de tramrails liep, wilde uitwijken voor een tramrijtuig van lijn 9, doch week uit naar den ver keerden kant, zoodat zij in het water viel. Op het hulpgeschrei verzamelde zich een groote menigte aan den waterkant; een paar heeren wilden zich terstond te water begeven, doch werden hiervan door anderen teruggehouden.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9