Nummer 35. Donderdag 29 4pril 1909 Toegewijd aan Handel, Sndustrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. m uw ""Hlandbouw^ i A if TOOI' HELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen m HET GEHEIM VODDENRAPER «*&aigai g Uitgever: SCHRIJF HET MAAR OP FEUILLETON. WAAL W IJ X. Telefoonnummer 38. RAORL de WA VEST. Terpaarde. aalsrkf Courant !J, JIJ-J-l.'-MBl'ia»"!"! -..-me i i iBM't1 '-U-WF.P. j i_« Dit Blad verschijnt Woensdag- cn Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. b'ramo per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningebonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. <vy—«-i| jjtawwvp. Advertentien 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties Dij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. komt U halverwege tegemoet, doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezuiverheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt voor het wasschen van kostbaar linnen en EAV fijne kant. 't Is een oude zaak, die steeds nieuw blijft en waarvan men ook zou kunnen zeggen, evenals van de »alte Geschichte4 uit het Duitsche lied, dat hij, wien ze overkomt, het hart breektTenminste het kan er van komen In ieder geval is dikwijls heel veel zorg, veel slapeloos heid, veel ellende er het gevolg van. We bedoelen met die oude zaakhet koopen op crediet, dat voor velen zoo gemakkelijk wordt een koopen boven zijn kracht en dus voor den verkooper Van „DE ECHO VAN-HET ZDIOHN". VAN DEN NAAR HET FrANSCH VAN 92. Wel zeker antwoordde Petit-Ange, daar ginds in deu boek, vlak tegen deD zolder, zit êene groote spin ik heb mij al zooveel uit gerekt als ik kon, maar ik kan er toch niet bij. help mij maar. loan de looper zich naar genoegen van Petit Ange van zijne taak gekweten had, zeide hij tot Columba, die intusschen het ontbijt gereed gezet had, waartoe hij, naar gewoonte, ook uitgenoodigd werd, met eene zekere beschroomdheid Ik heb gisteren uwe vroegere vriendin gezien, juffrouw Columba gij weet wel, de zangeres uit het café du Delta. Epine Vinette Juist zij stapte naar den winkel van eenen juwelier eu ging dien binnen. Ik denk dat het parelsnoer, het welk in de winkelkas uitgestald was, haar aantrok... Lieve hemel wat zag zij er voornaam uit Heeft zij u niet gezien O jaen ik verbeeld mij zelfs dat zij bloosde. Des te beter, hernam Columba, degenen die blozen, zijn nog niet reddeloos verloren... Dat komt jaiat goed ik ben blij, dat ik met den eigenena\r van dit huis een kontrakt heb gemaakt, waarbij hij mij de kamer van Epiye Vinette voor honderd frank verhuurt. Ik wil dat die kamer altijd voor haar beschikbaar zij want ik ben er vast van overtuigd, eenmaal zal zij terugkeeren. een schadepost of, op zijn minst, rente verlies. Er is daarover al meermalen gespro ken ook in ons blad. En toch wagen we het er op, daarover nog eens iemand aan het woord te laten, die het kwaad van het koopen op crediet op een zóo huiselijk-gezellige manier uitrafelt, dat men hem daarbij zeker met genoegen zal volgen. Of men dan ook naar zijn raad doen zal, ja, dat is wat anders. Bedoelde schrijver is van oordeel, dat zoo de alcohol verdween er nog heel wat andere kwade geesten zouden over blijven, die de volkswelvaart ondermij nen, den vrede in de gezinnen bedrei gen en het evenwicht in het huishouden in gevaar brengen. Tot die kwade geesten, die duiveltjes, behooren z. i. het maandboekje en de jaarrekening. Och, het gaat zoo gemakkelijk, zegt hij. j>Ik heb nu geen tijd en ook geen klein geld, laat hij 't maar even opschrij ven.4 Die >ik« is de huisvrouw en die »hij4 de slager of de manufacturier of een ander willekeurige leverancier. En dan laterUaat hij dit er maar bij schrijven, er staat toch nog meer.4 En de leverancier doet het natuurlijk hij zou niet gaarne op directe betaling aandringen en daardoor gevaar loopen een klant te verliezen. Hij doet het te liever, omdat hij wel weet, dat de be stellingen er niet kleiner om worden integendeel. Of hij verstandig aan doet, moet later blijken. En de vrouw des huizes vindt het gemakkelijk; je hebt dan niet telkens dat ïgezanik4 van de meid om zooveel centen voor dit en zooveel voor dat, juist als je zoo mooi opschoot met je werk, of als de melk dreigt over te koken, of als je met het omwasschen van de koffietafel of het ontbijt bezig bent, of terwijl je zoo gezellig met een vriendin zit te praten. En de meid vindt het wel leuk, want het betalen van het rekeningetje ('t kon ook wel een rekening worden), geeft twee voordeeltjes, op zijn minsteen boodschap, die lang duurt »omdat er juist zooveel menschen in den winkel waren4 van welke gelegenheid ze ge bruikt maakt om met Mie of Kee of Verhuurt hij u die? riep de looper verontwaardigd uit, kon die gemeene gierigaard die niet voor niets geven Denkt gij dan dat hij zóó rijk is Rijk hij is een echte Nabob Ik ken de geheele geschiedenis van vader Longue mijn .peetoom heeft mij die verteld. Ik wed dat hij millioenen bezit. Gij zijt zot, jongen In het geheel niet, juffrouw die oude geldwolf heeft drie geldkisten, die allen vol gepropt zijn met effekten en bankbiljetten. Hii verteert niel het honderdste deel van zijne inkomsten moeder Cagnotte kost hem niets zij spaart ook en haar meester zet haar geld op renten. Zij leent geld bij de week met schandelijken wooker eenigeu tijd geleden leende eene oude juffrouw, die in oogenblik— kelijke verlegenheid zat, vijf frank van haar op pand en die bestond, gij zoudt het nooit raden uit een onden papegaai. Welnu, toen de vastgestelde termijn voor de teruggave van de vijf frank verstreken was en de juflrouw zich niet weer vertoond had, heeft Cagnotte den armen papegaai ge plukt en er soep van gekookt. Toen"de onde juffrouw verscheen, om het geld af te leggen, was zij jnist bezig met het al'peuzelen van den laatsten poot... Maar buitendien, juffrouw, gij weet toch zeer goed, dat vader Longns u op straat wilde zetten, omdat gij een termijD huur ten achteren waart. O 1 die gierigaards ik haat, ik verfoei ze 1 Op dat oogenblik werd er zachtjes aan Columba's kamerdeur geklopt. Binnen riep het meisje. Mederic verscheen. Gij hebt om een exemplaar verzocht van het laatste lied van Epine Vinette, sprak hij, Vergeet de arme niethier is het. Ach mijnheer Mederic, hebt gij u de moeite gegeven het af te schrijven Zeker heeft uw werk daaronder geleden? Neen, juffrouw, mijn werk niet, ten hoogste mijn slaap. .Gij overwerkt n, mijnheer Mederic, want gij ziet er soms zeer ontdaan en afgemat uit ik hoop dat gij ten minste vandaag eens zult uitgaan Evenmin als andere dagen juffrouw wel met haar Jan een straatje om te loopenen verder nog een fooitje, wel niet groot, maar alle beetjes helpen daarvan is de meid nog meer doordron gen dan haar mevrouw. Het boekje is dus tot groot genoegen van drie menschen. Er zijn nu eenmaal in de wereld een heele massa dingen, die juist anders zijn dan het kruidje >hoe langer hoe liever4. Als men een stukje van den stengel daarvan in den mond steekt en er op bijt, is het eerst wel bitter, maar lang zamerhand wordt het zoet. Met het boekje en de rekening is het net precies andersom, alleen voor de meid niet. Voor de verstandige, overleggende huisvrouw is het niet zoo erg, maar er zijn ook onverstandigen, bij wie het overleg er noodzakelijk moest zijn, maar helaas, ontbreekt. De verstandigen teekenen zelf ook elke bestelling en elke leverantie aan of nog beter, zij hebben allerlei doosjes en dingetjes, waarop een etiket staatslager, bakker enz. en storten daarin onmiddel lijk het bedrag, zoodat het geld klaar ligt als de leverancier met de rekening komt. Maar zoo zijn niet allen. Ik zeg niet de meesten, maar toch velen doen anders. Zij leven uit de beurs en betalen de kleine uitgaven, die nu eenmaal niet kunnen wachten een deel van de rest gaat heen aan een snoeperijtje, een ge notmiddel, wat opschik enz. Als een donderslag bij helderen hemel valt daar de rekening binnen. En wat loopt zoo'n rekening op 1 >'k Kan me niet begrijpen, dat het zooveel kan wezen". Uit is de vreugde, die Ruhe ist hin. Een extra-leening bij manlief is het gevolg er van en misschien nog meer. 't Kan ook zijn, dat het geweten al ont waakt is lang voor de rekening wordt gepresenteerd. Dan is het laatste kwartaal des jaars, dat toch al sombere dagen genoeg heeft, nog somberder. Er moet bezuinigd worden op allerlei manieren, wat alweer niet strekt om den huiselijken hemel helderder te maken. En de leverancier Zijn boek is vol, tot barstens. Wel heeft hij door al die loopende rekenin- ik moet immers geld verdienen Het is Zondag hernam het meisje op- bij na gestrengen toon. De jonkman boog het hoofd. Gij hebt gelijk, ik verzuim mijne plichten, ik vergeet ze. Al mijne gedachten zijn slechts gevestigd, al mij streven is slechts gericht op de bereiking van één doel. Ik kan en zal geene rust het ben voor... zie, dikwijls zeg ik by mijzelve, dat ik die nooit zal hebben ach welk leven toch is het mijne ik tob mij dag en nacht af, rnsteloos arbeid ik en ondanks el mijn zwoegen, al mijne inspanning, vraag ik mij af of ik ooit mijn doel bereiken zal. En welk is dat, als die vraag niet te onbescheiden is Honderd vijftig duizend frank bijeen sparen Columba zuchtte. Had iedereen dan gelijk tegen haar, als men haar Mederic afschilderde als een vrek, die alle genegenheid onwaardig was En toch, in weerwil van zijne eigene woorden en zijne daden, kon zij niet gelooven aan iets wat Mederic in hare achting zou heb ben doen dalen. Zij vond zijn oogopslag te rein, zijne taal te openhartig om hem te ver denken slaaf te zijn van eenen lagen hartstocht zoo strijdig met de gewone onbaatzuchtigheid der jeugd. De blik, dien zij op hem vestigde, drukte dan ook meer treurigheid dan veront waardiging uit. Honderd vijftig duizend frank is eene zeer groote som, sprak zij en hoeveel ont breekt er nog? Veertig duizend frank juffrouw. En zoolang gij die nog niet bijeen hebt Zai ik blijven voortleven als do armste bedelaar, droog brood eten, dag en nacht met de pen arbeidende. Het is mogelijk dat gij redenen kunt hebben om zoo te bandelen hernam Columba, en daar ze mij onbekend zijn, kan ik u niet laken of prijzen Maar hoe sterk nw zucht om geld te verdienen ook zijn moge, moogt gij nochtans niet verzuimen den Hemel te smeeken uwen arbeid te zegenen Gij zijt ongetwijfeld ongelukkig mijnheer Mederic. Welnu in het afgezonderste hoekje van de kerk, waar gij op den vloer znlt nederkuielen, zult gij troost voor uw lijden vinden. Tot God wendde ik my gen geld moeten opnemen, waarvan hij natuurlijk rente heeft moeten betalen, maar nu is het Januari, de rekeningen zijn al klaar. De jongen brengt ze tond, was het geld er nu ook maar I Maar bij velen duurt het een maand, bij nog meer twee maanden, bij enkelen drie, een half jaar eD nog langer. En intusschen moet er bedrijfskapitaal wezen en de huur moet betaald en de belas tingontvanger klopt aan en er komt nog zooveel kijken, 't Duurt ook bij hem lang, eer de heldere zonnestralen door breken. Ik heb ook nog weieens gehoord, dat er andere redenen zijn, waarom de reke ningen zoo laat betaald worden ik zou dat minedele redenen durven noe men. Zoo vertelde men mij eens, dat een zeer vermogende huisvrouw met zekeren trots in haar keurig salon kleine meubeltjes toonde die ze gekocht had van een jaar rente van de rekenin gen. In Januari gaf manlief het totale bedrag der rekeningen over het afgeloo- pen jaar, een niet onaardig sommetje. Mevrouw zette dat uit tot Januari van het daaropvolgende jaar het tijdstip dat h. i. vroeg genoeg was om ze te betalen en de verdiende rente was juist geschikt voor een nieuw meubeltje 1 Ik wil hopen, dat dit tot de uitzonde ringen behoort en daarom in deze rich ting maar niet verder uitweiden. Intusschen, waar twee kijven, hebben beiden schuld. Zoo is 't ook hier. Leve rancier en afnemer (-ster) klagen over die ellendige rekeningen en samen heb ben zij ze uitgevoerd tot beider ge noegen. Ik moet eerlijk zijn en dan moet de bekentenis mij van 't hart, dat vele leve ranciers, vooral de kleineren, het borgen en op 't boekje halen sterk in de hand werken. Ik zelf duri gerust zeggen, dat elke rekening mij een gruwel is, maai dat ik mij daarom dan ook steeds geërgerd heb aan den klein-leverancier, van wien geen rekening was los te krijgen, ja 't is mij overkomen, dat ik mijn geld niet kon kwijtraken- »Och, zie mijnheer, ik heb mijnheer wel graag in 't boek en ik vertrouw mijn heer wel, en van 't voorjaar krijg ik ook toen ik broodgebrek leed, tot Hem moet gij eveneens uwe toevlucht nemen. Wilt gij mij beloven voor mij te zullen bidden, juffrouw Columba? vroeg Mederic. Van ganscher harte antwoordde het meisje. Mederic verwijderde zich. Er is een geheim in zijn leven, sprak Columba bij zichzelve en ik weet niet waarom hem dat geheim in mijn oog tot eer verstrekt. Hij heeft nog veertig duiaend frank noodig... nooit zal bij vrij zijn om zijne toekomst, zijn leven Het meisje schudde mistroostig het hoofd en hield zich daarop mot het aankleeden van Petit Ange bezig. Een half uur daarna ging Colnmba met den kleine de trap af, om zich naar de kerk van O. L. Vrouw van Lorette te begeven- Zij kon ongeveer een kwart uurs uitgegaan zijn, toen vader Falot, door de Ekster ver gezeld, te vergeefs aan de deur klopte. Komaan, zeide hij, hot is vandaag Zondag wij zullen Columba wel in de kerk vinden. Anrillac en de Ekster gingen weer naar beneden en naar da kerk van O- L. Vrouw van Lorette, waar zij juist binnentraden, toen de mis begon. Nooit had Austin Aurillac zoozeer behoefte gevoeld om te bidden. Met een verbrijzeld hart verliet hij Maxi- miliaan's woning. Weinige uren waren vol doende geweest om zijn leven voor altijd te veranderen. Hij had vrijwillig afstand gedaan van het recht om in zijne eer hersteld te worden, om zijn zoon aan zijn hart te drukken en een gemeten ouden dag te genieten. De eenige hoop op aardsch geluk, die hem nog overbleef, was zeer zwak hij had eene dochter gehad Anita had hem eene dochter ge schonken en dit kind leefde misschien nog. Door een geheim voorgevoel gedreven, en getroffen door de zonderlinge overeenkomst van den naam zijner dochter, met dien van Colnmba, zijne jonge beschermelinge, was hij tot haar gegaan om hare levensgeschiedenis te vernemen en vond haar tot zijne bittere teleurstelling niet te huis. Nu ging hij naar de kerk, in de hoop haar te zullen vinden en gaf zyn overkropt hart lucht in vurige ver zuchtingen tot Ged, terwijl de tranen over mijn rekeningen en dan weet ik, waar ik wat halen kan4. En of ik al rede neerde, dat hij contant voordeeliger kon koopen, of hem zei, dat hij, als hij bang was, dat het geld verdwijnen zou, 't op de spaarbank kon brengen, 't baatte niet, er moest een rekening komen, loen heb ik gedacht, dat het denman zoo groot leek, rekeningen te schrijven. Ik heb nooit tiegrepen, waarom in sommige neringen contant het wacht woord is, terwijl een andere nering met jaarrekeningen werkte, alsof 't vanzelf sprak Men klaagt over concurrentie, maar juist de scherpste concurrentie korot uit die zaken, waar geen crediet gegeven wordteen bonnetje kan er dan wel op overschieten 't is weinig meer dan het fooitje, dat anders de meid kreeg. En de huishoudster, och, mocht ze eens gaan inzien, aan hoeveel verleiding ze bootstaat door het betalen uit te stellen hoeveel goedkooper alles kon zijn bij contante betaling hoeveel meer orde en en regelmaat er zou komen, als zij van haar kant tot lijfspreuk aan nam »geld bij de visch4 hoeveel zorg en ellende zij zich in de eerste maanden van 't jaar kon besparen. 't Is in sommige gezinnen gewoonte geworden wandspreuken op te hangen, veelal eenigzins godsdienstig. Ik heb daar niets tegen, maar ik geef in over weging er een op mooi karton tusschen te hangen met deze woorden Jantje Contantje Is winst in 't handje. Maar Jantje Crediet Stuurt den boel soms in 't riet. X. Ieder vischt op zijn getij. Zoo denken waarschijnlijk ook verschillende eigenaars van terpen in het Noorden van ons land, die den laatsten tijd hun terpaarde in alle deelen des lands »aan den boer4 trachten te brengen. De omstandigheden zijn voor hen gunstigde lust tot ont ginnen ontwaakt meer en meer en 't is juist in 't bizonder bij ontginningen, dat terpaarde nuttig kan worden aangewend. Verder zullen de heeren wellicht meenen, zijn wangen biggelden. Door het gebed ge sterkt, stond hij op en verliet met de Ekster na het einde der mis de kerk om Columba buit«n op te wachten waar Mederic, die ins gelijks aan Colnmba's vermaning gehoorzaamde de mis had bijgewoond, zich bij hem voegde. Nadat reeds bijna alle geloovigen de kerk hadden verlaten, verscheen ten laatste ook Columba, die een kerkboek met zilveren slot in de hand droeg. Petit-Ange zag vader Falot het eerste. Hij liet Colnmba's hand los en ijlde op den ouden man toe. Columba bloosde en sloeg de oogen neer, toen zij Mederic ontwaarde en zeide bedeesd tot hem Mijn laa8te gebed is voor u geweest, mijnheer Mederic. Aurillac hield onafgewend de oogen op het gebedenboek van het jonge meisje gevestigd. Eene geweldige ontroering overmeesterde hem; hij meende dat boek te herkennen. Colnmba, zegde hij gejaagd, ik zou u gaarne spreken wat ik u te .zeggen heb is echter van zeer ernstigen aard en ik zou alleen met u moeten zyn Ernstig, vroeg zij, maar toch niet be droevend Wil ik met de kinderen wat gaan wan delen? vroeg Mederic. Dat is uitmuntend, antwoordde Aurillac. alB gij maar zorgt dat zij tegen etenstijd te hnis zijn. Aurillac verwijderde zich met Columba. Zij wist zich niet te verklaren wat er in haar omgeving, maar haar hart klopte hoor baar en ze was diep ontroerd. Wat beefde de stem van vader Falot, toen hij haar zooeven zeide, dat hij haar alleen moest spreken. Zon hij geraden hebben Neen, dat kon hij niet weten.... Columba was er volstrekt niet zeker van Weldra hadden zij Columba's woning be reikt en toen zij boven kwamen, greep vader Falot hot meisje bij de banden en staarde haar lang en uitvorechend aan, als zocht hy in hare gelaatstrekken de gelijkenis met die van een andere en vroeg haar daarop met een bevende stem (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1