Café TE KOOP: GELDLEENIRG Advertentiën. "^ZWIKKËRS. Jos. van Brunen. Vereeniging van Huiseigenaren BUITENLAND. Frankrijk. Portugal. Turkijë. BINNENLAND. Kleine Advertentiën. PETRUS VII SCHIMMEL WAALWIJK. Algemcene Vergadering Gemeente Waalwijk. ZW1KKERS uitsluitend voor Heeren en Da meswerk, kunnen direct geplaatst worden aan de Eerste ütr. Mach. Schoenfabriek JOH. SPAPENS, Lijnmarkt 35, UTRECHT. Ondergeteekende bericht daezijn ZATERDAG 1 MEI a s. is over geplaatst van de Markt naar de Groote Straat A 277. Bankschroeven, Boormachine, Werkbanken, Veldsmidse. Bascule met gewdchten, Pij- penklem met stelling. Kinder wagen, Sportwagen, Partij flesschen, Keukenkachel, Houtwerk en pannen. op Donderdag 29 April as des avonds ten 8 uie op de boven zaal van den Heer Chr van de Werf! te Waalwiik. dat de schaarschte en, als gevolg daar van, betrekkelijke duurte, van het slak- kenmeel aan den afzet van hun artikel bevorderlijk kan zijn. Dezer dagen ontvingen besturen van landbouwvereenigingen van de eigenaars eener terp in Friesland een offerte, naar aanleiding waarvan iemand ons vraagt om inlichting. Wij geven deze gaarne en doen dat in een artikel voor de lezers van dit blad daar zeker ook anderen hiervan weieens iets willen hooren en met onzen raad hun voordeel kunnen doen. Niet ieder weet misschien watterpaarde is, dus eerst hierover een enkel woord. Vóór het land door dijken was om ringd, hadden de kleibewoners, om tegen hooge vloeden beveiligd te zijn, ringdijken opgewcrpén, waarbinnen ze woonden met hun vee. Langzamerhand hoogde zich die omringde ruimte op ter hoogten van den dijk of nog hooger, en ontstonden alsdus de terpen, zooals men in Friesland zegt, of wierden, gelijk de Groningers zeggen. Die terpen worden thans voorzoover mogelijk, d. w. z voorzoover er geen dorpen op liggen, afgegraven ter bemesting. Die aarde bevat verschillende voedingsstoffen, van de vier, welke wij bij onze bemesting dienen aan te brengen, kalk het meest. Voorts bevat zij nog humus, eenige procenten zelfs, waardoor zij ietwat gunstig kan werken op de structuur van den bodem. De vraag wordt ons nu gesteldwat is de bemestingswaarde van terpaarde, is ze een aanbevelenswaardige meststof, wat is het gehalte gewoonlijk, hoeveel moet er van worde» aangewend Wij willen die vragen eens onder de oogen zien, En dan moeten wij al dadelijk zeggen, dat de eerste vraag io 't algemeen niet kan worden beantwoord. De samenstelling van de terpaarde toch is zeer uiteenloopend, en verschilt zelfs zeer bij aarde, afkomstig van dezelfde terp, naargelang zij afkomstig is van meer of minder diepe lagen, van den kant of meer van het midden gedeelte. Zelts is er wierde-aarde, die bijna geen plantenvoedsel bevat, alleen wat phos- phorzuurdeze grond is meestal afkom stig van de randen, dat zijn de over blijfsels van de vroegere opgeworpen ringdijken. Kalk komt in terpaarde verreweg in de grootste hoeveelhtid voor. In bovenvermelde offerte wordt de analyse opgegeven van 3 onderzochte monstersdaarin was het kalkgehalte resp. 4.6, 6.3 en 9.9 pCt. Dit loopt dus nog al uiteen, maar het gemiddelde ge- gehalte van deze terp is nog volstrekt geen maatstaf om die van andere terpen te beoordeelen. Bij een 11-tal onder zochte monsters, van verschillende terpen afkomstig, kreeg men een gemiddeld kalkgehalte van slechts 1.7 pCt., bijeen 12-tal andere varieerde dit van 0 tot ruim 3%. Met de andere voedingstoffen stikstof, phosphorzuur en kali is het al evenzoo gesteld. Van deze is 't phosphorzuur in den regel in de meer derheid, de stikstof in de minderheid terwijl de kali- hoeveelheid midden in staat. Bij bedoelde 3 monsters was het stikstof-gehalte 0.13 0.21 en 0.44 pCt het stikstof-gehalte 0.13 0 21 en 0 44 püt 't phosphorzuur 0,81 0.70 en 1 04 't kali-gehalte 0.27 0 25 en 0.26 o Vergelijkt men het gehalte aan voe dingsstoffen bij terpaarde met dat b v van stalmest, welke, matig verrot, bevat 5°/0 stikstof, 2.6% phosph 6.3kal» en 7% kalk, dan zien we direct, dat van terpaarde, zoo deze uitsluitend ter bemesting zal dienen, groote hoeveel heden moeten worden aangewend. Hierbij rijst echter nog een andere vraagHebben de stikstof, 't phos phorzuur en de kali indien, wierde-grond gelijke waarde als die voedingsstoffen hebben in de kunstmeststoffenzijn ze daarin even werkzaam (Wordt vervolgd De aardbeving. De ministerraad i9 bijeengekomen onder voorzitterschap de» koning9. Hij het ft be sloten een bij'.onderen dienst 'n te richten om hulp en schuilplaatsen Ie bezorgen aan de slachtoffers der aardbeving. Men is ook reeds met het bouwen van barakken »egon- nen op initiatief des koning». Men zal eer.e groote commissie vormen voor het inzamelen van giften en hulp. Een later telegram uit Lissabon meldt, dat nu al de schokken en onderaardsche geluiden hebben opgehouden. Er zijn 82 dooden, 120 verdwenenen en een honderdtal gekwetsten. De meeste slachtoffers zijn vrou wen, ouderlingen of kinderen daar de mannen op 't veld waren, Uit Lissabon en Sautarein zendt men hulp. Tot hiertoe heelt men uit de puinen iu de streek van Rybatejo 41 dooden opgehaald. Zeventien gekwetsten van Samora Correia zijn te Lissabon aangekomen met eene rivier boot langs de Taag. De overige gekwetsten werden naar het gasthuis te Santarem ge bracht. De bakkerijen van Lissabon hebben 20,000 brooden naar Brnavente gezonden. Teuten en schuilplaatsen zijn insgelijks naar het tooneel der ramp gezonden. De beproefde streek is heelennal landelijk 't Is een der grootste vlaktnu van Portugal, die veel weiden oplevert voor het vee. De koning is na een bezoek aan de geteisterde streek en de gekwetsten, te Lissabon terug gekeerd. In gezelschap van den hertog van Genua aauschouwde president fY.lières gisteren te Villafranca de parade der Italiaacsche oor logschepen. Een aardig incident deed zich voor, toen do „Patrie*, aan boord waarvan zich de president bevond, in het bsreik van een Duitsch toeristenjacht kwam, Zoodra de Duitschers zich aan boord van de vPatrie" verstaanbaar kondon maken, juichten zij deo president hartelijk toe en de dames zwaaiden met haar zakdoeken. Het heeft den president trouwens aan eerebetoon daar in het Zuiden niet ontbro ken. Deze van zijn kant heeft hartelijke telegrammen gewisseld met d;n Itali- a<,nschen koning en ook met den koniug van SpaDje, die beiden oorlogsschepen ge zonden hadden te zijner verwelkoming. De hertog van Genua zeide den president gis teren bij een feestmaal aan boord van de yVittorio Emmanuele' in het bijzonder dsuk voor de hulp der Fransche marine bij de ramp in het zuiden van Italië, w:\arop Ft>l- licres antwoordde, dat Frankrijk slechte den plicht van beschaafd land had vervuld. Voorts heeft koning Leopold van België den pre sident een bezoek gebracht, die allervrien delijkst aan zijn adres toastte. De strijd in de straten De correspondent van het ^Beri. Tagebl.* te Coustantioopel zond aan zijn blad een telegram, dat tengevolge van de censuur 24 uur te laat te Berlijn aankwam. Aan d&t telegram, waardoor het verloop van den be- slissenden strijd in de strateu van Constan- tinopel duidelijk wordt, ontleenen wij het volgende De Macedoniër», die reeds Vrijdagavond da hoogteu van Kiathsne bezat hielden, drongen Zaterdag bij het eerste morgen krieken in geconcentreerden opmarsch Con- stantinopal binnen, waar *ij het spoorweg station bezatten met extra-treinen kwamen voortdurend legertroepen aan. Terzelfder tijd maakte de Macedonifche gendarmerie waaronder zich talrijke officieren bevonden, zich meester van de voornaamste punten van Kaszin Pasha en Okmejdan. De vero7eriug van Stamboel ging vlug in zijn werk alleen voor de hooge poorten werd een klein gevecht geleverd mst dc bp- zettiug. Het zwaartepunt bevond zich te Pera, waar de belhamels der muiterij en de. verwoedste verdedigers zich hadden teruggetrokken. Behalve in de voorstad Pankaldi en in Yildiz lagen zij vooral in de Taxim-kazeine en in de kazernen van Tasjkila eu Guemuesj tegenover het DuiGche gezautschapsgebouw. Er ontwikkelde zich een hardnekkig geweer vuur, dat meer dan drie uren duurde en waarbij de Macedouiërs vooral bemoeilijkt werden door de huueu en het gezantschaps gebouw, welke door hen moesten worden ontzien en waarachter de oproerlingen zich herhaaldelijk terugtrokken. Zij konden de Taxim- zoowel als de Tasjkitrkazerne slechts van eóne zijde aangrijpen vooral de artil lerie was in hare bewegingen zeer beperkt. Het artillerie-vuur was overigens zoo goed gericht, dat, op een enkel verdwaald schot na, dat niet vrr va r het Oostenrijksche gezantschap maar zonder schade te veroor zaken, insloeg alle schoten doel troffen. De artillerie lo9te hasr geweervuur slechts op eera afstand van 600 meters cu toch is de uitwerking op de massief gebouwde ka zernen niet noemenswaard geweest. Ofschoon de Tasjkjla-kazerne door vijftig granaten werd getroffen vertoont zij slechts aan twee zijden de sporeD er vanaan de andere zijden is niets van den strijd te ontdekken. Ook de Taxim kazerne had niet veel te doorstaan, zoodat. van een ffin elkaar schie ten* der beide gebouwen moeilijk kan wor den gesproken. Het vereenigd vuur der artillerie, van de magazijn-geweren en van de infanterie bracht de bezettingen der kazernen spoedig in ver warring, want er werden geweldige bressen in de gelederen der muitelingen geschoten. Spoedig vluchtten dan ook talrijke oproer lingen door deu tuin voor het Duitsche gezandschapsgobouw met de bedoeling om daar binnen te dringen en bescherming te zoeken. Zij werden echter door de veertig Turksche oadetten en de Duitsche matrozen die daar de wacht hielden terug gedreveu. De vluchtelingeu beproefden vervolgens door de straten der voorstad de wijk te nemenzij vonden echter de Tophane ka zerne reeds bezet en stieten bij de rue Syrasclvi, niet ver van de Taxim kazerne en bij de Giaud rue vau Pera weer op de Maeedoniërs. Daar ontstond een hevig straatgevecht, waarbij vele huizen waar onder ook de woning ran den generaal- consul veel schade ledfn, maar geen be woners getroffen werden. Toen dit gevecht geëindigd was, werd te 11 uur op de Taxim- tazerne door de oproerlingen de witte vlag geheschen. De Macadoniërs «taakten onmiddellijk het vuur eu begaven zich naar de kazerne, waar zij op verraderlijke wijze door een salvo van geweervuur ontvangen weidenongeveer vijftig man werden daarbij gedood. Reeds vroeger waren toen de oproerlingen een kanou voor de kazerne wilden opstellen, wat echter door een moedigen stormloop der Macedoniër» werd verhinderd aan den kant der laatsten zeventien dooden ge vallen. Na een lang geweervuur gaf zich de bezetting van de Tnxim-kazerne tegen den middag en die van de Tasjkila te ri?r uur over. Op slot van rekening echter weigerde do infanterie vau dc Tasjkila de wapens neer te leggen, zoodat andermaal het vuur geopend werd en de vijf batterijen, die reeds in, de richting van het Yildis vertrokken waren, terug moesten komen. Na een snel vuur van een half uur capituleerde de be zetting andermaal en nu werd de kazerne werkelijk genomen. De verliezen worden op meerdere bon- derden geschat. De aanval op de Tasjkila- kazerne werd geleid door Eneer Bei en die op de Taxim-kazeme door Moekthar Bei, die de voorhoede der Maeedoniërs had aan gevoerd. Moekthar Bei is bij het gevecht omgekomen. Abdoel llamid II afgezet. Met een saluut van 101 kanonschoten zoo meldde Reuter gisterenavond is do troonswisseling hedenmiddag te half drie bekend gemaskt. Zoo is du» thans een einde gekomen aan de bijna 33-jarige bloedige regeering van Abdoel Hamid II, Eeu roemloos einde na een roemlooze heerschappij, Dagen achtereen is de zaak hangende ge weest. De leiders van het leger schijnen er, om wat voor redenen d„n ook, niet voor te zijn geweest Abdoel Hamid thans af te zetten, maar de volksvertegenwoordiging heeft het gewild. Op 't oogenblik, dat wij dit schrijven, is nog niet gemeld, welke beweegredenen thans aau den Sjeich oei Islam voor de afzetting des Sultans lijn opgegeven maar hoe dit zijn moge, dat Abdoel Hamid niet de man was om jong-Turkije iu nieuwe banen te leiden, zal wel door uieraaud worden be twijfeld. Vau jong-Turksche zijde is dezer dagen in een Duitsch blad opgemerkt,/Wij zullen aautoouen, dat Abdoel Hamid II milliardeD gestolen heeft, dat hij nog thans de rijkste mijneD, de schoonste straten in de grootsle steden van het groote Rijk zijn eigendom noemt, terwijl het Turksche volk tengevolge van een aanhoudenden fiuancieelen nood tot een bespotting rn een aanfluiting werd. Wij kunnen ongeveer narekenen, dat 80,000 menscheu door Abdoel Hamid II het leven, de vrijheid, have en goed verloren hebben. En wanneer bij het jongste opioer 260 officieren door hun sonaten vermoor 1 zijn, dan behoeven wij naar den schuldige uiet lang te zoekeu. De schuldige kan slechts de man zijn, die den muiterden soldaten straffeloo?heid verzekerde zonder van ken te eischen dat zij voortaan de orde zouden bewaren.' Toch schijnen er aanvankelijk in jong- Turksche kringen geweest te zijn, die net beter achtten Abdoel Hamid thans nog te sparen. Het parlement heeft iutusschen zij» wi! doen gelden en het bewind vau Abdoel Rsmid geen verkwikkelijk epLode uit de wereldgeschiedenis doen ophouden. Eu thaus is de inan, die bijkans 33 jncn zijn Jvrannieken scepter over het Turksche Rijk heelt gezwaaid en ten slotte slechts noodgedwongen overging tot herstel van een indertijd als politieke krijgslist ingestelde constitutie, dan te uiiddeu eener crisis van den troon geatooten. Verkwikkelijke her inneringen laat zijn regeering niet na. Dui zenden hebben onder zijn bewind gezucht en zijn land was ten slotte na jarenlang wanbeheer aan den rand van den ondergang gebracht. Zijn oudste broeder Ressad is tot sultan uitgeroepen. Kunierrcrkiezii gen. BREDA. De centrale R. K. kiesver eeniging in dit district heeft tot candi- daat geproclameerd den heer W. H. Bogaardt, aftredend lid. ZEVENBERGEN. Het bestuur der centrale R. K. kiesvereeniging in dit district is voor het weder candidaat stellen van het aftredend lid, den heer A. C- A. van Vuuren. Eventueel in de parochiale afdeelingen te stellen candi- daten moeten uiterlijk 8 N^ei bij het be stuur der centrale zijn opgegeven. GULPEN. In een druk bezochte ver gadering van kiezers, te Valkenburg gehouden, is besloten de bestaande kiesvereeniging niet te ontbinden, een nieuw bestuur te kiezen en voorts den heer Paul Brouwers te Weert-Meersen candidaat te stellen. Bij de stemming kreeg de heer Brouwers 85, de heer Ruys de Beerenbrouck 20 stemmen. De uitslag zal aan de centrale te Gul pen worden medegedeeld. Wil deze het resultaat niet aanvaarden, dan zal in Valkenhui g waarschijnlijk een nieuwe centrale worden opgericht. HILVERSUM. De centrale R. K. kiesvereeniging in dit district heeft be sloten, de candidatuur van baron Van Heemstra, den candidaat der anti revo- lutionnairen, te steunen. BEVERWIJK. De vrijzinnige kiesver eeniging te Assendelft en te Uitgeest hebben candidaat gesteld dr. Schucking Kool te Beverwijk. ENKHUIZEN. Door de liberale kies vereeniging alhier is de heer Borgesius definitief candidaat gesteld. HOORN. De centrale R. K. kiesver eeniging in het district Hoorn heeft tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer D. Wesseling, redacteur van De Tijd te 's-Gravenhage. Castro, De naar de West gezonden medewer ker van het >Journal« heeft te Caracas een onderhoud gehad met president Gomez. Daar Venezuela op dit oogen- blik geen telegrafische gemeenschap met de overige wereld heeft, is de verslag gever naar Willemstad terug moeten keeren, om het verslag van het onder houd te seinen. Gomez zeide in hoofd zaak het volgende Ik ben vast besloten een politiek te volgen, geheel tegenover gesteld aan die van Castro. Castro ver nielde, mijn rol is het, weer op te bouwen. Castro heeft alle betrekkingen met de groote Europeesche mogendheden ver broken, mijn grootste verlangen is, de betrekkingen van vertrouwen en vriend schap met hen te herstellen. Venezuela moet den kwaden genius Castro verge ten en den mogendheden dankbaar zijn, dat zij het land niet met dien nootlot- tigen man vereenzelvigd hebben. Vene zuela wil vrede en zekerheid in zijn buitenlandsche betrekkingen, en ik heb besloten maatregelen te nemen, die hier van tastbaar bewijs leveren. Tegen een correspondent van de »Heraldc zeide Gomez Vrijdag Zoolang ik president van Venezuela ben, zal in het land vrede heerschen en zullen de partijen samenwerken. Het land staat voor het begin van een grooten voor spoed. Ik heb omtrent den heer Castro niets te zeggen. Hij telt niet langer mee. Laat hem rusten. Invoering van den Arnsterdamselicn tijd. Met ingang van 1 Mei 1909 wordt dc dienst der spoorwegen in Nederland geregeld naar den middelbaren Zonnetijd van Amsterdam. In verband hiermede zullen alle uur werken op de stations en halten, zoomede de zakuurwerken van het personeel in den nacht van 30 April op 1 Mei 1909 20 minuten later dan de tijd van Green wich gesteld moeten worden. Dit moet geschieden lo. Op lijnen, waar de dienst vóór 1 uur 's nachts eindigt, na afloop dienst- 2o. op de lijnen, waar de dienst ten of na 1 uur 's nachts eindigt of waar volledige nachtdienst is, precies ten 1 uur 's nachts. De uurwerken, die dan 1 uur (tijd van Greenwich) aanwijzen, wor den dus op dat tijdstip gesteld op 1 uur 20 minuten. De politic te Papendrceht. Het Haagsche corr.-bureau meldt Omtrent het stationneeren van een detachement marechaussee te Papen- drecht vernemen wij, dat de minister van justitie een schrijven heeft gericht tot den procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage, waarin wordt medegedeeld, dat de minister van oorlog overeenkomstig het verlangen van den minister van justitie den inspecteur van het wapen der Koninklijke marechaussee naar Papendrecht te dirigeeren en dat aan deze opdracht door den inspecteur voornoemd reeds is voldaan. Met het oog hierop, is den procureur generaal verzocht den betrokken rijks veldwachters last te geven, zich in den vervolge van toezicht te Papendrecht te onthouden onder mededeeling overigens aan die veldwachters dat deze maatregel slechts ten doel heeft mogelijke onge regeldheden in de toekomst, tengevolge van de gespannen verhouding tusschen de rijksveldwachters en de bevolking, te voorkomen en.geenszins destrekking heeft een ongunstig oordeel van den minister van justitie over het tot dusver door de rijksveldwachters gevoerde be leid te kennen te geven. De minister wenscht zijn oordeel op te schorten tot na afloop van het thans in te stellen administratief onderzoek, dat, gelijk be kend nu is opgedragen aan den heer Voormolen. Opleiding roor niareehaussce. Naar de »Apeld. Ct.< meldt, zal te Apeldoorn een opleidingsschool voor het wapen der marechaussee worden gevestigd, onder bevel van den thans te 's-Gravenhage in garnizoen zijnden luitenant-kolonel, terwijl een officier, in structeurs en leerlingen (een 30 a 50-tal aldaar geplaatst zullen worden. Er kannen aanstonds eenige nette NAAIMEISJES geplaatst worden bij ADRIANA KIPPING. M. VAN DEN BROEK, Stationstraat C 66. ■hii) i ïmmw—mmmMrga—bmw—avadfiA» De Heer en Mevrouw P. MOMBERS Smelt geven kennis van de geboorte van hun zoon LAMBERT. WAALWIJK, 24 April 1909. De Heer en Mevrouw VAN DER VEN- van Beurden geven kennis van de geboorte hunner Dochter Wilhelmina Paulina Catharina Marin. Vlijmen, 24 April 1909. GETROUWD EN Waalwijk, 21 April 1909. Rozendasl, De heer en mevrouw P. VAN SCUIJN- DEL-van Wely betuigen bij deze ook namens hun wederzijdsche familieleden hun nen hartelijkrn dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Voor do vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzm ge liefden Behuwd- en Grootvader DEN WEI.EbELEN II EER Franciscus Henricus de "Wit beluigen wij onzen oprechten dank. P. J. M. SWEENS. P. W. J. M. SWEENS. Waalwijk, 28 April 1909. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze innig geliefde Echtgcnoote en Moeder Mejuffrouw Elisabeth Maria Zuurhout - geb. Timmermans, betuigen wij onzen hartel'jken dank. J. ZUURHOUT. MARIA ZUURHOUT. WILLEM ZUURHOUT. GERARD ZUURHOUT. Waalwijk, 28 April 1909. Beleefd aanbevelend, Te bevragen ten huire van A. GLOU- DEMANS, Stationstraat, WAALWIJK. TE oo AAN DE ORDE: Rekening en Verantwoording. Aanneming van nieuwe leden. Het Bestuur F. A. BAIJENS, Voorzitter. C. A. VERW1EL, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Waalwijk maken bekend, dat inschrijving voor de geldleening, groot f 6000. - ten laete dier Gemeente tegen een rente van 4% 's jaars van het nomi naal bedrag, wordt opc-ngesteld. De inschrij vingsbiljetten moeten vóór of uiterlijk op 8 Mei a. s. des voormiddags ten 11 uur bij den Burgemeester van W aalwijk zijn ingekomen. De stortiüg der bedragen van de aangenomen inschrijvingen moet plaats hebben vóór of op 22 Mei 1909 ten kantore van den Gemeente-Ontvanger van Waalwijk, op welken dag de rente ingaat. Het leeningsplan is gratis ter Secretarie verkrijgbaar. Bankiers enz. genieten provisie. Waalwijk 21 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. van LIEMPT.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2