Numuaer 35. Donderdag 29 April 1909 Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. en HifcUWS UiT KAATSHEUVEL J de WAALWIJK, 28 April 1909. Kamer Tan Koopbundel De Kamer van Koophandel en Fa- Drieken heeft het navolgend adres ge zonden. Q. RG. Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Waterstaat te 's Gravenhage. Excellentie. Naar aanleiding van de ons gezonden voorstellen betreffende eene herziening van de tarieven voor het vervoer van reizigers over de lijnen der Maatschappij Dt Exploitatie van Staatsspoorwegen, L oer Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij en de Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maatschappij, heeft de Kamer 9 van Koophandel en Fabrieken te Waal wijk de eer Uwe Excellentie mede te deelen, dat zij met de meeste belangstel ling van den inhoudheeftkennis genomen. 1 Tot haren spijt moest zij echter erva- ren dat de wijzigingen, die in deze ta rieven worden voorgesteld en welke met grond verwacht mochten worden voor deel op te zullen leveren voor het reizend publiek, ten slotte grootendeels eene vermeerdering van lasten blijken te zijn. De vermindering der enkele-reis-prijzen kan de Kamer ten volle goedkeuren, maar zij is van meening, dat het voor deel, hierin gelegen, totaal verdwijnt door za de afschaffing der retour-biljetten. Waar toch de meerderheid der reizigers tot nu toe van retour-biljetten gebruik maakte en thans dus verplicht zou zijn twee enkele-reis-biljetten te nemen, welke vooral voor grootere reizen duurder zouden zijn dan de vigeerende retour- biljetten, acht zij den maatregel vaa afschaffing der retour-biljetten zeer on- gewenscht. Verder kan onze Kamer ook niet hare goedkeuring hechten aan de wijziging der Abonnementstarieveu. Alhoewel de prijs-verh joging gepaard gaat met de bevoegdneid om het geheele net der S. S., li. IJ. S. en N. C. S. te bereizen, is de Kamer van meening dat, wegens de uitgestrektheid, zeer weinig van deze uitbreiding van reisgelegenheid zal wor- 1 den gebruikt gemaakt en deze voorzeker niet opweegt tegen de prijs-verhooging, die hiermede vergezeld gaat. Ook tegen de afschaffing der zooge naamde vacantiekaarten meent de Kamer bezwaren te moeten opperen, daar deze vooral aan minder gegoeden eene gele genheid gaven reizen te maken, welke zij zich bij het normale tarief zouden moeten ontzeggen. De Kamer is van oordeel dat de voor gestelde wijzigingen aan het algemeen belang niet bevorderlijk zijn en meent zij bij Uwe Excellentie te moeten aan dringen dezelve niet goed te keuren. Ten slotte meent onze Kamer nog krachtdadig te moeten steunen het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vechel aan Uwe Excellentie gericht verzoek om te verkrijgen dat de tarief herziening ook worde uitgestrekt tot de Noord-Brabantsch-Duitsche-Spoorweg- Maatschappij. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Amsterdamsche Tijd. Met 1 Mei a.s. treedt voor gehee Nederland, post- en spoor inbegrepen de Amsterdamsche Tijd in werking. Het postkantoor is dan voortaan open Op werkdagen van 8 tot 9 uur. Op Zon- en Feestdagen van 89 en van 12. Voor de storting en uitbetaling van postwissels en postbewijzen, den dienst der Rijksverzekeringsbank en de invor dering van gelden op quitantiën, alleen op werkdagen 8.30 's morg.3.30 's av. (voor aangiften van ongevallen tot 9. 's av.) Voor den dienst der rijkspostspaarbank op werkdagen 9.'s morg. 9.'s av. Op Zon- en feestdagen 8.9 's morg. Voor de verzending van postpakket ten alleen op werkdagen 8.'s morg. 9.'s av- Aauuang der bestellingen. Brievenpost Op werkdagen: 8.15 tot 1130 's morg. 2.25 tot 7.52 en 9'45 's av. Op Zon- en Feestdagen tot 8.15 's morg. Pakketpost>: 8,05 's morg 5.35 's av. (Op Zon- en feestdagen alleen8.05 }s morg.) Baardwijksche Hoek op werkdagen 6.30 8.25, 11.40 'smorg- 1.15 3 10 5.35 en 7 20 's av. Op Zon- en feestdagen 6.30 's morg. Haven op werkdagen 6.30, 8.35,11.35 's morg. 3.10, 5.30, 7 20 's av. Op Zon en feestdagen 6-30 's morg, Stationstraatop werkdagen 7.08, 9 17 11.35 's morg.2.08 4.55, 6.20, 8,30 's av. OpZon- en feestdagen 7.08 9,17 's morg. Ook gedurende den zomerdienst zal de gunstige bepaling gehandhaafd blijven dat de terugreisgedeelten der retour biljetten afgegeven in buurtverkeer op de lijnen Moerdijk -Lage-Zwaluwe 's-Hertogenbosch—Osch ook geldig zul len zijn op de personentreinen genummerd 200 en hooger, benevens op de sneltrei nen 166 van Osch naar 's-Hertogenbosch en 196 van's-Hertogenbosch naar Lage- Zwaluwe. Feestdag. Gisteren werd het personeel der stoom- ederfabriek der firma van Iersel-Witlox Co. ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van den firmant, den heer H. Witlox een feestdag aangeboden, be staande in eene gezamelijke reis naar Amsterdam. Per eerste trein vertrok het personeel bestaande uit een 60-tal ar beiders naar de hoofdstad, waar de dag in de grootste gezelligheid en met zeer veel genoegen werd doorgebracht; ver schillende merkwaardigheden als artis m. e. a. werden bezichtigd. De bekende gulheid stelde den werklieden in staat op elk gebied naar hartelust te profl- teeren en zeer zeker zal deze genoeg lijke dag lang in aangename herinering bij de werklieden blijven en nog meer le uitstekende verhouding versterken die heerscht op deze fabriek tusschen per soneel en firmanten, die zich voordurend \\d.xepatroons voor hun menschen toonen. flomtententoonstelling te Rotterdam. De kortharige Holl. herdershond (teef) Katrijn4 van den heer Nico Nieuwen- huijsen, behaalde op de Internationale Hondententoonstelling te Rotterdam alle le prijzen, o.a- len pr. Open klasse, len or. Nieuwelingsklasse, len pr. Nationale Fokkersklasse en len pr. Jeugdklasse, benevens 2 speciale prijzen van de Hol landsche Herdershondenclub en een specialen prijs voor de beste reu of teef van de tentoonstelling. Met dezen laat- sten prijs versloeg de nog zeer jonge hond alle reeds vroeger hoog bekroonde Hollandsche herdershonden. Alle behaal de prijzen bestaan uit geld, te zamen het bedrag van f 86, benevens diploma's voor elke klasse. Voor bovengenoemd exemplaar werd ter tentoonstelling de niet geringe som van f 250 geboden. Uit bet Gasthuis. De beide polderwerkers die bij het ongeval aan het kanaal werden verwond, zijn in zooverre hersteld, dat eene daarvan Antoon Oosterwaal heden het gasthuis heeft kunnen verlaten en de andere Jan v. Dongen deze week ook ui t 't gast huis zal vertrekken. „Waalwijk Vceruit". Zondag hadden de aangekondigde wedstrijden op het terrein van >W.V 1 plaats. Het 2e elftal stuurde met een 9—0 nederlaag de Dongensche voetbal club naar huis. Het le elftal was niet in zoo in goede conditie en verloor na weinig spannenden strijd met 3—0 van de Tilburgsche Vereeniging vExcelsior*. De aangekondigde match tegen »Unitas4 (Gorcum) gaat a. s. Zondag niet door, omdat Unitas berichtte plot seling verhinderd te zijn. Ltere luidjes. Zondag hebben een vijftal brave jongens uit den slechten hoek van Kaatsheuvel, die hun eigen plaats en derzelver rustige bewoners 't dikwijls zoo lastig maken, getracht in onze gemeente de boel wat op stelten te zetten door wandelaars lastig te vallen, veel rumoer te maken enz. Een wandelaar werd door deze vlegels onverwachts een slag in t aangezicht gegeven. We hopen voortaan van zulk bezoek verschoond te blijvenanders dient de politie hen dat maar vlug aan 't verstand te brengen. Aanbesteding. Gistermorgen is door.de N, V. Van den Bergh's stoomschoenfabriek, in het hotel du Commerce Stationsplein aan besteed Het bouwen van kantoor, magazijnen etc., benevens het veranderen en ver- grooten van eenige lokalen in en aan de bestaande fabriek, gelegen aan de Mathildastraat 's-Posch, Ingeschreven werd door de heeren J. C Koesen, Vught, f 32.400 A. Timmermans - 31,417 A. Van Hezik, 's Bosch. - 30,809 J. v Roosmalen Zn. 's Bosch - 30,465 A. J. Aangenendt, - 29,960 C. Hartman, - 29,400 A. Biering, St. Michiels-Gestel - 29,100 W. Neefs, 's Bosch -27,930 C. v. Dun en Vaasen, Vught - 27,830 Uit Tilburg. Uit Tilburg wordt aan »Uuitas4 ge meld, dat weldra aldaar boringen zullen gedaan worden teneinde te onderzoeken of het water geschikt is voor zijde-indu strie. Blijkt dit het geval te zijn, dan wil een Noord-Amerikaansche firma aldaar een zijdefabriek bouwen, waaraan dan ongeveer tweeduizend arbeiders werk zullen kunnen vinden. Tijdens den duur der tentoonstel ling »Stad Tilburg* zal door het ten toonstellingscomité een automobieldienst geëxploiteerd worden tusschen het stati on en het terrein, terwijl bovendien een groot getal aapjes geregeld mede zullen dienst doen om het verkeer te verge makkelijken. Lncbtvaart. Naar de heer Schurmann uit Pa rijs meldt, zal niet de Antwerpsche ingenieur Wilfort, maar Delagrange op Zondag 16 Mei te Leur. (N. Br.) vliegen met een Wright-toestel. De blijde verwachting. In afwachtingziedaar de toestand waarin de Hagenaars en met hen het neele Nederlandsche volk zich nog steeds bevinden. Over niets anders wordt er gesproken, wordt er gedacht, waar men ock komt. Men staat op met de blijde verwachting" men gaat er mede naar bedals de wereld vergaan moest, zou men geen zenuwachtiger menschen kun nen ontmoeten, dan nu. Het spreekt vanzelf, dat personen, die in zulk een opgewonden gemoedstoe stand verkeeren, elkander de zonder lingste verhalen opdisschen, die geregeld hun weg vinden naar de pers en vooral naar de buitenlandsche pers, die iD de Hofstad thans vertegenwoordigd wordt door een 12-tal speciale correspondenten. Deze heeren zijn werkelijk te beklagen, want sommigen hunner wachten nu reeds veertien dagen en langer op de groote gebeurtenis en de ooievaar laat nog maar steeds op zich wachten. Voor deze heeren, die gewoon zijn te werken voor de groote internationale reportage is die periode van afwachting een ware Tantaluskwelling. Daarom is het hun niet al te kwalijk te nemen als zij in stede van feiten, die er niet zijn, maar pittoresque details'* over ons land en over den »toestaud4 naar hun bladen seinenook omdat die >details« van zeer onschuldigen aard zijn. Ze verdienen anders wel ons mede lijden. Ze kunnen geen oogenblik hun hotel verlaten of zij moeten binnen het bereik der telefoon blijven. Zooals er biefstuk bereid wordt a la minute moe ten zij met hun reportage gereed staan a la minute. Niet te verwonderen dus, dat elke oproep om even aan de tele foon te komen hen zenuwachtig maakt Praatjes 1 Waar komen ze vandaag Ze duiken op, eensklaps. Ze verdwijnen, als eendjes die wegdompelen in 'n vijver en komen ergens anders plotseling weer te voor schijn. Waar de geruchten vandaan komen, snap je niet. Ze wekken even sensatie en worden vergeten. Werken 'n oogenblik in op de volksgesprekken. Altijd zijn er 'n paar Hagenaars, die hooren schieten. Op iedere minuut van den dag. Ze schrikken op, springen van hun stoel, spitsen de ooren 't Was niets. 't Is precies dezelfde gemoedsgesteld heid als van iemand, die 's avonds laat, thuis, op 'n huisgenoot te wachten zit. Hoort-ie daar geen voetstappen in de straat Tazekerja nee, toch niet't was verbeelding. En aldus blijkt in deze dagen van verwach ting de fantasie van den Hagenaar zéér rijk. Intusschen is heel de residentie bijna reeds aan hetversieren. Aan 't installeeren van straat- en buurtcom- missies, die, op den tienden dag na de blijde gebeurtenis met het resultaat van hun werk voor den dag zal komen, dat toonen de ontwerpen van versiering van verschillende stadsgedeelten, die in som mige winkels zijn ten toon gesteld. Eigenaardig is te zien, hoe de meeste ivinkels zich al van binnen en van bui ten in oranje hebben aangekleed. Welk artikel er ook wordt verkocht, schier ieder winkelier heeft door een oranje kleurtje, 'n oranje-strikje, iets symbolisch weten aan te brengen. Bakkers leggen het brood in hun étalage met 'n oranje bandje er om. Groentemenschen vullen hen >kast* met oranje appelen. Wie in 'n winkel wat koopt, krijgt het in oranje papier gepakt, mee naar huis Banket bakkers doen de snoeperijen in oranje takken. Plet mankeert er nog maar aan, dat de dokters in oranje-koetsen rijden en de dienstmaagden met oranje-schor ten voor loopen. Doch dat zal nog wel komen En zoo wachten we dan nog. De Koningin blijft Hare wandelingen in den tuin doen. De Prins is bijna den geheelen dag in het Paleis, 's Middags maakt de Koningin-Moeder geregeld een rijtoer van uit Haar Paleis in de richting van Wassenaar'n mooie rit door het Haagsche Bosch, dat te groeien en te groenen staat in de jonge lente, die het nieuwe leven kweekt uit de dorre tak- cen VLIJMEN. Door Z.D.H, de Bisschop van 's Hertogenbosch zijn tot leden raB het R. K. Armbestuur dezer gemeente herbe noemd de heeren J. de Vaan Nzn. en G. dommersteeg. Voor het eerlang in onze gemeente op te richten Patronaat zal, naar verleden Zon dag van den kansel werd afgekondigd, bin nenkort aan de parochianen de gelegenheid worden geboden hunne giften af te dragen. Wij vertrouwen dat deze voor dit nuttige doel rijk en mild zullen toevloeien. Op de vergadering vau de stemge rechtigde ingelanden van het Waterschap „de algemeene omkadiug' is met bijna al- (emeene stemmen besloten tot het maken van eene inlaatsluis te Engelen. De tot standkoming van dit werk kan geacht worden van zeer groot belang te zijn voor de tot genoemd Waterschap behooreude landerijen, meest grasland, dat het zonder bevloeiing niet kau stellen. De bewoners der omgeving van de thans opgeheven 2e openbare school zijn nu ook in het bezit eener pomp gekomen, welke het gemeentt bestuur daar heeft laten plaat sen. Ontegenzeggelijk voorziet deze pomp in eene groote behoefte. De Burgemeester van Vlijmen maakt bekend, dat op Dondeidag 29 April a. s. des namiddags 4 uur aan de hut bij L van Vugt de inscharing zal plaats hebben der gemeenteweide en verzoekt den pachters be leefd juist op dat uur met hunne beesttn tegenwoordig te zijn. Burgemeester en Wethouders dsr ge meente Vlijmen brengen ter openbare ken- dat het verzoek van de Gebrs. van bovenlip zoodanig in een beitel, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. nis. Hest koffiehandelaren wonende alhier, om vergunning tot het plaatsen en in werking brengen van een benzinemotor door hen is toegestaan. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Dinsdagavond is door het bestuur der Zuivelfabriek aau- besteed het uitgraven van het terre.ÏD, waar van aannemer is de heer A. Snijders te 'e Capelle. In de laatst gehouden vergadering der Ger. jongel.ver. alhier is besloten aan te sluiten aan den Nederlandsche boud van jongel.ver. op Gereformeerden grondslag. Iu den nacht van Maandag op Dins dag te ongeveer l1/* uur werden de be woners van ons dorp opgeschrikt door het geroep van brand. Het ledig staande huis vroeger bewoond door N. v. d. Poorte eigen dom van den heer A. Heijmaus te Capelle n. 1. is door onbekonde oorzaak geheel in asch gelegd. De Zaogver. „Hallelujah' die voor nemens is bij gelegenheid der blijdegebeur tenis een uitvoering te geven, zal dit doen op den vooravond van het feest der ge meente. Alsdan zal de opbrengst komen ten bate der armen, nl. in de kas der naai- vereeniging „Dorkas'. De Vereeniging neemt deze schoone gelegenheid te baat daar zo tegen een niet te hooge entree een groot publiek verwachten mag. liet is haar jammerlijk nimmer mogen gelukken bij herhaaldelijke aanvrage in het kerkge bouw in de gemeente Capelle voor dit doel een uitvoering te geven. Mogelijk is al daar de armenkas ruimschoots voorzien WASPIK. „Vlugheid wint' van Ca pelle zal a.s. Zondag een match spelen tegen de voetbalclub Kleine Hulp met Kracht' alhier, op 't terrein van laatstgenoemde ver eeniging. De heer P. de Gr. alhier viel roet zijn De doel „Willem Teil' alhier be haalde 1.1. Zondag op den Groenen Dijk den eersten prijs nl. een verguld Zilveren Kruis. Gedureudfl het onweer van 1.1. Za terdag sloeg de bliksem tusschen een ge zelschap van 8 personen op 't Vaartje alhier, welk drietal achterover op den grond viel. Ongedeerd echter stonden ze op, zoodat waarschijnlijk slechts den schrik hen ter neer wierp. RAAMSDONK(Dorp). Tot ons genoegen kunnen wij der „N.V. Raamsdouks Elec- triciteitsmaatschappij' thans een compliment maken over bet behoorlijk en geregeld bran den der straatlantaarns. Wat d« huisver- lichting aangaat, deze is beslist veel beter en voordeeliger dan petroleumlicht en zij daarom ieder aanbevolen. De jaarwedde van de postbode A. Oome is met f 80 verhoogd. DUSSEN. feestelijkheden. Gisteravond werd in 't hotel Kamp een vergadering ge houden ten einde een commissie samen te stellen ten doel hebbende bij het in ver vulling gaan der blijde verwachting een feest te orgauiseeren. Zooals wij de vorige week mededeelden vergaderde de bestaande commissie reeds enkele malen waarbij de opkomst der leden telkens nog al veel tewenschen overliet. Naar wij vernemen werd toen besloten dat verschillende personen een uitnoodiging sou worden gezonden om de hierboven genoemde vergadering bij te wonen. Aan deze uitnoodiging werd door 19 personen gevolg gegeven die.thans de feest commissie uitmaken. Deze bestaat uit den E.A. Heer A. H. van Honsewijk, Burgem., Antn. van Honsewijk en Johs. Schoenma kers, wethouders, P. Verschooren, A. L. van Beurden en H. Verhoeven, raadsleden, Ds. N. Klaa^eu, pred. der Ned. Herv. Gemeente, J. H. Snijders, gem-s^cr., C. Godschalk, A. B. van Gooi en C. v. d. Zwaai, hoofden der scholen, A. Roubos, onderwijzer, H. Hoessen, brievengaarder, 1. Nefkens, G. van Binsbergen, Johs. van Dijk Czn., G. v. d. Beek, Ant. van Krim pen en J. van Merstbergen. Uit deze commissie werd een uitvoerend comité gekozen bestaande uit 9 personen. Tot Eere-Voorzitter werd gekozen den E.A. Heer Burgemeester en tot Voorzitter de heer J. H. Snijders, gem.-secr. De feestelijkheden zullen zich bepalsn tot een optocht door de sahoolkinderen op ver sierde wagens terwijl verder de kinderen op tal van versnaperingen zullen worden ont haald. Een voorstel van den Heer Van Beurdeu om te trachten zonder een collecte doch uit bijdragen van de commissieleden het bcnoodigd bedrag bijeen te brengen werd van de baan geschoven en werd besloten subsidie aan de gemeenteraad te vragen en een collecte te houden. Binnenkort zal nog een vergadering wor den belegd ten einde een en ander defini tief vast te stellen. Zondag werden door de Z.Eerw. Heer Pastoor aan de communicanten der laatste 4 jaren de prijzen uitgereikt voor het op zeggen van de catech'smus. Zijn Eerw. gaf er zijn genoegen over te kennen dat de ambitie islkeu jare toeneemt, dat het aantal uit te reiken prijzen steeds grooter wordt. Dank brengende aan de kinderen voor hun onverdroten ijver kon Z.Eerw. niet na laten een woord van dank te brengen aan de ouders voor hunne krachtige medewer king. Hierna werd aan 94 kinderen een prijs uitgereikt. Na een opwekkende rede tot de kinderen om met denzelfden ijver op den ingesla- genen weg te blijven voortgaan, tot de ouders om met de Geestelijke herders dezer parochie krachtdadig samen te werken om van het kind te vormen wat tot het gees telijk welzijn der kinderen strekken _kan werd deze telken jaren terugkeerende plech tigheid besloten. DONGEN. Naar wij uit goede bron ver nemen zullen waarschijnlijk in de laatste helft der maand Juni e. k., alhier een 80- tal cadetten worden ingekwartierd, die als dan een paar weken oefeningen zullen houden. Kaatsheuvel, 28 April 1909. Apollo. Het laatste wiuterconcert Apollo is uit stekend geslaagd. De muzieknummers wa- ren zwaar, maar prachtig. Vooral muntten uit „Terpsichore' en „Les Puritains' van

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5