Nummer 36. Zondag 2 Mei 1909 32e Jaargang! Tweede Blad. ORANJELIED. FEESTZANG blijde gebeurtenis. Blijde gebeurtenis. Reclame. Ingezonden StukLen. Al is 't Princesje nog zoo klein, Zij zal eens Koninginne zijn En als Vorstinne Wilhelmien Ons hoofd en harte biên Want is die Moe niet wijs en goed En weet zij niet, hoe 't wezen moet Zij maakt het ieder naar den zin Die beste Koningin. —o O, welk gek pvoor Nederland, Dat aan di jJ're Moederhand 't Princesje ó'p wie men hoopt en bouwt, Zoo goed is,; vertrouwd. Dat ook een "vader groot van moed, Van heldenstam en edel bloed Als wachter aan haar zijde staat Haar steunt met raad en daad —o Is eind'lijk dan de tijd eens daar, (God geve, 't zij na vele jaar) Dat Moeder zegt»Aanvaard, mijn kind, De teugels van 't bewind, Dan stijgt zich zelf bewust van kracht, Een fiere telg van 't Oud Geslacht, Getooid met schepter en met kroon Op onz' Oranjetroon. A. C. v. d. Heijden. Juich Neerlands volk Gij moogt u thans verblijden Een danklied stijg' Uit het diepst uwer ziel Viert feest alom, Elkeen mag u benijden, 't Geluk dat u ten deele viel- Ontplooi uw vlag, Laat wappren fier haar banen, Het rood, wit, blauw, In al zijn kleurenpracht, Juich nu, o, juich 1 Stort vrij uw vreugdetranen In dezen stond Aan Gode Uw dank gebracht. o Uw landsvorstin Zoolang daarvan verstoken, Mocht smaken thans t' Allerhoogst geluk. d'Oranjebloem Opnieuw nu weer ontloken, Zij blijv' bevrijd van rampspoed leed en druk, Er dale op haar Des Hemels mildsten zegen Gods vaderhand Verleen Haar steun en kracht, Juich Neêrland Juich 1 Het galme langs uw wegen, In duizendvoud, Den Schepper lof gebracht. Baardwijk, April 1909. C. H. SCHRIJNER. (VERVOLG.) Wij laten hier nog de verschillende telegrammen volgen »De toestand van H. M. de Koningin was ten 9 uur zeer wel Z. K. H. Prins Hendrik zond dadelijk zelf een telegram van de geboorte naar zijn Moeder de Hertogin van Mecklenburg. t De felicitatie-registers ten paleize werden onmiddelijk zeer druk geteekend, het eerst door den deken van het di plomatieke corps, den Belgischen gezant bij ons Hof. Het feestcomité liet door herauten te paard, begeleid door trompetters met bazuingeschal, de geboorte van een oranjetelg verkondigen. Oranje bulletins der dagbladen wer den de colporteurs als 't ware ontrukt. Algemeen wordt er gevlagd. De trams zijn gepavoiseerd en alles draagt oranje De bedieningsmanschappen van 't sa- luutgeschut werden met donderende hoera's begroet. Treffend is het betoon van aanhanke lijkheid der burgerij. 10.40 uur. H. M. de Koningin, die hedenmorgen 6 uur 53 minuten van eene dochter beviel, is naar omstandigheden zeer goed. Ook de jonggeboren prinses is welvarend- (Get.) Prof. KOUWER. Dr. ROESINGH. Onmiddellijk na het bekend woiden der blijde tijding deed het Haagschc Comité voor Volksfeesten een krans hechten aan het ruiterstandbeeld voor het Koninklijk Paleis. De philantropische spijskokerij »De Metropool» deelde onder de armen te 's Gravenhage en Sche- veningen tienduizend beschuiten met muisjes en aan de kinderen chocolade uit. Niet slechts aanzienlijke en notabelen doch ook mannen en vrouwen uit het volk maken queue voor het Paleis ter teekening der felicitatieregisters. Ten bewijze van den goeden toestand waarin H. M. de Koningin na de be valling en de jonggeboren prinses ver keerde, kan worden gemeld, dat dokter Roesingh ten tien uur eenigen tijd het Paleis verliet. De geneesheer der Koningin die blijkbaar zeer tevreden was over den toestand van moeder en kind, werd bij deze gelegenheid van vele zijden geluk- gewenscht.v Omstreeks elf uur verscheen een buiten gewone Staatscourant luidende: Hare Majesteit de Koningin is hedenmorgen door Gods goedheid voorspoedig be vallen van eene Prinses en vervolgens bevattende het reeds geseinde bulle tin van de geneesheeren. De tocht der herauten was een ware zegetocht. Overal waar zij tie proclamatie aflazen klonk een daverend Leve de Koningin leve de Prinses. Onbeschrijfelijk was de geestdrift op de Groenmarkt, waar de herauten afstegen en in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders op het bordes van het raadhuis de blijde tijding afkondigden. Daar verhief zich de plechtigheid tot een grootschheid, waarvan de beteekenis door de menigte diep werd gevoeld. Om 1.41 uur: Men seint ons uit Den Haag heden middag een uur: Tien minuten voor half twaalf kwam de Tweede Kamer bijeen. Bijna alle ltden waren aanwezig behalve de sociaal democraten. Minister Heemskerk trad binnen, nam het woord en sprak als volgt iNamens Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer de Kamer mee te deelen dat H. M. de Koningin hedenochtend om 6 50 van een prinses is bevallen.» Vervolgens las de minister het offi- cieele bulletin der geneesheeren prof. Kouwer en dr. Roesingh voor, (dat wij op een andere plaats in ons blad vermeld hebben.) Daarna volgde de minister »Het zij mij vergund, dit heuglijke feit, voor Nederland van zoo onbereKen bare gevolgen, aan de Kamer mede te deelen. Dit te doen is mij een oorzaak tot innige blijdschap en ootmoedigen dank. Moge het tot heil van het vaderland strekken. Gods zegen ruste op H., M. de Ko ningin, op de pasgeboren princes, op H. M. de Koningin-Moeder en op Z. K. H. den prins der Nederlanden.» De Kamer betuigde met deze woorden luide instemming. De voorzitter der Kamer dankte den minister voor diens hartelijke woorden in een rede, waarin hij de beste wenschen voor het Koninklijk Gezin uitsprak, dat met huiselijk geluk moge worden bekroond. Met instemming heeft de voorzitter de hoop van het Koninklijk Stamhuis begroet, die in den loop der tijden de liefderijke leiding der koningin zal deel achtig worden. Ten slotte stelde de voorzitter voor, een adres van gelukwenschen aan H. M. de Koningin te zenden. Onmiddelijk hier- °p ging de Kamer in de afdeelingen tot benoeming eener commissie van redactie. Het afdeelingsonderzoek is op a. s. Dinsdag bepaald. De Kamer ging daarna uiteen. De gereserveerde tribune, de diplo matieke loge, de publieke en perstribune waren dicht bezet. Voor het gebouw der Kamer was een groot aantal personen samengestroomd, die queue maakten. Ook werden in den foyer der Kamer de sociaal-democratische Kamerleden Ter Laan en Van Kol opgemerkt. 3 uur 10 minuten. De parade werd bijgewoond door vele leden van het civiele en militaire huis. Nadat de parade was geinspecteerd en de muziek het Wilhelmus had ge speeld, door de aanwezigen met ontbloot hoofd aangehoord, werd carré gefor meerd- en hield de gouverneur van de residentie, luitenant-generaal van Ermel Schever, een toespraak eindigende met leve de Koningin welke heilwenschen donderende hoera's zoowel aan de troe pen als aan de tallooze toeschouwers ontlokten. Dit zijn de telegrammen ons gisteren gezonden en waardoor het publiek van Waalwijk en omstreken dus geregeld op de hoogte is gebleven. Hier gevoelen wij ons verplicht een woord van dank te brengen aan den directeur, ambtenaren en beambten van het postkantoor alhier, die ons gedurende eenige dagen op de meest welwillende wijze van dienst zijn geweest, aan wiens medehulp en voorkomendheid het wel slagen onzer plannen nl- om vlug te zijn met het heugelijk nieuws, voor een goed d;elis te danken. Overal in den lande is de boodschap met groote vreugde en geestdrift ont vangen Uit den Haag. Reeds om acht uur stond heel de Residentie van Koningin Wilhelmiaa in de vlaggen, en woei van wel haast elk huis het rood, wit en blauw, reden de trams met de nationale kleuren aange daan. Overal feestgetij 1 Overal hossen en springen de jongens en meisjes door de stad. In alle wijken zijn versieringen aangebracht. Grappige tafereeltjes doen zich voor. De vuilnis man op zijn nederig voertuig gezeten, laat zijn met oranje versierde zweep door de lucht knallen. Slagers hadden oranje linten om hun vette wit kielen geslingerd. Op de Groenmarkt, in het stadhuis, verschijnen bruid en bruidegom met oranje getooid voor den ambtenaar van den burgerlijken stand, die morgen het princesje in gaat schrijven. Ongeveer drie uur hield de raad der gemeente eene buitengewone openbare vergadering waarin werd besloten H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. M. de Koningin-Moeder gelukwen schen aan te bieden. 's Middags om 4 uur werd een spon tane ovatie aan.den prins gebracht, welke zich aan een der vensters van het paleis vertoonde. De manifestatie was recht hartelijk en bij het uiten van deze geestdrift gingen de gedachten zeker ook tot Haar, die de oudervreugd met den Prins deelt. In het paleis zelf is het een stille, in getogen vreugde die men waarneemt. Zuster De Haan, belast met de ver zorging van het Prinsesje, doet haar werk, de Koningin-Moeder assisteert persoon lijk. Niemand anders mag er bij. Prof. Kouwer toont zich verheugd op de gang, daar verneemt men, dat het een zeer voorspoedige bevalling was, zonder kunstmiddelen. Dr. Roesingh is nerveuser dan zijn collega, men waant zich niet meer in een paleis, aan een Hof, er is geen éti quette meer. Enkele momenten slechts. Hofmaarschalk graaf Van Bylandt geeft zijn bevelen en weldra is het weer rustig, terwijl daar buiten de jubeltonen gaan weerklinken. H. M. is gezond, heeft rust noodig. De Prinses woog zeven pond. De Koningin-Moeder stond bij de weegschaal, zuster Persyn zit naast de Koningin te waken, zuster Van Diepen komt eerst vanmiddag zuster De Haan bij de verzorging van het Kindje assi- steeren. 's Avonds waren, hoewel, het de offi cieele illumunatieavond nog niet was, aan enkele hotels en groote gebouwen, prachtige verlichtingen aangebracht. In verschillende kerken hadden dank stonden plaats. Tot laat in den nacht is feest gevierd De buitenlandsche journalisten ver maakten zich over la Haye qui s'amuse. Zooveel opgewondenheid hadden zij achter, den nuchteren Hollander niet gezocht. Uit Amsterdam. Was om halfacht de halve stad, om 10 uur was de geheele stad in rijken vlaggentooi. Overal, van rijks- en ge meente gebouwen, kerktorens en scheep- masten, ja zelfs van de kiosken woei zelfs de driekleur en in de straten was het een vroolijken gang van met oranje getooide menschen. De parade werd door een groote menschenmassa bijgewoond en toen na afloop daarvan dooralle wapens onder be geleiding der militaire muziek, een rond gang door de stad werd gemaakt waren alle bewoners der hoofdstad in eene feestroes De beurs had haar werk ge staakt omdat de geest harer bezoekers zich van vreugde niet bij de zaken wist te houden. Onder deze omstandigheden heeft het bestuur de Vereeniging voor den Ef fectenhandel besloten geen officieele noteering te doen verschijnen en in plaats daarvan een telegram van hulde te zen den. Avonds stroomde een bruisende menschen vloed in alle richtingen door de stad, die laait van gloed en kleuren. Somwijlen is de volte haast beangstigend. De electrische trams kunnen in de win kelstraten niet anders dan stapvoets en aanhoudend bellend voortgaan. Een aan tal groote particuliere gebouwen zijn geïllumineerd en van de Groote Club gaan de vuurpijlen ploffend de lucht in, terwijl bij wijlen het Bengaalsche vuur den omtrek in oogverblindend licht zet, en den koepel van het Koninklijk Paleis liefelijk rose verft. Om 8 uur trok het muziekkorps van het Leger des Heils over den Dam en voerde een serenade uit. Daarna werd een fakkeloptocht ge houden. Tot laat in den nacht was de stad in feestelijken opstand. Er werd om de versierde orgels gedanst, en de overvolle koffiehuizen en restauraties daverden van de volksliederen. En zoo werd overal feest gevierd, Rotterdam, Scheveningen, Schiedam, Delft, Leiden. Dordrecht, Utrecht, 's Bosch, Roosendaal, Tilburg, kortom in alle plaatsen van ons land heeft men op waardige wijze het heugelijke feit begroet. Doch ook io het Buitenland heeft men niet minder enthousiast de tijding ont vangen. In Berlijn, Keulen, Weenen, Brussel, Antwerpen, Parijs, Londen, Rome, Bel grado, Kaapstad, Washington, New-York enz. enz. overal werden door de bladen bulletins verspreid en bespreken de bla den de gebeurtenis. Zoo schrijft de Etoile Beige. Zij die weten hoe innig de Nederlanders aan hun regeerend Vorstenhuis, dat zoo nauw verbonden is aan de roemrijke geschie denis van het land, gehecht zijn, zullen den jubel van het Nederlandsche volk begrijpen en zullen er in deelen. Bovena in België zal men zich bij dit geluk aan sluiten, want wij hebben meer dan eenige andere natie belang erbij, dat Nederland, getrouw aan zijn tradities, zich niet laat meesleepen in de loopbaan van eenige groote vastelandsnatie. De Daily Telegraph schrijft, dat de geboorte van het prinsesje een staatsfeit van de hoogste beteekenis, is, dat alle ware Nederlanders ontheft van den angst ten aanzien van een gevreesde Duitsche trooncandidaat- De Daily News betoogt, dat derge lijke gevaren voor het oogenblik mis schien niet bestonden, maar niemand wist wat de toekomst zou hebben kun nen brengen, bijaldien Koningin Wilhel- mina kinderloos overleden was De jongste Balkancrisis toch toont welke waarde internationale tractaten in den tegenwoor- digen tijd bezitten. Gelukkig heeft de geboorte der prinses dergelijke gevaren voor den Nederlandschen staat wegge nomen- De Daily Chronicle schrijft in gelijken zin, terwijl de Morning Post verklaart, dat voor Engeland de handhaving van Nederlands zelfstandigheid een allerge wichtigst staatsbelang is. Mocht die ooit bedreigd worden door een vastelandsche heerschzuchtige mogendheid dan zou Engeland daar sterk tegen opkomen. De Berliner Zeitung am Mittag schrijft Met deze heerlijke tijding nemen alle moeilijkheden nopens de troonsopvolging van het naburige land een einde. Met één jslag zullen alle geruchten van poli tieke en geneeskundigen aard verstommen die door nieuwsgierigheid werden ver spreid. Zich zonder afgunst verheugen in de blijdschap van vreemden, is de grootste vreugde. Met het Nederlandsche volk zijn wij door een reeks gunstige en zeer uitgebreide handelsbetrekkingen verbonden. Wij deelen den trots en het bewustzijn dat zijn zelfstandigheid als staat weder verzekerd schijnt. De Temps zegt: De geboorte is een gelukkige gebeurtenis, die een onmidde- lijke oplossing brengt van de geschillen waarvan de troonopvolging en de bui tenlandsche politiek het onderwerp in Nederland vormden. Indien het ernstige gevaar, voortkomende uit de afwezigheid van een rechtstreeksche troonopvolger, al bezworen is, het buitenlandsche pro bleem is niet opgelost. De Journal des Débats zegtDe ge boorte der Prinses zal met de levendigste voldoening worden opgenomen, in het Mjzonder in Frankrijk, waar men slechts genegenheid koestert voor de Nederlan- sche natie en het regeerende huis. En zoo gaan de bladen van alle lan den voort. Aan het slot van dit verslag brengen wij de jonggeboren Prinses gaarne de betuiging van onze liefde en trouw. Dit kind is een bevoorrecht kind. Aan de intrede van het leven komt een geheel volk dit kind tegemoet, dragend in de handen kostelijke gaven, schatten niet te vervangen door kostelijk goed en pracht van edele steenen n.l. de liefde, de trouw, de aanhankelijkheid van een geheel volk scharen zich reeds om de wieg, waarin Neerland's kindeke sluimert. Moge onder Gods zegen, deze jeugdige Prinses opgroeien tot heil van land en volk. En wanneer zij eenmaal over ons regeeren zal, moge zij dan in zich ver eenigen de groote en edele deugden, waardoor ons Koninklijk echtpaar zich onderscheidt. Laten wij dan den Hemelschen Vader steeds smeeken om zegen voor haar, die geroepen is tot een groote, maar zware taak. De Gever van alles behoede ook vooral in deze moeielijke dagen, onze geeerbiedigde Koningin. God behoede ons Oranje-huis I Zoo zij het steeds 1 Uitstekend. Uitstekend in iedere beteekenis ran het woord. Een uitstekend geneesmiddel brengt een uitstekende genezing. Goed Wat is ïeter P Leest het onderstaande De Heer H. Kauffeld, Wilhelminakade te Leerdam, meldt ons„Bijna drie jaren leed ik onophoudelijk aan pijn in het krnis ▼an den rug. Ik had erg Teel last tan be- nanwdheden on duizelingen, waarbij dan nog hartkloppingen kwamen. Wanneer ik s avonds naar bed ging, kon ik den slaap niet vatten en lag soms heele nichten wak ker. 's Morgens was ik dan te vsrmosid om op te staan en ondervond ik van die vermoeidheid veel last bij mijn werk. De nrine kwam met een branderig gevoel en was beslagen en geelachtig. Nergens baat vindend besloot ik Foster's Rugpijn Nieren Pillen eens toe te passen. Hoe verwonderd was ik, toen ik reeds na twse doosjes ge bruikt te hebben, een groote verbetering in mijn toestand kon waarnemen. De doi- selingen en hartkloppingen werden minder, de eetlust werd beter. En thans na ses doos- es te hebben gebruikt, ben ik geheel ge- nexeD. Gaarne zal ik zooveel mogelijk Uw geneesmiddel aanbevelen.' Nadien vernamen wij„Heden, dus mter dan 1/i jaar na mijn eerste verklaring, ben ik nog steeds goed genezen. Ik heb niet meer de minste pijs gevoeld en bevind mjj uitstekend.' (w.g.) H. Kauffeld. Mogelijk zal men U een ander genees middel te koop aanbieden met de bemerking „even goed' of „jniat hetzelfde'. Gij vergist U, wanneer gij dit gelooft, want er bestaat geen andpr geneesmiddel „even goed' voor de nieren, of „juist hetzelfde' als Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn te Waalwijk verkrggbaar bij de Firma W ed. Orie-Dumou- lin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 1,75 voor één of f 10.voor zes doozen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redacteur 1 Mogen wij U vriendelijk verzoeken voor onderstaande regelen een plaatsje in Uw veelgelezen blad te willen in ruimen Bij voorbaat daarvoor onzen hartelij- ken dank. Op reis naar Amsterdam. Dinsdag j.l-, de dag waarop onze luiden. BIJ DE Deze coupletten zullen worden gezongen op de volksmatinée der Liedertafel „Tot bloei der toonkunst" te Baardwijk op Zondag 2 Mei a. s. door den heer Boom. Op de melodie van het bekende Kerstlied van Alfons Adam. 'l1® "W H f 1 'ÉS'WWJJLflMM-

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5