INummer 39. Donderdag 13 Mei 1909. 32e Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. !T biOi/ül Gemeenteiaadsveigadefing, ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen HET GEHEIM VODDENRAPER FEUILLETON Uitgever: Courant, Dit Blad verse ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Kran< o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtentikn 17 regels f 0.60 j daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. komt U halverwege tegemoet, 11 doet al het werk in de helft van den lijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, 'Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. Devolstrektezuiverheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt voor het wasschen van kostbaar linnen en fijne kant. HAARSTEEG. Openbare vergadering- van den ge meenteraad op Vrijdag 7 Mei 1909, des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer v. d. Geld. Te ongeveer half elf uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeren v. d. Geld, Luijben, v. d. Wiel v. d. Brand, A. de Kort en A. H Ver- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR IIKT FrANSCH VAN RAOUL DE NA VERY. 96. Zeven frank 1 riep Bibi zeven frank voor »Weg met de rijken" I Het is voor niets Zeven frank slechts voor een lied, wuurmede goud te verdienen is Niemand meer dan zeven frank, niemand niet 1 Toegewezen dan voor zeven frank. Met de eene hand reikte Bibi het lied over en nam mot de andere den koopprys in ont vangst. Terwijl het lied geveild werd, bood Cha rengon Camourdas eene sigaar aan, en vroeg bem onderwijl: Hebt gij ook bij hem op de fabriek ge werkt Ja, tien jaar, En koestert gij wrok jegens Nerval Ik haat hem. Welnu dan zullen wij hot misschien nog wel met elkander eens worden omtrent de middelen om ons te wreken. I)at zullen wij bij gelegenheid wel eens nader bepraten. Zoodra gij maar wilt, antwoordde Ca mourdas dof. Camourdas poogde zijn loodzwaar hoofd op te heffen. Dat is eene aardige grap 1 stamelde hij. Wat zou mij deeren, ik kan mijne oogen bijna niet openboudéh Charengon schudde Camourdas bij den schouder. Zeg eens, sprak hij, men moet niet gaan slapen, als men bij zijne vrienden zit hoeven afwezig het lid A- Vugts. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing worden deze onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter. Ik stel voor om namens den raad en namens de geheele gemeente H. M- de Koningin onze gelukwenschen aan te bieden met de geboorte van een prinses. Bij acclamatie wordt dit voorstel aan genomen. 2. Wijziging begrooting. De Voorzitter. In bijna alle gemeente worden bij deze heugelijke gebeurtenis, de schoolkinderen onthaald Van ter zijde heb ik vernomen, dus mij is er niets van gezegd, dat a. s. Maandag in Vlijmen feest is en dat de kinderen van hier daar ook worden verzocht- Ik be grijp niet hoe ze tot dat idee zijn ge komen, daar de kinderen nu toch hier aan de school zijn aangesloten. 't Zou voor Vlijmen beter zijn geweest indien men met ons hieromtrent eens had onderhandeld. De heer de Kort. 't Komt te minsten niet te pas om hier de kinderen, die bij ons zijn aangesloten, weg te halen. De Voorzitter, 't Zijn allemaal kinde ren van 6, 7, 8 en 9 jaar. De ouders zullen het toch niet doen om hun kin deren naar Vlijmen te sturen. Ik stel nu voor om de kinderen hier ook eens te tracteeren. Wij zullen ze dan ieder in z'n eigen school laten onthalen, zonder onderscheid. Ik zou daar dan voor op de begrooting brengen f 40. De heer v. d. Wiel. Is dat niet wat weinig Hoeveel kinderen zijn er De Voorzitter. Een 300. De heer v. d. Wiel. Ik zou' ze nu maar eens goed doen en dan is f40 wel wat weinig. Zou er geen f 50 van gemaakt kunnen worden. De heer Luijben. Dat is per man ge rekend bijna nog niets. Laten wij er f 60 van maken. De heer de Kort. Dat is er wel voor noodig. De Voorzitter. Ja, maar voor f 60 gaat 't toch wel. Vlijmen is zoo groot en daar hebben ze maar f 100 uitgetrokken- Wordt besloten f 60 op de begrooting te brengen. Bestiole's vader opende da lippen, maar hij uitte slechts onverstaanbare klanken. Nu richtte Charengon zijn slachtoffer bij den kraag van zijne vest op Ga naar bed, zei hij, dat is beter voor u. Hij sleepte Camourdas eerder dan hij hem geleidde, buiten de kroeg en riep den koet sier van een in de nabijheid staande vigilant Zijt gij het. mijnheer vroeg de koet sier van den bok stappende. Ja, ik ben het En nu voortgemaakt gij krijgt tien franken drinkgeld als gij goed doorrijdt. De koetsier was Charengon behulpzaam om Camourdas, die vast ingeslapen was, in den wagen te leggen en klom weer op den bok, na Charengon nogmaals nauwkeurig naar den weg gevraagd te hebben, dien hij volgen moest. XLIV. SLACHTOFFER EN RECHTER. In zijn kabinet gezeten, las Nerval met blijkbaar welgevallen eeuen met eene zeer slechte hand geschreven brief, dien hij even te voren uit Melun ontvangen bad. Hij had dan ook alle redenen om in zijn schik te zijn want hij vernam uit dat schrijven, dat het Charengon gelukt was Camourdas in het ver blijf, door den fabrikant aangewezen, over te brengen en het dank zij het krachtige slaap middel. gemakkelijk geweest wae hem te binden, en in eenen zeer stevigen kelder op te sluiten, welke, wel is waar, gebrek had aan licht en lucht, maar dat juist het toezicht daardoor vergemakkelijkt was, Charengon eindigde zijnen brief met den wensch, dat zijn ijver in het vervullen der bevelen van M. Nerval, deze toegevend zou doen zijn voor het vergrijp, waaraan hij zich schuldig ge maakt had. De fabrikant scheurde den brief in kleine stukjeB, wreef zich vrooljjk de handen, en een zncht van verlichting steeg uit zijne borst op. Eindelijk was hij vrij Camourdas was voorloopig onschadelijk gemaakt en Nerval twijfelde er niet aan, of Charengon zou wel slim genoeg zijn om te begrijpen, dat bij vaD 3. Verpachting hooiland. De Voorzitter, 't Is nu nog wel wat vroeg, maar wachten wij tot een volgen de vergadering, dan kan het soms weer te laat zijn- Ik stel voor om de juiste datum maar aan B. en W. over te laten daar wij dit nu nog niet kunnen bepa len. We zullen maken dat wij juist zoo wat tusschen de verpachtingen inkomen. Wordt besloten met de polder samen te verpachten en deze te doen houden bij Van Bokhoven. 4. Ingekomen stukken. a. Schrijven van het Kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente, houdende dank betuiging voor het besluit om de toren te restaureeren- Het Kerkbestuur vraagt tevens dit, met het oog op de ongeluk ken spoedig te willen laten doen. De Voorzitter. Wij zullen er nu spoe dig mede laten beginnen- b. Aanbieding gemeente verslag. De voorzitter Ik stel voor dit voor de leden op de secretarie ter visie neder te leggen- 5. Schrijven van den heer H. A. Ver hoeven, houdende mededeeling dat hij wegens vertrek uit deze gemeente, zijn ontslag als lid van den raad neemt. De Voorzitter. Ik stel voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. DUSSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 8 Mei 1909 des voormiddags ten 9 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Honsewijk. Ongeveer kwart over negen uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeien Leemans, van Beurden, van Dalen, L. v. d. Pluijm, P. Verschoor, v. d. Koppel, Verhoeven, A. van Hon sewijk, Schoenmakers en van Hon sewijk. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter. Toen wij van den Com missaris der Koningin het bericht kregen dat H. M. de Koningin den dag af, waarop zijn gevangene zou op houden te leven, recht zou hebben op de erkenteliiklieid van den fabrikant. Nn bleef Nerval nog alleen de vervulling van zijne aan Maximiliaan gedane toezegging over, om hem zijne dochter Angelie ten huwelijk te geven. Hoeveel spijt hij ook gevoelde over het verzaken van zijne eerzuchtige plannen, begre:-p hij toch dat, hoewel Camourdas hem niet meer dreigend in den weg kon treden, het nochtans voor alle zekerheid beter was den advokaat, die zich de zaak van la Vilette nog altijd te veel naar zijnen zin aantrok, tot zijnen schoonzoon te nemen, terwijl hij tevens genoeg menschenbennis bezat, om zich over tuigd te houden dat hij door dat huwelijk Angelie's geluk verzekerde. Hij had juist het adres gezet op een briefje aau zijnen bouwmeester, waarin hij hem, met het oog op dat huwelijk, eenige veranderingen in de inrichting van zijn hotel opgaf, toen zijn kamerknecht binnentrad, Mijnheer, zegde bij, een' armoedig maar zindelijk man weuscht u te mogen 6preken. Hij heeft geweigerd zijn naam te noe men. Weet gij wat hij wil Orderetand, denk ik Zeg hem maar, dat hij een briefje aan mij schrijft, ik ben vandaag niet voor zaken te spreken. Jan ging heen, maar kwam dadelijk weer binnen. Jawel vroeg Nerval. Mijnheer, hervatte Jan, ik heb uwe woorden aan den man overgebracht en hij hoeft daarop, zonder boos te wordon, maar op bedaarden toon geantwoord Ga en bood schap aan uwen beer dat ik sinds achttien jaar naar dat onderhoud heb uitgezien, en hem een.uur toesta om zich te bedenken, of bij mij ontvangen wil of niet. Heeft hij zoo onbeschaamd gesproken Ik breng, mijnheer, letterlijk zijne woorden over. Jang die man weg, ik wil hem niet ontvangen, beval Nerval hevig. En waarom niet, vader vroeg eene vriendelijke stem. voorspoedig was bevallen van een prin ses, hebben wij aanstonds een telegram gezonden waarin wij H. M. geluk wensch- ten en de hoop uitspraken dat de jonge telg van het Oranjehuis moge opgroeien tot bloei van het Vorstelijk huis en tot heil van Nederland- (Bravo's.) AAN DE ORDE: 1 Verkiezing van leden voor stembu- reaux. Bij stemming en herstemming werden gekozen als leden de heeren Schoen makers en A. van Honsewijk als 3e lid A. Verhoeven; als plaatsvervangende leden de heeren A. v. Beurden en P Verschoor en als plaatsvervanger voor het 3e lid, v. d. Koppel. 2. Benoeming van een onderwijzeres voor het herhalingsonderwijs. De Voorzitter. Wij stellen voor te benoemen mej. Anna Hillegonda van Gelderen. De heer v. d. Koppel. Kost 't de gemeente geld. De Voorzitter. Neen De heer A. van Honsewijk. Jawel, 30 cent per uur. De Voorzitter. Ja, maar dat krijgen wij terug van het Rijk- De Secretaris. Neen, neen, wij krijgen van het Rijk wel 30 cents vergoeding. De heer A. v. Honsewijk. Wij betalen 60 cent per'lesuur en het Rijk vergoedt ons 30 cent, zoodat het ons dus 30 cent per uur kost. De Voorzitter. Ja, maar wij moeten er toch een hebben. Wij zullen maar stem men. Benoemd wordt mej. A. H. van Gel deren met 9 stemmen terwijl 1 stem was uitgebracht op den heer Godschalk. 3. Aanbieding van het verslag over den toestand der gemeente gedurende 1908, De Voorzitter. Dit verslag zullen wij ter visie op de secretarie neder leggen. 4. Regeling van de jaarwedde van den te benoemen veldwachter voor wijk C. dezer gemeente. Dg Voorzitter. Wij stellen voor den te benoemen veldwachter een jaarwedde te verleenen van f4511 Hebben de hee- reu hier iets op tegen. De heer v. d. Koppel. Ik zou met de benoeming nog eens wat wachten en keek eerst eens af hoe het zal gaan. Hier Angelie was onhoorbaar de kamer binnen gekomen. Omdat, die man een onbeschaamde in dringer is. Hij, een onbeschaamde indringer, dat is onmogelijk Kent gij hem Zeer goed. Wie is het dan Vader Falot De man, die uwen armband terugvond? Juist dezelfde. Ik herinner mij dat hij teen eene wel verdiende belooning afsloeg ong ff wij feld komt hij er thans om verzoeken. Dat geloof ik niet, vader, de waardige voddenraper bewijst wel diensten, maar vraagt ze niet voor zichzelven. Ik hoop dat gij hem zult ontvangen. Dewijl gij het verlangt. En zult gij hem alles toestaan, wat hij u zal vragen. Dat beloof ik n. Buitendien, gij kunt er van verzekerd zijn, dat hij niets zal vragen wat onbillijk is. Angelie omhelsde haren vader en verwij derde zich. Laat vader Falot binnenkomen, beval Nerval den kamerdienaar. Kort daarop was de voddenraper in Ner - vals tegenwoordigheid. De fabrikant had de deftige houding aan genomen van voorname lieden, als zij eenen verzoeker ontvangen. Hij zat voor zijne schrijftafel en bladerde in een register, zonder naar het scheen, het binnentreden van den voddenraper gewaar te worden. Deze beschouwde Nerval eene poos meteen gevoel van gestrenge minachting. Die zoo hoogmoedige man, die zich nog niet eens gewaardigde de oogen op een braven werkman te vestigen, zou binnen weinige oogenblikken om genade en barmhartigheid smeeken dat hoofd, waarvan niet de trotsch- heid, maar de grenzelooze verwaandheid, ge paard aan geldzucht, het onderscheidend kenmerk was, zou zich woldra in het stof buigen die handen waarmedo hij den onder gang van een eerlijkeu man onderteekend had, hebben wij politie en toch doen ze niets dan ruiten ingooien, maar in de polder hoor je nooit iets. De Voorzitter. Je kan toch geen veld wachter gaan benoemen als het te laat is. De heer v. d. Koppel. Dan is er hier toch nog een. De Voorzitter Ze willen er toch een hebben. De heer v. d. Koppel. Dat zit nog Wie wil dat De Voorzitter. Ik heb er al veel schiijven over gehad. Ik wil er trouwens niet voor instaan ook. De heer v. d. Koppel. In de polder gebeurt nooit iets. Als 't nu hier moest gebeuren, hier gooien ze de ruiten in. Ik zou 't maar eens probeeren hoe het gaat. De Voorzitter. Ze doen in de Polder ook wel eens wat. De heer v. d. Koppel, 't Gaat er heel goed. 'k Zou 't daarom maar eerst eeus probeeren. De Voorzitter. Er moet persé een veldwachter komen. Ik heb er al veel schrijven over gehad dat er politie moet zijn Ik kan er mij, om het eerst eens af te kijken, niet mee vereenigen. De heer v. d. Koppel. Voor f 450 zullen ze allemaal niet klaar staan. Wat heeft Spiegels hier wel niet De heer v. Beurden. Die moet zelf voor een woning zorgen. De heer v. d Koppel. Ik geloof dat hij alles bij elkaar f 600 zal hebben. De heer v. Beurden. Ik zou wel met het voorstel van den heer v. d Koppel kunnen meegaan om 't eens zoo te pro beeren. Vooral nu de poldersche heeren in deze quaestie nog niets hebben te kennen gegeven. Lang zal men er echter wel niet buiten kunnen, want de bevol king breidt zich daar steeds meer en meer uit. In Wijk en Heusden hebben ze oud militairen, die kosten niet zoo veel en 't zijn toch flinke menschen. De Voorzitter. Je moet er rekening mee houden dat 't hier wel zesmaal zoo groot is als Heusden. De,heer v. d. Koppel. De Polder? De Voorzitter. Hij moet er den Biesbosch ook bij hebben. Ik kan me niet vereenigen om er geen te benoemen. De Commissaris heeit gezegd dat ereen moet komen maar wil de raad er geen zouden zich weldra met angst samenvouwen en zich biddend uitstrekken. Intnsschen smaakte Aurillac minder het gonot van eene verwachte wraakneming, dan hij zich verheugde, dat eenmaal het uur der gerechtigheid geslagen was. Nerval verwachtte den voddenraper een, met haperende stem uitgebracht, mijnheer... te hooren zeggen, maar het was op bijna dreigenden toon, dat het slachtoffer van Ner val, twee passen nader tredend, zegde Hier ben ik 1 Die onverwachte woorden en de toon, waar op zij genit werden, noodzaakten den fobrikant het hoofd op te heffen. Hij zog den voddenraper aan, en reeds onthutst door den klank zijner stem, ont roerde hij nog sterker bij de boschonwing van zijn gelaat. De uitdrukking van diepe treurigheid, welke gewoonlijk over de trekken van den vodden raper verspreid lag. had plaats gemaakt voor die van mannelijke verontwaardiging. Hij richtte zijne gebogen gestalte fier opzijne oogen Bchoten vuur en vestigden zich door borend op Nerval, die de zijne onthutBt neder sloeg. Gij heet, naar ik meen, vader Falot? vroeg de fabrikant. Men kent mij ten minBte onder die be naming Komt gij mij mededeelen wie gij zijt? Op dit oogenhlik ben ik de lasthebber van God. Nerval voelde zich niet op zijn gemak hij zou gaarne maar terstoad ter zake gekomen zijn met dien man, welke in zulke raadsel aebtige bewoordingen sprak en daarom vroeg hy hem kortaf Wat kan ik voor u doen? In de eerste plaats mij aanhoor en. Mijne dochter Aügelie acht u hoog, dank aan haar, zult gij met belangstelling aanhoord worden. Uwe dochter is een engel antwoordde de voddenraper, dankt den Hemel, dat zij u vandaag beschermd. Mij beschermen 1 herhaalde Nerval met geveinsde vorbazing, doch met inwendige»* angst, wie bedreigt mij dan?

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1