EEN AFTANDS WERKPAARD Advertentiën. Een net Loopmeisje. fflAltl 818 seou. BUITENLAND."" België. Duitschland. Frankrijk. Turkijë. Amerika. Ingezonden StukLen. Kleine Advertentiën. Jig 848 818 SANDI8 km p« Uit de hand te koop: GEVRAAGD met sterke BOOGKAR, bij de Firma VERBUNT v. O VERBEEK TERSTOND GEVRAAGD: EEN AUG. WIL LEKEN Sy Baarle-Nassau. 2 persoons Veerenbed met peluw. 6 Weener Stoelen Eikenhouten Tafel met bladen en 2 kleine Tafels. Geverfd houten Kabinet. Spiegel zwart met vergulden lijst W asehtafel. Nacht rafeltje. Petroleumlamp. - Keukenfornuis. Kolomkachel. geld voor toestaan, dan moet ze dat zelf weten. De heer L. v. d. Pluijm. Ik stel voor een veldwachter te benoemen. Een jaarwedde van f 450 kan er mee door. Ik wil hier nog wel zeggen geeft hem niet te weinig. Hij moet van ons niet eten. Als wij hem nu den een en dan den ander een gulden moeten geven of zoo iets, dan kan hij zijn dienst niet doen. De heer v. Beurden. Nu hebben wij van een Poldersche 't gevoelen gehoord, 't Is feitelijk toch wel noodig ook, want de bevolking is sterk vooruitgaande. De Voorzitter. Ja, en 't zou toch moeten gebeuren. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten de jaarwedde van den te be noemen veldwachter voor wijk C vast te stellen op f 450. De Voorzitter. Alvorens punt 5 vaststelling van het kohier van den hoofdclijken omslag voor 1909 te be handelen stel ik voor eerst de ingekomen stukken te behandelen. Wordt goedgevonden, a. Schrijven van den heer Directeur Generaal der Posterijen houdende mede deeling dat een salaris voor den kantoor houder van het telegraaf en telephoon- kantoor voor Hank van f 75 en voor Dussen van f 100 voldoende is Mochten de bestaande salarissen hooger zijn, dan verzocht hij echter deze niet te willen verminderen. b- Schrijven van Ged Staten, houdende mededeeling, dat op het verzoekschrift van F. A. v. d. Pluijm, afwijzend is be schikt. c. Schrijven van het gemeente bestuur van Capelle, houdende mededeeling dat de gewijzigde bouwverordening nog niet is terug gekomen, reden waarom nog geen afschrift kan worden gezonden. De heer van Beurden. Ik heb van een bouwkundige hooren beweren dat het grootste bezwaar is dat de dikte der muren bepaald is op 22 c M. dit moest zijn 18 c.M. en verder dat er te veel ramen in moeten komen. De Voorzitter. Dat is een raar idee, De heer van Beurden. Het inzetten van ramen kost meer dan wat steenen. De Voorzitter. De 2 onderwijzers hebben hun sollicitatie-stukken terug gevraagd. d. Procesverbaal van kasopneming. Dc Secretaris. In dato 6 April is door Burgemeester en Wethoudes pro cesverbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is geblekeu, dat de boeken en registers ordelijk en regel matig waren bij gehouden en dat het dien overeenkomstig bedrag f 2018.67 Vs in kas aanwezig was. e Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring begrooting sluitende in ont vangsten en uitgaven in een bedrag van f 48617.75. Alsnu wordt een adres voorgelezen van Schelle e. a. Adressanten wijzen er op dat het met het onderwijs nog niet de geweuschte weg op gaat, de examens zijn afgeloopen en men hoort nu nog niets dat ook, alhoewel f 250 aan advertentiën is uitgegeven, geen doel matige publiciteit wordt gegeven. Nog wijzen adressanten erop, dat door den Voorzitter het hoofd der school van wijk c- wel verdacht is gemaakt, doch dat het onderwijs niet wordt geholpen. Zij wijzen er verder op dat verhooging van de salarissen wenschelijk zal zijn. De Voorzitter zegt dat de solicitant zich terug had getrokken, waarin de man groot gelijk had en wat betreft het ver dacht maken van het hoofd, wij hebben Camourdas antwoordde Aurillac lang zaam. De millionnair sprong bijna van zijnen stoel op. Komt gij van zijnentwege? riep hij, dit is schandelijk verraad, eene verfoeilijke op lichterij 1 die man is e?n ellendeling Ik ben volkomen van uw gevoelen, antwoordde Aurillac ijskoud. En nochtans maakt gij u tot den tolk... Van CamourdasIn geone deele, mijn heer gij vergeet dat ik zooeven heb gezegd, dat ik de lasthebber van God ben. De lasthebber van God? De handhaver van zijne gerechtigheid als gij dit liever hebt. Laat ons ter zake komen, hernam Nar val barschik heb geenen lust om raadsels op te lossen. Dat stel ik u ook niet voor. Wat wilt gij? Spreek, ik heb haast. Ik voor mij heb tijd genoeg, hervatte de voddenraper bedaard. Nerval zag hem met klimmenden angst aan Ik zal u eene geschiedenis verhalen, hernam Aurillac, zij heeft wel het gebrek van wat lang te zijn, maar dit vergoedt zij dukbel door de belangstelling, die zij opwekt, en geloof mij, binnen ean uur zult gij niet meer tegen mij zeggen, dat gij haaBt hebt, maar mij integendeel verzoeken nog wat te blijven... Spreek dan. Aurillac trok eenen armstoel naderbij, en nam plaats met de ongedwongenheid van eene man van de wereld. Het betreft niet mij zeiven, voor het oogenblik ten minste, ik ben slechts vad9r Falot, de voddenraper van la Vilette, een grijsaard, die alleen 's nachts rondzwerft, evenals de veermnizen en de wolven. Ik ben gekomen om n te herinneren aan eenen man, die sinds lang van het tooneel dezer wereld verdwenen is en waarvan één enkel schepsel den naam niet heeft kunnen vergeten, en dat schepsel zijt gij. «Achtien jaren geleden was die man joDg hij bezat de volharding, die over de hinder palen zegeviert, het overleg om wonderen te verrichten in handel en nijverheid alles liep em mede. De Voorzienigheid laat dikwijls geschreven wat waar is, wat in de notulen staat, Hierna leest de secretaris voor wat is geschreven. Uit de voorlezing bleek, dat Ged. Staten is geschreven wanneer sollicitan ten zijn geweest en wat het hoofd daarvan telkens heeft geadviseerd. De Voorzitter. Ik stel voor op dit schrijven geen antwoord te geven en het voor kennisgeving aan te nemen De heer v. d. Pluijm. Zijn er nog geen nieuwe sollicitanten- De Voorzitter. Ze worden toch niet benoemd al zijn er sollicitanten. Ik trek me van de heele zaak niets aan. De heer Leemans. De examens zijn toch afgeloopen. De heer A. v. Honsewijk. Er zijn er maar weinig doorgekomen. Ik heb het eens nagegaan maar 't is dikwijls ge weest dat er maar 3 van de 8 door kwamen. De Voorzitter. Er is nog een schrijven ingekomen, houdende verzoek om een cursus te openen in het landbouwonder wijs. De kosten daarvan worden door het Rijk vergoed. Alleen hebben wij kleine onkosten voor het laten maken van een kast enz. Wordt besloten een cursus in het landbouw onderwijs te doen geven. De heer A. v- Honsewijk. Ik ben naar een vergadering te Waalwijk ge weest, welke vergadering was bijeenge roepen door den Hoofdinspecteur der volksgezondheid. Tot die vergadering waren alle burgemeesters uit het N. W. van Noordbrabant uitgenoodigd. Deze vergadering, waarheen ik als plaatsver vanger van den burgemeester ben ge weest, was op verlangen van de Hooge Regeering bijeengekomen om middelen te beramen, teneinde te voorzien in den slechten toestand van het drinkwater. Om een uitgebieid verslag te geven van deze vergadering zou mij te ver voeren. Ik zal mij daarom bepalen tot een kort resumé. Eerst werd gesproken om norton- pompen te slaan, doch verschillende burgemeesters deelden mede, dat io hun gemeente reeds een begin daar mede was gemaakt, zonder echter tot een gewenscht doel te komen en dat de kosten ook zeer hoog waren, soms f 400 a f 600, zoodat dit zeker een l1/* ton zou kosten. Daarna besprak men de waterleiding niet een Centraal punt. Algemeen werd aangenomen als zijnde dit het meest geschikte. Besloten werd dat ieder af gevaardigde het ia den Raad zou bren gen en verzocht om 2 cent per inwoner af te staan, teneinde door een deskundige een onderzoek te doen instellen. De heer v. d. Koppel. Hoe moet dat dan tot stand komen. De heer v- Honsewijk. Het is nu nog slechts een voorloopig onderzoek. Wij behoeven ons nog aan niets te verbinden. Na nog eenige bespreking wordt be sloten 2 cent per inwoner te geven voor een onderzoek. Hierna gaat de raad over in geheim comité" Rath. Universiteit te Leuven. De Katholieke Ui'irersiteit bestaat al van 1426 af, maar onder de Fransche overheer- sching is zij opgeheven en pas in 1834 werd zij door de Bisschoppen van België opnieuw opgericht. Den 75en verjaardag van haar herstel herdenkt de Universiteit thans. Er waren verschillende Bisschoppen, onder wie Kardinaal Mercier, vele hoog waardigheidsbekleders uit Binnen on Bui tenland, o. a. al de Belgische Ministers en een lange lijst van katholieke geleerden, o. a. prof, J. V. de Groot van Amsterdam Eere-doctor der Universiteit werden Mgr. toa dat het geluk de brave meDSchen besoeke opdat de groote menigte uiet zou gelooveD, dat de kans om fortuin te maken eerdor het deel zij van de list, dan van de rechtscha penheid, van de schurkerij, daD van de eer lijkheid. van de misdaad, dan van de deugd. Wat is toch uw doel met dat alles vroeg Nerval, getroffen door den dreigenden toon van den voddenraper en met het instinkt van de dieren, dia," ondanks een helderen hemel, eon voorgevoel hebben van een nakend on weder, vermoedende dat er een vreeselijk tooneel tusschen hem en dien man zou plaats grijpen. Dat zult gij altijd vroeg genoeg ver— nemeu, antwoordde Anrillac met de kalme waardigheid van eenen rechter Geloof mij, men mag wel een weinig geduld van u vor deren, als men u zulk eene hartroerende geschiedenis verhalen moet. De man, van wien ik spreek, was getrouwd; zijne vrouw, een engel van goedheid, liefde es zachtheid, heette Anita. Anita, herhaalde Nerval. Een zeldzame naam, niet waar? Eene verbastering van deD welluidenden naam Anna, dien hare moeder haar gegeven had, een naam, dien haar echtgenoot haar insge lijks gaf. Ja, Anita was h*t toonbeeld der buisvrouwen, der moeders Want niets ont brak aan dat troetelkind der fortuin, noch de veitronwelijke, liefdevolle bescheiden levens gezellin, noch het kind, die vreugde van den echtelijken staat, een schoone blonde knaap, die Max hoette. Nerval hutverde die beide namen van Max en Anita wekten herinneringen bij hem op, dreigend als spookgedaanten. (Wordt vervolgd.) Berkvene, president van het Groot-8eminarie te Haarcn (Bisdom van Den Bo*cb) Dr. A. Kuyper en Prof. Blok van Leiden. Wel heeft de Leuvansche Universiteit, die op liet oogenblik meer dan 2000 stu denten trlt en 125 hoogleeraren, die les geven in 368 verschillende studievakken, reden om met groote feestelijkheid den dag te herdenkeo, die vijf eD zeventig jaar ge leden haar vernieuwde werkzaamheid begin nen zag. Want niet alleen heeft zij in het achter haar liggende tijdperk een onbereken baar grooten invloed uitgeoefend op de wetenschap in het algemeen en op de ka tholieke wetenschap evenals op de Belgische beschaving in het bijzonder, maar met haar theologische fi culte.it, het door Mgr. Mercier ingerichte St. Thomasinstituut, naar talrijke laboratoria voor chemie en natuurkunde, haar afzonderlijke rob ooi voor civielingeni- eurs het instituut Justus L'psius de scholen voor hoogere landbouwschoolkunde, anatomie, pharmacie, miscroscopie, de brouwschool, cursussen voor practisch notariaat en sociale wetenschappen, haar afdeelingen voor Ylaam- sche gerechts-procedure, mijnbouw, haudels- koloniale- en consulaire wetenschappen, haar boekerijen met 40,000 deelen. haar semina rie van den H. Geest, het. Collegium Americanum en talrijke studentenvereni gingen, gnat zij ook een toekomst tegemoet waarin zij den bloei van vroeger eeuwen wellicht nog overtreffen zal. Te fierder mo gen de Belgische Katholieken op dit Enro- pee8che brandpunt van geloof en wetenschap zijn, daar de. ontzaglijke uitgave», welke de oprichting instandhouding eu uitbreiding eener universiteit vorderen, geheel uit eigen offervaardigheid eerst dit jaar kenden drie provincies eenige subsidie toe be streden worden. Kardinaal Mercier zeide iu een gehouden rede, o. m. 't volgende „De Universiteit van Leuven, gesticht in 1426, ontving de hare uit de doorluchte handen van Paus Martiuus V. „Zij bestonden, deze brieven, wij wisten hetde geschiedenis had het ons geleerd. Zij konden niet vergaan zijn. „Goddank, z:i zijn teruggevonden Den 10 Mei 1909, den herinnerings datum van het 75-jarig jubileum van «uze uieuwe Universiteit, kwamen wij weder gilukkig in het bezit van onze oude adelsbrieven. „De spontane edelmoedigheid van Z. D. H. Mgr. W. Van de Ven, bisschop van 's Hertogenbosch, die slechts wordt geëven aard door zijne delicate bescheidenheid stelt ons, door de vriendelijke tusschenkomst van Mgr. Berkven», president van het seminarie van Haren, iu het bezit van dit kostbaar kleinood, dat ik de eer heb en gelukkig ben in handen te stellen van den rector en agnificus van de Universiteit. „Messeigneurs, Mijueheeren. „De Katholieke Universiteit vao Leuven opent heden een nieuwe reeks van hare annalen. „Ik stal u voor er met gouden letters aan het hoofd van de eerste bladzijde neer te schrijven „A Sa Grand-ur Monseigneur Van de V<-n, é»êque de Boi«-le-Duc, l'Université de Louvam respecturusement et profoudéuient recoDuaissanteri' De geestdriftige toejuichingen waren niet te bedwingen, toen de Kardinaal aan den rector-magnificus de bul van Paus Martinus V overhandigde. Het Neue Wiener Tageblatt heeft een artikel, onder het opschriftOver Rrindisi naar Weenen, over de ontmoeting, die he den tusschen den Duitschen Keizer en den Koning van Italië op zee bij Brindisi plaat» hebben. Die ontmoeting is, zegt hat blsd, een naspel op de zenuwschokkende tooneelrn van den winter van 1909. Zij is echter tegelijk het voorspel op de Weensche reis van den Duitschen Keizer. „Het is de staatsman, die, voor hij zich naar den broe derlijk en kameraadsshappelijk innig met hem verbenden vriend begeeft, den derden man van het verbond op. oe t. Waar keizer Wilhelm vertoeft, daar vertoeft ook het eeWeten van het Dritvoodig Verbond, en laat zich de wijsheid, welke dit vredesbond- geuootschap eens heeft geschapen opnieuw gelden. De raad van tucht van de postamteuaren is Zaterdag bijeen geweest om uitspraak te doen over dc zeven zich in staat van ver volging bevindande postambtenaren. Tot veler verwondering ware de door de beambten zelf gekozen vertegenwoordigers in den raad van tucht ook opgekomen. Zij namen echter aan de beraadslagingen geen deel. De raad eischte het ontslag van de zeven postambte naren en minister Barthou heeft nog den eigen dag den raad zijn zin gegeven. Zal dit optreden van de regeering de crisis verhaasten Neen, zeide een der ont slagen beambten op een Zaterdag gehouden vergadering. Het bestuur zal den datum d- staking vaststellen. En in een »an manifest zegt het bestuur van de vereeni- ging *an post- en telegroafbe.ambten, dat ondank* de. uittartingen van de regeering het personeel eendrachtig blijft slaan en kalm blijf*. De regeering, zegt het manifest verder, wil onmiddelijk staking. Wij znlle* tot de staking overgaan, noodgedrongen maar wij zelf zullen het uur er an b<'p*lro. Eu de regeering De regeering blijft stijf op haar stuk staan en bereidt zich tot het uiterste voor. Simyan heeft doen weten, dat weer tegen drie andere ambtenaren weger s vergrijpen tegen de tncht een ver volging is ingesteld. En minister Barthoa verklaarde, dat de regeering niet onderhan delen wil, zoolang de postambtenaren rero- lu'ionnaire dmkbeelden blijken aan te han gen. Men kan loch niet toelaten, zei de minister, dat ambtenaren in dienst van den s>aat anti-militairi»ti»che en anti-patriottische denkbeelden verspreiden ten nadesle van de huidige maatschappelijke inrichting eu het gezag. Evenmin dat de beambten in koor de Internationale zingen of dat een ambte naar wegblijft, met de eenige verontschuldi ging, dat hij door zijn plicht als vcreeuigings- man is opgehouden. De regeering, zoo ver zekerde Barthou, heeft zich een weloverdacnte gedragslijn bepaald. Indien de staking uit breekt zal zij bereid gevonden worden. Wij kunnen ook rekanen op de publieke opinie, op de liandeLmmschen enz Iedereen zal z'jn plicht doei» indien de beambten den hunne, uiet doen. Waaruit de door de regeering genomen maatregelen bestaan, hebben we al mede gedeeld. Auto's, postduiven, oorlogsschepen met draadlooze telegrafie, het personeel van handelskantoren, gepensionneerden van den post en telegraafdienst, 1200 tot 1500 raenscheD, dio zich nu al hebben aangemeld... Daarentegen is den beambten de fiuanci- eele en zedelijke medewerking verzekerd van huu Engelsche collega's. En de spoorwegbe ambten toonen veel sympathie voor hun be weging. In Toulon zelfs de bakkers Hef volk te Constanlinopel heeft het al tijd nog erg druk over de schatten aan geld en juweelen welke in het Yildiz paleis bij het opmaken van den inveutaris in de han den der regeering zijn gekomen. En het schijnt dat de volk»voorstelling in dezen niet erg overdreven heeft. Het bedrag moet-zeer welkom zijn aan de schatkist. Volgens de eigen verklaring van een lid van het Jong. Tu'ksche Comité san een correspondent van de „N.-Y Herald* geeft de volgende lijst het juiste bedragTwee ledereu buidels met een inhoud van 460.000 Turksche ponden, een brandkast met 100.000 Turk sche ponden aan bankpapier eu goud- en lil ergeld. Ook lag in da brandkast een lij-fe v»n al de gelden gedeponeerd in de verschil lende bankinrichtiugeu, in de Ottomaansche en de Dmtsche bank te Constautinopel. De waarde der joweelen is geschat op l.000.000 Turksche ponden. Ook verschillende curio siteiten zijn voor den d'g gekomen zooals ren paar ledepoppen van den ex-sultan, en- kele zeer zeldzame papegaaien en een prach tige collectie van 200 paarden. In de Vereenigde St»ten is Zondag de nieuwe moederdag, ingesteld tot verheerlij king van het moederschap, waarop alle goede burgers worden opgewekt, om hunne moeder te gedenken, algemeen gevierd. Het zinnebeeld van den gedenkdag is de wiit® anjer, eu iu New-York liep de helft van de bevolking Zondag met die bloem in het knoopsgat. In de kerken liepen de meeste preeken over de zegening van bet moeder schap. Berichten uit andere staten gewagen van eeneven opgewekte viering. In Chicago sullen later in de week nog een congres en een tentoonstelling van het moederschap gehouden worden, waarhij penningen worden uitgereikt aan moeders van groote gezinnen of moeders, die hun kinderen met ecre hebben groot gebracht. De ge heele natis, zegt de correspondent van een Engelsch blad. is in opstand ge komen tegen de nieuwe denkbeelden van vooruitstrevende vrouwen en juicht het moederschap en de moederdeögd toe. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redacteur 1 Morgen, d. i. Donderdag 13 Mei, viert onze geachte en beminde Burgervader zijn Zilveren Bruiloftsfeest. Hoewel Z.E.A. te kennen Heeft gege ven, dat hij dit feest slechts in den fa milie kring wenscht te vieren, zoo meenen wij toch, dat Baardwijks burgerij in deze niet geheel onzijdig mag blijven. Wij herinneren ons nog zoo levendig de geestdrift der geheele bevolking, toen Z.E.A. met zijn Echtgenoote hier feeste lijk werd ingehaald hoe oud en jong zich als om strijd beijverden het Huwe- lijkspaar de hun verschuldigde eer te bewijzen. En zou, nu beiden 25 jaar in ons midden gewoond en met ons ge leefd hebben, de bevolking slechts lijde lijke toeschouwer zijn Laat allen toonen morgen, dat 't feest voor den Burgervader, ook een feest voor de gemeentenaren isdat de drie kleur zich van alle huizen en gebouwen ontplooie. En hebben wij, spijtig genoeg, geen harmonie of fanfare in onze ge meente om luister aan een feest bij te zetten en stemming in het volk te bren gen, wij hebben toch nog eene Lieder tafel, die wel geneigd zal zijn haren Beschermheer t; huldigen op eene volks- matinée gelijk aan die bij de viering der blijde gebeurtenis". Laat ons blij zijn met de blijden, eere brengen wien eere toekomt en een beetje geestdrift wekken dit zal het leven onzer gemeente slechts ten goede komen. Dank voor de plaatsruimte Hoogachtend Uw Dw. Baardwijk. X. Geachte Redactie Wil voor onderstaande regelen een klein plaatsje afstaan in Uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. X. De vrijwillige oefeningen voor den Wapenhandel of het voorbereidend Mi litair onderricht 1 Wederom is de tijd aangebroken om zich tot deelname aan genoemd onder richt aan te geven. Dit moet geschieden vóór 1 Juni a. s. Ofschoon het belanghebbenden genoeg zaam bekend is hoe nuttig deze oefenin gen zijn wil ik langs deze weg* nogmaals wijzen op de groote voordeelen die deze oefeningen meebrengen indien ze met het gewenschte resultaat bekroond worden. lo. Vier maanden korteren diensttijd. 2o. Indeeling bij het korps en garni zoen naar keuze. Indien echter het aantal deelnemers beneden 20 blijft zullen deze oefeningen niet gehouden worden. Belanghebbenden worden daarom aan gespoord zich ten spoedigste (in elk geval vóór 1 Juni tot deelname op te geven opdat wederom, evenals 't vorig jaar, deze oefeningen worden gehouden. X. Dussen, 11 Mei 1909. Te koop bij J. J. KETELAERS, bakker te Baardwijk: Etn Karretje op veeren geschikt voor bakker, slager of kruidenier en een Ponnytuig. Voor 2 natte jongelui bestaat bij SCHO- MAKER, bakker, Grootestraat, gelegenheid voor kost en inwoning. Ter orername aangeboden eene ZIT PLAATS in de kerk van Si. Jan Baptist. Waar zegt de Uitgever. rrsutr:wmmi ivi«wn in» i ïoorrtyger De Heer en Mevrouw VAN DER VEN- van Beurden, brengen bij deze hun har- telijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Vlijmen, 4 Mei 1909. ONDERTROUWD: EN Waalwijk, 3 Mei 1909. Gemert, Huwelijksvoltrekking 25 Mei. GEEN RECEPTIE. ONDERTROUWD Med. Docts. Arts, EN Raainsdonksveer, 7 Mei 1909. Dordrecht, Huwelijksvoltrekking 26 Mei. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons Huwelijk ondervonden, betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. JACQUES PIJNENBORG. L1NA PIJNENBORG— geb. Kaiser, Zich te vervoegen bij JACQUES PIJ NEN BORG-Kaiser. Alles in goeden staat. Waar zegt de Uitgever.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2