Nummer 39. Donderdag ltf Mei 11*09 32e Jaargangl Tweede Blad. Kamer vaa Koaphaadsl ea Provinciaal Nieuws. BINNEN LAM). Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Raamsdonk op Zaterdag 8 Mei 1909 des nm. ten 71 /a ure. Tegenwoordig alle leden en de se cretaris. Aan de orde is 1. Schrijven der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk, hou dende verzoek om aan het adres dier Kamer, ingediend 14 Febr. 1907 aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, adhaesie te betuigen, zulks in verband met een schrijven onzer Kamer aan Waalwijk om samenwerking ter verkrijging van een avondtrein op 'de lijn 's-Bosch— Lage-Zwaluwe, ver trekkende circa 9.20 (A T.) uit 's-Bosch. Wordt besloten aan het verzoek der Kamer te Waalwijk te voldoen. 2. Schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Arnhem, hou dende verzoek om adhaesie-betuiging aan het adres dier Kamer, gericht aan den minister van justitie, om te geraken tot eene spoedige indiening van voor stellen tot wettelijke regeling van het Levensverzekeringbedrijf. Wordt besloten aan het verlangen der Kamer te Arnhem te voldoen. 3. Schrijven van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, afd. Handel, houdende toezending van een exemplaar no. 1 van den jaargang 1909 van hare verslagen en mededee- lingen, getiteld Handelsbelangen in Duitschland en Oostenrijk-Hongarije. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Schrijven van den Minister van Waterstaat, houdende toezending van een overzicht van de door de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen en de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij ingezonden voorstellen betreffende eene herziening van de ta rieven voor het vervoer van reizigers over de lijnen dier Maatschappijen (met inbegrip van de Nederlandsche Centraal spoCweg-maatschappij, met verzoek het oordtel der Kamer omtrent deze voor genomen tariefsherziening te mogen vernemen. Koningin, met verzoek tot jaarlijksche inzending voor 1 Mei van het verslag der Kamer, benevens eene tabellaris, de opgave aangaande hare samenstelling. Voor kennisgeving aangenomen. Waarna de vergadering wordt gesloten. 4.' In verband met deze voorstellen der Spoorwegmaatschappijen is ingekomen een schrijven der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Veghel, be vattende mededeeling, dat, wijl in de herziening der spoorwegtarieven de Noordbrabantsche Duitsche spoor wegmaatschappij niet is begrepen, de Kamer te Veghel bij den minister po gingen heeft aangewend, dat de herzie ning ook tot N. B. D. S. hoorde uit gestrekt, benevens verzoek van genoemde Kamer aan hare zusterkamer hier ter plaatse, om hare pogingen dienaangaande bij den minister te steunen. Wordt besloten ter kennis van den Minister van Waterstaat te brengen le. dat de Kamer zich met de in voering der nieuwe enkele reiskaarten wel kan vereenigen, mits echter de prijs dier kaarten niet hooger zij dan de helft van den prijs der thans bestaande retour biljetten 2e. dat de Kamer, wat de abonne menten betreft, zich niet kan vereenigen met de invoering van kaarten, die toe gang geven tot de lijnen, zoowel van de S. S. als van de H. IJ. S. M. en de daarmede gepaard gaande verhooging der prijzen. 3e. dat de Kamer zich sterk kant tegen de afschaffing der algemeene en bijzondere vacantiekaarten. 4e. dat de Kamer in aansluiting van hetgeen reeds door hare zusterkamer te Veghel dienaangaande ter kennis van den Minister is gebracht, er op aandringt dat ook de N. B. D. S. in tariefsher ziening worde begrepen. 5e. dat van de voorgestelde wijziging aangaande de kilometerboekjes door de Kamer met genoegen is kennis genomen. 6e. dat de Kamer aan het bestaande tariefstelsel de voorkeur geeft boven de voorgestelde nieuwe tarieven, zonder eenige aanvulling of wijzigi?ig. 5. Schrijven van den Minister van Waterstaat, houdende toezending van diens beschikking van benoeming der leden en det\ secretaris van de commissie van advies overspoorwegdienstregelingen 6. Schrijven van den Commissaris der Kamerverkiezingen. HELMOND. Tot candidaat voor de Tweede Kamer is gesteld de heer mr. E. R. H. Regout, het aftredend lid. Na door alle plaatselijke afdeelingen van de R. K. kiesvereeniging inhet dis trict met algemeene stemmen aan het hoofdbestuur te zijn voorgedragen, had te Helmond de algemeene vergadering der kiesvereeniging plaats en werd de heer Regout met dezelfde eenstemmig heid definitief tot candidaat geprocla meerd. OOSTERHOUT. Zondag vergaderde alhier de R. K kiesvereeniging in dit district. De groote zaal van »De Kop pelpaarden" was gevuld met ongeveer 350 leden. Ei waren twee candidaten geweest, het aftredend lid jhr. Van den Berch van Heemstede en de heer J. Houben van Waalwijk, welke laatste zich had teruggetrokken, zoodat alleen de candidatuur van jhr. Van den Berch overbleef. Door een aantal leden der kiesver eeniging was indertijd aan den heer J. Slotemaker te Amsterdam gevraagd een candidatuur te aanvaaiden de heer Slotemaker had echter bedankt, wijl hij geen candidatuur wenschte tegen een aftredend lid. Om toch een stemming uit te lokken, was nu door de voorstanders der candi- datuur-Slotemaker een motie ingediend, waarin de heer Van den Berch werd uitgenoodigd, zich als afgevaardigde van het district Oosterhout terug te trekken. Het bestuur maakte bezwaar tegen de behandeling dezer motie. Na levendig debat kwam in stemming een voorstel van het Eerste-Kamerlid mr. J. W. van den Biesen, om de motie niet in behan deling te brengen. Dit voorstel werd aangenomen met 173 tegen 144 stem men, zoodat de motie tegen den heer Van den Berch niet verder in behande ling kwam en het aftredend lid als can didaat der kiesvereeniging opnieuw werd geproclameerd. Een der voorstellers van de motie, de heer Verbunt te Dongen, verklaarde op een vraag des voorzitters, dat hij en zijn vrienden zich niet alleen zouden neerleg gen bij de uitspraak der kiesvereeniging, maar zouden ijveren voor de candidatuur van jhr. Van den Berch van Heemstede. ZEVENBERGEN. In de Zondag te Dinteloord gehouden vergadering van de afdeeling der Centrale R. K. kiesver eeniging in dit district is met algemeene stemmen besloten de ^andidatuur van het aftredend lid, den heer A. C. van Vuuren te steunen. Voor het inzenden van een aanbeve lingslijst was men, met het oog op het gebeurde in 1905, niet te vinden. 11 Al. de Ko ingin. Naar men uit den Haag meldt, heeft H. M. de Koningin Zondag voor het eerst gedurende korten tijd het bed kunnen verlaten. Een koninklijk voorbeeld. Naar aanleiding van het bericht, dat de Koningin haar kind zelf voedt, schrijft Moles chott* >Dit bericht geeft ons goede hoop, dat de Prinses niet alleen zal opgroeien tot vreugde harer Ouders, tot heil van vaderland en volk, maar ook tot een gezond, weerstandskrachtig persoon, die opgewassen zal zijn tegen de taak, die Haar wellicht wacht. Er is echter nog een reden voor ons om verheugd te zijn. Het Koninklijk voorbeeld. Dit voorbeeld zal meer uitwerken dan de tallooze brochures over het groote nut der natuurlijke voeding. De moeders moge het zelf voeden hunner kinderen »mode* gaan noemen -- indien zij het maar doen, dan hindert het niet, hoe het genoemd wordt. Niemand zal zich meer te voornaam kunnen achten dien last op de schouders te nemen niemand zal zich door werkzaamheden kunnen doen weerhouden dien plicht te vervullen. Als de Koningin niets anders gedaan had en niets anders meer voor haar volk deed, dan het bevorderen der na tuurlijke voeding der zuigelingen, dan zou Haar regeering reeds alleen daarom een zegenrijke zijn. De Koningin voedt Haar kind zelf. Zegt het voort, en, gij moeders, volgt Haar voorbeeld. Ncdcrlandsek Bclgisehe Commissie. De op 17 en 18 dezer te 's-Graven- hage te houden vergaderingen der Ne- derlandsch-Belgische commissie, zullen naar wordt medegedeeld, in zooverre niet openbaar zijn, dat zij voor het pu bliek niet toegankelijk zijn, maar wel zullen kunnen bijgewoond worden door vertegenwoordigers der pers. De feestviering in de residentie. In een aantal plaatsen heeft men Maandag de geboorte van prinses Juliana op feestelijke en geestdriftige wijze her dacht. Onze ruimte laat niet toe, van al deze uitingen van vreugde en trouw melding te maken, en uit den aard der zaak- bevat het programma der feestvie ring vrijwel dezelfde nummers, met dit verschil natuurlijk dat het feest in een groote stad grandiozer is dan in ge meenten met minder zielental. Den Haag spant, zooals wel vanzelf spreekt de kroon. Daarom laten wij hier een uit voeriger verslag volgen vandefeestviering in de residentie, die door de deelneming der vorstelijke personen en door haar karakter als hofstad en zetel der re geering een bijzonder cachet draagt. Tot de glanspunten van den dag en van de viering der geboorte van Prinses Juliana behoorde ongetwijfeld de schit terende receptie, Maandagmiddag tus- schen 4 en 7 uur door mevr. De Marees van Swinderen en den Minister van Buitenl. Zaken in de luisterrijke salons van hun woonhuis aan de Princessegracht gegeven. Al wat de Residentie aan regeerings, parlementaire, diplomatieke, rechterlijke, provinciale en gemeentelijke autoriteiten tot haar inwoners rekent, ontmoetten elkander in de salons ook de dames waren in grooten getale aanwezig. De levendigheid bereikte haar toppunt toen Z. K. H. de Prins, Die de gene- raals-uniform droeg, met, evenals zoovele duizenden hier op straat, soranje-natio- naal* als eenige decoratie in het knoops gat van den wapenrok, begeleid door gastvrouw en gastheer, Zich tusschen de bezoekers bewoog. De Prins werd als het ware bestormd met gelukwenschen. De illuminatie. Er was veel licht ontstoken in de stad Het gemeentebestuur was voorgegaan De »ouderwetsche gasverlichting* voor het stadhuis voldeed het best, althans het »groote stuk* voor den gevel tegen over de kerk; de andere frontstukken staken daarbij wel eenigszins armzalig af. Op het Plein 1813 was de gemeente voor den dag gekomen op een wijze zoo schitterend, dat deze verlichting het glanspunt vau den avond is geworden Deze illuminatie geleek op een afstand gezien een sprookje. Daarbij kwam dat de omwonende gezorgd hadden in den stijl te blijven aan schier alle villa's aan het Plein schitterde het electrisch licht, de Alexanderstraat; die naar het Plein 1813 voert, had op voorbeeld van den burgemeesterlijke woning de vetpotjes verlichting gekozen in de Parkstraat bleef hier en daar een donker hoekje maar over het geheel kwamen ook hier de bewoners goed voor den dag. In het Voorhout had men hoofdzake lijk zijn zorgen gewijd aan feestelijke versiering van het interieur, waarin op dezen zeldzamen avond den eenzamen Hagenaar een kijke werd gegund. De lichtstoet 1 De lichtstoet is voor het comitc een waar succes geweest- Met gejubel werden de deelnemers ontvangen door de duizenden en nog eens duizenden, die in dichte rijen langs den weg geschaard stonden, van heinde en verre saamgestroomd om zich te ver blijden met de blijden Op de achter plaats van de Oranjekazerne was de plaats van aantreden voor de honderden deelnemers aan den stoet. Geruimen tijd voor het uur van ver trek, halfnegen, stonden de jagers en grenadiers, die den optocht als fakkel dragers zouden begeleiden, totaal on geveer 250 manschappen van het rigi- ment, aangetreden, benevens een sterk politie-detachement. Later kwam ook nog een afdeeling huzaren de plaats oprijden. Van lieverlede trokken de vereenigingen en corporaties met muziek de ruimte binnen. Predies op tijd was de stoet gevormd en kon worden op gemarcheerd. Over zooveel mogelijk gelijke afstanden waren de muziek- en fanfarekorpsen geplaatst. De vrees dat 't niet gemakkelijk zou gaan om door de menigte te komen is in geen enkel op- zich bewaarheid. De afzetting van den weg was boven allen lof verheven. Het publiek, hoewel in de vroolijkste stem ming, werkte uitmuntend hiertoe mede en hiermede was dus het pleit voor de politie gewonnen. Op het bordes van het voormalig Paleis van nu wijlen den Prins van Oranje op den Kneuterdijk stond Z. K. H Prins Hendrik, gekleed in generaals uniform, om den stoet te zien voorbij trekken. Een gejubel ging op uit de mani festanten, toen zij de aanwezigheid van Z. K. Hoogheid bemerkten en de Prins zijnerzijds groette vriendelijk en bracht het militair saluut bij het voorbijtrekken van de oud-strijders./ De optocht telde behalve de militairen ongeveer 1500 deelnemers, maar de ongeorganiseerde feestgangers, die op geruimen afstand achter den stoet hos send en dansend volgden, waren on telbaar. Waalwijk, 12 Mei 1909. Examens. Met genoegen vernemen we dat de heer P. van Meeuwen alhier gisteren met gun stig gevolg het examen gymnastiek 1. o. aflegde. Blijde gebeurtenis. Door den Burgemeester dezer gemeen te werd het volgende telegram ontvangen. »Hare Majesteit de Koningin Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins en Hare >Majesteit de Koningin-Moeder laten U >allen voor gelukwenschen danken. Adjudant Schimmelpennink. Geidleening Naar de geldleening ten laste dezer gemeente Waalwijk, groot f 6000. werd ingeschreven als volgt Gemeente Oeffeit geheele leening ad 101°/o. Van LeeuweD Co te 's-Bosch geheele leening ad lOOVapCt. Ficq Co Oosterhout geheele leening ad 100 51/100pCt. Kamp Co Dongen f2000. ad lOOVspCt. Kamp Co Dongen f 1000. ad lOO^pCt. De geheele leening is toegewezen aan de Gemeente Oeffelt. Centrale R. K. Kiesvereeniging. A. s. Zondag 16 Mei des namiddags 4 uur zal in de achterzaal van het hotel Verwiel alhier eene vergadering worden gehouden van 't Hoofdbestuur der Cen trale R. K. Kiesvereeniging in dit district- AAN DE ORDE: 1. Rekening over 1908. 2. Benoeming van een secretaris in de plaats van den Heer H. J- v. Lgge- len, die ontslag genomen heeft. 3. Benoeming Onder-Voorzitter. 4. Bespreking verkiezing Tweede Ka mer. 5. Ingekomen stukken- Vooruitgang zij ons Doel. Naar wij vernemen zal de gemengde zangvereeniging Vooruitgang zijonsDoel van Waalwijk en Besoijen, op Hemel vaartsdag, Donderdag 20 Mei, bij den heer C- Pot te Besoijen een groot volks concert geven. Wij twijfelen niet of dit Concert, dat ter eere van de geboorte van Prinses Juliana wordt gegeven, zal zeer druk worden bezocht. Tram. De tram die voormiddags ten 11 uur alhier van Tilburg moet aankomen had hedenmorgen onder Loonopzand een ongeval n. 1. dat een stang brak, waar door een paar uur vertraging ontstond. Concert Stafmuziek. Op een nader te bepalen tijd zal hier door tusschenkomst van den heer Jos d- Werft, op het voetbalveld door v. een der in deze provincie bestaande Stafmuziekgezelschappen een groot con cert worden gegeven. Naar wij vernemen zullen hier voor inteekenlijsten worden rond gezonden. De intree is zeer laag gesteld, zoodat een ieder van het te geven concert kan profiteeren. Medaille-Wedstrijd. Zooals de verspreide publicatie's mel den zal a. s. Zondag op het Sportterrein van de Voetbal-Vereeniging >Waalwijk Vooruit* een groote medaille-wedstrijd plaats hebben, die alle vorige wedstrij den belooft te overtreffen. Definitief schreven in Eendracht Nijmegen. N.O.A. D. Breda. V. O. C. Rotterdam. Neptunes Rotterdam. Opvallend is het, dat 3 van de mee dingende Vereenigingen dit seizoen, het kampioenschap nog juist ontnomen werd. N. O. A. D. moest met een punt ver schil de eer aan >Velocitas II* laten. Neptunes zag, na het gansche seizoen kampioen te zijn geweest, zich in den laatsten wedstrijd, tegen de Vlaardingers den eeretitel ontnemen, terwijl de Rot- terdamsche club >V-O. C na het kam pioenschap hunner afdeeling gewonnen te hebben in de wedstrijden voor het kampioenschap voor de gansche 2e klas se struikelde over de hier welbekende ylmsterdamsche .Football Club. Ongetwijfeld krijgen we a. s Zondag spannende wedstrijden te zien, die een wandeling naar het W. V. terrein wel waard zijn. Vóór de wedstrijden, zullen a. s. Zon dag langs den eersten rang genummerde stoelen geplaatst worden die alsdan a 5 cents als gereserveerde zitplaats te beko men zijn. Burgeineestersfeestcn te 's Hertogenbosch. Het »Hgz." kan mededeelen, dat het programma voor de viering van het zilveren ambtsfeest van den hoogge- achten burgemeester op 8 Juni a s. na genoeg gereed is. Het is de bedoeling dien dag tot een plaatselijken feestdag te maken. Een der bijzonderheden zal zijn een openbare maaltijd, die den burgemeester en familie wordt aangeboden en waaraan iedereen kan deelnemen. De prijs per couvert is f 5. Ongeluk. Maandagmiddag 5 ure, kwam de tram van Waalwijk op het Goirke te Tilburg in botsing met een steenkolenkar. De hulpmachinist geraakte tusschen de kar en werd verwond. Dr. Daamen verleende geneeskundige hulp. BUSSEN. Op feestelijke wijze zal hier heden (Donderdag) de geboorte van Princes Juliana herdacht worden. Op erootsche wijze zal er feest worden gevierd. Des namiddags half een zal de s oet aau het Raadhuis worden opgesteld, tiekt vervolgens naar den Kom, Achterste Hoek, Dussen, Binnen, Baan, Dibrecht en Kerkstraat. Aan dezen optocht zal op de eerste plants worden deelgenomen door circa 300 kinderen welke allen op versierde wa gens zullen rondgeredeu woiden, vervolgens een 20-tal gardes d' honueur, 50 h 60 wiel rijders, allen op versierde fietsen enz. De feestelijkheden zullen tevens worden opge luisterd door de fanfare „Wilhelmina, die des avonds een volksconcert geeft. Nadat bovengenoemde optocht heeft plaats gehad zullen de kinderen aan hun respectievelijke scholen worden onthaald op tal van lekker nijen terwijl aan elk der kinderen een her inneringsplaat zal worden uitgereikt. Na afloop der vergadering der Boeren leenbank op 4 Mei gehouden iu het hotel Kamp werd door den heer A. B. van Gooi, hoofd der school in wijk B alhier een land bouwvoordracht gehoudeD, handelende over de bemesting en werking der verschillende kunstmeststoffen. In de eerste plaats btgon spreker er op te wijzen dat, waar het steeds toenemend gebruik van kunstmest bij som mige landbouwers de meening deed ontstaan dat stalmest als 't ware overbodig wai ge worden, dit in de praktijk zeer zeker op teleurstelling zou uitloopen. Stalmest blijft, zoo verklaarde spreker, steeds een voorname plaats innemen bij een doelmatige bemesting van bouwland vooral voor gronden die arm aan humus zijn. Na vervolgens te hebben duidelijk ge maakt uit welke bestanddeelen verschillende gewassen ziju opgebouwd, vooral bieten en aardappelen, de voornaamste landbouwpro ducten in deze streek liet spreker aan de hand van verschillende voorbeelden duidelijk uitkomen welke kunstmeststoffen hier in aanmerking kunnen komen ten einde in het tekort van dc stalmest te voorzien of de waarde van deze te verhoogen. Sterk werd ten slotte nog door den heer Van Gooi afgekeurd de wijze waarop de landbouwers in deze streek hun mestfaalten behandelen, ook de totale verwaarloozing van de gier, zooals dit helaas nog bij de meeste boeren alhier geschiedt^ werd door IrrtOIHVJffnï

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5