Nummer 41. Donderdag 20 Mei 190D Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. SUtULlSHT -Hk 3 WW CemeeDlciaadsieigiiieiiiig, 32° J aai ga-: g AITOON TIELE Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen HET GEHEIM VODDENRAPER Uitgever: FEUILLETON ff komt 1 doet i RAQUL DE NAVERY. De Echo van het Zuiden, Wiilwykscke en Langstraatsrhe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. ïranro per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr. letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal, ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. komt U halverwege tegemoet, doet al het Werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. 5unlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezuiverheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt voor het wasschen ^.,«Vvan kostbaar linnen en Vo fijne kant. DKUNEN. Openbare vergadering van. den ge meenteraad op Vrijdag 14 Mei des avonds ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Huiten. Te ongeveer 6,15 uur opent de Voor zitter de vergadering; aanwezig alle le den. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der Van „DE ECHO VAN HET ZÜIDEN". VAN DEN NAAR HKT FrAN8CH VAN 98. Hebt gij dan zooveele menschen in het verderf gestort, zoovele onschuldigen ge lasterd, dat gij het getal en de gelaatstrekken uwer slachtoffers vergeet? Zie mij goed aan... Hebben de tranen mijne oogen zoodanig ver duisterd, dat gij er den glans niet meer van herkent? Herinnert u mijn mettalloozevoren doorploegd voorhoofd niet eenen man, dien gij gekend hebt? Kunt gij vergeten zijn, dat gij deze door den arbeid thans vereelte hand gedrukt hebt Ik herken u nietherhaalde Nerval. Welaan sprak de voddenraper, dan zal ik eenen naam schrijven op dit door de ziekte het lijden en de vertwijfeling misvormde ge laat: ik heet Austin Aurillac Hebt gij zoo wel de naam als de trekken vergeten, Achille Nerval En hebt gij niets te zeggen aan hem, dien gij naar de galeien zondt, om te Parijs de plaats in te nemen, die hem toekwam, en uw voorspoed ten koste van den zijnen te vergrooten Ik ben Aurillac de galeiboef, en ik kom verantwoording van u eischen... Nerval had intusschen al zijn krachten voor den strijd verzameld. Het is niet te verwonderen, aatwoordde hij datik uwe treïken vergeten heb; wijonmoetten elkander zelden, terwijl gij te Parijs woondet.. Uwe rampen, ik wil dit woord wel bezigen ®m u niet te grieven, hebben u vermaard gemaakt, doch ons niet nadet tot elkander gebracht.... Als mijn voorspoed tengevolge van uw onder- vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter. Bij het bekend worden van de blijde gebeurtenis, hebben wij een telegram van gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin, Z. K H. Prins Hendrik en aan H. M. de Koningin- Moeder. Wij hebben daarop het navolgend telegram teruggekregen Hare Majesteit de Koningin, Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins en Hare Majesteit de KoniDgin-Moeder, laten u allen voor gelukwenschen danken. Adjudant SCHIMMELPENNINCK- Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming. De Voorzitter. In dato 30 Maart is door Burg. en Wethouders bij den ge meente-ontvanger proces-verbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de registers en boeken ordelijk waren bijgehouden en dat het dienovereenkomstig bedrag, f982,5472 in kas aanwezig was. Voor kennisgeving aangenomen. b Uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente. c. Beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volks huisvesting in de gemeente is verricht in het jaar 1908 volgens art. 52 van de Woningwet. De Voorzitter. Ik stel voor deze ver slagen voor de leden op de secretarie ter lezing neder te leggen. Aldus wordt besloten. 2 Vaststelling kohier hondenbelasting. De Voorzitter. Er staan eenige per sonen op het kohier, waarvan het bedrag nog niet is ingekomen. Er zijn er bij, die er wel zullen moeten afgebracht worden. Nadat de namen door den secretaris zijn voorgelezen, wordt besloten enkelen van het kohier te schrappen en andere nalatigen alsnog aan te schrijven. De Voorzitter. Er is weer gebrek aan kasgeld. Dat is een jaarlijks terugkomen de kwaal. De ontvanger kan niet meer betalen en de gelden, zooals van bouw landen, hooilanden en het houtl komen allemaal pas in het najaar binnen. Ik gang toegenomen is, dan heb ik dit noch gewild noch gezocht, en ik begrijp niet... Genoeg geveinsd en gelogen bulderde Aurrillac, af met uw masker van eer Ik heb het reeds gezegd, ik kom het proces herzien 6n de ware schuldigen straffen. Wie heeft den monsterachtigen aanslag beraamd, waarvan ik het slachtoffer ben geweest? Wie heett mynen val bereid, wie heeft, na het nemen van de nauwkeurigste voorzorgen, eenen ellendeling betaald, om mijn woonhuis en mijne werkplaatsen in brand te Bteken... Gij, gij alleen, booswicht, dnizendmaal lafhartiger en plichtiger dan Camomdas Volkomen bewust van het hem dreigende gevaar, beiloot Nerval alles op het spel te zetten om het af te wenden. Hij kon er niet meer aan twijfelen, do voddenraper, tot dus verre ouder den naam van vader Falot bekend, was inderdaad Austin Aurillac, wiens geluk en fortuin hij vernietigd had maar hoe goed hij ook ingelicht scheen omtrent sommige bijzonderheden, en hoewel hij Camourda's naam genoemd had, kon het toch gebeuren dat de voormalige galeiboef geene bewijzen had voor zijne beschuldiging. Het verstandigste was derhalve alles hardnekkig te loochenen. Nerval kon zich bovendien van een veel machtiger wapen bedienen dan woorden, een wapen dat Aurillac hem zelf in de hand ge geven had. Aurillac was nit de galeien ontvlocht. Een ruk aan de bel zou drie stevige bedienden doen toesnellen, die zich gemakkelijk vau den voddenraper meester zouden makenden vluchteling weder in hare macht hebbende, zou de justitie hem niet meer loslaten, maar hem naar Nieuw-Caledonië zenden. Nerval hervatte dns zijn koelbloedigheid en deed van zijne stoel opstaande, eene schrede naar den kaut van de schouw, waarnaast da belkoord hing. Ik beklaag u diep, sprak hij, om mij over de onbeschaamdheid van uwe taal kwaad te maken. Het is mogelijk dat gij het slacht offer zijt van een rechterlijke dwaling.... Dat Camourdas, uwe werkplaatsen in brand ge stoken zou hebben kan ik noch loochenen, noch bevestigen trouwens bot gaat mij ook niet aanGij hebt Camourdas nit uwen stel voor een tijdelijke geldleening aan te gaan, rentende ten hoogste 5 pCt. 't Is beslist noodzakelijk, want wij heb ben behalve het uitbetalen van de trak- tamenten, nog veel te betalen. De neer van Son. 't Is toch de be doeling niet om 5 pCt. te geven. De Voorzicter. Neen, als wij kunnen maar 4 pCt., maar ten hoogste 5 pCt., dus nooit meer. Een vorige keer hebben wij naar ik meen maar 4 pCt. gegeven. De heer v Son. Ik geloot van 47s pCt. De heer Willemsen. Zoo goedkoop als het maar kan, dat zal de bedoeling wel zijn. De Voorzitter, 't Is voor een tijdvak van 7 maanden. De heer v. d Geld. U zou het in 2 ter mijnen kunnen doen. De Voorzitter. Alleen aan trakta- menten moet er f 1364.50 worden uit gekeerd. Dc heer van Dal. Eer men er toe overgaat, zou ik toch wel eens willen weten wat men besteedt. Ge zou het soms voor 4 pCt. kunnen krijgen. De Voorzitter. Dat lig toch in mijn voorstel opgesloten. De heer van Dal- Ik bedoel maar, dat het door Burg. en Weth. moet worden geregeld Een vorige keer wist ik er niets van. De heer van Son. Een vorige keer is het wel in het Dag. Bestuur geweest. De heer van Dal. Ik zou niet zoo vlug zijn en "t eens bekend maken, dan hebben er meer menschen kans naar. Het wordt er nu aan een gevraagd en die zou 47s vragen en een ander zou maar 4 pCt. vragen. De heer van der Geld. Van Dal wil er publiciteit aan geven. De heer van Son. De raadsleden we ten wel wie er zocal geld te veel heeft en daar kunnen ze 't dan eens tegen zeggen. Dat zal de bedoeling van Van Dal zijn. Na nog eenige discussie wordt beslo ten eene tijdelijke geldleening aan te gaan rentende ten hoogste 5 pCt. 3. Af- en overschrijving. De Voorzitter In de afgeloopen win termaanden is hier eene landbouwcursus gehouden. Daarvoor is een onkosten ge maakt van f 63.50 welk bedrag echter later door het Rijk wordt vergoed, zoo- dienst ontslagen, mogelijk heeft hij zich daar over willen wrekenIndien gij zijne misdaad kunt bewijzen, doe hem dan gevangen nemen... Camourdas is sinds twee dagen verdwenen hernam Aurillac. Dat is jammer voor u. En weet gij waarom hij verdwenen is? Bod ik sems verantwoordelijk voor de gangen en daden van eenen Camourdas Ja, want dien man is u tot last, en meer nog, gij zijt bevreesd voor hem. Die luie, aan den drank voislaafde werkman, die met volle handen uit uwe geldkist put, en uw ieder uur van den dag kan toeroepen wij zijn beide eerlocs mat een onkel woord kan ik u naar de galeien zenden die man is uw schrik beeld Camourda3 bezat het bewijs van uwe medeplichtigheid in het drama van den brand van La Vilette..., Hij maakte er gebruik van om nw sommen te doen betalen, die al grooter en grooter werden hij zou geëindigd hebben met uw geheel vermogen te eischenGij hebt tegelijk afkeer en vrees voor hem ge voeldNa vruchteloos beproefd te hebben om hem dien brief af te koopen, die u in zijne macht stelde, hebt gij gepoogd hem door list meester te worden. Herinner u den dag, waarop vader Falot, Bestiole helpende ver huizen u verraste, terwijl gij bezig waart de kamer van Camourdas te doorzoeken Nerval begon te beven. Maar hoe diep gezonken Camourdas ook moge wezen, hij is geslepen; het stuk, dat gij zocht was veilig voor uwe nasporingen een wonderwerk alleen kon den brief in mijne handen doen vallen Den brief?. Wel zeker den brief, waarin gij aan Camourdas het juiste uur van den misdaad opgeeft... Anrillac haalde een papier uit zijnen zak, Nerval sprong op en wilde zichr op den voddenraper werpen. Maar deze was op iets dergelüks voorbe reid want terwijl hij met de ééne hand den brief vertoonde, hield hij den fabrikant met de anderen eenen revolver voor. Nog eene schrede en gij zijt een man des doods sprak hij Genade I stamelde Nerval, die begreep dat een en ander kan geschieden zonder bezwaar voor de gemeentekas. De Voorzitter. Van de feestcommissie is een schrijven ingekomen, dat hun rekening sluit met een nadeelig slot van f 11.10. Het totaal bedrag der kosten is dus f 119.10. De commissie verzoekt nu, of wij nu nog die f 11.10 willen betalen. Ik stel voor dit te doen. De feesten zijn uitstekend geslaagd en eenieder is het naar de zin geweest- De commissie leden hebben reeds onkosten genoeg gehad. Met algemeene stemmen wordt be sloten dit bedrag alsnog door de ge meente te doen betalen. De Voorzitter. Verleden week ben ik naar Waalwijk geweest alwaar een ver gadering werd gehouden, welke bijeen was geroepen door dr. Woltering, hoofd inspecteur van de volksgezondheid te 's-Bosch. Op die vergadering is een langdurige bespreking gehouden over watervoor ziening in het N.-W. gedeelte van Noord- Brabant. Ovei het algemeen genomen is de toestand van het water zeer slecht in deze streek. Zoo zelfs dat de Re geering er naar het schijnt, zich mede gaat bemoeien De besprekingen die zijn gehouden, liepen uitsluitend over de kwestie, hoe kan men het best in goed water voor zien. 't Slot der besprekingen was, dat aangenomen werd dat een waterleiding met een centraal punt het beste in de behoefte zou voorzien. Besloten werd toen dat ieder afgevaardigde het in den Raad zou brengen en zou verzoeken om 2 cent per inwoner af te staan, teneinde door een deskundige een onderzoek te doen instellen. Zooals ik in »De Echo van het Zuiden4 heb gezien, heeft de gemeente Dussen reeds besloten dit bedrag uit te keeren. Ik wil er nog bijvoegen, dat men zich tot niets verplicht. Dit bedrag is alleen maar noodig voor een deskundig onder zoek in te laten stellen. De heer van Son. Dat is dus een voorloopig onderzoek. Als het eenmaal zoo ver komt dan zullen de menschen toch wel weer verplicht worden om aan te sluiten. De Voorzitter. Dat gaat zoo niet. De dat hij verloren waB. Toen men mij veroordeeld heeft, heb ik geroepen ik ben onschuldig I Heb medelijden met mijne dochter Mijne vrouw is door uw toedoen ge storven In naam vanden God in wien gij gelooft Ik ben de lasthebber van zijne gerech tigheid, en ik veroordeel u Nerval zonk op do knieën en bedekte zijn gelaat met beide handen.... XLV. DE STRAF. Met gestrenge kalmte staarde Anrillac op den man, die voor zijne voeten neergebogen lag. Het was geen wreker, die van de ver nedering des misdadigers geniet, die zijne oogen komt verlustigen in het schouwspel zijnei strafoefening; het was een rechter, in de volle uitoefening van zijnen plicht en deze in dien stond met eene zekere plechtigheid volbrengende. Na eenige minuten als verplet te zijn blij ven liggen onder den onverwachten slag. die tegelijk zijn gelnk en zijn vermogen ver woestte, richtte Nerval zich op. Zijne ver— wroDgen wezentrekken getuigden welsprekend van dr vertwijfeling, welke zijne ziel vervulde. Welnu het zij zoo sprak hij, Aurillac vlak in het gelaat ziende, wreek u en straf mij, als gij meent dat ik niet genoeg voor mijne misdaad geboet heb. Voor uwe misdaad geboet? antwoordde Aurillac gestreng en wat hebt gij dan wel daarvoor gedaan Ik niets, maar God alles Ik meende dat gij aan geenen God ge— loofdet l '-ja Ik ken Hem inderdaad niet, als gij dat woord God een Wezen bedoelt, vol barmhar- tigheid en liefde, maar wanneer gij Hem u voorstelt als de meeBter met de straffende zweep gewapend, als den vervolger of den kastijder van de misdaad, als den uitvoerder zeiven der wraak, die Hij neemt op degenen die zijne wet schenden, dan ken ik Hem, dan ken ik Hem maar al te wel Zie, gij zijt veroordeeld, geschandvlekt, gevangen gezet, raad heeft hiertoe de macht ik handen. De heer van Dal- Als we besluiten zijn we toch onze f 60 weer kwijt. De heer Brok. Is 't hier slecht drink water De Voorzitter. Over 't algemeen ge nomen is 't hier slecht drinkwater. De heer Willemsen. Wij hebben toch goed water. De heer van Son. En ik meen dat wij ook goed water hebben. De Voorzitter. Op de vergadering was ook gesproken over het boren van putten, doch de ondervinding heeft bewezen dat dit zeer duur en bovendien nog niet eens deugdelijk is. Het Rijk heeft aan de langs de Maas gelegen woningen overal putten laten boren, doch de menschen drinken het water niet. Ze scheppen het maar uit de Maas. De heer van Son. Kijk maar eens in de Wolfshoék, wat hebben wij daar ook niet laten boren en nog is 't niets. De Voorzitter. In Vlijmen hebben ze meer dan f 300 onkosten gemaakt en nog is men er aan geen goed resultaat gekomen. Op de vergadering waren een 36 afgevaardigden en allen hebben toegezegd om voor de zaak te ijveren en dat doe ik ook, te meer daar ik er van over tuigd ben, dat eerlang toch tot verbe tering van drinkwater zal overgegaan moeten worden en dan zal het ons heel wat meer kosten. De heer van Dal. Het water zal van de menschen afgekeurd worden en dan moeten ze aansluiten. Daar is 't om te doen. De heer v. d. Gild. Als wij dit eens aanhielden tot een volgende vergadering. De Voorzitter. Op de vergadering werd op spoed aangedrongen. Maar 't valt de heeren wel wat onverwachts op 't lijf. Liever wenschen ze er zeker eens over na te denken en daar de redactie van De Echo van het Zuiden4 zoo wel willend is om in al de omliggende ge meenten de raadsverslagen op te nemen, kunnen de heeren gemakkelijk zien wat men hieromtrent in andere gemeenten doet. De heer van Halderen. Ik heb hooren zeggen, dat men in Elshout besloten heeft ook f 16 bij te dragen in de voor- loopige onkosten. de lucht, die gij inademt, hebt gij aan uwe onwrikbare geestkracht te danken. Sinds uwe ontvluchting zijt gij nooit een oogenblik zeker feweest, dat gij niet door de gendarmen her end en w-^er gevangen genomen zondt worden uwe handen en voeten dragen de onuitwisch- bare merkteekens van de onteerende ketenen^, die zij hebben moeten dragen, en toch zond gij uw lot niet tegen het mijne hebben willen verwisselen, niet waar Heb ik beter op mijn in 8chij,n zoo donzig bed gerust dan gij op uwe harde matras in de galeieu «Zelfs te midden van die langdurige mar teling steeg uw gebed, door het lijden gehei ligd, tot God op, maar ik ik Sinds den dag van uwe gevaugeneming is de slaap van mij geweken... Uwe schim heeft mij nooit verluten... Of ik u herken, Anrillac? Uwe spookgedaante heeft mijne eenzaamheid be volkt... Ik hoorde voortdurend den toon van verontwaardiging, waarop gij nntwoorddet op de onrechtvaardige beschuldiging, die op u rustte, en u om hare monsteraohtigheid zelve verbaaBde. Ik zag die altijd, altijd! verstaat gij, nwe oogen die van een onbeBchrijfelijken zielangst koortsig schitterden, het bleeke gelaat uwer vrouw en de strakke wezenstrekken van uwe rechters... „Ach nog altijd trilt uwe stem in mijne ooren, en ik zou de woorden kunnen herhalen welke, boter dan die van uwen sdvokaat, de gezwoomen van nwe onschuld hadden moeten overtuigen. Wroeging ik geloofde daar niet aan vóór mijne misdaad ik beschouwde die uitdrukking als een woord om dengenen vrees aan te jagen, die buiten het bereik der menschelijke gerechtigheid blijven.... To§n ik nwen ondergang beraamde en vaststelde, toen ik door Camourdas mijn misdadig opzet deed ten uitvoer brengen, lachte ik met de wroe ging en zeide bij mij zeiven, dat krachtige naturen niet aan zulke zinsbegoochelingen onderworpen zijn. „Ik bedroog mij, Anrillac, ik loog my zei ven voor, ik heb vreeslijke, knagende wroegingen geleden, zij hebben mijn geheel leve» verbitterd, mij alle ruBt, alle geluk ontroofd... (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1