Rummer 43. Donderdag 27 Mei 1909 32e Jaargang. Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. Koningin eu Prinses Het bericht, dat H. M. de Koningin Vrijdag ook reeds in den tuin van het Paleis reu hebben gewandeld berust op een mis verstand, dat zijn grond waarschijnlijk hierin virdt, dat het jonge Prinsesje Vrijdag voor het eerst op den arm van de verpleegster in-.den tuin is geweest. 'Ben aardige bijzonderheid wordt hierbij vermeld. De schildwacht, die achter het paleis op post stond, begreep onmiddellijk, dat het kir dje, dat daar rondgedragen werd, Prinses ian.a moest zijn. Hij presenteerde het ge».eer en bracht zoodoende voor het eerst aan de jonge Prinses het militaire eeresaluut. 7i, K. H. de Prins, die het tooneeltje vr?i uit de verte zag, liet den soldaat 'smid- dags bij zich komen en schonk hem een belooning. Prinses Juliana eu de telcgralie. De heer Brosse heeft in /Onder de Menschen" van de N. R. Ct. een tweetal artikelen gewijd aan voorstaand onderwerp waarin hij een welverdiende hulde bracht aan de telegrafie en hare taak in de ge- wichtige April-dagen duidelijk uiteenzetten. We ontleenen aan het jongste artikel een paar merkwaardige bijzonderheden* Binnen tien minuteu na het eerste sein waren hond'rd twintig perstelegrammen ver zouden, die aan het land en aau het buiten land met zoo verbazende snelheid de geboorte van het prinsesje hebben kond gedaan. April zijn in Den Hang er Dien historischen Vrijdag 30 op het telegraafkantoor vau zeven tot twaalven, negen duizeud en acht en tachtig telegrammen in vier talen behandeld, voor het meerendeel persbe richten en verslagen van soms kolommen langs en dus veelal met een schrikbarend aantal woorden. Het gemiddeld aantal tele grammen op een normalen zittingdag van de Kamer (das met de persverslagen inbe grepen) is 1900. Inmiddels zijn er dien- zelfden dag ontvangen 4656 telegrammen, waarvan er 2964 gelukwenschen bevatten voor de koninklijke familie. Voor zoover deze laatste niet in lettertypen aankwamen, moesten zij eerst nog met de Hughes op de bekende blauwe modellen worden overgetikt, om uniform te kannen wordeu ingebonden, opdat Hare Majesteit er gemakkelijk kennis van zou kunnen nemen. Voorts werden alle telegrammen "Van de bijkantoren, nog onge veer 'n duizend, op het centrale bureau be handeld. De binnenkomende dépêches waren meereDdeels eveneens zeer uitvoerig, gemid deld wel van 'n honderd honderd vijftig woorden lang. De interlocale Rijkstelefoon op het tele graafkantoor in Den Haag heeft inmiddels haar zuster de telegraaf in praestatie niet zoo heel veel toegegeven, als men nagaat dat er Vrijdag 2357 gesprekken cn van negen tot twee uur alleen 1420, alweer grootendeels voor de couranten en dus van langen adem, werden afgehandeld. De doop van Prinses Juliana. Ter bijwoning' van den plechtigen doop van Prinses Juliana worden in de resi dentie de volgende buitenlandsche Vor stelijke Personen, tevens verwanten der Koninklijke familie verwacht. De Groothertogin-Weduwe Marie van Mecklenburg-Schwerin, Moeder van den Prins; de Vorstin-Weduwe van Wied, geboren Prinses Marie der Nederlanden Prinses Tekla van Schwarzburg, Hertog Johan Albrecht van Mecklenburg, Hertog Adolf van Mecklenburg, de Prins en Prinses van Erbach en als vertegen woordiger van de Groothertogin-Weduwe van Baden, Z. Groothertogelijke Hoog heid Prins Max van Baden, haar neef. Alle deze Vorsten en Vorstinnen zul len tegen 3 Juni hier aankomen en ver moedelijk den 7en weer uit den Haag naar hunne woonplaatsen terugkeeren. Alleen Hertog Johan van Mecklenburg, Regent van Brunswijk komt reeds den 29en Mei hier ter stede ter bijwoning van het Congres van het internationale Koloniale Instituut dat onder voorzitter schap van Z. K. H. Prins Hendrik alhier gehouden wordt en in welks doel en werkzaamheden de regent groot belang stelt. De Hertog komt met een gevolg be staande uit den Grootmeester en Hof maarschalk von Rantzau den intendant en president van het Kabinet Schmid en zijn adjudant kapitein Baron Bernewitz. Een gedeelte van de Vorstelijke fa milieleden logeert ten Koninklijke Pa- leize de overigen ten Paleize van H M.' de Koningin-Moeder. De nieuwe commissaris der Koningin in Gelderland. Bij kon. besluit van 24 dezer is jhr. S. van Citters, lid van de Tweede Kamer, met ingang van 1 Augustus, benoemd tot commissaris der koningin in de pro vincie Gelderland. Vredespaleis. Heden is aanbesteed de bovenbouw van het vredespaleis. De laagste inschrijving was van de heeren J. Hartman en R. Van der Meu- len, Den Haag, bij gebruik van steen soort Liais de Carrys Blanc f 571,000, van Tercé Norman Doux f 562,500. TILBURG. Verkiezing. Bij de gisteren gehouden stemming in de verschillende afdeelingen der R. K- Kiesvereeniging district Tilburg, verkreeg de heer Arts 482 en de heer J, Diepen 416 stemmen, zoodat het aftredend kamerlid, de heer Arts, de candidaat der R. K. Kiesveree niging is. OOSTERHOUT. Door de socialistische partij is dc heer Dekkers, voorzitter van den Metaalbewerkcrsbond te Amsterdam, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Waalwijk, 26 Mei 1909. Een kwestie. Door den brigadier der maréchaus- sée Kroes werd Zaterdagavond ten omstreeks half twaalf met een maréchaus- sée het lokaal der wettelijk erkende sociëteit »de Gezelligheid» betreden en procesverbaal opgemaakt tegen de tegenwoordig zijnde leden, een 22 tal. De politieman baseerde zijn verbaal op het feit, dat de sociëteit niet in het bezit is van eene vergunning van Ge deputeerde Staten, zoodat hare zaal valt onder de plaatselijke politie-veror dening, die het sluitingsuur bepaalt op elf uur. Volgens de meening der sociëteit en haren rechtskundigen adviseur heeft de vereeniging deze absoluut niet noodig, is de zaak volkomen in orde en zijn de leden volkomen gerechtigd op het lokaal aanwezig te zijn na het plaat selijke politieuur. De kwestie is reeds lang hangende, zoodat men zeer benieuwd is naar den uitslag. »De Maasbodevan gisterenavond bevat onder 't hoofdje »de ijver eens politiedienaars» 't volgende bericht over deze zaak Reeds lang wist men, dat brigadier Kroes een inval zou wagen in de sociëteit »De Gezelligheid», omdat men daar z. i niet na politie-uur meer mag verblijven Zaterdagavond, ongeveer kwart over elf uur, is brigadier Kroes aanvallend opgetreden. Hij wist de veste »De Gezelligheid», binnen te dringen met nog een maréchaussée. Even was de consternatie groot in het gebouw. Een burgemeester, een notaris een wethouder, een ontvanger, allen deden hun best brigadier K. te overtuigen dat hij dwalend was doch de man der wet was niet te overtuigen, zei dat ze er niets van wisten en maakte tegen een 25 tal personen, allen autoriteiten der gemeente, procesverbaal, wat onder groote hilariteit plaats had Voor het gebouw had zich intusschen een groote menigte volks verzameld die volgens uitlatingen, het lang niet eens waren over brigadier's optreden Pessimisten zien hier thans de a.s kermis niet zonder angst tegemoet. Kaïner van Koophandel. In dit nummer vinden onze lezers het eerste gedeelte van hetgeen wij, als elk jaar, zullen ontleenen aan het belagrijke jaarverslag onzer Kamer van Koophan del en Fabrieken. De Nieuiie D otterdamsche Courant van hedenmorgen bevat een lang uit treksel uit dit jaarrapport en zegt dat het verslag der K. v. K- te Waalwijk wederom, evenals altijd, belangwekkende mededeelingen en beschouwingen bevat over den toestand van handel, nijverheid en scheepvaart dezer plaats en stree over 't afgeloopen jaar. fadeeling Nat. Militie. Maandag had te 's Bosch de indeeling plaats der viermaanders der nat. militie de O. uit onze gemeente, volgt P. van Meeuwen Dit geschiedde als Reg Grenadiers en Jagers, Den Haag. J. Kooijmans 6e Regiment Infanterie Breda. C. Verhulst 6e Regiment Infanterie Breda. I. Zeckendorf 2e Regiment Infanterie 's Bosch. Waarschuwingsbord Zomerdijk. Naar aanleiding van de berichten en ingezonden stukken betreffende het zeer gewenschte van een waarschuwings bord boven aan den Zomerdijk kunnen wij tot ons genoegen mededeelen, dat door den consul van den A. N. W. B. den heer Corn. Witlox-Mastboom,stappen ter verkrijging daarvan zijn gedaan. De zaak is bereids in onderzoek, de uitslag is nog niet bekend. N. 0. G. Zondag 11. hield de Afd. Waalwijk v. h. N. O. G. eene vergadering op Musis Sacrum. Nadat de verschillende voorstellen van den beschrijvingsbrief waren behandeld, werd tot afgev. ter Alg. Verg. te Delft gekozen de heer Verwiel van Waspik en tot plaatsver vanger de heer L. v. d. Horst van Kaatsheuvel- Ook werd besloten, dat afd. dit jaar f 3.zou storten in het F. „Terwe". Da belangstelling voor »Terwe» dat morgenavond op Musis Sacrum» gegeven wordt is zeer groot. Het aantal in- teekeningen is belangrijk, maar er zijn natuurlijk velen die gaarne van dit melo-drama, dat zoo'n heerlijke vertolking zal vinden door de samenwerking der heeren Laudy en Kuypers, zouden pro- fiteeren, maar voor wien een entrée van 1.nogal wat erg is. Daarom heeft de heer A. Gerris een goedejdaad gedaan, door zooveel de ruimte nog beschikbaar kaarten van f0.50 als tweede rang verkrijgbaar te stellen. De zaal moet nu ook stampvol zijn getuigende van den waren kunstzin van Waalwijks ingezetenen. Mr. J. A. LoelL De katholieke kiesvereeniging in Rot terdam III heeft, gesteund door de andere kerkelijke partijen, onzen afgevaardigde mr. Jan Loeff, eveneens candidaat ge steld voor de Tweede Kamer. De »Maasbode4 schrijft over minister Loeff 't volgende Een der rechtsche candidaten te Rot terdam is mr. Joannes Aloysius Loeff te 's Gravenhage. Dat de kiezers, zeer bijzonder de Christelijke kiezers met dezen Katholieken candidaat eens nader kennis maken, lijkt ons eene besliste noodzakelijkheid. Welnu, daartoe diene het volgende Joannes Aloysius Loeff werd op 15 November 3 858 te Baardwijk (NBr.) alwaar zijn vader burgemeester was, ge boren. Aan de Rijks-universiteit te Leiden promoveerde de toekomstige minister in 1887 tot doctor in de rech ten en in de staatswetenschappen, wat de rechtswetenschap betreft op proef schrift sPubliekrecht tegenover privaat recht.4 Na zijne promotie vestigde hij zich als advocaat-procureur te 's Herto genbosch, in welke stad weldra eene drukke praktijk zijn deel werd, zoodat al spoedig zijn jongere broeder mr. Piet Loeff zich met hem associeerde. Dat hij veler vertrouwen, in het bijzonder dat zijner medeburgers genoot, bleek ook wel hieruit, dat de van zichzelf weinig op den voorgrond tredende man tot lid van den gemeenteraad van de stad zijner inwoning en tot lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant gekozen werd, in welke beide colleges zijne grondige ad viezen groote waardeering mochten vinden. Ook werd hij tot rechter-plaats- vervanger in de arrondissements recht bank benoemd. Toen in 1896 generaal van derSchrieck overleed, verkoos het Bossche district mr. Loeff tot zijn opvolger als Kamerlid. Als lid van het Parlement nam mr. Loeft al spoedig eene zeer eervolle plaats in, zóó zelfs, dat bij het tot stand komen der Kinderwetten van mr. Cort van der Linden, de afgevaardigde van 's Herto genbosch met het Ridderkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw vereerd werd. In Augustus 1901 eerst 43 jaar oud aanvaardde mr. Loeff in het Kabinet-Kuyper de portefeuille van Justitie. Gedurende zijn 4-jarig minister schap bracht hij tot stand de Beroeps- wet, de bekende Stakingswetten, de Wet op het Militair Strafrecht en de Krijgs tucht, op het Notarisambt, de Loterijwet, enz., terwijl hij o.a. bij de Kamer in diende wetsontwerpen op het Arbeids contract, op de Openbare Zedelijkheid, op de Administratieve Rechtspraak, op het Onderzoek naar het Vaderschap, enz. In Augustus 1905 trad mr. Loeff als minister af, doch nam hij aanstonds wederom in de Tweede Kamer zitting en wel voor het district Waalwijk. De regeering koos hem tot haren vertegen woordiger der Tweede Vredes-conferen- tie. H. M. de Koningin benoemde hem tot lid van den Voogdijraad over H. K. H. prinses Juliana. Waarlijk, op betrekkelijk jeugdigen leeftijd heeft mr. Loeff reeds eene hoogst eervolle loopbaan achter den rug en meer dan voldoende bewees hij, dat de kiezers van 's Hertogenbosch en Waal wijk niet te vergeefs in hem hun ver trouwen gesteld hadden. Mogen de kiezers van Rotterdam III dit voorbeeld volgen 1 De beide Zooals men weet heeft onlangs in de Heide vooral in de bosschen der heeren Timmermans een vreeselijke brand ge woed die vele hectaren prachtig groen en hout heeft vernield. Naar wij thans vernemen is aan de Ned. Heide-Maatschappij opgedragen in zeer korten tijd, een geheel nieuwe beplanting en aanleg daar te stellen, een bericht dat door de bewoners dezer streek met genoegen zal worden vernomen. Schouwburg Wat wij verleden Woensdag voorzagen, is bewaardheid nl. dat het niet de ge schikte tijd was voor een schouwburg in onze gemeente zoo dicht bij kermis. De firma Bakker heeft alle reden tot klagen over 't bezoek, 't was er voort durend slap, ja een paar avonden nog minder dan dat. 't Is wel te bejammeren want wij hadden er gaarne een drukker bezoek gezien het publiek had kunnen genieten van het goede spel dat hier werd te zien gegeven, actie en dictie waren uitstekend, er waren krachten waarop een groote schouwburg jaloersch kon zijn. Wij moeien verklaren genoten te heb ben van een »Kleine Lord4 dat uitne mend gegeven werd; >Genoveva van Brabant4, »Jan Ongeluk4 werden beide met veel succes en tot de grootste voldoening van 't publiek voorgedragen. Wij betreuren zeer zeker de weinige re- cetten voor de firma Bakker, wier groote kosten en moeiten en wier goede presta ties eene betere waardeering verdienen en zeer zeker eene betere geldelijke belooning. Nogmaals, wij vinden 't jammer,* dat zulk eene flinke schouwburgtent niet eene groote attractie kan vormen voor de a.s. kermisdie zou er veel bij win nen, veel meer volk trekken en eene aangename afwisseling vormen en voor eenieder voordeel in plaats van nadeel brengen. Attentie. Gaarne vestigen wij de aandacht van het publiek op de advertentie iu dit nummer der firma Cohen te Amsterdam omtrent hun grooten Balans-uitverkoop. Er worden een enorme verscheidenheid boeken aangeboden, die als 't ware voor niets van de hand gaan. llondcn Tentoonstelling. De Hollandsche Herdershond Katrijn" van den heer Nic. Nieuwenhuijsen, be haalde op de groote Internationale Hon dententoonstelling te Amsterdan weder om de hoogste onderscheidingen, nl. Ie prijs openklasse, le pr. limite klasse, le pr. fokkersklasse en le pr, jeugdklasee, benevens 2 speciale eereprijzen voor de beste herdershond van de tentoonstelling. Waalwijk Vooruit.* Volgens het programma van den B. V. B. zou verleden Zondag op het »W V.4 terrein de promotie-wedstrijd Vrien denschaarWilhelmina gespeeld wor den. Vriendenschaar telegrafeerde echter Zaterdag, dat zij den wedstrijd aan Wil helmina gewonnen gaf, alzoo hun le klassenschap aan Wilhelmina schenkend. De Bosschenaren waren geheel voor de match klaar en wilden in elk geval spelen. Even een telegram aan »W. V.4 en de zaak is geklonken. Wilhelmina zal tegen Waalwijk spelen. Vanwege de snikkende hitte werd besloten om zes uur te spelen en zien we dan Wilhelmina met een combinatie verschijnen, bestaande uit spelers van het le, 2e en 3e elftal dier vereeniging. Om binatie was, zij meegedeeld, dat twee van de beste spelers van het le elftal n.l. W. Bakker en Smits hun krachten verleenden. »W. V.4 stelt zich hiertegen over met een elftal, saamgesteld uit 7 le elftal spelers en 4 van het 2e elftal. Het is dus niet te verwonderen, dat èn spelers èn publiek met een bang hart den wedstrijd zien beginnen. Wilhelmina wint den toss, zoodat »W. V-4 aftrapt. Reeds zien we gebeuren, wat we zoo zeer vreesden. Wilhelmina neemt den bal mee en gaat regelrecht op W. V.'s veste af. De geel zwarten echter, die aange wezen zijn dit heiligdom te verdedigen staan pal. De zoo gevaarlijke uitvallen van den rechts-binnen (Smits) worden óf door center-half óf door den voorback onschadelijk gemaakt. Toch beleeft het »W. V.4 doel enkele gevaarlijke mo menten en alleen aan het schitterend en onvermoeid werken der verdedigers is het te danken dat de Bosschenaren niet de leiding nemen. Ondertusschen zit de W. V.4 voorhoede niet stil en onder neemt enkele malen verdienstelijke rus hes, die echter op niets uitloopen. Langzamerhand komt er wat meer sa menspel in de voorhoede en gesteund door de verdediging, die de Wilhelmina voorhoede geheel in bedwang houdt, worden de >W. V.4 uitvallen gevaarlijker. Plotseling gaat de rechts-binnen er van door, passeert aan den rechts-buiten, deze zet weer terug, de achter-back wordt gepasseerd, de keeper loopt uit, ook deze wordt in de luren gelegd, een schot...-, en reeds juicht het publiek, doch de inmiddels te ver opgedrongen linksbuiten krijgt den bal tegen de bee- nen en keert dezenog draait den bal even voor den open doelmond, doch met zoo'n effect, dat de inmiddels toe geschoten links-binnen deze niet kan opvangen eu de bal achter rolt. Een zeker doelpu.it is hierdoor verkeken. De Waalwijkers pakken nog vuriger aan en zijn Wilhelmina4 de baas. Vliegensvlug neemt de voorhoede den bal meê en het is een lust te zien, hoe menigmaal de bekende speler W. Bakker bij den neus genomen wordt. Het kan niet anders of »W.V«.moet de leiding nemen. Hierop behoeven we dan ook niet lang te wachten, want onder een donderend hoera geroep jaagt de recht binnen den bal in het net 10. Wilhelmina spant nu haar uiterste krach ten in om gelijk te maken, het mocht hun echter voor half-time niet gelukken onze hechte verdediging te passeeren. W. V's links-buiten maakt zelfs kort hierop No. 2 voor Waalwijk, zoodat de rust met 20 ingaat. De spelers zijn over dit onverwacht succes in de wolken vast besloten, om na de rust nog J en steviger te spelen, om zoodoende de Bosschenaren met een flinke nederlaag naar huis te zenden. In het begin na de hervatting, is het spel verdeeld en worden om de beurt, de W. V. en Wilhelmina veste bestookt. De uitvallen zijn van beide kanten ge vaarlijk, doch blijven doelpuntenloos. Na een kwartier spelens echter, wordt Wil helmina4 iets sterker en geeft onze ach terhoede weer blijk van haar verdedigings talenten. Vooral W. V's invaller-center- half geeft ons een mooi staaltje van on vermoeid werken te zien. Want als plotseling de bekende Wilhelmina-spelcr bijgenaamd »de koe4 er vliegensvlug met den bal van door gaat, is het de center-half, die hem in zijn vaart stuit, nog een Wilhelmina-speler passeert en reeds staat hij gereed om den bal aan de voorhoede te geven, als hij strui kelt en tegen de vlakten valt. Een luid applaus is het loon voor dit kranig stukje werk- Van beide zijden wordt alles gedaan om te doelpunten, doch zonder succes, want als de speeltijd verstreken is, is de stand nog 2—0. Door een misverstand laat echter de scheidsrechter 5 minuten te lang spelen en juist in deze vijf mi nuten verandert Wilhelmina de gehate nul in 1. Alhoewel »W. V.4 met 4 invallers speelde, zat hun XI steviger dan ooit in elkaar en kan wanneer er altijd zoo gespeeld wordt menige overwinning be haald worden. Het zij ons vergund het wedstrijd publiek een klein verzoek te doen, om zich n. 1. niet met de beslissingen van den scheidsrechter of opstelling van het elftal in te laten. Dat men op een wed strijd zijne sympathie voor een partij uit door deze luide aan te moedigen, is te aan te toonen, dat het een flinke com- prijzen, want hierdoor wordt de wedstrijd

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5