summer Zonda- 30 Mei 190D. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PINKSTEREN. 1 ANTOON TIELEN, )it nummer bestaat uit DRIB Bladen HET GEHEIM VODDENRAPER LANDBOUW. Uitgever: FEV1LLETON W A AL W IJK. Telefoonnummer 38. OöGENBLIKKEN OM UIT te Wazen zijn aBeen mogelijk wanneer SynSight Zeep wordt gebraakt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet belwerk. Sunlightzeep schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen. RAOUL DE NAVESY. IViiUijksrhr «11 Laisgstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt "Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 3 maandeu fO.'ó. Fraiu o pér pof* door bet geheele rijk f 0.90. Briefeningezonden stankengelden enz., franco u- zenden aan den Uitgever. A.DVKETENTIËN 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr. letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal- ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten - Reclames 15 cent per regel. 1241 i Hoe treffend is toch de overeenkomst tusschen onze agroote christelijke feest dagen" en Ue natuur 1 Met Kerstmisals de aarde getooid is met haar armelijk .kleed* van dorre en verdorrende natuur objecten, komt ter wereld »het Kinde ken, zoo arm en noodlijdend, dat het nog niet heeft 'n kleed, om zich te dekken en 'n bed, om op te rusten*. Met Paschen, als de verjongde natuur overal nieuw leven toont, als zij opstaat „it haar verdoovenden winterslaap, is de Godmensch verrezen uit den dood, aldus met goddelijke almacht bevestigende het nieuwe verbond. Met Pinksteren, als de boomen prijken met vruchtbelovende kroon, wanneer over de natuur als 't ware gekomen is de vervolmaking van hetgeen Paschen beloofde, ontvangen de Apostelen den H. Geest en wordt ook aan hen vol trokken, wat de Goddelijke mond met het Paaschfeest versprak. Ziedaar, wat men zou kunnen noemen, de philosophic van deze analoge ver schijnselen. Helaas, bij velen, zeer velen zelfs, is deze beschouwerij ontaard in een een- zijdigen gedachtengang. Zij zijn, wijl zij niet gepeild hebben de diepte van deze analogie, blijven hangen aande natuur en hebben de bovennatuurlijke beteekenis van deze dagen als christelijke feesttijden geheel uit 't oog verloren, "^ij-meenen, dat de God van 't heelal alleen ook in de vrije omgeving «van dat heelal vereerd kan worden, dat het absoluut onnoodig is, om zich daarvoor op te sluiten in een kerkgebouw, waar, zoo zij beweren dien God kunstmatig wordt verafbceld. En de oppervlakkige, gemakzuchtige menigte geeft hun gelijk en gaan dan ook, in plaats van naar het heilig kerkgebouw, in de vrije natuur, om zich met den Schepper bezig te houden, moest hier natuurlijk opvolgen Wij weten echter wel beter. Mogen bij sommigen werkelijk 'n oogen- blik de gedachten naar sBoven* gaan bij de meesten is die groene natuurkerk eenvoudig 'n plaats van uitspanning, ja, soms van nog geheel iets anders. '"""Vooral in dezen tijd, waar met steeds uider stem weerklinkt, dat de -Kv.-ih. Kerk den vooruitgang van de bescha ving, van kunsten en wetenschappen in den weg staatwaarin derhalve geloo chend wordt de groote wetenschappe lijke en hooge zedelijke beschavings zending, die de Kerk door de zending van den H. Geest op 't eerste Pinkster feest ontving. I Wel vallen er zoo nu en dan verkla- I ringen te beluisteren en daadzaken waar J te nemen, welke aan eene langzamq «1' verdwijning van dien waan doen denkenj doch over 't algemeen houdt men katho- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HBT FrANSCH VAN liek zijn en tot de dompers te bchooren twee identieke begrippen of feiten. Hoe lang zal deze waan nog duren, ook in ons lieve vaderland, waar we het karakter van dien bijna ongeneeselijken waan daadwerkelijk ziet uitkomen in het verbluffende kleine aantal katholieken in hooge wetenschappelijke betrekkingen: Zoo o. a. op de 242 hoogleeraars en 25 curatoren onzer rijks- en gemeentelijke Universiteiten zijn rcspectivelijk 4 en 3, terwijl er onder 97 leden van de eerste en tweede afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen er n. b. twee, zegge twee katholieken zijn. En dat, niettegenstaande er zoovele niet katholieke getuigenissen zijn, welke de liefde en de zorg der Kath. Kerk voor de beschaving en de wetenschappelijke en kunstontwikkeling volmondig erken nen. Zoo die van Leroux in zijn' >Du Christianisme* sZij, die het Catholicisme beschuldi gen, altijd de duisternis en onwetendheid begunstigd te hebben zijn onwetenden en dwazen. Immers, hoe is het mogelijk te veronderstellen, dat later in glans van licht en wetenschap zou stralen, wat bij zijn geboorte de proef niet zou hebben kunnen doorstaan Wanneer is het Christendom beducht geweest voor de beschaving Zelfs.de socialist La Flotte schreef in zijn brochuic >La Souveraineté duPeu- ple* de volgende merkwaardige beken tenis »De instellingen der Kath. Kerk bezitten een ongeloofelijke kracht, den voortgang der beschaving te bevorde ren* terwijl de protestant Guizot in diens »Essai sur l'histoire de France* volmon dig erkende: De Kath. Keik heeft zich een onbetwistbaren roem verworven, machtig te hebben medegewerkt aan den aard en de ontwikkeling der nieuwe beschaving*. Nog meerdere dergelijke verklaringen waren hier te geven, doch bovenstaande zijn genoeg, om te doen uitkomen, dat er ook nog wel wetenschappelijke man nen op, die, hoewel niet staande op katholieken bodem, toch eerlijk erkennen, dat de godsdienst niet vijandig staat tegenover ontwikkeling en beschaving. %En oor ons, christenen, die met het Pinksterfeest gedenken de zending van den Geest van Waarheid over de 12 helpers van den Goddelijken Stichter der Kerk, zijn alle verdere verklaringen over bodig. Wij gelooven aan den verheven zin van dit H. Feest en hopen, voor gelicht door dienzelfden H. Geest, een maal te komen in dat Rijk, bereid voor al degenen, die van goeden wille zijn. In deze hooge beteekenis zij U dan allen toegewenscht EEN ZALIG PINKSTERFEEST! ■FK-asas# Verdelging van Herik. Een der meest algemeen verspreide onkruiden is de herik, welke veel over eenkomst heeft met de Wilde Radijs evenals dit heet het in den volksmond Kiek, Gele Kiek en Krodde, en draagt bovendien nog in verschillende streken de namen Herk, Hederik, Herrik, He ring, Krod, Gele Merk en Robert. Na men genoeg dus 1 Wel een bewijs, dat deze plant als onkruid algemeen verbreid is. In zonderheid treft men haar aan op kleibouwland, vooral tusschen koolzaad, doch ook in haver en andere zomerge wassen. Tal van akkers kan men aantref fen, welke geheel door dit lastig en schadelijk onkruid zijn verontreinigd. Niet zelden is dit in zoodanige mate het geval, dat de oogst daardoor tot op de helft wordt teruggebracht. Laat men de planten ongehinderd opgroeien en ko men ze tot rijpheid, dan worden de akkers vaak voor een halve eeuw over vloedig van zaad voorzien. Offert men het verbouwde gewas aan het onkruid op, omdat het niet gelukt dit in jeug digen toestand te vernietigen, dan dient de vervoedering te geschieden vóór de vorming van de hauwen, daar het voed sel anders purgeerend werkt en te veel speeksel doet afscheiden. Worden de herikplanten met de zomervruchten ge oogst dan moet het zaad na het dorschen worden afgescheiden en alléén gebruikt Nevens de voedende en oliehoudende bestanddeelen bevat het zaad ook mij- rosine of mijron zuur (zijnde een vorm van stikstof), waaruit bij voldoende hoeveelheid vocht, dus ook in de maag der staldieren, de met recht gevreesde mosterdolie ontstaat. Uit bovenstaande blijkt, dat een met 101. Hij was echter uitgeput door de geweldige gemoedsaandoening, welke het herdenken aan zijn doorgestaan lijden bij hem had opgewekt. Hij gevoelde behoefte aan rust, aan kalmte, aan eene liefdevolle toespraak, en hij begaf zich naar Coluraba, om zich door haar ge zeischap schadeloos te stellen voor het verlies van Maximiliaan, die nu onherstelbaar voor hem verloreD was. Ach zeide hij, toen hij het meisje in zijne armen sloot, hier bon ik nog vader. Helaasik ben het slechts in dit huis Columba, mijne innig geliefde Columba, spreek, zeg mij dat gij het offer niet betreurt, dat uw oude vader gebracht heeft.... Gij zult arm blijven, mijne lieve Wij zullen beiden werken om misschien een onvoldoend stuk brood te ver dienen.... Er zijn oogenblikken, waarin ik het onvergeeflijk van mij vind, u in deze bekrom pen omstandigheden te laten voortleven, terwijl gij rijk zondt kunnen zijn. O zwijg, vader, zwijg 1 riep Columba uit. Mij dunkt dat de armoede ons nog inniger tot elkander zal brengen En boven dien, wij zijn immers gewoon gebrek te lijden 1 Ik betreur niets Ik keur uwe handelwijze goed, ik heb tf'lief.... Waarlijk? Bij de nagedachtenis mijner moeder.... En Nerval liet zij er op volgen. Ik heb hem gevonnist. En wat zal zijne straf zijn Ik veroordeel hem om een liefdadig mensch te worden. God zal u zegenen, vader, sprak Columba geroerd, dat woord en die daad zijn uwer volkomen waardig Hoe sterk ook een mensch zij, hij laat zich gemakkelijk door het gevoel van wraak medesleepen, wanneer die wraak wettig is als de uwe... Ik sidderde bij de gedachte, dat gij de straf der wederwraak op hem zoudt toepassen... Maar gij zijt goed, edelmoedig, verheven 1 en ik heb u liof, en vereer u uit den grond mijns harten, en geene verbetering van levenswijze, geen vermogen zou mij de vreugde verschaffen, die gij mij doet smaken. XLVI. TWEESTRIJD. Het was op eenen Zaterdag de Made— leinekerk werd in feestdos gestoken prachtige bloemvazen en bloeiende struiken versierden de trappen van het hoofdaltaar, waarop on telbare waskaarsen ontstoken wareD, terwijl kostbare tapijten van daar tot aan den ingaDg der kerk gespreid lagen. Vergulde stoelen met rood fluweel eo gouden franjes bekleed, stonden voor het altaar misdienaars in hunne roode togen, waarover tullen koorhemden, liepen af en aan, terwijl de Suisse, in plechtkostuum, luid zijnen hellebaard op de zerken deed klinken, en de koster met zijne helpers nog druk bezig waren een en ander wat op te schik ken en recht te zetten. Bij den ingang der kerk, onder de zuilenrij, groeide de menigte steeds aan. Weet gij welke plechtigheid er in de kerk gaat plaats hebben vroeg eene jonge moeder, met een kind op den arm, aan eeu eenigszins mismaakt meisje, dat dit gebrek echter vergoedde door de zachte, vriendelijke uitdrukking van haar gelaat. Er gaat een huwelijk voltrokken worden, antwoordde het meisje. Een rijk, naar het Bcbijnt O ja, maar vooral gelukkig, antwoordde hat meisjemejufvrouw Angelie Nerval trouwt dezen morgen met M. Maxmiliaan Audoin. den advokaat der armen geloof mij. zij zullen met elkander veel goed doen. want. aan het ziekbed van de ODgelukkigen hebben herik vervuilde akker niet gemakkelijk is te zuiveren, en geen wonder dan ook dat menige landbouwer met een bezwaard hart langs zijn velden gaat, waarop de forschc planten60 a 80 c. M, ja, soms wel een nieter hoog —in menigte opschie ten en met haar duizenden en nog eens duizenden lichtgele bloempjes de akkers versieren, een versiering echter, welke hem geld, veel geld kost en dat jaar op jaar. Zeker, er zij bestrijdingsmiddelen, wel ke min of meer doel treffen, en welke men niet mag nalaten, zoo mogelijk, aan te wenden, ook al bereikt men daarmee niet alles Tegen den bloeitijd wordt dan ook met allerlei werktuigen tegen dit onkruid te velde getrokken. Ook het vlak afschoffelen waarbij de werkman achterwaarts loopt, teneinde de losge maakte planten niet weer vast te trappen heeft een nuttig effect. Toch zijn dikwijls de resultaten weinig bevredigend of moet een krachtige bestrijding achterwege blijven, bij gebrek aan arbeidskrachten. De laatste jaren heeft men in onder scheidene deelen, maar vooral in het Zuiden, van ons land, een bestrijdings middel toegepast, dat een snel en ver rassend resultaat gaf de herik verdelger voor ons land in den handel gebracht door Hub. Janssen van Son te Roermond, 't is een fijn poeder, dat over de jonge haver, rogge of tarwe wordt uitgestrooid met de hand of met een kunstmeststrooi er en onmiddelijk vernietigend op het onkruid inwerkt. Reeds vóór 2, 3 jaar hoorden we er met lof van gewagen, maar eerlijk gezegd 't leek ons verdacht, 't leek ons te reclame-achtig. Sedert echter heeft het middel steeds meer terrein veroverd en las men in verschil lende landbouwbladen warme aanbeve lingen. In Brabant schijnt men het veel te gebruiken. In de bondspakhuizen te Deurne, Oirschot, Valkenswaard, RijsJ" bergen, e. a. houdt men het in voorr ter levering aan de leden. Vandaar wij er eens de aandacht op willenj tigen en hopen, dat onze lezers: daartoe in in gelegenheid zijn, er jaar eens een proef mee zullen nemei Ook wij zijn dit voornemens en zulle later dan uitslag onzer proefneming mededeelenwederkeerig houden we ons voor berichten aangaande verkregen zij elkander voor het eerBt ontmoet. Dat de Heer hun dan zijnen zegen schenke antwoordde de jonge moeder verder gaande. Zeg eens, Bestiole, zei de Ekster nn tot het meisje, aan wier zijde hij stond ik zie de Niquels nog riet. Zij zullen toch allen komon uitgenomen tie twee joDgste kinderen, die nog te klein zijn. Zouden zij van deze plechtigheid kunnen wegblijven, terwijl Angelie het geheele gezin onder hare bescherming genomen heeft, en de kinderen haar moedertje noemen Regina heeft ook gezegd dat zij komen zon. Zij is wel een gebed schuldig aan mejufvrouw Nerval op den dag van haar huwelijk. Dank zij de behandeling van den door haar gezonden geneesheer, heeft de on gelukkige uitvinder nog wel niet zijn geheele verstand, dan toch de kalmte terugbekomen, die hij sinds zovele joren miste, en er is, volgens het oordeel van den dokter, slechts eeu of ander gelukkig toeval noodig, dat, door hem hevig te schokken, de nevelen, die zijn deckvermogen nog omsluieren, geheel zal verdrijven. Ik geloof vast en zeker, dal hij den een of anderen dag nog eens iD het bezit yan zijn handschrift zal geraken, en de vreugde hierover zal hem genezen. Zeer wel mogelijk, beaamde de EkBter aha daar is Regina. Een jong meisje, eenvoudig maar netjes gekleed, klom de trappen van de Madeleine op. Zij ging naar Bestiole en de Ekster toe en reikto hun de hand. Hoe g»at het met uwen vader, Regina vroeg Beftiole Beter, veel beter, ik dank n. Is Camour- das al teruggekeerd Neen, antwoordde Bestiole treurig, by is op reis vader Falot zegt dat die reis mijnen vader veel goed zal doen en hij, bij zijnen terugkeer, gezonder en beter gestemd zal zijn, en ik wacht met geduld, dewijl ik alles geloof wat vader Falot inij zegtik ben echter zeer verlangend naar zijne terugkomst, Regina want een vader moge hard zijn, hij is niettemin een vader Gij hebt een voortreffelijk hart, Bestiole. O ik wüb zoo niet voor ik vader Falot leerde kennen Och hij verstaat de kunst om menschen aan zich te boeien, zoodat hij alles van hen gedaan ban krijgen! riep de Ekster vol geestdrift uitwanneer ik denk dat ik zoo wat het beroep van vagebond in de strateD van'Parijs uitoefende, dat de politie mij had kunnen inrek-nen, gelijk zij onlangs met de bende der Losschroevers gedaan heeft in de herberg »de Zingende Pad Ik heb het aan vader Falot en den goeden God te danken, dat ik aan dat dievenhol ontkomen ben. Ik had tot mijn twintigBte jaar in een verbeterings huis moeten zitten. Tot uw twintigste jaar? herhaaldo Bestiole Niet meer of minder, Bestiole, en ik zou voorzeker geluk gehad hebben, want de nabijheid en de vertrouwelijke omgang met lieden, gelijk de Wildeman, de Staak en de Gnit is nog verschrikkelijker dan de opsluiting Deze berooft u tijdelijk van uwe vrijh.-id die ellendelingen voeren n naar de plaats, waar zij zelf heengaan naar de galeien of het schavot Naar het schavot 1 riep Bestiole hevig verschrikt. Er zijn er drie onder hen, die het zullen betreden 'de Staak, de Wildeman en de Guit; dezelfde die het plan gemaakt hadden om mevrouw Montravers van al hare juweelen te berooven. Het is zoo goed als bewezen, dat zij den koetsier vermoord en daarna in het water geworpen hebben, dien men in de netton van Saint—Cloud heeft gevonden en daarbij zijn zij nog schuldig bevonden aan den moord op den koopman in de rue de la Pgj die Ja, gij hebt gelijk, Ekster, de Voor zienigheid heeft u goed bewaard, jongen. Hebt gij wel opgemerkt Bestiole, hoe ik er uit zie'? Van het hoofd tot de voeten in het nieuw en zonder dat ik iemand daarvoor hoef te danken. Ik verdien reods g*ld op de drukkerij en als ik 'o avonds te huis kom werk ,k met vader Falot ik wil leeren en zooveel kundigheden mogelijk opdoen, want ik wil in de wereld vooruitkomen, Bestiole. Daar kom' de familie Niquel aan, zegue Bestiole, wat zien zy er goed uitalleen de moeder is wat bleek, zij treurt zeker nog over het verlies van Krusifibs. De kerk zal te klein zijn om al de menschen te bevatten, die mejuffrouw Angelie bijgestaan heeft. Jnist begonnen de klokken vroolyk te luiden ten teeken dat de plechtigheid spoedig een aanvang zou nemen. Een priester besteeg langzaam de trappen zonder om zich heen te zien, zonder iemand te groeten De eerw. heer Bernard, sprak Bestiole hij zal zeker de mis doen. Nu kwamen er van lieverlede van alle kanten koetsen aanrijden en groepen prachtig gekleede dames en heeren met witte halsdoeken, op hunne jassen talrijke ridderorden, zij gingen de kerk binnen. Eindelijk stapte Maximiliaan uit een rijtuig waariD hij met een ouden vriend zat, terwijl Angelie, op den arm van haren vader leunende, en eene barer bruidjuffers toeknikkende, haar satijnen schoen op de trede van haar groote «galêche" zette. Nerval bood zijne dochter den arm en beiden bestegen de trappen, die in de kerk voerde*. Ieder bewonderde haar en wenschte haar oprecht Gods besten zegen toe. In dien plechtipen stond oogstte Angelie in gebeden voor haar geluk het loon en voor de weldaden die zij met kwistige hand gezaaid had. Zij gevoelde dat zy een ernstig tijdperk van haar leven was ingetreden, en kalm, dewijl zij boreid waB al hare plichten met nauw gezetheid te vervullen, gelukkig dewyl zij haar lot ging verbinden aan dat van een braver man, naderde zij zonder vrees en zonder anRBtvalligheid het altaar. Nanwelijks had Augelie de kerk betreden, of bet orgel ontwaakte onder den aanslag van eenen dier zeldzame artiBten, die het onder hunne viDgers trillende instrument als bezielen en als het schitterendste talent van uitvoering bet diepe gevoel, die uitdrukking paren, welke de toehoorders meesleept. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1