Nummer 44. Zondag 30 Mei 1009 32e Jaargang! Derde Blad. buitenland. Provinciaal Nieuws. Frankrijk. Duitschland. BINNENLAN D. Oostenrij k- Hongarije. Turkijë. Eiken dag doet zich een nieuw schan daal voor. De kapitein der artillerie Marnix was specialiteit in het verleenen van gratie. Met behulp van een handelsagent van verdachte reputatie SDorde hij menschen op die 't zij eenige maanden gevangenis straf, 't zij eenige jaren militairen dienst doormaken moesten, en er een flink be drag voor over hadden om zich liever aan hun eigen zaken te kunnen blijven wijden en in hun eigen bed te blijven slapen. Betrof 't een militaire kwestie dan viel 't hem makkelijk genoeg den- zulken in ruil voor hun bankbriefjes de vrijheid te geven als rapporteur bij den militieraad wist hij daar wel middeltjes op. Gold 't een gewone strafzaak, dan kwamen zijn »relaties* te pas. Want relaties4 had kapitein Marnix, daar stond je verstomd van. Als je zijn agent Serès hoorde tutoyeerde hij drie kwart van de Kamer en de helft van den Se naat, en had geen minister hem wat te weigeren. Hoe hij aan al die relaties kwam Kapitein Marnix, die woedend is over zijn gevangenneming, is begonnen namen te noehien. Onder dezen, schrijft de so cialist Jaurès zijn bekende schurken. Maar er zijn ook eerbare menschen tus- schen. Hoe komen die erbij Er bestaat een bedenkelijke clubgeest, zegt Jaurès. En als men maar tot een zekere kliek behoor, dan moet men geholpen worden. Zoo kwam ook Marnix aan zijn relaties. Maar Drumont zegt het scherper. Mar nix was vrijmetselaar, schrijft hij. En als zoodanig hielpen de andere vrijmetselaars hem. Had hij toegang tot de regeerings- bureaux En kon hij invloed uitoefenen op rechters en gezworenen. Over de besluiten van den hooge- ren Kranschen marineraad worden nog de volgende bijzonderheden meegedeeld Frankrijk moet in de jaren 1910 1920 33 pantsersschepen van .22500 ton bouwen en zes pantserschepen van het type >Danton« voltooien. Daarbij komeD nog de zes andere schepen van 't type »Patrie«, zoodat de Fransche vloot in 1920 45 pantserschepen rijk zal zijn. Op ieder schip zullen 12 kanonnen vanJdOO milimeter en 18 van 145 m.M- geplaatst worden. De totale kosten wor den op 2.145.000 000 franc geraamd Geen kleinigheid 1 De Duitsehe belastingantweri en. De beraadslagingen tusschen de ver tegenwoordigers der regeering en die der bank- en beurskringen zijn gesloten. Naar men meent is het resultaat, dat de beurzen en banken met 20 tot 30 millioen mark zullen belast worden. De vorm, waaronder deze belast ng zal ge heven worden, is nog niet definitief vastgesteld, doch coupon-belasting en dividend-belasting gelden voor uitgeslo ten. Men schijnt voornemens een groot deel der nieuwe belasting-som door een belasting op den bankomzet te verkrijgen. hooge burgerlijke ambtenaren en journa listen. Een dragorder van het ministerie van oorlog bepaalt, dat de soldaten van twee lichtingen, die aan den opstand hebben deelgenomen, al zijn zij ook niet de aanstichters geweest, niet meer waard zijn de uniform te dragen Zij zullen drie jaar lang dienst moeten doen bij den aanleg van straatwegen. De militaire overheid denkt er over den ex-sultan Abdoel Hamid naar een der eilanden, Rhodus vermoedelijk, over te brengen. De bevolking van Salonika zou zich ongerust maken over mogelijke ongeregeldheden door het verblijf van den ex-sultan in die stad. Het Weensche Fremdenblatt vergelijkt naar aanleiding van de in het Engelsche Lagerhuis betoonde vrees voor de aan te bouwen Oostenrijksche Dreadnougths, de vloten, waarover beide landen in de Middellandsche Zee beschikken, en komt tot de conclussie, dat het Oostenrijksche eskader 73.620 tonnen meet en het En gelsche 79.604. In geval van oorlog zou het Oostenrijksch-Duitsche Verbond naar alle waarschijnlijkheid tegenover een Fransch-Engelsche combinatie komen te staan. In dat geval behoeft Engeland niet de minste vrees te koesteren voor zijn verkeerswegen met Indië. Het officiceuse orgaan zwijgt over den „Dritte im Bunde". Ook Italië immers heeft een vloot die eerlang even krach tig zal zijn als de Oostenrijksche. Diepe indruk is te Constantinopel ge maakt door een aantal terechtstellingen die gisteren plaats hadden onder de ter dood gebrachten behooren 2 kolonels, de vroegere eerste Eunuch van Yildiz, Kamerverkiezingen. De r. k. kiesvereeniging Noord-Brabant heeft gisteren tot vandidaat voor de Tweede Kamei in het kiesdistrict's Bosch gesteld het aftredend lid jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, die deze can- didatuur heeft aanvaard. Een tegen- candidaat in dat district wordt niet ver wacht. In de Woensdagavond gehouden vergadering van dc afdeeling Breda en omstreken van den Bond van vrije li beralen is besloten om in dit district candidaat te stellen den heer Mr. P. Tideman te Bloemendaal. (N. Ct.) Mr. T. de Vries heeft de hem door de antirev. kiesver Nederland en Oranje te Amsterdam in district IX aangeboden candidatuur aangenomen. Wegens bedanken door den heer de Marez Oyens vooi de candidatuur in het kiesdistrict Gorinchem heeft de centrale antirev. kiesvereeniging in dat district met algemeene stemmen gekozen den heer Pollema, Kamerlid voor Sneek. La ndbouwtententoonstelliHg. Naar de N. Koerier» verneemt, is bij den Burgemeester van Roermond bericht ontvangen, dat Z. K. H- de Prins der Nederlanden op Dinsdag den 15 Juni a.s. de landbouwtentoonstelling aldaar zal openen. Z. K. H. zal te Roermond ver blijven van 117s voormiddag tot 3 of 37s uur namiddag. „De Post." Naar aanleiding van de weigering van het hoofdbestuur van den neutralen bond »De Post» om op voorstel der Fransche en Belgische beambten een telegram van gelukwensch aan H. M de Koningin te zenden, besloot de afdeeling Maastricht en omgeving, die de neutra liteit van den Bond door deze hulde betuiging geenszins in gevaar gebracht zou geacht hebben, in beginsel zich van »De Post» af te scheiden. Een blindende brug'over bet Noordze .'kanaal Men deelt aan de »N. R Ct» mede Bij de genie zijn plannen in behande ling voor een hangendp brug over het Noordzeekanaal, ter vervanging van de ponten te Velsen De brug is gedacht op dezelfde plaats waar de ponten nu liggen en zal 12 meter hoog worden. De kosten worden geraamd op 2 millioen. Ee -. statistiek. Waar men zijn tijd ai niet mee door brengt 1 Iemand heeft zich de moeite getroost een statistiekje samen te stellen over hetabsenteïsme der Tweede Kamerleden. Gedurende het zittingsjaar werden 92 vergaderingen en (wegens onvoltalligheid) 2 bijeenkomsten gehouden. Van deze vergaderingen was er geen een door alle leden bijgewoond, het hoogste aantal aanwezige was 93, het laagste 56. Ge middeld werd iedere vergadering bijge woond door 77 lede0- Van de verschillende fracties in haar geheel genomen waren de soc.-dem het best vertegenwoordigdieder socialist bezocht gemiddeld 852/s vergadering. Daarop volgen de vrijz.-dem. waarvan ieder gemiddeld op 73Vil vergadering aanwezig was. Zeer dicht na hen komen de vrij-liberalen met ieder 731fg verga dering; dan de Chr. Hist, met ieder gemiddeld 72x/9 vergadering; hieiop de unie liberalen met elk 72*/8 vergadering; daarna de R, Kath. met ieder 69Vs ver gadering en ten slotte de anti-rev. met 687ó vergadering. de zaal Musis Sacrum gevuld met een groot aantal belangstellenden zoowel van onze als uit omliggende gemeenten die waren opgekomen om te genieten van de uitvoering van het melodrama »Terwe". Laten wij aanstonds zeggen, dat wij hier een zeer merkwaardige en zeer reëele kunstuiting hebben bijgewoond Vooraf nam de heer Alf. Laudy 't woord en hield eene korte verhandeling over het verband tusschen woord en toon. Na eene keurige inleiding, waarin hij wees op de algemeene samenwerking der verschillende kunsten in onzen tijd, tot verhooging van den indruk, wierp hij eene terugblik op de dramatische kunst in de oudheiddaar ziet men de eerste plaats bekleeden door het woord dan eerst volgt het rythme en de toon. In den loop der tijden vooruitgaande, ziet men de christenen in de catacom ben hunne zangen reciteeren naar Griek- sche wijze, later komt het Gregoriaansch gezang, waar nog immer het woord de eerste plaats bekleedt, kortom de ge schiedenis der muziek bewijst, dat het gesproken woord de eerste vorm voor de uitdrukking der dramatische gedach te is. Alsnu schetste spreker de geschiede nis der verbinding van woord en muziek. Grieken en Romeinen hadden voor hunne dramatische kunst een vorm aangeno men tusschen spreken en zingen, en die vorm moeten wij trachten terug te vin den, want in den loop der tijden, vooral in de laatste eeuw, was het woord hee lemaal ondergeschikt geraakt aan de muziek en was de dramatische zang kunst vreeselijk onnatuurlijk geworden. Richard Wagner heeft daar ten slotte een einde aan gemaakt. Spreker haalt verder ook de pogingen aan, door latere beoefenaars aan gewend om »het woord* zijn eereplaats terug te geven. Indien het in de toekomst wil gelukken, moet men evenwel tot eene nauwere aaneensluiting komen tusschen woord en muziek. Hiertoe zijn vier pun ten in 't oog te houden, namelijk rythme, versklank, gevoel en verbeelding. De heer Laudy ontwikkelde vooral dit laatste punt op merkwaardige onna volgbare wijze en bewees door verschil lende frappante voorbeelden op mees- t( rlijke wijze vertolkt, dat, wanneer die samenwerking ernstig geschiedt, er een verrassende kunstvorm kan uit voort komen. Het tweede gedeelte van deze heer lijke kunstuiting bestond dan in de uit voering van »Terwe,« waarbij de bijval van de beide artisten zeer groot en wel verdiend was. De muziek, door Hub. Cuypers op De Clerq's prachtig gedicht geschreven, is zoo goed bij de verzen aangesloten, dat meestal, om niet te zeggen altijd, de eenheid van woord en muziek ten volle bereikt werd. Sommige gedeelten waren kortweg verbazend. Cuypers weet te schilderen. De oude, norsche boer, die door zijn koppigheid zooveel geluk verstoren komt is met hoekige scherpe trekken afgetee- kend. Den vrede en de lieve bekoor lijkheid van het landschap, geeft hij vol stemming en berusting. En wanneer hij de zomerwarmte beschrijft en den weel- derigen groei der tarwe, doet hij het in tonen mild en malsch. Velen onzer hebben een vorige maal met de grootste voldoening met den heer Laudy kennis gemaakt, en ook toen reeds evenals nu weer ondervonden hoe juist begrepen en muzikaal hij elk ge dicht kan voordragen Doch deze avond heeft hij zich overtroffen. Onbewimpeld dient gezegd, dat de heer Laudy het gedicht voordroeg op al de tonen der muziek, met een kunde, die velen deed denken, dat hij tooneelkunstenaar of leeraar van lyrische declamatie is. 't Was een kunstgenot in den zin van 't woord. Hij, zoowel als de componist, werden dan ook geestdriftig en warm toege juicht, door een publiek, ten volle vol daan 1 De heer Kees van den Bergh leidde beide kunstenaars bij het publiek in, terwijl hij ook tot hen en tot het publiek een warm woord van dank richtte. er af te schuiven, en kwam met een voet onder liet rad, zoodat hem een viertal teenen verbrijzeld werden. Eigen onvoorzichtigheid is hier alleen de oorzaak. De kleine is zoo juist naar het gasthuis overgebracht. Diefstal. Dezer dagen is bij den winkelier v. W. een koper gewicht uit de winkel ontvreemdden bij den heer M. een strooien hoed. Men zij dus op zijn hoede (■rpuns. Militairen Maandag 2en Pinksterdag, des middags ten 12 uur zullen enkele leden van de afdeeling Tilburg van de Vereeniging van Gepens- en Gegageerde Militairen beneden den rang van officier, in het café van den heer A. Gerris eene bij eenkomst houden. Belangstellenden wor den verzocht dan aanwezig te zijn. De vereeniging is in het leven geroe pen tot het verkrijgen van Rijkspensioen voor en het verleenen van steun aan weduwen en weezen. De cavalerie naar Tilburg. Het Rott Nwsbl. meldt Ooorspronkelijk was Tilburg aange wezen als garnizoensplaats, maar daar de aanbiedingen van de gemeente Tilburg aau het Rijk, in vergelijking met die van 's Bosch en Breda, zeer gering waren, dreigde de regeering de cavalerie toe te wijzen aan Breda en den Bosch. Hierop kwam de gemeente Tilburg met zooveel betere aanbiedingen voor den dag, dat binnen afztenbaren tijd een gedeelte der huzaren met den staf hun intocht wel in Tilburg zullen houden. Opcenten. Het schijnt, dat bij de begrooting der provincie Noord-Brabant \oor 1910, welke in de a. s. zomerzitting zal behan deld worden, wordt voorgesteld de 2 opcenten, waarmede een jaar geleden de grondlasten en de personeele belasting verhoogd zijn, te doen vervallen. De opcenten op die beide belastingen worden dan teruggebracht van 26 en 24 op ongebouwd en gebouwd tot 24 en 22; en van 21 op het personeel tot 19 Avondster. BAARDWIJK. Iu deze gemeente komen zeer veel gevallen van mazelen voor onder de kinderen. Hopen wij echter, dat hier, die tterfgevallen niet mogen voorkomen die na burige plaatsen moesten treilen. Deze week vergaderden bij den heer C. Pullens een flink getal jongelieden uit deze gemeente. Een 18t»l besloten deel te nemen als gardes d'honneur bij den te houden op tocht met 't feest van den Z E. Heer Pastoor. Als commandant werd gekozen de heer N. Klerks. Waalwijk, 29 Mei 1909. »Terwe". v Donderdagavond ten 8Va uur werd Ongeval. Een negenjarig jongetje van Ih. B. alhier was hedenmorgen aan de haven bezig zijn musschenklem te zetten, toen sjouwerlieden met een tramwagen ran geerden. Ongemerkt klom hij op de ijzers die ter zijde van den wagen zijn en reed zoo mee. Hij had het ongeluk DRUNEN. Als naar gewoonte werden dit jaar in de Jongelingen Congregatie alhier de jaarlijksche kermisnitvoeringen gegeven. Na eerst aan Harmonie eu Liedertafel, de eer gegund te hebben enkele nummers op verdienstelijke wijae uii te voeren trad de tooneelvereeniging den eersten avond op met het blijspel „Nesli in het varkenshok' dat met schitterend succes, onder herhaald ap plaus werd afgespeeld. Den tweeden avond met diverse voor- drachten, waaronder, de andere acteurs niet te na gesproken, de karakter komiek L. Sikkers met zijn „Abuis' en „Antipoden' buitengewonen bijval in oogstte. Mogen de acteurs blijven doorgaan ons nog dikwijls met hunne voordrachten etc. op allerlei ge bied te vermaken, dat is voorzeker de vurige wensch van allen die het voorrecht hadden de kermis-avonden in Drunensche Jonge lingen-Congregatie te komen doorbrengen. Op 2den Pinksterdag over 5 uur zal het laatste vocaal en instrumentaal concert ge- geveu worden tot sluiting der kermis. We vertrouwen dat dit een waardig slot der feestelijkheden zal uitmaken en tevens der talrijke concerten in de tegenwoordige zaal gegeven, totdat in September a.s. in de nieuw te bouwen zaal met nieuwen jeugdigen moed kan begonnen worden. VLIJMEN. Gisteravond werd door de leden der Coöperatieve Zuivelfabriek bij den heer J. Honnet eene algemeene vergadering gehouden. Ongeveer 8 uur werd de verga dering door den Voorzitter, den E.A. Heer G. R. van der Ven geopend en gaf deze eene uiteenzetting van de redenen, welke tot de bijeenroeping dezer vergadering hadden geleid. Voerde de coöperatieve zuivelfabriek volgens artikel 1 der statuten den naam St. Jau, bedenkingen daartegen ingebracht door het B stuur der Melkinrichting St. Jan t? 's Hertogenbosch hadden het Bestuur der zuivelfabriek alhier de weuschelijkheid doen inzien voor de fabriek een anderen naam te kiezen en daarom tot wijziging der statuten over te gaan. Een en ander was gewenscht om conflicten in de toekomst te vermijden en vriendschappelijke samenwerking tusschen beide inrichtingen te verzekeren. Dat die samenwerking geen ijdelen klank was bleek reeds uit de welwillendheid van den Directeur dpr Bossche inrichting om den Directeur der zuivelfabriek alhier voor zijne betrekking te bekwamen. Het Bestuur had gemeend de zuivelfabriek te moeten herdoopen met den naam van „De Vooruitgang' en daar geen der leden bezwaar tegen dien naam maakte werd dit voorstel bij acclamatie aangenomen en de uotarieele akte voor de statutenwij ziging aan de leden voorgelezen en door het Bestuur onderteekeud Art. 1 der Statuten luidt nu De vereeniging draagt den naam van de Coöperatieve Stoomzuivelfabiiek „De Voor uitgang', en zal zijn gevestigd te Vlijmen. Verder werden de leden hekend gemaakt met den uilslag der gehouden aanbesteding en vereenigde de vergadering zich met het Bestuursvoorstel, om de gunninr voorloopig nog aan te houden, daar wijziging iu het bouwplan nader overleg met architect en laagste inschrijvers noodig maakt». Op de vergadering is verder nog besloten in den loop der volgende week de toegetreden leden op het register te laten teekenen. LAND VAN HEUS DEN EN ALTENA. Was men aanvankelijk v»n m eniug, dat de nachtvorsten vau voor 14 dagen geleden aan het ooftgewa» niet zoo heel veel schade had den aangericht, thans blijkt helaas het tegen deel. Aau de kruis- en aalbessen, benevens aan de frambozen is de schade zeer groot. De gezette vruchten beginnen thans alle af te vallen. Alleen in het dorpje Heesbeen wordt de schade op meer dan f 11)00 geschat. DUSSEN. Heden morgen ten ongeveer half zes had alhier een fietsongeluk plaats hetwelk nog betrekkelijk goed afliep. Da klompenmakersknecht van D, en de fabrieks arbeider van T. welke beiden naar hun werk reden, kwamen in volle vxart met hun fietsen met elkaar in aanraking Beiden kwamen er met een beschadigde fiets en enkele lichte kwetsuren af. Openbare Vergadeting van den Raad der gemeente Dussen te houden op Zaterdag den 29en Mei des namiddags te 2 uren. Te behandelen onderwerpen: Benoeming van een onderwijzer voor de Openbare Lagere School in wijk C. Ingekomen stukken. SLEEUWIJK. De raad der gemeente had in de laatst gehouden vergadering besloten, om op Zon- en Chr. Feestdagen de herber gen te doen sluiten. Gisteren ontving het gemeentebestuur van Gcd. Staten het bericht, dat door hen dit besluit aan H M. de Koningin ter vernieti ging is oorgedragen. LOONOPZAND. Woensdag morgen is een H. Mis gcongen om Gods zegen af te smeeken over de herstelling van de toren spits. Men is reeds met de werkzaamheden begonnen, welke onder toezicht van den heer van Wijk uit Nunen worden uitgevoerd. Behalve een nieuw kruis komen er ook een Dieuwe haan en een nieuwe bol op de spits. De heer Savelkous alhier heeft het metsel- werk op zich genomen en zal o. m. een torentje brengen boven den wenteltrap, waarop een ornament komt. De fanfare „Sophia's-vereeniging' repeteert eiken avond druk ouder leiding van den heer Krever. Ze neemt dan ook deel aan het Concours te Breda op den 2en Pinksterdag. Mogen hare pogingen met een schitterend succes bekroond worden. *t Is hier slecht gesteld met de veld gewassen dé rogge staat dun, kort en spichtig; gras is er bijna niet; de aardap pelen, de vroegertjes zijn afgevroren, kortom niets staat goed. Ook de tuiB levert nog niet veelalle groenten staan schraal en de vroege boontjas zijn weg door den vorst. Het buitje van gisterenavond heeft goed gedaan, doch er moet nog veel meer regen komen, de grond i3 te in en in droog. WASPIK. De prijzen van 't hooi zijn thans buitengewoon hoog. Voor goede qua- liteit wordt thans betaald f 21. In Waspik en omliggende gemeenten is echter geen pijl goed hooi meer te bekomen. RAAMSDONKSVEER. Mestvaalten.Naar wij vernemen is heden door Burgemeester en Wethouders aan verschillende landbouwers een schrijven gericht, tot opruiming van hunne binnen een afstand van 5 Meter van den openbaren weg gelegen mast vaalten, zolks in verband met de desbetreffende be- paling der Algemeene Politie verordening.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9