Nummer 45. Donderdag 3 Juni 1009 32e Jaargang. Tweede Blad, BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws. rtTiiiw s™ïïlFTa a tsÏÏeuTe l BUITENLAND. Duitachland. Engeland» rint.' 7* »i'i'«ma» Voorbereidend militair onderrieht. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk maakt bekend, dat zij, die wenschen deel te nemen aan het voorbereidend-militair-onder- richt, in de aanstaande wintermaanden te geven, zich daartoe vóór 1 Juli 1909 aan te melden ter Secretarie, waartoe gelegenheid bestaat op eiken werkdag des voormiddags ven 9 tot 12 uur en waar tevens inlichtingen denaangaande worden verstrekt. Waalwijk, 10 Mei 1909. Do Burgemeester voornoemd, TH DE URMONT DE BAS SMEELE. 't Ia ontegenzeglijk kranig, wat Zeppelin nu weer met zijn ballon gedaan heeft. Maar toch is tegelijk weer geblokon, dat het thans bestaande luchtschip nog een al lesbehalve betrouwbaar vervoermiddel "is. Evenmin als de auto trouwens in de eer ste jaren was. Zaterdagavond dan steeg het luchtschip, d<.t graaf Zjppelin heeft gebouwd ter ver vanging van ziju bij Echterdiugen veron gelukt luchtvaartuig te Eriedrichshafen op voor een tocht heelamaal naar Berlijn. Vrijdagavond was een proeftocht gemaakt, waarbij het hoogtestuur eenigszius werd beschadigd maar de schade was al weer hersteld. Steeds in noordelijke richting zweefden de luchtschippers tot Bitterfeld, welke plaats Zondagavond kort na ze7en uur werd bereikt. Daar werd besloten de reis naar Berlijn niet voort te zetten, hoe wel reeds vier vijfden van den «eg was afgelegd. Er werd gekeerd en over Ilalle en Wiirzburg aanvaardde men den terug tocht. Het mocht graaf Zeppelin echter niet gelukken ongestoord zijn station aan het meer van Constauz weer te boreikenbij Göppiogeu, ten oosten van Stuttgart stiet zijn vaartuig met het vooreinde tegen een boom waarbij de punt werd ingedrukt. De „Zeppelin II" is een rijksluchtschip dat, na gehouden proeftocht, t-j Metz zou worden gestationueerd. Zij is even lang als de eerste Zeppelin, maar heeft, ter ver vanging van de draagkracht, anderhalve meter meer middellijn gekregen. De aluminium-gondels en de motoren van de eerste Zeppelin waren ongedeerd gebleven en zijn voor de „Zeppelin II" gebruikt. Behalve twaalf passagiers kau de „Zep pelin II" nog 6000 K.G. waterballast en 1500 K.G. bedrijt8materiaal (benzine en olie) medevoeren. Aldus toegerust kan het 84 uur vliegen indien slechts één motor ij wordt aangezet en 42 uur, indien beide motoren werken. Ziju gemiddelde snelheic bedraagt 60 K.M. per uur. Al heeft ditmaal dc „Zeppelin 11" het gestelde doel niet bereikt, zij heeft niet temin een kranige reis gemaakt. Zij is on afgebroken 32 uren in de lucht geweest, toen haar te Güppiugen het beschreven onheil trof. liet ongeluk met de Z. II. is aan den stuurman te wijten, die toeu men wegens volslagen uitputting van den voorraad benzine wilde landen, een pereboom niet meed Dientengevolge raakte de punt van het luchtschip in de takken verward. Het allumiuium werd over een afstand van dertig meters geheel in elkaar gedrukt. Het voorste stuur voor de onwaartsche beweging is vernield. Graaf Zeppelin is het voorwerp van leven dige huldebetuigingen van de bevolking. In een telegram aan Zeppelin beeft de Keizer de hoop uitgesproken, dat de graaf Berlijn spoedig voor de teleurstelling zal schadeloos stellen. Graaf Zeppelin antwoordde: Ik heb nim mer het voornemen kenbaar gemaakt in Ber lijn te landen. Het aldui luidende telegram aan het luchtschippers-oataljonj moet ver- valscht zijn geweest. Zeppeliu seinde ver der, dat hij hoopt in 6 weken zich met zijn luchtschip bij den Keizer te melden. De Zeppelin II ia met herstelde spits om 3.20 hedennamiddag weder opgestegen ter aanvaarding van den terugtocht. De Zeppeliu II is hedenavond 9 uur te Schemmerberg aan den spooiweg Hauphiem Biberach, zonder dat er iets bijzonders voorviel, gel.ind. De landing van de Zeppelin II op een weide bij Schemmerberg, 60 K.M. noordelijk van Friodrichshafeu, is zonder stoornis en zeker geschied. De landing was noodzakelijk uit hoofde van het door de afkoeling des nachts on vet'mij del ij ke gasverlies. Heden nacht wordt materiaal voor de gasvulling derwaarts gebracht. De opstijging zal niet voor morgenochtend 8 uur plaat# hebben. Alles is in de beste orde. Engeland en de Belgische Congo. Dezer dagen is in het Lagerhuis weder om de Congo-kweatie besproken. De afge vaardigde Dilke zei, dat de ntaat van zaken in den BelgischeD Congo gelijk staat aan slavernij en meende, dat Engeland dezo kwea ie niet moest onderwerpen aan het Haag*che scheidsgerecht, maa.r door audere middelen „recht" moest zien te verkrijgen. De liberale afgevaardigde Bennett zei, dat, Enge.lands nationaal geduld uitgeput was. Spreker meende, dat enkel ïuet geweld iets vüu België te bereiken wa,s. Hij stelde voor, de Congo-rivier door een Engel- schen kruiser te blokkeeren^ Sir Edw. Grey, do Engelsohe minister van Buitenlandsche Zaken, diimde do fchreeu- wers naar een gewelddadig optreden vau Engeland een koodttaterb.'.d toe en wees op de gevolgen, die een zoogenaiimde wreedzame blokkade zou hebben. Het blokkeeren der Congo-rivicr beteekeut het blokkeeren eener rivier, die het eigendom is van de Belgische regeering clleen. Door het; blokkeeren dier rivier, zouden wij, zei de minister, de ver antwoordelijkheid op ons moeten laden eener Auropeesche kwestie van de «allergevaarlijkste soort. Waalwijk, 2 Tuui 1909. Mr. J. Loefl'. Zooals wij gisteren reeds per bulletin Dekend gemaakt hebben, is bij enkele candidaatstellihg gekozen tot lid der Tweede Kamer voor 't kiesdistrict Waal wijk, Mr. J. A. Loeff te's-Gravenhage die ons district ook gedurende de afgeloo- pen vierjarige periode vertegenwoordigde. Het zal onnoodig zijn over dezen, een der eminentste der katholieke mannen van ons land nog veel te zeggen, zijn schitterende loopbaan voor volk en Ko ningin zijn te voldoende bekend, niet alleen in deze streek zoo bijzonder aan hem verwant, maar ook in ons geheele vaderland. Wij zijn overtuigd dat de belangen van 't algemeen en ook van 't district zeer veilig in zijne handen zijn toever trouwd en tevens dat hij voor het groo- te vraagstuk onzer plaats, streek en industrie voortdurend met alle macht werkzaam is op de wijze hem bekend als de meest juiste en meest waardevolle zonder dat het publiek daarvan misschien veel hoort of merkt, wat de kiezers en ook ons mogelijk wel eens tot een on juist oordeel heeft verleid- Wij bevelen mr. Loeff op de eerste plaats de belan gen van 't land "en op de tweede plaats van ons nijver en landbouwend district gaarne aan en wij zullen niet beschaamd worden. Zooals onze lezers weten is mr. J. A- Loeff ook candidaat in Rotterdam III hij staat daar tegenover. J. B. Verheij (U. L.) J. A. van den Brink (S. D. A. P Vcrdronkc Maandagmiddag had op de Vughtsche heide nabij de Lunetten wederom een ernstig ongeluk plaats. Een der grond werkers aan het Drongelsche Kanaal, een zekere J. M. uit Roozendaal (N.-B*) kwam tegen half twee gisterenmiddag dronken in de keet en wilde toen met alle ge weld gaan zwemmen in het kanaal. De kostvrouw der keet trachtte hem van dit dwaze plan af te houden, doch de man wilde niet hooren en begaf zich te water Weldra zonk hij in de diepte weg en de pogingen der toegesnelde kameraden, om hem fe redden, waren vergeefs. Aanstonds werd nu de politie van Vught gewaarschuwd. Nadat eenigen tijd door maréchaussée en den veldwachter Sabel I gedregd was, werd het lijk van den on gelukkige opgehaald en naar het dooden- huisje te Vught overgebracht. Het lijk van den ongelukkige, die weduwnaar was, zal naar Roosendaal worden over gebracht Bet Programma. voor het zilveren jubilé van den burge meester jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, op Dinsdag 8 Juni, is thans vastgesteld. Des avonds vóór den feest dag zal het feest worden aangekondigd door klokgelui, concert en illuminatie van het stadhuis. Op den feestdag zelf zal een onafgebroken reeks feestelijkheden plaats hebben, beginnende des morgens om 7 uur met een reveille en aubade voor de woning van den jubilaris en eindigende laat in den avond met vuur werk en concert, dat om 11 uur zal beginnen. Het hoofdmoment van den dag zal ongetwijfeld zijn de ontvangst van den jubilaris om 1 uur op het stad huis, bij welke gelegenheid het hulde blijk der burgerij zal worden aangeboden en waarop een défilé zal volgen van een groot aantal vereenigingen. Bevolking van Noord Brabant. Het bevolkingscijfer van de provincie Noord-Brabant bedroeg op 1 Januari 1909 620,101, (310,425 nfannen en 309,676 vrouwen). Gemeenten met meer dan 10,000 in woners zijn: Bergen op-Zoom met 15,308, Breda 27,826, Helmond 14.502, 's-Bosch 34,973, Oosterhout 12,662, Prinsenhage 10,834, Roosendaal 16,604 en Tilburg 40,319. BAARDWIJK. Een jongetje van 5 -.aar van den heer A. L. alh. hnd het ongeluk van den zolder te vallen, zoodat hij voor dood bleef liggen. Direct moest geneeskun dige hulp worden ingeroepen. De toestand is nu veel beter. VLIJMEN". Vergadering van den Raad der gemeente Vlijmen, op Donderdag den 3den Juni 1909, des namiddags te 6 ure, ten raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek H. Boom Az. tot ruiling van grond, 3. Verzoek A. C. P, van Nieuwkuik, te Vlijmen, om afwijking der rooilijn. 4. Vaststelling verordening ter voorkoming van schade door den deunenscheerder, tie rups van den nouvlinder en andere scha delijke insecten. 5 Wijziging begrooting 1909. 6. Vaststelling wijze waarop afkondiging van verordeningen en besluiten gemeenteraac moet geschieden. 7. Voorslel van B. en W. tothet dragen van een aandeel in de kosten van een on derzoek naar de mogelijkheid der tot stand koming eener drinkwaterleiding voor gecom- hiueerde gemeenten. 8. Bespreking verpachting landerijen. Zaterdagavond heeft het Vrije Too lee uit 's Hertogenbosch bij den heer J. Honnef alhier eeue uitvoering gegeveD. 't programma vermeldde een 14 tal nummers; op hel qaantum humor êat geboden werd kunnen nu# wel geen aanmerkingen gemaakt worden, maar zooveel te meer op het spel der he«ren tooneelliston, dat lang niet schitterend was. Het publiek wa# dan ook in het geiler niet tevreden en verborg zijn wrevel niet. Een welkome afleiding brachten een paar humoristen onder het gehoor, die het ge broddel op de planken moede zelf met enkele voordrachten optraden en daarmede veel bijval verwierven. Zoo is de Zaterdag avond toch nog een vroolijke avond ge worden voor de bezoekers v^n het café van den heer Honnef, doch niet door maar ondanks de kunst van het Vrije Tooneel. Zondag zijn een paar vijftallen van dc kegelclub „Alle Negen" gevestigd bij den heer H. Daelraans naar den kegelwedstrijd te Dongen geweest en hebben daar weer blijken van hunne kegelvaardigheid gegeven. Een tweetal prijzen, en niet van de minste, is de buit, welke onze kegellaars weer op hunne sportbroeders veroverd hebben. Zondagmorgen hield het Bestuur der O. L. Vrouwe-schuts eene vergadering ten huize van den heer H. Daelmans. De ge houden besprekingen hebben er toe geleid af te zien van deelname aan het concours te Oirschot. Verder is met het oog op de jaarlijksche festiviteiten der schut# de toestand van het Rijskampke ter sprake gekomen. Algemeen werd gevreesd, dat de inkomsten welke de schuts van dit grasland trekt, dit jaar aanzienlijk minder zouden zijn dan vorige ja>en en dit zou aanleiding kunnen zijn, dat bedoelde festiviteiten op minder ruime schaal zoudeu moeten gevierd worden, dan de schuts gewoon is te doen. Wij vertrouwen e euwel, dat de schutsbroeders voor die harde noodzakelijkheid het hoofd zullen weten te buigen en het met een nootja minder zullen willen doen. In de vitrine van den heer H. van Wordragen ligt een kunststuk van de hand des heereu Antoon Lucas, chef op de stóom- koekfabriek der firma Van de Ven Hendrik# alhier, tentoongesteld. 't Is eeue van koekdeeg gebakken plaat, kunstig met loof- en bloemwerk van dezelfde grondstof opge sierd. In het midden der plaat prijkt een afbeelding der fabriek in suiker en daarom heen staat met goed in het oog vallende letters te lezenStoomkoekfabriek „De Hoop" Van de Ven-Hendriks. Aan den bovenkant der plaat vertoont zich de buste van een man, die naar het midden der plaat wijst. Het is een aardig gedachte goed uitgevoerde reclame voor de firma, welke door dezr, naar wij vernamen, in meerdere plaatsen van on# land, o.a. te 's Hertogenbosch, Nijmegen, Rotterdam, Maastricht, Roermond enz. ter bezichtiging zal worden gesteld. Maar aan natuurlijk achter glas, want anders zou het kunstvoortbrengsel van den heer Lucas zeker veel te lijden hebben van het vandalisme der jeugd, die met hand en tand deze reclameplat zou gatu bewerken, VRIJH.-CAPPEL 2 Jun. Dc Zmgver- eeniging „Hallelujah" alhier behaalde j. 1. Maandag 2en Pinksterdag te Lekkerkerk op 't groot Nat. Concours voor gemengde Zang- gezelschappen een schitterende overwinning. Moest zij verleden jaar van uit Dordrecht zonder eenig resultaat terugkeeren, thans is er reden tot dubbele blijdschap. De Eerrte prijs in de derde afdeeling mocht zij behalen. Toen de Jury de prijzen bekend maakte en allen in spanning hoorden naar het afle zen van hun namen scheen het of er geen einde kwam aan het geroep en het „L*ng eve Hallelujah". Van alle zijden, vrienden en kennissen, zustervvreenigingeu die mede dungen, kwamen dezangver. feliciteeren, tot zelfs de Jury kwam den directeur der ver- eeniging gelukwenschen met het behaalde succes door het kranige gezang van „Hal lelujah". Reeds den zelfden avond had zich aan het station Kaai sheu vol-Capello een menigte menschen vcrzamtld om de zang vereenigiüg af te halen doch daar de ver. Dog moest mededingen aan den Eere-wed- strijd, waren ze genoodzaakt de nacht over te blijven te Rotterdam zoodat ze Dinsdag morgen te 7 uur onverwachts aankwamen en in stilte ieder zijns weegs ging naar huis. Ook wij brengen alle hulde aan de Zangver. „Hallelujah," die haren naam ook in andere plaatsen zoo hoog weet te houden. Voornamelijk zij die hulde, gebracht aan den directeur den heer L. Kooien die deze vereeniging zoover gebracht Heeft, dat ze op doze wijze de kroon op haar werk ziet gezet. Aan den onvermoeiden ijveraar aan den volhardenden, kranigen directeur-instruc teur onze specialen en welgemeeuden dank. Dat „Hallelujah" groeie eu bloeie zij onze hartgrondige wensch. WASPIK 1 Juni. De voetbalclub „Kleine Hulp met Kracht" speelde den 2dcn Paasc'udag te Oosterhout eene match tegen „Tavenn" aldaar. Stand na 't spel3—1 in 't voordeel van „Tavenu". „NgoR Gedacht" alhier speelde dien dag tegen de O. V. C. van Oosterhout op het terrein van eerstgenoemde vereeniging Uitslag 11. De heer Er. Eaassen, Mr. smid alhier vierde gisteren met z'n echtgenoote de zilveren bruiloft. Geheel de buurt vlagde en talrijk waren de felicitaties, die den ju bilarissen aangeboden werden. Ook de doel „Willem Teil", waarvan de heer Eaassen president is, liet zich niet onbetuigd. Den jubilarissen bij deze ook onze geluk wenschen. RAAMSDONK(Dorp-) 1 Juni Verleden nacht zijn bij P. Broeders op De Bergen door een of meer kwaadwilligen alle jonge aardappelplanten uitgetrokken. De politie heeft de zaak in handen. brandend perceel gered. Een paar boerenwagens, hooi cu enkele andere gereedschappen van verschillende personen, welke daar in de schuur aanwezig verbranden eveneens. Een paar kippen, een geit en een paar konijnen kwamen ook in de vlammen om. Naar men ons mededeelt is wel het huis doch niet de inboedel verzekerd. Het huis is v rzekerd bij de Brand waar. uorg Maatschappij gevestigd te Tiel. Do oorzaak van de brand is onbekend. MEEUWEN. De predikant der Gerefor meerde kerk, den WelEerw. Heer Ds. J. J. v. d. Pol, zal Zondag 13 dezer zijne laatste leerreden in onze gemeente houden. De heer J. v. Dammers, meer dan 32 jaar hoofd der Openbare Lagere School alhier, heeft als zoodanig zijn ontslag aan gevraagd. Gisterenavond had alhier een ongeval plaats, dat nog betrekkelijk goed is afge- loopen. Toen de bakker G. O. bij een zijner clientèle binnen was gegaan, is zijn paard, dat hij aan een boom had vastgebonden, achteruit geloopen, waardoor paard en kar in het water geraakten. Gelukkig kwam spoedig hulp opdagen. Door vereende krachten wist men paard en kar weer op hei droge te brengen. Naar wij vernemen is onze vroegere dorpsgenoot W. Olieslagers, sergeant-majojr bij het leger in Oost-Indië, op reis unar Europa. Iq de raaaüd Mti is aan het hulp kantoor alhier a»n spaarbankinlagen gestort het aanzienlijk bedrag van f4253,84. GEERTRUIDENBERG. De harmonie „Apollo" behaalde Maandag op 't concours te Slikkerveer in de 4e a(d. den 2en prijs en in den marschwedstrijd den eersten prijs. DUSSEN. 28 Mei. liet kind van ten B. alhier had dezer dageu het ongeluk in een put met pas gebluschte kalk te vallen. Het jongetje is ondef geneeskundige be handeling gesteld. Maandag werden te 's Hertogenbosch de lotelingen de er gemeente de z.g. vier- maanders der lichting 1909 ingelijfd. Ze werden respectievelijk ingedeeld te Breda, Gorinchem, Geertruideiiberg. Verleden Maandag (tweede Pinkster dag) omstreeks half twaalf brak brand uit in de boerderij bewoond door en in eigendom toebehoorenae san A. van Tilburg. Terwijl van T. achter het huls enkele werkzaam heden verrichtte stond de boel reeds in lichte laaie. De brand is aangegaan in het schuurtje bij het huis. Van den inboedel kon weinig gered worden. Door het baudelend optreden van den koperslager Ceton is het kastje hetwelk het geld bevatte uit het Kaatsheuvel, 2 Juui 1909. II. Familie. De beide Pinksterdagen waren voor de leden onzer H. Familie, dagen van geestelijk genot. Onder leiding van een Eerw. Pater Capucijn werden de oefenin gen gehouden en had op 2en Pinkster dag, 's morgens onder de Mis van 7 uur de Gener«ile Communie plaa's. Een waar lijk hartverheffend schouwspel is het om zoo ruim 800 mannen en jongelingen in stichtende orde te zien naderen tot de H. Tafeldes namiddags om half viei had nog eene oefening plaats, waarna deze plechtigheden werden gesloten met den zegen met het Allerheiligste- Voor zeker zullen deze Pinksterdagen hun heilzamen invloed nog lang doen ge voelen. Ook over 't geheel genomen, hadden deze dagen een kalm en rustig verloop. Benoeuid. Als tweede veldwachter in ons dorp, over welke betrekking heel wat monden en pennen in beweging geweest zijn, is thans aangesteld, J. v. d. Steen uit Schijn- del, 30 jaren oud. Hij treedt in functie op heden 1 Juni. Mag hij door ijverige plichtsbetrachting zich het in hem ge stelde vertrouwen waardig toonen. Serenade. Onder een grooten toeloop van volk werd 1.1 Maandag 2en Pinksterdag om 6 uur n.m. door de Harmonie Euphonia een serenade gebracht, bij den Heer Jac. v. d. Assem-van Berkel op den Horst. Daarenboven liet ook de Liedertafel waar van de nieuwgehuwde werkend lid is, zich niet onbetuigd- Een vijftal nummers werden door haar bij afwisseling tenge- hoore gebracht en door de aanhoorders luide toegejuicht. Omstuwd door een massa belangstellende werd omstreeks 8 uur den terugtocht aanvaard onder de tonen eener opgewekte marsch. EVenals in het locaal van den feesteling werden de muzikanten ook nog in de zaal ge trakteerd. Kind te water. Eergisteren geraakte het 3-jarig kindje van Ant. v. Dr. in een onbewaakt oogen- blik in een diepen sloot langs het huis. De moeder welke het kindje het eerst miste, vond het drijvende en begaf zich aanstonds te water. Zij smaakte het groot geluk om haar kind te redden, hoewel het reeds bewusteloos was Moge dit voor haar eene les zijn tot voorzichtigheid LOONOPZAND. De fanfare »Sophia's vereeniging behaalde 1.1- Maandag in Breda den 2den prijs in de le afdeeling. Met de tram van 10 uur kwam de zege vierende vereeniging in haar lokaal aan, dat keurig versierd was en waar de liedertafel stond opgesteld om hare zustervereeniging te huldigen. De presi dent de heer van der Meercn hield eene kernachtige rede, waarin hij groote hulde bracht aan den ijver, de wilskracht der fanfare en haar directeur en instructeur. De heer Verster bracht nog een harte lijk dankwoord, terwijl de heer van den Heuvel mede een woord van lof bracht, 't Bracht eene heel drukte in onze ge meente. Ook wij brengen gaarne eene eere-saluut aan ons kranig muziekcorps.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5