Nummer 46. Zondag 6 Juni 1909 62e Jaargang. Derde Blad. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. Gevangenis-arbeid in 1907. Uit de jongste berichten blijkt, dat niet alleen in de omstreken ran Parijs, maar in verschillende deelen van Frankrijk door anarchisten telegraaf- en telefoonlijnen on bruikbaar zijn gemaakt. Gelukkigerwijze hebben de saboteurs zich meereudeels bepaald tot lijnen van minder belang, maar hier en daar had hel vernielingswerk toch ook zeer treurige gevolgen kunnen hebben. Te Besau- yon bijv. werd een draad doorgesneden, die de signalen van het statiou onderling ver bind, zoodat de dienst tijdelijk moest wor- gestaakt. De laffe daad werd nog tijdig ontdekt, waardoor noodlottige gevolgen kon den worden voorkomen. Niet ver van Parijs, langs de lijn Parijs Biussel, werden 35 draden afgesneden, op de lijn ParijsSoissons 14 draden, nabij Cette en Nancy 28, tusscbeu Lens en Douai 10 en zoo nog op tal van plaatsen. Voorts is door onbekenden getracht de trein van Chartres naar Bordeaux te doen ont sporen. Gelukkig zag een spoorwegbeambte de dwarsbalken, die er door de misdadigers waren gelegd, op de rails. Wel werd hij op 9teenen onthaald toen hij ze verwijderde, doch hij slaagde er niettemin in een onheil te voorkomen. De Frauscbe Staatscourant geeft een staat van bevolking in 1908. Hij i9 wat gunstiger dan die van vorige jaren, in zonderheid dan die van 1907. In 1907 warsn er meer menscheu ges'.o.-veu dau ge boren, nu zijn er 46,441 meer geboren. Tusschen 1902 en 1907 was dit cijfer ge middeld 34,802 geweest. Het is vooral te danken aan een belangrijke daling van het sterftecijfer: 48,266 minder dan ia 1907. Het aantal geboorten op zichzelf is in 1908 18,067 hooger dan in 1907. De gemiddelde vermeerdering der bevol king was van 1901 tot 1905 18 per 10,000 geweest; in 1906 was dit cijfer gedaald tot 7 iu 1907 was er eeu vermindering van 5 per 10,000, in 1908 is er een vermeer dering van 12 per 10,000. Er dreigt een reuzenstaking in de schot- sche mijnen. Niet minder dan 100.000 mijnwerkers zijn ermee gemoeid. Een crisis kan elk oogenblik uitbreken. De patroons zullen een vergadering houden en kennisgevingen^ aanplakken, dat de loonen met I2V2 °/o worden verminderd. De werk nemers zullen zich zekerlijs verzetten, waar mede onvermijdelijk een werkstaking van 100,000 mijnwerkers gepaard zal gaan. De leiders der Schotsche mijnwerkers zijn naar Berlijn vertrokken om de stand van zaken voor de Engelsch-Amerikaansche vas telands-afvaardiging te brengen. Wilbur Wright, die zich op het oogen blik in Amerika bevindt, heeft zich zeer enthousiast uitgelaten over de jongste pres tatie van de ^Zeppelin II". Hij meende, dat het wellicht geen jaar meer zou duren of men zou per luchtschip den Atlantischen Oceaan kunnen oversteken. Zeppelin werd door hem geroemd als een man, waaraan alle luchtschippers veel te danken hebben. Het is voor Engelschen omkippevel te krijgen. Zeppelin, die den Oceaan oversteekt Wat beteekent dan nog dat ellendige slootje, hetwelk het Kanaal heet, en aan de over zijde de Engelschen zich altijd zoo veilig hebben gevoeld De totale bevolking van de gezamenlijke gevangenissen huizen van bewaring en rijkswerk inrichtingen bedroeg volgens officieele statistiek in 1907 totaal 41.036 mannen en 2.354 vrouwen, met te zamen 2.238.8877s verblijfdagen. Het aantal fe itelijke werkdagen bedroeg 1.704.336 Hiervan werden 869.4381/J| dagen benut voor de gestichten zelf, 86.278 dagen voor anderen gestichten en 379.412 dagen voor de departementen dus 1.335.1287s dagen in totaal voor het Rijk verder werden 46.5418/* dagen besteed aan ar beid voor ambtenaren indienst van het gesticht, 32.46879 dagen voor particu lieren buiten het gesticht 290.1797* voor wederverkoopers, of 369.2077s dagen in totaal voor particulieren. Betreffende den aard van het verrichte werk ten behoeve van het Rijk valt op te merken dat van de 1.335.1287s dagen 11 0777s dagen besteed werden aan schoenmakers werk. Aan arbeid, door gevangenen en ver pleegden verricht voor particulieren, wer den van de 369.2071/s werkdagen besteed aan maken en herstellen van schoenwerk 13.955s/4 dagen- Het totale loon in de 1 704.336 werk dagen bedroeg in 1907 f210.893.751, zoodat het gemidelde loon per arbeids dag f 0.12 was. Ditzelfde loon werd ook besteed in de voorafgaande jaren vanaf 1900, behalve in 1905, toenhet dagloon gemiddeld f 0.12' was. Konden we bovengenoemd loon tot grondslag nemen, dan zou in de schoen makerijen in de gevangenissen enz. voor het rijk gewerkt zijn voor een totaal arbeidsloon van f 1329.30 en voor par ticulieren voor een totaal arbeidsloon van f1672 29, dus te zamen f 3001.59. Herhalingsoefeningen Door den Minister van Oorlog is een schrijven gericht aan de commandeeren- de officieren van de regimenten infante rie, waarin de minister o.m. mededeelt, dat het in zijn voornemen ligt om te bevorderen dat—in afwijking in zooverre van den tot nu toe in deze gevolgden regelbij de regimenten infanterie, in 1910 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zullen worden geroepen de verlofgangers derjlichting van 1903, van 1904 en van 1909. In verband hiermede zullen de mili ciens-verlofgangers lichting van 1906, aan wie dezerzijds bereids werd vergund om voor de in dit jaar te houden herhalings oefeningen onder de wapenen te komen in 1910, tegelijk met de milliciens der lichting 1907, die oefeningen moeten volbrengen tegelijk met de milliciens der lienting van 1909, terwijl de milliciens der lichting van 1904, aan wie werd toege staan de in dit jaar te houden herhalings oefeningen te volbrengen in 1910, tegelijk met de miliciens der lichting van 1905 die oefeningen zullen moeten verrichten na en in aansluiting met die, waarvoor zij in 1910 zullen worden opgeroepen. Een geiingeerdc tentoonstelling De vereeniging- voor Tentoonstellings- belangen heeft de aandacht der Rotter- damsche politie en justitie gevestigd op de thans te Rotterdam gehouden wor dende zoogenaamde Tentoonstelling op Koloniaal, Zeevaartkundig en nijverheid gebied. Overwogen wordt door het be stuur, om tegen de ondernemers dezer «tentoonstelling» een strafrechtelijke ver volging in te stellen. De Rotterdamsche justitie en politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Ned. Waalwijk, 5 Juni 1909. Ucrrorinde Kerk. Beroepen te De Wilp (Gron.) de heer J. C. A. Fetter, cand. te Waalwijk. Urootc Propagundavergnderlng. Morgenmiddag ten 12 uur zal op de Pauluszaal een groote propaganda-ver- gadering gehouden worden van de R. K. Vakvereeniging voor Leerbewerkers. Als spreker treedt op de heer A. C. Hoes uit Tilburg, met het onderwerp »Allen lid der Vakvereeniging.» Het zal onnoodig zijn de Leerbewerkers van Waalwijk en Besoijen aan te moedigen deze bijeeenkomst bij te wonen, zij zullen hun eigen belang toch wel begrijpen. Laat het uit zijn, dat de niet-leden pro- fiteeren van het werken der georgani- seerden. Voor de werklieden en ook voor de patroons ligt er groot heil in de r- k. en chr. Vakvereeniging. Hier wordt geen klassenstrijd gepredikt, geen opheffing van standen als elders, maar de r. k. Vakvereenihing tracht ver beteringen te verkrijgen, langs vrede- lievenden weg, volgens de katholieke beginselen, in eendrachtige samenwer king Kamer run Koophandel. Gisteren hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken hare vergadering ten raadhuize, Door de belangrijke agenda en vooral wegens het heugelijke feit dat op plech tige wijze herdacht werd het 30-jarig bestaan der Kamer alsook het 30-jarig voorzitter- en secretaris-schap resp. der Heeren J. B. Timmermans en F. W. van Liempt, was deze vergadering van meer dan gewoon belang. Tot onze spijt ontbreekt ons heden de ruimte om een uitvoerig verslag te geven. In ons volgend nummer echter komen wij daarop breedvoerig terug. Waalwijks Belaag. Naar aanleiding van de besprekingen op de 11. Woensdag gehouden bestuurs vergadering van Waalwijks Belang, in verband met het voornemen van een paar bestuursleden om, gezien den weinigen moreelen en financieelen steun, hun mandaat neer te leggen, is ten slotte besloten nogmaals den volgenden oproep aan alle Waalwijkers te versprei den Propaganda-vergadering op Maandag 7 Juni a.s. des avonds ten 9 uur in de zaal Musis Sacrum. Aan de ordeBespreking doel en toestand der Vereeniging. Toegankelijk voor Leden en Niet-Leden van Waalwijks Belang. »Het Bestuur der vereeniging noodigt elk rechtgeaard Waalwijker, die nog iets voelt voor den vooruitgang, het vertier, het vreemdelingenverkeer zijner plaats, beleefd, doch allerdringendst uit, déze bijeenkomst bij te wonen, teneinde te bespreken op welke wijze men de Ver eeniging in het vervolg het best aan haar doel kan doen beantwoorden. Het ledental gaat eer achter- dan vooruit, de eischen aan de Vereeniging gesteld worden steeds hooger. Aan de eene zijde dus vermindering van inkomsten, aan de andere zijde meer uitgaven. Onnoodig te zeggen dat het voortbestaan van Waalwijks Belang op die wijze niet is gewaarborgd. Voorziening moet dus in deze ge troffen worden het Bestuur voelt dat op deze wijze niet gewerkt kan worden, zooals het belang der plaats eischt en zooals het dit wenscht te doen. Wie niet wil dat Waalwijk in de achterhoede kome, wie nog iets voelt voor de plaats zijner inwoning, hij kome ter vergadering en verleene steun.* Volkomen sluiten wij ons bij dezen oproep aan en sporen ieder Waalwijker aan tegenwoordig te zijn. Waar moet het heen met onze gemeente Andere kleinere plaatsen gaan haar op 't gebied van vreemdelingenverkeer over vleugelen. Dat men dan toch de ver eeniging, die opgericht is om de be langen van Waalwijk op verschillend gebied te bevorden, ook met alle kracht steune, laat toch niet »afbreken« maar »opbouwen« onze leuze zijn. Er staat hier eene gewichtige zaak op 't spel 1 Groot Concert; Morgenavond ten 6 uur zal de Staf- muziek van het 6e Regiment Infanterie te Breda op het terrein de voetbalclub W. V., een groot concert geven. Te oordeelen naar het programma, dat onze lezers in de annonce zien af gedrukt, belooft het een ware kunstavond te worden. Vooral nu de prijzen zoo laag zijn gesteld, raden wij eenieder aan, morgen avond naar het voetbalterrein te gaan niemand zal zich daarover beklagen. Vreemdelingen maken wij er nog op attent, dat het concert tijdig is afgeloopen zoodat men nog met spoor en tram huiswaarts kan gaan. H. Wijdingen. Mgr. W. van de Ven, Bisschop vao 's Bosch diende gisteren in de kapel van het Semenarie te Haaren de Tonsuur en de Vier minderen,Orden toe o-a. aan H.H. Theoleganten A. de Glas van Waspik F. N. A. Hendrikx van Besoijen en V. van der Wee van Kaatsheuvel. Heden Zaterdag werden door Mgr. van de Ven in de Kathedraal van St. Jan te 's Bosch de volgende wijdingen toegediend. Het Subdiaconaat o.a. aan de volgen de H-H- Theoleganten van het Semina rie te Haaren J. Witlox van Waalwijk Het diakonaat aan de Eerw. H.H. G. Hamers van Loonopzand, M. van der Wee van Kaatsheuvel en P. Zijlmans van Raamsdonksveer. Het H. Priesterskhap aan de Eerw. H.H. L. Bouwman uit Loonopzand, J. Verhoeven uit Heusden, W. de Klijn uit Raamsdonksveer. Diefstal. Bij eon uitdrager in de Oranje-Nassau straat, te Rotterdam, is gisteren aenge houden de 17-jarige J. W. V., uit Waal wijk-Bezoijen. Hij bood timmermansgc reedschap te koop aan. Dit gereedschap bleek gestolen uit een in aanbouw zijnd huis aan den Schoonenbergerweg en is eigendom van de timmerlieden A. W. B. uit de Jan Porcellistraat en W. F. G., uit de van der Hilststraat. D. L. A. B. De D. L. A. B. zal in de maand Juli eene buitengewone algemeene vergade ring houden te 's Bosch, ter behande ling van de navolgende punten 1 Herziening der Statuten en Regle ment. 2. Het aanstellen van een vrijgestelde beambte. 3. Regeling der positie van de meis- jes-vereenigingen in den Bond. BAARDWIJK. Verleden Zondag hield onze afd. hare 3e jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de Voorzitter, wat in dat kort tijdsbestek reeds ten gunste der arbeiders is in het leven geroepen, wat al sociale wetten er reeds zijn gemaakt en welke nog wachten op indieningmaar dat de vakv. de factor is om dit te bespoedigen. Ver volgens wees hij op den grooten bloei van den D. B. welke reeds een leden tal heeft bereikt van circa 1700 leden en dit jaar wellicht aan de 2000 zal komenook welke kracht van zoo'n lichaam kan uitgaan. Hij spoorde daar om allen aan zooveel mogelijk propa ganda te maken en niets onbeproefd te laten om ons doel te bereiken, nl. allen te vereenigen. Verder bracht hij dank aan secretaris en penningmeester voor hunne goede verslagen, en hoopte beide functionarissen nog lang in ons midden te zien. Tot bestuurslid werd gekozen C. Swinkels, en tot lid der Centrale Raad in den Bond van R.K W.V. in dit Bisdom Jac. Pullens, welke beide hunne benoeming aanvaarden. Daarna betrad de Eerw. Adv. het podium en zette in breede trekken de inrichting en werking eener werkloozenkas uiteen betreurde dat met de afd. Waalwijk- Besoijen geen samenwerking kon plaats hebben, teneinde in beider belang te komen tot een flinke werkloozenkas, gaf tevens eenige middelen aan, op welke wijze men elkander in dagen van werkloosheid het beste zoude kunnen helpen. Een en ander werd in over- weging gegeven en besloten een vol gende verg. nader te bespreken welke wijze men hier in zou volgen. Na een woord van dank door den voorz. voor zijne duidelijke en bevattelijke toelich ting, noodigde hij de leden uit zooveel mogelijk gebruik te maken van de ten toonstelling van Huisindustrie, deed mededeeling van zijn bezoek aan den driedaagschen cursus, welke actueele on derwerpen daar behandeld zijn en be loofde eene reeks voordrachten hier van te geven en sloot deze goedge slaagde vergadering met den gewonen christelijken groet. Dezer dagen herdacht de Eerw. Zus ter Servatia den dag waarop zij voor 25 jaren in het klooster trad van vele zijde 'n onze Gemeente mocht de jubilaresse bewijzen van belangstelling ontvangeu. DRUNEN. De Drunensche kermis is weer achter den rug. De dagen van Maan dag en Dinsdag zijn als gewoon zonder groote drukte voorbij gegaar. De concerten van Oude en Nieuwe Harmonie zijn goed geslaagd. Schoone muziek, puike komieken, met uitgelezen progrsm, volle zalen, opge wekte stemming, deden de uren voorbij vliegen. Zondag met kermis en de beide Pinksterdagen was het buitengewoon druk. 2o Pinksterdag, duizende personen van beiu- de en ver kwamen weer op de kermis af. Herbergen, kramen en tenten oreral een groote drukten. De bioscope van Riozi werd druk bezocht. Zij verdiend zulks ten volle. Alles liep in de beste orde af, ja misschien een ruit gebroken en een paar vrienden elkaar eens wat hardhandig gestreeld. Jammer dat telken jaren die mstiuée's op deu zelfden dag plaats hebben. Waarom niet de een op Maandag de an dere op Dinsdag, dit toch was voor heiden voordeeliger en zeker de wensch van het publiek. Wij hopeu dat een volgend jaar hierin eeu verandering moge komen. Liep de kermis steeds zonder balda digheid en vechtpartijen ten einde, dit mag dit jaar niet gezegd worden. Bij J IJpelaor zijn een drietal ruilen ingeworpen, terwijl in den laten avond van Pinksteren een zekere Smits van Giersbergen ernstige klap pen heeft opgeloopeu. Gelukkig zijn in beide gevallen de daders bekend en zullen hun welverdiend loon niet oatloopen. Zekere J. v. E. uit Heusden viel door eigen onvoorzichtigheid uit de luchtrcuommel. Zwaar gewond is hij na ontvangen genees kundige hulp, eerst Dinsdag per tram huis. waarts vervoerd kunnen worden. Zijn toe stand is op 't oogenblik tamelijk goed. NIEUWKUIJK. De handel in kruis- doorus is weder in vollen gang. Het beschot is redelijk de prijzen zijn bevredigend. Er wordt fO.U per K.G. besteed. Het kohier van den hoofd, omslag voor het dieustjsar 1907 is door onzen ge meenteraad vastgesteld bij een pe centage '.an l/g op f 510:09. De nachtvorsten en de daaropvolgende droogte van verleden maand heeft hier#te velde groote schade aangericht. Het is te hopen dat het thans ingetreden vruchtbaarder weder nog gedeeltelijk zal kunnen vergoeden wat het slechte weder bedorven heeft. Onze ijverige postbode A. van Bok hoven die jaren lang in dienst der posterijen geweest, vreesdeD we voor eenigeu tijd, te verliezen daar hij door een plotselinge ziekte werd aangetast. Gelukkig bracht eeuigen tijd rust herstel en kon hij naar lier genoegen den dienst wederom waar nemen. Doch weldra block zijn gezond heid te zeer geschokt, om op zijn post te blijvn en zoo zal hij den dienst der pos terijen weldra voorgoed verlaten. Gaarne brengen wij deu ijverigeu en gedienstigen en vooral Jen stipten en plichtbetrschtemlcn bij deze gelegenheid een woord van dank en hulde voor zijn vele en goede diensten in zijn langen dienst aan zooveleu bewezen en weuschen hem een gelukkige rust na zoo'n welbesteed leven. VR1JH.-CAPPEL, 5 Juni '09. Gelik op vele plaatsen de voetbalsport opgang maakt zoo ook alhier. Een dergelijke club werd alhier in het leven geroepen. De Zang ver. Hallelujah* zal Ue'. heug lijke feit der j.l, bekroning, ouderling fees telijk viereu. WASPIK, De stoom- eu wiudkoremnolen alhier is 1.1, Woensdagavond afgemijud door en gegund aan de tegenwoordige huurders de heeren G'br. van der Heijden voor de som van f5320. Velen zieu met genoegen, dat de fit ma van der Heijden in den molen blijft. Het feest der H. Kindsheid staat hier weder voor de deur. Een groote, allegorische optocht waarin de verschillende instellingen d«r H. Kindsheid door de kinderen worden vertegenwoordigd, zil dan o der begeleiding der harmonie door de straten trekken. Ongetwijfeld zal dit schoou liefdewerk steeds meer verlevendigen. Het pciëuhakken is hier thans weder in vollen gang. Op de peeëuakkers ziet men nu rijen van 10 tot 20 kinderen met een hakje om deu gtond los te maken en het onkruid verwijderen. Zachtjes en een tonig neuriën daarbij de liedjes over 't veld, dikwijls slechts tot in't oneindige herhaalde refreinen, wier cadaDs overeenstemt met de gelijkmatige hakbeweging en zoo kracht schijnt te schenken aan de nog jonge spieren. Een ploegbaas gast achterwaarts de rij vooruit en regelt het werk. De loonen dezer kindereu variëeren van 40 tot 70 cut. per dag, zoodat in dezeu tijd menig jongen en meisje het niet al te groote weekloon van vader moet aanvullen. RAAMSDONK. Middenstandsenquête commissie. Maaudag 14 Juni a.s. des na middags ten 2 uur zal ten Gemeeutehuize alhier de officieele installatie plaats hebben van den heer J. H. Schoenmakers als en quêteur voor deze Gemeente van de mid denstands-enquête-commissie. Door Burgemeester en Wethouders zijn bij deze installatie uitgenoodigd de plaatse lijke autoriteiten, de middenstandsvcreeni- giugen, de Kamer van Koophandel en Fa brieken, patroousvereenigingen en verder alle in deze gemeente gevestigde vereeni- gingen, die met de middenstand in betrek king slaan, Aau het postkantoor Raamsdonk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Mei 1909 ingelegd f 9921,36 en terugbetaald f 7818,97. Laatste boeknummer 4299. Heden had alhier ten raadhuize de uni form- inspectie plaats der oud-miliciëns. Hoe wel de geinspecteerden in vroolijke stemming verkeerden, werden geen ruwe toonselen afge speeld. RAAMSDONK(Dorp), 4 Juni '09. Aan de stoomzuivelfabriek aih. werd in de maand Mei verwerkt 238834 liter melk. Het vorige jaar werd in Mei verwerkt 182536 L., dat is dus 56358 L. minder dan j u. RAAMSDONKSVEER. Verloop. Deze week werd teu overstaan van Notaris van der Meer alhier verkocht, de aan den heer F. J. Simonis toebehoorende herberg voor den prijs van f 2700. Eigenaar werd de heer G. van Aalst, alhier. DUSSEN, 4 Juni '09. Ds. Klaassen pre dikant bij de Herv. Gemeente alhier ontving toezegging van beroep naar Hoogmade. Naar wij vernemen zullen enkele perso-

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9