Nummer 47. Donderdag 10 Juni I94M 32e «jïaaigaog Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen HET GEHEIM VODDENRAPER Uitgever: w itow fei) In FEUILLETON. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. OÖGENBLIKKEN OM lil te frSazen zijn aSJeeü mogelijk wanneer §yn£ight Zeep wordt gebrwsSd. Zij bespaart tijd want de zei vc -ie zeep doet het werk. Sualightzeep scliaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier ia ruil voor 5 omslagen. RAOUL DE NAVEKY. Walijjksrbr en Uigstnatscht Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franro per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan deD Uitgever. Advertjcntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, gToote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels cd advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. ?H5sgsr«szfflsri7ria*3aa VERSLAG der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk betreffende den toestand van den handelde nijverheid en de scheep vaartover het jaar igoS. Handel in Oost-Indische Runder- en Buffelhuiden te Amsterdam en Rotterdam. De handel in bovengenoemde huiden is gedurende 1908 niet aan zooveel fluctuatien onderworpen geweest als die in West-Indische huiden- Een sterke daling als die, welke in laatstgenoemde Van ,,DE ECHO VAN HET ZÜIDEN". VAN HEN NAAR HKT FrANSCH VAN 104. Ik acht er u niel toe verbonden. Ik ben nochtans fijngevoelig op het punt van eer, Mederic, maar gelooft het woord van een ouden vriend uws vaders, gij hadt eene bo veumenschelijke taak op u genomen en door den last neer te leggen dien gij niet langer torschen kunt, blijft gij niet minder achtens- waardig. Is dit wezenlijk zoo He verzeker het u plechtig bij mijne eige ne eer. O gij ontheft mij van eenen drukkenden- last Dan is niets verloren, ncch voor mij, noch voor haar Zult gij dat meisje huwen Ik zal haar ton minste vragen of zij mij tot echtgenoot wil aannemen. Mederic drukte den notaris de hand en keerde, het hart met blijdschap vervuld, naar zijne woning terug. Met vluggen tred klom hij de trap op en klopte aan Colamba's kamerdeur. Binnen riep Colnmba. Bij de verschijning van Mederic, die haar nooit bij afwezigheid van haren vader kwam bezoeken, zag Colnmba hem met bevreemding aan. Zij bood hem nochtans eenen stoel aan en hij nam plaats, bedremmeld voor zich ziende Zich eindelijk plotseling vermannende, vroeg hij met Ttene bevende stem, zonder eenige in leiding soort zich in Dec. 1907 openbaarde, hebben de Oost-Indische niet gekend. Wel deelden de Java-runder- en buffel huiden in het begin des jaars ook roede in de opgaande beweging der markt, doch niet hooger dan tot 15 a 20 per cent. De rijzing zou echter niet, gelijk bij de La Plata-huiden reeds in Maart en April geschiedde, in een daling overgaan; het reeds in Januari bereikte niveau bleef, kleine schommelingen buiten re kening gelaten, een groot deel des jaars gehandhaafd. Voor een niet gering deel zal die standvastige markt wel toe te schrijven zijn aan het feit, dat de beduidend min dere slachtingen in Oost Indië coïnci- deerden met een dificit in de productie te La Plata, waardoor Amerika, dat van lieverlede door het verloopen van den crisis, in beteren economischen toestand kwam, levendiger dan gewoonlijk als kooper optrad. In de jaren 1903 tot 1907 bedroegen de aanvoeren te Ams terdam en te Rotterdam in ronde getal len 546000, 694000, 715000, 558000 en 623500 stuks, bij welken laatsten aanvoer die van 1908 wel zal blijken achter te staan. Uit dit feit, alsmede uit de gerin ge voorraden op einde Dec. 1908, kan men reeds met eenige zekerheid de con clusie trekken, dat de hooge noteerin gen der Oost-Indische huiden in de naaste toekomst wel gehandhaafd zullen blijven, zelfs al zijn de huidige lederprij- zen daarmede volstrekt niet in overeen stemming. Werden deze huiden als gewoonlijk bij loco inschrijvingen verkocht, in Mei besloten de importeurs zoo van Rotter dam als van Amsterdam ook de proef te nemen met inschrijvingen op zeilende conditiën. Dit besluit lokte, het kon niet anders, veel verzet uit, want al is het vertrouwen in de beschrijving van mer ken en gewichten, naar Indische opgaven nog zoo groot, voor de mogelijkheid een kat in den zak te koopen, is men toch niet ten eenemale gevrijwaard. Toch slaagde, vooral in den aanvang, die proef zeer naar wensch. Lieten de inschrijvingen in 1907 dik wijls te wenschen over, somtijds zoo erg dat nauwelijks l/8 van den aangeboden voorraad verkocht werd, in 1908 werden Colnmba wilt gij mijne vrouw worden Uwe vrouw herhaalde het meisje, doods bleek in de leuning van haren stoel achter over zinkende. Ja, de gezellin mijns levens, mijn engel bewaarder... Wilt gij Ik kan niet alleen over mijne hand beschik ken... Dat weet ik, maar ik geloof niet dat uw vader mij zal afwijzen. Ik droom, sprak Columba zacht, maar het is een schoone droom... Die schoone droom zal eene werkelijkheid worden, als gy wilt.. Als ik in leven blijf antwoordde zij. Wanneer het geluk iemand in het leven kan behouden, dan zal ik in het leven blijven. Ja, gij zult leven en wij zullen spoedig huwen... Er worden drie weken vereischt voor de huwelijksafkondiging... en voor het vervaar digen van uwe bruidskleeren En onmiddelijk na het voltrekken van ons huwelijk, gaan wij zonder een uur, één minuut te verspillen, op reis naar Italië Naar Italië Jal de dokter zegt dat gij die reine, heerlijke lucht moet inademen, om uwe door zoovele ontberingen ondermijnde gezondheid te herstellen. En mijn vader Wij zullen hem meenemen, als hij zulks verkiest* Maar dat alles zal veel, zeer veel geld kosten.. Waar zult gij dat vandaan halen Ik ben rijk Zoo riep Columba blozend uit. Gij dacht dat ik arm was Gij had mij gezegd... Dat ik hard moet werken om den kost te verdienen, niet waar? dat is ook zoo. Gij zijt toch geen... Vrek Neen. Columba, en ik zal u bo- wijz8n dat ik dien naam niet verdien. Oh ik heb nooit geloofd... Dat heb ik aan u kunnen bespeuren en ik ben er u altijd in mijn hart dankbaar voor- geweest... Gij zoudt anderen hebben kannen navolgen., de schijn was tegen mij... Uwe genegenheid maakte u helderziende... Ach 1 hoezeer heb ik geleden door de minach- meestal flinke resultaten bereikt. Op de locoveiling van 17 December te Am sterdam werden aangeboden 32994 Run- der- en 28872 buffelhuiden, en verkocht respectievelijk 12573 en 14204 stuks. De aanvoeren op de Rotterdamsóhe markt (Eerste hand) bedroegen in 1908 ongeveer 160000 stuks, de verkoop circa 200000 stuks en de voorraad op 1 ja nuari 1909, 14638 stuks, zoodat op die markt ruim 50000 stuks meer verkocht werden dan in 1907. De aanvoeren en verkoopen op de Amsterdamsche markt waren nog beduidend grooter. Uit den geringen voorraad te Rotterdam nl. 14638 stuks tegen 49774 op einde Dec. 1907 valt genoegzaam op te maken, dat prijs verlaging voorloopig wel tot de vrome wenschen zal behooren. De runderhuiden werden het geheele jaar aan hooge prijzen verkochtprima soorten gingen enkele malen tot zelfs boven taxatie. Als gewoonlijk waren secundaire en mindere soorten niet erg gewild en bleven aanzienlijke partijen hiervan onverkocht. -Gebeurde het, dat naar huiden voor zooileder niet voldoende geboden werd, dan werden deze meestal opgehouden. Ook de buffelhuiden mochten zich in levendigen aftrek verheugen, vooral de zware wichten, welke een opslag tot 20 percent konden erlangen. Opmerkelijk is het, dat de lichte wichten, die vroeger steeds de voorkeur genoten, het thans tegen de zware en middelwichten, welke meest voor technische doeleinden ge bruikt worden, moesten afleggen. Ook de z.g. Pickers mochten zich ge regeld in eene goede belangstelling ver heugen. Aangaande de kwaliteiten der ver schillende soorten kunnen wij ons vrijwel refereeren aan hetgeen wij desbetreffende in vorige jaarverslagen schreven. Hier volgen 'de prijzen, die voor de voornaamste soorten einde Dec. 1908 besteed werden. Runderhuiden Batavia 2\/|3 K.G. (gevleesd) 75110 ets., hooger 20 ets. Soerabaija 3Vg—4VS K. G. 70 a 100 ets., hooger 17 ets. Samarang 68 K. G 62 a 72 ets. hooger 14 ets. Padang 21/#4 K. G. 62 a 72 ets. ting, waarmede men mij bejegende..,. Hoe dankbaar zou ik geweest zijn voor een enkel vriendelyk woord In mijne verlatenheid verheugde ik mij zelfs over de bezoeken van Longus... Ik had nog nooit het woord tot u durven richten, Columba, voor uw vader ons door Petit Ange met elkander in aanraking bracht... Sinds dat oogenblik veranderde alles voor mij... Mijne taak scheen mij gemakke lijker toe. Gij verlichttet die nog door er mij aan te herinneren, dat ik moest bidden... Van au af echter nemen, als gij wilt, al mijne kwellingen, al mijne ontberingen een einde... Luister, mijnheer Mederic, gij kent mijn geheel leven na het aanzoek, dat gij mij zooeven gedaan hebt, heb ik het recht ophel dering te vorderen van het raadselachtig gedrag van dengene, die mijn echtgenoot wenscht te worden. Mijne kinderjaren waren zeer gelukkig, ving Mederic aan. Mijn vader had een hu welijk uit liefde gesloten. Mijne moeder was een engel van zachtheid en godsvrucht. Zij heette Macaria. Zij bracht een geringen bruids schat ten huwelijk mee, terwijl mijn vader, Leon Dan bray een schitterend vermogen bezat. Een jaar na de voltrekking van hun huwelijk, kwam ik ter wereld. Ik ga mijne eerste jaren die zoo gelukkig mogelijk waren, met stil zwijgen voorbij, om mijn verhaal niet noodeloos te rekken. Ik was zestien jaar, had mijn eindexamen op het lyceum met glans afgelegd, en zen op het kantoor van mijnen vader komen. Alles lachte mij toe, mijn vader bezat eene groote fortuin, die met den dag vermeerderde ik was eenig kind en had derhalve de schitte rendste vooruitzichten. Ik was al te gelukkig, Columba Het failliet van een voornaam bankierhnis schokte ons kredieteene nieuwe ramp vol tooide onzen ondergang. Op zekeren morgen was de kas ledig de kassier was met een aanzienlijk bedrag op den loop gegaan 1 Dat was meer dan onze ondergang, het was ons bankroet 1 Hoe manhaftig myn vader ook was, tegen dezen ontzettenden slag was hij niet bestand. Toen hij den diefstal bemerkte, sloeg hij achterover. Het geluid van zijnen val deed hooger 7 ets. Buffelhuiden- Batavia 5—7 K. G. 50 a 55 ets., hooger 6 ets. Batavia 9—12 K. G. 50 a 56 ets., hooger 6 ets. Samarang 1215 K.G. 45 a 55 ets., hooger 8 ets. Padang 9—12 K. G. 34 a 45 ets. hooger 6 ets- Macasser 8—18 K- G. 30 a 45 ets. Gelijk wij reeds meermalen zeiden, behoeft vooreerst op geen prijsverlaging gerekend te worden. In den handel in Java-geitenvellen was ook in 1908 geen vooruitgang te be speuren. Amerika gaat meestal zelfs voortaan ter markt op de productie plaatsen. Door het vermeerderde gebruik van chroom-geitenleder, dat thans ook in ons vaderland op verdienstelijke wijze gefabriceerd wordt, is toch voor den handel in deze vellen een betere toe komst te wachten. De prijzen waren in 1908 iets hooger dan in 1907 en varieer den van f 1.20 tot f 1.70. Hetzelfde geldt ongeveer voor den handel in schapenvellen. Ook deze waren iets hooger dan in 1907 en golden naar gelang van kwaliteit van f 2.50 tot f 4.30 De kwaliteit der genoemde soorten was over het geheel vrij goed te noemen. Handel in Inlandsche huiden en vellen. Reeds in ons vorig jaarverslag merk ten wij op, dat de markt in bovenge noemde huiden, welke einde December 1907 zoo lusteloos sloot, reeds in Januari 1908 aanmerkelijk begon te herleven. Amerika en Duitschland, die het vorige jaar, tengevolge van den bekenden geld- crisis, weinig of niet ter markt kwamen traden weer als de voornaamste koopers op. Hierdoor alsmede om de supra kwa liteit der huiden zelve, gingen deze der mate omhoog, dat *op het einde van Dec. 1908 de prijzen van sommige soorten zelfs tot 50 percent hooger stonden dan op gelijk tijdstip van 1907. Koehuiden waren het geheele jaar door goed in trek. Successievelijk liepen de prijzen om hoog vooral in het najaar mochten deze huiden zich in een zeer levendige ons toeanellen, wij meenden dat hij dood was. De dokter in allerijl geroepen, verklaarde dat hij door eene beroerte getroffen was. Ik behoef n onze radelooze droefheid niet te beschrijven, Columba gij kunt u die best voorstellen. De dokter wendde terstond al de middelen, door de wetenschap voorgeschreven, aan om mijnen vader in het leven terug te roepen, doch zijn strijd tegen den dood duurde lang. Eindelijk herkreeg mijn vader het bewust zijn, hij zag ons aan, herkende ons, wenkte ons tot zich en klemde ons sprakeloos in zijne armen. God is goed! mompelde hij, God is goed. Ja, antwoordde mijne moeder. Hij geeft u aan ons terug. Gij gelooft immers dat ik een eerlijk man ben Hij las het antwoord in onze oogen. Mijn hart verlangt niets meer, hernam hij, en het oordeel van vreemden vrees ik minder sinds ik het gevoelen der mijnen ken. Mijne vrouw, mijn zoon ziedaar mijne rech ters, de eenigen, die ik niet afwijs. Voor mijn gezin zal ik niet geschandvlekt wezen. Geschandvlektwat wilt gij zeggen vroeg mijne moeder met een beklemd hart. Macaria, Mederic, autwoordde hij, thans ben ik mijnheer Daubray, de eerlijke koop man, morgen zal ik Daubray, de bankroetier zijn Mijne moeder verborg snikkend haar aan gezicht in hare handen. Zou men u verdenken van oneerlijheid vroeg zij. De vlucht van Cembal zal bij iedereen twijfel omtrent zijne eerlijkheid doen ontstaan, maar ik kan niet bewijzen dat hij mijne kas bestolen en het overschot van mijn reeds zoo ingekrompen vermogen heeft meegenomen. Ongelukkige, ongelukkige riep mijne moeder uit. Het is niet om mijnentwille dat ik mij daarover bedroef... Toen ik zooeven uitriep God is goed was dit, dewijl ik gevoelde dat Hij, wetende dat die beproeving te zwaar was voor myne krachten, mij dra tot zich zou roepen... Helaas mijne innig geliefden gij zult echter onder de schande gebukt gaan... belangstelling verheugen. Op de veilingen te Rotterdam werden telkens hoogere prijzen besteed. De no teeringen einde Dec. 1908 waren voor deze soort nagenoeg als volgt Gezouten Inlandsche Koe 18—20 K. G. 28 a 30 ets. Gezouten Inlandsche Koe 24—26 K. G. 28 a 30 ets. Gezouten Inlandsche Koe 2630 K. G. 28 a 30 ets. Het verschil in de wichten gaf geen aanleiding dus tot verschil in prijzen- Naar Ossenhuiden was mede het ge heele jaar door goede vraag. Van dit artikel echter zijn de aanvoelen gering. Voor de wichten van 3033 K. G be steedde men 31 tot 33 ets. Stierhuiden waren steeds zeer goed te plaatsen. Rusland een der voornaamste afnemers van dit artikel, dat in 1908 zijn legerschoeisel moest aanvullen kocht aanzienlijke partijen op levering. Dien tengevolge rezen de prijzen beduidend en genoten deze huiden langer de attentie dan de koehuiden, waarin bij het begin van 1909 een verminderde vraag te con- stateeren viel. De wichten van 3035 K.G. golden 2627 ets. per halve K- G. Naar Kalfsvellen was de vraag leven diger dan ooit. Amerika legde hierin prijzen aan, die men in jaren niet ge kend had. 't Valt echter te bezien of deze prijzen gehandhaafd kunnen blijven. Er is reden te over, en de tijd bewijst het, dat als in April weer flinke quan- tums aangevoerd worden de noteeringen spoedig met eenige centen zullen terug loopen. De Pinkendie aanvankelijk geen be langstelling genoten Hepen tegen het einde des jaars belangrijk omhoog. Be duidende voorraad van dit artikel is schier nergens meer voorhanden. Op de veiling van 12 Januari j. 1. te Rotterdam werden voor Kalfs- en Pink- vellen b v. de volgende prijzen besteed. Kalfsvellen. Z. k- en z. p. tot 13 pond 51 */4 tot 53Vs ets. Z. k. en z. p. tot 14-26 pond 50'/* tot 52V* ets. Z. k. en z- p. tot 21 en hooger 471/* tot 48Va ets. God zal ons niet van elkander scheiden, hernam mijne moeder de slag, die u getrof fen heeft, kwam zoo onverwacht, dat hij u neergeveld heeft, maar gij zult herstellen, de staat van uwe zaken is misschien niet zoo hopeloos als gij u verbeeldt, alles kan nog te recht komen Mettertijd en door den volhardenden arbeid zon zulks misschien het geval kunnen zijn maar mijne geestkracht is gebroken, ik zou tot niets meer geschikt zijn. Spreek zoo niet, Leo, hernam mijne moeder, stel uw vertrouwon op God en geef den moed niet op Hij zal u de noodigo krachten vcrleenen om uwe zaken opnieuw te doen bloeien. Juist kwam de geestelijke binnen, dien wij hadden laten roepen. Kom, Macaria en Mederic, sprak hij, toen de geestelijke zich verwijderd had, laat ons gezamenlijk bidden dat God mij het leven spare, en ik beloof u dat ik zal werken zoo lang ik kaD, om ten minste de eer van mijnen naam te behouden. Ongeveer een kwartier uurs konden wij in een stil gebed doorgebracht hebben, toen mijn vader wiens ademhaling steeds zwaarder en benauwder was geworden, plotseling de stilte verbrak en met eene matte stem zeiae Ik gevoel dat het met mij ten einde loopt, mijne lieven onderwerpen wij ons met gelatenheid aan Gods ondoorgrondelijke raads besluiten... Macaria, ik behoef u niet aan te bevelen Mederic lief te hebben, ik ken uwe liefde voor hem. Gy hebt mij zoo gelukkig gemaakt, als eene gade haren echtgenoot hier op aarde maken kan, ik zegen u daarvoor in mijn laatste stond. Mederic, ging hij voort, terwijl hy zich tot mij wendde, en zijne hand op mijn hoofd legde, ontvang mijnen zegen, heb uwe moeder lief, werk voor haar. Ik vertrouw u eene heilige zaak toe dat mijn naam na mijnen dood in eere hersteld worde. Aanvaardt gij dit legaat van. uwen stervenden vader Ach riep ik uit, kunt gij dit nog vragen vader Goed, sprak hij, dan sterf ik gerust. Vaarwel 1... (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1