Nummer 47. Donderdag 10 Juni 1909 42e Jaargang. Tweede Blad, Provinciaal Nieuws. Waalwijk, 9 Juni 1909. Kamer van Koophandel. Vergadering1 der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk op Vrijdag den 4 Juni 1909, des avonds ten 7 7s ure. Tegenwoordig alle leden en de Secre taris- De Voorzitter de heer J B. Timmermans Wzn. wenscht eerst nog eenige oogen blikken te wijden aan de heugelijke ge beurtenis waarin het Koninklijk Huis en het Nederlandsche Volk dooi de ge boorte eener Prinses uit het Doorluchtig geslacht van Oranje-Nassau op den 30 April jl. zich mochten verheugen, en zegt vervolgens »Onze Kamer heeft hare gevoelens van vreugde en hartelijke deelneming in dit onwaardeerbaar feit en van ver knochtheid aan ons dierbaar Vorstenhuis de Koninklijke Familie betuigd, aan zoomede aan den Commissaris der Konin gin, als Iloogstderzelver vertegenwoor diger in dit Gewest. Zooals u bekend is werden wij van beide zijden vereerd met telegrammen van dankbetuiging. Mijne Heeren uiten wij den vurigen asch, dat Prinses Juliana moge op groeien in voorspoed en geluk, in den ge- ;*t Harer voortreffelijke Koninklijke O Iers, Grootmoeder en Voorzaten, orclat de Roemrijke Oranje Stam in le Me van dagen vereenigd blijve met or.dierbaar Vaderland. Applaus. De notulen der vorige zitting worden voorgelezen en goedgekeurd. Alvorens over wordt gegaan tot de behandeling der agenda vraagt de Vice- President, de Heer Verbunt het woord en herdenkt in een keurige rede het feit van het 30-jarig bestaan der Kamer en het 30-jarig jubileum als president /an den Voorzitter. Daarna geeft hij ene retrospectieve beschouwing over Hetgene de Kamer in dit tijdsbestek heeft gepresteerd, om speciaal stil te staan bij het groote aandeel dat zij heeft ge had in den aanleg der spoorlijn's-Bosch- Lage Zwaluwe langs onze gemeente. Spreker memoreert verder de vele ad viezen die zoo vaak aan de Kamer ziin gevraagd, welke zelfs door de regeering steeds op hoogen prijs werden gesteld en wijst op de vele onderscheidingen, die den Voorzitter gedurende zijne 30- jarige loopbaan mochten te beurt vallen Hij eindigt met hem te bedanken voor alles wat hij in deze hoedanigheid heeft gedaan en uit den wensch dat het hem gegeven moge zijn het gouden jubileum als Voorzitter te mogen vieren, waarna hij ten slotte een keurig souvenir aan biedt onder den kreet": Lang leve de Voorzitter 1 (Daverend applaus.) Vervolgens werd het woord,verleend aan den Heer P. van Loon, die in hartelijke bewoordingen den Heer van Liempt feliciteerde met zijn 30 jarig jubileum als Secretaris der Kamer- Hij beschreef breedvoerig diens moeielijke taak en de uitstekende wijze, waarop hij deze tot heden had vervuld. Hij roemde diens bereidvaardigheid om altijd zijne beste krachten te stellen ten dienste der Kamer en bracht hem ook namens de andere leden hartelijken dank voor hetgeen hij als Secretaris 'n deze 30 jaren had ver richt. Nadat de aanwezigen door luid applaus ook aan deze woorden hunne adhaesie hadden betuigd, bedankte de Voorzitter bewogen voor de groote blijken van sympathie hem door de Kamer bij monde van den Heer Verbunt aangeboden. Hij accepteert volgaarne de aangeboden hulde, doch niet anders dan om dezelve voor een groot deel weder af te staan aan zijnen trouwen helper den Secretaris, die hem in die lange periode steeds een ware steun is geweest en door wiens arbeid zooveel was bijgedragen tot het succes der Kamer. Verder betuigt hij den leden ieder atzonderlijk dank voor hunne steeds zoo bereidwillig verleende medewerking. Ook de Heer van Liempt is dankbaar voor de tot hem gerichte felicitatieën en verklaart dat het hem steeds een ge noegen was de werkzaamheden als Secretaris der Kamer te verrichten, terwijl hij «ook den Voorzitter dankt voor de uitnemende wijze, waarop deze de Kamer gedurende haar 30-jarig bestaan heeft geleid. De heer Joh. van Riel, thans het woord erlangend, releveert dat om vruchtbaar werkzaam te zijn, het op de eerste plaats noodig is dat de leden elkander verstaan en het is hem een genoegen te kunnen constateeren dat de tegenwoordige goede verstandhouding reeds veel goeds ge wrocht heeft en veel belooft voor de toekomst. Hij brengt op zijne beurt hulde aan de jubilarissen, die door hunne nooit verflauwde energie een loflelijk voorbeeld zullen zijn voor de jongere leden. De heer Rubbens zegt, in korten tijd dat hij de eer heeft lid der Kamer te zijn, ruimschoots gelegenheid gehad te hebben om te zien, hoe groot het aan deel is van de Voorzitter in de werk zaamheden der Kamer. Van allen arbeid, die de Kamer verrichte, was deze steeds de motor. Hij noemt verder het jaar- lijksch Verslag, dat telkens met groote persoonlijke moeite en inspanning van den Voorzitter het licht ziet, een monu ment, hem ter eere opgericht en dat aldoor opwekt de dankbaarheid der nijvere en handeldrijvende burgerij in deze streek. Na herhaalde dankbetuiging van den Voorzitter wordt besloten eerst de agenda af te werken en daarna den avond feestelijk door te brengen. AAN DE ORDE: eene beschrijving te geven van het Sou venir dat door de leden der K. v. K- aan hunnen Voorzitter bij deze gelegen- ïeid werd geschonken. Het is eene, door den bekenden kunstenaar van Bokhoven te 's Bosch, meesterlijk uitgevoerde gekleurde pen en penseelteekening in Gothischen stijl, bevattende links een breeden band, waarin boven de emblemen van handel en industrie en beneden het wapen van Waalwijk. .Het geheel is met gekleurde Dloemmotieven en gestyleerde figuren newerkt en dient ter illustreering dezer woorden^Huldeblijk aan den Groot Edelachtbaren Heer J. B. Timmermans Wz. bij gelegenheid van het 30 jarig bestaan der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk en Zijn 30 jarig jubileum als President. Met oprechte hoogachting aangeboden door de leden: volgen de namen.» Gevat in passe-partout en fraai ver- guldenlijst maakt het huldeblijk een voornamen indruk. Verschillende ingekomen stukken. a. Verslagen over 1908 van diverse Kamers van Koophandel en Fabrieken. bUitgaven der Tariefvereeniging te 's Hage No. 22, 23, 24 en 25. c. Schrijven van de Internationale Welt-Fach-Adresbücher Association te Weenen. d. Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. e. Schrijven van de K. v. K. en F. te Raamsdonk, mededeelende dat zij adhaesie heeft betuigd aan ons adres d.d. 14 Februari en volgende, bij de Mij. tot Expl. van S S., met betrekking tot het inleggen van een latere avond- trein van 's Bosch naar Zwaluwe. f. Verslag van de werkzaamheden van het Bureau voor den industrieëlen eigendom over het jaar 1908. g. Verslag der Gezondheidscommissie te Waalwijk over 1908. h. Idem Maandblad der maand April 1908 van den Centralen Gezondheidsraad. i. 21e Jaarverslag der Vereeniging »Het Buitenland.» k. Afdruk van een adres der IC. v. K. en F. te Arnhem aan den Minister van Justitie inzake de wettelijke regeling van het Levensverzekeringsbedrijf, met ver zoek van adhaesie betuiging indien bij onze Kamer daartoe termen bestaan. Overzicht van de werkzaamheden der Kamer in den loop van dit jaar, daaronder begrepen de opstelling enz. van het jaarverslag over 1908. m Bespreking van de plannen ter verkrijging van de reeds zoo dikwijls aan de orde gestelde latere avondtrein van 's Bosch naar Lage Zwaluwe. n. Brief van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, waarin dankbe tuiging voor toezending van het verslag onzer Kamer over 1908. o. Officieel Orgaan van het Bakkers- Comité te 's Hage. pSchrijven- van den Inspecteur der Maatsch. tot Exploitatie van Staatsspoor wegen te 's Bosch betreffende onze aan vraag tot 't in werking stellen eener vaste weegbrug aan het station te Waalwijk. q. Schrijven van den Directie der N. Brab. Duitsche Spoorw. Maatschij" begeleidende een aantal zakdienstrege- lingen. r. Schrijven uit Nederweert om op gave van adressen der voornaamste schoenfabrikanten. De Kamer besloot het adres van Arnhem in zake Wettelijke regeling van 't Levens- verzekering- bedrijf met een gemotiveerd adres van adhaessie te steunen. Verder werden plannen beraamd ter verkrijging van de hierboven bedoelde avondtrein tegen de aanstaande winter dienstregeling op de lijn van de Staats spoorweg 's Bosch-Zwaluwe- Eenige stukken werden ter behandeling in handen gesteld van het Bureau der Kamer terwijl de overigen voor kennis geving zijn aangenomen. Na rondvraag sloot de Voorzitter de vergadering, en nam de feestelijke bijeen komst een aanvang, welke de leden nog geruimen tijd aangenaam vereenigd hield. Wij zijn in de gelegenheid gesteld Wunlwyks Belang. Maandagavond had op Musis Sacrum eene buitengewone propaganda-vergade- ring plaats der vereeniging »Waalwijks Belang,* toegankelijk ook voor niet-leden. Wij geven hier een kort overzicht van 't verhandelde. De bijeenkomst was ta melijk wel bezocht, hoewel talrijken meer aanwezig hadden moeten en kunnen zijn, vooral van vereenigingen, die reeds meermalen steun en medewerking van W. B. ondervonden. De Voorzitter van W. B- de heer J. A. Houben zette in een flink betoog uiteen, waarom W- B. was opgericht, wat het gedaan had en wat het nog hoopte te' doen, als de nood.ge steun verleend werd, steun, die minder in plaats van meer werd. Hij gaf zijn af keuring te kennen over de verdachtma kingen die me" naar 't hoofd slingerde der bestuursleden, terwijl hij goede, opbouwende critiek als waardevol prees. Aan 't slot deed hij een ernstig beroep op den steun van Waalwijk, opdat W. B. kan blijven werken in 't belang on zer plaats, zoodat deze haar goeden naam op verschillend gebied kan blijven behouden. De heer Kakebeen bracht een woord van hulde aan de werkkracht en ambi tie van het bestuur, maar had een heel ander idee van deze vergadering gehad, namelijk zooveel als een begrafenis van W. B., wat hij ook zeer noode zou zien. Gelukkig blijkt dit niet het geval, hij hoort dat men van plan is nog veel te doen in de toekomst, hij wenscht gaarne evenals de voorzitter, dat het ledental zal aangroeien. Nochtans gelooft Spr. dat er toch iets anders achter zit en tevens ook dat er zonder heel veel geld, nog veel gedaan zal kunnen worden. Hij geeft als zijne persoonlijke meening te kennen, dat met de statuten van W. B. aan de hand, niet den juisten weg wordt gevolgd, nl. W. B. legt zich te veel toe op 't zelf organiseeren van feesten, wat bijzaak moest zijn, wel moeten er feestelijkhe den gegeven worden, om het verblijf in de plaats aangenaam te maken, maar dat moet niet W. B. maar anderen doen W. B. moet daartoe anderen uitnoodigen de stuwkracht vormen, dat zoo iets gebeurt, zich met besturen en commis sies in verbinding stellen enz.'l en de hoofdzaak is z.i. te werken op ander gebied, voor beteren treinenloop, voor woning bouw (een groots behoefte is er aan z g. klerkenwoningen), wijzen op de goede ligging onzer plaats voor industrie enz., W.B moet de stoot, de stuwkracht zijn dat anderen het doen. d- i- de weg, en dat kost niet zooveel geld. Om zelf alles te doen, dat is niet mogelijk, dat gaat sommen kosten. De heer E. W. Klijberg brengt mede een woord van nulde, aan 't bestuur, maar vermeent ook dat de honoraire leden van W. B. iets verlangen voor hun contributie, verlangen dat door W. B iets zou worden gedaan om vreem delingen te lokken, men wil geregeld wat zien en hij vreest dat al komen er wat leden bij, men steeds op deze ma nier voor een moeielijk geval zal staan. De Voorzitter deelt mede dat de vereeniging steeds diligent was op 't terrein door den heer Kakebeen bedoeld, en daarmee voort zal gaan, 't organi seeren van volksconcerten noemt Spr geen feesten, hij hoopt rekening te hou den met de gegeven wenken- Met de subsidie der gemeente voor volkscon certen. en eene goede 100 leden (een paar honderd mochten er toch wel zijn Red.) hoopt hij nog al wat te kunnen doen. De heer Tielen zegt een der bestuurs leden te zijn, die op de laatste verga dering hun ontslag voorstelden en wel omreden de vereeniging blijkbaar noch op den financieelen, noch op den mo- reelen steun kon rekenen 't is gebleken door 't terugloopen van 't getal honoraire leden van 140 tot 78,'t is gebleken bij 't laatste feest, toen van particulieren met veel getob f 56 is bijeen gekregen daar van is toch geen schitterend feest te vieren valt zoo'n feest uit gebrek aan financien tegen dan krijgt 't bestuur daarvan de schuld. Dat is z.i. zoo geen verder werken en hij is 't volkomen met den heer Klijberg eens dat' velen moeten toetreden als lid, wil men iets kunnen uitrichten. De heer Verwiel vermeent dat het wel op den weg lag, eens of tweemaal per jaar iets flinks te organiseeren, een flink concert, een concours-hypique om daarmee de kas wat te stijven en veel volk te trekken. Dit vond bestrijding bij de heeren Klijberg en Kakebeen. Na nog eene breedvoerige discussie over den weg, die 't best was te volgen en de middelen om de vereeniging 't meest aan haar doel te doen beant woorden, sloot de voorzitter met een opwekking aan allen om de kwitantie te be talen en propaganda voor de vereeniging te maken. S3* Zij die zich met i Juli op dit blad abonneer en, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRA 'JIS. Het tegenwoordige feuilleton loopt lang zamerhand ren einde, zoodat we in den loop der maand Juli met eene nieuwe beginnen getiteld PALJAS Heldentrouw aan den Huwelijksband, een zeldzaam prachtwerk, boeiend van 't begin fot het einde, een feuilleton zoo mooi, als we sinds het bestaan van ons blad mis schien nog niet hebben kunnen geven, hoe wel we op dit gebied steeds ons beste beentje voorzetten. De teulleton is van grooten omvang, zoo dat we ons voorstellen zeo dikwijls als 't mogelijk is, een dubbele te gevenmaar tevens raden we eenieder aan zich thans te abonneeren, daar men dit prachtwerk dan vanaf 't begin kan volgen en er niet spoedig eene nieuws begint. Propaganda- vergadering. Zondagmiddag ten 12 uur had op de St. Pauluszaal eene groote propaganda- vergadering plaats, uitgeschreven door R. K. Vakvereeniging van Leerbewer- kers. Voor een stampvolle zaal opende on geveer half één uur de Voorzitter deze vergadering en zei verheugd te zijn over de flinke opkomst, daar dit voor hem een bewijs was, dat het streven van het bestuur wordt op prijsgesteld. Hij riep den heer Hoes uit Tilburg, de Eerw. geestelijken, die allen tegenwoordig waren en al de aanwezigen een har telijk welkom toe en deelde mede, dat deze vergadering was bijeengeroepen om de leden meer vuur in te blazen en om de nog zoovele ongeorganiseerden te overtuigen hoe noodzakelijk het toch is zich te organiseeren in een R. K. Vak vereeniging. De heer Hoes nam hierna het woord. Hij begon met er op te wijzen dat ook hier in Waalwijk biljetten waren aangeplakt van de betooging die heden te Tilburg zou worden gehouden van de neutrale maar in werkelijkheid socialis tische vereeniging. Alhoewel hier geen gevaar is dat de socialisten voet zullen winnen is toch ieder katholiek verplicht te protesteeren tegen het gedoe der so cialisten en het beste protest is zich aan te sluiten bij de R. K. Vakvereeniging en nooit, ook niet uit nieuwsgierigheid te gaan naar eene door hen uitgeschreven betooging. Alhoewel reeds voor 40 jaar geleden Mgr. Ketteler de vakvereenigingen heeft aanbevolen, worden nu nog massa's menschen gevonden, die met wantrouwen zoo'n vereeniging aanzien, worden nu nog te veel werklieden gevonden die daar buiten blijven staan en daardoor de oorzaak zijn dat nog geen afdoende verbetering gebracht kan worden in de mistoestanden. Men is overtuigd dat men een te langen arbeidsdag heeft en des niettegenstaande nog geen genoegzaam bestaan kan vinden, dat men vaak vrouw en kinderen gebrek ziet lijden omdat het weekloon zoo miniem is en toch blijft men buiten de vakvereeniging. Dat is misdadig. De groote socioloog Vlekke van Gas tel heeft reeds lang geleden gezegd er is een slaap die misdadig is en die slaap is het buiten de vakvereeniging blijven, het maar op den ouden sleur blijven doorgaan. In een helder betoog ging spreker na hoe de industrie door de machine's een geheel ander karakter heeft gekregen. Door de nieuwe uitvinding is men voor uitgegaan. Dr. Poel zegt dan ook in een brochure dat wij in een nieuwe wereld leven en daarom reeds moeten wij den ouden sleur van ons afwerpen. Hij wijst er verder op, dat het libe ralisme het is, dat de vroeger reeds be staan hebbende vereenigingen heeft ontbonden. De liberalen, zij predikten de vrijheid en het recht voor allen, maar ons arbeiders, beletten zij te vereenigen. Toch wisten zij dat juist de vereeniging de beschermer van onze rechten was. Tegen de ontneming van onze heilige rechten hebben wij moeten strijden. En dat hebben wij gedaan door er onze vereeniging tegenover te zetten. Wij hebben niet gepredikt zooals de anar chisten dat deden, om de fabrieken in brand te steken, want wij weten dat die goed zijn, mits men ons onze rechten geeft. En die rechten kunnen wij alleen door ons te vereenigen, krijgen. Onze vereeniging eischt terug wat ons toe komt in naam van Christus eischen wij terug Rechtvaardigheid en Liefde. Vervolgens schildert spreker het be staan van onze gehuwde arbeiders. Hij wijst er daarbij op, dat vrouw en jeug dige kinderen mee moeten werken, dik wijls naar de fabriek worden gezonden, om wat mede te verdienen, daar vaders loon niet toereikend is. Hoe is 't mogelijk vraagt spreker, dat er nog zoovele mannen gevonden wor den die zien dat hunne vrouwen schreien omdat hun kinderen vragen om brood en kleeding en zij het hun niet kunnen geven, wijl het onmogelijk is om met het traktement van vader rond te komen. Waarom blijven dezulken nog buiten de vakvereeniging Voor het altaar van God hebben zij toch gezworen dat zij voor vrouw en kinderen zullen zorg dragen, daarom zijn zij verplicht toe te treden tot de vak vereeniging daar men anders die eed niet kan vervullen. Spreker wijst er nog op, dat de ver eeniging algeheele verheffing wenscht van den arbeidersstand Dat alles kan slechts dan komen als allen zich aan sluiten. Hij hoopt daarom dat de ongeorga niseerden niet langer koud zullen blijven maar allen zullen toetreden tot de vak vereeniging. Onder een daverend applaus eindigt spreker zijne rede. De Voorzitter, Adviseur en de Eerw. Heer Pastoor brachten den spreker hartelijk en welgemeend dank, en spraken de hoop uit, dat de woorden door hem gesproken, vruchten mogen dragen in de toekomst. Daarna nam den Voorzitter, (welke voor eigen rekening is gaan werken) afscheid van de vereeniging. Op de eerste plaats dankte hij God voor het vele goede dat onder zijn Voorzitterschap was tot stand gekomen, daarna bracht hij oprechten daük aan den Eerw. Adviseur en het Bestuur, voor de hulp die hij van hen had mogen genieten, verder dankte hij nog de leden voor het vertrouwen in hem gesteld, door hem als Voorzitter te hebben gekozen en deed de belofte dat hij alle pogingen nog in 't werk zou stellen om de ver eeniging tot hoogeren bloei te brengen, en als bewijs hiervan zeide spreker, geef ik mij op als abonné op »de Leerbe- werker*, om zoodoende met u mee te leven in de beweging. De Eerw. Adviseur nam hierop het woord en zeide dat hij een treurigen plicht moest vervullen, namelijk afscheid nemen van den Voorzitter, die door ver andering van positie genoodzaakt was zijn lidmaatschap neer te leggen. Verder toonde hij aan wat onder zijn voorzit terschap was tot stand gekomen en zeide, dat hij altijd nog bereid zou zijn als het noodig was om v. d. Heijden OF

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5