Nummer 49. Donderdag 17 Juni 1909. 32p Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. s illllEHT AM TOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Oe rechtsche overwinning. HETGEHEXM VODDENRAPER Sport en Gymnastiek. FEUILLETON. U I T G E V E B WAALWIJK. Telefoonnummer 38. De wasch, U ziet het, is groot, doch is door de zuivere zeep het werk gemakkelijk. Sunlightzeep schaafje3 ooi zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen. VAN DEN RAOUL DE NAVERY. i Waahvyksclie ti Laajrslraalsrtt Courant, Dit Blad versci ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franro per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advk&tentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Eon Qrooto Waoch En t-Voinig Werk. Zulvero Zcop 1245 Met instemming nemen we 't volgende uit Het Huisgezin over Een nadere beschouwing der cijfers stelt in een helder licht dat de over winning nog schitterender is dan ze bij den eersten aanblik al leek. In de meeste districten toch Is het stemmencijfer der rechterzijde aanzien lijk, soms zelfs waarlijk verbazingwek kend toegenomen. Niet honderden maar duizenden stemmen laten de rechtsche candidaten hun tegenstanders achter zich. Van „DE ECHO VAN HET ZÜIDEN"~" NAAR HKT FraNSCH VAN 106. Goed gesproken mijne dochter, liet eene mannelijke stem zich hooren. Columba snelde in de armen van vader Falot. die jnist binnentrad. Medoric, mijn zoon voegde hij er bij, de Voorzienigheid waakt over brave lieden ver trouw op haar. Dien avond werd in stilte de verloving ge vierd van Mederic met Colnmba. XLV1II. DE PRIJS EENER ZIEL. In het hotel van den bankier Montravers heerschte niet meer dezelfde drukte en leven digheid als vroeger. Wel telde men er nog hetzelfde aantal gegaloneerde livreibedienden zag men in de stallen dezelfde vurige paarden' in de koetshuizen dezelfde prachtvolle rytui- gen maar de bankier alleen genoot van die weelde zijne vrouw en zijne dochter hadden beiden met gelijke geestkracht en onverzette lijkheid geweigerd nog langer zulk eene ver- I kwistende levenswijze voort te zetten, en met volle handen het geld weg te werpen, dat de vracht was van de speculatiën, welke zoovele menschen in het ongeluk gedompeld hadden. Gelijk den lezer uit een der vorige hoofd stukken bekend is hadden mevrouw Montra vers en bare dochter nadat zij zoo wonderda- d,g in den nacht van het bal door vader I' alot uit de handen der bandieten verlost Opmerkelijk mag het heeten, dat in de onvaste rechtsche districten dis tricten, waar tot dusver de overwinning op het kantje af behaald werd —thans honderden stemmen overschot zijn Zoo staat in Steenwijk de rechtsche candi- daat 900 stemmen boven zijn tegen stander, in Ridderkerk bijna 800, in Mid delburg 1000. Hierdoor is de positie der rechterzijde aanmerkelijk geconsolideerd. Waaruit is de gunstige uitslag toe te schrijven Eenvoudig hieraan, dat de meerder heid van het kiezerskorps vertrouwen had in de eerlijke, rechtschapen, kundige mannen, die in het tegenwoordige mi nisterie zitting hebben, zich door het spookbeeld Kuyper geen vrees liet aan jagen en hartelijk bedankten voor een herhaling der zoo jammerlijk mislukte proefneming met Borgesius kostbaar kabinet. Ons volk is in zijn meerderheid af- keerig van het getob, waartoe een vrij zinnig ministerie uit den aard der om standigheden veroordeeld is, en beseft zeer goed, dat ieder volgend kabinet van links al meer onder den invloed der sociaal-democraten komt te staan. Of de meerderheid van ons volk daar om een beleid en een bewind wenscht, dat hét land door tweedracht verscheurt, loodzwaar op de minderheid drukt, par tijdigheid ten troon heft en de vrijheid vermoordt Neen, dat wil zij niet. Maar dit alles is van het ministerie-Heemskerk, wat de vrijzinnige verkiezingsredenaars en blaad jes ook beweerd mogen hebben, niet te duchten. Het ministerie zal blijven wat het tot dusver geweest is een beslist rechtsch maar gematigd en bezadigd kabinet, dat, alle uittarting vermijdend, nuttig werkzaam zal zijn voor het stoffelijk en zedelijk welzijn van ons land. De meerderheid, die het ministerie thans in de Kamer achter zich zal vinden, waarborgt het meer tegen liberale kwaad willendheid, dan dat het tot afwijking van den eenmaal ingeslagen koers zal nopen. Ten slotte mogen wij toch wel even constateeren, dat de tevredenen niet enkel aan de rechterzijde te vinden zullen zijn. Hardop zeggen zal men het waren geworden, het voornemen gemaakt geheel en al van levenswijze te veranderen. In den l®op van den dag begaf mevrouw Montravers zich naar den eerw. heer Bernard, om hem haar voornemen bekend te maken, en om zijne geestelijke raadgevingen te verzoe ken. Toen mevrouw Montravers den geestelijke verliet, wüb zij als het wara eene geheel andere vrouw, zoodat Diana, die nietB van den stap barer moeder wist, deze bij hare thuiskomst, bij het zien van de blijmoedige uitdrukking, welke op haar geheele wezen lag, met verwondering vroeg Wel, mama, wat ziet gij er opgeruimd uit, ik heb u waarlijk nog nooit zoo gezien. Dat komt omdat ik God gevonden heb, kind, antwoordde de vrouw, en zij deelde uitvoerig haar bezoek bij den eerw. h.jer Bernard mee. Toen het etensuur daar was, gingen me vrouw Montravers en hare dochter naar be neden. Zij waren zeer eenvoudig gekleed, hetgeen de bankier met zekere bevreemding waarnam. Het is gelukkig dat ik vandaag niemand ten eten genoodigd heb, sprak hij. Waarom, papa voeg Diana. Dewijl uwe mama en gij veel hebt van winkeliers uit de rue Saint-Denis. Mevrouw Montravers en hare dochter wis selden eenen blik, maar gaven geen antwoord. Zoodra de maaltijd, waaronder slechts eeni- ge stroeve woorden gewisseld waren, was afgeloopen, gingen mevrouw Montravers en Diana weer naar hare kamer, aan den bankier te kennen gevende, dat zy dien avond niet uit zouden gaan. Hoewel het raadselachtig gedrag van zijne vrouw en dochter hem zeer bevreemdde, iiet de bankier daarvan niets blijken daar zijne echtgenoote hem toch beloofd had htm den volgenden dag eene verklaring te zullen gavon, wAnneer hij haar het cijfer van hun vermogen zou meedeelen. Daags daarop, na den maaltyd, vroeg me- vonw Montravers aan haren echtgenoot Kunt gij mij uwen avond schenken, vriend Wel zeker waar gaan wij heen, lieve misschien van links niet, maar onder de gematigde elementen, onder hen die partijdrift niet verblindt, zullen er toch wel gevonden worden wellicht heb ben ze door hun stembiljet daarvoor getuigd die het ministerie Heemskerk liever zien behouden dan een tweede ministerie-De Meester aan het roer komen, die in Heemskerk's handen het landsbelang veiliger achten dan in die van de een of andere Borgesiaansche combinatie, Het is een mooie dag geweest. Moge daarop, onder Gods zegen, een vrucht baar wetgevend tijdvak ten bate ook en vooral van de misdeelden, volgen. Het heerlijk vertrouwen, door een zoo groot deel des volks, in het bijzonder door den kleinen man in het ministerie ge steld, mag niet beschaamd worden. imnuimmmmm i i n i n ■""'gMWjgii mmij Van geachte zijde vestigt men onze aandacht op 't artikel van den heer J. M- Scheffer in 't Turnblad, 't welk we hier in zijn geheel laten volgen In de dagbladen worden de berichten over gymnastiek meestal vermeld onder de rubriek »Sport en Wedstrijden*. Wanneer hiervan onzerzijds een enkel woord wordt gezegd, om te betoogen, dat de berichten over gymnastiek beter onder een anderen rubriek te brengen zijn, wordt meestentijds deze opmerking door bedoelde bladen niet naar waarde geschat en ongunstig ontvangen. In den tegenwoordigen tijd waarin de sport, of eigenlijk niet de sport zelve, nl. de lichaamsoefeningen der sport, maar de wedstrijden alleen predominee- ren in de verslagen der groote dagbla den, is het begrip gymnastiek op den achtergrond gedrongen, of wordt er meestal gewag van gemaakt, indien er van wedstrijden iets te vermelden valt. Dan kan men het veilig onder deze ru briek rangschikken en heett men kans, dat het de aandacht van de sport-lezers trekt. Wanneer de lichaamsoefeningen, die men onder de sport in 't algemeen rangschikt, ontdaan werden van het alles beheerschende wedstrijd gedoe wanneer zij alleen om huns zelfs wil, om hunnen Wij zullen thuis blijven. Allerliefst hernam da bankier, met een zweem van spotternij, dan zal Diana ongetwy- feld wel tot opvroolijking de sonate patbétique van Beethoven willen spelen. Later, als gij dit verlangt, wanneer wij eerst een onderhoud gehad hebben. Laten wij dan in mijn schrijfvertrek gaan, lieve, zegde de bankier. Hij bood zijne vrouw den arm, geleidde haar naar een gemakkelijken leunstoel, en nam zelf plaats voor zijn lessenaar. Daarop haalde hij een klein, fijn bewerkt bronzen sleuteltje uit den zak, en vroeg aan zijne vrouw Hebt gij geld noodig Hoeveel ik noodig heb herhaalde mevrouw Montravers met een van veront waardiging trillende stem. Wel ja, mijne lieve, en niet te handelen gelijk ik doe, dankt mij, dat ik mij eenvoudig gedraag als een voorkomend en bescheiden echtgenoot. Als gij u de moeite geven wilt van eens na te donken, zult gij n herinneren, dat zoo dikwijls gij den wensch te kennen hebt gegeven om mij te spreken, dit onder houd slechts één doel gehad heefteen ver zoek om geld. Mevrouw Montravers boeg het hoofd. Ik had ongelijk, sprak zij, Wat ik u bidden mag, zie geen verwijt in mijne woorden... Uw ongelijk zou te onbeduidend zijn, dan dat ik er aan zou denken er u een verwijt van te maken... Gij zijt altijd allerliefst, en het zon mij derhalve kwalijk passen u iets te weigeren. Wij, mannen van geld, zijn immers nergens anders dienstig toe, dan om uw9 grillen te bevredigen En buitendien,, die grillen brengen mij, om de waarheid ice zeggen, meer voordeel dan schade aan... Men roemt uwe schitterende toiletten bij de wedrennen, in de opera... Gij zijt een der koninginnen van Parij6, gelijk ik een der voreten van de financiewereld ben. Dat vleit mijne eigenliefde en steunt mijn krediet als bankier Uw krediet als bankier Maar, mijne lieve, wat heb ik toch aan u Gij schijnt vandaag onbekend met hetgeen gij gisteren wist en heden te blozen over invloed ten goede op het menschelijk lichaam werden beoefend, dan zouden de dagbladen er ons niet veel van ver tellen, dan zouden hunne kolommen over wedstrijden vervallen, dan zou de belangstelling er af zijn. Niet de beoefening van den een of anderen tak van sport trekt de belang stelling, maar de wedstrijden. De uit slagen der wekelijksche ontmoetingen trekken de aandacht van jongen en ouden. De kinderen schreeuwen het elkander op de straat toe met hoeveel tegen hoeveel een club heeft gewonnen of verloren. Duizenden toonen voor den uitslag van een voetbalwedstrijd belang stelling te gevoelen, waar slechts 22 spelen, als 't ten minste nog spel mag heeten. Die duizenden voetballen niet, maar kijken er naar. 't Is een mode om er mee te dweepen, al doet men er zelf niet aan. 't Staat gekleed over een elftal te kunnen praten en de na men van de strijders te kunnen uitspre ken in spoor en tram, in café en op straat. Men kent ze bij honderden, die deze mode volgen, zonder zelf iets aan de sport te doen of er aan gedacht te hebben. Men leest de namen der clubs en der winners uit de dagbladen en gaat de wedstrijden bijwonen als een publieke vermakelijkheid, 's Middags op een voet balterrein en 's avonds in een café con cert, alias specialiteitentheater, zoo brengt men den Zondag door. En zij allen, die deze beweging steunen in woord en daad, in ernst meenende, dat zij hiermede een goed werk verrichten dat zij hierdoor de kracht der natie versterken dat zij een sterk en gezond volk kweeken, zoowel lichamelijk als zedelijk, zij voeren onbewust wellicht tot een jammerlijk einddoel. Want verderfelijk moet werken de koortsachtige opwinding, die door de wedstrijden wordt opgewektverslap pend, in plaats van zenuwsterkend dat hunkeren naar uitslagen van ontmoetin gen telkens weer. De invloed daarvan is minstens even heilloos als het lezen van prikkelende detectieve romans voor de jeugd kan zijn. Op den duur moet dit tot ondergang van het spel zelf leiden, dit laat geen twijfel over. De zich afjakkerende en telkens rond reizende wedstrijdspersonen zullen on- hetgeen vroeger uw trots en vreugde uitmaakte. Denkt gij waarlijk, dat ik veel om mijne paarden geef, waarvan ik nagenoeg geen gebruik maak, dewyl de dokter mij veel lichaamsbeweging heeft voorgeschreven, In het geheel nietmaar men roemt in Parijs de stallen van M Montravers... Evenals men van de toiletten uwer vrouw spreekt 1 vulde mevrouw Montravers met bitterheid aan. Juist, mevrouw. Welnu sprak de vrouw met kalme waardigheid, ik verkies niet langer tot uit hangbord van uwe weelde en tot voorwendsel van nwe geldverspillingen te dienen. Ik wil niet langer dat de dagbladen van de pronkzieke mevrouw Montravers spreken, uit vrees dat men haar in de armoedige verblijven der werklieden vloeke... En daar ik niet ge noegzaam uw vertrouwen schijn te dienen, om in het geheim van uwe fiinancieele onderne mingen ingewijd te worden, moet het n niet verwonderen, dat ik voortaan weiger van inkomsten te leven, wier bron mij onbekend is. Wat beteekent die taal ?riep de bankier uit. Dat zal ik u zeggen. Meent gij dat mijne dochter en ik gisteren den nacht op het bal doorgebracht hebben Natuurlijk... Dan hebt gij het geheel mis. Wij hebben dien gedeeltelijk in een dierenhol, gedeeltelijk bij het bed van een stervend meisje doorgebracht. In een dievenhol gij mijne dochter Ik en Diana blootgesteld aan de smadelijkste behandelingen, met den dood bedreigd... Uij, g'y herhaalde de bankier met ontzetting, maar waarom hoe Waarom omdat er onder de geringe klassen der maatschappij menschen bestaan, wier toekomst gij vernietigd, wier levensgeluk gij verstoord, wier spaarpenningen, iu het zweet huns aanschyrs bijeengebracht, gij geroofd hebt Zij hebben zich op de vrouw en de dochter willen wreken over de onge rechtigheden van den echtgenoot en den vader Noem mij die ellendelingen 1 bulderde getwijfeld later de gevolgen van hun afmattend leven naar lichaam en geest ondervinden, maar voor de duizenden die toeschouwers zijn en blijven, heeft deze razernij geen voordeel voor het lichaam en voor het moreel slechts na deel. Elke gymnastiekonderwijzer, die partijspelen met zijn leerlingen beoefent, en dit alleen doet om het nut van dit spel, weet bij ervaring, hoe ontzettend veel moeite hij moet doen om te voor komen, dat zulk spelen niet ontsierd wordt door daden van afgunst en nijd dat het speeluur niet door schelden en woorden wordt ontwijd. En meer dan gewone tact wordt hiervoor van hem geeischtdoor geregelde omwisseling der groepeering waakt hij er zorgvuldig voor, dat geen partijen ontstaan, die elkander vijandig worden, zoodat de een op den duur sterker dreigt te worden dan de ander. Vooral bij de jeugd en niet uitsluitend bij de jongste maar ook bij de oudere schooljeugd moet hierop gelet worden. Men leert, dat het spel goede karak tereigenschappen kweekt; dat het het middel is. om de menschen op te leiden tot snel besluiten en handelendat het ridderlijkheid en .grootheid van ziel bij den mensch aankweekt. Zeker, dit is mogelijk, maar deze goede eigenschap pen van het partijspel worden ontegen- zeggelijk vernietigd door het ongeluk- kige wedstrijdgedoe, dat de eenige levenswaarde (en levensvoorwaarde Red.) voor de sport schijnt te zijn. Allen, die dezen zomer de verslagen van de Olympische spelen te Londen in onze dagbladen hebben gelezen, zul len het hiermede eens moeten zijn. Daar troffen de sportlieden van een groot aantal rijken uit Europa en uit andere werelddeelen elkander aan. Daar bevochten kleine troepjes zwemmers, roeiets, voetballefs, schermers, enz., el kander den zege. En lees nu eens hoe hartelijk de ver- liezenden de overwinnaars toejuichten. Lees nu eens hoe ridderlijkheid en groot heid van ziel ontaarden in gefluit en geschreeuw, in teekenen van nijd en afgunst tegen het winnende team, of het door een enkele looper vertegen woordigende volk. Hoe bulderden de Amerikanen, die Montravers, en de smaad, die men n aangedaan heeft, zsl gewroken worden, dit zweer ik u Ik verlang geene wraak maar recht. Dat zal u verschaft worden 1 Gij verstaat mij verkeerd, vriend aan di® leden, die gij beroofd hebt, die de ellende verbittert en tot misdaad voert, wil ik door n hun gering kapitaaltje zien teruggeven... Wist ik dat eergisteren Men heeft my eenige van nwe spekulatiën verklaard, w eene afzichtelijke kroeg, tusschen bandieten, die ons met hnnne messen bedreigden... Toen heb ik ingezien dat ik zwak, lafhartig, eerloos handelde, dat ik n in nw snood bedrijf behnlp zaam was door mij met nwe geschenken te tooien, dat ik mijn deel aan de verachting, waaraan gij blootstaat, verdiende, en dat de vloek tegen de schandelijke oneerlijke ver meerdering van uw vermogen uitgesproken, met recht ook op mij zon nederkomsn 1 Welnu I dat wil ik niet, verstaat ge, dat wil ik niet. Ik bemerk zeer goed dat de angst, veroorzaakt door het gevaar, waarin gij ver keerd hebt, nw brein eenigzins heeft beneveld gij spreekt, mijne lieve, onder den indruk van den schrik, dien gij gisteren hebt uitgestaan nauwelijks ontsnapt uit de handen vau de bandieten, die hunne gerechte straf niet ont gaan znllen, herhaalt gij hier aan mij hnnne eigene uitdrukkingen. Neen, ik bezig die, welke mijn geweten mij ingeeft. Uw geweten En wat verwijt dat geweten n dan wel Zeer veel, Het is al te streng, ik ben toegevender. Spot niet, ik spreek in ernst. Begin dan met verstandig tot mij t® spreker. Wat wilt gij Daar ik den aard van nwe zaken niet ken, wil ik niet in de winsten daarvan deelen mijne huwelijksgift was matig, ik zal mij tevreden stellen met de rente, die zij mij verzekert En gij zult mij voor het publiek be spottelijk maken J (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1