Abonneeit u op dit blad. E' 10 bekwame Zwikkers l bekwame Overleersniiders, li. trams m paoiii "hooibouw! LANDBOUWZOUT. Reclame-platen Heerlijk fijn C. WAGENMAKERS Advertentiën. Dienstbode R. Zit- en Slaapkamer, M BUITENLAND. België. Engeland. Kleine Advertentiën. "^ÏENSTBODK L. DE VRIES. DEVOTIE-KERK Juni-maand 1909. ANTOON TIELEN, Droge Hammen en Gerookte Spiertjes Vleesch zonen van dat groote volk over den Oceaan, ons zoo vaak om hun goede eigenschappen ten voorbeeld gesteld, hun ontevredenheid uit, toen de zege van den Marathonloop, dien afschuwe lijken wedstrijd, die de schande der Olym pische spelen is geweest, hun natie dreigde te ontgaan. Internationale wedstrijden worden dik wijls geroemd als het middel om de volkeren tot elkander te brengen. Hum bug is ditzij zullen ons geen stap nader voeren tot de wereldvrede, als deze mogelijk iseerder zullen zij er ons verder afvoeren, omdat zij de re vanche-idee aanwakkeren, in stede van den broederzin te bevorderen. Evengoed als de samenkomst van twee vorsten van groote rijken, slechts een kleine waarborg voor een tijdelijke vrede kan opleveren en de diplomatie, onafhanke lijk van deze ontmoetingen, het politieke schaakbord beheerscht, evengoed is het een hersenschim, indien men van de internationale sportontmoetingen een nauweren band tusschen de verschillende rijken of volkeren verwacht. De zoogenaamde Olympische spelen te Londen in 1908 hebben, afgeschei den van het feit, dat het onzinnig is te meenen, dat deze klassieke spelen uit het klassieke land der oudheid, op onzen modernen bodem kunnen worden over gebracht zonder het waardige klassieke er van te verliezen, het tevens duidelijk bewezen, dat er voor den bloei van gezonde lichaamsoefeningen niets van te verwachten is. Het eenige, wat zij bevorderen kun nen, is het opjagen van den wedstrijd koorts tot het hoogste punt; de volks kracht verhoogen en den internationalen broederzin bevorderen kunnen zij niet. Dat is onweerlegbaar bewezen. Voor dit laatste zijn internationale samenkomsten en wel op 't gebied van wetenschap en kunst de aangewezen middelen, congressen, waar men inter nationaal niet tegenovor maar naast elkander komt te staan. Als zoodanig moeten we ook de in ternationale turnfeesten beschouwen, waar men met elkander werkt en van elkan der leert. Het is goed als onze turners aan deze feesten deelnemen, als het N. G. V. hen daartoe opwekt en hen daarbij steunt Wat daar gezien en verricht wordt prikkelt tot verderen arbeid. Het door dringt de deelnemers van het besef, om in het vaderland teruggekeerd, voor te gaan op den weg tot verhooging van de volkskracht, die alleen door een doeltreffende, geregelde lichaamsoefening van mannen en vrouwen, van ouderen en jongeren kan worden bevorderd. De gymnastiek, beoefend om haar zelfs wil, om den invloed, die zij bij oordeelkundige leiding op den mensch uitoefent, is het middel, dat aangegre pen moet worden, om tot een krachtig volksbestaan te komen. Niet de gymnastiek in engeren zin, zooals de vurige sportslui deze meenen te kennen, maar de gymnastiek in haar vollen omvang van stelsel van lichaams oefeningen, met haaf openluchtspel, haar spring-, en haar loopoefeningen in het gunstige en haar pittige zaalturnen in het ongunstige jaargetij. (Hoeveel tijd scheidt ons nog van een speelterrein voor de jeugd Red Dezen weg moet men op en het is voor onze turners een gebiedende eisch in hun kiing alles te doen wat de pro paganda in die richting voeren kan. Niet alleen moet men zelf turnen, men moet er enderen ook toe brengen. Zijn zoon of dochter, zijn verloofde, zijn vriend en vriendin, elkeen moet men er toe trachten te bewegen en zich beijveren om bestaande of ten onrechte geopperde bezwaren uit den weg te ruimen. Komt turners, leden van N G. V., in dezen tijd van wedstrijdkoorts, geeft u daartoe aan 1 De Gewestelijke turn feesten zijn weer op komst- Neemt er aan deel en bewerkt door uw talrijk optreden de buitenstaanders tot mede strijders van het schoone doel »Een gezonde ziel in een gezond lichaam 1« J. M SCHEFFER. VERSLAG der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk betreffende den toestand van den handelde nijverheid en de scheep- vaart, over het jaar 1908. Handel in Schors. Hoofdzakelijk Geldersche Schors. Over het algemeen was 1908 voor den schorshandel geen slecht jaar. De kwaliteit was zeer goed, doch de aan geboden voorraden nemen ieder jaar al meer af, wat wel een punt van overwe ging dient uit te maken Die verminde ring zal wel in hoofdzaak zijn toe te schrijven aan het feit, dat de bosschers hoogere arbeidsloonen moeten uitbetalen dan vroeger, en door de wet op den kinder- en vrouwenarbeid het steeds moeielijker wordt van deze laatste werk krachten te betrekken. Doordat er dus minder aan de markt komt, kan het niet anders, of de prijzen moeten gaandeweg weer hooger worden. Dit jaar betaalde men voor Prima Graafschapper f 4,tot f 4,25. Prima Veluwer >3,75 4, Alwijkende soorten 3,25 3,60. alles per 65 KG. en vrij stroom. Vergelijkt men deze prijzen met die van 1907, dus uit ons vorig jaarverslag, dan blijkt dat zij met 5 tot 77a percent gestegen zijn. De oude partijen waren op het einde van het jaar zoo goed als geheel opge ruimd, wat opnieuw de prijzen met circa 10 percent heeft doen stijgen. Men kan er dus op voorbereid zijn, dat men met den aanvang der nieuwe campagne aan hoo gere noteering zal moeten betrekken. Ook de prijzen der Fransche schors, welke altijd zoo gezocht is geweest, waren weer hooger dan verleden jaar doordat de looierijen echter een slecht jaar hadden, werd er weer minder van betrokken dan vroeger. Handel in vreemde looimiddelen. De handel in vreemde looimiddelen was ongeveer gelijk aan dien van het vorige jaar. Over het geheel waren de prijzen iets hooger dan in 1907. Beduidend hooger was Maletto-schors, een betrekkelijk nieuwe looistof, die eerst in 1907 op de Europeesche markt kwam, doch om haar hoog tanine-gehalte n.l. 40 percent, en haar vlugge werking, steeds meer de aandacht en kooplust trektde prijzen dier uitmuntende looistof rezen zelfs met tien percent en nog meer. Aangaande de kwaliteit der andere buitenlandsche looistoffen kunnen wij ons refereeren aan hetgeen wij desbetreffende in vorige verslagen schreven. 't Is wel opmerkelijk, dat de methode om dit looistofgehalte op een vaste en zekere wijze te bepalen, nog niet is ge vonden, althans niet met die zekerheid, welke twijfel aangaande de uitkomsten 'ten eenemale uitsluit. Jammer is het, dat ons land nog geen looiersschool bezit, waarop ook leder en alles wat daarmede in verband sraat, chemisch onderzocht en in zijne bestanddeelen ontleed kan worden. Thans nu de looierijen als het ware inrichtingen zijn geworden, waar de wetenschap en de praktijk niet meer te scheiden zijn, is zoo'n school een dringende noodzakelijkheid geworden. De klacht, dat zuivere extracten steeds zeldzamer worden, geldt voor 1908 in onverminderde mate. De prijzen, die einde December besteed werden, waren nagenoeg als volgt Kastanje vloeibaar 25% frs. 22,50 a frs. 25,dus frs. 0.50 hooger. Quebracho vloeibaar frs. 27,k frs, 36,dus frs. 2,50 hooger. Quebracho droog frs. 38,a frs. 40,50 dus frs. 1.50 hooger. Mimosa frs. 34,a frs. 36,dus frs. 3,— lager. Valonia (naar kwaliteit) frs. 16,a 29,— dus gelijk. Mirabolanen (naar kwaliteit) frs. 13,50 a frs. 17,40 dus frs. 1,50 hooger. Alles per 100 KG. wagon Antwerpen. Voor de looistofgehalte dier middelen verwijzen wij naar ons vorig verslag, bladzijde 24 en 25. Handel in Schoenfournituren. Het afgeloopen jaar was voor den handel in schoenfournituren in menig opzicht weder minder gunstig. De hooge prijzen der overledersoorten bleven een vlotten handel geducht belemmeren en waren oorzaak, dat alleen naar gelang van de behoeften der consumptie werd omgezet. Het geheele jaar door bleven de koopers terughoudend, van meening als zij waren, dat eene daling voor de deur stond. Groote schommelingen in de prijzen kwamen niet voor. Tengevol ge dezer depressie bereikte de omzet der diverse schoenfournituren niet het beduidende cijfer, waarop hij het vorige jaar kon bogen. De financieele resulta ten mogen echter niet ongunstig worden genoemd. Bleek reeds in vorige jaren dat het chroomgeitenleder een zeer voornaam artikel was van den fourniturenhandel, thans kan geconstateerd worden, dat het in belangrijkheid heeft toegenomen en wel zoodanig, dat het de eerste plaats heeft ingenomen, welke het den laatsten tijd met het satin-leder moest deelen. Het verbruik van laatst genoemde leder- soort, welke gedurende eene reeks van jaren aan de spits stond der overleders is sterk achteruit gegaan, terwijl de con sumptie van chroom-geiten-leder in ge lijke mate is toegenomen. Vooral naar goedkoope soorten was drukke vraag. Werd vroeget dit artikel hoofdzakelijk uit Amerika er voor een klein deel uit Duitschland en Frankrijk ingevoerd, thans kan ook onze vaderlandsche industrie chroom-geiten-leder fabriceeren, dat het buitenlandsche product zeer nabij komt. Wij twijfelen dan ook niet, of telken jare zullen wij hieromtrent gunstiger kunnen berichten. De handel in Box-calf en Box Rund bleef stationair. Alleen verdient vermel ding dat het inlandsche fabrikaat eene toenemende concurrentie aan het bui tenlandsche en speciaal het Duitsche artikel aandeed. De invoer was aanmer- kelijk geringer. Een woord van lof mag dus niet onthouden worden aan de energie onzer fabrikanten, die hun pro duct tot zoodanige hoogte wisten op te voeren, dat het meermalen boven het Duitsche werd geprefereerd- In onze gemeente zijn thans twee fa brikanten bezig met hunne paardenleder fabrieken te herscheppen in modelinrich tingen voor de fabricage van Box-Rund leder. Te oordeelen naar hetgeen wij zagen van de installaties en de proeven die zij ter markt brachten, kan veilig gezegd worden, dat deze fabrieken eene succesvolle toekomst te gemoet gaan. De handel in paardenleder, naar oud symsteem gelooid, ging sterk achteruit. Dit artikel wordt totaal verdrongen door chroom-gelooide ledersoorten als ge noemd Box-Calf en Box-Rund, alsook Box-Java en chroom-paardenleder. We gens de abnormale prijzen der paarden huiden waren de noteeringen het geheele jaar zeer hoog en was dit mede oorzaak dat de vraag aldoor verslapte. Ook de vraag naar bijproducten, zooals stuiten en stuitnerven nam sterk af en alleen paardenklauwen konden zich in eene regelmatige belangstelling verheugen Het waren voornamelijk de lederhande laars onzer steden, die hiervan de grootste afnemers waren. De omzet van Box-Jav a-leder van bin- nenlandsch maaksel ging weinig vooruit. Men wijt dit vooral aan de minder keu rige afwerking, waarmede dit in den handel wordt gebracht. Ook de sortee ring laat veel te wenschen over. Het zelfde kan gezegd worden van chroom- vetleder. Bovendien beantwoord dit we gens zijne poreusheid niet aan het doel, waarvoor het gewoonlijk word gebezigd. Van groote beteekenis was de handel in Duitsch gespleten rundleder, dat naar gelang de dikten van 1 tot 5 mM. voor verschillende doeleinden wordt aange wend. De zware soorten worden voor zolen van inferieur schoeisel gebezigd, terwijl de lichtere voor binnenzolen en contreforts dienst doen. De prijzen varieerden van 85 tot 98 ct. per Kilo. Eene bijzondere vermelding verdient de drukke en steeds toenemende vraag naar verlakt leder. In gewoon verlakt kalfsleder ging het meeste om, doch de verkoop van verlakt geiten* rund- en paardenleder was ook van groote betee kenis. De meeste soorten zijn van Duitsche orgine, doch het geiten- en rundleder ook van Amerikaansche herkomst. In Holland worden deze artikelen tot nu toe niet gefabriceerd. In Fransch schapenleder was de han del zeer belangrijk, daar de prijzen we derom op hun normaal niveau gedaald waren. Op het einde des jaars was er echter weder eene stijging waar te ne men, veroorzaakt door eene werkstaking in de blooterijen te Mazamet, welke nog steeds voortduurt. Ook de vraag naar Tilburgsch schapenleder nam toe, doch bleef zich bepalen bij grauwe bazanen, daar de afwerking der gekleurde vellen nog niet van dien aard is, dat het Fransche artikel kon worden gerempla ceerd. Gewoon vetleder en grauwe kalfsvellen bleven gevraagd, zooals gewoonlijk. De prijzen bleven zeer vast. Omtrent de kleinere fournituren valt weinig vermeldenswaardig te berichten. De prijzen bleven voor de meeste arti kelen onveranderd, uitgezonderd voor de katoenen schoenvoerings, welke circa 10% stegen. Op den handel had dit echter geen invloed. Koper bleef het heele jaar nagenoeg op hetzelfde peil. Nog meer dan vorige jaren ondervon den onze handelaars veel last van de zich voor fabrikant uitgevende Duitsche grossiers, d;e, door het gemis aan be schermende rechten, in ons Vaderland hunne artikelen hier even gemakkelijk als in hun land aan den man komen brengen, Het aantal Duitsche reizigers neemt telken jare toe en onze handel is niet bij machte dien stroom te kee- ren. Eene groote waakzaamheid echter van de zijde onzer handelaars en een scherp toezien bij het doen hunner in- koopen maken het mogelijk om der vreemde concurrentie het hoofd te bieden. Het vooroordeel, dat men in het bui tenland goedkooper koopen kan dan in zijn eigen land, is hier diep ingeworteld en doet velen hunne bestellingen aan vreemden geven, terwijl dezelfde arti kelen hier te lande goedkooper en vaak beter te bekomen zijn. Een Anlwerpsch blad meldt onder hel opschrift: ^Vlaamsch in de burgerwacht0 het volgende Een erg incident is gistermorgen voorge vallen op de Kunstlei, op het oogenblik dat de jagers verkenners, die den orde dienst hadden verricht bij konings vertrek, den groet aan het vaandel bachten, alvorens uiteen te gaan. Majoor Alfcrecht voerde het be/el in het Fransch. alhoewel de wet hem verplicht zulks te doen in liet Vlaam9ch en ofschoon hij eeu wetsovertreding begaat Llkeu male hij het Fransch als aan voertaal bezigt. Achter den majoor stond bcu jongeling, die op zeker oogenblik nep: Commandeer in het Vlaamscb, a. u. b. Een ooggetuige schrijft: ^Majoor Albrecht keerde zich om en gaf met zijn sabel een zoo hevigen slag op het hoofd van den jongeling, dat deze erg ge wond zou zijn geweest, indien zijti strooien hoed, waar een kap in v.as, hem niet had gered". „Daar, dat i9 nu een commando in het VHamscb", riep Albrechtyen nu weg of ik steek u dood!" Daarop beval hij ffRompez les rangs" en de joDgeling werd door heel de compagnie achtervolgd tot in het café Wag^er, waar men hem wilde te lijf gaan, m&ar waar hij kon ontsnappen". Een aantal journalisten uit de koloniën, die als verteger woordigers op het pers congres in Londen Zaterdag de groote vloot- pirade in Spilhead hebben aangezien, hebben hun meening over het schouwspel uitge broken. Zij waren natuurlijk allen vol lof. E' n hunner, die vroeger de Amerikaansche vloot had gezien, zei, dat deze een groepje dwergen was bij de EngeRche vloot verge leken. Anderen lieten niet onduidelijk doorschemeren, dat het geschreeuw om hulp van de koloniën wel wat overdreven was en dat de Engelsche vloot er toch vraarempel wel zijn mocht. Ja, ja, zei minister Burns, op een dergelijke opmerking, wij hadden de matrozen niet zoo op hun Zondagsch moeten laten zien, want nu zal men denken dat we niets noodig hebben. Waarop een Australiër antwoordde, dat do laatste shilling zijn zou voor de Eugelsche vloot. Alle koloniën toontn zich bereid een of meer groote schepen aan de rijksmarine toe te voegen. Alleen bij Canada is de lust niet groot. Vandaag beginnen de eigenlijke manoeu vres der vloot. Er zullen 845 schepen met 80.000 man aan deelsomen Doel is, dat een witte vloot zich met een blauwe ver eenigen zal, zonder door een roode vloot ge- zien te worden. De witte vloot ligt in de Noordzeede blauwe op de westkust van Schotland, de roode op de oostkust van Ierland. TE KOOP een zoo goed als nieuwe Kar op veeren, geschikt voor bakker of kruidenier bij G. VAN DE NIEUWEN- GIESSEN, Drongelen. f f Heden overleed tot onze f droefheid, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der ster venden, in den ouderdom vaH 68 jaar, onze geliefde Broeder en Zwager de ZeerEerw. Heer H F J. VAN DER KLOEKEN Pastoor te Ewijk. Mevrouw VAN GILS vax der Klokken, Doctor VAN GILS. Waalwijk, 7 Juni 1909. Eenige en aïgemecne kennisgeving f f Tot onze diepe droefheid t overleed heden, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten, onze innig geliefde Vader, Behuwd- en Groot vader en Broeder, de Heer Adrianus Joannes Sprangers, in den ouderdom van bijna 71 jaren. Uit aller naam, J. SPRANGERS. Kaatsheuvel, 10 Juni 1909. Heden behaagde het den Heer tot zich te nemen onze geliefde Echt genoot?, Moeder, Behuwd- en Groot moeder AG ANITA 'T HOOFT, geboren BLOK. GEORGE 'T HOOFT. ELISABETH '1 HOOFT. HENDRIK 'T HOOFT. J. 'T HOOFT—Osevius en Kind. GEORGE 'T HOOFT. Besoijen, 5 Juni 1909. Wij betuigen bij deze onzen oprechten dank voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het overlijden van onzen Echtgenoot en Vader JOHAN VISSER, en tevens aan de Zusters-verpleegsters van het Ziekenhuis te Waalwijk voor de liefderijke verzorging. Wed. J. VISSER-Snijders. MEES VISSER. ADRIANA VISSER. Besoijen, 16 Juni 1909. Wordt gevraagd om direct in dienst te treden eene flinke Zij die niet van prima getuig schriften zijn voorzien, behoeven zich niet aan te melden. Adres Bureau dezer courant G 246. Er biedt zich aan voor dadelijk een nette 17 jaren, goed kunnende werken. Aanvragen bij den Uitgever dezer courant. Voor direct gevraagd: EN Zij die patronen kunnen maken genieten de voorkeur. Tegen 1 Juli a. s. wordt door een persoon, z. b. b. h. te Vrijh.- Capelle of omtrek gevraagd met volledig pension, een en ander net en degelijk. Brieven ten kantore van de Firma OER- LEMANS en ZONEN te Vrijh.-Cappelle. TE WAALWIJK. De jaarlijksche oefeningen ter eere van den H. Antonius zullen dit jaar wederom gehouden worden Op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 17, 18 en 19 Juni ten 7 uur gelezen Mis. Ten 8 uur plechtig gezongen Mis voor de levende en overleden leden van de Broe derschap van dm H. Antonius en vereering van de Reliquie. Nota. Ook de vorige drie dagen wordt de Hoogmis opgedragen voor de levende en overleden leden van d® Broederschap. Ditzelfde gebeurt ook eiken Diusdag van het jaar ten 7 uur. Op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag des avonds om 8 uur lof en Rozenhoedje, een lied en vereering van de Reliquie. Zaterdagmiddag vanaf half vier uur gelegenheid om te biechten bij twee Eerw. Paters. Zout bevordert smakelijkheid en verteerbaarheid van het voed sel. In hoeveelheden van ongeveer 5 K.G. per 1000 K.G. door het hooi gestrooid voorkomt het te sterk broeien, Laudbouwzout te verkrijgen bij F. A. VAN SETERS. ZOUTZIEDER. Raamadonk(Veer-) Wij belasten ons veelvuldig en met steeds grooter succes met het ontwerpen en leveren van fijne en Cartons, Etiquetten, Prijscou ranten in Boek- en Steendruk. Verder fijne en gewone in Galvano, Zinco, hout enz. in alle genres. Gaarne worden door ons monsters en schetsen geleverd. Steeds persoonlijk te ontbieden. Aanbevelend, Waalwijkscbe Stoomdrukkerij. ZIJN DE VAN m KAATSHEUVEL. Drooge Hammen 50 Cent per pond. Gerookte Spiertjes Vleesch 85 Cent. Alles van winterzouting en ge rookt in boerenschouw. MEJUFFROUW VAN DEN 0 i

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2