[Nummer 50. Zondag 20 Juni i90ü. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. r HT 32 1T00I IXELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen HET GEHEIM VODDENRAPER SUNLIGHT Uitgever: FEUILLETON. W AALWIJK. Telefoonnummer 38. OGGENBÜKKEN OM UIT te büazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want A de zuïvor&tc zeep doet het werk. la Sunlightzeep schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen. RAOUL DE NAVERY. De Echo van het Zuiden, WaalwUksche ei Langstraatschi; Oourant» Dit Blad versol ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."6. Frarno per po»t door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. 1244 I. De eerste en voornaamste slag is ge leverd enrechts heeft gewonnen. Reeds een meerderheid van tien staat ter dispositie der regeering, deze kan dus thans rustig haar programma afwer ken. Doch over dit programma later, thans wenschen we eerst even te be lichten de oorzaken van het enorme fiasco, dat links geleden heeft, 't Woord fiasco is nog te zwak, 'tl debacle kan het gerust genoemd worden. Immers bij eerste stemming zijn slechts 10, zegge Van „DE ECHO VAN HET ZDIDEN". VAN DEN NAAR HKT FraNSCH VAN tien mannen van links gekozen, terwijl de beste der linksche vertegenwoordigers zijn uitgevallen. Natuurlijk brengt de herstemming nog wel een dertig mannen van links meer in de kamer, doch hun kracht is gebroken- Eerlijk gezegd, was deze uitslag te denken. Immers, de rechterzijde heeft bij dezen strijd de beproefde praktijk van den grooten Molkte gevolgd »getrennt marchiren vereint slagen Elke rechtsche partij bereidde haar eigen verkiezings-campagne voor, hield haar eigen wapenschouwing, doch verloor nooit 't verband tusschen de bevriende legerscharen. Men bleef in brigadestelling, d. w. z. wel elke brigade katholiekenanti-rcuolutionnairen en chris- telijk-historicshenaspaxt, doch steeds staan de in strategisch verband. Men marcheerde dus getrennt, doch toen er slag geleverd moest worden, stond men zij aan zij, schouder aan schouder. Als één man stond men den vijand. En danwelk een vijand 1 Ver deeld in groepen en groepjes, die bijna één voor één onder schot genomen kon den worden I Hoe linkprorganen en linkermannen nog hebben kunnen denken aan een overwinning of minstens, een behouden van hunne tegenwoordige positie is ons een raadsel. Maar deze samenwerking van alle rechtsche partijen he~ft het hem niet alleen gedaan, de linkerpartijen stonden in een zeer onpopulairen geur. En wel waarom Hoofdschuldige hiervan zijn de soci alisten, met name de ^praatjesmaker* Mr. Troelstra. Wij noemen hem, met 't oog op 't onderhavige geval, juist praatjesmaker* wijl hij toen z'n mond 't meest voorbijgepraat heeft. De lezer begrijpt zeker wel, wat we bedoelen Het protest, dat Mr. Troelstra den 22en December uitbracht tegen de sympathie betuiging der Tweede Kamer aan de Koningin bij de aankondiging der blijde verwachting.* Toen het Nederlandsche volk dat vernam, keerde het zich met weerzin van die anti-dynastieke en daar door anti-nationale partij af. En met dit ook van de stembusgenooten dier partijde Unie- en Vrij-liberalen, en de 107. Is dat niet betr-r dan mij met schande te overladen Gij maakt dezen avond gebruik van holklin kende woorden. Dat is tenminste mijne gewoonte niet... die gerechtigheid zult gij mij toch moeten laten wedervaren. Ziehier derhalve wat ik u voorstel wil niet langer een rijtuig houden, waaraan ik besloten heb mij niet meer te bedienen de eenvoudigheid vau onze kleeding veroorlooft mij onze kameuieren weg te zenden... ik heb mijne diamanten verkocht... Zonder mij eerst te verwittigen Gij had ze mij geschonken. Eu wat hebt gij met het daarvoor ont- vaugen geld gedaan Het heeft mij gediend om aan eenige aandeelhouders van da Guadalquivir—mijnen hun geleden verlies te vergoeden. Gij zijt krankzinnig! riep de bankier verbolgen uit. Ik beu hot geweest. En gij meent dat ik zal toegeven aan eene luim, die eone blaam kan werpen op mijnen naam, mijne positie in gevaar kan brengen Geloof dat niet, mevrouw 1 Ik zal weten te zegsvieren over eene gril, waaraan ge op dit oogenblik gehoorzaamt. Mevrouw Montravers stond op. Iladt gij tegen eene gril te strijden, sprak zij, dan kondet gij u van de overwinning verzekerd achten, maar nu moet gij tegen God strijden. Dus hebt gij een priester tot scheidsrechtei tusschen u en mij gekozen vroeg de bankier met verkropte woede. Aan wie kon ik beter en doeltreffender mijn hart openleggen en de kwellingen van mijn geweten openbaren Tot wien kon ik hater roepen Wijs mij het licht, ik ben in de duisternis verdwaald... Schraag mijnen moed, want ik zink uitgeput op den weg neer 1 Onderricht mij, want ik ben onwetend en mijn hart berst van droefheid 1 O ver volgde mevrouw Montravers ik verwijt u niets want ik heb er het recht niet toe, maar zijt gij voor mij de leidsman geweest, dien ik moest verwachten in u te vinden, de vriend in wien mijn hart steun en troost kon zoeken „Gij hebt mij behandeld als een kind, waar aan men speelgoed schenkt, als eena pop, die men scUoon aankleedt en opschikt... Gij hebt in eeneu hoek van uw hotel vergeten, om al leen voor uwe zaken, voor uwe uitspanningen te leven en de vrijheid, die gij mij liet, was eerder eene beschimping dan een bewijs van vertrouwen. Ik zou eene ingetogene levens gezellin hebben kunnen zijn, eu ik ben eene koningin van de mode geworden, gelijk gij zoo even zeidet ik gaf den toon aan in de fashionable wereld, ik schiep costumen en de naaisters werkten onder mijne ingeving 1 Wolk eene schitterende zsgepraal, niet waar?Mijne dochter, mijne dochter zelve, en dit veroor zaakt mij nog de bitterste wroeging, is in die school van ijdelheid en behaagzucht grootge bracht. „Ik heb haar niet liefgehad gelijk eene moeder haar kind, maar gelijk eene vrouw, die zich met een nieuw kleinood siert. Welnu, een enkele nacht is voldoende geweest om mij de waarheid te doen zien, om mijne oogen voor het licht te openen zonder de minste inspanning heb ik mij veranderd gevoeld en nu kom ik u zeggen Houd do herboren vrouw aan uw zijde beproef niet de werking der genade te verhinderen, want de genade zou het sterkste zijn dank God, die veroorlooft, dat ik den rechten weg opga en uw heil tracht te bewerken, door mijue gebeden en mijne tranen aan Hem voor u op te dragen. Dat is allemaal zotte klap en onzin Vrijzinnig-democraten. Bekent is het toch, dat deze zonder de hulp der so cialisten er niet kunnen komen niet alleen, maar ook, dat zij bij de keuze tusschen een socialist en een rechtsch man, den socialist steunen. Welnu, wij gelooven beslist, dat het volk niet die mannen aan 't roer wenschten te hebben, die slechts bij de gratie dier Oranjevreters op 't kussen konden komen. Het valt niet te ontkennen, dat dit een fortuintje voor de regeering en rechterzijde is geweest- Echter een bij komende omstandigheid, al is het dan een veel beteekenende, blijft het; hoofd oorzaak der nederlaag voor links is hunne onderlinge verdeeldheid, waardoor onze tegenstanders op voorname punten van staatsbeleid geheel verschillende richtingen uitgingen en elkaar onderling bestreden. Het nuchtere Nederlandsche volk wenschte niet aan een onderling zoo verdeelde partijgroepeering de meer derheid te geven. Het voelde als bij intuïtie, dat 's lands zaken en belangen hieronder geducht moesten lijden. Bovendien zag het thans een regcering rustig en kalm, en bezadigd aan 't werk, ja de belangrijkste zaken men denke aan Venezuela met beleid en groote staatsmanskunst afwimpelen. Dat con trast was te pakkend, om niet begees terend in te werken op de houding van Nederlandsche kiezers, die van nature voor orde en regelmaat en in den grond huns harten christelijk aangelegd zijn. En hierbij kwam voor links nog eeu ernstige bijoorzaakhet geval met de idee staatspensio7ieering. Men versta ons hier niet verkeerd. Wij zijn geen prin- cipieele tegenstanders van staatspen- sioneering, ja, verklaren er ons, in be paalden vorm voor, wat uit de vervolg artikelen wel blijken zal. maar,-... zooals de linkermannen, met name de Unie liberalen met 't paradepaard »staats- pensioneering» gesold hebben, dat ging zelfs 'n gewone kiezer boven z'n nuchter verstand- Werden de heeren aan den tand ge voeld, dan wisten ze gewoonlijk niet veel meer te zeggen dan »Waar een wil is, is ook een weg. »Dochde weg, om millioenen te vindenis waarlijk niet gemakkelijk gebaand en, belooft men 't volk zoo'n bulderde de bankier, en ik zal inij uit alle macht verzetten. Kunt gij mij dwingen kleederen te dragen wier weelde mij afkeer inboezemt Kuut gij mij beletten te bidden Ik zal zeggen dat gij zinneloos zijt, en ik zal het bewijzen. Uw gedrag kan mij eeu onberekenbaar nadeel doen. Men zal zeggen dat de staat van mijn vermogen minder goed is dan hij wel schijnt, dat de totale inkeering in uwe manier van loven hot bewijs is, dat ik mijne huishoudelijke uitgaven moet nkrimpen gij ontrooft mij mijn krediet, onder het voor wendsel van niet mper uit mijuo beurs to willen putten. Wilt gij eoue eerlijke overeenkomst met mij aangaan Welke Voortaan zult gij mij in al uwe zaken inwijden, zoodat ik kan oordeelen of eene speknlatie op eerlijke grondslagen berust is dit niet het geval, dan moogt gij ze niet op touw zetten daarbij moeten wij zooveel mo gelijk de lieden schadeloos stellen, die gij door eugeoorloofde spekulatiëu in hot ongeluk gestort hebt, zoodra ik de zekerheid zal verkregen hehbeu, dat uwe fortuin oerlijk verdiend is zal ik niet weigeren in do baten daarvan te deelen. Zaken zijn zaken antwoordde de ban kier. Dat wil zeggen, dat zij niet op den ke per beschouwd mogen worden. Luister, hervatte de bankier, ik zou aan een openbaar schandaal de voorkeur geven op hetgeen gij mij daar voorstelt... Wanneer gij weigert om, evenals voorheen, een der zijden van mijne weelde te vertegenwoordigen, dan zullen wij scheiden Mevrouw Montravers liet het hoofd op de horst zinken Welk is uw besluit vsoeg de bankier. Ik zal God raadplegen antwoordde zijne vrouw. Zij stond op en verliet het schrijfvertrek van haren echtgenoot. Op hare kamer komende, vond zij er Diana, die in hevige gemoedsbeweging een briefje las, dat zij even to voren had ontvan- gen. schitterend cadeau als datzelfde volk de belovers in de meerderheid brengt, dan moet zoo'n belofte op goede gronden rusten en niet zijn »'n slag in den wind.» Dit alles te zamen genomen, kan het niemand verwondering baren, dat links verloor, ja, verliezen moest, en rechts won, ja winnen moest. En thans staan we dan de her stemmingen kunnen hier alleen nog een verandering ten goede in brengen voor een nieuwe vierjarige rechtsche periode Wat zal, wat moet die ons brengen En zijn hierbij lessen uit het verleden te trekken Wij willen bij de beantwoording van deze twee vragen eerlijk en onomwonden onze meening zeggen. Niet alleen, dat we tegen een stootje kunnen, maar ook: de nieuwe kamer en de oude regeering moet weten, wat het Nederlandsche volk van hen verlangt. Hiermede willen wij niet beweren dat ons blad 't gansche Nederlandsche volk vertegenwoordigd dat zou eenvoudig belachelijk zijn doch wel gelooven we, dat we met het in onze vervolg artikelen gegevene een zeer groot deel van het volk achter ons hebben. VERSLAG der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk betreffende den toestand van den handelde nijverheid en de scheep vaartover het jaar 1908. Koloniale en Petrolcumhandel. Met betrekking tot den handel in ko loniale waren valt te vermelden, dat ieder jaar hierin al meer omgaat; vooral het aantal grossiers in deze branche is be langrijk toegenomen. Dat met uiterst geringe winsten wordt omgezet, zal wel niet behoeven vermeld te worden, even min alsdat de kleinhandelaar, die daaren boven nog op crediet moet verkoopen, in het winkelbedrijf geen bestaan meer vindt. De enkele Winkels met verplich ting" verkeerea door de hooge prijzen, die zij kunnen bedingen, in iets betere conditie. Alle koloniale waren bleven duurde peulvruchten en oliesoorten vooral be kwamen een beduidenden opslag. Ook de handel in petroleum nam weer grooter uitbreiding aan De omzet der Amerikaansche Petroleum Compagnie in Waalwijk en Omstreken bedroeg niet minder dan 768660 Liter. Ook de omzet van andere Maatschap pijen tot detailverkoop van petroleum o.a. »De Automaat" >Nederland" enz. was van beteekenis. Mindere kwaliteiten olie vonden niet zoo gretig aftrek. De prijzen van prima, dubbel geraf fineerde Amerikaansche petroleum waren bijna het geheele jaar door dezelfde, dat is 9 cent per Liter. Ongezuiverde, die door sommige in- dustrieëlen nog voor hun bedrijf betrok ken wordt, was 1 a 2 cent goedkooper. Granen. Het jaar 1908 is voor den graanhandel een veel bewogen jaar geweest, waarin door de groothandelaren beurtelings veel is verdiend en verloren. In den aanvang van 1908 stonden de prijzen van alle graansoorten ver boven het niveau der laatste twintig jaren, wat voor een groot deel moet worden toegeschreven aan den belangrijk minderen oogst in ver scheidene der voornaamste uitvoerlanden. In het voorjaar echter brokkelden van enkele artikelen, o. a. van rogge, de prijzen wel eenigszins af, doch hoofd zakelijk tengevolge van speculatie, bleven de prijzen over het geheel zeer hoog. De flauwe kooplust, die hiervan het ge volg was, het riskante der hooge prijzen, de kleine consumptie van eenige artikelen belemmerde de zaken ten zeerste. De bakkerijen, die aan telkens klimmende noteeringen moesten betrekken, en die niet telkens de broodprijzen kunnen op slaan, hadden daardoor een minder voordeelig jaar, wat mede op den graan handel in het algemeen niet zonder invloed bleef. Een en ander in aanmer king genomen, kan voor de meeste het afgeloopen jaar niet als gunstig be schouwd worden. Ofschoon, wij hebben het boven reeds aangestipt, op vele plaatsen deo ogst be neden het middelmatige bleef, hadden de verbouwers door de hooge prijzen die bedongen konden worden, over het geldelijke resultaat niet te klagen. De prijzen varieerden in den loop des Wat is dat vroeg mevrouw Montravers. Een briefje van Niqael... Crucifiks zon ons zoo gaarne vóór haren dood nog eenB sprekon. Laat ons gaan 1 zeide mevrouw Mont ravers tot hare dochter, hot schouwspel van den dood van dat engelachtige meisje zal weldadig voor ons zijn. Beiden wikkelden zich in donkere mantels en giDgen uit. Beiden knielden voor het hed van de ster vende neder. Mejuffrouw Diana, sprak Crucifiks nauw verstaanbaar, wij zullen elkander hier boven spoedig wederzien... Ook gij zult jong sterven.. Mevrouw Montravers sloeg haren arm om den hals barer dochter en kuste haar liefde vol op het voorhoofd. O! ik weet het, meviouw, vervolgde Crucifiks, gij denkt niet meer zooals vroeger do nucht, die een nacht van verderf moest zijn, is voor 11 allen een nacht van heil ge worden... Gij verwachtet den dood, de duis- taruip, eu het licht des hemels heeft n plot seling beschenen... Ik heb u verzocht hier te komen, alleen om u te bedanken voor het geen gij voor mijnen vader gedaan hebt. Mijn kind, ik deed slechts eene schnld af, door hem de som van dertig duizend frank terug te geven, die hij in de Guadaquivir mijnen gestoken bad, antwoordde Mevrouw Montravers. Niqu9l naderde de beide dames Das hebt gij mij vergeven? vroeg hij. Van ganscher harteIk ben u zelfB dank verschuldigd zonder u zouden mijne oogen zich misschien nooit voor de waarheid geopend hebben... Diana stond schielijk op en boog zich over de zieke. Luister, sprak zij, engelachtig meisje, wier nagedachtenis niemand uit het geheugen zal gaan, ik wil van af dit oogenblik zooveel mogelijk uw voorbeeld volgen. Wanneer 't graf zich over u zal gesloten hebben, zullen de poorten des kloosters zich voor mij openen.... Geeft gij uwe toestemming, mevrouw vroeg de eorw. heer Bernard. Ja, mijnheer, antwoordde de bankiers vrouw met geestdrift, want zij begreep het doel van het besluit harer dochter. Moeder en dochter zonken in elkanders armen. I11 Niquels borst woedde een hevige strijd de inspraak van zijn geweten droef hem de bede van zijne dochtor te verhooren, die hem zoo vorig verzocht had zich te bokeeren, doch de valsche schaamte om zich voor den priester te vernederen, weerhield hem. Ach 1 vader, vader, sprak Crucifiks eens klaps, ik kan niet sterven. Op de knieën, beval de priester, de hand op Niquel's Behouder leggende, op de knieën, zij hoeft haar leven voor uwe ziel gegeven. Zonnwachtig snikkend zonk Niquel op de knieën, en zich rouwmoedig op de borst kloppende, riep hij uit Ontferm u mijner, mijn God, in uwo oneindige barmhartigheid Een half uur daarna was hare vlekkelooze ziel het stoffelijk omhulsel ontvloden en tot haren Schepper weergekeerd- XLIX. DE ERFENIS. Aanvankelijk uit gewoonte, later uit gene genheid, kwam vader LoDgus eiken avond aan Mederic een bezoek op zijne kamer brengen. Terwijl de jonkman drnk zat te schrijven, giDg de gierigaard stilzwijgend aan zijne tafel zitten, en maakte berekeningen op stukjes papier en telde sommen gelds hij elkander, waarvan het totaal een koloEsaal cijfer he reikte. Als Mederic aan het muziek afschrijven was, en aan het einde van hot blad papier gekomen, gedwongen was wat op te houden, ten einde de dikke noten te laten drogen, maakte LoDginus van deze gelegenheid ge bruik om den jonkman korte vragen te doen omtrent zijns gezondheid en zijne zaken, en hem de middelen aan te wijzen om zijn geli zoo rentegevend mogelijk te maken. Op zekeren avond vroeg hij hem op eenon toon, dien hij onverschillig poogde te doen klinken En hoe gaat het met uw buurmeisje Tamelijk slecht, antwoordde Mederic Zij zingt toch nog? (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1