Nummer 54. Zon da 4 Juli 1909. U( Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. aass 32 Jaargang ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. HET GEHEIM VODDENRAPER LANDBOUW. Uitgever: FEUILLETON 'n WAALWIJK. Telefoonnummer 38. EjLëj Door uitsluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit als sneeuw. Sunlightzeep schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen. RAOUL DE NA VERY. Werk voor Oud-Leerlingen van Land- en Tuiubouwcut sussen. BekroondWorteltjes, erwten, kiopsalade, zomerspinazie en stamboonen. Courant, Dit Blad verse ijïit Woensdag— en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. iTrain o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Ui teever. den Advert^ntien 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten- Reclames 15 cent per regel. GEBRUIKS AANWIJZING ROND IEDER STUK. IV. Ten slotte dan de toekomstige, ver zekeringswetten. Naar verluidt, is minister Talma zoo goed als klaar met zijn ziekteverzekerings- ontvverp en is op zijn departement in ijverige studie genomen: de ouderdoms en invaliditeitsverzekering. 't Is werkelijk verblijdend, dat 't nu dan toch eindelijk eens een ministerie gegeven zal zijn, zijn voorbestudeerde ontwerpen in behandeling te kunnen Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR IIKT FrANSCH VAN lil. Vrees niets, zegde zij tot hem, vrees niets. Gij zijt te zeer overtuigd hoezeer ik u lief heb, om iets van mij te moeten vreezeu. Geef mij een bewijs, slechts één enkel bewijs, dat dit handschrift oau u toebehoort. Een bewijs maar, kind, het is mijn levon, de vrucht mijner slapelooze nachten, van mijnen onafgebroken arbeid Ik ween en ik lach als ik het beschouw, evenals eeoe moeder, die haar verloren kird terugvindt Een bewijs Herkent gij dan mot mijne lompe, dikke lettors vau vroeger, voor gij mij beter hndt leereD schrijveu Een bewijs 1 Gij eischt een bewijs, God zal het u ver schaffen. Alle spoor van waanzin was uit Kristiaans trekken verdwenen zijn blik was vrij en helder, zijne stem vast, zijne gestalte recht. Met het handschrift in de hand naderde hij k Mederic. il Gij zijt een man, sprak hij tot dozen, en l jeÜ schijnt mij braaf toe. Ik stel vertrouwen Ilin u ik geef die papieren aan u over, wan f neer gij mij op uw eerewoord belooft, dat gij ze aan mij zult geven, indien ik u het bewijs lever, dat ze mij toebehooren en dat degene, die z^ aan mijne dochter toevertrouw de, ze gestolen heeft Ik beloof het u, antwoordde Mederic Kri8tiaan reikte hem de rol papier o\er. I Mijn geheugeD keert geheel en al terug s£rak de arme uitvinder overtuig u eens of brengen. De groote vraag is nu maar: Hoe zullen er die ontwerpen uitzien Zullen zij volledig geschoeid zijn op Duitsch systeem Zoo ja, dan zijn zij o. i. onaanneme lijk. Dat is een hard woord en klinkt niet erg bemoedigend, doch wij meenen deze uitspraak te kunnen motiveeren. In Duitschland dan heeft men de ver plichte ziekte-, ouderdom- en invalidi teitsverzekering ook een ongevallenwet. Voor deze verzekeringen betaalt de werkman de helft der wekelijksche bij drage, terwijl de werkgever de andere helft voldoet. Minstens een Mark of 60 cent per week moet zoodoende den werkman van zijn eigenlijke loon missen, terwijl men wel vermoeden kan, dat hij feitelijk die andere helft ook betaalt. En wat bekomt hij hiervoor De ziekteverzekering geeft hem bij ziekte 13 weken lang 2 M. per dag ziekengeldde invaliditeitsverzekering een betrekkelijk kleine rente en de ou derdomsverzekering 130 A 140 M. per jaar. Werkt de werkman ook maar één dag in de week, terwijl hij de andere dagen ziek is, zijn verzekeringsgeld moet hem worden afgehouden. En is hij wat te lang of te dikwijls ziek, dan is de werkgever hierover soms zeer slechts te spreken. Hierbij komt nog dit moois »A1 heeft hij ook jaren lang aan een bedrijfszieken- fonds betaald, zonder ooit ziek te zijn geweest en wordt hij plotseling door zijn werkgever ontslagen, dan verliest hij meteen ook alle rechten op dat tonds, dat toch elke week minstens een halven Mark van zijn loon afhield. Een voorbeeld Is hij 10 jaar in een groote onderneming werkzaam, dan heeft hij in die 10 jaar aan ziekengeld betaald 10 X 29 M. 290 M. of f 174. Bij ontslag verliest hij alle rechten op dit geld. De grootste fout is hier, dat het ziekenfonds aan 't bedrijf vastzit. Er bestaan wel z. g. plaatselijke ziekenfond sen, waarbij zich de werkman vrijwillig kan aansluiten, doch, daar hij verplicht is te gaan in het ziekenfonds van het bedrijf, waarin hij werkt, is het hem natuurlijk onmogelijk zich bij dat plaat selijk tonds aan te sluiten. Of 't moest zijn, dat hij daarbij zijn vrouw en kinde- tladziide 217 er niet uit is Inderdaid, antwoordde Mederic. Regina, hernam Krietiaan eerst, dezen morgen heeft men u de papieren overhan digd, niet waar Ja, eerst dezen morgen, bevestigde Regina. Ik heb ze dus niet in mijne handen gehad vóór het oogenblik dat ik ze u ont nomen heb Neen, vader. Welnu, hervatte Kristiaan, sedert eenen tijd, waarvan ik onmogelijk den duur kan berekenen, maar de vijftien jarea wel bijna zal komen, als ik den leeftijd van Regina in aanmerking neem, is bladzijde 217 verborgen achter den bruidkrans van uwe moeder. Met kcortsachtigan drift nam Regina de lijst van den muur, rukte het karton los, dat er met nageltj-'s zonder koppen aan den achterkant tegen bevestigd was, en ont vouwde een geel geworden beschreven vel papier, dat het volgnummer 217 droeg. Zij zouk vóór haren vader op de knieën. Helaas wie zal mij gerechtigheid doen wedervaren vroeg de arme uitvinder be drukt. Ik liet eeno stem zich hooren. Regina en Mederic keerden zich om vader Falot stond op den drempel. Hij haalde een aanteokenboekje uit zijnen zak en schreef er de volgende woorden op »M. Achille Nerval wordt verzocht het «model van den verbeterden waggon te «doen vervaardigen, die zijn voormalige «werkman Kristiaan Moreau uitgevonden «heeft. «FALOT, voddenraper." En zoudt gij denken dat hij aan uw ver zoek zal voldoen V vroeg Kristiaan twijfelend. Ik ben er zwker van, mijn vriend, be vestigde vader Falot. Maar wat zal ik aan mevrouw Gram burg zeggen vroeg R6gina. Gij moet het handschrift laten wegen, mijn kind, en ik zal zelf den prijs, dien het tegen vijftien centiemen het pond waard is, aan M. Gramburg gaan overhandigen. Hij ren tegen ziekte verzekert wat hem echter minstens 2 M. of f 1,20 per week meer kost. En 't allermooiste is Als de werkman werkloos is, is hij niet alleen uit het ziekenfonds gedreven, maar gaat ook zijn invaliditeit en ouderdomsverzekering niet door. Zeiden wij te veel, dat »de volledig op Duitsch systeem geschoeide verze keringswetten" onaannemelijk zijn Neen, wil de regeering komen met werkelijk uitvoerbare verzekeringswetten, dan moet ze uitgaan van dit princiep Een combinatie van staatshulp en ver plichte verzekering. Onze bedoeling is deze; Voor werk lieden met een mininum loon, zeg 6 a 7 g. per week, betaalt de Staat de bij dragen, terwijl de bijdragen voor de anderen geregeld worden naar evenre digheid van het loon. De gelden, voor deze bij springs fondsen benoodigd, haalt de Staat uit een z. g verzekeringsbelasting, welke hij, in plaats vaix de verplichte bijdragen der werk gevers, van dezen eischt. Een gedeelte zal de werkman, en ge deelte de patroon, maar 't grootste ge deelte de staat, ot 't algeheel bijdragen. Men wete wel dat de industrie toch reeds zoo zwaar gedrukt wordt door tal van omstandigheden. Bij de ouderdomsverzekering volge tnen ook een gemengd stelselAls basis een vaste rente, op een bepaalden leef tijd uit te keeren door den staat, doch verhoogd met de vruchten van verplichte verzekering voor degenen, die in den tijd van werken iets hebben kunnen missen. Wij zouden hierbij sterk willen aan bevelen het door ons al meer uiteen gezette stelsel van Waadt, n. 1. de Staat geeft een subsidie, welke kleiner wordt, naarmate de inleg stijgt. In Waadt gaf men 100% subsidie bij een jaarlijkschen inleg van 6 frs.66% voor 12 fr., 42% voor 24 en tot 11% voor 90 francs. Wilde men zich b. v. voor 360 frs. of f 1,80 per jaar, dat is ruim f 3,5 per week, verzekeren, dan betaalde men daarvoor van z'n 20e jaar af 12 frs. of f 6 of zoo ongeveer 1 dubbeltje in de week, daarvoor bekwam men dan op zijn 60e jaar zijn rente. zal vader Grappin misschien zijne klandisie onttrekken, maar zich doodstil houden, uit vrtes van in opspraak te komen. Den volgeuden dag gaf Achille Nerval inderdaad, na het lezen van Aurillac's briefje, bepaalde bevelen, dat men terstond aan het verkleinde model van den ODgelukkigen uit vinder zou beginnen Er ging geen dag voorbij, zonder d.it vader Falot aan Nerval eenen cugelnkkige zond, die ondersteuning behoefde. Nerval gehoor zaamde stipt aan den last, evenals een boI- daat aan zijn wachtwoord: koud, onverschillig, als onderwierp hij zich aan den onverbidde— lijken regel vau eenen plicht. Uit nederigheid scheen hij alle dankbetuiging af te wijzen, moar in werkelijkheid waren de woorden van dank, die hij hooren moest, nog pijnlijker voor hem, dan de aalmoes, die hij gedwongen werd te schenken. Wanneer hij tranen van erkentelijkheid zag opwellen in de oogen der lieden, die hij bijstond, ontwaakte het gevosl van zijne afhankelijkheid, zijne slavernij leven diger dan ooit in hem want hij begreep, dat hij slechts een stuk speelgoed was in do handen van Aurillac, hetwelk deze met een woord kon verbrijzelen. Hij dnrfde zich niet verzetten en toch was hij overtuigd, dat Aurillac dat woord nooit zou uitspreken 't geluk van Max en Angelie strekte den misdadiger daarvan tot onder pand. Aurillac's hart verdedigde de kinderen, en men kon de misdadiger niet treffen, zonder hen tevens nameloos ongelukkig te maken. Dat alles had Nsrval zich wel honderdmaal gezegd, en daarbij het voornemen gemaakt, om voortaan alle ondersteuning aan de behoeftigen te weigeren, die Aurillac hem toezond, maar als het op de uitvoering aankwam, deinsde hij te rug de vrees bekroop hem, dat Aurillac Max en Angelie met de ware toedracht der zaak mocht bekend makeD, en de gedachte de achting van zijne schoonzoon cn zijn dochter te zullen verliezen was hem onverdragelijk. Nadat de jonggehuwden van hunne huwelijks ieis waren teruggekeerd, wijdde Max evenals vroeger zijn morgen aan den arbeid, terwijl Angelie dien gelijk voorheen, besteedde aan het bezoeken van hare geliefde behoeftigen. Aan de ontbijttafel, welke op het gewone Deze regeling1 geeft ook nog dit voor deel, dat niet alleen de werkman, maar ook de middenstand aan deze verzeke ring kan deelnemen. Zie daar, waarde lezer, de richting, welke o. i. de regeering met hare ver- zekeringwetten moet inslaan. Deze moe ten niet zoozeer zijn echte dwangzvetten, waarvan de anti-revolutionnair Mr. van de Laar in zijn Klaroen" laatst zelde, »dat zij het bloedgeld wel uit's werk- mans handen weten te persen", doch, gelijkboven reeds gezegd en met een paar voorbeelden aangetoond, een com binatie van Staatshulp en verplichte ver zekering. En hiermede is dan de derde groote opgave der regeering aangegeven. De lezer ziet, dat er voor haar werk genoeg is in deze vierjarige periode. Wij willen deze artikelen reeks, waarin wij vrij uit onze meening gezegd hebben sluiten met de vertrouwvolle verwachting uit te spreken, dat de mannen, die thans het roer van den Staat in handen hebben het groote vertrouwen der kiezers niet zullen beschamen en dat zij vooral de verzekeringswetten in de ons aangegeven richting mogen ontwerpen en in het Staatsblad doen verschijnen. Meent gij, dat alle slaburgers tevreden waren met hun tentoonstelling en de wijze waarop zij beheerd werd Dat scheelt veel. Maar wie zou dat ook ver wacht hebben. Vooreerst is er niets vol- maakst op dit ondermaansche en dan, al ware de zaak volmaakt geweest, bedil lers zijn er altijd. Intusschen, eenigszins hadden de klagers onder de tuiniers van Slaburg wel gelijkt als zij beweerden, dat als er elke week maar één soort tuinvrucht werd tentoongesteld en be kroond, er heel wat andere zouden zijn, wier beste tijd zou voorbijgaan en welke niet tot haar recht zouden komen dat het misschien beter was eens wat meer verschillende producten te exposeeren unr de familie bijeen zag, deelde Angelie haren vader mee, welke monschen zij dion morgen had bezocht hadden zij geldelijke ondersteu ning noodig, dan wendde zij zich tot haren vader, hadden zij daarentegen behoefte aan rechtskundigen bijstand, dan deed zij een be roep op de hulpvaardigheid van Max. Max beloofde zijnen tijd, Nerval opende zijne beurs. Verheugd drukte zij dan den eonen de hand en viel den anderen om den hals. Ach 1 vader, wat heb ik u lief, zegde zij. En waarom hebt gij mij lief Omdat gij goed zijt. En als ik eens niet goed ware Dat zou immers niet mogelijk zijn l Buitendien mot den dag wordt gij goedhartiger. Dat komt met het klimmen der jaren 1 antwoordde Nerval eenigszins bitter. Misschien wel. Gij zijt Dochtaus niet oud, maar gij bobt gelijk. Naarmate onze jaren vorderen, begrijpen wij de ijdelheid der dingen dozer aarde, en zeggen wij tot ons zelvau, dat wij rekenschap zullen moeten afleggen aan den Oppersten Rechter. Ik bid God dagelijks, dat gij nog lang, zeer lang moogt leven maar hoe mildadiger ik u jegens de armen zie, hoe meer mijn hart met eene zoete blijdschap rervnld wordt, want het brengt u steeds nader tot datgene wat u echter nog ontbreekt Daarna haren vader bij de hand vattende, liet zij er vleiend op volgen tk moet alweer geld hebban Ik ben een bodemlooze afgrond nietwaar Waarvoor moet het dienen O voor een aantal dingen. In de eerste plaats moet ik eenen winkel huren, in eene nette straat, in de nabijheid der boulevards. Gaat gij bij geval winkelierster worden JuiBt geraden. En wat zal men in dien winkel verkoo- pen Poppen in alle grootten en soorten, in alle kleederdracbten van den aardbodem. En na zoudt gij zeker gaarne woten wie den winkel zal besturen Natuurlijk. De dierbaarste mijDer beschermelingen, de kleine Bestoile, onder het toezicht van een En zoo geschiedde. Zooals ge hier boven reeds gezien hebt, werden er worteltjes, erwten, krop salade, zomerspinazie en stamboonen in gezonden. Laat ik u eerst het een en ander vertellen van a. de worteltjes, waarvan enkele zeer mooie collecties waren tentoongesteld, die wezenlijk een mooien vorm, een prachtig roode kleur en een fijnen smaak hadden. Er waren niet veel verschillende variëteiten. De vroege, korte Deuvik, de Zwijndrecht- sche en de Ronde Parijsche waren de voornaamste. Aan een der inzenders die mijns inziens zeker niet de minste was, vroeg ik het een en ander over de behan deling der worteltjes bij de tuiniers in Slaburg. Hij vertelde mij het volgende Vroeger bemestte men in deze streek alleen met stalmest, beer enz. In den laatsten tijd geven sommige tuiniers ook kunstmest. Ik heb het ook reeds eenige jaren gedaan en ik bevind er me best bij. Eigenlijk gezegd gebruik ik tegen woordig bij al mijn groenten kunstmest en als u niet verklapt voor de prijzen zijn toegekend, wil ik u wel zeggen, dat ik behalve deze worteltjes ook nog erwten, sla, spinazie en stamboonen heb ingezonden, die ik alle op dezelfde wijze met kunstmest heb behandeld. Per Are heb ik gegeven 3 K.G chilisalpeter (in twee keer), 5 K G. superphosphaat en 3 K.G. patentkali. Wanneer ik een prijs mocht krijgen zult u er wel meer van hooren. Nu de man kreeg een prijs, doch niettegenstaande hij verschillende collec' ties had ingezonden, werden alleen zijn worteltjes bekroond. Behalve enkele bij zonderheden, die ik u reeds mede ge deeld heb, schreef hij »Ik heb mijn groenten geheel en al bemest zooals ik onlangs las in het ver slag der Rijkstuinbouwproefvelden, Daar stond Proefveld van den heer Sanders te Roermond. Deze proefnemer heeft een goed on derhouden tuin, waar tal van groenten voor de markt der stad geteelt worden. Daar hij gewend is jaarlijks flink te mes ten, werd hem nu gevraagd een deel van zijn land van kunstmest te voorzien. vertrouwd, bejaard persoon. Nerval verbleekte. De dochter van Camonrdas, eenen ellen- deliug, eenen booswicht Is het de scbnld van het meisje Bni tendien, die man is verdwenen het meisje is misschien eene wees, ik had reeds lang het plan gevormd haar in eenen winkel te zotten zij zal zich overgelukkig gevoelen, als zij geheel en al naar haar eigen smaak kan te werk gaan, en een aantal meisjes onder hare leiding aan het werk heeft. Komaan I als gij haar nu eenmaal in eenen winkel hebt gezet, dan twijfel ik er niet aan of gij zult mettertijd ook wel eeuen echtgenoot voor haar woten to vinden, merkte Maximiliaan lachend aan. Fn waarom niet antwoordde Angelie ernstig. Die gedachte, welke u zoo gewaagd schijnt, is reeds bij mij opgekomen. Wanneer de Ekster een knap werkman zal zijn, ben ik er bijna zeker van, dat by zal denken aan hetgeen gij zegt. En weet gij waarom mijn vriend Dewijl die knaap, die aan de grootste verleiding blootgesteld was, door Bestiole op de glibberige helliDg van het kwaad weer houden werd. De gelatenheid van de arme gebrekkige trof hem diep, het medelijden, waarvoor een kinderhart zoo toegankelijk is, dreef de Ekster aan, naar zijn beste vermo gen, haar treurig leven op te vroolijken. Hij hechtte zich met broederlijke liefde aan die arme, arbeidzame martelares, die zich geduldig in haar droevig lot schikte. Bestiole vergold de Ekster honderdvoudig hetgeen deze voor haar deed- Zij sprak eene andere taal voor hem, dan die hij dagelijks hoorde zij deed hem in onze kerken binnentreden en voor de eerste maal voor een altaar de knieen bnigen. Zy wist hem aan het verstand te brengen hoe noodzakelijk het is voor eenen raenzch, die eerlijk wil blijven, een ambacht te leeren, waarmede hij zyn brood kan verdienen, het is op aanraden van Bestoile, dat hij leerjongen op eene drukkerij geworden iB hij is haar daarvoor dan ook uitermate erkentelijk en geen enkel meisje, al ware zij nog zoo schoon en rijk zal in zijn oog met Bestiole gelijk kannen gesteld worden, veel minder haar overtreffen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1