Nummer 54. Zondag 4 Juli 1U09 42e Jaargang. Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Goud- en Zilverwerken. BINNENLAND. Antoon Tielen. Nadat de vergadering door den Voor- Dan zouden we later ons niet «neer met Nederland en Ruslund In aansluiting aan hetgeen wij onlangs uit Russische bladen mededeelden kan thans worden gemeld, dat er te Rotter dam een Bureau tot bevordering van den Russisch Nederlandschen handel is opge richt. Het doel van het Bureau is voor Rus sische artikelen een afgezetgebied in Holland en voor Hollandsche artikelen een afzetgebied in Rusland te vinden, en de handelaars der beide natiën in verbinding te brengen met vertrouwbare personen. Tienjiiitrlijksohe volkstelling:.2 De directeur van het centraal buraeu voor de statistiek heeft aan de gemeen tebesturen gezonden het ma'erieel voor de aanstaandetienjaarlijksche volkstelling. Tegelijkertijd heeft de minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven over deze zaak gezonden aan de Commisarissen der Koningin houdende het verzoek, zich voortdurend op de hoogte te houden van den gang der werkzaamheden van de voorbereiding der telling in elke ge meente hunner provincie, en, waar twijfei dienaangaande mocht bestaan, zich hetzij voor, tijdens of na de telling zich door een onderzoek in loco daaromtrent te doen overtuigen. Het voornemen van den Minister is te bevorderen, dat op de Siaatsbegrooting voor 1910 als tegemoetkoming in de kosten der telling een bedrag wordt uitgetrokken, berekend naar den maatstaf van 4V3 cent per getelden persoon. De Drusselschc tentoonstelling; In de gisteren te 's-Gravenhage gehou den vergadering van het Nederl. Hoofd comité voor de Brusselsche Tentoonstel ling 1910 bleek dat voor onze inzendingen in de machinegalerij 1500 vk. M. is geresserveerd. Alles voor die inzendingen is geregeld onder leiding van den oud directeur van publieke werken te Am sterdam J. van Hasselt. Deze afdeeling wordt beheerd door een vereeniging van belanghebbenden De afdeeling schoone kunsten wordt geplaatst in het Pare du Cinquantenaire. De bedoeling is dat de inzending van Nederland er. Koloniën zal zijn een keuze-tentoonstelling van 't beste op elk gebied. Zoo zullen niet een aantal ex posanten van kaas worden toegelaten maar zal er zijn een Nederlandsche in zending van kaas terwijl zij die meer van dat artikel willen weten, verwezen zullen worden naar het in 't Nederlandsch palviljoen te vestigen bureau voor han delsinlichtingen waar exposanten hun prospectussen enz. kunnen deponeeren. De commissaris-generaal heeft zeer voordeelige voorwaarden verkregen ten aanzien van de z.g. >manutentie« (het vervoeren enz. van goederen op het ter rein). terwijl de plaatsruimte gratis van de Nederlandsche inzenders wordt ver schaft. Het terugzenden over de Belgische spoorwegen zal gratis geschieden terwijl voor de zendingen naar Brussel wellicht tariefsverlaging zal worden verkregen. Het recht om verkoop aan de uitstallin gen op het terrein toe te laten en de bepaling der daaraan te verbinden voor waarden heeft het comité te Brussel aan zich gehouden. De douaneformaliteiten zullen in het tentoonstellingebouw zelf worden verricht. Journalistiek. In de gistermiddag gehouden verga dering van beheerders der N. Zeeuwsche Courant te Goes werd tot hoofdredacteur benoemd de heer Vienings redacteur van de Oosterhoutsche courant. De heer Charles Claessen tot nog toe verbonden aan eersgenoemd blad, is benoemd tot hoofdredacteur van het op te richten nieuwe katholieke gewestelijk Dagblad te Leiden. zitter, den Edelgestr. heer Mr. F. J. v, Lanschot, arrondissementsschoolopziener met een hartelijk woord was geopend, kwam de leiding aan den heer A. C. v. d. Heijden, voorzitter van het Comité, dat op zich genomen had deze feeste lijke bijeenkomst voor te bereiden. Na dat deze een korte beschrijving van de werkzaamheden van het Comité gegeven had werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met de afwerking van het mu zikale programma, dat niet minder dan een dertigtal nummers bevatte. In aan merking genomen dat slechts een paar ensemble-repetitie's gehouden waren, mocht men over het ten gehoor gebrachte uitstekend tevreden wezen. Het zou ondoenbaar zijn alles te noemen wat op het gebied van zang-viool-mandoline' en en piano-muziek,' alsmede aan komieke scènes ten beste gegeven werd verge noegen wij ons met te zeggen, dat de heeren Croon, Froklage, Busch, Ivema, Princen, van Liempt, Matthée, Bisselink Zwefs e. m. a. alle eer van hun werk hadden en de levendige bijval, dien zij telkens mochten ondervinden over ver diend was. Toen drie kwart gedeelten van het programma waren afgewerkt, werd een kleine pauze genomen, waarna allen zich weder vereenigden aan een uitstekend bereiden feestdisch, waarbij het, dank zij de loyaliteit van genoem den heer Schoolopziener, aan stemming en toosten niet ontbrak. Achtereenvol gens werd getoost door de heeren W. F J. v. Lanschot, den burgemeester van Vrijhoeven, den heer Spijkerman. Tij dens en ook na den disch werd de rest van het programma afgewerkt, waarbij het alleen maar te betreuren viel, dat het zoo spoedig half negen was, dus meer dan tijd voor diegenen, welke met den laatsten trein huiswaarts moesten kee- Velen echter, die nog niet aan ren. den schralen troost tevreden moeten stellen, die de Nederlandsche turners op de Olympische spelen te beurt viel >Engeland is reeds grijs in de sport en Nederland begint pas.* En het gevleu geld woord De Duitsche schoolmeesters hebben den slag van Sedan gewonnen*, moge hier dunkt ons, op goede gronden worden aangehaald. Na deze uitweiding, die ons in de pen kwam, toen we ons nederzetten om den clubtocht te bespreken, komen wij thans ter zake. Om even over achten togen de tur ners van uit hun clublokaal de straat op, gekleed in witte trui, dito broek, turn- pet en gordel. De gymnastiekschoenen waren thans thuisgelaten, met het oog op den afstand, daar het op onze straat wegen nog altijd beter marcheeren'is in gewoon schoeisel dan in de weeke en buigzame gummischoenen. Opgesteld in frontrijen van drie trok ken de 26 leden der W.G.V. voorafge gaan door hun mooi vaandel en eene caisse roulante, bediend door W. van der Lee onder aanhoudend getrommel uit naar Heusden. De tocht had oor spronkelijk Nederhemert voor einddoel, doch met het oog op den tijd van terug- keeren, werd hierin wijziging gebracht. In krachtig marschtempo ging het voor waarts door Baardwijk, Drunen naar Heusden. Haiti Wat was dat? Kwartdraai rechts 1 Saluut 1 Geroftel Dan still Kwartdraai links 1 Voorwaarts 1 Marsch 1 Dat was voor de burgemeesterswoning van Baardwijk. Het hoofd der school kiekte vlak daarna de turners in de marsch. Alle hoofden van gemeenten werden behoorlijk gesalueerd. In Heus den werd in het café Spierenburg bij de Markt rust genomen. Daar heerschte nu weldra een vroolijke drukte. Natuur lijk moest er op dat marktplein eene miniatuuruitvoering komen. Anders ben scheiden behoefden te denken, bleven nog geruimen tijd bijeen, terwijl toe spraken, muziek en zang elkander maar aldoor afwisselden. Deze feestvergadering J je geen gymnast 1 't Viel aardig in den een der prettigste, zoo niet de prettigste smaak, te oordeelen naar 't applaus. 1 e Waalwijk, 3 Juli 1909. Feestvergadering, Donderdagnamiddag hielden de on- -,/erwijzers uit het arrondissement Waal dijk eene feestvergadering op Musis- >acrum die door 35 onderwijzers en ^onderwijzeressen werd bijgewoond. Te vens vereerden de burgemeesters van Waalwijk en Vrijhoeven-Capelle de bij eenkomst met hunne tegenwoordigheid. welke nog in dit arrondissement gevierd is, heeft bij allen een uitstekenden indruk achter gelaten, het verlangen naar meer dere dergelijke bijeenkomsten gewekt en tevens het bewijs geleverd, dat door de Onderwijzers met slechts een weinig goeden wil, ook op muzikaal en humo ristisch gebied, heel aardig wat gepres teerd kan worden.- Firma Biunkcrs. Bovenstaande firma bericht ons uit den Haag, dat de Heer L. Blankers, de fabriek der firma A. Pessers Azn. te Tilburg heeft aangekocht, en voor nemens is deze in te richten voor eene Stoomschoenenfabriek, om zoo doende de drie Electrische schoenfa brieken, n.l. twee te Rotterdam en die te 's Hage, te Tilburg te vereenigen. Vandaar het tijdelijk ontslaan der werklieden der Hoagsche fabriek, daar deze het eerst zal worden overgeplaatst. Nog vernemen wij dat het ontslag der werklieden op de fabrieken te Rot terdam zeer spoedig zal volgen. W. G. V's. wandeltocht. Als eene merkwaardige tegenstelling van de expansieve sport onzer dagen maken wij gaarne melding van den wan deltocht, Dinsdag 29 Juni j L gehouden door de leden der W.G.V. Dergelijke wandeling wordt telken jare ondernomen als zijnde een deel van het jaarlijksche programma dier vereeni ging en als verband houdende met de harmonische ontwikkeling, die de gym nastiek beoogt. Zoo'n clubtocht, in fermen, doch kal- men stap, vormt een schril contrast met het afmattend gejakker van den athle- tischen wedloop, die thans zoo in zwang is en de vermoeiende seriewedstrijden van andere takken van sport. Niet dat de gymnastiek vijandig staat tegenover de sportuitingen edoch, zij tracht steeds maat te houden in de aan haar verwante onderdeelen. Was Waalwijk bijv. een speelterrein, (eene zaak waarvoor wij reeds meermalen, al zij 't dan ook terloops, de belangstel ling onzer lezers vroegen) men houde zich overtuigd, dat de turners ook daar het voetbal-, korfbal-, cricket-, of n'im- porte welke partijspelen vlijtig zouden beoefenen. Ook daar zou de jeugd onder geschoolde leiding nuttig en aan genaam kunnen worden beziggehouden en in de regels van de partijspelen wor den ingewijd, wat èn gymnastiek èn sport ongetwijfeld ten goede zou komen. half drie werd de terugtocht aanvaard. Een der turners was om noodzakelijke redenen met de tram teruggekeerd. On danks de donderbuien die de turners kwamen hinderen, zoodat hier en daar ge schuild moest worden, werd de terug tocht door Elshout aanvaard. Kwart voor vijven was de club weer thuis, een weinig vermoeid, doch allen ferm in den pas. De propaganda door dezen tocht gemaakt, moet volgens de meening der turners niet gering zijn. Volksconcert Wij hebben medegedeeld dat het 't plan was van ïWaalwijks Belang* 4 Juli een Volksconcert op de Markt te geven. Dit concert zal echter dien dag om bij zondere omstandigheden niet doorgaan en op 't einde dezer maand gegeven worden. Mutiuée Licdertafel. Gelijk wij reeds in een vorig nummer meldden, zal Mej. Roza Prins, sopraan uit Rotterdam op de Matinee der Lie dertafel met Waalwijksche kermis, hare medewerking verleenen. Naar wij ver nemen zal deze sopraan o m. ten ge- hoore brengen »Madchen am Spinnra- den* van Schubert, »In Mei* van Brandts- Buys, Annie* v- Cath. v. Rennes, ter wijl zij bovendien met den heer Groenen zal uitvoeren het magnifique duo uit de »Schepping* van Haydn. Ge'>oeg dus om te doen zien, dat het op deze Mati- née ook thans weer niet aan goede mu ziek ontbreken zal. Vergaderingen. Algemeëne vergadering der afdeeling Waalwijk en Besoijen van D.L.A.B. op Zondag 4 Juli smiddags ten 12 uur op de St- Pauluszaal te Waalwijk. AGENDA 1. Opening en lezing der notulen. 2. Installatie van den nieuwen Voor zitter. 3. Behandeling van de statuten. 4. Verkiezing van 3 afgevaardigden. 5. Bespreking vrijgestelden propagan dist. 6. Rondvraag en Sluiting. Vergadering voor de leden van de Broodcoöperatie »Broederhulp* op Zondag 4 Juli smiddags ten 6 ure op de St. Pauluszaal te Waalwijk. AGENDA 1. Verslag van den Penningmeester. 2. Kiezen van een bestuurslid. 3. Deeling der procenten. Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding Bestek No. 3. Onderhoud verfwerk Gemeente Waal wijk. G. Hens, f 125.00 T. Marks, f 125.00 W. Hens, f 122.50 Jos. Dielmann, f 122.00 A.C. v. d. Lee, f 109 00 Erits Muller, f 73.90 Gegund. Kerniis. Behalve de door ons medegedeelde vermakelijkheden die de a.s- kermis zullen bezoeken zullen o.m. nog komen een groot specialiteitentheater Palace en een Romeinsch Theater. Wij zullen dus van elk wat wils krij gen, alleen ontbreekt nog een goede beignetkraam, die de gezelligheid steeds verhoogt. De café'houders zetten hun beste beentje voor, zoodat de kermis heel wat belooft. Onze export naar Denemarken. Volgens officieele Deensche statistiek is naar Denemarken van uit Nederland ingevoerd 1906 1907 zolleder voor 85000 kro. 162000 kr. schoe:sel voor 30000 kr. 232000 kr. Men weet dat 1 kroon ongeveer f 0,67 is. Onze export onderging dus een zeer belangrijke uitbreiding. Onze export naar Zwitserland. Volgens de Zwitsersche statistiek be droeg de invoer uit Nederland in Zwit serland van: 1906 1907 overleder 23,400 fr. 232,530 fr. drijfriemen 48,100 fr. 70,300 fr. schoenen 40,800 fr 117,300 fr. Ook hier dus een verblijdende toe name van onzen export. Onze industrieën zijn dus wel op den goeden weg. Met moed voorwaarts dusl Vakschool in België. Verschillende Belgische Schoenfabri kanten brachten op 26 April 1.1. een bezoek aan de Vakschool voor Machinale Schoenmakerij te Wermelskirchen in Duitschland. Die studiereis had betrekking op de Vakschool die te Brussel zal opgericht worden. Men streeft naar eene gelijkaardige instelling als de Wermels- kircher school. Zal men ons ook in België weer voor zijn „Dc liunzebank.* Maandag 2 Augustus zal de Hanze- Bank geopend worden. Het kantoor is er te 's Bosch voor ingericht. Voor ruim f 50 000 zijn er aandeelen genomen en volteekend. De heer Jules Nijst, ac countant uit Nijmegen zal de volgende week de boeken aanleggen. 2 Augustus zal een belangrijke dag zijn in de geschiedenis der Hanze- Tentoonstelling stad Tilburg. Men meldt uit 's Gravenhage aan de N. Tilb. Crt., dat de Tentoonstelling »Stad Tilburg* op 15 Juli a s. zal wor den geopend door Z Exc. A. S. Talma, minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Vergrooting vnn Eindhoven. De vergrootingsplannen van Eindhoven waarvan reeds vroeger eenige (toen ech ter nog slechts op vage wijze) melding is gemaakt, schijnen thans wat meer vas- teren vorm aan te nemen. Daartoe genoopt door omstandigheden wil men alleerst Stratum en dat gedeelte van Tongelre dat zich aan deze zijde der spoorlijn Eindhoven-Weert bevindt, bij de gemeente trekken. In verband met een en ander zou de overname van rijkswegen door de gemeente Stratum vooralsnog niet kunnen goedgekeurd worden. Naar verluidde, zouden deze plannen van Eindhoven bij Ged. Staten een zeer goed onthaal hebben gevonden. M. C. Horloges, ParuresVerlovings- en Trouwringen, Horloge- en Hals kettingen kortom alle artikelen in goud en zilver, vindt men in groote verscheidenheid, aan alle prijzen, bij het van ouds bekende, uiterst vertrouwde adres. Mooie Kermis- cadaux WAALWIJK. 1 Juli. Door de heeren Philips Co. te Eindhoven is aangekocht het terrein en de huizen der bouwmaatschappij Eindhoven Vooruit. Bij de bestaande woningen zullen vanwege genoemde heeren niet minder dan 42 nieuwe ge bouwd worden, naar teekening van den heer Kooken, in den geest der reeds be staande doch grooter van afmeting. Onze gemeente krijgt daardoor weer een aan zienlijke toename van bevolking, van welgestelde arbeiders Trappistenklooster te Tilburg. Dezer dagen werd gemeld, dat de paters in 't Trappistenklooster te Tilburg den afgezetten abt gehoorzaam bleven en zijn partij trokken. Als dat inderdaad zoo was, schijnt daarin verandering te zijn gekomen want Woensdagavond, zoo meldt men aan het Hbl., waren zes paters het klooster ontvlucht, terwijl één hunner reeds geklommen op den drie meter hoogen kloostermuur om te vluchten weer naar binnen viel. Vermoedelijk heeft men hem verhinderd te vluchten. Als men weet dat de kloostermuur nog omgeven is door een gracht, kan men zeggen dat het den vluchteling hooge ernst was. De zaak krijgt nu een ernstiger ka rakter, want niemand wordt meer tot het klooster toegelaten. Woensdagna middag werd een deurwaarder, vergezeld van twee marechaussees, de toegang geweigerd. Een briefschrijver aan de Tijd verze- zekert, dat de meeste kloosterlingen van den loop van zaken onkundig gehouden worden, van daar de volstrekte afzon dering, en zeker het klooster zouden verlaten, wanneer zij ingelicht werden. BAARDWIJK. Door onbekende norzaak ontstoud een begin van brand in de bergplaats van de Sacrestij der R. K. kerk alhier. Door flink en spoedig optreden kon groote schade en onheil worden voorkomen. Bij gelegenheid van het 25 jarig Pas toraat van den ZeerEerw. Heer G. Van Ha&ren Pastoor te Baardwijk hoopt zijne Parochie op 7 Juli as. een luisterijk feest te vieren. Bereids heeft zich een feest-comité gevormd bestaande uit de Heeren J. v. Heijst Bur gemeester Voorzitter. L. Meeuwese Kapelaan Jac. Klerx en P. LotfF Kerkmeesters. H. Breuer, Adr. Palles en H. Donkera leden, en nog verschillende buurtcommissiën zijn er gevormd. Het programma van de feestelijkheden ia als volgt. Dinsdagavond 6V9-7 uur Luiden der klokken. Verzoek t-an de Parochianen om de vlag uit te sto ken. Woensdag 1 Van 8l/#-9 klokkengelui. 2 Om 9j/4 begeeft zich de jubilaris naar de versierde kerk, afgehaald door de Eerw. Geestelijkheid, Kerkbestuur en Feestcommissie en een stoet bruidjes. 3 Aanbieding van het feestgeschenk d«r Parochianen onder eene toespraak v. d. WelEerw. Heer Kapelaan. 4 9!/s ure Solemneele H. Mis, op te dra gen door den Jubilaris, met assistentie. 5 Onder de H. Mis feestpredicatie door den ZeerEerw. Heer J. Gloudemans Pastoor te Wanroij. 6 Feestcantate doqr het R. K. Zangkoor. 7 Feestlied bariton-Solo door den Heer Boom. 8 Feestlied door alle parochianen mede te zingen. 9 Terugkeer v. d. Jubilaris naar de Pas torie. Circa 12-1 Va Receptie aan de Pastorie officieele felieitatie door de Feestcommissie. Aanbieding van geschenken door H. Familie Congregatie en schoolkinderen etc. Van 2-4. In plechtigen optocht bezoekt de Jubilaris zijne parochie. De deelnemers aan den optocht komen om H/j bijeen bij het Raadhuis in den schoolpad. Onder de optocht wordt er halt gehouden bij de woning van den Edelachtbare Heer Burgemeester en in het terugkeeren bij het St. Antoninsgesticht alwaar toespraak en feestlied der Kinderen. Om 51/» uur. in de nabijheid van de PastoTie Groot Vocaal en Instrumentaal Concert te geven door de Harmonie der R. K. Jongelingen Congregatie uit Drunen met welwil'eude medewerking van het R. K. Zangkoor en de Liedertafel *Tot bloei der Toonkunst' te Baardwijk. DRUNEN. Donderdagmorgen ontdekte men dat op het land toebehoorende aan de Eerw Broeders en gelegen langs de Heisteeg aan 756 staken de struiken met boonen waren uitgerukt. Wat de laaghartigeu tot ar- w»jn*ntnia3»

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9