ummer 57. m S Woensdag 14 Juli 11109 '12e Jaargang! H Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. genlfi BINNENLAND. in- Het departement van oorlog. Naar het Hbld. verneemt, zal, ter vervanging van generaal Sabron, als1 minister van oorlog optreden de gene- raal-majoor W. Cool, inspecteur van het piilitair onderwijs. Kamerverkiezing Sehoterland. »Naar vHet Volk* mededeelt, verga- Jerden Zondag de afgevaardigden der socialistische organisaties in het district Schoterlaiid, onder wie ook de heer Van Ier Zwaag, voor het kiezen van een candidaat voor de Tweede Kamer, en werd met algemeen goedvinden besloten de heer Bergmeijer uit Dordrecht weder candidaat te stellen, die reeds schriftelijk ericht had gezonden, wederom een andidatuur te willen aanvaarden. in» Men schrijft uit het district Seho terland aan »Het Volk5 De christelijk-historischen in het district hebben reeds besloten, geen candidaat jte stellen en de antirev. en katholieken 1 zullen hoogstwaarschijnlijk dit voorbeeld ot volg160» zoodat dan reeds bij eerste stemming het pleit beslecht kan worden. Uitvoer van vee naar België. In de eerste helft van dit jaar werden langs al de 13 grenskantoren aan de [Nederlandsch-Belgische grens na qua- rantaine en inspuiting met tuberculine in België toegelaten 12,055 Nederlandsche melk- en kalfkoeien, tegen 10,568 in de P eerste helft van 1908, 11,044 in de «erste helft van 1907 en 10,548 in 1906. Doordat een paar gevallen van mond- ^n klauwzeer voorkwamen in de quaran- jtainestnllen van Strijbeek en Ossendrecht, waren deze kantoren eenigen tijd gesloten |voor den invoer van Nederlandsch fokvee. Ondanks het voorkomen van enkele evallen van mond- en klauwzeer in ons and, was dus onze uitvoer van fokvee Inaar België in de eerste helft van dit ip.r hooger dan verleden jaar. Dit komt, wijl de invoer van Fransch fokvee dit jaar nog niet de helft bedroeg van an dere jaren. Frankrijk voert namelijk in 41e maanden Maart en April gewoonlijk Xèen groot aantal magere koeien in België, 'die door Belgische vetmessters op de Fransche markten worden opgekocht. Dr. Paul. Dr. Paul heeft aan president Gomez het volgende telegram gezonden, met verzoek in Venezuela te publiceeren ^Geoordeeld en veroordeeld zonder gehoord te zijn, protesteer ik voor u, voor de natie en voor de geheele wereld, tegen de infame beschuldiging5. czocK van den Dultsolion Keizer aRn Kleef. Naar men verneemt, zal bij gelegen heid van de komst van Z. M. den !Duitschen Keizer te Kleef, die tegen 9 y.i ^Augustus in deze plaats nabij de Ne- derlandsche grens verwacht wordt, een buitengewone zending Keizer Wilhelm namens H. M- de Koningin begroeten. Met die complimenteering zullen wor- en belastvice-admiraal baron Sweerts .e Landas Wyborgh, commandant der narine te Amsterdam, en de luit.-gene- •aal van het Indisch leger met verlof hier te lande Van Daalen. Aan de missie wordt toegevoegd de jle-luit. baron van Voorst tot Voorst. Ilr. Ms- ordonnance-officier. Tentoonstelling van Huis-industrie. De vorige week is op plechtige wijze i door minister Talma de tentoonstelling JÉ van huis-industrie op de terreinen van Velox5 achter het Rijksmuseum ge pend. Reeds maanden te voren hebben de mimisère-kop en de doodsriguur op de xeclameplaten de bedoeling dezer ten toonstelling gedemonstreerd. Deze expositie wil er eene zijn van ellende. En tendens dus. Het tentoongestelde wordt er niet ge ëxposeerd om de dingen zelf, maar om hun makers en maaksters. Zij wil het publiek inlichten omtrent het vaak zoo jiarde lot der onbekende, overal ver spreide thuiswerkers5 die ploeteren van jlen vroegen ochtend tot den laten avond der de ongunstigste omstandigheden voor een karig loon. n In wit zwart is daarom het geheele terieur der Velox-zaal gehouden wit- zwart als i^een lijkkamer, zelfs de witte kruisjes op d» pilaren zijn niet vergeten. De tendens Met groote zwarte letters staat het op witten achtergrond, langs de zaalwanden te lezen »Het is de bedoeling dezer te Toonstelling de toestanden in de huisindustrie bekend te maken, en daar door de regeering, het Nederlandsche volk, en zijn vertegenwoordiging de noodzakelijkheid te doen inzien van een wet tot bescherming der huisarbeiders. Waar zoo schril alles is opgezet, komt onwillekeurig de vraag; overdrijving r naar de lippen. Doch men hoede zich, die vraag maar impulsief, zoo in eens vliegens vlug bevestigend te beantwoor den, want hier is studiemateriaal bijeen gebracht, dat bestudeering waard is, ja, waarvan bestudeering plicht mag ge noemd worden voor onze sociologen. Rondom is tentoongesteld wat alzoo door de groote en kleinebeoefenaars en beoefenaarsters der huisindustrie wordt vervaardigd. Waalwijk, 13 Juli 1909. Zooals bereids aangekon digd, verschijnt ons blad a.s. Za terdag niet. We verzoeken heeren Corres pondenten beleefd doch dringend tegen a.s. Zaterdag geen berichten in te zenden. RED. Aangenomen. De heer J. C. A. Fetter, cand. der Ned. Herv. Kerk te Waalwijk heeft het beroep aangenomen naar Schoorl, Groet en Kamp. Benoemd. tijd, zoodat zij hare carrière wel vinden zal. Dat zij een beslist gunstigen indruk maakte, bewees het telken male luide! applaudiseeren van het auditorium, dat dankbaar voor het vele geboden schoone gestemd was. Met de woorden van den Secretaris der Vereeniging, den heer A. ,C. v. d. Heijden, die de jeugdige artiste onder het aanbieden van een fraai bou quet gelukwenschte met den schitteren den afloop van ha r eersleoptreden. de beste wenschen voor hare toekomstige muzikale loopbaan uitsprak, hebben alle aanwezigen zeker van ganscher harte in gestemd, daarbij de stille hoop gevoed Mej. Roza Prins hier nog eens.meerma len te zien optreden. Ook de heer Adr. Groenen, de genoeg zaam bekende bariton, had met zijne soli in de Bede van Heinze, het Zeemans lied van Hol en in reeds genoemden dus, uit de Schöpfung een zeer groot succes, wat echter wel niemand verwon deren zal, die het voorrecht reeds geno ten heeft, genoemden solist met zijn fraai, homogeen en warm geluid, ge steund door eene uitmuntende voordracht onder alle opzicht, te hooren. Behalve de reeds genoemde koren, zong de Liedertafel nog »Houw en Trouw* van Senecaut, >Sauls Lierzang van Gevaert en enkele andere op eene wijze, die ons opnieuw bewees, dat ernstige studie, onder de talentvolle leiding van den heer J. Sars, directeur, met veelvuldig repeteeren daar steeds samengaan. Een woord van lof mede aan den heer Ant. Hurkmans Lz voor zijn degelijk artistiek accompagnement van koren en solisten op de piano. voelen. De afgestorvene, begaafd met een uitge breide zakenkennis, een helder inzicht, een ongeëvenaarde werkkracht, een kenmerkende oprechtheid, heeft in betrekkelijk korten tijd zijn bekende fouragehandel, zijn stroohulzen- fabrieken e. m. a. tot een wereldzaak weten op te voeren, 't resultaat van een naarstig, werkzaam leven, een energie die men zelden aantreft. Wat de heer Oerlemans in zijn 13 jarig wethouderschap voor Vrijhoe.en is geweest daarover kunnen wij na burgemeester, ge meenteraad en bewoners een oordeel vellen, omdat wij hem meermalen in zijne werk zaamheden konden gadeslaansan zijne adviezen werd een zekere bijzondere waarde toegekend, omdat men in hem zag de man van ontwikkeling, van ondervinding, die zoo gaarne werkte in 't waarachtig belang zijn-r gemeente. Zijn plaats als wethouder zal moeilijk zijn aan te vullen, het dagelijksch bestuur verliest een groote kracht. Wat hij als echtgenoot, huisvader en vriend vooral was, is overvloedig bekend Genoeg zij gezegd, dat zijne gade een be mind echtgenoot, zijne kinderen een zorg- vollen, vcorbeeldigen vader, de gemeente een geacht burger en trouwe zoon en zijne talrijke ltandelskennisseneen oprechten vriend verliezen wiens herinnering zal blijven voortbestaan en wiens heengaan uit dit tijdelijke zij nog zeer dikwijls met groote.n weemoed zullen gedenken. Moge de Heer, die 's menscheu werken alleen naar waarde weet te schatten, hem het loon reeds hebben toegedacht. nis spr dei i>ni Jib Door den minister van Waterstaat zijn benoemd tot tijdelijke opzichters bi] de werken tot aanleg van het kanaal 's Her togenbosch-Drongelen, de heeren A.II. Schelling en J. H. de Bruijn van de technische hoogeschool te Delft. I>e Kermis. Was het weder 1. 1. Zondag voor vreemdelingen niet erg aanlokkend tot een uitstapje naar onze kermis, zij hebben zich echter niet laten weerhouden, 't was er druk den geheelen dag. De matinée's van Liedertafel, Waalwijksche Harmonie en St. Crispijn waren goed bezocht en elke vereeniging gaf iets goeds te hooren, de tegenwoordigen zullen voldaan zijn geweest over wat op vocaal en instru mentaal gebied te genieten viel. In den namiddag werd het voller en voller rondom de markt, zoodat de drukte zelfs een tijd lang zeer groot was. Hierin deelden vooral de stoom- caroussel, glijbaan, bioscope, Palace- theater, maar ook de kleinere inrichtin gen en café's waar muziek of gelegen heid tot dansen gegeven werd, hadden alle reden tevreden te zijn. Des avonds gaf op de harmoniezaal 't duoVogeten de Winter een soiree nu we deze na men genoemd hebben behoeven we niet meer te zeggen dat de zaal overvol was. We zullen voor de zooveelste maal weer niet beschrijven hoe en wat deze bekende artisten gavenzij waren weer eenig en hadden zooveel succes, dat Maandagavond bij hun hernieuwd optre den in deze zaal, vijftigtallen van belang stellenden moesten worden teruggezon den Een betere recensie kan wel niet gegeven worden. Ook de compagnia Bella Napoli onder de directie van den heer Giuseppo Tomasso, bezorgt den heer Gerris voortdurend een volle zaal, terwijl de twee musici op de bovenzaal hij den keer A. v. d. Werff mede veel succes hebben. De Matinée der Liedertafel Maandag morgen was tamelijk goed bezochtwel had het bezoek grooter kunnen zijn, doch degenen, die er geweest zijn, zullen zich den tocht naar Musis Sacrum niet beklaagd hebben. Wij maakten kennis met eene jeugdige debutante Mej. Roza Prins, Sopraan van Rotterdam. Deze jeugdige artiste debuteerde met »Früh- lingsglaube" en sGretchen am Spinnrade van Schubert'' waarmede zij reeds direct een groot succes had, dat nog klom in Meilied van Brandts Bruys, in het groote duo uit de Schöpfung van Haydn en zijn hoogte-punt bereikte in tHeiden- röslein" van Schubert en Annie, v. Catha- rina van Rennes. Deze sopraan heeft zeer veel beloften voor de toekomst in zich een lieve verschijning een klank volle aangename stem, een reeds vrij goed geschoolde voordracht, een zeer duidelijke uitspraak, een jeugdige leef- Onnoodig is 't om te zeggen, dat op de kermis alles uitstekend is afgeloopen dat zijn we zoo gewoon, dat het niet op valt. Alleen Zondagmiddag werd een kermisgast binnen gebracht, die hee wat aan Bachus geofferd had. Hij bloedde ernstig uit een hoofdwond en beweerde in 't hoofd te zijn gestoken, doch dr Gelderman en Sweens meenden dat teekenen er waren, dat de man door vallen verwond was. Na verbonden te zijn kon hij weer vertrekken. A. M. B. v. S. Het plan bestaat om de jaarlijksche congresvergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, die volgens besluit der vorige algemeene vergadering te Vissingen gehouden zou worden, in de 2e helft van Augustus te Amsterdam op de Middenstandstentoonstelling te houden. Het oordeel der afdeelingen is daar over gevraagd. S. Provinciale regeling der paardenfokkerij. Vanwege de provinciale regelings commissie voor de paardenfokkerij in Noord-Brabant zullen in 1909 voor dek hengsten ouder dan 3 jaar onderhouds bijdragen worden uitgeloofd en wel f65 in ieder der volgende districtente Eindhoven 5 Augustus, Osch 5 Heusden 7 Aug. Bergenopzoom 10 Aug.j en Zevenbergen 12 Aug. VRIJH.-CAPPEL, 12 Juli. Op de Ilooge- vaart werden bevestigd de telegraafverbin ding vauaf de firma's Oerleinans welke lijn niet meer zal gaan langs den Capelschen dijk door Besoijen naar Waalwijk, doch| langs de spoorlijn. Naar we vernemen zijn er plannen de waterleiding vanaf Waalwijk door Sprang^ en alzoo ook in onze gemeente te voeren,! ten einde ieder in de gelegenheid te stellenj hiervan gebruik te maken. Door het bestuur van de stoomzuivel- fabriek is in hare gehouden vergadering tot directeur benoemd met ingang van 1 Sept. de heer G. Dokter te Steeuderen. Bij Koninklijk besluit is aan dej gemeente Vrijhoeven-Cappel boven en be halve de bijdrage, bedoeld in artikel 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs, met toepassing van art. 53 dier wet een buitengewone rijkssubsidie over 1909 ver leend van f 800. Hendrik Hendrfcus Oerlemans. Een zwaar verlies heeft een onzer beste families en niet minder onze gemochte getroffen. De heer H.*H. OerlemaDs is 1.1. Zondagavond na eene korte ongesteldheid in den ouderdom van 57 jaren overleden. Het zal bijna niet uooaig zijn veel te schrijven over dit droevig sterfgeval, dit werkelijk zware verlies dat familie en ge meente lijdt, eenieder zal dit met ous ge- HEDIKHUIZEN. Bij de gisteren ge houden verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad waren uitgebracht 14o stem men, waarvan 3 van onwaarde. De heer i. v. d. Brand, aftr. werd met 77 stemmen herkozen. Gekozen werd voorts de heer 1 h. v. d. Aa met 99 stemmen. De heer A. de Kort aftr. verkreeg 53 stemmen. MEEUWEN. De uitslag der alhier ge- louden stemming voor den gemeenteraad is als volgt Uitgebrachte stemmen 104. Van onwaarde 5. Abraham Straver 52 stemmen. Cornelis Vos 52 A. van Kuyk 68 P. van Andel Bzn. 30 zoodat de drie eerstgenoemden gekozijn zijn. Zondagvoormiddag zal in onze gemeente, optreden de weleerw. heer Ds. Koolhaas, predikant te Genderen. DU88EN, 12 Juli. Bij de op Zaterdag 10 Juli gehouden stemming voor 3 leden van den gemeenteraad werden uitgebracht 288 stemmen, waarvan 26 van onwaarde. Hiervan bekwamen de heeren J. Leemans, aftr. 132 stemmen. H. Verhoeven, aftr. 130 stemmen. P. Verschoor, aftr. 152 stemmen. P. L. de Wilt, 136 stemmen. Zoodat gekozen zijn de heeren J. Lee mans, P. Verschoor en P. L. de Wilt. Den gekozenen proficiat GEERTRUI DEN BERG, 11 Juli. Bij de gisteren gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad werden uitge bracht 227 stemmen, waarvan 4 van on waarde. Volstrekte meerderheid dus 112. De verkregeu stemmen waren als volgt M. Bimmens 130, L. C. Hansen, aftr. 90 en A. Pli. Manders, aftr. 108. Gekozen de heer M. Bammens eu her stemming tusschen de heeren Hansen en Manders op 19 Juli a. s. 's-GRAVENMOER, 10 Juli. Bij de heden Igehouden stemming voor twee leden van len gemeenteraad werden uitgebracht 142 temmen, van onwaarde 5, volstrekte meer- eiheid 69. Hiervan bekwamen de heeren G. Bijl 56, Loeff 87, C. Mouthaan 59 en J. II. van Willigen 35 stemmen. Gekozen alzoo de ieer J. Loeff, burgemeester, in herstemming ip 21 Juli de heeren G. Bijl en C. Mout- aan. VLIJMEN. De herstemming voor den emeenteraad zal hier plaats hebben op [Voensdag 21 Juli. Hebben onze kruisbessen- en aalbessen- |truiken dit jaar weer heel wat te lijden :ehad van de bastaardrups, der gewone csseubladwesp, een andere vijand heeft zich ovendien nog in onze gemeente in de ruisbessenstruiken vertoond, n.l. de zoo evreesde Amerikaansche kruisbessenmeel- auw. Wij zonden in hot begin der vorige eek eenige takjes, welke naar wij ver- ioedden door de ziekte waren aangetast, :r onderzoek op aan bet instituut voor 'hytopatbologie te Wageuiugen en het bleek os uit een uitvoerig schrijven, dat wij van en Directeur dier inrichting ontvingen, dat het opgezonden materiaal werkelijk door de kruisbessenmeeldiuw besmet was. Sedert hebben wij de .ervaring opgedaan, dat op meerdere perceelen in onze gemeente de ziekte zich genesteld heelt en achten wij het onzen plicht de tuinders uit onze en Inaburige gemeenten er opmerkzaam op te maken, dat zij in hun eigen belang dienen te zorgen, dat deze ziekte niet voortwoekeit of beter nog, dat zij geheel en al worde uitgeroeid. Prof. Rilzema Bos noemt haar de ernstigste van alle bekende ziekten in onze ooftboomen en waar wi; in zijne brochure „De Amerikaansche Kruisbessen- meeldauw" o.m. lezen dat in sommige Staten van N Amerika de teelt van kruis bessen door deze ziekte gehesl onmogelijk is gemaakt, daar kunnen wij ook geen oogeu blik aan bet ernstige dezer ziekte twijfelen. Uit genoemde brochure ontleenen wij verder m de ziekte verschijnselen, welke de merikaansehe meeldauw in 't leven roept, „eer algemeen onder de tniuders bekend te maken, het volgende: „De jonge scheuten, iepaa!delijk die, welke zich op de uiteinden an de takken vormen, worden aanvankelijk .et een teer, wit, spinrogachtig weefsel overdekt, terwijl zij er weldra gaan uitzien alsof zij met meel waren bestoven. Lang zamerhand wordt de bekleeding veel dikker eu viltig of soms leerachtigten slotte neemt zij eene koffie of kastanje bruine kleur aan. De aldus aangetaste scheut groeit (niet flink uit, de top verschrompelt, en de daaraan bevestigde bladereu, welke insgelijks met een wit bekleedsel bedekt zijn, worden kroes, blijven meerendeels klein en komen vaak in het geheel niet tot ontwikkeling. Wanneer de ziekte in erge mate optreedt, dan sterven de jonge scheuten welke zich in een bepaald jaar vormen, af of althans zij komen al zeer slecht lot ontwikkeling en sterven in den top. Vlak onder den afgestorven top vormen zich dan weer nieuwo zijscheuten, welke echter gewoonlijk ook weer worden aaoge- 3oek.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5