EmTWliJijSmm Boekhouden. C, Th, J, van den Beigh, Verzamelt gebruikte Postzegels Gemengd Nieuws Advertentiën. Goud- en Zilverwerken. THESIS Nic. van Dongen, Handelsberichten. Ingezonden stukLen. Antoon Tielen. J. REUSING Jr., tast eu ook wanneer zij vrij van de kwaal blijven, gevaar loopen tegen den winter niet behoorlijk te zijn uitgerijpt. Aan de aange taste scheuten, vooral wanneer deze vroeg in het jaar waren aangetast, vormen zich in de volgende jaren geen of zeer weinige vrachten - en wanneer de kwaal zich telken jaren op de jonge scheuten nestelt, moet reeds daardoor de vrnchtvorming belangrijk worden achteruitgezet, terwijl ook de vrucht vorming op het oudere hout door onroldoende groei van den struik moet achteruitgaan. En van de betrekkelijk weinige vruchten, welke zich nog vormen, wordt vaak een groot aan tal zelt door de ziekte aangetast. Zoo wor den de aangetaste struiken, bij bestendiging der kwaal, op den duur vrij wel waardeloos. De vruchten worden soms reeds in minder dan halfvolwassen toestand, soms eerst wat later, met eene witte, aanvankelijke spinrag achtige, daarna meelige laag overdekt, welke spoedig in eene fluweelachtige, koffie- of kastanjekleurig bruine, villige bekleeding verandert, die zoolang de vruchten onrijp zijn, <r af kan worden gewreven. De aan getaste kruisbrssen groeien weinig meer, springen soms, maar niet altijd met diepe barsten open, vallen soms af, en gaan of aan den struik of op den grond in rotting over. Zeer dikwijls ook barsten zij niet en gaan niet in rotting over, maar drogen en schrompelen aan den struik inéén. Wanneer men de kruisbessen teelt om ze in rijpen toestand te verkoopen of te Duttigen, dan zal men dus zijnen oogst derven worden de aangetaste bessen, tusschen de gave bessen in, tot compote verwerkt, dan moet deze slecht van smaak wezen, bitter en eenigszins alsof zij was aangebrand.' Hebben wij nu voldoende de ziekte gesignaleerd, wij meenen wel te doen met tevens het een en ander betreffende de verspreiding der ziekte te zeggen. Met ligt natuurlijk voor de hand, dat bet vervoer van besmette struiken naar andere streken ook de kwaal daarheen over draagt. Aan deze wijze van verspreiding behoeven wij voor onze omge.ving niet te denken, daar de telers in onze gemeente wel zonder uitzondering steeds zelf voor nieuw plantsoen zorgen en dit niet van kweekers van elders betrekken. Ook de vruchten zelf kunnen aan de verbreiding medewerken, daar zooals wij boven zagen de schil der aangetaste vruchten mede het weefsel der ziskte draagt en in dat weefsel de sporen, welke de oorsprong zijn van nieuwe besmetting. Komen zulke besmette schillen in mest- of eomposthoop teracht dan is die mest weder te beschouwen als de oorzaak der verspreiding. Menschen of dieren, die zich tusschen de zieke struiken bewegen kunnen almede de verspreiding in de hand werken. Waar men ons nu de vraag voor legt, hoe is de ziekte in Vlijmen gekomen, daar kunnen wij slechts naar de oorzaak gissen, wij kunnen die niet met zekerheid i aststellen. Maar wat voor ons als een paal boven water staat is, dat nu de ziekte is geconstateerd, alle telers hun best moeten doen de kwaal en hare ontwikkeling te stuiten. Sterk aangetaste struiken moet men dadelijk geheel rooien en verbranden, daar zij toch niets meer waard zijn en de ziekte over de gezonde struiken verbreiden. Van de minder besmette struiken moet men zorg vuldig de aangetaste scheuten verwijderen en eveneens door verbranding onschadelijk maken, in geen geval mogen zij op den eomposthoop of in de sloot worden geworpen. Met dit verwijderen der aangetaste scheuten moet men geregeld blijven doorgaan, tot het blad gevallen is. Het blad opharken en ver branden. Ook de besmette besten moeten naar het vuur verwezen worden. In den winter alle twijgen Jlink ingesneden en het snoeihout verbrand. Mogelijk dat daarnevens nog eene besproeiïug dient te worden toe gepast, iets wat dan wel later als raadzaam zal worden aanbevolen. Kaatsheuvel, 18 Juli 1909. Centrale raad. A.s. Zondag wordt te 's Bosch een vergadering gehouden van den Centralen raad van Werkliedenvereenigingen in ons Bisdom. Door het Bestuur van onzen R. K- Volksbond zijn een viertal afge vaardigden benoemd nm. C. Roestenberg Pres. der Vakver.J. v. d. Hoven, Pres. van de R. K. VolksbondJan v- Amels- voort Secr. van de R. K. Volksbond en J. van Dijk Com. De vergadering wordt gehouden, des voorm. om elf uur in het café Parlement (J. Beukers.) Een 18-tal punten worden aldaar behandeld. Als punt 15 komt voorDe gedwongen winkelnering te Kaatsheuvel. Waterschade. Verschillende boeren alhier die aan de nieuwe Maasmond hooiland in pacht hebben, lijden veel schade door den hoogen waterstand van verleden week. Sommigen zijn er, van wie al het ge maaide hooigras is weggedreven. Naar wij vernemen wordt hun echter in de pachtsom tegemoet gekomen- Doch het is al heel erg, dat deze landbouwers zonder hooi den winter tegemoet gaan. Wapenhandel. Tot deelneming aan het jaarlijks alhier gegeven voorbereidend militair onderricht hebben zich 21 jongelingen aangemeld. In de a s. wintermaanden zal dus dit onderricht alhier weer gegeven worden. Weer een Ook de heer A. Schalken, schoenfa brikant, heeft zijn kruidenierswinkel af geschaft. Zoo zachtjes aan wordt dit euvel uit den weg geruimd 1 Kermis. Zal de tooneelclub, gevestigd bij Apollo, met kermis aldaar een matinée geven, op 24 Juli zullen bij >Euphonia» optreden de heeren A. van Ierland en Aug- de Laat, uit Tilburg. Verhoogd. Met algemeene stemmen heeft de R. K. Vakvereeniging besloten de contributie met 1 cent te verhoogen om zoodoende de kosten voor een vrijgesteld beambte te dekken. De heer C. Roestenberg, Voorzitter der Vakvereeniging, zal op verzoek der afdeeling voortaan eiken Maandagnamid dag besteden voor propaganda. Vreeselijke mishandeling van zijn vrouw- Ongeveer 5 uur Zondagmiddag kwam 'n omstreeks 30-jarige vrouw het loge ment >De drie Krone eigenaar H. v. Huffelen, op de Lijnbaansgracht te Am sterdam, bezoeken, naar de stamgasten verklaarden, kennelijk onder den indruk van sterken drank. Tegen 7 uur kwam haar man binDcn die, zijn vrouw in de echtelijke woning in de Pieter Jacobdwarsstraat niet aan treffende en vermoedende, dat zij in »De drie Kronen* was, zijn onheilspei lenden gang naar het logement richtte. De vrouw zat op een krukje op de achterplaats. Nauwelijks had de man zijn vrouw ontdekt of hij stoof woedend op haar af, wierp haar op den grond, trok de schoenen van haar voeten en beukte daarmee zijn echtgenoote herhaaldelijk op het hoofd. De toeschouwers van dit echtelijk drama beweren zelfs, dat de man de inmiddels in zwijm gevallen vrouw, nog op het hoofd trapte. oorzaak van kan gissen. Al dadelijk liet het vuur zich ernstig aan zien en, alle maatregelen tot blusschen ten spijt, breidde het zich voortdurend uit. Het magazijn waar de torpedo's en ammuntie voor de onderzeesche booten worden bewaard, staat in vlammen, die vervolgens de kazerne voor de beman ning hebben aangetast. Van alle kanten rukten militairen en schepelingen aan met bluschmateriaal, onder leiding van officieren en ingenieurs maar ondanks dat en den aanhoudenden regen nam de brand voortdurend in heftigheid toe. Groote vlammenbundels verheffen zich hemelhoog uit de brandende gebouwen waarin men telkens ontploffingen hoort, terwijl een krachtige wind het vuur nog aanwakkert. Het is nog niet bekend of er gewonden zijn. In de brandende ma gazijnen bevinden zich verscheidene kostbare materialen, die geheel verloren zijn, zoodat de schade aanzienlijk is. Diefstal in een postkantoorIn het post en telegraafkantoor aan de Minoritenplatz te Weenen, gevestigd in het gebouw van den Landdag, heeft een vermetele diefstal plaats gehad. Vrijdagmiddag om 4 uur toen er slechts één ambtenaar op het kantoor was, kwam een man aan het loket. Op hetzelfde oogenblik werd er getelefoneerd en de ambtenaar, die naar het telefoontoestel ging vergat het loket te sluiten, zooals zijn voorschrift luidt. Toen hij terugkeerde was de bezoeker verdwenen en met hem een portefeuille, die 119.000 kronen aan bankpapier in hield. De diefstal moet vooraf met zorg zijn overwogen en waarschijnlijk was het een medeplichtige van den dief, die het postkantoor telefonisch opbelde. Van de daders is geen spoor gevonden. Schenkingen. John Rockefeller, de be kende milliardair, te New York, heeft een gift van 10 millioen geschonken voor onderwijs Het totaal zijner schenkingen voor dit doel is daardoor gestegen tot 93.515.000 dollars De Trappisten van Tilburg. Men schrijft ons van'zeer betrouwbare zijde: Nog is de zaak niet geheel en al in 't reine. Na het bijna algemeen verlaten van het klooster op verleden Zondag, hebben de volgende feiten nog plaats gehad. Maandag is de machthebbende abt van Catsberg naar Tilburg overge komen, doch is niet in 't Trappistenkloos ter geweest. De abt van Chimay (België) echter, die eveneens over was, had wel een onderhoud met den ex-abt en waar schijnlijk tengevolge daarvan is de ex-abt Dinsdagmiddag in Oisterwijk op den trein gestapt, om een reis naar Rome te aanvaarden, zooals gezegd wordt. In 't klooster zelf moeten nog drie priesters verblijven, (waaronder de sup- prior) één theologant en een zestal broeders. De prior, de procurator en één broeder zijn Maandag naar België vertrokken. De achterblijvenden zijn in goede trouw gebracht en meenen zelf verplicht te zijn de ontredderde zaken wat te regelen. Zoo goed als het kan eschieden met het weinige personeel at er nog is, worden de bedrijven angehouden en de stallen nagezien, et vee dat verkocht was, werd zelfs iet geleverd en alles wordt zooveel ogelijk op denzelfden voet gehouden. De zaak is echter nog lang niet uidelijk. Dit blijkt nochthans vast te aan dat de orde der Trappisten zich eheel en al uit de kwestie terugtrekt, oodat de ex-abt zelf voor al wat er g op civiel gebied volgen kan, ver- twoordelijk blijft, wijl hij zich blijft ndhaven als eigenaar. Zelfs al zou hij ans afstand willen teekenen voor de oostergemeente, dan zou deze, volgens n wensch van Rome, zulks niet meer nvaarden. Rechten en schulden blijven s voor rekening van den ex-abt, en laat zich wel aanzien dat 't zal worden n schandelijk failiet van den heer erbruggen, ex abt. Van een herstel er abdij kan derhalve moeilijk sprake |jn, althans binnen afzienbaren tijd. H. Een gelegenheids-kerk. Charles G. King Amerikaan en millionnair, is een van ie mannen, die altijd zweven tusschen e pijnigende alternatieven hun geld in water of over den balk te gooien. De man die in Cleveland woont, had en dochter, Edna geheeten, die in 't uwelijk zou treden met een heer, niet inder millionnair dan haar pa, en Mor- Howard genaamd. En nu meende ing Jr., dat hij zijn naam eer moest andoen, en zijn dochter koninklijk laten rouwen. Het moest iets zeer bijzonders zijn. n het werd iets bijzonders. King Jr. iep zijn lijfarchitect en zei tot hem Bouw jij me eens even een kerk, vriendje, aar gauw hè De architect bouwde, ij richtte vliegensvlug een miniatuur erkje op in 't prachtige landgoed van en liefderijken vader voor den spotprijs an nog geen 3000 dollar. En in dat kerkje had met grootscheu raai de huwelijksinzegening plaats. En auwelijks had de geestelijke zijn zegen gegeven, en had de laatste gast zijn hielen van den drempel gelicht, of 't kerkje werd weer keurig afgebroken, en nu wijst alleen een kostbaar marmeren blok de plaats aan, waar de gelukkige bruid, dochter eens edelen, maar min of meer krankzinnigen vader, m et teeder e banden gekluisterd werd aan den mil lionair haars harten. hij dan aan den ambtsopvolger van den heer van Gastel wilde overlaten dit zaakje verder op te knappen. Erg naïef, waarde dorpsgenoot maar nog naïever vind ik de houdiug van onzen ge meenteraad terwijl bekend is volgens den voorzitter, dat het gerechterlijk onderzoek zal volgen neemt de Rasd een zeer gewich tig besluit. Had hij niet verstandiger ge handeld eerst den uitslag van het onpartijdig gerechterlijk onderzoek af te wachten, in plaats van op de uitspraak van drn Ge meente-secretaris, die maar met enkele woor den Burgemeester en Wethouders van hun ne aansprakelijkheid ontslaat en de dader ontoerekenbaar verklaart, een besluit te nemen In gewone gevallen doet de rechtbank uitspraak of een beklaagde al of uiet toe rekenbaar is, na verhoor van door haar be noemde deskundigen. En nu vraag ik nog Was de heer Crul al of niet toereken baar toen hij aan Burgemeester en wethou ders bekende de fraude gepleegd te hebben en ook dat zijne vrouw alles wist Was hij toerekenbaar dan was het de plicht van Burgemeester en Wethouders ge weest, toen eene aanklacht te doen, in het tegenovergestelde geval is er aan die ver klaring geen waarde te hechten. Uit de gerechterlijke behandeling kan ook blijken wien de schuld is dat in deze niet vroeger gehandeld werd. Reeds ongeveer een jaar is officieel be kend dat de fraude gepleegd was en weid toen Crul als de vermoedelijke dader aan gewezen, terwijl hij reeds in de le helft van 1905 ontslag nam als gemeenteontvan ger. Ook begrijp ik maar niet goed waarom nu nog zoo'n gewichtig besluit genomeD, onder voorzitterschap van den heer van Gastel die zijn ontslag tegen 1 Augustus a.s. aanvroeg en dat nog wel in eene ver gadering waarin 8 leden afwezig waren en 3 leden niet mee mochten stemmen omdat de zaak hun persoonlijk aanging zoodat 5 van de 11 leden over de gewichtige aangelegenheid, om alles maar voor reke ning der gemeente te nemen, besloten. Onder dank voor de plaatsing Mijnheer de Redacteur teeken ik Hoogachtend, EEN DONGENAAR. Geen feest gevierd zonder bloe men, zoo klinkt tegenwoordig de opinie vanelke huisvrouw. Breng daarom eeü bezoek aan het Bloemenmagazijn (Buiteu verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur- In de Maasbode van 7 Juli verzocht een ingezetene der gemeente Dongen, mij hem den weg te wijzen om tot eeDe oplossing te geraken in zake de malversaties terwijl HorlogesParures, Verlovings- en TrouwringenHorloge- en Hals kettingen kortom alle artikelen in goud en zilver, vindt meü in groote verscheidenheid, aan alle prijzen, bij het van ouds bekende, uiterst vertrouwde adres. Mooie Kermis- cadaux WAALWIJK. 77 Onderwijs in dubbel en enkel Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht. Opleiding voor Examen en practijk, Leeraar M. O. Groote straat No. 351, WAALWIJK. van NIC. VAN DONGEN, waar steeds een uitgebreide keuze in de nieuwste mo dellen Bloemenmanden, Jardinieres in aar dewerk, massief koper, metaal enz. voorradig is. Tevens eene mooie partij bloeiende Planten, Kamerplanten en honderden meters Tafelgroen voorhanden, zoodat ik in de ge legenheid ben het meest moderne bloemwerk te leveren, en zoowel de kleinste als de grootste tafels netjes te decoreeren. Groote voorraad prachtige lage TULPEN voor op te planten. Tot een bezoek eenieder beleefd uitnoo- digende. Aanbevelend, WAALWIJK. Bloemenmagazijn „IRIS" WAAROM IS EEN WARE DELICATESSE Omdat ze is in den Winter gezouten. Omdat ze is zacht gerookt en droog. Omdat ze is met geen poot er aan. Omdat ze is met geen been er op. Omdat ze is malsch en niet te zout. Omdat ze is doorgaans mooi mager. Omdat ze is bijzonder fijn van smaak. Verkrijgbaar in het pewicht van 8 tot 30 pond per stuk. per pond f 0,65 Magere Rolhammen zonder been, fijn van smaak en prachtig opgewerkt 0,65 Gerookt Vleesch (Muisjes) 0,85 u n na muisjes 0.80 n a (bovenbillen) 0,80 (botjes) 0,75 Ontbijtspek Ribjes uitgepeld„ 0,45 Versche Rookworst Prima harde Blok worst bij 5 pond «r 10 Saucise de Boulogne Prima Boterhammenworst bij 5 pond v 10 n De bekende Lever- en Bloedworst Mager ger. Schouderspek Bij 10 pd. 0,47®, bij 50 pd. 0.47 Vet gerookt Spek circa 10 centimeter dik Vet gerookt Spek bij 10 p. m n a s 50 p. n a h 100 p. Mager doorregen 3 cent per pond booger Dik vet gezouten Spek bij 10 pond, 50 0,50 0,60 0,577, 0,55 0,80 0,40 0,377s 0,35 0,25 048 0,40 0,397, 0,39 0,387, IlOO Mager doorregen 3 per pond hooger Versche Bladreuzel cent 0,377, 0,37 0,867, 0,36 0,40 bij 5 pond 39, bij 10 pond 0.88 Gesmolten Bladreuzel 0,40 in vaatjes van 5, 10 of 20 Kgr. 0,88 Reusing's Leverpastei per blik 0,35 Hunnink's Leverpastei per blik 0,25 Zending rembours, boven 35 Kgr. franco nauste station. Kloosters en Gestichten speciale prijzen. Winkeliers vraag inkoopprijs- courant, ik verzeker U een flink Debiet. Aanbevelend, VLEESCH WARENFABR1EK, BOXMEER (N.-B.) Telefoon Interc. No. 11. ATTEST. DenHaag, 13 Maart 1909. Hoewel ik in Den Haag woon, ontvang ik sedert vele jaren mijn Varkensvleesch, ook gerookte Ham men, van den Heer J. Reusing te Boxmeer, en gaarne wil ik hierbij verklaren, dat het Vleesch mij op den duur zeer goed bevalt, het is van goede kwaliteit en fijn van smaak, waarom ik genoemden leverancier gaarne aanbevelen wil. Mevr. R. van alle Landen zells de meev gewone, ten gunste dor opleiding van minvermogende' jongelieden tot priester missionaris. Als aan- denken ontvangt men religieuser i voorwerpen. 0 BESOIJEN, 13 Juli. De pi ijs der boter was heden op de markt: Hoogste prijs f 1.27. Laagste prijs f 1,20. De prijs der eieren 31/, en 4 cent. GORINCHEM, 12 Juli. Do aanvoer van granen was heden gering met gewonen handel. Rist&rwe 112.60 a 12.90 roode dito 111,£0 a 11,75 witte dito l 12.75 a 13.tnl. rogge :7,30 a 7,50 Buitenl dito 7 35 a 7.55 gerat 6,80 a 6.haver 3,85 A 3,95 .luivenboonen 18,80 a 9.25 blauwe erwten 0.a 0.alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 127 ruwaeren 2 nuchtere kalveren, 20 vette varkens 443 biggen. i 200 A 240 1 140 a 180 I A 1120 6 190 f A I a f A f 10 A 15 le qual. KalfkoeieD Kalfvaarten Guiste vaarzen Melkkoeien 2'/i jarige ossen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. Aangevoerd 20 vette vuikeuB van 25 a 26 ct. per half kilo, biggen van 18, 14 per stak. Aangevoerd 0 schapen en 9 lammeren; scha pen f a en lammeren f 5 A 1 8 eer stuk Kippen f 0.60 A f 0.80 per stuk. Eieren 10.90 A 1.per 26 stuks. Boter 70 A 75 ct. per '/s kilo. ROTTERDAM 12 Juli. Tarwe f 13.50 a 15.50 per 100 K.G. Rogge was van f tot f Gerst. Winter per 100 kilo f 0.10.Zomer per 100 kilo f 0.a £0.— en Chevalier per 100 kilo f0.Af Haver per 100 k.f 9.75 a 10.25 Bruine boonen van f Blauwe Erwten naar kook kwaliteit verkocht van f tot en vertrouwdekook daarboven Koolzaad f A 1 u il

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 6