Tweede Blad, Provinciaal Nieuws. in BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Marokko. Perzië. Griekenland. \Turkijë. Nummer 58. Donderdag 22 Juli 1909. 32e Jaargang. Na ons laatste nummer hebben in het buitenland groote politieke gebeurtenissen ^plaats gehad. Beginnen we met Frankrijk. Hier heeft het ministerie zijn ontslag ;e*rraagd na een hevig debat over het onder- nek in zake de marine-toestanden. Delahaye (couservatief) kwam na Delcasse an het woord en hield een heftige rede- .oering, die incidenten tengevolge had. Hij v 'maakte een toespeling op Dupont, wiens «a-a door zijn minister goedgekeurde handelingen, zeide hij, onder het wetboek van strafrecht vallen. Thomson kwam krachtig hiertegen op. De voorzittei kwam hier tusschenbeide Gij hebt het recht zeide hij te ver zoeken de ministers in staat van beschul diging te stellen. De Kamer zal oordeelen. Clemenceau deelde hierop mede, dat het geheele kabinet solidair ia, De miuister van marine verweet Delcasse, Sslfy dat hij had gesproken van zorgeloosheden, hij die Frankrijk naar Algeciras bracht. Delcassé antwoorddeHet is mij niet gegeven geweest het land al het goede te doen, dat ik het zou hebben willen schenken. De minister-president maakte mij uit plichts besef voorzitter van de commissie van enquete 'iin zake de marine toen ik minister was. Clemenceau noemde Algeciras de grootste vernedering die Frankrijk heeft ondergaan. Ik zeg dit ging hij voort omdat de ministers van oorlog en van marine toen tertijd ter zake ondervraagd, geantwoord hebben, dat zij niet gereed waren. In stemming werd toen gebracht den voorrang te verleenen aan een door Clemen ceau aanvaarde motie van vertrouwen. De voorrang werd met 212 tegen 176 stemmen geweigerd. De ministers verlieten hierop achter Clemenceau aan de zaal, onder gejuich van de oppositie, en boden den president hun ontslag aan. De nieuwe rijkskanselier, de heer Van Bethman-Hollweg, is op 't oogenblik zeker wel de meest besproken man hier te lande. Hij de opvolger van Von Bülow zal ook dezelfde politiek wel volgen. Men heeft van ziju groote gaven echter de beste verwachtingen voor het rijk. worden, n.l. de troebelen, die aldaar heb-,en gehecrscht en waaraan zooveel Armeniërs teu slachtoffer zijn gevallen, voor een groot deel geweten aan de onbekwaamheid en hel gebrek aan energie van de valis en andere plaatselijke autoriteiten. Vijfiien schuldigen zijn reeds opgehangen, zegt het rapport, maar 800 anderen ver dienen den dood, 15,000 behoorden tot dwangarbeid te worden veroordeeld en 80,000 tot een lichtere straf. Maar men zou, wilde men alle schuldigen straffen, een cordon om de stad moeten trekken en met groote snel heid te werk gaan. Dit kan echter niet en daarom moet men maar genade voor recht laten gelden en ter gelegenheid van den nationalen feestdag een algemeene amnestie afkondigen. Babikiau, Kamerafgevaardigde en lid van de enquête-commissie, heeft medegedeeld, dat er geen bewijs bestaat, dat Abdoel Ila- mid, de ex-sultan, de moordpartij te Adana veroorzaakt heeft. Het gevecht bij Melilla, dat Zondag heeft plaats gehad, is veel ernstiger geweest dan men meende. In het geheel werden 15 Spanjaarden gedood, onder welke een luite nant-kolonel, een majoor, een kapitein en werden er 22 gewond. Waalwijk, 21 Juli 1909. Examens. In het tand der Zon, waar reeds zoo tang strijd en revolutie bcerschtë tegen het gezag van den sjah, hebben de opstandelingen de overwinning behaald. Zij hadden de hoofdstad Teheran reeds bereikt en begon er een verwoed en geregeld gesecht tusschcn de troepen van de sjah en de opstandelingen, die noodlottig uitviel voor de eersten. De sjah moest met zijne getrouwen vluchten in het Russische ge zantschap, Dit heeft men goed gevonden zoo de heerscher afstand deed van den troon. De vrede is gesloten de Perzische ko- zakkenbrigade werd gehaudhaafd. Er werd een nieuwe regeeriog gevormd, waarin Sipadar als minister van oorlog optreedt en tevens stadsprefect wordt. Hij gaf in zijn nieuwe functie- de eerste beveleu aan Liakof voor het herstel der orde in de stad. De Sjah heeft afstand van den troon gedaan. Dientengevolge zal een regent voor kroonprins Achmed Mirza benoemd worden. De bevolking legde groote vreugde aan den dag. Een nationale vergadering, samengesteld uit de voornaamste der Mujtehids, notabelen s on de militaire chefs der nationalisten, heeft heden ten overstaan van een ontzettende menigte op het P&rlementsplein den kroon prins tot Sjah, Azad el Mulk, die aan het hoofd der Kadjar-farailie staat, tot regent. Sipadar tot minister van oorlog en gouver neur van Teheran uitgeroepen. De Kroonprins is 12 jaar en zal volgens de Perzische wet eerst over zes jaar den troon kunnen bestijgen. Het heet, dat een militair complot ont- i. uoKt is. De officieren, die er aan deelnamen, zouden van plan zijn geweest van den koning te eischen, dat hij afstand deed van den troon ten gunste van den kroonprins, wat militaire partij de gelegenheid zou ver schaffen het land te regeeren. De officieren rden nu streng nagegaan. Een politieman iaa dezer dagen opdracht gekregen een officier na te gaau doch de officier bemerkte het en beloofde den politieman hem een vogel door het hoofd te jagen, indien hij Jiem nog langer bleef volgen. De politieman zag toen maar van verdere vervolging af. Het rapport, dat de krijgsraad te Adana heeft uitgebracht, is allesbehalve vleiend voor het bestuur van die streek. In dat stuk Voor het examen - ter verkrijging van het »Mercurius»-diploma afge nomen door de federatie van Kantoor- en Handelsbedienden te R'dam den 23/24 Juni j 1. slaagde de heer Joost Oerlemans Wz. te Vrijhoeven-Cappel. Hij genoot zijn opleiding bij den heer C. Th. van den Bergh, Leeraar M. O. Boekhouden te Waalwijk. Donderdag en Vrijdag zijn er 24 candidaten geëxamineerd voor de le klasse der H. B. S- Willem II te Tilburg. Een trok er zich terug, 4 werden er af gewezen en 9 kregen herexamen, zoodkt er 10 werden toegelaten. Een dezer laatsten is de 12-jarige Johan Hendrik van der Meulen een leerling van de openbare school ia de Heistraat te Capelle. Een vreemde vogel. Voor een paar weken gaf de «Echo» onder Kaatsheuvel een bericht over een onbekenden, aldaar gevangen vogel. Deze vogel is thans in handen van den heer J. B. Verwiel Jr. naturalist te Waalwijk en door hem direct herkend als de roerdomp. Hoewel deze moerasvogel in Nederland wel degelijk inheemsch is, is hij door zijn schuwen aard bij weinigen bekend. Velen kennen echter zijn eentonig somber geroep, dat 's avonds dikwijls over onze lage velden klinkt en dat bijgeloovige lieden als een onheilspellende kreet beschouwen. Intusschen is het een zeer mooie vogel. Wij twijfelen niet of de heer Verwiel zal belangstellende natuurvrienden gaarne in de gelegenheid stellen dezen vogel te bezichtigen, welke bij hem in twee ver schillende standen voorhanden is. Postduiven-vereeniging «Zeppelin.» De postduiven-vereeniging «Zeppelin» hield Donderdag 15 Juli een wedvlucht uit Amsterdam. De prijzen werden behaald als volgt le prijs H. Hensen. 2e A. van Bokhoven. 3e A. van Bokhoven. 4e H. Heijmans. 5e A. van Bokhoven. 6e W. van Bokhoven. 7e J. Schalken. 8e W. van Bokhoven- 9e H. Hensen. 10e H. Heijmans. De examens aan de H. B. S. te 's Bosch hadden het volgende resultaat Bevorderd van de eerste klas naar de 2e G. Vaags. Bevorderd van de 2de klas naar de 3e B. Zeckendorf en V. v- Laarhoven- Bevorderd van de 4e klas naar de 5e E. Zeckendorf en F. Spijkerman. Herexamen voor de 3e klas C. Fetter. Herexamen voor de 4e klas P. Botermans. Kermis. De kermis behoort wederom tot het verleden. Woensdag en Donderdag werd ze niet druk bezocl t, maar Vrijdag gaf heel wat levendigheid, hoewel het slechte weder niet meewerkte. Zaterdagavond, maar vooral Zondag was het zeer druk. Café-houders, Caroussel en andere ver makelijkheden hadden het zeer druk, zooda. deze dag nog veel heeft goed gemaakt. Zonder een wanklank is onze kermis oudergewoonte weer voorbijgegaan. Mogen allen in deze week van ontspan ning, kracht en ambitie gekregen hebben om weer met ernst en toewijding aan den arbeid te gaan. Tentoonstelling te Tilburg. De feestelijkheden op het tentoon stellingsterrein te Tilburg worden onver poosd voortgezet. Zondagavond werd door het muziek korps «Orpheus» een concert aangeboden waarna bij zeer mooi weder een groot vuurwerk werd afgestoken. Dit kan in alle deelen uitmuntend geslaagd heeten. Door duizenden en duizenden, zoowel buiten als binnen het terrein werd het gadegeslagen. Een mooi stuk was vooral de jacht van een slang op een vlinder, terwijl tot slot werd vertoond het wapen van Tilburg. Gisterenavond had het «carnaval de Venise» plaats. De drukte die er toen heerschte, was enorm. Er was zelfs een oogenblik dat men totaal uitverkocht was. Hoewel de Tilburgers goed kunnen feestvieren, kan een gecostumeerd feest daar nog maar geen ingang vinden. Een klein aantal paren had zich slechts aan gemeld, maar deze zagen er dan ook keurig uit. Na een «bataille de confetti» trok men in optocht naar het groote plein, waar een geïmproviseerd bal cham- pêtre werd gehouden, waaraan druk werd deelgenomen. Gisteren werd de tentoonstelling door nagenoeg 10000 menschen bezocht. Maandag der volgende week ten 11 uur zal Z. K. H, de Prins per auto mobiel van 't Loo te Tilburg arriveeren en zich rechtstreeks begeven naar de Tentoonstelling waar Z. K- H. tot 1 uur zal vertoeven. Daarna wordt Z. K. H. ontvangen door den gemeenteraad, die hem een lunch zal aanbieden. Het vertrek is bepaald op 21 /s uur. De Trappisten ran Tilburg. Naar men ons uit goede bron mede deelt, vertoeft de vroegere ambt van het Trappistenklooster te Tilburg niet te Rome, maar houdt hij verblijf bij zijn familie te Berchem bij Antwerpen. Naar men ons verder meedeelt, is te wachten, dat hij weldra in staat van faillisement zal worden verklaard. Hsg. BAARDWIJK. J.l. Maandag werd door den alhier bestaarden Bond van Schoenfa brikanten een rijtoer gemaakt naar de Ten toonstelling te Tilburg om daar het nuttige met het aangenomen te vereenigen. Iloogst voldaan keerden zij huiswaarts. Zij hadden buitengewoon gcnoteD en hadden écn roep over het schoone en interessante wat hun Na een verwoeden strijd, waarbij echter geen bloed &troomde wetd als koning ge kroond de heer HombergeD. Om 7 uur had de eerste steenlegging plaats van de nieuw te bouwen zaal. Dcze^ plechtigheid werd verricht door den Z Eerw.' Heer Directeur en de overige bestuursleden.! Hierbij werd het woord gevoerd door den' Z.Eerw. Heer Selten en ook door een aan de bouw werkende persoon, in tegenwoor digheid van honderden congreganisten.! Daarna gaf de Liedertafel en de Harmonie op de binnenplaats een welgeslaagd concert De zangers zongen onder meer op verdien stelijke wijze „Opwaarts'' en de Ilarmonu vergaste ons weer op „Eva," polka poui piston. Voeg hierbij het prijstrekken van een 2! tal erg in den smaak vallende prijzeD, dai kan men nagaan dat de congreganisten weei hebben genoten naar ziel en lichaam. Lev< onze beide congregatiën. VLIJMEN, a.s. Zondag des middags uur zal onze liedertafel „Kunst na Arbeid' eene wandeling naar de beide hutten makei om daar eenige zangnummers te doen hooj ren. Liefhebbers van zang raden wij aar dit uitstapje mede te maken om zoo t( kuuneu profiteeren van deze openlucht uitvoering. was lè zien gegeven. ln de Jongste vergadering de.r „Hanze* werden de heere.n J. v. Beijnen, Pres. en J. v. Lier, secretaiis gekozen als afgevaar digden voor de centrale vergadering der „llanze" op 3 Aug. te Tilburg. Heden is een begin gemaakt met het leggen der buizen zoodat weldra de petro leumlampen ook hier kunnen worden op geborgen. Naar we vernemen zal de aan- sluitiug bijna algemeen zijn. Dezer dagen werden door den WelE. Heer Kapelaan Meeuwese den leden van de Regelingscoinmissie van den optocht gehou den bij gelegenheid der jongste feesten van onzen Z.Eerw. Herder eenige prettige uren bezorgd onder genot van een heerlijk glas wijn/Zijn WelE. betuigde bij deze zijne tevredenheid over die leden on de uitsteken de leiding, waardoor alles zoo'n geregeld verloop had. Door den heer Sikkers, ürunen zijn tal van opnamen gedaan vau verschillende groe pen en versiering. De kosten van aanschaf fing ziju zeer gering. Door een ongelukkig toeval kreeg de zoon van N. alhier een stoot van een geit in een der oogen. Waarschijnlijk zal hij dit zoo noodzakelijk lichaamsdeel voor goed moeten missen. Hopen wij echter dat ge neeskundige hulp hier nog veel zal kunnen verrichten. DRUNEN. De gisteren gehouden ver pachting van de Zeeg, hooilanden van de gemeente heeft opgebracht de som van f 2227,50. De verpachting van circa negen bun der haver toeoeboorende aan de gemeente zil plaats hebben op Donderdag den 5 Augustus 1909 des namiddags teu zeven ure ter herberge van Frans Brok aan de remise. Is jaarlijks het Aloysiusfeest voor onze beide congregatiën een indrukwekkende plechtigheid, dit jaar vooral is het feest onvergetelijk geweest. Des morgens om 6 uur vergaderden de congreganisten zich in de kerk. Nadat het Veni creator gezongen was, begeleid door de Harmonie der joDgens- congregatie, begon de plechtige H. Mis opgedragen door onze Z.Eerw. Heer Deken. Gezongen werd de Hollandsche Mis in den volkstoon van Adr. P. Hamers R.K. pr. Onder de H. Mis algemeene H. Communie van circa 600 congreganisten. Voorwaar treffende oogenblikken. Na de II. Mis gaf den Z.Eerw. Heer Deken krachtens bijzon dere machtiging, hem verleend door Z. H. den Paus bij zijn bezoek aan Rome in April 11. uitsluitend voor de congreganisten den PausePjken zegeu. Nog een paar geeste lijke liederen en de kerkelijke plechtigheden waren ten einde. Na den middag vergaderde de congrega nisten zich elk in hunne zalen. Bij de Jongens begon voor de leden van den hand boog om 2 uur het jaarlijks koningschietep. By het hooi halen geraakte gisteren paard en kar van den landbouwer G. van Heivoort door de dartelheid van het dier van den vonder in de Leij. Door toege schoten hulp had men spoedig paard en voertuig op het droge en bleek dit ongeval geen letsel aan het dier of schade aan het voertuig te hebben berokkend. SPRANG. Maandagmorgen ten 11 uur had alhier eene openbare vergaderiug plaats van den gemeenteraad, Alle leden waren tegenwoordig. Nadat de notulen wareu voor gelezen en goedgekeurd, werd mededeeling gedaan dat op 24 Juni 1.1. procesverbaal van kasopneming was gedaan en dat de boeken en registers in orde waren bevonden eu het overeenkomend bedrag f385,10 in kas aanwezig was. Verder deed de voorzitter nog mededee- ling, dat van het Rijk een buitengewone subsidie van f 1100 is verkregen als tege moetkoming in de kosten van het openbaar lager onderwijs. Nadat de geloofsbrieven van de heeren Maijeis en de Jong waren onderzocht en besloten was tot toelating werd de vergade ring gesloten. Donderdag j.l. vierden de echtelieden Wiltam Glavimaus en Maria vau Beek alhier hun gouden bruiloftsfeest Dauk zij de zor gen der buurtschap was de woning der jubilaren in- en uitwendig met groen- bloe men en vlaggedoek prachtig versierd en stond voor het huis een fraaie eereboog met het volgende gedicht Mocht eens zilver u versiereu Thans tooit u de Gouden kroon. Wil 't Juweelen feest nog vieren Dan de vreugd in 's Hemels woon. Reeds vroeg in den morgen kwamen de notabelen der gemeente, als de burgemees ter, de wethouders, de meeste leden van deu Raad, de bedienaren van den godsdienst, vrienden, kennissen enz. den feestvierenden hunne gelukwenschen aanbieden, welke ge- lukwenech bij velen van een stoffelijk hul deblijk vergezeld ging. In den avondstond bracht de Chr. zang- vereeniging „de Ilarpe Zious" eene serenade, welke, dank zij het fraaie weder, dat het feest begunstigde en de vlaggen in de buurt in het avondrood te fraaier deed blinken, door een groote menigte werd bijgewoond. Nadat de directeur der vereeniging in eene hartelijke toespraak de oude luidjes gefeleci- teerd had, werden voor de woning in de openlucht een arietal koren met toepasse lijker! tekst tot ieders tevredenheid uitge voerd. Een driewerf „Zij leven tang" besloot de openbare hulde, waarna de zangvereni ging nog geruimen tijd binnen vertoefde eu menig feestlied nog ten gehoore gebracht werd. Op de beste en meest gewenschte wijze eindigde deze schoone dag. Waarlijk, zoo ooit, dan werd hier bewaarheid, dat zij die goed doen, goed ontmoeten. Zelden toch is hier een dergelijk feest gevierd, waarbij de Jubilaren zooveel blijken van belangstelling niet alleen uit Sprang en de aangrenzende gemeenten, maar ook uit tal van andere gemeenten mochten ontvan gen. Zelfs heden nog, bijna acht dagen na het feest, worden nog felecitaties zoo schrif telijk als mondeling ontvangen, zoodat het voor de oude luidjes wel eeu genoegen zal zijn thans te mogen ondervinden, hoezeer het vele goede, dat zij, schoon ztlve niet rijk, zoo'n lange reeks van jaren den even- meu8ch bewezen hebben, op hoogen prijs gesteld wordt. Ook wij e'ndigen dit kort verslag met een hartehjken gelukwensch en drukken daarbij de hoop uit, dat de Heere hun nog vele gelukkige jaren mogen schenken, en de wederzijd8che familieleden tang van dat -CAPELLE. Het was Donderdag, 15 Juli, omstreeks het middaguur vau den schoonen dag, dat het somber klokgelui Verkondigde, dat wederom de dood eeu offer had opgeëischt, hetwelk heden naar de laatste rustplaats werd heen gedragen. Uit den toeloop van menschen, die op het hooren van dit gelui zich naar het kerkhof onzer gemeente spoedden, was het te merken, dat een doode werd uitgedragen, die in zijn leven zich veel achting en liefde had ver worven. Het was de Weled. Heer Hendrik Hendrikus Oerlemans, lid de firma Oerlemans Zn. wethouder der naburige gemeente Vrijh.-Cappel, wiens stoffelijk overschot toevertrouwd moest worden aan het kille graf, op den doodenakker, alhier. Plechtig, indrukwekkend, naderde de stoet van familie en vrienden, met deu treuiigeu last in hun midden, bedekt met kransen van familie, gemeenteraad en bekenden, ge dragen van uit de koets naar het gral dcor de leden van den raad der gemevute Vrijh.- Cappel, hierin ter zijde gestaan door de werklieden der firma. Steeds korter werd de afstand tusscheu den overledene an den voor hem bestemden grafkelder en steeds indruk wekkender werd de stilte der toeschouwers. Geen woorden waren hier noodig, om de gemoederen tot ernst te stemmen,, het schouwspel zelf imponeerde ouze ge dachten. Nadat de teraardebestelling had plaats gehad, nam de burgemeester van Vrijh.-Cappel het woord, om dit te wijden aan de nagedachtenis vau den overledene, sprekend over de werkzaamheden van den overledene als wethouder somdeu spr. enkele uit de vele zaken op, die door toe- doen van dezen tot stand waren gebracht. Doch niet alleen als wethouder zou den Heer Oerlemans door hem gemist worden, ook als een zaakkundig raadsman eu op recht vriend zon hij de opeug vallen plaats lang met droeve blikken aanstaren. Eindi gende met enkele woorderf van troost tot de nabestaanden, wenschte nog een ander ettelijke woorden van deelneming te spre ken. Deze spreker, die den gestorvene, sinds langen tijd mocht rekenen onder zijn beste handelsvrienden, noemde den Heer Oerlemans, een nobel man, een knap strikt eerlijk koopman, die zelfs zijn coneurrenten eerbied afdwong. Zich richtende tot de zoons van den overledene, spoorde hij hen aan, huu geliefden vader in deze na te volgen, want, dan zou het ook hen lieden goed gaan in de wereld. Als laatste woordvoerder trad nu op de Weleerw. Heer Ds. A. Brummelkamp. Zich aansluiteude bij hetgeen de vorige sprekers reeds gezegd hadden, vestigde hij in de eerste plaats onze aandacht op den ernst des levens, hetwelk altemaal ziju einde in het graf vindt. Vervolgens noemde Ziju Weleerw. het een treffend schouwspel, vooral in dit tijdperk, waarin heel dikwijls arbeiders staan naar het leven van han patroon, te zien, dat werklieden, krachtige mannen, tranen stortten bij het graf van hun patroon. Voorwaar, een bewijs van kracht, van de liefde en zorg, door deu patroon bewezen aan zijn ondergeschikten. Spr. vermaande hun deze zelfde achting en trouw, die zij hun gestorven patr jon hadden bewezen, ook te betoonen aan de opvolgers van dezen. Tenslotte wendde hij zich tot de kinderen van den heer Oerlemans, hun troostende in hun zoo zwaar verlies, door hen te wijzen, op God in den Hemel, de Vader der weezen, Die ook, in Jezus Chris tus, huo getrouwen liefdevolleu Vader wilde zijn. Alle sprekers geëindigd zijnde, dankte eeu der familieleden allen, voor de laatste eere, aan den hun zoo dierbaren over ledenen bewezen. Aan het gemeentehuis, alhier is aan geplakt de bekendmaking, dat ter secretarie lezer gemeente ter inzage ligt het verzoek met bijlagen van Jan Treffers alhier tot op richting van een slachterij. Bezwaren tegen de oprichting kunnen op 31 Juli a.s. des v.m. 10 uur teu gemeentehuizen worden ingebracht. In de kom onzer gemeente is meu druk in de weer om te geraken lot op richting van €en zangvereeniging. De alhier gevormde commissie van oud—leerlingen der O. L. S. in de Heistraat iOe Echo van het Zuiden. II. B. S.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5