Nummer 59. Zondag 25 Juli JL90y. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Tandboïïw^"^ 32 JaaigajÈg. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. HET GEHEIM VODDENRAPER U itgevee: FEUILLETON O W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Door uitsluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit als sneeuw. Suoliglitzeep scbaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor óslagenom RAOUL DE NAVEKY. Een Polemiek. Wat zelfs zij van ons zeggen. f- WMlvjjksrle en Langstraatsclie Courant, Dit Blad verse', ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.w5. Framo per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden .\an Uitgever. oen Advkrtkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. OEBRU1KS AANWIJZING ROND IEDER STUK. :j! Alweer wat nieuws I)aar komt me waarachtig het deftige Handelsblad met een nieuwe zaak aan Het beweert, dat de Burgemeester van den Haag-, Baron Sweerts, hoewel liberaal van overtuiging, aan de anti revolutionnaire partijkas bijdragen zou hebben gegeven om daardoor dr. Kuypers invloed te winnen en Commissaris te worden der Koningin. De onthullingen schijnen waarlijk tegenwoordig in de lucht te hangen 1 De eene, de groote, is pas voor 't voetlicht gebracht of de tweede, de kleinere, volgt onmiddellijk daarop. Wat Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HRT FrANSCH VAN 11G. Maar ik moet boete doen 1 riep Nerval met verheffing van stem uit, moet openlijk verklaren.... Gij hebt niets to verklaren viel Auril- lac hom op eeuen toon van gezag in de rede. Ik verlang van u noch openbare belijdenis, noch pijnlijke openbaring. Wanneer deze be- kontonis u to veel moet schokken en uw stervensuur verbitterGu, breng ik dit laatste offerGod zal het mij met de andere toere kenen. Ik keur uw stilzwijgen goed. O dat is de zelfverloochening te ver gedreven riep Nerval uit, verplet door het besef van die grootmoedigheid. Eerwaarde heer, sprak Aurillrc, zich tot deu geestelijke wendende, ik laat u alleen met eenen ongelukkige, wien de liefdadigheid laugzamerhand tot God heeft teruggebracht, en die zich thans geheel met Hem gaat ver zoenen. Gij komt toch terug vroeg Nerval. Ik beloof het u, antwoordde Aurillac. En den boeteling met den priester alleen latende, s\eeg Aurillac in een rijtuig, en liet zich naar de, rue Rodier brengen. Toen Nenal zich met den priester onder vier oogen bevond, werd hij voor de laatste mnal door dat gevoel van schramte overmees terd, dat den misdadiger de keel als toeschroeft alvorens aan den eerw. heer Bernard, wiens de.ugd hij nochtans kende, het ontzettend geheim van zijn leveu toe te vertrouwen, had van deze nieuwe zaak te zeggen Ten eerste, dat zij zeer onkiesch is een blad als »IIet Handelsblad» onwaar dig. Immers goed beschouwd, geldt het hier een gift ingeval de bewering werkelijk waar is van een particulier persoon. Of de eene partij nu een in vloedrijk oud-minister en partijgeleider is en de andere een burgemeesterhet staat o. i ieder vrij, z'n beurs open te doen en een gift aan iets te sspendeeren,» als dat iets maar geen wettelijk verboden zaak is. Nu, een partijkas is toch zeker wel geoorloofd. En ten tweede, veronderstel nu eens een oogenblik, dat die gift werkelijk gegeven was, om een gewenschte pro tectie te koopen, hoe zal echter »Het Handelsblad» dat bewijzen Beide mannen zijn niet van gisteren, om zich zoo maar door de eerste de beste redactie in de kaart te laten kijken. Echterde heer Sweerts is niet benoemd, jhr. Van Citters had de eer. De regeering kon dus geen blaam treffen- ook zelfs al mocht Dr. Kuyper bij mi nister Heemskerk de candidatuur Sweerts hebben aanbevolen. Dat staat toch zeker den heer Kuyper vrij. Neen, hoe wij deze nieuwe zaak draaien of wenden, wij gelooven met »Het Cen trum» dat het »Hbl.» het bewijs maar liever niet levert, vooral als het de con sequenties van zijne onthulling inziet. Onmiddelijk na de herstemming en vóór »de zaak* het politieke zwerk kwam benevelen werd de questie van het kies recht bijna gelijktijdig in verschillende katholieke bladen ter sprake gebracht. De Tijd, Maasbode, Gelderlander, Cen trum en Huisgezin zeiden hun meening er over, vooral belichtten ze de even redige Vertegenwoordiging. De Tijd en Maasbode drongen dit instituut op den achtergrond, de anderen haalden het naar voren. Ook de Residentiebode ver klaarde zich ervoor, doch meende, dat het er vermoedelijk niet zal kunnen ko men zonder grondwetsherziening, waar door de kiesrechtquestie wel zal moeten wachten tot het einde der vierjarige pe riode. De lezers weten, dat wij overtuigde hij nog eenen harden strijd te doorstaan, die de rouwmoedige voornemens in hem scheen te willen verstikken, en voor eeuwig zijne reeds half door den dood verstijfde lippen sluiten. Een koud zweet vloeide langs zijne slapen, terwijl een dof gereutel uit zijne borst opsteeg. De eerw. heer Bernard had te veel men- schen zien sterven om zich in die verschijn selen te vergissen. Ongetwijfeld was het lichamelijk lijden van Nerval groot, maar zijn geestelijk lijden was nog veel grooter. Nerval onderhield zich ruim een half uur fluisterend met den priester, en was juist begonnen met het omstandig verhaal van de misdaad, die zoo zwaar op zijn geweten drukte toen er nan de kamerdeur geklopt werd. De eerw. heer Bernard stond op en opende de deur. De rechter van instructie hot gerecht 1... stamelde Nerval, ten uiterste ontsteld. Mijnheer, sprak de rechter van instrnk- tie, er is oene dubbele misdaad gepleegd, en wij komen u derhalve verzoeken ons te willen meedeelen, wat ge van het voorgevallene weet. De eerw. heer Bernard nam het woord op. Kunt ge niet zoo lang wachter, mijn— heeren, tot de gekwetste de zaken van zijn geweten in orde heeft gebracht vroeg hy kalm. De rechter van instructie boog het hoofd voor den priester en trad terug, toen Nerval zich met moeite oprichtte en beurtelings de geestelijke en magistraatspersonen aanziende, terwijl een Hos zijn gelaat o.ertoog met ha perende stem zegde Ik wachtte u, mijne heeren. Zich tot den eerw. heer Bernard endend, liet hij er op volgen Ik zou juist breedvoeriger h verhaal van mijnen misdaad gaan doen, rwaarde, toen do heeren binnenkwamenn hunne tegenwoordigheid zult gij het nu b oren. De griffier haalde eenige gezegelde vellen papier te voorschijn en maakte zich gereed om te schrijven. Er ontbreekt hier nog iemand, sprak Nerval met krachtige stem, wees zoo goed vader Falot te roepen. voorstanders zijn van Evenredige Ver tegenwoordiging, maar ook zijn wij voor een zoo spoedig mogelijk ter handne ming van de regeling der sociale kwestie in casu de verzekeringswetten. Welnu, waar de feitelijke stand aldus iswat moet eerst komeneen deugdelijke sociale wetgeving of een afdoende re geling der electorale questie,^ welke laatste het eerste in onafzienbaren tijd kan tegenhouden gelooven wij, dat het èn in 't belang van den arbeider èn in 't belang van de regeering en haar meerderheid is, dat eerst de verzekerings wetten worden behandeld, om dan aan 't eind der wetgevende periode te ko men met een breed voorstel voor grondwetsherziening met E. V. en or ganisch kiesrecht. Met een dergelijke leuze zou de re geering, nadat zij den volke een practisch stel verzekeringswetten had gebracht rustig voor den dag kunnen komen. Het succes zou niet uitblijven. En hiermede kunnen we het vooreerst wel laten met over de kiesrechthervor ming te spreken. Onze lezers hebben er nu zeker wel voor een wijltje genoeg van. »De Arbeid*, het weekblad van het anarchistisch Nationaal Arbeids-Secreta- riaat had dezer dagen een hoofdartikel, waarin het volgende over de Katholieken. >Ook in den tegenwoordigen tijd be vinden zich onder de Katholieken een groot aantal geleerden van den eersten rang, meest priesters. Wat uit het Ker kelijk arsenaal komt, mag gezieu worden. Vandaar dan ook de ontzettende macht die de Katholieke Kerk kan uitoefenen Hare dienaren zwerven door alle stre ken der aarde. Men vindt hen in China en in de Zuidelijke landen van Amerika, in Rusland en Indië, in Australië en in Afrika. Wanneer de Katholieke Kerk wil, dan is zij in staat en bij machte, om een weteldwoordenboek uit te geven, doordat hare dienaren en zendelingen alle talen der wereld verstaan. Natuurlijk ieder in zijn streek. Als een voorbeeld van de wetenschappelijkheid der Katho lieken kan dienen, dat Monseigneur Nolens tot professor is benoemd van de Hoogeschool te Amsterdam, dus weder. Da voddenraper was juist teruggekeerd met Coluraba, die haar best doed om Angelie te troostoD, dcch zich aanvankelijk niet kon verklaren, met welk doel Aurillac haar midden in den nacht was komen wekken, en haar verzocht had hem te vergezellen, na haar met korte woorden het voorgevallene te hebben meegedeeld, doch weldra begon zij uit de opgewondenheid van haren vader op te maken, dat hij nog iets plechtigers verwachtte dan het afsterven van den fabrikant. Toen de eerwaarde heer Barnard Aurillac kwam verzoeken om binnen te komen, kustte deze Columba op het voorhoofd, terwijl hij zegde Bid voor mij en vooral voor haar, voegde hij er, op Angelie wijzend bij Met nauw hoorbaren tred trad hij in de kamer van den zieltogende. Zijn liefdevolle blik vestigde zich deelnemend op de ontstelde wezentrekken van den lijder doch hij achtte zieh niet meer gehouden het stilzwijgen te gebieden. In de gebeurtenissen welke elkander in de laatste maanden zoo snel waren opge volgd, herkende bij de hand der Voorzienig heid, cn eveneens als hij het unr barer gerechtigheid niet verhaast had, wilde hy haar niet tegenstreven, nu dat het uur geslagen was. Uit vrees dat zijn aanblik den zieltogende mocht hinderen, ging hij achter het hoofdeinde van het bed staan en wachtte, met de armen over elkander geslagen, op wat er zou volgen. De rechter van instructie en de kommissaris van politie hielden gespannen het oog geves tigd op Nerval, wien zij het aanzagen, dat hij hun eene pijnlijke openbaring te doen had. Hij, die met het zwaard slaat, zal door het zwaard vergaan, begon Nerval. Herinnert gij u nog dot geheimzinnige vreeselijke rechts geding, voor vele jaren bekend onder de benaming van de Brandstichting van la Villette mijnheer de rechter 1 De brandstichter heette Aurillac, ik zelf heb de instructie van die zaak geleid en die man ondervraagd. Die man bleef zijne onschuld betuigen, en die man sprak de waarheid, de schuldige was ik Gy riep de rechter verbaasd uit, bedenk om een priester. Wat jonge Katholieke Kamerleden als van Nispen in hun mars hebben, behoeft niet gezegd. Ook Aalberse is in zijn soort een kraan. De Duitsche Jezuiten geven sinds jaren een wetenschappelijk maandschrift uit »Stimmen aus Maria Laach*. Zij tellen reeds den 35en jaar gang en hebben dit tijdschrift op een wetenschappelijke hoogte gebracht, waar naar andere geleerden vergeefs snakken. Wanneer wij nagaan, wat de Katholie ke Sociale Aactie in ons land doet, wat zij uitgeeft en met hoeveel bekwaamheid hare boeken en brochures geschreven zijn, dan ook moeten wij daarin een vermaning zien, om voorzichtig te zijn met onze woordenkeus tegen de priestersof huns gelijken. Inderdaad wordt daaraan te weinig aandacht geschonken. En toch bestrijdt men een zoo machtige maar vooral een wetenschappelijk zoo sterke instelling niet met het woord Lompers* of inet spot. Spot kan vaak treffen, maar wordt bij herhaling ver velend en treft dan den spotter. Spot trouwens bewijst nooit iets.» Wat zegt men van deze woorden van zulke tegenstanders 1 Zijn zij niet het beste bewijs, dat wij op weg zijn, ja, reeds hebben overwonnen het »dompers- standpunt*, waarop onze' tegenstanders ons altijd wilden plaatsen Is het dan ook niet om te glimlachen, als daar komt een jong-liberaal propagandistje, die met een vastgeknepen knijpertje op de hoog in den wind stekende neus komt ver klaren dat al die christelijken met name de Katholieken toch eigenlijk maar aan een lijntje gedreven »kuddedieren* zijn. Het woord is afgeluisterd, zooals men weet, van een hooggeleerden profes sor Me dunkt, we kunnen tevreden zijn met dit wetenschappelijk getuigschrift vananarchisten. Werk voor Oud-Leerlingen van Lund- en Tuinbouweursussen. Bekroond Worteltjes, erwten, kropsalade, zouierspinuzie cn stamboonen. III Kropsalade. Van de kropsalade waien niet veel ver schillende soorten ingezonden. Ik zag in de eerste plaats Witte Berlijnsche, niet veel wat gij zegt. mijuheer... Gy ijlt, gij hebt de koorts... griffier... Laat de griffier mijne bekentenis optee- keuen, ik leg die gelijktijdig voor de godde lijke en menschelijko gerechtigheid af. Binnen een paar uren, outsnap ik door den dood aan het vonnis vau de eene, binnen een paar uren zal de andere mij de laatste pogiDg toerekenen, die ik doe, om eene onschuldige in zijne eer te herstellen Ik whb afgunstig op het geluk, op den voorspoed van Aurillac. Ik haatte hem ora zijnen rijkdom, om zijn vlek- loozeu naam. Ik besloot hem in het verderf te stortten Een ellendeling, die door eene recht vaardige vergelding der Voorzienigheid mij den doodsteek toebracht, na mijn huis in brand gestoken te hebben, werd door mij belast om de magazijnen en werkplaatsen van Aurillac in asch te leggen. Hoe goed die euveldaad gelukte en welke de gevolgen waren, is nu maar al te bekend. Men beschuldigde den ongelukkige, zijn voordeel te hebben willen doen met de hooge assurantiegelden te trekken, alles liep samen om zijne schuld te bewijzen en noch zijne betuigingen van onschuld, noch de getuigenissen van zijne vrienden, noch de vlekkeloosheid van zijn vroegereu levenswandel vermochten den ongelukkige voor de onteeren de, onrechtvaardige veroordeeling te behoeden. Nerval hield oven op en rook aan zijnen met een opwekkend vocht besproeiden zakdoek. Geen der aanwezigen verbrak de stilte. Gij gelooft mij nu. hervatte Nerval, en begrijpt het overige Camourdas, mijn ver dierlijkte medeplichtige, stelde zijne geldelijke eischen steeds hooger, ik ontsloeg mij van hem, door hem te dosn opaluiten op eene hoeve by Molun, doch hij heeft gelegenheid gevonden te ontsnappen, eu woedend, dat h«m het bewijs van mijne medeplichtigheid ontno men was, heeft hij mij ten minste willen straffen, door mij onder de puinhopen van mijn eigen huis te doen omkomen... Zijt gij bereid deze verklaring te onder teekenen vroeg de magistraat. Nerval richtte zich met moeite overeind- De priester boog zich over het bed en ondersteunde hem in zijne armen. Moed gevat fluisterde hij. Nerval teekende de papieren, en daarna verschillende van Rotterdammer blank, Zwiju- drechtsche. Ook waren er eenige nog wei nig bekende soorten nl. Bonte forellen en Wonderkrop. Het was voor de jury geen zware taak. Een der inzenders had ver schillende soorten ingezonden, die alle stuk voor stuk grooter, vaster en van binnen geler en malscher waren dan de andere in gezonden kroppen. Die inzender bleek ook een der weinigen, die eenigszins afwijkend van de gewone bemest had Uit ziju later ingezonden mededeelingen bleek, dat bij had gezo.gd voor een lossen, vetten grond en al zijn kropsalade daarenboven bemest had met 4 KG. patentkali, 6 KG. superphosplmt en 2 KG. chilisalpeter per Are. Volgens hem was dat de beste wijze van bemesteu. De patentkali en het superphos- phaat had hij reeds vroeg zeer zorgvuldig ondergeharkt op den grond, waarop hij later de kropslaplanten zou uitplanten. Het chilisalpeter had hij zeer voorzichtig tusschen de plantjes gestrooid. De verschillende in zenders, getroffen door dezen prachtiger! uit slag, namen zich natuuurlijk voor het vol gende jaar deze bemesting met kunstmest ook eens te beproeven. IV. Zomerspinazie. Er was gewoon breedblad-spinazie en men kon ook de z.g. Nieuw-Zeelandsche (Tehra- gonia expansa) opmerken. De laatste kreeg inderdaad den prijs. De inzender meldde het volgende Deze betrekkelijk nog nieuwe bladgroente, die we gedurende den zomer kweeken om de bladeren als spinazie te gebruiken, is wel waard eens besproken te worden. De nog al dikke zaden worden in Maart in een warmen bak ter kieming gelegdwanneer ze later een paar blaadjes gemaakt hebben, zet men ieder plantje afzonderlijk in een z g. stekpotje. Men houdt ze gedurende al dien tijd onder glas en geeft ze later, wan neer ze de aarde van het stekpotje door- woeld hebben, een grootere van 10-18 c.M. middellijn. Men houdt ze hierna nog eenige dagen onder glas en geeft ze dan een plaatsje vóór een schutting. Hier blijven ze zoo lang in potten staan, totdat het weer toelaat ze in den vollen grond, op de bedden dus, uit te planten. Zs vragen een flink bemes ten grond en een vochtige standplaats. Ik heb deze door u bekroonde zomerspinazie bemest met 8 KG. chilisalpeter, 3 KG. patentkali en 5 KG. superphosphaat per Are, behalve de gewone stalbemesting. De met eene matte stem den man roepende, die achter zijn hoofdeinde stond, sprak hy Aurillac, herneem voor allen eenen naam, dien ik alleen heb bezoedeld, eene eer, waaraan gij nimmer te kort gedaan hebt. Zijt gij Austin Aurillac vroeg de rechter van instructie, zich tot vader Falot wendende. Ja, autwoordde de voormalige veroor deelde, ik ben Austin Aurillac, op wien een onteerend vonnis rust. Uit de galeien ont vlucht, onder een valschen naam verborgen, heb ik mij sinds mijnen terugkeer in Parijs geene rust geguud voor aleer ik deu wareu schuldige had opgespoord. Hij heeft zich zelveu aan u kenbaar gemaakt. Gij kendet hom en bewaarde het stil zwijgen. Aurillac verklaarde in weinige woorden den pijnlijken en neteligen toestand, waarin de liefde van zijnen zoon Max voor de dochter van zijnen doodsvijand hem geplaatst bad. Ik was gewoon te lijden, hernam Aurillac. Er ontstond een oogenblik stilte. Eensklaps stond de rechter van instructie op, en op Aurillac toetredende, Bprak hij Geef mij de hand, mijnheer Gij zijt een held Aurillac was diep ontroerd, toen hij de hem zoo edel geboden hand in de zijne drukte. Gerechtigheid zal u geschieden, sprak de rechter en de wereld zal vernemen... Niets 1 viel Aurillac hem in de rede, ik verlang niets van dien aard, geen officieel eerherstel, geen tweede rechtsgeding, dat inyne nagedachtenis schoon wascht... Ik verlang Blechts de vrijheid, en ik houd mij overtuigd dat gij mij die zult laten, de liefde myner kinderen is genoeg... Thans keerde Anrillac zich tot Nerval. Sterf in vrede, sprak hij, gij hebt nu gedaan wat menschelijker wijze mogelijk was om uwe misdaad uit te hoeten ik vergeef u uit den grond mijns harten al mijn lijden 1 Open nu de deuren verzocht Nerval. Nauwelijks had de eerw. heer Bernard aan bet verlangen van den stervende voldaan, of Angelie stortte luid weenond de kamer binnen, gevolgd door Mnximiliaan, wiens droefheid, hoewel minder luidruchtig, niet minder groot was.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1