Nummer 60. Donderdag 29 Juli 190i*. 32 daaigaeg. Toegewijd aan HandeS, Industrie en GemeentebeBangen. Eerste Blad. 'liifDElrlm P A L J A S AITOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. f Uitgever: FEUILLETON WAALWIJ K. Telefoonnummer 38. De wasch, U ziet Ssct, is groot, doch is door de zuivere zeep het werk gemakkelijk. Suolightzeep scbaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor oslagenom Wek ettliomv aau Den X mvcfijlujl'a t«<). De Echo van het Zuiden, Waalwpsclic en Laifstraalsrht Courant, Dit. Blad verse! ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Ecr> Qfsoto Vv fn t vjoir.i-j Vvor'-t. Zuivero Zoou Het «Dagbl. van Noordbr.» bevat het volgende interessante artikel In de Statenvergadering is 't Donder- dag erg levendig toegegaan. Van tien tot vijven heeft men vergaderd en boe Al maal debatteeren over de honderd en een kwesties, welke op zoo'n dag aan de orde komen. Wel gaat 't tegenwoordig anders dan vroeger Toen we voor 't eerst op de Staten vergadering kwamen, jaren geleden, in de oude zaal, welke, volgens 'n des kundig onderzoek, op invallen stond, kwam 'n geroutineerd Statenlid ons tegemoet. Wat komt gij hier doen Verslag maken. Maar hier is weinig werk voor 'n verslaggever. De aanhangige zaken wor den alle in de zes afdeelingen behandeld, dan volgt het schriftelijk debat en hier, in openbare vergadering, werken we meestal zonder stemming of rliskussie de agenda af. Inderdaad, zoo ging het in dien tijd. Maar allengs is het anders geworden. De menschen beginnen belang te stellen in alles en nog wat, ook in hetgeen wordt verhandeld in de Staten hunner provincie en de Statenleden merken dat natuurlijk wel. Zij beraadslagen nu meer in 't openbaar en halen de diskussies uit de afdeelingen dikwijls nog eens op. Vechten onder de oogen van het publiek nog om 'n zaak, die in de afdeelingen reeds verloren scheen. En daar doen ze wel aan. Over het algemeen mag het bestuur onzer provincie worden gezien door heel de wereld. Hoe meer ervan aan den dag komt hoe beter. Men scheldt ons in het Noorden geregeld voor donkere Zuider lingen, maar de Staten van ons gewest kunnen aan vele kollegaas uit het Noor den een voorbeeld geven. Hier waren de tollen reeds afgeschaft, toen men elders nog niet eraan dacht. Wij bezitten een wegennet, dat in geen der provin cies haar wedergade vindt. We besteed den tonnen gouds aan de verbetering onzer waterwegen, aan het aanleggen van nieuwe. En nog is de staat onzer financiën zoo, dat er altijd overschotten zijn en de heer Mr. A. Smits Donderdag nog eraan kon herinneren, dat het mil- lioen voor de Maasmond uit de gewone uitgaven is betaald. En nu is Noord-Brabant de eerste, waar een grondig onderzoek wordt in gesteld naar de mogelijkheid tot op richting eener electrische Centrale voor de geheele provincie. Als het zóóver eens komen kon 1 Eerlijk gezegd kunnen wij ons niet precies voorstellen, wat zoo'n Centrale zou kunnen leveren. Overal licht en drijf kracht In alle steden en overal op het Van „DE ECIIO VAN I1ET ZUIDEN." OF 2) Alles duidde bij haar de bloeiendste gezondheid aan. Zij was eeue dier sterk gebouwde vrouwen die zonder veel moeite, don last van het awervendo leven met do plichten van het moederschap weten te paren. Wat het jongsken betreft, dit geloek tevens op vader en moeder het had groote blauwe kijkers, gelijk deze laatste, do bruine huid en de welige zwarte haarlokken van don vader. Hij droeg den naam van zijnen vader Willem, en zou later misschien wel Willem II betten, want die zwerversfamiliën vormen reeksen of dynastieën, juist gelijk do vorsten huizen. In afwachting had Willam I, die nog niet van ziu was zijn koninkrijk af te staan, den kleinen met den bijnaam van Belphégor ver eerd. Hij hield veel van het duivelsche uitzicht van dim naam „Dames en Heeren, heden i zult gij getuigen zijn der buitengewone kuust- grepen van don jongen Belphégor 1... Treed nader, Belphégor, en toon aan liet edele ge zeischap hoezeer uwe talenten reeds ontwik keld zijn 1" Die weinige woorden brachten altijd enn gewerschten uitslag op de aanwe zigen voort. Die kleine achtjarige snaak was ook een ware duivel slim en rap gelyk een aapje, verstandig en schalksch gelijk meestal de kinders van kunstemakers. Hij was de roem en de hoogmoed van den „meester,, die hem met gansch vaderlijke zorg opkweekte, minder |Om den kleine tot eene broodwinning temaken, don wel uit liefde voor de kunsten en om platte land Zóóveel stroom, dat weldra sierlijke electrische trams de zwartbe- rookte stoomtrams zullen vervangen Dat het grootbedrijf in de steden en de klein-Industrie op het platteland erdoor zal kunnen bediend worden Dat de boer zijn dorsch-machine, de schoen maker zijn zoolen-pinner, de polderbe sturen hun watermolens electrisch zullen kunnen laten draaien Wat zouden we in één slag een eind vooruit springen op allerlei gebied 1 Maar 't is zoover nog niet. Natuurlijk niet zulke enorme ondernemingen stampt men maar niet een twee-drie uit den grond. Gedeputeerde Staten echter, en in 't bizonder de Voorzitter, hebben blijk gegeven van energieke voornemens. En dus hopen wij, dat het onderzoek, waarvoor een krediet van f 5000 is uit getrokken, spoedig zal worden begonnen, want 't is waar, wat verschillende spre kers hebben betoogd de tijd dringt. In Breda hangen plannen, in Tilburg, in Den Bosch. Heel de Peel verheugt zich in het vooruitzicht van een electrische Cehtrale. Al deze plannen zullen natuur lijk rekening houden met de voornemens der provincie. En dus mag de provincie niet op zich laten wachten. Vreemd is het gegaan in de Staten met deze krediet-aanvrage. Er is een Rapport van een Amster- damschen ingenieur Verhoeckx omtrent een groote electrische Centrale. Gede puteerden vonden het stuk dadelijk 't aankijken waard, en legden het ter visie. Pientere statenleden bestudeerden het, stelden voor een deskundig onderzoek te laten verrichten voor f 2000.— Kan niets van komen, zei de Kom missie van Rapporteurs. Nu moet men goed weten, wat dat voor 'n lichaam is, zoo'n kommissie van Rapporteurs. Zij bestaat uit de Rappor teurs der zes afdeelingen zij wordt ge acht de meening te verkondigen, die in de afdeelingen heeft geheerscht. In vele gevallen is haar advies beslissend. En toen de heer van Loon, ondanks het afwijzend advies der Kommissie van Rapporteurs toch zijn voorstel aan 't verdedigen ging, voelde hij wel, dat hij tegen een stevige oppositie moest op tornen. in hem een waardigeu opvolger te vinden wanneer hij zelf dit vak zou moeten vaarwel zeggen. En die goochelaars reisden van stad tot stad, vau dorp tot dorp, terwijl zij zooveel vertooningeu mogelijk gavon. Nu eens sliepen zij in de eene of andere schuur, of op dan zolder der uitspanningen dan weer brachten zij den nacht onder den blooten hemel door of betaalden met hunne kunstjes de gastvrij heid welke men hun aanbood. Zoo leefden zij jaar in, jaar uit, zonder den voorbijgevlogen dag te betreuren of zich om den volgenden te bekommeren gansch on verschillig van welken kant de wind kwam, of naar welke zijde de politieke gebeurtenissen overhelden smakelijk eten en smullen, als de opbrengst der vertooningeu het toeliet en deemoedig vastend, als de rekening 0 beliep. Vrij als de vogeltjes in de lncht, leefden die liodeu gelukkig in hun lot, altijd tevreden hun brood met het vermaak der anderen te kunnen koopen, fier over hun ambacht en zoo innig aau elkander verkleefd, alsof zij een eigen haard en een familiedak bezuteu. Juist wareu de ontvangsten redelijk goed geweest te Iionfieur. Den voorgaanden dag was het markt geweest en de loeren, even als de matrozen der haven hadden, zooals men gewoonlijk zegt, moedig den geldbeugel aangesproken. Ook was Willem nooit beter geluimd geweest. Hij stond de eerste van de tafel op, tuimelde drie, viermaal rond en riep Drommels moederken, wat was de kookpot lekker vandaag. Ik wenschte van harte dat de koniug er zulk eenen had. Een waar festijn van Balthazar Maar wij moeteu niet al te zelfzuchtig wezen. Wij hebben twee personen vergeten Belphé gor, wie hebben wij niet gediend 'i zeg me dat eens. Het knaapje, alhoewel eenigzins gewoon aan die onvoorziene vragen van zijnen vader, raakte soms ook wel eens van zijn stuk. Hij legde zijne vork neer, keek eens rond en antwoordde met zijnen mond vol eten De beestjes, vader. De beestjes, vader, herhaalde Willem, het klein stemmeken van het jongsken na— Intusschen ging dat werk hem goed af. En bleek de Kommissie van Rap porteurs toen het aankwam op 't afweren, van des heeren Van Loon's klemmend betoog, niet veel op mars te hebben. De een na den ander kwam den heer van Loon bijspringen, Mr Smits en de heer Rombouts drongen zelfs aan op ver hooging der krediet-aanvrage. Zoodat, toen de Voorzitter de pauze aankondigde vrij algemeen aan het voorstel-Van Loon succes werd voorspeld. Men ging koffiedrinken. De heer Mr. Loeff schijnt erg zwarte te hebben ge nomen. Tenminste, het was al somber heid, wat hij over het voorstel-Van Loon henengoot. En de Kommissie van Rap porteurs greep aanstonds moed en sloot zich aan bij den heer Loeft. De heer Van Loon, onder den indruk wijzigde zijn voorstel- Mannen van meer parlementaire erva ring echter zagen dadelijk, dat de heer Van Loon al te snel was teruggetreden men trachtte hem op te monteren, zag eindelijk in, dat hij niet een tweeden keer zijn voorstel wijzigen kon en nam het over. Nu gebeurde er iets wonderbaarlijk». Het eerste lid dat stemmen moest, riep tegen. Hij bleef de eerste en de eenigste tegenstemmer. Heel de kommissie van Rapporteurs en ook de heer Loeit stemde voor. De heer Loeff had tenminste nog een poging geéaan om zijn stem te verklaren; de heer Van Schendel, die namens de commissie van Rapporteurs het woord had gevoerd, liet ons voor het raadsel staan, hoe men tegen een voorstel spreken en er voor stemmen kan. Intusschen is er een krediet van f 50C0 geopend voor een electrische kommissie. Of deze het oprichten eener electrische Centrale zal bevorderderen ol de kwestie doofpotten, is een vraag voor de toe komst. Laten we ons voorloopig ver heugen, dat de zaak wordt aangepakt en vooral dat de heer van Loon scherp heeft doen uitkomen, hoe zoo'n Centrale als ze mogelijk is, voor heel de provincie zal moeten dienen en niet voor een deel- Dat is wel de taak van bestuurslicha men, om te trachten het algemeen belang ie paren aan het bizondere. Hier kan dit uitkomen, door te beletten, bootsend. Flink geantwoord, kereltje. DaB riep hij den hond Hier, Spits 1 bedank uw jongen meeBter voor zijne goedhartigheid. De poedelhond stond recht op zijne achterste pooteu en bewoog den kop als wilde hij Belphégor groeten. Toen hij terug op zijne pooten viel, hapte hij smakelijk eon kleine hutspot dien Katrien zelf hem in haren schotel hnd voorbereid, met hetgeen er in den ketel gebleven was. En gij, mijn arme Cadour, zei Willem, terwijl hij den ezel over den rug streek, krijgt gij dan geene soep Maar wacht eens even, ik heb nan u gedacht ik zal u ook wat lekkers geven. Hij haalde uit do koets eenen zak met zemelen gevuld, eu goot er een deel van in eeu houten schotel die hem gewoonlijk diende om kunstgrepen van evenwicht uit te oefenen. Da ezel 8nuifde deu reuk eens op, en be tuigde zijue dankbaarheid door den goeden blik dien hij zijnen moester toewierp. Nu is iedereen gediend, riep Willem Maai ik zou haast nog iets vergeten, 't Is niet voor den weerlicht dat wij in Normandiö dat luilekkerland zijn! En ons nagerecht dan Van uit het diepste der koets, welke waar achtig eene echte stapelplaats was, haalde hij nu eenige frissche, blozende appelen voor. Pak aan, kleine, en geef den diksteu aan moeder, riep hij, terwijl hij twee appelen toewierp aan Belphégor, die ze heel handig wist te vangen. En nu, wat haastig, en 1 waut er blijven ons nog al eenige uurtjes af te loopen, voor aleer wij te Pont-l'Evèque zijn. Het is weldra middag en wij moeten vóór den avond aan komen. Ik ga alles inpakken... Daar klonk nu een kindergeschreeuw. Zoo l ons kleintje wordt wakker en vraagt ook haar nagerecht. Katrien stond op om het kind te gaan nomen, maar Willem was haar vóór geweest en op zijne forsche armen schommelde hij het wichtje, of deed Jhet boven zijn hoofd dansen om zijn schreeuwen te beletten. Pas op, Willem, gij zult het kindje pijn doen, zei de moeder. Vrees niet, ik ken dat werkje. dat een onderneming de voordeeligste gedeelte onzer provincie uitzoekt en de andere verstoken laat. Links en rechts moet worden geholpen of wil men 't meer verstaanbaar ooste lijk en westelijk Noord Brabant. Onze provincie is nu eenmaal langer dan ze breed is en het gevoig daarvan is misschien, dat ze aan beide einden wat doorzakt. Niet zoo erg, dat er ge vaar is voor afknappen van het middel punt maar toch wel zoo, dat men in het midden de beide uiteinden van tijd tot tijd zoo'n beetje moet optrekken. De Staten hebben deze taak goed begrepen in zake het stichten eener electrische Centrale en ook bij de vraag, of de twee zuivelconsulenten in Eind hoven moeten blijven wonen. Dat is ook eigenlijk al te gek, dat de beide consulenten in één hoek der pro vincie samen hokken. Gevolg ervan is natuurlijk dat de boeren in het Oosten het meest van de heeren profitceren. En toen daar vroeger jaren al eens over geklaagd is, was 't antwoord steeds, dat het Westen de consulenten even druk zou kunnen ontbieden als het Oosten- Alles goed en wel, zei de heer Spit zen maar wat kan, gebeurt daarom altijd niet. Aanzien doet gedenken. Als eeu der twee consulenten zich in het Westen vestigde zou hij drukker worden ontbo den door de boeren van Baronie. De hee^ van den Heuvel deed nog een poging om de consulenten beiden in Eindhoven te houden. En daarbij zei hij natuurlijk niet, dat het Oosten zich zoo wel bevond met de beide consulen ten in zijn midden maar hij verschool zich achter de Regeering, die ook sub sidie geeft. Alsof de Regeering, als ze gewezen wordt op de malligheid, dat de beide zuivelconsulenten van Noord-Brabant in één uithoek der provincie zijn verstopt, zich niet haasten zou een der twee uit het Oosten weg te halen. Wij vertrouwen, dat de heer Spitzen het volgend jaar niet opnieuw op dezen wantoestand zal behoeven te wijzen. De voorzitter zal zorgen, dat men in den Haag wordt ingelicht. En aan het Departement van Land bouw is men gewoon door te tasten. Gij gaat toch zeker met haar geene kunsten verrichten Wel neen vries niet, zeg ik u Go ziet wel dat het spel de kleine aaustaat. Ze is toch zoo lief Hot evenbeeld van hare moeder... Hot zal later eene flinke meid zijn Waarlijk, het kind hield op met schreien en lachte zoo hartelijk, gelijk de kinderen van dien ouderdom dit alleen kunnen doen. En de vader, opgetogen, schommelde maar altijd voort. Maar het duurde niet lang of de water landers waren daar terug. Dan gaf Willem haar eindelijk aan Katrien over. Middelerwijl hield Willem, geholpen door Belphégor, zich onledig met de voorbereid sels der afreis, na het vuur nog eens opge stookt te hebben met het droge hout dat er was overgebleven. Ondanks baar uiterste armoede, leverde dezo zwervensfamilie op dit oogenblik het schoonste tafereeltjo van huiselijk geluk op, dat ooit een schilder kon droomrn. Te midden van het woud, in die grijze lucht, zachtjes door de bleeke winterzon bestraald; iu die doodsche eenzaamheid, waar van de stilte slechts nu en dan onderbroken werd door het gekras eener raaf, die moeder die haren zuigeling tegen het hart drukte die sterkgebouwde mau die alles voorzichtig opvouwde en inpakte, ouder het zingen van een lustig lied die Bchalksche kleine, die met idle tanden iu ziju appel beet,die hond welke roud hem huppelde, die ezel welke heel pro zaïsch zijne maat zemelen opkauwde in af wachting dat hem het garreel over den nok werd gelegd, dit alles leverde een dier prach tige tafereelen op, zooals de meesters der Vlaamsche school ze he6l dichterlijk uit bet werkelijk leven weten te grijpen... Eensklaps bleef Spits voor zijnen jorgen meester staan hij stak de ooren op, kwispelde met den staart, Bnoof de lucht in en verdween, gelijk een pijl uit den boog in het dichte kreupelhout. Daarna hoorde men hem in de verte blaften. Wat mag dat zijn, riep Katrien, die zich zoo gemakkelijk verontrustte. Bah zei Willem, hij zal het een of ander wild opgespoord hebben, misschien eenen haas of een konijn. Zoo ik niet vreesde van sDcht te staan mat de heeren der politie, de gendarmen zooals men nu zegt, dan zou ik wel halsstroppen gespannen hebben en, had ik een haasje kunnen vangen, wij zouden er eens leki eer aan gesmuld hebben. Maar, zou ik betrapt worden, het zou mij te duur kosten, zonder te rekenen dat het beestje mij zou ontnomen worden, vooraleer de pan te zien... De hond blafte immer voort. Eenige oogenblikken daarna kwam Spits in volle vaart aangeloopon, sprong van den eene naar den andere en^trachtte, door zijne gebaren en zijn gebrom te doen verstaan wat het beest, och arme, niet zeggen kou, te weten dat er in het bosch iets buitengewoons gebeurde. Dan hoorde men het gekraak van droge takken en het gewrlemebder bladeren onder het drukken van een zwaren manstap. Een man kwam uit het kreupelhout te voorschijn. Op eenige stappen van de legering der goochelaars, bleef hij staan en bezag onrustig de menschen die vóór hem stonden, dan keek hij angstig achter zich, alsof hij vervolgd ware geweekt. Spits sprong blaffend voor hem rond. Eerst was het gezin van Willem onaange naam verrast. Het uiterlijk van dien vreemdeling was niet aantrekkelijk. Zijn gelaat was krampachtig getrokken en zijne oogen verwilderd. Hij had een groven vilten hoed op het hoofd en was in een wijden mantel gehuld, waaronder hy iets scheen te verbergen. Was het een dier stroopers die iu de velden en eenzame plaatsen rondzwerven om de on gelukkige reizigers aan te vallen en hun de beurs of het leven to vragen Op de beurs vau den goochelaar zou hij, om goede redenen geene aanspraak maken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1