DIENSTBODE. Keukenmeid, eenR.K. Keukenmeid WIïSïBSSfEE. J. B. F. VAN GILS, DE VERKIEZING TE RUMSOONK. VERWACHT/ Anthraciet. Notaris RANT Advertentiën. NET MEISJE, A, C. Trommels. Frankrijk, Duitschland. Spanje. Zweden. Engeland. Ingezonden stukken. Kleine Advertentiën. MACHINAAL BREIWERK. F. van Tilburg, Gevestigd te Waalwijk: publiek verkoopen Bij onze eerste bespreking van »de lijst van stukken* hebben wij reeds een en ander gezegd over de provinciale Begrooting wij behoeven nu niet in her halingen te treden. Men weet, dat de financien der pro vincie er maar goed voorstaan het weg geld dat netto f 170.000 opbrengt, heeft het evenwicht hersteld en de verhooging der opcenten is weer afgeschaft, wat den belastingbetalers de som van f 39000 scheelt. De heer Mr. Smits, Oosterhout, zette uiteen, dat de opbrengst van het weg geld geheel verdwijnt in de kosten van ♦vegenonderhoud en hij gaf verder een nieuw denkbeeld aan de hand om de gemeenten het onderhoud harer wegen te vergemakkelgken. Dat is inderdaad een punt van belaDg. Als 'n gemeente een weg noodig heeft, dan klopt ze bij Prov. Staten aan om subsidie. De provincie geeft geld, de weg komt er, maar.... wordt niet on derhouden. En de klachten over den slechten toestand van gemeentelijke we gen worden als 'n stroom in het najaar, cij rijzen en rijzen. Nu wil de heer Smits, dat de provincie alle wegen zal onderhouden en dat de gemeenten dan dit onderhoud aan de provincie in den vorm eener jaarlijksche vergoeding zullen betalen. Het lijkt ons een praktisch denkbeeld en de overwe ging waard alleen is het jammer, dat er geen kans schijnt te bestaan om het doorgevoerd te krijgen voor alle bestaan de wegen. Enkel op de nieuwe zal het misschien worden toegepast. VERSLAG der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk betreffende den toestand van den handel, de nijverheid en de scheep vaartover het jaar igo8. Land- en Tuinbouw, Veeteelt en Nijverheid in de Boven-Langstraat Vlijmen-tlaarsteeg enz. De veeteelt in deze streken gaat niet best vooruit. Hoofdzakelijk is dit het gevolg van de duurte der wei- en hooi landen. Vreemde pachters dreven de prijzen der hooilanden zoozeer op, dat men dit jaar voor denzelfden prijs als vorige jaren slechts de helft hooi of gras had. Intusschen is echter de gemeente Vlijmen krachtig begonnen aan ontginning en verbetering van wei- en hooilanden, hetgeen voorzeker den landbouwstand ten goede zal komen en waarvoor een woord van lof aan het gemeentebestuur niet mag onthouden worden. Het Bossche Veld, wij schreven het reeds meermalen, wordt, evenals andere polders, door het achterwege blijven der overstroomingen steeds schraler. Veeziekten, o. a. miltvuur, kwamen enkele malen voor. Van de mestkalveren stierven er verscheidene. De prijs der mestkalveren was be vredigend, die der vette varkens liet te wenschen over. Het erwtengewas was minder voor spoedig en winstgevend dan andere jaren. Door den drogen zomer dikten de peulen ineens aan, werd de toevoer ter markt op eenmaal te groot en als gevolg daarvan de prijs middelmatig. Toch worden voor de erwtenteelt ieder jaar al meer velden in beslag genomen. Het boonengewas dat hier van minder beteekenis is, mislukte ook dit jaar weer zoo goed als geheel. De aardappeloogst was niet voordeelig; voor den handel werden er minder dan vroeger verbouwd. De prijs liep van f 1,75 tot f2,25 per hectoliter. Kruisbessen leverden een matig be schot de handel hierin was minder vlug en de prijs liep van 6 tot 10 cent per K.G. Frambozen mislukten bijna geheel. De prijs, die nooger was dan verleden jaar, bedroeg 12 cent per K.G. Van de zwarte bessen was de opbrengst eveneens schraalde prijzen wisselden af tusschen 8 en 12 cent per K.G. De roode bessen gaven een goeden oogst, doch nu waren de prijzen weer minder dan gewoonlijker kon slechts 6 a 8 cent per K.G. bedongen worden. De aspergeteelt, waarop langen tijd veel hoop gebouwd was, wordt minder. De landbouwers schrikken voor het vele werk aan het steken verbonden, terwijl de prijs sinds jaren afneemt. Dit jaar was de markt geregeld 30 ets. per K.G. De rogge, die slechts op de heide gronden voor eigen gebruik -wordt ver bouwd, was niet al te best, wat hoofd zakelijk aan den drogen zomer is toe te schrijven. De hopteelt, die reeds enkele jaren kwijnde, schijnt weer eenigszins te her leven, zoodat de aanleg van hopvelden weer geleidelijk toeneemt. Nog altijd wordt voortgegaan met het aanleggen van bandhout, dat een goeden geldelijken opbrengst levert. Naast den land- en tuinbouw, maakt het mandenmakersbedrijf een hoofdmid del van bestaan voor deze streek uit. In de laatste jaren is de bedrijvigheid in deze industrie zeer toegenomen, hoofdzakelijk door den export naar Engeland, Duitschland en Frankrijk. De andere hier gevestigde industrieën zijn van gering belang en gaven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Verslag van „Neord-Braband", Maatschappij van Verzekering op het Leven: Gevestigd te Waalwijk. Opgericht 8 Maart 1843. Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 15 Juli 1895. Commissarissen van »Noordbraband« Maatschappij van verzekering op het leven te Waalwijk, verklaren de Rekening en verantwoording over het per 6 April 1908 eindigende 65e boekjaar met de daarbij behoorende boeken en verdere schrifturen te hebben onderzocht en alles in orde te hebben bevonden. Wij hebben ons overtuigd van de aanwezigheid der op de ballans vermelde effecten (koers 4 April 1908) en andere waarden, terwijl uit eenen door de Directie van de Nederlandsche Bank geviseerden staat, een depót van de bij die bank in open bewaring berustende fondsen ter waarde van f515,755, effectief is geconstateerd. Voor wat de controle van beheer en boekhouding verder betreft, verwijzen wij naar de desbetreffende verklaring van den heer L. van Rhijn, accountant te Rotterdam en voor wat de wiskundige controle betreft, naar de verklaring van Mej. H» F. Landré, wiskundige te Am sterdam. Waalwijk, 26 October 1908. liet kanaal orer gevlogen. De Fransche bladen zijn errol van Een Franschmau is naar Engeland gerlogen Louis Blériot, zeven-en-dertig jaren oud, leerling van de école des arts et manufactures te Parijs, heeft al lang zich toegelegd op de vliegkunst de helft van den Osiris prijs van 100,000 francs is hem indertijd toe gekend door het Instituuten alvorens het ministerie van opeubare werken te verlaten, heeft minister Barlhou nog het besluit geteekeud, waarbij Blériot tot ridder en bet Legioen van Eer is benoemd, en uitvoering eener bijzondere wet, welke de bevordering ook der luchtscheepvaart bedoelt. Hij heelt nu den Daily-Mail-prijs verdiend. Blériot kwam thans met zijn jëroplane, nadat een andere Fraiischman, Blanchard, den len Januari 1785, het Kanaal in tegen overgestelde richting, van Dover naar Calais, is overgevlogen in een ballon, Lodewijk XVI heelt dien Blanchard daar toen een rente van 1200 lires voor toegekend en de stad Galais maakte den man eereburger. Den 15en Juli heeft Blériot den „prixde voyage* verdiend door van Etampes naar Orléans te vliegen, 40 K.M. Zijn machine is klein en lichtzij weegt 250 K.G., den bestuurder en alle rantsoen erbij begrepen. De motor ontwikkelt 24 paardekrachten. De oppervlakte is 14 M. Het weer was guustig, Zondagochtend te SangattG. Blériot had den torpedojager Escopette gewaarschuwd eu tien minuten later vloog hij weg en kwam 50 meter boven de zee, van waar hij eeu geruststel lenden groet zond aan zijn vrouw, die op de Escopette was en den koning der lucht naoogde. Weldra zag zij, zag niemand hem meer. Hem bij te houden, zooals een andere boot Latham heeft gedaan was der Escopette niet mogelijk. Ook Latham schouwde Blériot na. Om 5 uur 10 deed hij zijn boot waarschuwen, doch de wind was na Blériot's vertrek op gestoken Latham durfde niet meer. Om acht uur was het weder zóó slecht, dat hij zijn aeroplane opbergde. Na met bevallige daling van de rotsen te zijn afgevlogen, is Blériot aldaar op 50 st 80 M. boven de zee gebleven. Hij is zoo onverwachts vertrokken, dat de booten, die haar fluiten zouden hebben doen hooren, gezwegen hebben. Slechts had hij één vriend aan den Engelschen kant, die daar op de wei van Northfall, bij het slot van Dover, wenkte met een Eransche vlag. Hoewel de wind sterk was, Is hij veilig neergekomen ook het toestel heeft bijna niets geleden. Om 6 uur 50 is de Escopette te Dover aangekomen. Blériot had den voornacht te Calais door gebracht in een hotel en was om halfdrie gewekt door zijn vriend Leblanc, die kwam zeggen, dat het weder gunstig was. Per auto was hij weldra bij zijn toestel en de helpers werden met een revolverschot gewekt. Heel het plaatsje was op de been. Na enkeleQ proeven boven het land, verklaarde Blériot te zullen vertrekken. Te Dover hebben slechts weinig menschen de aankomst en het dalen van Blériot gezien. Men was er gansch niet op voorbereid. Stoombooten in het Kanaal zouden haar stoomfluiten laten spelen om de aankomst van een vliegtuig aan te kondigen, maar de vlucht was een overrompeling. Slechts enkele persmannen en soldaten verwelkomden Blériot. Deze had zich te voren geen landingsplaats uitgezocht. Hij zag een man op een grasveld achter het oude kasteel met een Fransche vlag wuiven en zette op hem koers. Behalve het splinteren van wat hout werk leed liet vliegtoeetel geen schade. In de gisteren in de Kamer voorge lezen verklaring wordt gezegd, dat het kabinet zal blijven volgen de politiek van hervor mingen, vrede en vooruitgang. Het zul on schokbaar trouw blijven aan het bondge nootschap en de vriendschapsbanden. Het zal volharden in de politiek van liet vorige kabinet, waarvan dc bedoelingen vredelievend en oprecht waren. Het zal zich bezighouden met een organieke omwerking van den toe stand der marine. De regeeriüg vraagt spoedig de begrooting aan te nemen. Zij zal trachten gedurende dit wetgevend tijd perk te doen aannemen de werklieden pen sioenen. Het is de plicht der republiek het stelsel der sociale verzekeringen over alle arbeiders uit te strekken, maar de republiek vraagt hun de wetten te gehoorzamen en gewelddadigheid te schuwen. Wij hopen aldus verder de verklaring dat de Senaat zijn goedkeuring zal hechten aan het wets ontwerp op de inkomstenbelasting en wij zullen voor dat lichaam den formeelen wil der Kamer verdedigen. De regeering is voornemens de Kamer voor te stellen bij de gemeentelijke verkiezingen een proef te nemen met evenredige vertegenwoordiging. Zij beveelt aan het wetsontwerp regelende den toestand der ambtenaren ten einde hun wettige vrijheden te verzekeren, aan te ne men, maar ei kan geen sprake ziju van onderbreking der openbare diensten noch de schepping eener bevoorrechte kaste te ge- doogen. De verklaring eindigt met de be lofte, dat de schoolwetgeving strikt zal worden ten uitvoer gelegd, met aan te dringen op de noodzakelijkheid van uitbrei ding der middelen van vervoer, en met de noodzakelijkheid der herziening van het douanetarief te bevestigen. Het Russische smaldeel met het keizer lijke paar aan boord is te Kiel aangekomen. Het smaldeel bestaat uit het jacht Srjandart, aan boord waarvan de Tsaar en deTsaritsa zijn, de gepantserde kruiser Rjoerik en drie torpedo jagers. Da schepen hebben in de Eckamlörder Golf het anker uitgeworpen Het keizerlijke paar is gisteren morgen aan boord gebleven. Gisterenmorgen II ure vertrokken keizer Nicolaas, die Duitsche amine uuifoi ra droeg, de Keizerin en hun kindertu, met prinses Hendrik en den groothertog van Hessen naar het kasteel Hemmelmnrk. De weinige telegrammen uit Spanje in de Engelsche bladen betreffende de gevechten in Marokko eu de volksopwiuding in Spanje daarover, welke zijn doorgelaten door de met gestrengheid uitgeoefende censuur in Spanje en dan nog maar in zeer besnoeiden vorm, schilderen een steeds onverkwikke lijker tafereel van de huidige toestanden in Spanje. In verscheiden plaatsec staken de arbeiders, zijnde dit het eenig middel van protest teger. den oorlog, waarover zij be schikken, sedert de overheid het houden van protestvergadsringen tegen den ooilog heeft verboden. De Daily Telegraph verneemt uit Madrid, dat daar de opwinding en de angst toene men, en nog te meer omdat de regeering de namen der in Marokko gesneuvelden niet publiceert. Daardoor is de vrees ontstaan, dat de toestanden op het Rif erger zijn dan bekend is gemaakt. Niemand trekt den moed in twijfel van de Spaanache troepen. Maar de taktiek der regeering wordt ge- strengelijk veroordeeld en men vreest dat die taktiek allerlei rampen tengevolge zal hebben. De militaire deskundigen zijn eenstemmig vau oordeel, dat Spanje zonder vsrwijl min stens 50.000 man troepen naar Marokko behoort te zenden. Men meldt uit Barcelona dat stakers de tram met steeneu hebben bestookt. De, hurgerw&cht patroeljeert in de straten en heeft verscheidene charges moeten uitvoeren. Er zijn eenige gewonden, terwijl velen in hechtenis zijn genomen. De meeste zaken zijn gesloten. De bladen komen heden niet uit. Bij de »taking»onlu8ten te Barcelona zijn 1 officier, 3 gendarmes en 8 betoogers gedood, terwijl twintig personen gewond werden. Reuter beeft al iets geseind van de groote uitsluiting in Zweden. Zij had lang gedreigd. Een verzoeningsraad had een schikking voorgesteld, die Zondagavond door de ver tegenwoordigers van patroons en arbeiders beiden verworpen is. Gisteren waren dien tengevolge ruim 54,000 arbeiders zonder werk, o.a. 22,000 spinners en wevers, 17,000 zaagmolenaarsgezelien. Maai dag a.s. zullen er wordt er inmiddels geen vrede gesloten 80,000 arbeiders in het ijzervak ontslagen worden. Eu daarmede zou het eind niet gekomen zijn. Dc engelsehc vloot. Het engelsche Lagerhuis is ongeveer het heele jaar door met de vloot bezig geweest. De Regeering zou vier nieuwe Dread noughts op stapel zetten. Vier andere het volgend najaar. Alleen als de noodzakelijkheid blijken zou, kon men met den bouw dezer nieuwe schepen eerder beginnen. De noodzakelijkheid heet nu gebleken. En Engeland gaat in April den kiel leggen voor vier nieuwe Dreadnougths, die in 1912 klaar moeten zijn, om een voorsprong te houden op Duitschland. De engelsche Ministers herhaa'deD, dat deze vlootbouw-woede uiet gericht is tegen Duitschland, daar de betrekkingen met dit land uitstekend zijn, maar, men mort voor zorgen nemen, niet waar De jnarlijksche kosten voor het instand houden van de Engrlrche vloot bedragen nu al S87.83i.000 gulden; er staan op de scheepswerven op het oogenblik voor 100 millioen gulden oorlogsschepen in aanbouw. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. De leiding- van eene Vakvereeniging die zoo'n kolossale flater begaat, als de Kaatsheuvelsche op hare rekening heeft, kan m. i. onmogelijk gezegd worden in bekwame handen te berusten. Wat is er dan wel gebeurd LuisterZooals u reeds bekend is, hebben vóór eenige dagen de leden der Vakvereeniging, zonder onderbreking der dienstbetrekking eene staking aange gaan, daarbij als >dringende reden* aanvoerende Poging tot verleiding van den arbeider tot onwettige handelingen. En wat blijkt nu het geval te zijn De desbetreffende patroon, de heer J. Snoeren, heeft in deze zaak het advies ingewonnen van een zeer bekwaam rechtsgeleerde, die vooral in zake ver klaring en toepassing der wet op het arbeidscontract zich buitengewone ver diensten heeft verworven. En wat ver klaarde nu die knappe rechtsgeleerde Dat de door de stakende leden der Vakvereeniging aangevoerde reden wis en zeker absoluut waardeloos is. En op eene desbetreffende vraag van den patroon antwoordde dezelfde rechtsge leerde, dat hij volgens de wet, nu zelf, zonder inachtneming van den opzeggings termijn aan de stakers onmiddelijk de dienstbetrekking kan opzeggen en boven dien de wet hem toestond tegen de stakers een eisch in te stellen van schadeloosstelling over een bedrag als beloopthet loon van 14 dagen van iederen arbeider afzonderlijk en zulks op grond van het niet onderhouden door de stakers van den opzeggingstermijn. Een aardig schadepostje dus voor de stakende leden datzij evenwel niet zullen behoeven te lijden. En waarom niet. Omdat het thans bekend is, dat de betrokken patroon voor dezen keer zijn recht niet zal opeischen. Nu, ik moet zeggen, 't is mooi van dien patroon en ik betwijfel of alle andere patroons voor zoo iets zouden te vinden zijn geweest. In ieder geval mag men m. i. uit het voorgevallene besluiten dat, zooals ik boven zeide, de leiding der vakvereeni ging niet in veilige handen is. Dankend voor de plaatsruimte. X. Beleefd aanbevelend WED. TH. v. DELFT. Markt, Waalwijk. ONDERTROUWD: CORN. MARKS MARIE DE KROON. Waalwijk 21 Juli 1909. Vucht, Huwelijksvoltrekking 11 Aug. a.s. GETROUWD Antonius Aloysius Hurkmaus en Sara Antoinetta Josepha Salters, die namens wederzijdsche familie hartelijk drak betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Be901ien» 22 Juli 1909. Rotterdam, Aan alleD, die mij hunne belangstelling toonden bij mijn Zilveren Jubilé als Pastoor van Baardwijk, betuig ik langs dezen weg mijn allerhartelijksien dank. G. VAN HA AREN, Pastoor. Baardwijk, 19 Juli 1909. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden onzer dierbare Moeder, Bthuwd- en Grootmoeder Mejuferouw ADRIAN A MARIA LOEFF, Weduwe van den Heer Josephus Antonius Johannes van Heijst, betuigen wij onzen hartelijken dank. P. A. J. VAN HEIJST. Pastoor. TH. A. M VAN HEIJST. J. A J VAN HEIJST, Burgemeester. A. C. VAN HEIJST-van Dijk en Kinderen. Altforst, 19 Juli 1909. Baardwijk In een klein gezin te Eindhoven wordt gevraagd tegen 1 Aug. een eenigszins kunnende koken en werken tegen hoog loon. Zonder g. g. on noodig te reflecteeren. Fr. Br. Lett. W. E. Bureau van dit Blad. Mevrouw J. A. v. GLABBEEK, Spoorlaan, Tilburg, vraagt zoo spoedig mogelijk wegens huwelijk der tegenwoordige, eene flinke als meid-alleen. Gevraagd in den Haag flink en gezond, teger. f 150 salaris, verval en f 26 waschgeld, goed kunnende koken en van goede getuigen voorzien. Frar.oo brieven onder No. 10 aan het bureu van dit blad. TE KOOP AANGEBODEN Eene partij als Hammen, Schouder, Buikspek. Verkrijgbaar in kleine en groote quantums. KAATSHEUVEL. MED. DOCTs. ARTS. Spreekuur van 8 tot 9 u. v.m. Een enkel woordje over de verkiezing der raadsleden in onze gemtente. „'t Dorp* is alles behalve content over den uitslag der stemming. En waarom Omdat ,/t Veer* een zetel gewonnen heeft. Maar geachte medeburgers van Raams- donkdorp, aan wie de schuld vau Uwe teleurstelling Eu 't antwoord luidtop de eerste plaats aan U zeiven, of tenminste aan een groot gedeelte Uwer. Gij hebt Uw stemmen te zeer verdeeld. Van 2 uwer candidaten was te voorzien, dat het succes miniem zou zijn en 't aantal behaalde stemmen heeft zulks bevestigd. Een van de twee kwam in herstemming en behaalde nog minder stemmen dan den eersten keer. Waarom zich niet teruggetrok ken, wijl dit fiasco toch te voorzien was en bovendien een harde strijd tegen den Veer- schen candidaat dreigde. Wellicht te veel onder den invloed van de persoon, die hem op den candidatenlijst deed plaatsen. Mijns inziens een ongelukkige keuze van vertrou wen op iemand, die tot niets anders in staat is dan den boel in de war te brengen en anderrfn Ie dwarsdrijven, van wien nie mand iets goeds kan getuigen. Veel komt ook op rekening van de ze ventig, die niet ter stembus zijn gekomen. Dezulken zijn niet waard Bh mgerechtigde te zijn deze beschuldiging betreft natuurlijk niet diegenen, welke onmogelijk konden gaan, maar dat getal is klein. Geachte medeburgers, wees dus een vol gende keer op uwe hoede. Werk eendrach tig en allen samen 't Veer geeft U hier in een voorbeeld. J, A. N. Binnen eenige dagen wordt verwacht een zending puike Billijke prijzen. Aanbevelend, te Waalwijk, zal bij inzet, ten kolfiehuiza van L. VAN CROMVO.IRT te Baardwijk, op Woers- dag 18 Augustus 1909, bij toeslag ten koffiehuizc van C. PULLENS in het „Vosje* aldaar, op Woensdag I September 1909, telkens om 7 our des avonds, ONDER BAARDWIJK. Een nieuw gebouwd Huis met Tuin, Boomgaard en Weiland, sectie E Nos. 766 en 1081, groot te zamen 0.60.10 H.A. Toebehoorende aan deu Heer N. A. Leij- tens te Baardwijk. Te aanvaarden in genot en lasten op 2 November 1909. r EN

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2