Nummer 60. Donderdag 29 Juli 1909 62e Jaargang;. Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. De Ptins op de Tentoonstelling, BmNENXANlx" m. Het bezoek van het keizerlijk paar. Men meldt uit de Steeg Aangaande het bezoek van het Duit- sche keizerlijke paar aan Middachten kunnen wij nog mecledeelen dat de extra- trein hier aan het station om 1.35 van Kleef zal aankomen. Alleen aan het station Nijmegen zal een kort oponthoud plaats hebben voor het verwisselen van machine. Te Arnhem zal men niet stil houden. De trein zal bestaan uit 10 rij tuigen, die ieder 19 Meter lang zijn. Voor het behoorlijk voorrijden aan het le perron enz. worden op het stations emplacement de noodige voorzieningen getroffen. De Keizer en Keizerin, die door graaf en gravin Bentinck ontvangen zullen worden, begeven zich door de 3e klasse wachtkamer, die voor de ontvangst door de firma Cohen uit Arnhem in orde wordt gemaakt, naar de gereedstaande rijtuigen elk bespannen met 4 paarden. De koninklijke militaire kapel uit den Haag zal een concert geven en zich ook tijdens het diner doen hooren, na afloop waarvan de tuin verlicht zal worden. Kamerverkiezing Ede. Bij enkele candidaatstelling werd gis- teren gekozen tot lid van de Tweede Kamer de heer W. van Manen Jzn., te Veenendaal, vermoedelijk anti-revolutio nair. Gelijk men weet, betreft deze verkie zing de vacature, opengekomen in de oude Kamer ten gevolgs van de benoe ming van jhr. van Citters tot commis saris der Koningin in Gelderland- De benoemde treedt dus in September weer af, waarschijnlijk zonder gelegenheid te hebben gehad, zitting te nemen Naar »Het Vad.« verneemt, zal het nieuw-gekozen Kamerlid voor Har- lingen, ds. mr. J. Ankerrnan, thans nog predikant te Wommels en Hijdaard, zich te 's-Gravenhage komen vestigen en dus zijn emeritaat als predikant nemen, waar toe hij trouwens verplicht is ingevolge de beslissing van de Synode. Maatschappij voor Sanitair vervoer. In het begin van dit jaar werd te Rot terdam eene Maatschappij opgericht, die ten doel heeft het aanschaffen en ex- ploiteeren van ziekenvervoermiddelen en daarom den naam kreeg van Rotter- damsche Maatschappij voor Sanitair Vervoer en waarvoor bepaald werd dat zij niet ten doel zou hebben, uit de ex ploitatie ruime winsten te behalen. De Maatschappij heeft bij de firma Durkopp te Bielefeld doen vervaardigen een automobiel speciaal ingericht voor het vervoeren van zieken, gewonden enz. die thans eenige weken in gebruik is en uitstekend blijkt te voldoen. Wij zouden van het bovenstaande geen melding gemaakt hebben, ware het niet dat de auto's vervoeren door het geheele land en zulks ook naar het buitenland doet en dat voor hen die minder financieel krachtig zijn, uitzon deringstarieven gelden. De Maatschappij is gevestigd te Rot terdam, Wijnstraat 120. De ondcrwijs-kwcstie te Eindhoven. Naar wij yernemen, is in eene Zater dagavond gehouden vergadering beslo ten, tot de oprichting eener particuliere H. B. S. Naar verluidt is daartoe be stemd een gebouw, staande onder de gemeente Woensel. Bij den Raad der gemeente Eindhoven is een schrijven van Gedeputeerde Staten ingekomen inzake het besluit van den Gemeenteraad van Eindhoven genomen den lOn dezer, »de school voor M. U. L. O. niet te openen, het besluit van den 16n Juoi 1906 tot stichting dier school in te trekken, en het gebouw, dat gesticht werd om het M. U. L. O. in te geven, thans te bestemmen tot gebouw voor de te stichten H. B. School". Gedeputeerde Staten zijn van meening dat de M. U. L. O. school bestaat en derhalve art. 19 der wet op het L. O. van toepassing is. Dat mitsdien wenschelijk is, dat de zaak op de gewone legale manier ge- beure en niet overhaast. Dit mei het oog ook op de omstan digheden van gaskwestie en tot stand- Coming eener bijzondere H. B. S. Dat eerst gecorrespondeerd dient te worden met den Minister van Binnen- landsche Zaken (wegens het ontvangen subsidie) over de verandering van de bestemming van het schoolgebouw. Dat eindelijk B. en W. er op gewezen worden geen besluiten te nemen, die uitgaven vorderen, welke niet voorkomen op de goedgekeurde begrooting. Vlagvertoon. Naar wij vernemen zijn de 3 pantser schepen, behoorende tot de zeemacht in Nederl. Indië, t. w. »De Ruyter", als vlaggeschip, »Tromp" en »Koningin- Regentes", aangewezen tot het maken van een reis naar de Philippijnen, China en Japan tot het doen van vlagvertoon. Tevens is het pantserschip »Noord- brabant", eveneens deel uitmakende van de Indische zeemacht, bestemd om in September de Nederl. regeering te ver tegenwoordigen te San Francisco bij de feesten ter eere van den wederopbouw van deze Amerikaansche stad. Minister van Oorlog. Bij koninklijk besluit is benoemd tot minister van oorlog, generaal-majoor Cool, oud-genie officier, die in Indië, zoowel als in Holland, zijne sporen reeds verdiend heeft, en een der kranigste offi cieren van ons leger is. Waalwijk, 28 Juli 1909. Benoeming. Bij Kon. Besluit zijn benoemdtot heemraad van het waterschap de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heus- den, J. C. van Bokhoven, te Herpt, J. H. de Vaan Nz., te Vlijmen, G. van Everdingen, te Heusden, en J. Duyser, te Wijk. Elcctrisclic Centrale. Naar wij vernemen is door de heeren Bakker ingenieur te 's Gravenhage c s.aan onzen gemeenteraad een verzoekschrift ingediend om verlof tot oprichting eener electrische centrale in onze gemeente. A. N. B. v. S. Naar wij thans met zekerheid verne men, zal de jaarlijksche congresverga dering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten dit jaar gehouden worden te Tilburg in de harmoniezaal. O.m. zal ter sprake komen de expositie van Brussel in 1910. Tram ongeval. Maandagmorgen is i de tram, die hier des morgens 8.15 vertrekt, bij't afrijden der helling in het Vlijmensche veld, ontspoord. De achterste wielen van een wagen vlogen uit de rails, waarop nog een paar andere wagens werden uitge worpen. Te vergeefs wachtte men hier op de tram van halftien, maar de directie was zoo welwillend, direct nadat bericht was ontvangen, vanaf de haven een extra tram te laten loopen, zeer ten gerieve van de vele wachtenden. „Breda." Wij ontvingen van de vereeniging Breda Vooruit" een aardig uitgevoerd boekje, een handleiding den vreemdeling aangeboden. Het is van tal van foto's voorzien en geeft na eene inleiding, ver schillende inlichtingen omtrent ligging, verbinding, onderwijs, levensstandaard, garnizoen, bezienswaardigheden, ont spanning, enz. Het is in aangenamen trant geschre ven, en we gelooven dat dit werkje er wel toe zal bijdragen, het voor vreem delingen zoo gezellige en gastvrije Breda meer en meer bekend te maken en een goeden naam te geven. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad op Vrijdag 30 Juli 1909, des namiddags om ó8/* uur. AAN DE ORDE 1. Aanvraag van J. Gerris om eervol ontslag als onderwijzer der openbare school. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van de op 8 Juli j.l. gekozen leden van den Raad. 3. Kennisgeving van de Heeren Hoff- mans en van Dooren, dat zij ontslag nemen als lid van den Raad. Voctbalvereciiiging „Waalwijk Vooruit". Eindelijk is 'het voetbalwedstrijd-sei zoen, waar menig voetbalenthousiast zoo vurig naar verlangt weer aangebroken. De schoenen en verder matchplunje eenigen tijd geleden opgeboigen, worden voor den dag gehaald en met nieuw vuur bezield, trekt de voetballer naar het veld, om daar voor zijn club, in het strijdperk te treden. Zondag a. s. 1 Au gustus. zal in Waalwijk de le wedstrijd van het seizoen plaats hebben. De hier zoo gunstig bekend staande Bredasche Vereeniging N. O. A- D. zal den strijd met onze geel-zwarten aanbinden. Dat de W. Vers. hieraan een harden dobber zullen hebben staat vast en dat ze aan het kortste eindje zullen trekken is bijna zeker. Deze wedstrijd is echter niet zoozeer een meten der krachten van beide par tijen, maar een oefening »W. V." tracht n 1. door met sterke clubs te kampen, haar speelgehalte hooger op te voeren, om wanneer in October de competitie wedstrijden aanvangen flink geoefend, ten strijde te kunnen trekken. De officieele opening van het seizoen, zal plaats hebben, in het midden van de maand September door het spelen van een wedstrijd, door de kampioenen der oostelijke ie klasse Wilhelminci ('s Bosch), tegen een nader te bepalen vereeniging der westelijke le klasse, waarschijnlijk »Velocitas" (Breda). Dit zal dan de le maal zijn, dat het Waalwijksche publiek getuige is, van het prachtige le klasse spel. Verder is »W. V.» in onderhandeling met een Belgische vereeniging, om hier een wedstrijd te komen spelen, terwijl »W. V.» dit seizoen ook aan de Club Sportif Anversois» (Antwerpen) die hier met Paschen 1.1. enkele wedstrijden speel de, een tegenbezoek zal brengen. Men ziet dus, dat het wedstrijdpro gramma groot zal zijn en de voetbal liefhebbers in het komend seizoen niet te klagen zullen hebben, dat er geen matchen gespeeld worden. De bioccsaue-Lcderbewerkcrs Arbeidersbond „St.-Crispijn en St.-Crispianus«, in het bisdom van 's-Hertogenbosch hield Zon dagmiddag een buitengewone algemeene vergadering in het koffiehuis »'t Parle ment*, des heeren J. H. Beukers 's-Bosch De agenda voor deze vergadering was 1Opening door den voorzitter. 2. Herziening van de statuten, het huishoudelijk reglement en het reglement der weerstandskas van den D. L. A- B. Rapporteur secretaris C. van Kuik J Bzn. 3. Vrijgestelde beambte a. Dekking der kosten contributie- verhooging met één cent. b. Ingang zijner dienstbetrekking. c. Bepaling van het tijdstip, waarop candidaten moeten gesteld worden. 4. Welke vorm van organisatie wordt voor onzen D. L. A B. wenschelijk en noodig geachtde nationale of de dioce sane 5. Regeling van de positie der meis- jesvereenigiugen in onzen bond. 6. Benoeming van een vast lid, dat zitting zal nemen in het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie. De vergadering, die vrij druk was be zocht, was niet toegankelijk voor de pers. De vroegere bondsvoorzitter en tevens oprichter, de heer J. W. C. Herboldt, werd op voorstel van het dagelijksch bestuur benoemd tot eere-voorzitter. Bij de behandeling der statutenwijziging werd bepaald, dat de zetel van den bond voortaan zou zijn Waalwijk ;n plaats van Tilburg. Aangenomen werd de aanstelling van een vrijgestelden beambte. Binnen acht weken zal de benoeming geschieden. Ge legenheid zal worden gegeven om hier voor kandidaten te stellen gedurende de eerstkomende drie weken. De in dienst treding zal plaats hebben 1 December e.k. Voor den bond werd dé nationale vorm van organisatie gekozen. Tot nu toe was die diocesaan. Voor de aan te sluiten meisjesvereeni- gingen zullen door het bondsbestuur de voorwaarden geregeld en in het vakblad bekend gemaakt worden. lijk droog. Om half elf ongeveer kondigde Niettegenstaande het weder Maandag morgen alles behalve gunstig beloofde te zullen zijn hadden toch velen op z'n Zondagsch uitgedost, eene wandeling gemaakt naar den Bosschen weg, om de aangekondigde komst van Z. K. H. de Prins der Nederlanden af te wachten. Donkere wolken pakten zich samen en dreigden ieder oogenblik een malschen regen over de belangstellende menigte uit te storten, doch het bleef aanvanke- eene stofwolk in de verte aan, dat de Prins op komst was. De Burgemeester de edelachtbare heer Raupp was Z. K. H. aan de grens tegemoet gereden, om hem bij de inkomste op Tilburgsch grondgebied welkom te heeten. De prins vas vergezeld van zijn adju dant den luitenant ter zee Bijl de Vroe. Na de begroeting reed Z. K. H. met de auto en voorafgegaan door een auto met de heeren commissaris van politie en den inspecteur Meijvaert, onder da verende toejuichingen naar de woning van den burgemeester. De Prins, die in politiek was, werd aan den ingang ontvangen door me vrouw Raupp en den Commissaris der Koningin in deze provincie, Mr. A. E. J. Baron Van Voorst tot Voorst, die reeds 's morgens per auto uit Den Bosch in de stad was aangekomen, benevens door de Wethouders, de heeren Berg mans, Kerstens en Goyaerts, de oudste raadsleden, de heeren A. Pollet, en A. Blomjous en de commissieleden, de hee ren F. Verbunt en H. van Dooren. De voorstelling dezer heeren aan den Prins had nu plaats, waarna Z. K. H. zich eenige oogenblikken met hen on derhield en eene verfrissching gebruikte. Na eenig oponthoud steeg het gezel schap weder in, onder groot enthousias me der menigte en werd in matigen rit gereden langs den Heuvel, Heuvelstraat Willem II straat, Tuinstraat, Stationstraat naar de Nieuwe Korinklijke Harmonie waar Z. K. H. een aubade gebracht werd. De heer F. van Loon president der Harmonie, hield eene toespraak tot Z. K- H. zonder dat werd uitgestegen. Te circa half 12 kwam op het ten toonstellingsterrein het telefonisch be richt dat de prins in aantocht was en een oogenblik later stoof de eerste auto het terrein binnen gevolgd door die van den Prins en de andere heeren van het gezelschap. De voorzitter van het hoofdcomité, de heer Leon Bruyelle, heette Z. K. H. hartelijk welkom, waarna de Prins, be geleid door den heer Bruyelle en dr. Daamen, de fraaie kunstexpositie in oogenschouw nam. Toen wij eenige oogenblikken later in het gevolg van den Prins naar buiten traden, herhaalde zich het Wilhelmus», bijna overstemd door het blij gejuich der opdringende menschenscharen. De gang nu alleerst naar de nijverheidshal. De omgang ging hier eerst in een boemeltrein-gangetje, aan elk stationnetje van een »stand» stoppen. Aan sommige meer interessante stands werd een oogenblik langer getoefd zoo aan de weefstoel van de Tilburgsche weefschool, waar de Prins getuigen was van het weven var) het wapen van Tilburg dat hem als souvenir werd aangeboden. Dan aan de expositie van ijzerwerken, van de firma Muijsenbergh, waar de Prins meer bijzonder gewezen werd op de merkwaardige ijzeren leeuwenklemmen zeker tegen den tijd, dat onze Prins als president Roosevelt in Afrika op de leeuwenjacht gaat, want we willen niet hopen, dat onze Hollandsche Leeuw ooit in den klem zal raken. Een verrassing voor den Prins-huis vader was 't aan den »stand» der firma van Delft te Tilburg een gelijk model kinderwagen te mogen herkennen, als welke deze firma in opdracht der Zeeuw- sche vrouwen voor Prinses Juliana heeft vervaardigd. Een uitstekend idéé had de bekende schoenfabrikant, de heer Th v.Dortmond- Pennock te Kaatsheuvel. Z. H. den Prins werd een fraai etui aangeboden met twee fijne wit-glacé-leeren schoentjes voor de Koninklijke Baby. De schoentjes, die door den heer van Dortmend-Pennock te Kaatsheuvel aan den Prins werden geoffreerd, zijn de eerste, die voor het Prinsesje zijn aangeboden, 't Zijn een paar allerliefste wit satijnen zoogenaamde hakkebandjes, met gouden kroon geborduurd liefheb berij van een der jongmaatjes, die 't alles zoo uit de hand heeft gemaakt voor Juliana's kleine voetjes. Prins Hendrik nam ze erkentelijk mee in het leeren etui, bekeek ze nog even en zei toen lachend alleen zijn ze misschien nog een beetje te groot. Bij de Nugget-Polish-Company liet de Prins zich de schoenen poetseneen vereerende taak, welke door den pioen blozenden poetsjongen, die herinneringen wekte aan den dikken jongen uit Dickens »Hickwicks-Papers« met verrukking en toewijding werd waargenomen en waar van hij later zeker nog aan zijn kinds kinderen vertellen zal. De gelukkige jongen werd door den adjudant, wel niet met een lintje maar dan toch met een Koninklijken beeldenaar in zilver beloond. Onderwijl vertelde de exposant ge moedelijk aan den Prins, hoe weinig hij van deze kostelijke Nugget-Polish noodig had om zijn schoenen steeds blinkend te houden. Daarna kwamen we weer buiten in een woud van wuivende handen en hoeden, waarover een storm van toe juichingen en hoera-roepen loeide, en raakten we veilig onderdak in de feesthal, rijkelijk gesierd met Oostersche palmen en Servische tapijten, en een landschap van Nelle's gebroken thee. In plaats van thee werd er gelukkig champagne geschonken, en hadden onder deze aristocratische bedrijvigheid sommi ge aristocratische persoonlijkheden gele genheid zich aan Z. K. H. voor te stellen. Dan maakte de Prins een ommegang door het schilderachtige Venetië, waar al de Italiaansche schoonen, op haar bekoorlijkst aangedaan, voor de deuren der winkeltjes den hoogen bezoeker tegenlachten. Een harer de jongejuffr. Stokkermans, schonk, uit naam van heel de burgerij, aan zijne Koninklijke Hoog heid een bouquet orchideeën voor Prinses Juliana. En de heer van Dieten, uit Rotterdam, bood den Prins een stel »postzegels« van Venetië aan, die als plakzegel op de enveloppen dienen. Zooals men weet heeft de tentoonstelling ook haar eigen postkantoor met het poststempel van de expositie. De machinezaal was in volle beweging De machtige mechanismen voor de wol- lenstoffenfabricage en machinale schoen makerij bezichtigde Z. K. H. met ver bazing voor den vooruitgang van de techniek, en allerlei onderdeelen moes ten worden verklaard. Inderdaad, nu het hier alles gereed is en in volle actie, biedt deze galerij waarlijk een wonder belangrijk overzicht van wat de moderns te toepassingen vermogen in de nijver heid dezer streken. Tot slot werd het veldhospitaal van den militairen geneeskundigen dienst bezichtigd. Toen verklaarde de Prins der Nederlanden aan de bestuurders dezer tentoonstelling, wier voorzitter, de heer Bruyelle Z. K. H. steeds had begeleid dat hij er een zeer sterken indruk van had gekregen. En onder het gejuich van de menigte snorde de autostoet voort naar de Philharmonie, waar het gemeen tebestuur van Tilburg Prins Hendrik en het tentoonstellingscomité een noenmaal aanbood. De hoofdplaats aan tafel werd inge nomen door Z. K. H. den Prins, aan wiens rechter en linker hand respectie velijk waren gezeten de heeren L. H. Bruijelle, voorzitter van het hoofdcomité der tentoonstelling en Raupp, burge meester. Tegenover den Prins zat de Commis saris der Koningin, Mr. A. Baron van Voorst tot Voorst. In zijn toost aan tafel dankte de bur gemeester den Prins voor zijn bezoek, dat een blijk van belangstelling is in Tilburgs handel en nijverheid en in de tentoonstelling spr. verzekerde, dat dit bezoek een spoorslag zal zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan en dat het anderen zal opwekken te volgen. Na vervolgens te hebben gewaagd van de gevoelens van groote dankbaarheid, oprechte waardeering en ware hoogach ting voor ons Vorstenhuis gekoesterd, noodigde spr. de aanwezigen uit te roe pen Lang leve Z. K. PI. de Prins der Nederlanden. De Prins antwoordde, dat hij gaarne deze tentoonstelling had bezocht, te meer omdat hij daardoor kennis kon maken met de gemeente Tilburg, als woonplaats van Koning Willem II door zoo bijzon dere banden aan het Vorstenhuis ver bonden. Na zijne bewondering geuit te hebben voor den ijver en de volharding van de ondernemers der tentoonstelling en dank te hebben gezegd voor de schitterende ontvangst, hief de Prins zijn glas op om te drinken op den toenemen- den bloei aan de schoone gemeente Tilburg. Om circa 4 ure vertrok de Prins per auto naar 't Loo, uitgeleide gedaan door den Burgemeester. De rit ging ditmaal over Moergestel, St. Oedenrode en Vec- hel. Ook op de terugreis werd Z. K. H. in de stad meermalen toegejuicht. Ook ditmaal reed de commissaris van

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5