urn in tr 61. Zonciag L Augustus 1909 62e Jaargang, weede Blad, meenteraadsyergadering, 1 NT, 8. H W W W RAAMSDONE. jpenbare vergadering van den ge- nteraad op Zaterdag 24 Juli 1909, voormiddags ten 10 uur. 'oorzitter de edelachtbare heer Rid- de van der Schueren. Jokslag 10 uur opent de Voorzitter vergadering, anwezig de heeren .amp, Mr. Heere, Simonis, van Laar- en, de Wit, Dorrenboom, Timmer- ls, de Bruijn, de Bont, van Dongen Eijlmans- Ie Voorzitter verzocht den' secretaris flezing te geven van de notulen der ge vergadering. Deze werden na rlezing onveranderd goedgekeurd en (gesteld, an de orde Ingekomen stukken. Mededeeling van een Koninklijk uit, bepalende dat ontheffing is ver- d van de onthouding der Rijksbij- re inzake onderwijs. Verzoek van Mej. Adr. de Ruijter. )e Voorzitter. Mej de Ruijter is be- met het schoonhouden van het raad- j. Door de benoeming van een bode jij van haar inkomsten beroofd, Dat zeggen haar belooning bestond hoofd eliïk uit fooien. Bij huwelijken enz. zij steeds aanwezig. Nu wordt dit o-0_laan door den nieuwbenoemden bode. k stel voor dit verzoekschrift in han- r Iïiet van Burg en Weth. te stellen, ze lSVordt aangenomen. l Mededeeling dat benoemd is tot ie C Broers nachtwaker in het Dorp. I Proces-verbaal van kasopnemiug. lit h Voorzitter. In dato 30 Juni is bij i ontvanger proces verbaal van kas- nder-jeming gedaan. Uit het onderzoek is Heken, dat de boeken en registers lelijk waren bijgehouden en dat het novereenkomstig bedrag f 3242,23 in A aanwezig was. - £j!. Aa.-éiedinggemeenterekening dienst Ï8. Bei _jeming commissie tot onderzoek r rekening. )e Voorzitter. Ik stel voor te benoe- ti to* leden der Commissie, de heeren c, P. van Dongen en Timmermans. 1|T .dres van het Hoofd der school 1 het Veer in zake uitbetaling zijner 3herp'wedde- )e Voorzitter. Dit adres is in handen teld van de schoolcommissie. Deze essenkmissie kanmet het voorstel van Burg. Weth., om f 125 alsnog uit te keeren I het betrokken hoofd der school gaan. Door de nieuwe verordening, lende de jaarwedde van onderwijzers, it bedrag niet uitbetaald, onder discussie wordt het voorstel genomen. Adres van de N. V. Electriciteits- »Raamsdonk" houdende verzoek om gunning tot het plaatsen van een osformator in het brandspuitenhuis JvJ het Dorp. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen )r geheel nieuwe voorwaarden te stel- ,4:0* cn dan wederom vergunning te ver- ,50*Je heer Timmermans. Hoeveel ruimte er noodig. Je Voorzitter Ik meen 2 bij 2. ).22* heer van Dongen. Geeft het geen .emmering voor het staan van de indspuit. De Voorzitter. Neen, die blijft geheel ^onderlijk staan. /.2oDe heer van Dongen. Dus wat de mte betreft bestaat er geen bezwaar. v oorzitter. Neen. hierna wordt besloten gunstig op het res te beschikken. Schrijven van Gedeputeerde Staten ch^s. za' verhooging jaarwedde van den meente-ontvanger. an Ged. Staten is 'n schrijven gekomen zij het thans, na van alle gemeenten vies te hebben ingewonnen, wensche- achten om het salaris van den ont- iger te brengen op de helft van het .ris van den Burgemeester. De Voorzitter. Dat zou hier zijn f 500. i andere plaatsen, ongeveer zoo groot hier, als b. v. Dongen en Vechel [>ben de ontvangers f 550, en aangezien ontvangen hier ook heel wat werk eft, willen Burg. en Weth. aan Ged. |teJn voorstellen, den ontvanger een rwedde toe te kennen van f 550. algemeene stemmen wordt aldus besloten. 1 7- Beslissing in zake verhuring van het voormalige Postkantoor. De Voorzitter. Er is een inschrijvings biljet ingekomen en deze wil het huren voor minstens 6 jaar tegen een huur waarde van f 350 per jaar. De huur zou men het liefst zien ingaan tegen 1 Febr. 1910. Met de conditie om 4% te betalen in de kosten van verbouwing Deemt men genoegen. Het biljet was geteekend J. P. van Dongen-Torner. De heer Timmermans. Wordt het huis veranderd zooveel als de huurder wil. De heer Simonis. Het komt mij voor dat de prijs zeer miniem is in vergelij king met andere gebouwen. Men betaalt hier voor woningen, de helft kleiner dan het hier gepresenteerde, reeds f 275 tot f 300. De heer Timmermans. Betaalde het Rijk geen f 650 per jaar. De heer van Dongen. Men moet niet uit het oog verliezen dat men voor der gelijke gebouwen hier niet zoo gemak kelijk een huurder zal vinden. Er bestaat veel meer behoefte aan kleinere wo ningen. De heer Timmermans. Het komt mij, evenals den heer Simonis, voor dat de huur veel te laag is Het is voor mij ook een bezwaar om het voor 6 jaar te ver huren. De heer van Dongen. Voor dergelijke gebouwen zal men hier niet gemakkelijk huurders vinden. Ik stem toe dat het geen vergelijking is met andere gebou wen, doch dat is altijd. Een arbeiders woning van f 1,50 per week is in even redigheid veel duurder als zoo'n woning. De heer Timmermans. Er komt nog bij. dat men voor de verbouwing maar 4°/o betaald. De heer Mr. Heere. Dat is alleen de rente van het kapitaal maar. Het kapi taal is men kwijt. De heer van Dongen wijst er op, dat het lang leeg zal staan wat voor het gebouw zeer slecht is. Na eenige discussie wordt besloten het postkantoor alleen te verhuren voor f 500 per jaar voor niet langer dan 3 jaar, dat de koster, "an verbouwing niet hooger mogen t oopen dan f 1000 en dat de huurder 6*. in de kosten daarvan moet betalen. 8. Goedkeuring rekening van het Bur gerlijk Armbestuur dienst 1908. 9. Alsvoor begrooting van het Burger lijk Arm L -stuur dienst 1910. Wordt besloten deze ter onderzoek in handen te stellen van de Commissie. 10. Ontwerp besluit tot het doen van af- en overschrijvingen op de posten der begrooting dienst 1909. Goedgekeurd wordt eenige posten af- en over te schrijven. 11. Onderzoek geloofsbrieven der ge kozen raadsleden Nadat de commissie de stukken heb ben onderzocht wordt besloten tot toe- lasting. De heer van Dongen. Ik meen dat de politie-verordening er niet in voorziet om het publiek en het luid te koop aan bieden op Zondag te verbieden. Als men nu Zondags in de kerk zit, hoort men schreeuwen kersen en aardbeien te koop en weet ik wat al meer; aangenaam zou het mij zijn als het Dag. Bestuur hierin zal voorzien. De Voorzitter. Wij zijn bezig de politie verordening te herzien en met uw wensch zal ik rekening houden. Het is mij ook meermalen opgevallen. De heer Simonis. De toestand van den weg op Sanddoel is nog treurig. Daar is nogniets aan gedaan. Het eischt dringend verbetering. Ik geef in overweging daar spoedig naar te zien. De Voorzitter. Alles is op 't oogen- blik druk bezig met de verbetering van de wegen Maar overal tegelijk kunnen ze niet zijn. Ik geef u echter de verze kering dat ook daar aan gedacht zal worden. De heer van Dongen. Naar aanleiding van het feit, dat de mesthopen aan straat zijn weggeruimd moeten worden, wil ik er even opwijzen, dat in de Spek- straat nog een vuilnishoop van de ge meente lig, zou die niet wat met planken kunnen worden afgemaakt, opdat het vuil bij wind heel de straat niet over waait. De Voorzitter. Voor het Veer zal eer lang een stadsreinigingsdienst in het leven worden geroepen. Hierna wordt de vergadering gesloten. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 28 Juli, des voormiddags ten half tien uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Besouw. Ongeveei 9,45 uur opent de Voor zitter de vergadering aanwezig de hee ren Verster, Daleu, van Kuijk, Lombarts, v. d. Heuvel, Elias, de Bresser, M. van Beurden, Hesselmans en Teulings; af wezig de heeren Rijken, Verhagen en van Dortmond. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de mededeeling dat tot vaststellen van de jaarmarkt op den laatsten Dinsdag in November geen bezwaren bestaan. b. Mededeeling dat bij Koninklijk Be sluit eene buitengewone subsidie voor het openbaar lager onderwijs is toege kend van f 1000. c Schrijven van den heer Consemulder, houdende verzoek hem met ingang van 1 Nov. eervol ontslag te willen verleenen. Wordt besloten met dien datum eer vol ontslag te verleenen. 2. Voordracht voor een lid in het college van zetters ter vervulling in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Sprangers. Bij stemming wordt benoemd tot le candidaat den heer C. v. d. Wee Azn en tot 2e candidaat den heer M. v. Beurden- 3. Onderzoek geloofsbrieven der ge kozen raadsleden. Door een commissie, bestaande uit de heeren de Bresser, v. d. Heuvel en M van Beurden worden de geloofsbrieven onderzocht en goed gevonden, waarna wordt besloten tot toelating. 4. Schrijven van den heer J. de Bakker en eenige anderen om vergunning tot het leggen van kabels op gemeente grond voor eene electrische centrale. De Voorzitter. Dit schrijven is nog niet in het college van Burg. en Weth. geweest omreden het eerst heden is in gekomen. Voor onze gemeente zal het echter toch niets zijn. Als de plannen doorgaan, krijgen wij toch verbetering n.l. een steenkolengasfabriek. Wordt besloten dit schrijven voor kennisgeving aan te houden- 5. Schrijven van Ged. Staten in zake verhooging jaarwedde van de gemeente ontvanger. Door den Voorzitter wordt het schrijven voorgelezen waaruit blijkt dat Ged. Staten de jaarwedde van den ontvanger wenscht gebracht te zien op de helft van die der Burgemeester. De Voorzitter zegt dat geadviseerd was om f 50 verhooging te verleenen en de jaarwedde alzoo te brengen op f700. Dit zal nu niet gaan. Wordt besloten deze regeling aan Ged. Staten over te laten. 6. Ontwerp besluit tot het doen van af- en oveischrijven op de begrooting dienst 1909. Wordt besloten alsnog een post voor het nummeren der huizen, in verband met de volkstelling, op de begrooting te brengen. 7. Procesverbaal van kasopneming. De Voorzitter. De boeken waren in orde en het overeenkomstig bedrag f5582 41 werd in kas bevonden. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Aanbieding gemeente rekening dienst 1908- De Voorzitter. Ik stel voor een com missie van onderzoekte benoemen die dan tevens belast zal zijn met het onderzoek der begrooting. Bij stemming worden hiervoor gekozen de heeren De Bresser, Hesselmans en Elias. De heer v. d. Heuvel vraagt hierna of hij zijne in de vorige vergadering aangekondigde interpellatie, thans mag houden waarop de Voorzitter bevesti gend antwoord. De heer v. d. Heuvel begint dan met te zeggen dat het voor eene gemeente een geluk is zich te mogen verheugen in het bezit te zijn van twee bekwame artsen. Denkt hier in deze uitgestrekte gemeente slechts aan spoedeischende gevallen, denkt ook aan de beurzen der ingezetenen, want ook een dokter in al zijn edelmoedigheid en grootheid van ziel zal concurreerend zijn indien er twee artsen zijn. Ook is het een prikkel om met ijver en nauwgezetheid zijne verheven taak te vervullen. Daarom reeds zou den heer v d. Heuvel beide artsen nauwer aan de gemeente willen verbinden. Spreker denkt verder aan een sterfgeval van beide dokters. Zijn beiden dan niet aan de gemeente verbonden, dan zal men krijgen een jong gepro moveerd dokter die, zoodra hij een andere plaats kan krijgen, wederom vertrekt. Nu zijn er twee goede dokters, laten wij zorgen dat ze blijven- Geven wij daarom ieder evenveel rechten. Verder gaande zegt spreker, dat er hier een groote armen-practijk is. Laat die practijk verdeelen tusschen de twee doktoren, daarmede zijn dan ook de armen gebaat, wijl zij dan ook vrije arts keuze hebben. Spreker wijst er nadrukkelijk op dat hij hiermede niet wil zeggen dat dokter de Both in zijn plichten te kort is ge schoten, in 't geheel niet doch de armen zijn reeds genoeg geslagen, waarom hij ook aan dezen gaarne de vrije arts keuze zou willen geven- Nog wijst interpellant er op, dat het voor de gemeente een financieel voor deel zou kunnen zijn. Daarom en ter wille der armen zou hij gaarne zien dat zijn wensch in deze onder het wijs bestuur van den Voorzitter, in vervulling zal komen. Gaarne zou hij zien dat een commissie werd benoemd welke zal onderzoeken hoe het best tot het doel zal geraakt kunnen worden. De Voorzitter. Dus uw voorstel is om een commissie te benoemen, die een on derzoek instelt in hoeverre uw idéé uit gewerkt kan worden De heer v. d. Heuvel. Ja, maar het spijt mij dat er 3 heeren afwezig zijn. Liever had ik het in een voltallige ver gadering behandeld gezien- Misschien kunnen wij het wel uitstellen tot een volgende vergadering. De heer Lombarts. Ze wisten toch zoo goed als wij dat u thans uwe inter pellatie zou houden, dan moeten ze maar op hun plaats zijn even zoo goed als wij. De heer De Bresser. Daar komt nog bij, in een volgende vergadering kunnen er weer andere heeren afwezig zijn. De Voorzitter. Ik zal in stemming brengen wat de leden wenschen, thans behandelen of later. In omvraag wordt met 6 tegen 4 stem men besloten de kwestie thans te be handelen, om in een volgende vergade ring te behandelen stemden voor de heeren Hesselmans, v. d. Heuvel, Elias en Teulings. De Voorzitter. In een vorige vergade ring had u reeds gevraagd wat Burg. en Weth. in deze van gevoelen zijn. En dan moet ik u thans mededeelen, dat wij met uw voorstel niet kunnen mee gaan wij zouden niet weten op welke manier het, als daartoe werd overgegaan, moest geschieden. Een tarief zou vast gesteld kunnen worden en dan per visite betalen, doch dan vreezen wij dat het voor de gemeente financieel meer offers zal vragen als thans. Een dokter zal dan veel visites maken, wij kunnen niet be- oordeelen of dat noodzakelijk is of niet. U zegt verder dat het in het belang der gemeente zal zijn. Ook dat betwij felen wij. In Helmond, meen ik, hebben ze de armen practijk ook verdeeld, maar ze hebben al lang spijt dat ze er mede zijn begonnen. Ook in Tilburg had men een dergelijk voorstel ingediend en wet houder Bergmans, een man van buiten gewone capaciteiten, iemand zeer bekend met de toestand en de armbesturen heeft het ten sterkste ontraden en krach tig bestreden. De raad is toen ook niet op het voorstel ingegaan. Ik betwijfel verder of het in 't belang zal zijn, want, 't spijt mij het te moeten zeggen en ik verklaar gaarne verder even veel voor hen te gevoelen, dat de armen overal het algemeen lastiger menschen zijn bij ziekten dan wij. Wij, bang voor onze beurs, hebben de dokter bij ziekte lielst zoo min mogelijk bij ons, maar zij niet, ze willen hebben dat de dokter aanhoudend bij hen komt. Ook geloof ik niet dat de menschen er tevreden door zullen worden. De heei v. d. Heuvel. Mijne bedoeling is niet om per visite te laten rekenen maar mijn voorstel zou zijn om per huis houden te laten rekenen Er wordt een zekere som uitgetrokken en deze mag nooit overschreden worden. Er wordt nu 1400 gulden uitgetrokken en die moeten ze verdienen. Ik maak mij sterk als er een proef meegenomen wordt, men zal zien dat het voor de gemeente financieel voordeeliger is. Mijn voorstel heeft een tweeledige bedoeling ten eerste het de armen pleizieriger te maken door hen een vrije keuze te laten en ten tweeden men komt tot een gezondere toestand. Op die f 1400 hebben beiden evenveel recht. Nu wordt alles a mer sé aan een dokter gegeven. Stel dat er een sterft, dan komt men voor het feit te staan dat men een dokter bij zou willen hebben en hoe zal men die dan krijgen. Denkt dan eens aan eene epidemie, dan kan die dokter toch niet overal zijn en wie zal dan het kind van de rekening zijn, zij die reeds genoeg ontbeeren. De Voorzitter. Waarom er 2 dokters moeten zijn, weet ik niet. Als wij foutief handelen dan staan wij gelukkig aan de zijde van bijna alle gemeenten in ons land. Ik stel mij op 't zelfde standpunt of Dr. de Both nu Ruding heet of Ru- ding de Both dat is mij om 't even maar wat zou men zeggen indien meu hier benoemd wordt en men later zou gaan zeggen je moet de zaak deelen of wij zetten je aan den dijk. In de instructie staat wel dat 3 maan den van te voren het contract kan wor den verbroken, doch dat is met het oog daarop gedaan als 't zou voorkomen dat er klachten in kwamen dat de armen- practijk niet goed zou worden uitgeoe- tend, zooals vroeger wel eens is geweest, dan zou men hem aan den dijk kunnen zetten, nu niet. Als Dr. Ruding het eerst hier was geweest zou hij met een dergelijk voorstel 't ook niet eens zijn. Ik stel me voor dat beide dokters zullen weigeren als alles gedeeld zou moeten worden, 't Is een groote gemeente en van die f 1400 moet nog een vroedvrouw betaald worden. De heer v. d. Heuvel. Ik heb alle zaken onder de oogen gezien en ik ge loot dat een proefnemen zeer zeker suc ces zou hebben. Ik begrijp verder niet goed hoe u kan zeggen niet te begrijpen waarom 2 dokters noodig zijn. De Voorzitter. Ik zeg niet dat het niet goed is dat er 2 dokters zijn, u moet mij goed verstaan, maar mijne bedoeling is voor de armen-practijk. Ik zou het heelemaal met u eens zijn indien een nieuwen dokter opgeroepen moest wor den. Maar nu niet Dr. de Both is hier gekomen op ons verzoek. Dr. Ruding is zich later, geheel uit vrije verkiezing, hier komen vestigen. Toen in Dongen Dr. Maas nog was, heeft Dr. van Dort mond nooit naar de armen practijk ge vraagd. In Vlijmen werd die dr. v. d. Linden verdeeld tusschen Dr. v. Gils en Weijers. Op die manier is het iets anders. De heer Verster zeg 'het ambt van dokter nog te hoog te achten. Hij gelooft dan ook niet dat de dokters het op een accoordje zullen gooien daar staan ze veel te hoog voor. Als secretaris van het armbestuur heeft hij genoegzame ondervinding opgedaan en durft daarom dan ook te verklaren dat de dokter dikwijls van de armen heel veel tef"en- werking ondervindt, 't Is hem bekend dat Dr. de Both grievend door een armlastige was beleedigd, doch op spre kers verzoek ging hij aanstonds weer terug naar die menschen om hen lief derijk te behandelen. Het gaat daarom niet op zoo'n iemand aan den dijk te zetten, zegt spreker. De heer v. d. Heuvel. Wij behoeven hem niet aan den dijk te zetten. De heer de Bresser. 't Ligt toch, om zoo te zeggen, in 't beginsel opgesloten. De Voorzitter. Indien er klachten kwamen ik zou niet wachten het hier in den raad te brengen. De heer v. d. Heuvel. Ik zou het willen doen om de armen een solide behandeling te verzekeren. Overigens geef ik de verklaring de dokters ook te respecteeren zeker zooveel als wethouder Versterren. Ik als een dokters zoon weet goed wat 't is. Maar voor de ge meente zou 't wel een f 300 voordeel kunnen zijn. Bij een epedemie zullen de armen nu toch het kind van de rekening zijn, want in zulke gevallen gaan de betalende toch altijd voor. De heer Beurden komt op tegen de uitdrukking, solide behandeling. De heer Daleu wijst er op dat alle armen met lof gewagen van dr.'de Both. Spreker is er dan ook beslist tegen nu de armen practijk te gaan verdeelen, hoewel ook hij zich er over verheugd dat de gemeente in het bezit is van twee bekwame artsen. De Voorzitter brengt hierna in om vraag of men al of niet genegen is een commissie tot onderzoek te benoemen. In omvraag gebracht wordt met 9 Ui

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5