Reclame-platen r. G. J. VAN DUNGED. Piano s en Orgek BESOIJEN. V erzamelt gebruikte Postzegels Bureau Betlehem Vaals (Limburg.), fhdwoagea wiakelasriag Advertentiën, antoon tielen, Reclame. BINNENLAND. Ingezonden stukken. 'S-HERTOGENBOSCh. Reparateur en Stemmer tegen 1 steen besloten geen commissie te benoemen en de zaak te laten zooals ze thans is. Voor het benoemen van een commissie stemde den heer v. d. Heuvel. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. BESOIJEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag den 28 Juli, des namiddags te zes ure. Voorzitter de Edelachtbare heer C. G. Verwiel. Ongeveer 6.15 opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE. 1 Ingekomen stukken. a Procesverbaal van kasopname. De Voorzitter. In dato 26 Juli is bij den ontvanger procesverbaal van kasop- neming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de boeken en registers in orde waren bijgehouden en dat het dien overeenkomstig bedrag f 124.05, in kas aanwezig was. b. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring besluit tijdelijke geld- leening. c. Schrijven van de heeren de Bak ker te 's-Hage, Jos v. Dooren te Sche- veningen en Rol te 's-Hage, houdende concessieaanvrage om vergunning tot het mogen aanleggen op gemeentegrond en over gemeentewater, van electrische kabelen. De Voorzitter. Zooals de heeren weten zijn wij met Waalwijk door een contract verbonden. Wij hebben ook goed licht Burg. en Weth. stellen voor afwijzend op het adres te beschikken. De heer Groenen. Ze vragen toch al leen maar concessie. De Voorzitter Ja, maar 't zou toch weer een heele verwikkeling geven. Wij hebben nu eenmaal met Waalwijk ge contracteerd, ook voor de inwoners, dus gaat het niet om nu maar concessie aan een Electr. Maatschappij te verleenen. Bovendien de Provincie heeft besloten f5000 uit te trekken om een onderzoek te laten instellen voor een electrische Centrale waar bijna alle gemeenten aan gesloten zullen worden. De heer Groenen. Dat is wat anders. Ik zou daarom niet direct afwijzend be schikken, maar een afwachtende houding aannemen. In de toekomst zal de elec- triciteit toch alles overheerschen. In Duitschland ziet men de kleinste plaatsen reeds verbonden aan electrische trams. De Voorzitter. Dan zullen wij berichten dat we voorloopig niet op 't verzoek kunnen ingaan. d. Schrijven van Ged. Staten in zake verhooging jaarwedde van den gemeente ontvanger. Door den secretaris wordt breedvoerig een schrijven voorgelezen. Daaruit blijkt dat Ged. Staten er op aandringen de jaar wedde te brengen op de heft van die der burgemeester en de jaarwedde van den burgemeester bedraagt hier f 500, dus zal de jaarwedde van den ontvanger op f 250 moeten komen. Wordt besloten aldus te adviseeren. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen raadsleden. Na onderzoek der geloofsbrieven wordt besloten tot toelating. 3. Wijziging begrooting 1909. Wordt besloten een post, kosten stem- burau, af- en over te schrijven. 4 Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1908 nadat door den secretaris alle stukken zijn voor gelezen wordt be sloten tot voorloopige vaststelling. Hierna gaat, daar niets meer aan de orde is en niemand het woord meer verlangt, de raad over in geheim comité ter behandeling van Reclames hoofdelij- ken Omslag. IS iet alleen in Waalwijk. Niet alleen in Waalwijk, doch ook in alle naastbijgelegen plaatsen hooren wij hetzelfde goede nieuws. De Heer P. ran Trier, Boomstraat 215 te Tilburg, meldt ons fReeds ruim drie jaren heb ik geleden aan erge pijnen in den rug, in de maagstreek en onder de schouder bladen. Ik was nimmer berrijd ran een intens gevoel van vermoeidheid, dat me zeer terneerdrukte. De dokter aeide mij, dat ik een nieraaudoening had. Mijn han den en voeten waren erg opgezwollen en langzamerhand had zich rheumatiek door mijn geheele lichaam verspreidde slaap was zeer onrustig. Ik had veel duize lingen in hst hoofd sn was dan genoodzaakt ms vast te houden om niet neer te vallen. Zonder aanleiding moest ik dikwijls hevig transpireeren, vooral 's nachts en ik kon dan haast geen dekens velen. Ik had zeer slechten eetlust en was geheel moedeloos, daar tut nog toe alles wat ik ingenomen had, tevergeefs gebleken was. Afgaande op de goede berichten, die ik omtrent Foster's Rugpijn Nieren Pillen boorde verkondigen, wilde ik hier ook een proef mee nemen en de uitwerking daarvan was even vlug als krachtdadig, want na zes dagen voelde ik reeds beterschap, terwijljik gehcel'genezen was in tijd van veertien dagen. Ik kan eerlijk zeggen dat ik nog nooit een beter genees middel gebruikt heb.' Meer dan 21/, jaar nadien zeide de Heer van Trier ons: /fl)e ziekte is volkomen weggebleven na het gebruik van uw heilzaam geneesmiddel. Ik ben uitstekend tevreden over dit prschtig resultaat en gaarne zal ik Foster's Rugpijn Nieren Pillen aanbevele» als een eenig geneesmiddsl voor rugpijn.' (w.g.) P. van Trier. Past op, dat gij duidelijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen vraagt dan kan er geen ver gissing plaats hebben. De handteekening van James Foster komt voor op elke doos. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de Firma Wed. Orie Dumoulin, Markt. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h fl.75 voor één of f 10. voor zes doozen. de stakers overal zullen vinden. Indien niet alle gegevens blijken op vergissingen of onwaarheid te berusten, dan is de strijd te Kaatsheuvel een rechtmatige strijd, een door de voorgeschiedenis noodzakelijk geworden strijd, een strijd, die de strijders ieders steun waardig maakt. En toch zouden wij, met alle beschei denheid, willen opzetten deze stelling Men had andere middelen kunnen kie zen dan de thans gekozene, of althans het gebruikte middel anders moeten hand- teeren. Laat ons beproeven deze stelling waar te maken. Klompenmakcrsuitslulting te Best. Door de j.l. centrale Raadsvergadering werd in zake de klompenmakers-uitslui ting te Best de volgende motie aange nomen. De Centrale Raad van den Bond van R. K. Werkliedenvereenigingen in het diocees van 's Bosch, in vergadering bijeen te 's Bosch op 18 Juli 1909. Gehoord de uiteenzetting der dreigen de kwestie tusschen de klompenmakers patroons en de R. K. Vakvereeniging georganiseerde klompenmakers te Best. Vernomen hebbende de aangewende pogingen van de zijde der Katholieke arbeiders organisatie om de kwestie te voorkomen, afkeurende de houding der R. K. georganiseerde patroons, die de onderhandelingen met de R. K- Vak vereeniging afwees. Hoewel, voor de uitsluiting een feit was, dit meermalen aan de patroons is verzocht, doet een beroep op de afdeeliogen in het diocees 's Bosch en op alle ge organiseerde Katholieke werklieden van Nederland om wanneer de patroons hun standpunt handhaven en de dreigende uitsluiting een feit wordt de klompen makersknechts van Best zoo krachtig mogelijk moreel maar tevens ook finan- tieel te steuoen. Het publiceeren dezer motie is, om de onderhandelingen niet te belemmeren tot heden uitgesteld. Namens het Centraal Bestuur van den Bond van R. K. Werkliedenvereenigin gen in het Bisdom 's Hertogenbosch. J. W. C. HERBOLDT, Secretaris. Do Iludson Fultonfecsten. Het pantserschip «Utrecht* is definitief aangewezen om in het laatst van Sep tember bij de Hudson Fultonfeesten, de Nederlandsche regeering te vertegen woordigen. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt a.s. Maandag in den loop van den mid dag naar het Loo en zal daar tot Don derdag d. a. v. verblijven. De verjaardag van Koningin Emma zal a.s. Maandag in den kring der vor stelijke familie zonder hoffeesten worden herdacht. Tariefsherziening. Uit Den Haag schrijft men aan «De Tijd* *naar aanleiding van een gerucht, dat minister Kolkman er aan zou denken om heen te gaan, omdat hij zich niet in staat zou achten, de voorgenomen tariefs verhooging te verdedigen, dat de voor bereidende werkzaamheden voor de tariefsherziening zijn afgeloopen en dat in het komende parlementaire jaar deze zaak zeker zal worden afgedaan. Bevolking van het Rijk. Ten vervolge op de opgaven omtrent den loop der bevolking des Rijks, in 1908, die in nummers 117, 119, 125, 128, 131, 133, 138, 140, 143, 153 en 170 der Stct voor zooveel de provinciën Zeeland, Groningen, NoordBrabant, Drenthe, Zuidholland, Overijssel, Utrecht, Friesland, Noordholland, Limburg en Gelderland betreft, zijn opgenomen, wordt thans in de Stct. (no. 177) het bevol kingscijfer van het Rijk, op 1 Januari 1908 openbaar gemaakt, terwijl in een afzonderlijk bijvoegsel is opgenomen een uittreksel uit de statistiek van den loop der bevolking in het jaar 1908 van het Rijk, de provinciën en de gemeenten met meer dan 20,000 inwoners. Het bevolkingscijfer van het Rijk was op 1 Januaii 1909: 5,825,198 n 1.2,891,930 mannen en 2,233,268 vrouwen. te Kaatsheuvel. De N. Tilb. Ct. van Woensdagavond schrijft Degenen, die de geschiedenis van de staking te Kaatsheuvel kennen, zullen wellicht verbaasd hebben gestaan over onze bewering, dat behalve de heer- schende slapte in de schoenindustrie er nog andere redenen waren, om de sta king, zooals zij nu opgezet is,af te raden. Dat willen we thans uiteen gaan zetten Maar men versta ons niet verkeerd. Wij wenschen den strijd voor de or ganisatie niet zwaarder te maken, noch de sympathie tegen te houden, welke Om de zaak duidelijk voor te stellen; moeten wij een tweetal vragen stellen en beantwoorden. Welke middelen doet de Wet op het Arbeidscontract aan de hand om ge dwongen winkelnering tegen te gaan Wij zeggen niet: haar onmogelijk te maken. Want daar is men het vrijwel over eens dat die middelen niet geheel afdoende zijn. Heeft de vakvereeniging te Kaatsheu vel, of liever de Diocesane Bond, daar voor een goed of beter middel in de plaats gesteld Ad Imum. De wet zegt in art. 1637s B. W. het volgende «Ongeoor loofd en nietig is elk beding tusschen «den werkgevereD eenen arbeider, waarbij deze zich verbindt, het loon of «zijne overige inkomsten of een gedeelte daarvan op een bepaalde wijze te be- «steden, of zich zijne benoodigdheden op eene bepaalde plaats of bij een be- «paalde persoon aan te schaffen. Maar nu werpt de lezer al aanstonds op, dat hier natuuilijk van een beding" geen sprake is. De patroon was natuurlijk wel zoo uitgeslapen, dat hij zich zoo niet bloot gaf, dat hij zulk een «beding* of «contract* met zijn werkvolk sloot. Zou dat zoo geheel zeker zijn, althans wanneer men den geest der wet in aan merking neemt In zijn gulden boekje «gids voor werk gevers en arbeiders tot de kennis van het «arbeidscontract* zegt Mr. Meyers: «Een zoodanig nietig beding is niet al- «leen aanwezig, wanneer het uitdrukkelijk «schriftelijk of mondeling overeengeko- «men is.« Meestal zal het stilzwijgend tot stand komen. Geeft n.l. >een werk- «gever of een der bazen een arbeider te kennen, dat hij onaangename gevolgen «zal ondervinden, indien hij niet op een «bepaalde plaats koopt dan zwicht de ar- «beider voor deze bedreiging, zoodat «hij er toe overgaat op die plaats te «koopen, dan kan men aannemen, dat «het verboden beding stilzwijgend over «eengekomen is.* Blz. 21. Zal de rechter het met dezen uitleg eens zijn Hoogst waarschijnlijk wel. De vraag is maar, wat hij als bewijs zal eischen, wat hij verstaan zal onder «stil zwijgend te kennen geven.* De jures- prudentie is het, die hier voor de toekomst een antwoord op zal moeten geven. En wij mogen gerust veronderstellen, dat het niet aan hare sympathie voor de gedwongen winkelnering liggen zal, in dien de rechtbank hier minder geven zou dan wij zouden wenschen- En wat staat den werkgever te wach ten, die van zulk een dwang te overtui gen is? Indien de arbeider een vordering tegen hem instelt, zal hij hem al het zoo betaalde moeten teruggeven zonder dat hij echter «de werkman* het voor zijn geld «gekochte* teruggeven moet. En als men nu eens bedenkt, dat een vordering kan loopen over den prijs voor winkelwaren besteed «gedurende een hal: jaar,* dan kan men zich een denkbeeld vormen van de scherpte van dit verweer middel in de hand van den arbeider. Wel een ernstige vermaning aan het adres van winkeldrijvende patroons. Had men nu dit wapen te Kaatsheuvel kunnen gebruiken Dat hangt, behoudens bijzondere om standigheden, waarover voor ons niette oordeelen valt, af van de vraag: of de firma Snoeien aan de arbeiders «te ken nen gegeven heeft, dat het voor hen onaangename gevolgen zou hebben, in dien zij niet op een bepaalde plaats zouden koopen*, in casu zoo zij niet bij de firma zelve te winkel kwamen. Het is moeilijk, hierop een antwoord te geven, als men niet met de finesses der zaak op de hoogte is. Zoo in de verte gezien, is het wel aan twijfel onderhevig. Het zou best kunnen gebeuren, dat er met de bestaande fei ten tegen de firma niets uit te voeren is. Dus, zegt de lezer, dat middel is niet bruikbaar. Immers het geeft geen zeker heid. Zekerheid niet, dat is waar. Maar er bestaat toch mogelijkheid. Als men het maar eens beproefd had- Het had een zeer gewichtige rechterlijke uitspraak kunnen worden. Viel zij ten voordeele «der arbeiders* uit, dan waren de wet telijke bepalingen tegen de gedwongen winkelnering reeds, van groote waarde in de practijk. Kreeg »de patroon* ge lijk, dan was een nieuw en doorslaand bewijs geleverd, dat een andere sanctie tegen deze vrijheidsberooving gebiedende eisch is. Ad. 2m. En wat heeft men nu gedaan in plaats van dit ongevaarlijk midJel Men heeft zijn toevlucht genomen tot het uiterste middelstaking. Niet daar tegen gaat ons bezwaar. Wij willen ge- looven, dat er in de gegeven omstan digheden geen practischer was. Maar wat men o.i. niet had moeten doen, dat was het staken «zonder opzeggen.* Het zou ons niet verwonderen, dat men zich daarmee in de vingers heeft gesneden Want het schijnt tamelijk zeker, «dat er geen dringende reden aanwezig was, althans niet is aangegeven.* Om te doen inzien, wat dat beteekent, iet volgende De wet eischt, dat men, wil men de dienstbetrekking doen eindigtn, behoor- ijk te voren opzegge. Zij stelt daarvan vrij o- adegenen, die hebben, wat zij noemt, «een dringende reden.* Eene re den dus, die het onbillijk zou doen zijn, als men niet onmiddellijk mocht heen gaan zonder tevoren te waarschuwen Zulke dringende redenen kan zoowel de werkgever als de arbeider hebben. Als «voorbeelden* noemt de wet 12 redenen voor de patroons en 10 voor de arbeiders. Onder de dringende redenen voor de arbeiders wordt op de tweede plaats ge noemd het geval, dat de werkgever, «den arbeider.... verleidt of tracht te ver leiden tot handelingen, strijdig met de wetten of de goede zeden Welnu, zoo heeft de vakvereeniging geoordeeld, hier is «verleiding* tot zulke handelingen aanwezig dus behoeven wij niet den opzeggingstermijn te onderhou den. Maar wij zouden ons heel leelijk ver gissen, als deze redeneering goed was. Stellen wij slechts de simpele vraag Is hier verleiding aanwezig 't Is toch duidelijk van niet. Wat is verleiding? Door moreele middelen iemand overha) len tot een verboden handeling. Is dat hier gebeurd Neen. De patroon dwingt tot het koopen in zijn winkel. Is die handeling van den patroon onwettig Ja. Is de daad van een werkman, die zich dwingen laat, on wettig Weineen. Hij kan dat doen als hij verkiest. Hij doet daarmee niets, dat strijdig is met de wet, welke dan ook- Dus is de werkman niet tot een onwet tige daad verleid. Een voorbeeld, wel wat grof, maar des te duidelijker. Op gewelddadige geldafpersing staat zooveel jaar. Een struikroover overvalt me. Hij stelt mij voor de keuze tusschen het behoud van mijn geld of van mijn leven. Ik verkies liever mijn beurs om te keeren. Wie misdoet hier Wie zal eventueel een paar jaar moeten brom men Ik toch zeker niet. Neen, mijn be- roover. Die handelde strijdig met de wet- Zoo is hier de werkman niet verleid tot een onwettige daad, maar de patroon misdeed. Er is hier geen sprake van «verleiding.* Er was hier onrechtmatige «dwang.* De patroon deed hier geen vreemde zonde; hij was niet oorzaak dat een ander zich misdroeg. Hij ver leidde niet. Hij deed niet een ander kwaad verrichten. Het zou ver buiten mijne gissing gaan, als deze uitleg van een aan duidelijkheid niets te wenschen overlatend artikel, verkeerd zou wezen- Op art. 1609 p 2o. B. W. kan men zich dus niet beroepen. Dat deed dus ook de Diocesane Bond ten onrechte. Nu weet ik wel, dat de wet niet alle dringende redenen met name aangeeft. Wat zij noemt, zijn maar voorbeelden. Men zou misschien kunnen meenen, dat er toch eene aanwezig is, eene andere, niet door de Wet genoemde, de dwang om bij den patroon te komen winkelen. Maar al was dat zoo, als er geen ver leiding aanwezig is geweest, dan heeft de Diocesane Bond misgegrepen. Waar om Omdat men bij het zonder opzeg gen, wegens dringende reden, eindigen der dienstbetrekking steeds bij de aan kondiging daarvan aan de wederpartij onverwijld moet opgeven, om welke reden men staakt of ontslaat of uitsluit. De goede, geldige, echte reden moet wor den aangegeven, of men vergalloppeert zich. Dat is hier niet gebeurd, zelfs al had men het gekunnen. Dus is in den geest der wet de staking eene onrecht matige. Het is hier dus niet goed aan den steel gestoken. En men geeft zich op onnoodige wijze bloot. Had men willen staken zonder gevaar, dan had het moe ten gebeuren met inachtneming van den opzeggingstermijn- Was dat ook overi gens niet beter geweest Het geeft aan beide partijen tijd voor beraad en ernstig overleg. Het is verre van onze bedoeling, den stakers hiervan een verwijt te willen ma ken. De wet is niet zoo eenvoudig. Maar des te meer klemt onze conclu sie waartoe wij thans komen willen Dat men zich eerst steeds degelijk op de hoogte stelle van wat men doen kan of laten moet, alvorens een actie, gegrond op de nieuwe wet, aan te vangen. En dat het een dankbaar werk kan worden voor verschillende propaganda- clubs en dergelijke, den georganiseerden arbeider goed op den inhoud dezer wet te wijzen, ze hem duidelijk te verklaren En dat een bureau voor arbeidsrecht of een Centraal Bureau, zooals dat van de K. S. A. waar men vertrouwbaren raad kan inwinnen, geen overbodige weelde is. Met dat al wordt de staking te Kaats heuvel door deze vergissing er niet on gemotiveerd om Zedelijk doet het aan de rechtvaardigheid dezer actie niets af. Maar wettelijk is er misdaan. Moge het geen verdere slechte gevol gen hebben. En moge de thans gebarsten bom een flinke scherf doen aanvliegen tegen het glazen huisje der gedwongen winkelnej ring. Mogen dit spoedig heelemaal k gruis liggen. Het welslagen dezer staking kan er misschien veel toe bijdragen. Zoo zij het. 1 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redacteur. Beleefd verzoek ik U onderstaande in U» geëerd blad op te nemen. Van betrouwbare zijde werd mij mede gedeeld dat bij het GemeenteHpsluur eene aanbieding is ingekomen van eene Dortsche firma voor het overbrengen, l'Américaine, van het Raadhuis. 't Is evenwel te hopeD, dat het Gemeen- tebestuur hierop niet zal ingaan, doch het bestaande zal laten waar 't is en stappen zal doen om op 't Veei een nieuw te laten Douwen. Dankende voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend, Raamsdonksveer, 29 Juli 1909. t f Heden overleed te Veldhoven t tot onze diepe dioefheid onze geliefde Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw Theresia JoRanna Wilhelmina Bij oen, Weduwe van den WelEd. Heer Johannes Franciscus Henricus de Wit, tijdig voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervende». P. J. M. SWEENS. P. W. J. M. SWEENS. Waalwijk, 31 Juli 1909. Wij belasten ons veelvuldig en met steeds grooter succes met het ontwerpen en leveren van fijne en Cartons, Etiquetten, Prijscou ranten in Boek— en Steendruk. Verder fijne en gewone in Galvano, Zinco, hout enz. in alle genres. Gaarne worden door ons monsters en schetsen geleverd. Steeds persoonlijk te ontbieden. Aanbevelend, Waalwijkscbe Stoomdrukkerij. Interc. Telefoon 176. Fabriek van kunstledematen, breukbanden, buikgordels, rechthouders enz. Dagelijksch hierover te spreken, 's Zondags van 10 tot 12 uur. VAN van alle Landen zelts de meestj gewone, ten gunste der opleiding van minvermogende jongeliedpj, tot priester missionaris. Als aan denken ontvangt men religieus voorwerpen. Voor verdere inlichtingen en toezendin van Postegels wende men zich tot het Al.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 6