Derde Blad. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. België. Engeland. Rusland. Turkijë. Spanje. 'Nummer 61. Zondag 1 Augustus 1909. 32e Jaargang. De Senaat heeft gisteren bepaald, dat de arbeidsduur in de mijnen, welken de Ka mer op 9 uur per dag vastgesteld heeft, bij koninklijk besluit met een uur kan worden rerlengd. Elke mijn afzonde!lijk kan zulk geil besluit vragen. Daardoor wordt de negenurige arbeidsdag in de inijneu op lo:se schroeven gesteld. Het wetsontwerp gaat naar de kamer terug, die het zeker in zijn gewijzigden vorm niet accepteeren zal. De regeering heeft lord Kitchener den post vau inspecteur-generaal dor Brileche strijdkrachten in dejMiddellaudsehe Zee, va cant geworden door het bedanken van den hertog van Gomiaught, aangeboden. De Daily Express is daar tegen. Het blad zon liever zien, dat voor den held van Khartoem de positie van inspecteur-generaal van alle o?erzeesche strijdkrachten geschapen werd. Men heeft te Portsmouth een eigen aardige proef genomen. Er was een af sluiting voor de haven aangebracht, be staande uit een samenstel van dikke balkeu, bijeengehouden door zware kettingen, en die versperring liet men door een torpedojager doorbreken Met volle vaart stoomde de /Ferret* er op aan en de afsluiting werd totaal vernield, zonder dat bet schip noe menswaardig schade leed. Duizenden men schen waren er naar komen kijken. Hoe de Tsaar bewaakt wordt. Voor de veiligheid van den Tsaar en zijn familie op Hemmelmark, waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen zoowel voor lijn verblijf aldaar, als voor de vaart door hetKeizer-Wilhelm-kanaal. Behalve talrijke beambten der geheime politie heeft op Hemmelmark, dat vlak bij de golf van Eckerförde gelegen is, de 2e compagnie van het le bataljon in den be waking»- en veiligheidsdienst voorzien. In het slot zelf, dat in 1904. gebouwd werd en meer dan hondeid vertrekken be vat, hielden 25 man da wacht, terwijl de overige manschappen de geheele omgeving van Hemmelmark door een nauwe posten keten van de buitenwereld afsloten en iederen onbevoegde streng den toegang tot bet slot belet'en. Gisteren beeft de Tsaar en de Keizerlijke familie Hemmelmark wederom verlaten, om de rris naar de Noordzee door het Keizer— Wilhelm-kanaal voort te zetten. Toen werden de majesteiten beschermd door twee eskadrons van het 16e regiment der Slees- wijk-Holsteiusche huzaren en door het 15e regiment huzaren uit Hannover. Terwijl het gros der cavalerie dicht langs liet kanaal aan beide zijden van do Rus- sischa Keizerlijke jachten de „Standard en de „Polarstern" van Kiel naar BrünsbiHtel reed, hield een gedeelte, versterkt door in fanterie, de overgangen, bruggen enz. be zet, en doorzochteu huzaren-patrouilles de verdere omgeving. Het Tsaren-bezoek in Hemmelsmark droeg 1 een zuiver persoonlijk karakter. m. blijven. De Grieksche vloot zou de neder laag lijden. Maar dan zou hit tweede be drijf beginnen. De Turksche vloot zou te doen krijgen met de zeemacht der zooge naamd beschermende mogendheden. En dan zou mogelijk het. laatste bedrijf kunnen ziju een conflict tasschen de Christelijke en de Mohiimmedaausche wereld, Europa en de Turken. Tot dat alles zou volgens den zegsman van het Duitsche blad de Kretenzer kwestie kunnen leiden. De meesten zijn intusschen van oordeel, dat do Kretenzer kwestie tot geen oorlog zal leiden. De opwinding over het hijschen der Grieksche vlag op Kreta duurt voort. De bladen verwijten de Turksche diplomatie, dat zij niets heeft weten te bereiken. De Jong-Turken zeggen, dat het Turkije on waardig is de beteekenis der laatste gebeur tenissen te willen verheimelijken. Men voor ziet dat er een ministeriele crisis zal ont staan. Do gisteren gehouden Kamerzitting be gon met een vaderlandslievende Kreta-be- looging. De piesident las een groot aantal telegrammen voor uit alle oorden van het rijk, waarin werd medegedeeld, dat er overal vergaderingen zijn gehoudeu, waar verklaard werd, dat alle Ottomannen bereid zijn hun bloed te vergieten voor de verdediging van Turkije't» rechten op Kreta. Een welingelichte Turk, die voeling houdt met gezaghebbende kringen, heeft zich tegenover een medewerker van een Duitsch blad geuit over de Kretenzer kwestie. Zoo dra de betrokken mogendheden de Turksche rechten op Kreta niet meer zouden hand haven, dan zou het oogenblik voor de Tur ken zijn aangebroken zelveu op te treden tot verdediging van hun rechten. Kreta op Zichzelf heeft weliswaar voor Turkije niet zoo groote waarde, maar er zit meer aan vast dan men oppervlakkig denken zou. Afstand van Kreta aan Griekenland zou ge lijk staan met een zegepraal van het pan- Hellenisme ten koste der Oltoinauueu en dat moet tot eiken prijs worden vermeden. Als de betrokken mogendhedeu in gebreke mochten blijve de Turksche rechten afdoende handhaven, dau zou de Turksche vloot naar «le Soeda-baai stevenen. Wellicht zou ihi Grieksche vloot er dan heen gezonden wbrden en een botsing zou niet uit kunnen De oproerige beweging. De Cttaloniërs staan niet als helden be kend. Barrikaden, die bezet zijn door een ongeoefende en slecht gewapende volksme nigte, zijn moeilijk te verdedigen tegen trouwe troepen, die de nieuwste vuurwapens en bovendien kanonhen tot hun beschikking hebben. Het zal dus wel waar zijn, dat de regeering, zooals vandaag uit Madrid gemeld wordt, snel over het oproer in de stralen vbïi Barcelona getriomfeerd heeft. Het is dan de gewone afloop geweest van alle opstanden, die in de laatste tachtig, negentig jaar in Barcelona op touw zijn gezet. Volgens de officieels lezing, zijn er nog enkele groepjes oproerlingen in de dorpen buiten Barcelona overgebleven. Die zullen ook spoedig uiteengejaagd zijn. "Wat Barce lona betreft, schijnt het oproer uit. De bar rikaden zullen weggeruimd wordeD, de krijgs raden zullen hun were beginnen en de op roerlingen, die zich met de wapens in de hand over hebber* gegeven, zwaar laten boeten. Want tegenover de Catalonische beweging en alle revolutionaire bestanddeelen, die gemeene zaak met haar maken, kent de Ca^tiliaan geen genade. Wij hebben de vraag gesteld, of de regeering den ernst van den toestand te Barcelona niet opzettelijk over dreven kon hebben, om een aanle ding tot een harden slag tegen de CataloDiscke be weging te hebben. Nu liet oproer zoo gauw bedwongen is, zou men het haast gaan gelooven. De Martin correspondent heeft geprobeerd Barcelona te bereiken. Op de Fransche grens bij den tunnel van Port Bou kon hij echter niet per spoor verder. Hij is den tunnel doorgeloopen en heeft in het dorp Culera de menschen uitgevraagd. De geudarmes bemerkten hein echter en hij moest op Fransch grondgebied terugkeeren. Intusschen had hij vernomen, dat het middelpuut van de oproerige beweging te Figueras was, welks garnizoen, naar Melilla gezonden, daar ernstige, verliezen leed. Daarom deserteeren i.u de boerenzoons. De oorzaak van hel oproer is vooial te zoeken in bet systeem van den militairen dienst. De ïijke kan zich vrijkoopen, de arme moet dienen. Men eischt nu een algemeene en gelijke dienstplicht en eene billijker behandeling van de gehuwde reservisten. Wij willen niet, dat onze jongens als honden worden doodgeslagen om den bankiers een genoegen te doen, zeggen de boeien. Spreekt men hen over „bet vader land dat, in gevaar is,* over ,/de eer van de vlag en de natie", dan heeft men kans een lieele litanie vloeken naar het hoofd geslingerd te krijgen en misschien nog erger. Reizigers, uit Barcelona op buitenland- scben bodem aangekomen, berichten, dat daar formeele gevechten plaats hadden, waar aan niet alleen de arbeiders, doch ook pe-soncn uit den burgerstand deelnamen. Aan het ministerie van buitenl. zaken heeft men nog geen berichten uit Barcelona van het consulaat outvangen, waarover men zich wel wat ongerust maakt. Ook de handelsfirma's kunnen zich uiet in verbinding stellen met hare vertegenwoor digers in Spanje. Over hetgeen er voor de onderdrukking van den opstand te Barcelona is voorgeval len, meldt een brief die van daar le Cerbère aan de Fransche grens is ontvangen Er zijn vijf kloosters en verscheidene particu liere huizen in brand gestoken. Het vechten duuit voort. De oproerlingen hebben op de voornaamste verkeerswegen van de stad, met name op de Rambla, het St.- Anna-plein en de Calle del Pino barrikaden opgericht, waarop meer dan dertig menschen gesneu veld zijn. De artillerie blijft op deze barri kaden vuren. Het aantal dooden moet zeer groot zijn. Te Llansa neemt de gisting van uur tot uur toe. Te Figueras was de kalmte teruggekeerd. Maar toen de reservisten bevel kregen, urn onder de wapenen te komen, maakte de geheele bevolking aanstalten, om hun vertrek te verhinderen. Alle openbare betaalkantoren worden door de troepen be waakt. De gegoede burgers zenden hun geld naar Fransche banken. Bij de gevechten van Woensdag heeft een officier een politie agent, die op de menigte wilde schieten, ontwapend. en 1000 man 1 Gewond werden tusschen 1500 en 2000 man. Alles aan Spaansche zijde. Nu heet het wel, dat den Mooren 2? dezer zware nederlagen zijn toegebracht, zoodat zij zij moeten terugtrekken achter den berg Gurugu, maar ondertusschen blijkt uit een ander bericht, dat z.j in grooten getale optrekken naar Alhuc.mas, terwijl de harka bij Melilla met 5000 man versterkt is. De positie der Spanjaarden is werkelijk hachelijk, en wat bet einde er ven zal zijn, is niet te voorzien. De stoutmo'digheid der Mooren rond Melilla wekt aller verbazing, 's Nachts naderen zij tot op korten afstand de stad en zij laten geen leeftocht passeeren. De verliezen der Spanjaarden moeten ernstiger, veel ernstiger zijn dan de officie,cle getallen aangeven. De laatsen, waar de eerste gevechten hebben plaats gehad, zijn bedekt met graven. Daar komt nog bij, dat generaal Marinas bij zijn troepen zeer weinig geliefd moet wezen. Een compagnie, die naar het front moest oprukken, weigerde te gehoorzamen. Ondanks de aanzienlijke strijdmacht, waarover Marinas beschikt, moet bij zich bepalen tot het verdedigen van de naaste omgeving van Melilla. Aan een vervolging der Mooren valt niet te denken. De solda ten zijn ontmoedigd en uitgeput. Generaal Marinas oordeelt nu, dat hij wel 75.000 mail troepen noodig heelt De troepen, die hem gezonden worden, zijn een druppel aan den emmer. MALAGA, 30 Juli. Volgens particu liere (niet—ai»btelijke) berichten zijn op 28 dezer aan Spaansche zijde 20 officieren ge dood of gewond, 200 soldaten gedood en 800 soldaten gewond. Oorlog in Murokko. Iu de gevechten van 25 en 2G dezer is het toch „Spaansch* toegegaan. Behalve generaal Piutos sneuvelden een kolonel, twee luitenant-kolonels, een majoor, vijf kapiteins, een groot aantal andere officieren Waalwijk, 31 Juli 1909. Examens. De heer S. L. A. Orie leerling van het Canisius college te Nijmegen, mej. H. L. C. Fetter en de heer J. H. Spij kerman leerlingen van de H. B. S. te 's Bosch, allen van Waalwijk, legden, de eerste te Zutphen, de twee laatsten te 's Bosch, met gunstig gevolg het eind examen H. B. S 5-jarigen cursus af. Den geslaagden met hunne families onze beste felicitaties. Benoemd. Benoemd tot onderwijzeres aan de R. IC. Bijz. Meisjesschool te 's Bosch Mej. J. van Weert thans in gelijke betrekking aan de school bij de Eerw Zusters alhier. Bij Kon. Besl is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Al melo, mr. C. W. Star Busmann, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondisse ment 's Hertogenbosch, vóór de kantons 's Hertogenbosch. Oss, Heusden, Waal wijk en Oirschot, ter standplaats 's Bosch. Geaicenteruiids vergadering Bij de gisterenavond onder voorzitter schap van den edelachtb- heer Burge meester gehouden openbare vergadering van den raad dezer gemeente, was af wezig de heer van Schijudel, terwijl er twee vacaturen zijn door het bedanken der Heeren Hoffmans en van Dooien. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd goed gekeurd- De Voorzitter deelde mede dat het kohier H O. door Ged. Staten was goedgekeurd, de kas bij den gemeente ontvanger in orde was bevonden en stelde aan de orde I. Ontslag aanvrage van den heer J. Gerris als onderwijzer. De heer J. Gerris vraagt wegens zielsziekte eervol ontslag. B. en W. stellen voor hem eervol ontslag te verleenen tegen 1 November en tot dien tijd zijne halve jaarwedde uit te keeren. Aangenomen. II. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen leden. De Voorzitter benoemt tot commissie van onderzoek, de heeren Timmermans- Verschure, Verwiel en Gragtmans, welke commissie na onderzoek bij monde van den eerstgenoemde verklaart dat een en ander in orde is en adviseert tot toe lating. Aangenomen. III. Kennisgeving der heeren Hoftmans en van Dooren, dat zij hun ontslag nemen als lid van den raad. De Voorzitter. Ik stel voor 't te revoyeeren naar B. en W. ter uitvoering van art 9 der Gemeentewet. Gaarne breng ik de aftredende leden dank voor hetgeen zij zoovele jaren ge daan hebben in 't belang der gemeente noode zullen wij hen in dit college missen, zoowel om hunne eigenschappen als om de wijze waarop zij hun mandaat vervulden, zullen zij hier een blijvenden indruk achterlaten. Bravo's. De heer Houben vraagt naar aanleiding van 't ontslag van den heer Gerris, hoe het staat met den verbouw der klassen, of er nog geen overeenkomst is ver kregen tusschen het gemeentebestuur en den districtsschoolopziener; twee parellel- klassen zijn in hetzelfde lokaal gehuisvest en dat werkt slecht op 't onderwijs, dat ondervinden de onderwijzers en de com missie. Voor November zouden die goed verbouwd kunnen worden en er 2 van gemaakt. Zou de Voorzitter daaromtrent iets mee kunnen deelen, dan zal hij den raad en speciaal de commissie daardoor verplichten. De Voorzitter antwoordt daarop met genoegen en zegt dat deze zaak reeds meermalen besproken is een groot be zwaar is, dat we nog niet welen of de bizondere school komt, is dit zoo, dan zal een deel der jongens weggaan en is de school groot genoeg en zouden de onkosten voor niets zijn ten tweede hebben we gewacht, omdat een wets ontwerp betreffende de herziening wet lager onderwijs reeds is afgekondigd en spoedig in behandeling zal komen, dan zal waarschijnlijk voor het m. u. 1. o. meer subsidie gegeven worden. Dit zal naar ik vernam spoedig worden behandeld. De heer Houben dankt voor de mede- deeling|en de Voorzitter sluit de verga dering- Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fa brieken heeft adhaesie verleend aan het adres der Kamer te Arnhem waarin deze bij de Regeering aandringt op spoedige indiening der aangekondigde voorstellen tot wettelijke regeling van het Levens verzekeringsbedrijf. Overtuigd als zij is, zegt de Waal wijksche Kamer, van het groot belang zoowel voor de solie.de verzekerings maatschappijen zelf, als voor de over groote meerderheid van het Nederland- sche volk, uit zij den wensch, dat de Minister bedoelde regeling nog in de a.s. wetgevende periode zal indienen. Aan de Nederlandsche verecniging tot bevordering van Zondagsrust te 's Hage gaf de Kamer als antwoord te kennen, dat zij geen bezwaar 'nceft dat de be- stellingsdienst des Zondags bij de expedi tie Van Gend Loos zooveel mogelijk wordt ingekrompen maar, dat ten vunste èène bestelling en wel des voormiddags behouden diende te blijven, daar de Kamer vast overtuigd, is dat deze in 't publieke belang zeer zeker onmisbaar is. Geiuecuterauds-vcrkieziug Naar wij vernemen bestaat bij de werkliedenvereenigingen het plan voor een der vacaturen in den gemeente raad een werkmans-candidaat te stellen. A. N. B. v. S. Algemeene Vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten op Zondag 15 Aug. a. s. in de zaal der Kon. Harmonie te Tilburg. Aan de orde Notulen voiige Alg. Vergadering. Jaarverslag van den Secretaris. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Begrooting 1909/1910. Aanwijzing plaats der algemeene ver gadering voor het volgend jaar. Bespreking deelname tentoonstelling Brussel 1910. Vnkvercenfging. Morgan ten 12 uur houdt de vakver- eeniging eene algemeene vergadering op de St. Pauluszaal alhier. De agenda heb ben we reeds een vorig maal meege deeld. Propaganda tocht Open lucht meeting. Het bestuur der vakvereeniging Waal- wijk-Besoijen heeft in haar laatst gehou den vergadering besloten een propagan- datocht' te houden op groote schaal, waarbij verschillende sprekers in de open lucht het woord zullen voeren. Verder is er besloten alle afdeelingen van den D. L A. B. te verzoeken zoo niet geheel dan toch gedeeltelijk hieraan te doen deelnemen. De optocht zal door muziek worden opgeluisterd en op een nader te noemen datum in Augustus worden gehouden. '25'-? ®en n,ü0' buhcnkansj Donderdag namiddag werd in de Bergsche Maas onder Drongelen, door Woudrichemsche visschers een steur ge vangen van 300 pond Ongelukken. Deze week zijn op verschillende fa brieken ongevallen voorgekomen. Bij de firma H. geraakte een werkman met zijn ïand onder de stans, zoodat een paar vingertoppen werden atgesneden, bij de firma G. en W., heeft een zekere S. zijn hand ernstig met een vleeschmes ver wond, terwijl bij den heer v. d. H. een der werklieden zijn hand met een hamer be duidend blesseerde. Waalwijksckc Stoomtimuierfubriek. Wij wisten reeds dat door de Waal- wijksche Stoomtimmerfabriek van den heer H. Ragetlie tegenwoordig zeer veel en goed werk werd gemaakt, dat men het er zoover gebracht had, als we deze week zagen, wisten we niet. Wij waren in de gelegenheid een stuk- mooi werk te zien, namelijk een 6-tal boven- en onder-erkels voor in aanbouw- zijnde heerenhuizen te Rotterdam- De erkels, van grooten omvang, zijn in eiken, grenen en gewoon hout uitgevoerd, prachtig met moderne versieringen be werkt en getuigen in alle onderdeelen van de hand des meesters. Het mag met recht genoemd worden, een stuk mooi timmerwerk, de bogen, bollen, de uit snijdingen, de pilasters, het loofwerk, alles mag op goede en smaakvolle uit- 1 voering bogen. Deze kolossale stukken worden niet uit elkander genomen maar in hun geheel per spoor naar Rotterdam vervoerd. Het werk doet den heer Ragetlie en zijn personeel alle eer aan en 't pleit wel voor de energie en den goeden naam dezer voortvarende firma, dat men uit Rotterdam uit eigen beweging, zulk een werk aan haar komt opdragen. 's Bossche Verloting. Onder het agentschap, W. R'SchoofS- v. d Wiel, Kloosterwerf 163 te Waalwijk, zijn de volgende prijzen gevallen één paar prachtige schilderijen no. 48428 J. De Groot, aan den Maasmond, Waal wijk en L. Wagenmakers aan den Haven, Waalwijk. één paar luxe kannetjes op no. 48451. De prijzen zijn den winners ter hand gesteld Voetbalwedstrijd »W. V „N. A. I).". In De Echo van het Zuiden van Don derdag j.lmeldden we reeds, dat mor gen een voetbalwedstrijd zal gespeeld worden tusschen W. V. I. en N O. A. D. (Breda). Wij kunnen dit bevestigen en berichten, dat deze match om 4 uur n.m. zal beginnen. Het N. O. A. D. elftal bestaat uit de volgende spelers H. van Steijn, Jan Vermeulen, Van Oorschot, H. Sprangers, A. Magielsen, W. Harthoorn, A Bogaerd, Huese, van Son, van Diggelen, Koppen. Dit is een sterke combinatie, die we gerust kunnen vergelijken met Wilhel- mina II (Bosch). Dat er >W. V." morgen zonder kleer scheuren afkomt, is zeer te betwijfelen. De entrée is zoo laag mogelijk ge steld n.l. le rang 10 cents en 2de rang 5 cents. i Nog kunnen we melden, dat de sta tuten der Voetbalvereeniging «Waalwijk Vooruit" bij Koninklijk Besluit van 24 Juli j 1. zijn goedgekeurd. Aan het verslag van den diocesanen Leerbewerkers Arbeidersbond, in de «Leerbewerker* ontleenen we nog dat de bond thans reeds meer dan 1500 aange slotenen telt en men in 1910 tot 2000 hoopt te komen. Het correspondentschap Delft werd als afdeeling aangenomen. De heer Herboldt werd tot eerevoorzitter gekozen De uitkeering uit de «Voorzorgskas* bij staking en uitsluiting werd voorge steld als volgt: De uitkeering bedraagt per week, voor de mannen gehuwd en ongehuwd f4. Zij ontvangen daarenboven voorde vrouw f2 en voor elk kind, beneden de 15 jaar, ten hunnen laste, dat niet bij draagt in het onderhoud van het gezin f 0,50, tot een maximum van 4 kinderen. Voor de meisjes f 3. De uitkeering mag nooit hooger zijn dan 90 pet. van de gemiddelde ver diensten. Dit artikel ontmoette bij den afgevaardigde van den Bosch nogal tegenkanting. Deze drong er op aan, de woorden tot een maximum van 4 kinderen te laten vervallen en alleen te zetten de uitkeering mag nooit hooger zijn dan f8 en slechts 90 pet. van de gemiddelde verdiensten bedragen. Na eene langdurige discussie werd bes'oten het art. in dier voege te wijzigen. Na een breedvoerige discussie werd besloten een vrijgestelde bij wijze van I proef voor een jaar te benoemen, de onkosten daarvan uit de voorzorgskas te halen, het salaris te bepalen op f 700 plus vrije reis en verblijfkosten. Jucht Gedeputeerde Staten van Noord Bra bant hebben bepaald dat de jacht op klein wild in die provincie zal geopend worden Zaterdag 4 September a.s. met zonsopgang en die op hazen en fazanten 2 October. Groote Landbouwtentoonstelling tc Eindhoven van de Zesde Afdeeliug der Nbr. Mant sc bnp pij van Lundbouw. Op Maandag 6 September zal deze groote tentoonstelling, waarvan Z K. II. Prins Hendrik der Nederlanden welwil lend het beschermheerschap heeft aan vaard, plechtig geopend worden door Zijne Excellentie den Minister van Landbouw. Intusschen zal reeds toegang geboden worden aan het publiek op Zondag 5 September, wanneer op de terreinen der tentoonstelling een groot Festival zal worden gehouden. Inschrijvingen worden aangenomen uiterlijk 'tot Maandag 16 Augustus a.s Deze Tentoonstelling wordt gehouden met krachtdadige medewerking der Nederlandsche Heidemaatschappij, het Staatsboschbeheer, de Afdeeling Noord- Brabant van de V. P. N., de Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt, de ge westelijke Afdeeling van de Ned. Ver eeniging voor Tuinbouw en Plant kunde en wekt ook op het gebied van Paarden-, Rundvee-, Varken-, Schapen Geitenteelt enz. eene algemeene belangstelling. Op Woensdag 8 September groot Concours Hippique en Springconcours, waarvoor reeds talrijke toezeggingen gedaan werden. Vóór Maandag jo Au gustus moeten hiervoor de laatste inschrij vingen zijn ingekomen. Tentoonstelling Stuil Tilburg. IV. Woensdagmiddag 4.45 arriveerden te L. A. B.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9