Derde Blad. IK Schoentjes voor Prinses Juliana, M sravtfi sas v e. :r. en. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. ïa- Spanje. Turkijë. Zweden. BINNENLAND. Nummer 63. Zondag 8 Augustus 1909. 32e Jaargang. «American Shoemaking* van 10 Juli 11. schrijft Aan een firma te Brockton, de Burkley Shoe Company, valt de eer te beurt, de voetbekleeding te mogen maken voor het Nederlandsch prinsesje. De bestelling, die gedaan werd door J. J. Slater, de welbekende New Yorker winkeliers, be trof 27 paren en wel.' Drie paar satin brocade sandaaltjes («moccasins*), kleuren bleekrood («pink") wit en blauw. Drie paar kalfs sandaaltjes («macca- l sins'), kleuren bleekrood, wit en blauw. Drie paar glacé laarsjes («ankiets*), kleuren bleekrood, wit en blauw. Drie paar glacé knoopschoentjes, kleu- I ren, bleekrood, wit en blauw. Drie paar satin knoopschoentjes, kleu ren, bleekrood, wit en blauw. Drie paar overschoentjes, lavendel- kleurige zijden brocade, metbont gevoerd. Een paar knoopschoentjes, goudlaken en paarlknoopen- Een paar laarsjes /Yankiets4) zilverla ken en paarlknoopen. Twee paren bronzen laarsjes ankiets") Fransch glacé. Twee paar satin brocade laarsjes, paarl knoopen, Tegelijk met de bestelling kwam een zwaar, aangeteekend pakket, inhoudende de materialen. Er waren satin en zijden brocades, die slechts in de fijnste werk plaatsen ter wereld te maken zijn, goud laken, zilverlaken, en het fijnste glacé en zachtste leder dat ooit in de stad Brockton te zien is geweest. Waarschijnlijk genoot geen schoeisel 1 uit een Amerikaansche werkplaats de halve aandacht, die besteed werd aan deze kleine laarsjes en moccasins. Met uitsluiting van de 18 man, die l het personeel der werkplaats uitmaken, j mochten slechts vier personen de prin- sesseschoentjes aanraken. Dat waren de twee firmanten en hun echtgenooten, en al het werk aan de twee dozijn paren schoenen gedurende de laatste ander halve maand gebeurde door hen. Toen zij gereed waren, werden de schoenen verpakt in een expres daarvoor gemaakte, met brocade gevoerde kist, en vormden zonder twijfel de duurste collectie kinderschoeisel, die buitenslands ging. Sommige der gebruikte materialen kosten van 50 tot 125 dollars per yard. De schoenen werden over kromme lees ten gemaakt en iedere soort schoen, het zij laars, schoen of overschoen, werd gemaakt in drie kleuren, want telkens was er een wit paar, een rood en een blauw. De uitmuntendheid van het fabrikaat der Burkley Shoe Company is ongetwij feld de reden, dat zij de bestelling kreeg. Deze firma werd ongeveer driejaar terug opgericht door Lawrence A. Burke en Damon Hoyt, die met hun echtgenooten de fabricatie van kinderschoeisel begon nen, terwijl zij nog in de plaatselijke schoenfabrieken werkzaam waren. On geveer een jaar geleden gaven zij hun betrekking er aan om zich geheel aan eigen fabricatie te wijden. Het succes der firma schrijven zij toe aan een eenigs- zins nieuwe methode bij het ontwerpen maken van kinderwerk Zij volgen geheim procédé voor het model- leeren en oppinnen van den schoen («forming and lasting the shoe*) en hebben er een speciale studie van ge maakt om kinderschoeisel van goeden pasvorm af te leveren. Ie dien einde fabriceert de firma al hare schoenen over kromme leesten en gebruikt lederen in plaats van de gewone stijflinnen (buckram) binnenzolen. Een ander punt is te zorgen voor voldoende ruimte over de wreef, zoodat de schoenen zuiver passen. De firma fabriceert nu circa 150 paar per dag, werkt met 15 a 20 man en met electrische kracht. De schoenen worden verkocht door Mr. Burke en door Harry Ripley, de welbekende veteraan der schoenreizigers. De gezochtheid van het fabrikaat doet verwachten, dat de firma spoedig tot uitbreiding zal moeten overgaan pig wordt opgeheven. Dat baant den weg voor een gelijkstelling van arm en rijk in den dienst, doch de schatkist zal er niet mee gebaat zijn. De Petit Parisien vernam Donderdag uit Madrid, dat generaal Marina, de bevel hebber te Melilla, bij de renbaan is aange vallen, toen hij terugkeerde van een bezoek aan de vooruitgeschoven posten. Een kolonne kwam hem ontzetten, maar aan Spaanschen kant werd een officier en zes man gekwetst. Volgens de ambtelijke lezing, zouden de Spaansche verliezen sedert 9 Juli maar 21 7 dooden, gewonden en vermisten bedragen hebben. Dat ziju heel wat kleinere getallen dan Reuter bekend heeft gemaakt. Welke van de opgaven juist zijn, valt moeielijk te beoordeelen, maar het bovengenoemde getal lijkt te klein. Men erkent, dat verscheidene officieren den Kabylen in handen gevallen zijn Een ballon en electrische zoeklichten, die nu te Melilla zijn aangekomen, zijn hulp middelen die de krijgsverrichtingen thans veel gemakkelijker maken. Men beweert, dat Marina eerlang een verwoeden aanval op de Kabylen zal doen, maar eerst zal hij den pas van den Goeroe- goeberg door een beschieting met kanon van vijanden zien te, zuiveren. Ea rn, en een aar oef ide 8; Uit Barcelona weinig nieuws meer. Behalve kerken en kloosters zijn nog 50 winkels van het octrooi vernield. De stad ziet er normaal uit behalve de ruïnen van kerken en kloosters aan den opstand herinneren. Het bericht, dat nieuwe staking wordt verwacht, dient het meeste voorbehoud aanvaard. regeering heeft tot kalmeering der moederen bijgedragen door een besluit af te kondigen, dat de mogelijkheid zich uit 1 d*n dienst bij het leger te koopen voorloo- Kreta. De Kretenzerkwestie baart weer zorg Men vertrouwt den toestand niet. Geruststellende factoren zijn de vredelievendheid der huidige Turksche en der Grieksche regeering alsmede de wenvch der beschermende mogendheden dat de vrede zal gehandhaafd blijven. Maar een factor van onrust schijnt het comité te Saloniki* te zijn, dat een geweldadige oplos sing der Kretenzer kwestie, desnoods buiten de regeering te Koustantiopel om, schijnt te willen doordrijven. Tenminste, dat wordt beweerd. Een door 40,000 personen bezochte vergadering in Monastir beeft aan den groot vizier geseind, dat de bevolking bereid is naar de Grieksche grens te macheeren als de regeering geen doortastende besluiten neemt. Een dergelijke opwinding maakt de positie van de Turksche regeering niet gemak- kelijker. De kwestie, waar het op 't oogenblik om gaat, is de door de Turken geweuschte te rugroeping van de Grieksche officieren bij de Kretenzer gendarmerie. Die Grieksche officieren hebben indertijd de teruggeroepen Italiaansche gendarmeuie-officieren vervangen met toestemming der beschermende mogend heden. De Grieksche regeering handelde dus correct, toen zij op het jongste verzoek van Turkije tot terugroeping der officieren ten antwoord gaf dat die kwestie de bescher mende mogendheden aanging. Een zaak van belang is nu, wat de beschermende mogend- beden ten deze zullen doen. De Turken zetten er spoed achter en willen, naar Reu ter meldde, binnen vier dagen uitsluitsel van de mogendheden. Komt dat binnen dien termijn niet, dan zal een dringende nota aan Griekenland worden gezonden met ^eischen'. De toestand is dus onzeker en we leven in afwachting. Tengevolge van de snelle ontwikkeling der industrie door den rijkdom van natuurlijke waterkrachten en minerale schatten in den bolem, is bet aantal industrieele arbeiders in de 'laatste 20 jaren in Zweden sterk toe genomen en het gevolg van dien bloei is ook meer dan een loonstrijd geweest. De laatste dagteekent van nauwelijks een jaar geleden. De vrede, dien de regeering toen wist te doen teekenen, is evenwel slechts wapenstilstand geweest en de ontelbare ei- scben, die de arbeiders begonnen testellen, heeft de werkgeversvereniging in het laatst van Juli beantwoord met een uitsluiting van 80.000 arbeiders,terwijl zij dreigde nog meerderen uit te sluiten. Die bedreiging is aanleiding geworden voor het ^landelijk se cretariaat der Zweedsche werkliedenvereni gingen om op 4 Aug. de algemeene sta king af te kondigen, waarvan de telegrammen ods bericht hebben. Om een bepaald feit gaat het dus bij dezenstrijd niet. Hoofdzaak is wel, dat de arbeiders zich geen andere regeling wilden laten welgevallen, toen de Zweedsche industrie verleden jaar tengevolge van de groote crisis eveneens achteruit ging. Er staken nu in Zweden 300.000 men- schen, van wie 50.000 in de hoofdstad. Let terlijk alle bedrijven zijn er bij betrokken, behalve spoorwegbeambten. Doch de werk lieden bij de gasfabrieken in Stockholm heb ben zich er ook bij aangesloten. Gasfabrie ken en waterleidingen worden militair be waakt. Het leger is gedeeltelijk gemobiliseerd. Vele banken hebben het personeel met re— Tolvers gewapend. Het wekt ongerustheid, dat aan de grens 25 kilo dynamiet is ge stolen. nu reeds hooge prijzen gegeven. Den Rijksweg is men reeds gedurende eenige dagen bezig om op te knappen. De commissie voor verslering van de Steeg heeft vergunning gekregen om de eere poort op den Rijksweg te plaatsen en men is reeds met het oprichten van die poort begonnen. In de stallen op Mid- dachten komen alle dagen nog paarden en rijtuigen van elders aan en de be drijvigheid is daar eveneens groot. Alleen in de tuigenkamer is men met de noo- dige menschen den geheelen dag aan het poetsen, terwijl geregeld met de vierspannen gereden wordt. Op de wegen en in den tuin, waar de bloemen jammer genoeg veel van den regen hebben ge leden, heeft men alle man aan het werk om alles op zijn mooist te tooien. De politie wordt tijdens het verblijf van Het keizerlijke paar versterkt met 32 maréchaussees te paard en 40 rijksveld wachters, welke manschappen in het oude gemeentehuis gehuisvest zullen worden. Voor bezichtiging van de verlichting ziin 5000 bewijzen van toegang afgegeven tot de wegen en den singel rondom Middachten, alwaar men dan tevens de Koninklijke Militaire-kapel uit den Haag kan hooren. Men is verder reeds druk bezig om de wachtkamer in het station te bekleeden en met het maken van een baldakijn op het perron. De gouverneur van Curasao. Naar men verneemt bestaat het voor nemen bij de vervulling van de open gevallen betrekking van Gouverneur van Curagao een keuze te doen uit de hooge ambtenaren In die kolonie, van wie in de eerste plaats wordt genoemd Mr. Th. J. A Nuyens procureur-generaal op Cu rasao, die meermalen het gouverneurs ambt waarnam. Conflict te Best.. In het conflict in de klompenindustrie te Best is nog geen verandering te be speuren. Wel is in 't begin dezer week een gesprek gevoerd tusschen Dr. Nou- wens, algemeen adviseur der Hanze en den Secretaris van den arbeid v. Rijen, om te trachten tot een bemiddelings voorstel te komen en is nadien eene vergadering der patroons gehouden, doch tot heden zonder resultaat. Vlootmunocuvrcs. Van 16 tot 26 Augustus a s. zal onze zeemacht op de Noord Hollandsche kust manoeuvres houden, waaraan nagenoeg al het in dienst zijnde materieel zal deelnemen. Deze manoeuvres zullen op grooter schaal plaats hebben, dan sinds jaren het geval was. De eerste drie dagen zullen gewijd zijn aan verband- oefeningen, terwijl van 1925 Augustus de eigenlijke «onderstellingen* worden uitgevoerd. Het Nederl. Belgische Maas-Vraagstuk. De N Ct. meent te mogen gelooven, dat de onderhandelingen tusschen beide landen over de bevaarbaarmaking van de Maas, welke sinds 1906 instelling der gemengde commissie hangende zijn, spoedig een zeer goede wending zullen nemen. Doll. Buurtspoorwegen. Gaarne vestigen wij de aandacht op de advertentie van de »Holl. Buurtspoor wegen* betreffende de extra-tram gedu rende de verlenging der tentoonstelling te Tilburg. Het publiek mag de maat schappij wel dankbaar zijn voor de uit stekende gelegenheid die zij biedt om deze mooie expositie te bezoeken er zit blijkbaar tegenwoordig een energiek directeur aan 't hoofd en ook 't perso neel verdient voor zijne dienstvaardigheid en welwillendheid een extra pluimpje. Jan van Arcndonk. Gisterenavond is na eene korte, hevige ziekte te Tilburg overleden, de heer J. van Arendonk, een bekend schoenfabri kant. De heer van Arendonk was een self made man en had op 't oogenblik de grootste schoenfabriek van Tilburg, die door zijne werkkracht en energie met zoo veel succes werd gedreven. Er werkt een uitgebreid personeel dat den heer v. Arendonk zeer hoogschatte. Bureau ran Statistiek. Bovengenoemd bureau zegt over de maand Juli. SchoenmakerijEr was vrij algemeen voldoende werk, hier en daar zelfs flinke drukte. Werkeloosheid kwam zoo goed als niet voor. Leerlooierij'. Van drukte was geen sprake. Waar geen bepaalde slapte heerschte, was de toestand toch niet meer dan middelmatig. Werkeloosheid van beteekenis viel nochtans niet waar te nemen. Best vee. Als een bewijs welk vee hier gemest en geslacht wordt, kan dienen, dat deze week door den heer Jos. Zijlmans van den heer August van Baal, een kalf werd gekocht, dat 10 weken oud, het kolos sale gewicht haalde van 158 K.G. Dit pracht-exemplaar dat de respectabele waarde van meer dan f 100 vertegen woordigt, moge den goeden naam van de slagerij van den heer Zijlmans nog verhoogen. Bond van Ned. Lcderfabrikanteu. Maandag-middag had te Tilburg de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den Bond van Nederlandsche Leder fabrikanten. De vergadering, die goed bezocht was, werd geleid door den heer C- L. Bres- Van den voorzitter van den bond, den heer D. C- Lans was bericht inge komen, dat hij meende als lid ontslag te moeten nemen, daar hij wegens ver koop zijner fabriek zich niet meer als tot de branche behoorend beschouwde. De vergadering oordeelde hierover echter anders en droeg het bestuur op, den heer Lans te verzoeken, op zijn besluit terug te komen. Bij de later plaats heb bende verkiezing werd de heer Lans bovendien bij acclamatie als bestuurslid herkozen. De tekening en verantwoording van penningmeester, sluitend met een batig saldo van f 248,02 werd goedgekeurd. fDe Vooruitgang.' De buizen voor de af watering ziju reeds gelegd, een gedeelte van het terrein is reeds uitgegraven en de vol gende week zal begonnen worden met het ■laan eener put. BESOIJEN. Zondag 8 Augustus speelt *B. V. C.' alhier een vriendschappelijken match, tegen ,V. W." van Capelle. Aanvang half drie op het terrein van B. V. C. CAPELLE, 7 Aug. Met genoegen ver nemen wij, dat de firma A. L. Sneep Co., Stoomgrutterij yDe Hoop' op de Bakkerij- tentoonslelling te 's Bosch bekroond is met de verguld zilveren medaille voor door haar ingezonden artikelen. WASPIK. De twaalfjarige A. R. viel bij het hengelen in de haven alhier en zou zeker verdronken zijn, indien de heer R. hem niet op 't laatste oogenblik eene hark had toegestoken, waaraan de drenkeling zich vastklemde. Van de voetbalclub yKleine Hulp met Kracht' heeft zich eene nieuwe club onder den naam van vDoor Eendracht Sterk' af gescheiden. Het is natuurlijk, dat 't ont staan van aene vereeniging onder deze zin spreuk wel niet het gevolg zal zijn van tweedracht. We hopen intusschen dat door deze splitsing het openluchtspel niet zal lijdeu. Onze harmonie heeft met hare uit voering op bet tentoonctellingsterrein te Tilburg veal succea gehad. De keurige uit voering der verschillende nummers maakte op het publiek een allerguustigsten indruk. Getrouw aan de leus fNa arbeid uitspanning' bleven onze muzikanten met het bestuur nog lang gezellig samen op de tentoonstelling en in de stad Tilburg. Toen Donderdagmorgen de venster luiken bij den heer Br. alhier nog laat ge sloten bleven, maakten de buren zich onge rust en waarschuwden de juist passeerende maréchaussees en de familie. Men drong aan den achterkant het huis binnen en vond den bewoner kalm aan tafel zitten. Hij scheen maar niet te begrijpen, waarvoor al die drukte diende. Nadat hij z'n gasten had uitgelaten, ontsloot hij toch de blinden om verder bezoek te voorkomen. RAAMSDONK(DORP) 6 Aug. Dinsdag as. zal in de N. H. Kerk de publieke aan besteding plaats hebben der te bouwen Bijzondere school, die 1 Januari geopend wordt. Naar wij uit goede bron vernemen zal binnenkort ook deze plaats in het inter communale telefoonnet worden opgenomen. Voor aansluiting wendde men zich tot het ministerie van Waterstaat. RA AMSDON K. Volkstelling. Door Burgemeeste en Wethouders zijn de volgende Heeren benoemd als tellers der in de maand Januari'a.s. te houden 9e algemeene volks telling, J. M. Kieboom, H. A. H. Schoen- makt rs, J. Th. M. Peters, J.Timmermans, A. A. C. M. van lersel, P. H. Speetjeus, J. G. Simonis en P. Broers. RAAMSDONKSVEER. Onze dorpsge noot de heer D. E. van Suijlekom slaagde dezer dagen voor het examen cand. Gem. Secretaris. Genoemde heer genoot zijue op- In zijn jaarverslag releveerde de secre- leiding bij den heer van Son in Breda. Wij taris, de heer Van Son, wat de Bond wenschen den geslaagde en zijn leermeester liet Keizerlijk bezoek. Men meldt uit de Steeg Met den dag ziet men de gelegenhe den om plaatsen te verhuren bij de komst van den Keizer toenemen en er worden Waalwijk, 7 Aug. 1909. Mededeeling Was het tot nu toe onze stelregel om artikels, eenigszins verkiezingen rakende, niet op te nemen dan onder de rubriek advertenties, zelfs niet onder de rubriek «Ingezonden Stukken* buiten verant woordelijkheid der redactie, bij het ver- loopen der getijen, moeten en zullen ook wij de bakens verzetten en ons voegen naar de gewijzigde tijds- en levensom standigheden en opvattingen. Daarom zal onze rubriek «Ingezonden Stukken* ook zijn opengesteld voor besprekingen de algemeene belangen betreffende, ook al staan ze in verband met verkie zingen, of de wijze waarop deze gevoerd worden of zijn. Men houde hierbij wel in 't oog dat wij nauwkeurig zullen toe zien of't algemeen belang gediend wordt, of wel of men ons blad wenscht te ge bruiken om persoonlijke hatelijkheden achter te schermen, te debiteeren; die zullen beslist geweigerd worden. Aan bevelingen van personen in een of an deren vorm worden niet toegelaten, daar die onder de rubriek advertenties thuis- behooren. Nogmaals wijzen we er met klem op dat ingezonden stukken buiten verant woording der redactie zijn en lang niet altijd hare instemming meedragen, in tegendeel zelfs. Men stelle haar dan ook niet verantwoordelijk. Dit idee is ook verouderd. RED. Beaueoup de brult peur une omlette. Destijds hebben wij in ons blad mel ding gemaakt van een proces-verbaal opgemaakt door den brigadier der ma- réchausees Croes te Besoijen, contra de Sociëteit »De Gezelligheid* te Waalwijk. Dit proces verbaal is later nog gevolgd door een tweede namelijk om te con- stateeren dat er na elf uur op de Socië teit sterken drank werd toegediend Beide veelbesproken processen hebben echter tot simpel resultaat dat de Offi cier van Justitie geen termen heeft ge vonden om tot vervolging over te gaan in het afgeloopen jaar ten voordeele der lederindustrie gedaan heeft en wees op den nog altijd onbevredigenden toestand der looierij. Bij de daarna plaats hebbende ver kiezing als bestuursleden werden bij acclamatie herkozen, de heeren G. Slich- tenbree en M. C. J. Van Son, die beiden hun mandaat aannamen. Ten slotte gaf de loco-voorzitter, de heer Bressers, nog eenige beschouwin gen ten beste over den toestand der vaderlandsche looierij, dien hij alles be halve gunstig noemde en hoe daarin z. i. verbetering te brengen zou ziju. Deze verbetering kon volgens den heer Bres sers alleen komen door een matige verhooging der invoerrechten. Deze be schouwingen vonden instemming bij de vergadering. Met de gewone plichtplegingen werd daarop de bijeenkomst gesloten. DRUNEN. De op 5 Aug. gehouden verpachting van 40 perceelen haver toe- behoorende aan de gemeente heeft opgebracht de som van f 829. De voor 14 dagen zoo erg verwonde voerman K. heeft gisteren zijn gewone route naar 's Bosch weer kunnen hervatten, Het veelbelovend zoontje van den arbeider de V. trok terwijl de moeier rustig aardapptrlen zat te schillen, haar onverwachts het mes uit de hand, zoodat zij bij deze handeling bijna twee vingers verloor. Dr. Seters heeft de hand verbonden. van harte geluk met het behaald succes. Terechtzitting. Dinsdag 10 Augustus a.s. zal voor de rechtbank te Breda de openbare terechtzitting worden gehouden, inzake de verduistering gepleegd door den ex-gemeente-bode C. Jacobs. GEE RT RUI DEN BERG, 7 Aug. Naar wij vernemen wordt er in het district Zeven bergen ernstig aangedacht, om den Heer Mr. H. Allard, eigenaar van de stoomsteen- fabriek *de Donge' alhier, candidaat te stellen voor het lidmaatschap van de Prov. Staten van Noordbrabant en dit ter ver vulling van de vacature ontstaan door het overliiden van den Heer W. A. lick te Oosterhout. DUSSEN, 6 Aug. Zooals men weet is alhier twee jaar geleden een gedeelte van het riviertje *De Dasse* aan de Sluis' ge dempt. De doorlating van 't water geschiedde nu door buiten, waarop de pomp van den heer A. liep. Toen nu dezer dagen zijn pomp geen water gaf, trok deze met een lantaarn de buizen in om te zien, wat er aan haperde en kwam tot de ontdekking dat de buizeu aan het verzakken waren en zoo doende zijns pomp was verstopt geraakt. Deze week nu zijn Mr. Loeff en de leveran cier der buizen den heer Vriens uit Bieda over geweeit, om een en ander te onder zoeken. Naar men zegt zullen alle buizen er uitjmoeten eer dit weer goed gemaakt kan worden. Voor wiens rekening deze schadepost nu zal zijn zal nog moeten worden uitgemaakt. v. med Deze nieuwe onderscheiding moge met veien zju de vele, welke deze gunstig bekende firma zal afloopen. reeds op andere tentoonstellingen verwierf W oena tn.„in;f aft„_ wederom voeren tot verhoogd debiet en slager B. Ce ton alhier ««epo^duif grooter afzet der koekfabriek ,De Hoop.' gevlogen, »»lk« °P "D ,nfv,tJ' 0 Onze dorpigenoot de heer F. M. Zeeg.rs poot beve.tlgd we. gemerkt onderwijzer aan de bijzondere R. K. Jongens- Deze week is alhier ter plaatse ™- Ter plaatse genaamd de hooge brug bij het Kasteel waar men thans ook bezig is thans benieuwd hoe dit alles Woensdagavond kwam bij den koper- school alhier, slaagde dezer dagen voor het examen Eransch l.o. Wij wenschen den heer Zeegers met dit succes hartelijk geluk. Men heeft hier deze week een begin gemaakt met de werkzaamheden noodig voor den bouw der coöperatieve Stoomzuivelfabriek naamd de „Krekeldraai' weer begonnen met het gelijk maken van den Provincialen weg. Daar° dit op zich zelf al eene goede ver betering mag genoemd worden komt dit nu het zoo slap met de werkzaamheden is, wel goed van pas. V De Echo van het Zuiden. i •t I sers- i r, j

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9