ïweede Blad, Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. België. DuiUehland. BINNENLAND. Turkijë. China. Amerika. immer 64. Donderdag 12 Augustus 1909. 32e Jaargang. n steeds worden ;hap de We hebben onlangs gemeld, dat koning opold voor eigen rekening een Chineesch taurant liet bouwen, dat op de groote |ntoonstelling zoo dienst doen. Thans nog akele bijzonderheden omtrent dit plan Het restaurant zal een der meest belang wekkende gebouwen zijn, op de groote in- iruationale tentoonstelling, die het komende aar in Brussel zal worden geopend. Het leeft den vorm eener /Ghineesche pagode en i in zuiver Chineeschen stijl uitgevoerd. aan Coning Leopold heeft voor den bouw van it origineele koffiehuis bijna 3 millioen rancs uitgegeven. Alle versierselen en ,outsnijwerk zijn door waschechle langstaar- pn uitgevoerd. Koning Leopold heeft nu doen weten 1 611 er advertentie misschien wel dat hij en pachter zoekt voor het restaurant, maar e pachtsom die hi: eischt, is zoo hoog, dat Je vaklieden niet gelooven, dat de koning aarvoor een pachter zal vinden. De vor- elijke eigenaar wil echter onder geen enkele oorwaarde de pachtsom verlagen als nie- aand op zijn voorstel ingaat, dan wil bij, aar hij verklaard heeft, nog veel liever elf het restaurant exploitecren! achtig altaar af de zegen met het H. Sa crament gegeven, waarop de processie naar den Dom terugkeerde, om daar ontbonden te worden Een bijzondere verslaggever van het Centr. schrijft o. m. Lnidlooze stilte heerscht erde scharen buigen zich eerbiedig ter neder, de handen kloppend op de borst, de wierookgeur dringt door de lucht, zachte stappen gaan voorbij en de Heer, de ontzaglijke God, verborgen onder de nederige gedaante van brood, gaat door de rijen en zegent zijne getrouwen. Adoro te, devotte, latens deitas. Van het altaar wordt, nadat een koor van honderden den lof van den Eucharistischen God gezongen beeft, door den Legaat plechtig de zegen gegeven en dan trekt de schitte rende stoet verder. Na het Allerheiligste komen de drie Kardinalen Fischer, Ferrari en Mercier, Maltheser- en Georgiridders, het Gemeentebestuur van Keulen, ïtijks— landafgevaardigden en tot slot een groot aantal Congresleden, waaronder jhr. Ruijs de Beerenbrouck. Van de Henmarkt trekt de processie ver der naar den Dom terug; op het Wester portaal wordt nog eens in het openbaar over de saamgepakte menigte de zegen gegeven en in den Dom daarna Benedictie en de Pauselijke zegen, waarna een Te Denm het congres besluit. zijn wederopbouw zal vieren, nadat drie jaar geleden aardbeving en brand het voor een deel verwoesten. De regeering der Vereenigde Staten heeft uitnoodigingen gezonden aan verschillende vreemde regeeringen, om door het zenden van oorlogsschepen aan de feesten deel te nemen. Nederland heeft de uitnoodiging aange nomen en zal, gelijk men weet het pantser schip Noordbrabant zenden. De rijken, die verder de uitnoodiging hebben aangenomen zijn Engeland, met drie oorlogsschepen, Japan met een of twee, Italië, met een, Cbina met een. Van Duitschland en Frankrijk wordt spoedig antwoord verwacht. Mexico, de Midden- en Zuid-Amerikaansche republie ken zullen op het feest vertegenwoordigd zijn door oorlogsvaartuigen of bizondere zendingen. Het plan is, van het feest een jaarlijkschen gedenkdag te maken. («raaf Zeppelin. Maandag bracht de telegraaf plotseling iet berichtgraaf Zeppelin is overleden. \.U een donderslag werkte dit onverwachte lericht, men had niets vernomen van een jek-zijn van den graaf, alleen had Zeppelin e Frankfort een kleine operatie aan de keel ondergaan. Doch laten wij er aanstonds )ijvoegen het bericht van den dood van ^raaf Zeppelin was totaal ongegrond. Zep- ïelin is gezond en wel, hij is opgewekt en ïecft het ziekenhuis Maandag reeds verlaten. Niettemin wss het valsche doodsbericht reeds de geheele wereld doorgeseind, overal groote ontroering en verslagenheid verwek kend. Ook de Duitsche keizer ontving bij zijn kort oponthoud te Nijmegen een tele gram, waarin gemeld werd, dat graaf Zeppelin was overleden, en kort na zijn aankomst op het kasteel Middachten ontving de keizer een tweede telegram, meldende den dood van Zeppelin. De keizer was zeer onder den indruk van dit bericht en zi^n stemming was zeer gedrukt. Inmiddels had een der journalisten op Middachten telefonisch van zijn redactie bureau de tegenspraak vernomen. Hij deelde die mee aan den jongen graaf van Bentinck' die aanstonds een van 't keizers vleugel adjudanten van het hoopvol bericht in kennis stelde. Deze begaf er zich onverwijld mee naar den keizerlijken salon en dankbaar verrast nam Zijne Majesteit er kennis van. Spontaan had de keizer reeds zelf een har telijk telegram van rouwbeklag aan de familie opgesteld. Dat was echter nu niet verzonden, omdat de officieele bevestiging van Wolff's bureau uitbleef. Wie het valsche gerucht van den dood van Zeppelin de wereld ingestuurd heelt, weet men nog niet. De keizer met de keizerin hebben een kort bezoek aan Kleef gebracht, ter herden king van het feit, dat het hertogdom Kleef voor driehonderd jaar bij den Pruisischen staat werd gevoegd. Er was veel enthusi- asme en door den keizer werd een standbeeld voor den grooten keurvorst onthuld. In de rede, welke de keizer na zijn be groeting hield, wierp hij een terugblik op de afwisselende geschiedenis van Kleef in afgelonpen eeuwen. Spreker herdacht voor alles den grooten keurvorst, die hier in de nabijheid met het nauw aan hem verbonden Nederland dikwijls vertoefd en vérstrekkende plannen ontworpen had, waarvan de voltrek king hem tot grondvester van den Pruisi schen staat had gemaakt. De keizer ver volgde, dat ook zijn opvolgers nooit ver gaten, welk juweel docr dit Nederrijnsche landschap aan de kroon was toegevoegd. De bevolking van Kleef gaf zich, met het rui terstandbeeld van den grooten keurvorst zelf een gedenkteeken van de liefde en trouw, waarmee de Klevenaars iu goede en kwade dagen hun landsheer ter zijde hebben ge staan. Het schitterende grootsche Eucharis tisch congres, waarover we reeds vroeger een en ander gezegd hebben en dat stond onder opper-leiding van 's Pausen specialen gezant, kardinaal Vanutelli, heeft een heerlijk verloop gehad. Het is 1.1. Zondag besloten met eene groote processie door de straten van Keulen waaraan meer dan 30.000 personen van alle nationaliteiten ter eere van het H. Sacrament deelnamen. De toegestroomde menigte was talrijker an bij alle vorige processies. De katholieken n alle landen waren door gezantschappen rtegenwoordigd, die vooral talrijk uit Nederland, Ierland, Engeland, Frankrijk en Italië kwamen opdagen. Op de Nieuwe Markt werd van een reus- Dc Kretenzer kwestie. Een oorlog tussehen Turkije en Griekenland aanstaande De Kretenzische kwestie neemt met den dag een ernstiger karakter aan en indien de vier beschermende mogendheden over het eiland Kreta (Frankrijk, Engeland, Rusland en Italië) niet alles doen om een oorlog t* vermijden, staan wij wellicht aan den vooravond van een nieuwen krijg tussehen Turkije en Griekenland, want in het land der Turken is de stemming zeer oorlogzuchtig. Het antwoord der Grieksche regeering op de Turksche nota is Maandagnamiddag aan den Turkschen gezant te Athene overhandigd. De - Grieksche regeering protesteert in dat antwoord tegen de in de Tnrksche nota vervatte grieven. Zij zegt, dat Griekenland altijd geleid werd door den wensch ronde en vriendschappelijke betrekkingen met Turkije te onderhouden. De nota herinnert aan de geestdrift waarmee het Grieksche element in Turkije heett gewerkt aan den triomf van dó Ottomaansche grondwet en aan de vreugde waarmede geheel Griekenland de verschijning van het nieuwe regeerstelsel begroette. Indien aldus verder de nota Griekenland oogmerken koesterde als men het toedicht, zou het dan geen partij getrokken hebben van de beproevingen en moeilijk heden, waartegen het nieuwe stelsel te strijden had Getrouw aan zijn politiek van eendracht, deed Griekenland blijken van zijn verlangen naar bijlegging en vrede in de Kretenzer kwesties. De keizerlijke regeering had vele malen de gelegenheid te verklaren, dat het gedrag van Griekenland rond en eerlijk was en dat Turkije niets aan Grieken land te verwijten had. Daar het lot van Kreta in handen van de beschermende mogendheden berust, kan Griekenlaud het slechts aan haar overgeven en zich naar beslissingen gedragen. De nota eindigt met de verzekering te herhalen, dat, daar Griekenland geenszins betrokken is in de beweging, het in de toekomst dezelfde correcte houding in acht zal nemen als in het verleden. De nota besluit aldus Wij willen hopen, dat de open uitleggingen het misverstand uit den weg zullen ruimen en er toe zullen bijdragen, dat er een nieuw tijdperk van hartelijke en eerlijke betrekkingen tussehen het koninkrijk en het keizerrijk zal worden ingeluid". Op het bericht dat de mogendheden het wegnemen van de op het fort te Kanea gehc8chen Grieksche vlag hebben geëischt, is er een groote opwinding onder de bevolking ontstaan. Men vreest voor ernstige verwikke lingen, zegt een telegram uit Kanea. Naar luidt van de laatste berichten is het gevaar van een botsing tussehen China en Japan ter zake van den Antoeng-Moekden- spoorweg voorloopig weer geweken. Japan bezit nu eenmaal de overmacht om zijn Chineeschen broeder zijn wil op te dringen. Het conflict vond zijn oorzaak in de Japansche uitlegging van art. VI van de op 22 Dec. 1905 te Peking gesloten aanvullende over eenkomst, dat Japan het recht toekent deu Antoeng-Moekden-spoorweg zoodaning te verbeteren, dat hij geschikt is tot het vervoer van koopwaren en industrieels voortbrengselen van alle volkeren. De Chineesche regeeriog beweert, dat dit artikel Japan het recht niet geeft om den spoorweg opnieuw aan te leggen, en evenmin om den spoorweg te laten bewaken. Zooals reeds gemeld is, zal Nederland vertegenwoordigd zijn op de feesten, waar mede San Erancisco van 19 tot 23 October Gemecntcruud Amsterdam. De uitslag van de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezing in district VI is als volgt: Uitgebracht 3666 geldige stemmen- Volstrekte meerderheid 1834. Hiervan verkregen de heerendr P. C. Frowein (S. D. A. P.) 187 stemmen, mr. G. T. J. de Jongh (v.-d.) 779, Jaco bus Polak (lib) 563 en mr. S. de Vries Cz. (antirev.) 2137 stemmen, zoodat ge kozen is mr- S- de Vries Cz. oud-Wet houder van onderwijs. Leger en Vloot. Naar de Arnh. CU verneemt maakt het bij het legerbestuur een punt van overweging uit, om militieplichtingen (al of niet gehuwd) die voor herhalingsoefe ningen bij de bereden en onbereden korpsen onder de wapenen komen, ver gunning te verleenen in of nabij de garnizoenen bij hun gezin te vernachten. Deze maatregel, welke verleden jaar ook bij de landweer werd toegepast, heeft daarbij niet alleen tot geenerlei bezwaren aanleiding gegeven, doch zelfs uitstekend voldaan. Behalve kosten besparing, zou worden voerkomen, dat miliciens, door gebrek aan logies in de kazernes, tijdens hun verblijf onder de wapenen in tenten moeten worden ondergebracht. De Hudson Fultenfeesten. Het pantserschip Utrecht thans in de West-Iudische wateren, dat de Neder- landsche zeemacht bij de Hudson l'ulton- teesten zal vertegenwoordigen, zal zich tegen dien tijd het eerst naar New York begeven, teneinde behulpzaam te zijn bij het optuigen van het scheepje >de Halve Maen«, dat thans in marine-etablissement aldaar ligt. Nedl.- Belgisch Eucharistisch Congres. Naai- wij vernemen, bestaan er plannen, om in den loop van het volgend jaar in een der steden van Nederland een Ne- derlandsch-Belgisch Euchristisch Con gres te doen houden. Dit Congres, dat vermoedelijk in de maand September zal worden gehouden hetzij te s-Herto- genbosch, hetzij te Maastricht* De keus tussehen die beide steden staat nog niet vast. Dc minister van koloniën. Naar de Avondpost* >met volkomen zekerheid* verneemt, zal de heer Iden- burg weldra aftreden als minister van Koloniën en zich voor eenigen tijd uit het ambtelijk leven terugtrekken. De heer Idenburg wordt als minister opge volgd door den heer De Waal Malefijt, Kamerlid voor Breukelen. Binnen eenigen tijd is deze verandering te wachten. De heer Idenburg is bestemd om den heer Van Heutsz als gouverneur-generaal op te volgen. Dc eerste Hoilandsche paarden voor H. M. dc Koningin in de Betuwe aangekocht. De opper-stalmeester baron Bentinck, bracht dezer dagen een bezoek aan de stoeterij van den heer Heuff (Cellendonk), te Kerk Avezaath bij Tiel en heeft daar voor het Hot een span prachtige paarden aangekocht, welke heden op het Loo worden afgeleverd. Dit zijn de eerste Hoilandsche paarden door H. M. de Koningin in Nederland aangekocht. lloog bezoek. Het Duitsche keizerpaar heeft vanuit Kleef met schitterend gevolg een bezoek gebracht aan de familie Bentinck op het slot Middachten in de Steeg. De intocht die door duizenden werd bijge woond, was uitermate luisterrijk, de ont vangst op het oude slot schitterend. Jammer dat het slechte weder Maan- dagavondj zooveel verloren deed gaan van de feëerieke verlichting van het prachtige park, Het keizerlijk paar is Dinsdag na eene uitgebreide rijtoer is deze heerlijke om geving, weer vertrokken. Waalwijk, 11 Aug. 1909. Examen. De heeren J. A. de Bree te Stratum en C. Donker alhier, legden met gun stig gevolg het examen Engelsch l.o. af. Onze felicitaties aan geslaagden. Kamer van Arbeid voor het Schoenma kersbedrijf te Waalwijk. De Kamer van Arbeid voor het Schoen makersbedrijf te Waalwijk, verzoekt om de volgende motie op te nemen De Kamer van Arbeid voor het Schoen makersbedrijf te Waalwijk in hare ver gaderingen van 4 en 9 Aug. 1909 gehoord de bedenkingen, die gerezen zijn tegen de inlichtingen omtrent de gedwongen winkelnering over igoS te Waalwijk, aan onze Kamer verstrekt door de Vakvereeniging »St. Crispijn* voor Waalwijk en Besoijen, gezeteld te Waalwijk, welke inlichtingen luidden er bestaat bier moreclen en physieken dwangen aldus doorgezonden zijn aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, welk instituut die heeft gewijzigd aldus er bestaat hier voor de schoenmakersge zellen zoowel directenals indirecten dwang gelet op de uitkomst van een door genoemde Vakvereeniging, nader ten deze ingesteld onderzoek waaruit blijkt dat er in 1908 te Waalwijk drie machi nale- en zes handwerk- schoenfabrikan ten winkelnering dreven dat er bij deze fabrikanten pl.m. 180 werklieden werkzaam waren dat er in den loop van igo8 één dezer machinale- en twee handwerk- schoen fabrikanten de winkelnering hebben op geheven verder vooral gelet op de omstandig heid, dat bij genoemd nader onderzoek van geen directen dwang gebleken is mede gelet op de werking der ge noemde Vakvereeniging, die gecombi neerd werkt voor Waalwijk en Besoijen aan welke omstandigheid genoemde Vakvereeniging de fout toeschrijft verklaart de gewraakte inlichtingen overdreven en derhalve onjuist, en her roept die gaarne voor zoover ze over dreven en derhalve onjuist zijn keurt de mededeelingen van de Vak vereeniging St. Crispijn ten zeerste af en besluit met zes tegen twee stemmen genoemde Vakvereeniging te wijzen op de noodzakelijkheid in het vervolg de inlichtingen van Waalwijk en Besoijen op te geven van elk dezer plaatsen af zonderlijk besluit verder hiervan kennis te geven aan het Centraal Bureau voor de Statis tiek en aan de verschillende Vakvereeni- gingen in het gebied onzer Kamer be staande en deze motie te plaatsen in het te Waalwijk verschijnend blad: *De Echo van het Zuidenen in tde Leer be werker^ De Kamer van Arbeid voor het Schoenmakersbedrijf te Waalwijk De Voorzitter, VAN GHERT, De Secretaris, M. van DE LEUR. De twee tegenstemmers vonden het gewenscht voor het vervolg geene inlichtingen bij genoemde Vakvereeni ging meer iu te winnen. De schoenindustrie op dc tentoonstelling te Tilburg. Men schrijft ons 't Is vreemd Men spookt op tentoon stellingen, die tegen wool dig schier als paddestoelen uit den giond oprijzen, noemt haar nut, wijl zij zoo talrijk, te talrijk zijn, van twijfelachtigen aard, en toch, niet zoo gauw ontsluit er weer eene hare hallen, of duizenden spoeden zich derwaarts om te zien, wat de nij verheid in den laatsten tijd weer ge wrocht heeftof er naast het reeds lang bekende »oude« soms ook iets nieuws te beschouwen valt. Tot hen, welke zich steeds tot die groote bazars aange trokken gevoelen, behoort ook schrijver dezer weinige regelen en eerlijkheidshalve zij gezegd, dat hij dapper meegedaan heeft in het koor, dat die inrichtingen slechts als marktinstellingen bezingt. De aanleg der tentoonstelling moge verschillende beoordeeld worden, ik vind hem zeer mooi en praktisch bovendien. Daar ieder zijn eigen vak het meest liefheeft, trok vooral datgene, wat op de schoenindustrie betrekking heeft, ook het sterkst mijne aandacht. De machi nehal was dus mijn »E1 dorado*. Over de machinerieën breed uit te weiden, be hoeft niet; een ieder en vooral de vak man kent ze onderhand voldoende en zelfs de leek weet, hoe prachtig, sekuur die schier levende bezielde ijzeren licha men werkenhoe het daarop vervaar digd schoeisel om zijne vele uitmuntende hoedanigheden eene steeds verhoogde belangstelling wekt. Thans was het er mij hoofdzakelijk om te doen, nu eens overtuigend te constateeren, dat het ma chinale schoenwerk het handwerk over treft en de toekomst dus aan dit eerste schoeisel is. Zoo lang ik in de machinehal was en dus nagenoeg éénzelfde soort werk zag, zeide ik tot mij zeiven 't Is gekheid, minstens overbodig, nog vergelijking te willen maken zulk werk is eenvoudig onovertrefbaar. Ook in de Nijverheidshal bleef ik een tijdlang bij die meening, tot opeens mijne bijzondere attentie getrokken werd door den stand 167a, naar ik las, van de althans voor mij nog onbekende fir. A. C. v. Rijs wijk te Baardwijk. Daar begon de ba lans te schommelen en scheen zij te willen overslaan naar het handfabrikaat. Het negental paren luxe dameslaarzen, geheel uit hand gemaakt, waren, zoo om de kwaliteit der fournituren, als om de coupe, het stikwerk, de fabrikatie en den pasvorm onberispelijk, terwijl het gewicht, in weerwil dier soliede grond stoffen, zeer gering was, minder dan ik ooit bij schoenen van dit soort en die grootte heb waargenomen. Dank zij de vriendelijke toelichtingen van genoemden firmant, vernam ik, hoe zijn schoeisel een steeds toenemenden aftrek in geheel Nederland vindt; hoe het uitmunt in het gebruik en tot het laatste zijn pasvorm behoudt. Tevens hoorde ik, welke moei te het kost het fabrikaat tot die per fectie op te voeren, en hoe in zijne werkplaats mede orthopaedisch schoei sel voor afwijkende voeten vervaardigd wordt. Op mijne vraag, hoe hij over de toekomst van het hand werk dacht, gaf hij als zijne vaste overtuiging te kennen, dat dit ondanks de geweldige en nog steeds toenemende concurrentie van het zich altijd door ver fijnende machinale fabrikaat, steeds goed recht van bestaan zou blijven behouden, wijl alleen prima handwerk in staat is aan de moeielijkst te bevredigen eischen voor ieder onderdeel te voldoen Op mijne volgende vraag, of dit luxe-schoei sel zijne bestemming reeds gevonden had, werd bevestigend geantwoord. Eerst echter zal het na afloop der expositie nog eenigen tijd uitgestald zijn in de vitrine van den heer C- A. v. Rijswijk, schoenwinkelier Karrestraat No. 10 te Breda. Ik dankte voor de verstrekte inlich tingen, wenschte den firmant het beste succes en goede zaken toe, om ook.nog eens de etalages van andere schoenfa brikanten te bezichtigen. En toen ein delijk de bel begon te luiden als teeken, dat voor dien dag het sluitingsuur wel dra slaan zou, en ik langzaam met de menigte de nijverheidshalle verliet, zeide ik zoo tot mij zeiven, nadat ik in den geest beide soorten werk nog eens ver geleken had Zet den hoed af voor het machinale werk, doch weet, dat het handwerk er nog eene buiging bij vraagt. P. Nienw Vennootschap. Van der Miessen's Stoomschoenfa- briek en Lederhandel, te Gorinchem. Doel: het fabriceeren van schoenwerk en het verkoopen daarvan, den handel in leder en aanverwante artikelen en het drijven van al zulken handel als daar mede in verband staat. Duur ongeveer 29 jaren. Kapitaal: f50.000 in 100 aandeelen, alle geplaatst en volgestort. InbrenghuizeD en erven, machines. Het bestuur der vennootschap is opge dragen aan een directeur onder toezicht van" 3 commissarissen. Voor de eerste maal tot directeur benoemd de heer C. van der Miessen Gsz. te Gorinchem tot commissarissen de heeren J. Gragtmans, J. F. Dalleu, J. Keunen. Schilderstukje. In de vitrine van de firma Th. van Wijck alhier staat een schilderstukje van de hand van den heer Roeien, werk zaam bij den heer W. Hens. Als pro duct van een beginneling op het pad der schilderkunst, waar zoo vele voetan gels en klemmen liggen, vei dient dit stukje wel waardeering. Oowcder. Zondagavond hadden we in onze ge meente een allerprachtigst gezicht, op het schitterend hemelvuur, dat in al zijn felheid aan den westelijken hemel woed de. Ook kon men duidelijk den brand te Raamsdonksveer zien- Maandagmiddag barstte boven deze streek een hevig onweder los, gepaard met hevige stortregens. Op tal van plaatsen werden boomen stukgeslagen en ook eenig vee in de weide gedood. Te Sprang werd het paard van H. O. aldaar door den bliksem getroffen en gedood. Tijdens het onweder, dat zich gis terennamiddag omstreeks half vijf boven Herpt ontlastte, sloeg de bliksem in de landbouwerswoning van J. De Wilt Azn. zonder gelukkig brand te veroorzaken. Alleen werd wat materieele schade aan gericht. In eene weide werden 2 vaarzen ge troffen, toebehoorende aan den heer J. C. Van Bokhoven. De eene was on middellijk dood, terwijl de andere in de achterbeenen werd verlamd. BAARDWIJK. Ten nadeele van den landbouwer L. is een schaap door een hond dood gebeten. Een fietser uit een naburige gemeente reed dezer dagen wat kort langs den dijk ter hoogte van de brng aan den Overlaat waardoor hij van een flinke hoogte met de fiets een buiteling maakte. Behalve een gescheurde Zondagsche broek kwam de man met den schrik vrij. DRUNEN. Ook hier heeft het onweder vau Maandag sporen nagelaten. Voor het huis van Am. Musters werd een boom stuk geslagen en in den zoogenaamden Dekker verbrandde een te velde staand hoekje rogge en werden ook een paar boomen getroffen. In den tuin van den rentenier II. V. staan op den oogenblik een appel en peren boom in vollen bloei. Of echter de heer V. dit jaar nog vrachten zal plukken van zijn bloeiende boomen valt nog erg te betwijfelen. Tot tellers voor de negende tienjarige volkstelling zijn alhier benoemd de heeren 3 Ie Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5