Nummer 65. Zondag 15 Augustus 1909 62e Jaargang I Tweede Blad. Gemeenteraadsvergadering. BUITENLAND. België. Spanje. Het bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aan den brand te Raamsdonksveer. Niet zoo gauw werd ons gisteren .telegraphisch medegedeeld, dat Prins Hendrik een bezoek zou brengen aan het door den hevigen brand van Zondag j.l. geteisterde Raamsdonksveer, of wij haastten ons onze abonné's daarvan per bulletin in kennis te stellen, zoodat deze, als het hua lustte, tijdig genoeg ter plaatse konden zijn. Mede vertrokken wij zelf met den trein van elf uur om £et tooneel der verwoesting, waarover jwij bereids reeds schreven, nog eens in oogenschouw te nemen. Het Smidseind, door sommigen ook genoemd Smidsstraat is grootendeels verwoest, en alhoewel reeds veel is op geruimd, is de overblijvende ruïne vol doende in staat om ons eenigszins te doen beseffen, hoe het vernielende element, dat als een electrische vonk ontstaan, weldra een vuurzee werd, die naar alle zijden hare brandende golven voortstuwde, hier schrik en wee heeft verspreid. Die 24 thans ter aarde ge smakte woningen met hare gesmookte, verbrokkelde muur restanten, die reeds van verre u die eigenaardige benauwen de brandlucht toezenden, maken op iederen beschouwer een treurigen indruk en te gereeder tasten wij daarom in de beurs, wanneer een burger ons een bus voorhoudt, welker opbrengst ten goede zal komen aan die arme gezinnen, welke door het verzengende vuur have en goed verloren hebben zonder dat zij daarvoor iets van eenige assurantie zullen ont vangen. Verwonderlijk bleek ook hier de grilligheid van het vuur. Een huis, naar men ons zeide van zekeren van Onsenoort, smid van beroep, staat daar te midden van het tooneel der ver woesting geheel ongedeerdzelfs het twintigtal duiven, die er hare woning hadden, en den heelen avond en laten nacht over de vlammenzee heenvlogen zijn alle gespaard gebleven. Eveneens een huis aan den overkant, waarvan het achterste gedeelte geheel in hout is op gebouwd, en waarop juist de wind en de vlammen gericht waren. Daar wij nog eenigen tijd tot onzer beschikking hadden spoedden wij ons naar het Raadhuis der gemeente Raams- donk. Hier werden wij welwillend te woord gestaan door den burgemeester den E. A. Heer Jhr. Ridder de van den Schueren die ons mededeelde, dat, in gevolge den last van Z. K. H. niet de minste plechtigheid het shooge bezoek* zou mogen opluisteren, wijl het hier de de bezichtiging eener geteisterde streek gold. Daarom geen enkele vlag in de heele gemeente, geen met Oranje getooi de kinderen, klaar staande om een welkomstlied te zingen, niets van dat alles, doch wel een steeds aangroeiende volksmenigte die vóór het Raadhuis post vatte om gedüldig de aankomst van den Prins der Nederlanden af te wachten. Toen de blauwe automobile met de vlaggetjes op het voorste gedeelte zicht baar werd, naderde en eindelijk stil stond, barstte wel uit honderden kelen een luid- klinkend hoeral los, doch overigens, als begreep men, dat men zijne hulde ook door zwijgen kan vertolken, hield de menigte zich ingetogen, eerbiedig stil. Op het Gemeentehuis werdj de Prins, die vergezeld was van Baron van Voorst tot Voorst Ordonnans officier van H. M-de Koningin en den luitenant ter zee Jhr. Bijl de Vroe, adjudant van Z. K. H., door genoemden Burgemeester, den secre taris en den Wethouder den heer Kamp ontvangen. Na een onderhoud van eenige minuten reed de Prins met zijn gevolg waarbij zich thans de Burge meester, voegde, onder een luid hoera der omstanders naar Raamsdonksveer. Aan den ingang van het Smidseind stonden de leden van den Gemeenteraad der Kamer van Koophandel, de Pastoor, de Dominéé, de beide geneesheeren, benevens enkele vertegenwoordigers der pers om den hoogen Bezoeker te ont vangen. De menigte van alle rangen en standen, welker getal honderden, ja dui zenden bedroeg, werd door eene ver sterkte politiemacht, staande onder de bevelen van den Hoog. Edel- Gestr. Heer Thomson, kapitein der Maréchaus see te Breda zooveel mogelijk in orde e stilstand gehouden. Na een zeer korte begroeting toog de Prins met genoemde heeren en de leden van het Hoofdcomité van bijstand, te voet naar de verschillende ruinen. Thans bleek het niet mogelijk het cordon te bewaren. De duizenden drongen overal her- en derwaarts, doch hielden zich op voldoenden afstand van den Prins, die zich op verschillende plaatsen liet in lichten, rap en fluks over de puinhoo- pen, de assche enz. heenwipte en zich om de haast verstikkende lucht van het opgezweepte stof al evenmin iets scheen te bekommeren als de menigte, die hem volgde. Toen het terrein bezichtigd was, schreed men naar het R. K. Gasthuis of het Sint Theresiagesticht. Aan den ingang werd Z. K. H. opge wacht door dokter Hoyng, geneesheer van het gestichtde Eerwaarde Moeder en de vijf en twintig religieusen stonden mede in de vestibule geschaard. In de spreekkamer werd een glas champagne geoffreerd. Onmiddellijk daarna toog men naar het gebouw in den tuin van het gesticht, waar de negen gezinnen, samen tellende ongeveer veertig personen, die door den brand dakloos waren geworden verblijf hielden. Al die onfortuinigen stonden vóór hunne tijdelijke woning ge schaard, toen de Prins tot hen kwam. Velen hunner hadden de tranen in de oogen en barstten in luid snikken uit, toen Z. K. H. hen aansprak en belang stellend naar hun toestand informeerde. Het was ook werkelijk een roerend too neel, die mannen, vrouwen en kleine kinderen sober en armoedig gekleed daar in deemoedige houding te zien staan voor Hem, die uit pure menschlievendheid en belangstelling in het lot ook van zijne onderdanen, zich een lange reis getroost had. En toen Z. K. H. eindelijk voorzien van een bouquet hem geoffreerd door het circa 12-jarig meisje Margaretha Hermans na eenige bemoedigende woor den en een allervriendelijkste buiging de rampspoedigen verliet, lieten enkelen, die zich tot dan toe nog hadden weten te bedwingen, aan hun tranen den vrijen loop. Een oogenblik later werd hun mede gedeeld, dat de Prins hun een gift van honderd gidden had toebedacht. Thans werd in het gasthuis een bezoek gebracht aan de ziekenzaal en operatiekamer en gaven zoowel Dr. Hoyng als de Eerw. Moeder alle noodige of gewenschte in lichtingen. Ook bij dit bezoek werden verscheidene patiënten door den Prins minzaam toegesproken, inzonderheid de vrouw, die op den bewusten avond door den bliksem nog al gevaarlijk gewond werd, doch wier toestand thans vooruit gaande is. Tijdens dit bezoek, waarbij, gelijk boven reeds gezegd, slechts enkele per sonen tegenwoordig waren, vonden wij de gelegenheid verschillende deelen van het Gesticht eens goed op te nemen. Dat deze inrichting, gelijk de meeste of beter gezegd, gelijk alle van dien aard, onder welk opzicht ook, niets te wenschen overlaat, zal wel niet behoeven gezegd. Alles is groot, ruim, luchtig, hoog, terwijl de zindelijkheid zelfs uit de kleinste en meest verborgen hoekjes en kantjes u overal tegen glimt. De kapel vooral mag een juweeltje van architec tuur en smaakvolle versiering genoemd worden. Ook merkte men ons op, of liever wij zagen het al bij den ingang dat het geheele gebouw electrisch ver licht wordt, welke verlichting uitmuntend voldoet, en betrekkelijk zeer goedkoop mag heeten zoodat de electrische een trale in Raamsdonksveer eer van haar werk heeft en met den dag het getal harer aansluitingen ziet toenemen. Roe rende tooneelen vertelden ons de Eer waarde Zusters van hare ontmoetingen in den genoemden avond en nachtdat zij zelve dien nacht onafgebroken hebben getobd en gezwoegd om degenen, die ieder oogenblik werden binnen gebracht te ontvangen, te helpen enz. enz., be grepen wij voldoende al lieten zij, wijl dit alles slechts uit liefde voor den even mensch en ter eere Gods geschiedde niet veel licht daarop vallen. Onuitputtelijk waren de Zusters echter in lof voor Dr. Hoyng, die in eigen persoon van 12 tot 3 uur zich uitsloofde om bedden in orde te brengen voor die ongelukkigen en het lijfgoed zijner eigene kinderen en huisgenooten niet ontzag om daarmede de schier naakten te kleeden. Het bezoek in het klooster dat om 5 min. voor 2 uur begon, ein digde ongeveer kwart voor drie. Toen kwam de auto voor het hek van het gesticht. Z. K. H. nam een allerharte lijkst afscheid van de verschillende autoriteiten, betuigde nogmaals zijn dank voor de ontvangst en zijne hooge te vredenheid over alles, wat hij in het Gesticht had mogen zien en ondervinden, schreed vervolgens naar zijne gereed staande auto, stapte met zijn gevolg in, om een oogenblik later onder een oor- verdoovend hoerageroep de terugreis, die over Gorkum en Utrecht gaan zou, te aanvaarden. Wij twijfelen niet of onze lezers zullen binnen korten tijd wel eenige afbeeldin gen van bovengenoemd bezoek in het Zondagsblad van de »Echo*j^ vinden, want ook hiervoor hadden wij onze be schikkingen genomen. En al deed de politie nog zoo haar best het nemen van kiekjes te beletten, photografen zijn vlug en op alles voorbereid, en de plaat taai in het vasthouden. Van lieverlede verminderde nu buiten de drukte. De vreemdelingen togen op fietsen, in automobielen, rijtuigen en andere vervoermiddelen huiswaarts en ook voor ons werd het, na een kleine verversching genomen te hebben, zacht- kens aan tijd naar den trein van half vijf te stappen. Toch konden wij niet nalaten nog eens een kort bezoek aan de plaats der ramp te brengen. De arbeid die door het hooge bezoek, een vrij langdurige vertraging ondervonden had, werd weder fliuk voortgezet. Hier bikte men steenen, daar reed men puin weg doch wat men ook deed, uit alles bleek duidelijk het voornemen, het afgebrande gedeelte als een feniks uit zijn assche te doen herrijzen. De dichter moge zeggen: >Denn die Elementen hassen Das Gebild von Menschenhand« de mensch laat zich door het vuur de wet niet stellen hij bindt er onversaagd den strijd mede aan en gelukt het hem niet altijd »die freie Tochter der Natur* paal en perk te stellen, moet hij haar vaak eene volledige overwinnig zien behalen, hij wreekt zich door het ver nielde nog grooter, flinker en degelijker op te bouwen. Zoo zal het ook hier gaan. Dank zij de menschlievendheid, die zich vooral in zulke tijden openbaart, naar men ons zeide toch was alleen aan de huizen te Raamsdonk reeds 1200 gulden gecollecteerd en bedroeg Vrijdag avond het totaal der inkomsten al drie duizend gulden) zullen naar wij hopen, ook zelfs de zwaarst beproefden eindelijk in hun vorigen toestand geheel of nagenoeg geheel gebracht worden. Groot was de ramp, doch ook hier kan men gelukkig het woord van Schiller tot het onze maken: Wat het vuur ook ge roofd heeft, er ontbreekt toch geen enkel dierbaar hoofd.* onderwijzer is. Daarna wordt de voordracht van den lieer Blok, Arrondissements-Schoolop- ziener in het Arrondissement Heusden voorgelezen. Deze kan zich niet ver eenigen met de toelichting van het hoofd der school en wenscht daarom de voor dracht te doen bestaan uit de heeren 1. Boer, Sliedrecht. 2 Herkenmulder, Langerak. 3. Kuenen, Sliedrecht. L. v. d. Pluijm. Er zijn gunstige be richten omtrent Kuenen, daarom stel ik voor hem te benoemen. Onze meester moet half September onder dienst. Wat nou n v. Beurden. Ik kan me niet te best vereenigen met de voordracht. Alle drie zijn protestanten. Daarom stel ik voor een nieuwe voordracht op te maken. Ik had liever een katholiek. Voorzitter. Het is altijd wat- De een is te oud, de ander te jong. Laten we het elkaar maar niet lastig maken. v. Beurden. Ik zou anders liever de voordracht verwerpen. Voorzitter. We moeten toch onder wijzers hebben. v. Beurden. Laten we dan in Katho lieke bladen adverteeren en bovendien is Opheij katholieK. Voorzitter. We hebben genoeg ge adverteerd en wat Opheij betreft, die kan een goed onderwijzer zijn, doch het is een trekvogel, hij heeft al wel tien of meer plaatsen gehad. v. Beurden. In wijk A, waar de be volking hoofdzakelijk Protestant is, heb ben we altijd protestante onderwijzers benoemd. Daarom had ik liever, dat er in wijk C, waar de bevolking in hoofd zaak katholiek is, ook rekening mee werd gehouden. Daar het land van Altena in hoofdzaak protestant is, moeten we in Katholieke bladen adverteeren, willen we katholieke sollicitanten hebben, bijv. in de Katholieke school. Voorzitter. We hebben genoeg ge adverteerd. v. Beurden. Wel nu, als dat het geval is, stel ik me er mee tevreden. v. d. Pluijm. Sipman dacht eerst ook, dat de bevolking hier protestant was. Voorzitter. De voordracht is er Zijn nog, die er iets op tegen hebben. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Dussen op Woensdag 11 Augustus 1909 des namiddag te 4 uur. Te 4 uur opende de Voorzitter de vergadering. Aanwezig Schoenmakers, v. Honse- wijk, P. v. d. Pluijm, v. d Koppel, Ver schoor, D. v. d. Pulijm, v. Daalen en v. Beurden. AfwezigLeemans. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna wordt overgegaan tot het on derzoek van de geloofsbrieven der nieuw- gekozen raadsleden. Hiervoor wordt een commissie benoemd, bestaande uit de Heeren: v. Beurden, v. Daalen en Ver schoor. 2. Aanbieding der gemeenterekening over het dienstjaar 1908. De secretaris deelt mede, dat de Inkomsten f 18274,03 bedroegen de Uitgaven f ^5704,00 Alzoo een batig slot van f 2570,03 De burgemeester stelt voor commissie te benoemen om deze te onderzoeken. Gekozen worden hiervoor de heeren v. d. Koppel, v. Beurden en Verschoor. 3. Ontslag-aanvrage van den Heer Sipman als onderwijzer van bijstand aan de O. L. School in wijk C. Dit ontslag wordt hem eervol verleend tegen 1 October. 4. Benoeming van een onderwijzer van bijstand aan de O. L. School in wijk C. De secretaris leest de toelichting voor van het hoofd der school in wijk C om trent de sollicitanten. Hij geeft hierin te kennen, dat van de 7 sollicitanten de meesten nog moeten loten voor de na tionale militie en ook dienstplichtig zijn wat zeer hinderlijk is voor het onderwijs, Daarom geeft hij de voorkeur aan den heer Opheij, die volgens hem een goed er Daarna werd tot de stemming over gegaan. Twee leden hielden zich buiten stemming. Uitgebracht 7 stemmen, waar van 5 voor den heer Boer uit Sliedrecht en 2 blanco. 6. Voorlezing van een schrijven van Ged. Staten betreffende het salaris van den gemeete-ontvanger. Hierin wordt voorgesteld dit te brengen op de helft van het. salaris van den Burgemeester. v. Beurden. Is er verleden jaar niet een voorstel geweest om °/o gewijze be looning toe te kennen. Voorzitter. Ja, dat is zoo. Thans heeft de ontvanger de helft van het salaris van Burgemeester. Laten wij ons daarom maar bij het voorstel Ged. Staten neer- leggen. Dit wordt goedgevonden Voorlezing van een brief van het hoofd bestuur van de vereeniging van gemeente veldwachters, waarin wordt aangedrongen op herziening der tractementen. Er wordt in aangegeven, dat een veldwachter met echtgenoote en 4 a 5 kinderen f 800 noodig heeft voor levensonderhoud, zonder nog een enkele overbodige uit gaaf te doen. L. v. d. Pluijm. Het salaris van de veldwachters is hier voldoende. v. Beurden. Als de veldwachter f 800 moet hebben, terwijl Burgemeester slechts f 700 heeft, dan kan de Burgemeester wel opdoeken. Voorzitter. We zullen het maar aan nemen voor kennisneming. Daarna wordt in gesloten vergadering overgegaan tot punt 5 der agenda Reclames hoofdelijken omslag. HEDIKHUIZEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Hedikhuizen op Vrijdag 13 Augustus te 10 uur. Te 10.15 uur opende de Voorzitter de heer v. d. Geld de vergadering. Aanwtzig v. d. Geld, R. Luijben, L. v. d. Wiel, P. v. d. Brandt en A. de Kort. Afwezig: A. Vugts. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. a. Een brief van den secretaris van H. M. de Koningin, waarin hij namens H. M. dank betuigt voor de felicitatie bij de geboorte van Prinses Juliana. bEen brief van den heer H. Verhoe ven, waarin hij mededeelt, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad wegens vertrek naar elders. 2. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid, de heer v. d. Brandt. Hiervoor wordt een commissie be noemd bestaande uit de heeren de Kort, Luijben en v. d. Wiel. 3. Verzoek van N. de Goe. om een tegemoetkoming van f 95,voor de kosten van zijn gezin en om het man denmakersvak te leeren. Voorzitter. Mij dunkt, dat dit bij het algemeen armbestuur behoort. Als we eens zoo iets doen, zouden er meer ko men. Daarom stel ik voor er afwijzend op te beschikken en hem te verwijzen naar 't armbestuur. Hiermede zijn allen het eens. 4. Schrijven van Ged. Staten omtrent salarisregeling van den gemeente-ont vanger. Daar dit is, zooals Ged. Staten wen schen, stelt de Voorzitter voor hierin geen wijziging te brengen. 5. Verzoek van den notaris Tax om een stukje grond der gemeente te ver- koopen aan Mej. H. de Jong voor een uitweg van haar land. Voorzitter. Het is een stuk van 80 M'. Ik stel voor om het onder de volgende voorwaarden te verkoopen. 1. Dat zij f 1 per M2 er voor zal be talen. 2. Aan beide zijden van den weg een sloot te graven. 3. Een duiker onder den weg te leg gen, die de slooten verbindt van minstens 25 duim diameter. 4. Te aanvaarden 15 October. De be taling moet geschieden voor dien datum en de lasten komen voor rekening der koopster. De Kort. Blijft de rijweg dan breed genoeg. Voorzitter. Ja, nog meer dan 51/# M. Daarna brengt de Voorzitter bet in rondvraag. Allen zijn er voor. Wijziging der begrooting over 1909 Er komt f 5,76 bij voor het numme ren der huizen en nog een gering bedrag voor meerdere restauratie van den toren. Voorzitter. Zijn er die hier iets tegen hebben. Allen keuren het goed. Rekening over het jaar 1908. Een commissie bestaande uit de hee ren v. d. Brandt en v. d. Wiel wordt nenoemd om deze te onderzoeken. de Kort. Heeft de brandmeester iets omtrent de brandspuit gezegd. Is deze wel goed in orde. Voorzitter Deze is goed. Alleen de zuiger moet nagezien worden. Luijben. Dan mag ze wel spoedig na gezien worden, want anders zitten we, als er brand komt nog zonder spuit. Voorz. We zullen ze van Laarhoven uit Heusden in orde laten brengen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Enkele dagen geleden heeft, naar de „Times„ meldt koning Leopold last gegeven, om op kaap Ferrat op de Azuren- kust, alwaar hij uitgestrekte bezittingen heeft met den bouw van drie villa,s tebeginnen. Dezen villa's zijn bestemd voor Belgische of Fransche officieren die u* langen tijd in den Congo vertoefd te hebben, als invaliden, met verlof naar hun vaderland zijn teruggekeerd. Binneukortzullen in die streek nog meerdere villa's worden geboudw. Koning Leopold geeft de voorkeur aan af zonderlijke huizen boven een sanatoruim, daar een afzonderlijke villa beter aaa het doel zal beantwoorden, en het spoedige herstel van de officieren, die door het klimaat der Congé ziek zijn geworden, in de hand zal werken. Over het opnemen van de zieken worden thans tusschen den koning en de Fransche regering onderhandelioge gevoerd. Niet tegen den godsdienst" 7 Het is een schande, wat de socialisten en republikeinen in Barcelona tijdens het op roer hebben uitgehaald. Onpartijdige be richten van vreemde dagbladcorrespondenten hangen er een somber tafreel van op. De Madridsche correspondent van de „Correspondencia de Espana' vertelt „Een der grootste gebouwen die ik be zichtigde was het klooster met kerk van La

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5