EL Nummer 65 Zondag 15 Augustus 1909 62e Jaargang* Derde Blad. t Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. ster el !L. Electri8ch licht en electrische beweegkracht in Limburg en Noord-Brabant. - IS >5' 1 J De nieuwe minister van koloniën. ggg Bij Kon. Besl. van 11 dezer is met ingang van 16 dezer: 1°. op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend aan A. W. F. Idenburg, als minister van koloniën, met dankbetuiging nei floor de vele en gewichtige diensten door hem aan Hare Majesteit de Koningin en ?an den Lande bewezen 2°. benoemd tot minister van koloniën, J. H. de Waal Malefijt, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal. Hot' De N. R. Ct. schrijft o. m. Aanleiding om zich, wegens de per- r oonlijke eigenschappen van den heer idenburg, over die verwisseling te ver heugen, hebben wij evenmin. De heer Identhjrg gaat in denzelfden dienst van eene uiterst belangrijke betrekking in "-ene andere, ongeveer even belangrijke ..ver- Wat hij in Iudië tot stand denkt te brengen, zou wellicht, onder zijne Lidiflg hier te lande, evenzeer tot stand kunrïen worden gebracht. Het is een ruil, met onzekere kansen, waarbij slechts vaststaat, dat het Opperbestuur zijn TT bekwamen en algemeen geachten giA w; v«^itwoordelijken raadsman komt te jM 1 verliezen. Mogelijk was dit noodzakelijk, Bg r^-ogelijk is, dat een ander, die de groote ^^-tig.enschappen, welke men in den gou- J verneur- generaal van Nederlandsch-Indië n gaarne aantreft, in die mate bezit als de heer Idenburg, op het oogenblik ontbrak althans niet bereid gevonden werd, het *»mbt te aanvaardendit kunnen wij niet oordeelen. Doch hoe dit zij, het doet nfets af aan het feit, dat de regeering een minister van koloniën van uitnemen de hoedanigheid heeft prijs gegeven. Voor het Kabinet zal het ontslag van *'en heer Idenburg ongetwijfeld een ver- Waking zijn. De heer de Waal Malefijt ^^tvordt hij als Indische specialiteit der arëï^hterzijde beschouwd en al werd hem eeij aantal jaren het rapporteursschap der Indische begrooting opgedragen, kan zeker niet op één lijn gesteld worden met hem, wiens plaats hij zal gaan in- "nemen. Ook »de Tijd4 betreurt deze ontslag name. Verlichting der rijtuigen van de S. S. Ten einde tegemoet te komen aan de vele klachten van de zijde van het publiek over de onvoldoende verlichting der rijtuigen, is door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen beslo ten alle rijtuigen te voorzien van gas gloeiverlichting. De levering van de lampen, voorzien van gasgloeilicht, is opgedragen aan de Gebr. Julius Pintsch, te Berlijn. Men hoopt met deze verbetering nog voor het einde des jaars gereed te komen. Tarief van Invoerrechten. De Nieuwe Courant verneemt Het ligt minder in de bedoeling een fiscale, dan wel een technische herziening van de bestaande tarieven ter hand te nemen, waarbij dient opgemerkt, dat het ontwerp van minister Harte zeer zeker een fiscale herziening beoogde. Op de komende begrooting wordt een tekort van minstens twaalf millioen gul den verwacht. Gepoogd zal worden voor een goed deel het ontbrekende te ver krijgen uit belastingwijziging, door sa mensmelting van vermogens- en bedrijfs- lasting tot een inkomstenbelasting, waar bij de plannen van den oud-minister mr. Ih. De Meester goede diensten zullen bewijzen. Levering vnn fournge en ligstroo Door den intendant bij de 2de divisie zal op 24 Aug. e. k. in het garnizoens- nachtlegermagazijn te Arnhem, Beekstraat no. 30, in het openbaar worden aanbe steed de levering van het ligstroo en de fourage benoodigd voor de troepen en paarden van het hoofdkwartier van het veldleger en van vermelde divisie, die van 14 tot en met 31 Sept. a. s. zullen deelnemen aan de veldoefeningen in de provinciën Gelderland en Utrecht. (>St. ct.4) Waalwijk, 14 Aug. 1909. Benoemingen. ^Bij Kon. Besl. is benoemd tot notaris bi'inen het arrondissement 's Hertogen- bo'sch, ter standplaats Andel, C. Knook, candidaat-notaris te Heteren. Handelseursus. Blijkens yorenstaande advertentie zal begin September de Handelscursus in't leven geroependoor »de Hanze», weder om beginnen. Men kan zich daartoe thans reeds opgeven bij een der bestuurs leden. Wij twijfelen niet of velen zullen van deze prachtige gelegenheid gebruik maken, om onder leiding der bekwame leeraren, die kundigheden op te doen of aan te vullen, die in de tegen woordige handelswereld zoo beslist nood zakelijk zijn- Prins Hendrik. Gisterenmorgen maakten wij per bulletin bekend, dat Z. K. H- Prins Hen drik ten 1 uur per auto den brand te Raamsdonksveer zou bezoeken. Het meest voor de hand liggende en het meest gewenschta geschiedde. Z. K. nam den weg via 's-Bosch, dwars door de geheele Langstraat. Op 't middaguur hadden zich in onze gemeente vele hon derden op de straat geschaard, om den Prins op zijn doortocht te zien en toe te juichen. Overal was het druk, vooral aan de Markt, waar een groot aantal werklieden den prins hartelijk toewuifden, waarvoor de prins naar alle zijden har telijk dankzegde. Van het bezoek van den Prins te Raamsdonksveer heeft de heer Th. van Delft alhier een drietal prachtige foto's genomen. H M. de Koningin-Moeder heeft driehonderd gulden geschonken. Premiemarkt. De jaarlijksche premie-markt uitge schreven door de 14e afd. Langstraat der Noordbr. Mij. van Landbouw zal plaats hebben op Donderdag 9 Sept- Aangiften kunnen geschieden totDinsdag 7 Sept. Nadere bijzonderheden geven de biljetten. Er loopen geruchten van plannen tot het organiseeren eener groote Landbouw tentoonstelling 't volgend jaar in onze gemeente. Meer kunnen we er nog niet van zeggen. Wauhvtjksclic harmonie. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, hadden het bestuur en werkende leden van bovengenoemde vereeniging ernstig besloten met kracht de wekelijksche re- pitities te gaan houden, om zoodoende meer vooruitgang en ambitie te kweeken. De genomen maatregelen hebben een goed resultaat gehad tot dusverre en we mogen zeggen, dat de harmonie nu op den goeden weg is, tenminste er wordt met ijver gerepeteerd, wat men ook spoedig zal bemerken als de vereeniging haren honorairen leden een tuinconcert aanbiedt bij den heer A. Gerris-Simons. Was dit eerst bepaald op morgen 15 dezer, door verschillende omstandigheden is dit uitgesteld en zal waarschijnlijk gehouden worden op Zondag 29 dezer. De harmonie doet haar best, laat Waalwijk toonen dit te waardeeren, door haar te steunen, moreel, maar zeer zeker financieel. Men kan zijn goeden wil bewijzen door de kwitanties algemeen te betalen die deze week gepresenteerd worden maar vooral door zich als honorair lid op te geven secretaris is de heer Corn. Witlox. Tentoonstelling Brussel. Als punt van behandeling op de agenda van de algemeene vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten morgen te Tilburg te houden komt o.m. voor Tentoonstelling Brussel. Naar aanleiding daarvan schrijft de Schoenindustrie De Voorzitter van den A. N. B. van S. die met den Heer Tutein Nolthenius een conferentie had, heeft toe- zegging gedaan dat direct na afloop der vergadering van 15 Aug. kennis zou gegeven worden hoeveel plaatsruimte voor de Schoenfabrikanten noodig zou wezen. Hij heeft te kennen gegeven dat op een 25 Meter wel zou kunnen gere kend worden. Zij die dus aan de Ten toonstelling willen deelnemen, gelieven Zondag op de vergadering zich definitief op te geven. Wij nemen een paar der voornaamste bepalingen van deelneming in de Ned. afdeeling over Voor do plaatsruimte, die den inzenders in het Nederlandsche Paviljoen en overigens in de voor Nederland door het Bestuur der Ten toonstelling beschikbaar gestelde ruimten ver schaft wordt, wordt geen huur in rekening gebracht. De opstelling der ingezonden voorwerpen, waaronder te begrijpen zijn af zonderlijke fundoeringen voor zware voorwer pen, geschieden door en komen voor rekening van den inzender. In de machinegalerij zal echter voor de plaatsruimte naar het gewone Belgische tarief moeten wordeu betaald, in vorband waarmede door de Centrale Commissie aon de gezamen lijke inzenders eene bijdrage van f 15 000 zal worden verleend. Do Commissie voorziet in het Nederlandsche paviljoen, behoudens het bepaalde bij art. I, buiten bezwaar der inzenders a. in de algemeene decoratie b. in do algemeene bewaking, voor zoo verre daarin niet door het Bolgische Bestuur der Tentoonstelling voorzien wordt c. in het schoonhouden der vloereu en het uitwendig stofschoonhouden der toonkasten. De Commissie voorziet, behoudens het be paalde bij art. I, tev< ns in het vervaar der mgezonden goederen op de tentoonstellings terreinen (zgn. manutentie), voor zoover het goederen betreft, die in het Nederlandsche paviljoen of in de machinogalerij worden tentoongesteld. Als tegemoetkoming in de kosten hiervoor brengt zij aan de exposanten in het paviljoen in rekening eene som van f 1.25 aan die in do machinegalerij eene som van f 1 por M2 ingenomen grondruimte. Deze bedragen zullen volgens nadere regelingen worden verlaagd indien het voorwerpen betreft die alleen wandoppervlaJcte innemen. Het bedrag van f 1 25 per M- ingenomen grondruimte zal worden verhoogd voor hen die in het Nederlandsche paviljoen voorwerpen tentoonstellen wier gewicht meer dan 1500 K G. bedraagt. Voor tvandoppervlaJcte wordt, volgens nader vast te stellen regelen, zoowel in het Neder landsche paviljoen als in de machinegalerij een lager tarief toegepast. Schoentjes voor de prinses. In ons No. van 1.1. Zaterdag plaatsten wij een artikel over de schoentjes, die voor prinses Juliana in Amerika ge maakt worden. De Schoenindustrieschrijft na over name daarvan Dit artikel zal in onze kringen wel met eenige onaangename verwondering gelezen worden. Wat toch is het geval het is een Amerikaansche fabriek die met gewone Amerikaansche bluf de wereld bekend maakt dat zij de schoentjes voor Prinses Juliana moet maken en als 't ware wil doen uitkomen dat geene enkele fabriek in Holland ook niet in Europa daartoe in staat zou wezen. Wij weten wel beter, dat hier iu Hol land ook aan die vereerende opdracht zou voldaan kunnen zijn. Het doet ons daarom des te meer genoegen dat den Heer van Dortmond-Pennock te Kaats heuvel de eer te beurt viel dat een paar schoentjes op zijne fabriek vervaardigd, welwillend door Z. K. H. Prins Hendrik werden aanvaard. Dat onnoozel paar kiuderschoentjes zal in de hofkringen wel een betere dunk over de Hollandsche schoenindustrie geven dan er tot heden schijnt te heerschen. Met dat al, door die blufmakende reclame, die jammer genoeg door vele Hollandsche dagbladen is overgenomen, krijgt de Holiandsche schoenindustrie een leelijke duw. Immers onder het groote publiek heerscht nog maar al te veel de zotte idee dat alleen echte Amerikaansche schoenen aan de hoogste eischen kunnen voldoen. Nu ziet het publiek dat op zulk een verbluffende manier in de couranten en van zelf moet dit idee versterkt worden 't is jammer. Ongevallen- verzekering. Het maandblad van den Alg. Ned Bond van Schoenfabrikanten schrijft: Door de N. E. N. verzekeringsmaat schappij is aan den voorzitter gevraagd om het contract inzake de ongevallen verzekering dit jaar te doen beeindigen. Hierop is door den Voorzitter geant woord dat eerst einde 1910 het contract afloopt en voor dien tijd onze bond geen plan heeft het contract te verbreken. In 1911 zal het ons dan wel meer geld gaan kosten, de premie bij de Rijksverzekeringsbank zal naar wij ver nemen bedragen fll per mille voor de best ingerichte fabrieken terwijl voor minder goed ingerichte een hooger ge- varenpercentage zal berekend worden. Het voornemen van het bestuur is om tijdig weer onderhandelingen aan te knoopen om op de meest voordeelige wijze te kunnen verzekerd zijn. Bondstoobt in Noord-Brabant. De Kampioen schrijft Het doel, dat met dezen tocht beoogd wordt, is, de leden en aangesloten ver- eenigingen in de gelegenheid te stellen, kennis te maken met de schoone streken van Noord Brabant en met de wielerpaden langs de vroeger zoo beruchte keiwegen. Deze wielerpaden zijn aangelegd op aandringen van onzen Bond, die destijds de regeering een bedrag van f 22.000 aanbood, om daarmede verbetering te brengen in den toestand der Brabantsche wegen. Het aanbod van den A. N. W. B. werd evenwel niet aanvaard door de regeering, die zelf het onhoudbare v^n den toestand inzag en de toezegging deed dat het rijk jaarlijks een bedrag zou uittrekken om de noodzakelijke ver beteringen tot stand te brengen binnen den tijd van 6 jaar- Aldus is geschied, zoodat wij nu in staat gesteld worden, den toestand van voorheen met dien van nu aan een vergelijking te onderwerpen. Wie in Brabant bekend is, zal kunnen meespreken over de schoone natuur in deze zuidelijke provincie en over de jovialiteit en gastvrijheid der bewoners van dit gewest. Bij elke gelegenheid, bij groote en kleine feesten, kortom, wanneer op zeker oogenblik een groot aantal vreemdelingen er zich vereenigd heeft, wordt men getroffen door de spreekwoordelijk geworden gulheid en gastvrijheid van onze zuidelijke landge- nooten. Met vol vertrouwen op onze joviale Bondszusters en broeders van 's Her togenbosch, Tilburg en Breda, zien wij dan ook 19 en 20 September tegemoet; zij zullen het vertrouwen, dat den deel nemers aan den Bondstocht een hartelijke ontvangst wacht, niet beschamen en er het hunne toe bijdragen, dat er eenige fanfarekorpsen ons op den tocht verge zellen. Want Brabant vormt met Limburg het land der fanfare- en harmonie-gezel schappen, die geen festival overslaan. Dat vertrouwen op den Brabanter mogen wij niet beschaamd maken. Leden en aangesloten vereenigingen zullen onge twijfeld er toe willen medewerken, dat men op onzen tocht eenig denkbeeld krijgt van de grootte van onzen Toerbond Maar ook om het natuurschoon van Brabant is als opwekking, om aan den Bondstocht deel te nemen, alleszins ge motiveerd. En nu het programma Zondag 19 September, des voormiddags ten half tien, worden de leden en »au- gesloten vereenigingen in den Bosch verwacht voor den tocht naar Tilburg via Vught en Helvoirt (21.7 K. M.) Aan komst te Tilburg ongeveer 12 uur Daar wordt koffie gedronken (tarief f 1.— per persoon) en de afdeelingsvergadering gehouden. Om halfvier wordt de tocht naar Breda via Dorst (21.4 K M voortgezet. In Breda wordt gedineerd. Maandag 20 September wordt een Bondstocht gehouden in de omstreken van Breda. Het doel van dezen tocht is het bezoeken der bosschen in de buurt (Mastbosch, Ulvenhoutsche bosch, Lies bosch.) Vermoedelijk zal er te Breda gelegenheid zijn om gemeenschappelijk te lunchen. Voor heden willen ue eindigen met alle leden en toegetreden vereenigingen nogmaals op te wekken, in groote getale op te gaan naar den Bosch. We geven hierbij in overweging, clubtochten naar den Bosch te organiseeren, wat voor plaatsen, niet ver van de Brabantsche hoofdstad gelegen, uitstekend gaat. Zij, die verderaf wonen, zullen waarschijnlijk verstandig doen, reeds den avond tevoren zich per spoor derwaarts te begeven. De Bosschenaren zullen met u dien avond wel willen geselen. Dat kunnen ze De heer C. Witlox, Waalwijk, Consul van den A. N. W. B., stelt zich voor, gezamenlijk met de bondsleden, die aan den tocht deelnemen van uit Waalwijk naar den Bosch te vertrekken. Uur van vertrek Zondag 19 September 's morgens 8 uur. Plaats der bijeenkomstMarktplein. Zij die van de omliggende plaatsen wenschen deel te nemen, gelieve zulks te melden. Verkiezing Provinciale Staten, district Zevenbergen. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben de dagen voor verkiezing en zoo noodig stemming en herstemming tot aanvulling der vacature in de Provinciale Staten, ontstaan door het overlijden van den heer W. A. Fick, bepaald op Woens dag 29 September, Maandag 11 October en Dinsdag 19 October a. s. - Bij de verkiezing ter vervulling van de vacature ontstaan in de Provinciale Staten van Noordbrabant door het over lijden van den heer Fick, willen de Anti-Revolutionairen met een eigen can- didaat uitkomen. Daartoe heeft gisteren de A.-R. Kiesvereeniging te Klundert vergaderd en als candidaat geprocla meerd den heer Th. Ziedses des Plantes, rentmeester der Domeinen en lid van den Gemeenteraad te Klundert. Omtrent plannen tot oprichting van een electrische centrale, die een een gedeelte van Limburg, Roermond, Venlo en Weert inbegrepen en aan een gedeelte van Noordbrabant clectrisch licht en electrische drijfkracht zal leveren schrijft De Nieuwe Koerier De centrale zal worden gebouwd in een gedeelte der Noord-Brabansche Peel, waarschijnlijk op een terrein der gemeen te Asten. De stroom zal worden opgewekt door turbo-dynamo's, zooals dit in den laatsten tijd algemeen in groote centrales ge schiedt. De ketels tot opweking van den be* noodigden stoom voor deze turbo-dyna mo's zullen in den aanvang worden ge stookt met normalen steekturf, terwijl de stookinrichtingen zoo worden gecon strueerd, dat later kan worden gestookt met gas en afval van een fabriek voor de verwerking van veen en cokes, zwavel amoniak en andere nevenproduc ten. Deze fabriek zal in de directe nabijheid van de Centrale worden gebouwd. Met het oog op de aan enkele gemeen ten gegeven garantie, dat binnen eeu jaar nadat de concessies zullen zijn verleend stroom zal worden geleverd, wordt al het mogelijke gedaan zoo spoedig slechts eenigszins mogelijk in bedrijf te komen. In den beginne was het consortium van plan alleen de streek, welke rondom de Peel ligt, en dus de streek gelegen tusschen de gemeenten Eindhoven, Hel mond Venlo en Roermond in haar net op te nemen gedurende de onderhan delingen bleek echter de wenschelijkheid al direct een uitbreiding, aan het net te geven en daaraan de streek tot den Bosch enTilburg en de geheele Langstraat toe te voegen. De stroom van licht wordt voor de kleine gemeenten, welke geen eigen gas fabriek hebben, geleverd tegen prijzen 40 pet. lager dan in de groote steden van Nederland, zoodat men electrisch licht met de metaaldraadlamp, zal kunnen branden tegen prijzen niet hooger dan petroleum. Aan de groote gemeenten, welke den stroom zelf distribueeren en dus een eigen verdeelnet aanleggen, wordt de stroom tegen nog lager tarieven geleverd. Teneinde elk idee van concurrentie tegen de gasfabrieken uit te sluiten, wordt in die gemeenten, welke een eigen gasfa briek hebben, de distributie van den stroom voor licht en kleinkracht aan de gemeente zelf overgelaten. Voor drijfkracht zijn de prijzen uiterst laag gesteld, zoo laag, dat de groot-, als de klein industrie op geen andere wijze haar drijfkracht zelf goedkooper zullen kunnen produceeren. Als wij nu weten, dat in het gebied, dat de Centrale denkt te bedienen, ongeveer vijf-en-twintig duizend paardekrachten voor de diverse industrieën zijn opgesteld, dan kan men nagaan, welke belangen in die richting reeds door de oprichting van bedoelde Centrale worden gediend. Zoodra toch de stoommachine bij een fabrikant omdat ze verouderd of versle ten is door een nieuwe moet worden ver vangen, is hij verplicht een aanmerkelijk deel van zijn bedrijfskapitaal daarin vast te leggen, terwijl hij bij aansluiting aan de Centrale ten hoogste een vijfde van dat kapitaal noodig heeft, omdat de aanschaffingsprijs van electromotoren zooveel lager is dan van andere kracht- werktuigen zooals stoommachines of explosiemotoren. Het geld dat daardoor voor den fa brikant vrijkomt, kan hij nu gebruiken om in fabriekswerktuigen, welke hem directe winst afwerpen, te steken. Welk een enorm kapitaal bij algemeene aan sluiting aan de Centrale op die wijze zou vrij te maken zijn, laat zich nu uit het bovenstaande gemakkelijk berekenen. Naast dit groote voordeel biedt het electrisch bedrijf uit den aard der zaak nog vele andere- v Vooral' op sociaal gebied zal zulke electrische centrale een omwenteling kunnen brengen. Want op kleinste dor pen kan nu even goedkoop als in de groote industrie-centra beweegkracht geleverd worden. Gevolg hiervan zal zijn, het gedeeltelijk verplaatsen van de industrie naar de dorpen. De huisindustrie zal ook wederom opbloeien, want de electrische beweegkracht zal den huis-

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9