Loting Nat. Militie Reclame-platen ÜTWDüHGm Gemengd Nieuws. Advertentién. antoon tielen, ArPTcTROOTMAËET Piano s en Orgels BESOIJEN. c NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Kunstnieuws. Handelsberichten Reparateur en Stemmer r Maandag 23 Augustus was als volgt: 1 A. J. van Herpen. 2 W. A. Mirapen. 3 L. v. Oers. 4 Fr. v. d. Lee. 5 L. Th. v. Drunen. 6, J. v. d. Zinden. 7 J. C. IJpelaar. 8 H. G. Peijster. 9 J. Vrijhoeven. 10 A. v. Wezel. 11 Th. v. d. Wiel. 12 W. M. Kogels. 13 N. J. 7. Heeswijk. 14 A. v. Bladcl. 15 M. 7. Delft. 16 J. Knippels. 17 C. A. Dekkers. 18 J. L. de Wit. 19 M. Marisaël. 20 C. Dekkers. 21 P. Smits. 22 M. Robben. 23 G. G. 7. Spijk. 24 J. Haarbosch. 25 W. 7. d. Wiel. 26 H. 7. d. Bosch. 27 J. 7. Veggel. 28 C. Aerts. 29 A. M. II. Koks. 30 11. de Brouwer. 31 G. Merkx. 32 G. Verhoeren. De lotingsdag is dit jaar weer ferm afge- loopeu. Hoe kan het anders Door wereld lijke en geestelijke orerheid wordt daartoe dan ook meegewerkt. Den herbergiers was gelast aan de lotelingen dien dag niet te schenken, dus geen dronken lotelingen. Broeder Aloysius had gezorgd dat de jongens flink werden getrakteerd. Om vier uur kwamen zij in de zaal der Jongens- Congregatie bijeen. Daar wachtte hen een flink maal en toen den inwecdigen mensch rersterkt was, ook nog een glaasje bier voor den dorst. Dat de sigaren niet vergeten waren, spreekt van zelf. En dan het prijs- trekken Elk loteling die aanwezig is, heeft recht op een prijs en het bleek dat niemand ontbrak op het appel. De meeste vaders en broeders der lotelin gen waren ook tegenwoordig en verder vele belangstellenden. De prijzen werden uitgereikt door den Z.Eerw, Heer Deken, die daarbij altijd een passend woordje weet te voegen. Ook Broeder Aloys'.us sprak een woord van lof en dank. Lot aan de lotelingen voor hun goed gedrag, dank aan de milde gevers, die hem in staat stellen, de jongens op dezen dag eene gepaste uitspanning te bezorgen en te vrijwaren voor de gevaren aan den lotiugsdag verbonden. In vroolijke stemming eu uiterst voldaan trokken allen om 10 uren huiswaarts. Mocht de lotingsdag op alle plaatseu zoo'n ver loop hebben I CAPELLE. Den bakker G. M. K„ die nog geen drie weken geleden, met zijn paard en wagen te water raakte, heeft wederom hetzelfde ongeval getroffen, doch nu met een minder gunstige afloop. Doordat zekere straatjongen in onbedachizaamheid'het paard bij den teugel greep, liep het terug en kwam zoodoende terecht in de, op dat moment, vol water zijnde vaart, waardoor zeer vele brooden in het water yielen en niet meet aan de klanten konden geleverd worden. De datum, waarop het 25 jaren ge leden is, dat Mej. J. C. Mazurcl, onderwij zeres an de O. L. S. in de Heistraat, als zoodanig deze betrekking aanvaardde, is 1 September 1909. RAAMSDONKSVEER, Ernstig Ongeval. Zondagavond overkwam den heer Joh Simo- nis alhier een ernstig ongeval. Bij het aanzetten van de motor van zijn automobiel sloeg de slinger met zulk een kracht tegen de pols van zijn rechterhand terug, dat deze gebroken en zeer ernstig gekneusd is. Hij heeft zich terstond onder behandeling gesteld Dr. v. Liebergen, die de hand heeft gezet. Eerste II. Mis. De Eeiw. Heer W. de Klijn droeg de vorige week in de parochie kerk alhier zijn eerste plechtige H. Mis op. De jeugdige priester werd daarbij geassisteerd als presbyter-assistent door den Zeereerw. Zeergel. Heer A. J. F. Hansen, professor aan het Seminarie; als diaken door den Wel- Eerw. Heer J. P. Simonis, kapelaan te Leeade, als sub-diaken door den ZeerEerw. Heer P. van Heeswijk en coremoniaris door den Eerw. Heer P. Zijlmans. De WelEcrw. Heer Th. J. Stoute, kapelaan te Geertrni- denberg hield de feestpredicatie naar aan leiding van den tekst/Pu es Sacerdus in aetemuin*, hij beschouwde den priester als offeraar en Godsgezant. Het zangkoor voerde onder directie van den Heer Joh. Schoenmakers zeer verdien stelijk de driestemmige mis van PeroBi uit, terwijl de Gregoriaansche gezangen mooi en gelijk werden gezongen. Er was eene groote schare belangstellen den aanwezig. In het priesterkoor merkten wij op o. m. de oud-kapelaans der parochie, de Eerw. Heeren Eras, van Esch, Goulmy en van Onzenoort. Wij wenschen vau harte, dat het den jeugdigeu priester gegeven zij, nog lang te mogen werken in den wijngaard des Heeren. DUSSEN, Zatermiddag werd alhier onder veel belangstelling der ingezetenen het lijk ter aarde besteld van den lieer J. Bos in leven wachtmeester der Marechausiée.'s al hier, welke deze betrekking in onze gemeente vanaf 19 September 1899 waarnam. Behalve de kiuderen, verdere familieleden en vrienden van den overledene volgde ook nog het lijk grafwaarts de WelEd. Heer Eekhout, kapitein der Marechaussees, uit 's Bosch, verder een twintigtal wachtmeesters en brigadiers en een tiental marechjussée's, allen uit omliggende plaatsen. Toen het lijk aan den schoot der aarde was toevertrouwd, werd door den WelEd. Eekhout een krans op het graf gelegd, ver vaardigd van prachtige paarse bloemen om huld met zijden lint, waarop de woorden „Ter gedachtenis aan onzen wapenbroeder4' waren aangebraoht. In korte doch kernachtige woorden hield den WelEd. Heer Eekhout een toespraak, besprak daarin wat de overledene was voor zi;n arabtsbekleeding, als burger en als huis vader en sloet zijne rede met de woorden Rust in vrede wachtmeester Bos. Nog even werd een laatste groet aan den overledene gebracht door den wachtmeester uit Rijen, Hierna begaf zich de sfoet huiswaarts. Den overledene had nog pas den leeftijd van 56 jaren bereikt. Gisteren geraakte liet ongeveer 3-jarig zoontje van den landbouwer M. D. alhier al spelende te water. De grootmoeder dit ziende sprong zonder zich te bedenken het kind achterna ter redding, evenwel met het gevolg dat de grootmoeder hoewel zij hare tegenwoordigheid van geest behield, geen kans zag haar kleinkind te redden. Op het hulpgeschrei van beiden kwam de moeder van het kind toegesneld die na veel moeite grootmoeder en kleinkind op het droge wist te brengen. Na zich van droge kleeren voorzien te hebben bleek dat beiden met den schrik er waren afgekomen. Tot groot genoogen en gemak van zeer velen zijn de op verschillende drukke voetpaden naar den Bies'oosch polder, door het bestuur van den Zuid-Hollandschen Polder de geplaatste borden „Verboden toe gang" verwijderd. A.s. Zondag zal in de Ilerv. Kerk al hier optreden, de weleerw. heer Ds. Frieland van Aalburg. Door de Geref. gemeente is met al- gemeene stemmen tot predikant gekozen de Eerw. heer G. M. Van Rennes, cand. te Amsterdam, wien nu 't beroep wordt toe gezonden. KEIZERSVEER. Hier passeerde een auto, waarvan een inzittend heer een stuk ge scheurde enveloppe wegwierp. Zekere Van Kleef, stoker aan de Electrische Centrale aan de Douge-brug, raapte 't op cd vond tot zijn verbazing er 3 briefjes in, elk vap 20 franc? HERPT. De bij den heer J. Buijs ge vestigde Kegelvereeniging hoopt op Zondagen 29 Aug. eu 5 Sept. een wedstrijd in het kegelen te houder». Honoraire-leden der ver- eeniging kunnen ook mee dingen naar de heel aardige prijzen, terwijl op Zondagavond 5 Sept. de harmonie „De Eendracht" een concert zal geven. DONGEN. Zaterdagnamiddag kwamen er in het koffiehuis van v. P. alhier een paar vreemdelingen met schoenen venten. Na hun vertrek vermiste men uit het buffet een be drag van ongeveer f 7 aan contanten. Aan stonds kreeg men het vermoeden dat de venters het geld hadden gestolen. De rijks veldwachter van Aken reed spoedig per fiets naar Kaatsheuvel, waar de verdachten thuis hoorden en nam er nog Zaterdagavond een van in verhoor. Gisteren zijn ze onder be geleiding der marechaussée's uit Kaatsheuvel alhier geconfronteerd en hebben bekend tijdens de afwezigheid der herbergierster den diefstal gepleegd te hebben. Kaatshenvel, 25 Aug. 1909. Onweer. Nadat wij hier sedert langen tijd verschoont waren gebleven van ongelukken bij onweer, is dit 1.1. Zondag weer het geval geweest. Bij het hevig onweer dat alstoen hier voormiddag omstreeks half elf woedde, sloeg de bliksem in de woning van zekeren Laros in de Molensteeg, waar hij alle ruiten stuk sloeg. Hij verliet door de schoorsteen het vertrek, gooide een aantal dakpannen stuk en kwam daarna binnen in het aangrenzend vertrek van A. v. Rijswijk. Hier werd de dochter aan het been ge troffen en verlamd. Wonder genoeg werd geen brand veroorzaakt. Diefstal. Zondagmorgen werden de zeer bekende omstreeks 20 jarige v. R. en de 14 jarig v. M. uit de Molensteeg, door onze Mare chaussee gearresteerd als verdacht van diefstal van geld en spek, in het naburige Dongen 1.1. Vrijdag aldaar gepleegd. Geboeid werden zij 's namin. daarheen gevoerd ter con frontatie. Naar wij vernemen moeten zij bekend hebben, althans een hunner, de daders te zijn. De politie onderzoekt met ijver deze brutale zaak. Moge de schuldigen hun straf niet ontgaan. Loting Nat. Militie. A.s. Donderdag 26 Aug. zal ten Raadhuize alhier, voorin, ten half elf de loting plaats hebben voor de Nat. Militie. Door de jon gelingen van Loonopzand, Kaataheuvel, Sprang en Vrijhoeven, zal hieraan worden deel genomen. Door de bevoegde autoriteiten is bepaald dat op die dag de herbergen moeten gesloten zijn vanaf 'n m. 9 uur. Ontslag. Naar wij uit zekere bron vernemen heeft de heer M. v. Beurden ontslag genomen als Voorzitter van onzen R. K. Patroonsbond. Te wenschen waren het, dat de Heer v. Beurden alsnog op zijn genomen besluit terugkwam, daar ten allen tijde gebleken is dat de leiding van deze Bond in veilige handen is. Wat de reden is van dit onver wacht ontslag, kunnen wij tot dusverre niet meedeelen. De leden van onzen R. K. Volksbond hebben tot 15 September a.s. gelegenheid hun winterprovisie te bestellen bij de com missieleden voor den coöperatieven aankoop van steenkolen. Dezen winter zal nogmaals gelegenheid bestaan cm op goedkoope wijze zich vau steenkolen te voorzien. De goed koope gelegenheid zal voor de Bondsleden een spoorslag ziju om ruimschoots hiervan gebruik te maken. De secretaris van den arbeid, de heer Van Rijen, zal wegens drukke werkzaam heden hier voortaan om de andere maand zitting houden voor het verstrekken van adviezen aan de leden der vakvereeniging. Tussclientijdsche aanvragen om advies zullen den heer Van Rijen bereiken door middel van den aangestelden correspondent, den heer M. Elshont alhier. Expositie van Delft. Met een tentoonstelling van een zeven tigtal grootere en kleinere werken neemt van Delft afscheid van zijn geboorte plaats, om te Amsterdam zijn studiën te gaan voortzetten. Dit afscheid van den jongen kunste naar frappeert je. Het trekje van fijn gevoeligheid van het bestuur van »Waal- wijks Belang" doet je weldadig aan en pleit voor den kunstzin dezer vereeniging. Die belangelooze toewijding moge tal van steden van grooter omvang tot voor beeld strekken. Bravo 1 Met genoegen oefent men critlek op dit werk, door den schilder neergehan gen met dankbaarheid, om zijn stadge- nooten te toonen, hoe hij met ijver en lust in hun midden gewerkt heeft. Wie bedilt den spontanen groet van een, die afscheid neemt Er is veel verblijdends in dit werk, veel, dat belofte inhoudt, v. Delft arbeidt met lust en ijver, op eerlijke wijze. En bij den groei zijner ontwikkeling zal die werklust ongetwijfeld nog grooter worden. Ik zal mij bepalen tot eenige der bestgeslaagde doekjes en aquarellen uit het hier geexposeerde- In >Zonsondergang" (11) en »de Mo lens" (13) is een zeker gevoel voor stemming cn atmosfeer niet te ontken nen. »Huisjes aan het water" (18), geestig van compositie, is van rustiger techniek reeds dan het meerendeel van zijn werk, want (laat ik dit even bemer ken) vóóral zal zijn streven gericht moeten zijn op teekening en toon. Op merkelijk in de dingen van rustige behandeling bereikt hij meer dan elders. In Schafttijd'' (29), waar het harde groen wat dor is, vergeet men gaarne het gemis aan sappigheid, daar het simpele gevalletje zoo aangenaam vlot gegeven is. Het >inachevé" dezer aquarel geeft er onwillekeurig het prettige eener studie aan. Tot zijn beste dingen behooren m i. sWaterschepper" (35), »Stilleven" (36), Appelen" (54), Grijze dag" (40) en ^Schoenmaker" (39). Waterschepper" is een belangrijk onderwerp met eenige vrij goede gedeel ten. Wat ik vroeger al eens zeide van zijn ^Schoenmaker", is ook op dit schil derij van toepassing»'t zal door zijn prettigen toon èn in goed encadre* ment, in ieders smaak vallen. In Grijze dag" (40) weer dat zoeken naar stemming, dat in >Winter" reeds te bespeuren viel maar, hier beter tot uiting gekomen. Vooral in het rechter deel van het schilderij, waar een wel aardig effect is verkregen in het verschiet. In ïStilleven" (36) slaagde de schilder m. i. het best met zijn eigenaardige, zware techniek- De spattende lichtsprank- jes op het koper, de zwakke reflex hier en daar op den ruigen boekband zijn goed weergegeven. >Appelen" (54) is een zorgvuldig be werkt stukje, wat simpel door het hoogst- eenvoudig gegeven, doch goed van kleur en rustig van manier. Aardig van teekening is wel »Slads- gracht" (26). Een bescheiden pastel, goed geobserveerd echter. No. 30 ïSluisje" prikkelt de nieuws gierigheid - - we zouden meer van hem willen zien in dit genre. Kloek van lijn is 't hier en daar niet angstvallig maar ferm eropgeworpen. We zien in v. Delft niet een angstig zoeker, die de dingen bewonderend be ziet en voorbij loopt, huiverig ze uit te beelden. Hij durft te geven wat hem bekoort dat is een goede zijde van zijn talent. Uit zijn studiekoppen en portretten (welke laatste verrassend van gelijkenis zijn) blijkt méér nog dan uit zijn land schap, de noodzakelijkheid van ernstige studie. Maar, waar het talent waarborgt en de werklust aanwezig is, zal het resultaat niet uitblijven. Zijn bloemen 6, die teerheid van tint, die ragfijne omlijning, dat wegdei- nen in kleurloosheid ze vergen zoo'n beslistheid van zetting en tegelijkertijd zulk een groot gevoel voor kleur en losheid van toets. Maarde liefde tot deze heerlijke gegevens bezit v. Delft men ziet het aan de zorg, waarmede hij zijn sRozen" behandelde. Hoe 't mogelijk in dat eenzelfde geest al dat wijd uiteenloopende geven wil zich tegelijkertijd aangetrokken gevoelt tot de stille pracht der bloem tot het schemerend lichtgespeel van een interieur tot den zachten glans eener draperie 't flonkerend en klaterend licht op koperen gerei Hoe dat alles leeft door hetzelfde smijdige materiaal, dat zich kneden laat en vervloeien, wringen en beitelen als het ware tot leven en illusie Overal is die stille bekoring, die tot werken verleidt. Later, als 't talent tot rijpheid is gekomen wordt de keuze meer bezadigd, de bewondering voor het schoone minder hartstochtelijk, doch reëeler en de weergave getuigt van grooteren ernst en bezonkenheid. Langs den weg van ernstige studie wordt de kunstenaar tot dit einddoel gebracht. En is het niet een prikkel voor hem tot arbeiden en zwoegen, als hem door de zijnen zulk eeu uitgeleide gedaan wordt Iu het kranige openingswoord van den Voorzitter van »Waalwijks Ba- lang" den heer Houben, werd den kun stenaar gewezen op de doornen der critiek. Hij weet het zelf hoe ze prikken kunnen en pijnigen maar voor een oogenblik slechts. De kunst geeft zoo veel zoets; veredelt, ontwikkelt, verbetert. De jonge kunstenaar behoude dien af scheidsgroet zijner stadgenooten in het geheugen. Goed succes 1 H. M. Mijnongeluk. Te Sallaumines heeft in mijnschacht 4 eene instorting plaats gehad over eene lengte van 100 meter. Een mijnwerker werd gedood en vijf werden ernstig gewond. Dramci s op zee. In het gezicht van Brest heeft een nieuwe schipbreuk plaats gehad. Een schip is op de rotsen ge- loopen. Het lot der bemannig is onbe kend. Brutaal. Zondagnacht is uit een bijge bouw van het commissariaat van politie in de Frierichstrasse te Berlijn, Diana, de meest vermaarde politiehond uit de Duitsche hoofdstad, gestolen. Een kind verbrand. Maandagmiddag is er, waarschijnlijk door het spelen met lucifers door kinderen, bij den land bouwer Snoeren op 't Ven te Heeze brand ontstaan. Het vee kon met moeite worden gered, terwijl huisraad, oogst en landbouwgereedschappen een prooi der vlammen werden. Het echtpaar S. ver loor door dien brand hun eenig kind, het vierjarig dochtertje; het verkoolde lichaampje werd later te voorschijn ge haald. Assurantie, alhoewel zeer laag, dekt de schade. 20 H. J. A. M. Verschuure. 13 J. B. A. Verwiel. 29 M. H. Vugts. 44 A. van Wel. 18 N. A. van Wel. 32 C. Wilhelm. 8 A. W. vau Woensel. Gebreken. 42 N. H. van Wijk. 47 L. Zeckendorf. 21 D. van Zeijlst. BAARDWIJK. 14. Baijens, Adrianus Wilhelmus brd.j 13. Baijens, Wilhelmus Johannes. 12. Van Beijnen, Marinus Adreas- 11. Brok, Jacobus 1. Van Brunschot, Cornelis Peter. 4. Burmanje, Thomas Joh Josephus. 8. Donkers, Johannes Hendrikus. 3. Van Iersel, Johannes Cornelis. 5. Marks, Johannes Marinus brd. 7- Van der Mee, Hendricus Woutherus brd. 2. Van Muilekom, Johannes Martinus, 9. Pulles, Johannes Cornelis. 10. Swinkels, Johannes Wilhelmus. 6. Verhoeven, Emandus Gerardus. BESOIJEN. 5. Bakkeren, Karei Hendrik. 6. Blom, Leonard, broederdienst. 10. Dekkers, Gerardus Arnoldus. 13. Delft van Antonius Jud. Adr. Corn. 12. Faro, Adriaan Arie. 7. Hooijmaijer, Nicolaas Joh. Jos. 3. Janson, Johannes Jos., broederdienst 14. Klerkx, Johannes Wilhelmus. 11. Kortier, Cornelis Martinus. 9. Oudheusden van Woutherus Adr. 2- Teuling den Antonius Johannes. 4. Treffers Jan Willem (Jaczn.) 1. Treffers Louis (Pzn 8. Tuijl van Hendrikus Antonius brd. 15. Verwiel Johannes Jac. L. Maria. CAPELLE. 2 Beek van Chr. Lodewijk (Doof.) 6 Beek van Pieter Willem 18 Beek van Willem 21 Boeser Hendrik Cornelis 26 Faro Adriaan 13 Gommers Johannes 10 Jong de Ant. Martinus 25 Jong de Johannes (broederdienst.) 20 Klootwijk Wilhelm Jacobus 7 Koenen Gerardus Maurits 12 Koenen Johannes 28 Konings Johannes 14 Lesage Jac. Cornells 15 Oerlemans Hendrik Hendrikus 5 Peer van Marinus 23 Rooij de Adrianus 17 Rooij de Gerrit Pieter 11 Ros Johannes 3 Ros Pieter 1 Rosenbrand Gerrit 4 Rosenbrand Johannes 9 Rosenbrand Teunis 27 Spierings Hendrik Antoon (broederd 24 Spierings Leendert Joh. 8 Verwijnen Joh. Antonius (Gebreken.; 16 Waarts Antonius (Broede-dienst.) 19 Wagemakers Antonius 22 Westbroek Bertus Johanues 25 Augustus 1909. WAALWIJK. 39 A. J. Bergmaus. 7 H. J. Bergmans. 12 A. J. van Bladel. 14 J. M. van Bokhoven. 6 A. J. van Breugel. 2 A. van den Broek. 26 M. J. de Brouwer. 4 A. Bruurmijn. 48 P. J. G. Casteleins. 46 J. Coensen. 15 H. J. C. van Delft. 36 J. A. van Delft. 33 A. J. de Folter. 19 H- J. Fransen. A. J. van Gorcum. PI. J. de Graaff. A- van den Hout Te klein. F. v. d. Ploven. Broederdienst. J. A. G v. Iersel Gebreken, de Jong. H. Kroot. Gebreken oogen. M. van Loon. Broederdienst. 5 9 41 J. 45 J. 28 A. 17 G. 23 C. 40 F. 1 G. 34 A. 3 A. 49 H. 43 A. 22 J. 16 S. 10 P. 25 J. 11 F. 31 L. 35 P. 37 P. 24 J. 27 J. 38 H. 30 H. Broederdienst. Broederdienst. In dienst. Broederdienst. Maas. J. C. Manders. J. Mazirel. van Mier. M. Mulders. Nijsen. L. A. Orie F. van Poppel. C. Pullens. L. Rombouts. M. Schapendonk. M. Smolders. F. Span. W. Strikkers. van der Velde. H. G. Veldman. J. Verhoeven. Gebreken. Gebreken. Wij belasten ons veelvuldig en met steeds grooter succes met het ontwerpen en leveren van fijne en Cartons, Etiquetten, Prijscou ranten in Boek- en Steendruk Verder fijne en gewone in Galvano, Zinco, hout enz. in alle genres. Gaarne worden door ons monsters en schetsen geleverd. Steeds persoonlijk te ontbieden. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij. TILBURG. Levert met succe3 snelloopende volgens de nieuwste constructie Reparatiën en levering van Ballen, Laken, Queuën enz, oedig en tot de minste prijzen. Vraagt teekenii gen en prijsopgaaf VAN ss' IV 08. lj! j i f fM» I rblffl—1 *T— 1 j ma II Bil I BESOIJEN, 24 Aug. De prijs der boter was heden op dc markt: Hoogste prijs f 1,56. Laagste prijs f 1,45. De prijs der eieren was 4 ii 4l/a ct. p. st. 1

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 6