Nummer 69. Zondag 29 Augustus 1909 62e Jaargang. Tweede Blad, Gemeenteraadsvergadering. GEWORGD. Spanje. BUILEN LAND. Reclame. Duitschland. WASPIK. Openbare vergadering van den Raad op Vrijdag 27 Augustus 1909 des voor middags ten half tien uur' Voorzitter de Edelachtbare heer Dekkers. Presies half tien opent de Voorzitter de vergadering en heet de leden welkom. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Proces verbaal van kasopneming. De Voorzitter. In dato 26 Juli is door B. en W. procesverbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bijgehouden en dat het dien over eenkomstig bedrag f316.33, in kas aan wezig was. b. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring raadsbesluit tot het af- en overschrijven. c. Idem tot het doen van buitengewone uitgaven. d. Idem, goedkeuring kohier van den Hoofd. Omslag. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Schrijven van den Bond van ge meente veldwachters in Noordbrabant. Uit het door den Voorzitter voorge lezen schrijven, en de vergezellende memorie van toelichting, blijkt dat om verhooging van salaris wordt gevraagd. Requestranten wijzen er op, dat een veldwachter, wil hij zijn ambt behoorlijk vervullen, een onafhankelijk bestaan moet hebben. De Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven voor kennisgeving aan te houden. De heer van Son. Niet direct naar aanleiding van dit schrijven, doch wel in verband daarmede, wil ik even de opmerking maken dat ook hier in de gemeente de veiligheid te wenschen overlaat. Ruiten worden stuk geslaan, de brievenbus is onlangs omvergeworpen en vernield, op den openbaren weg hebben aanrandingen plaats, onlangs nog 3, kort om dagelijks hebben er overtredingen tegen de politie verordening plaats. Wat is de oorzaak hiervan Is het omdat de ambtenaar van het openbaar ministerie de overtreders niet zwaar genoeg ver volgt of waar moet het aan worden toegeschreven. Ik wensch hier geen aanmerkingen te maken doch ik con stateer alleen het feit dat de openbare veiligheid veel te wenschen overlaat. De Voorzitter. Ik moet verklaren dat de veldwachters hier uitstekend hun dienst doen, al wat hun wordt bevolen voeren zij stipt uit. Wat die aanran dingen betreft, ik moet u opmerken, dat die hebben plaats gehad in naburige gemeenten, b.v. in Raamsdonk. De heer v. Son. Toch op den Waspik- schen weg en op den 's Gravenmoerschen weg. En het inwerpen van ruiten en het vernielen van de brievenbus, wie heeft dat dan gedaan. De Voorzitter. Ik heb het laten onderzoeken, doch het resultaat van het onderzoek is nihil geweest. De heer van Son. Het moet toch niet voorkomen dat voorwerpen, aan de publieke veiligheid toevertrouwd, worden veritjUd. Ik beschuldig de veldwachters niet, in de verste verte niet, alleen con stateer ik maar. Misschien ligt de schuld wel aan de straatverlichting. Doordat het 's avonds zoo donker is geeft men de gelegenheid tot baldadigheid. Een oorzaak moet er toch zijn- De Voorzitter. Dat het 's avonds op straat donker is komt omdat de raad een besluit heeft genomen dat alleen van den laatsten Zondag in Augustus tot de laatste dag van April de lantaarns branden. De vernieling van ruiten bij mij heeft plaats gehad in den winter. Ik heb toen ook een onderzoek ingesteld doch zonder resultaat. Het aantal processen verbaal dat hier wordt gemaakt is gewoon verschrikkelijk. Een veldwachter heeft er verleden jaar 40 gemaakt, waarvan de meeste zijn vervolgd. Wordt hierna voor kennisgeving aan genomen. 3. Schrijven van Ged. Staten inzake verhooging jaarwedde van gemeente ontvanger. Van Ged. Staten is een schrijven ge komen, door den Voorzitter werd het voorgelezen, dat zij het thans na van alle gemeenten advies hierover te hebben ingewonnen, het wenschelijk achten om iet salaris van den ontvanger te brengen op de helft van het salaris van den burgemeester. In het schrijven van den Bond van gemeente-ontvangers in Noord-Brabant dat ook doo- den Voorzitter wordt voorgelezen wijzen adressanten er op dat het bezwaarlijk gaat om het salaris van den burgemeester als maatstaf te gebruiken. De Voorzitter. Vroeger hebben wij Ged. Staten te kennen gegeven dat wij het wenschelijk achten een vast salaris te verleenen en de verhooging over te laten aan hun college Zooals het voor stel van Ged. Staten nu luidt zal de ontvanger een salaris genieten van f350 Nu heeft hij f340. Mij dunkt, het zal 't beste zijn 't aan Ged. Staten over te laten. Aldus wordt besloten. 4. Schrijven van Ged. Staten houdende bericht dat de salarisregeling van het onderwijzend personeel niet bevredi gend is. Ged Staten wijzen in hun schrijven op de regeling van Made en Drimmelen en zeggen dan verder dat hier het hoofd meer werk heeft dan daar. Ook achten Ged. Staten het wen- schelijker dat zoo verhooging wordt gegeven dan wanneer dat van hooger hand wordt bevolen. De Voorzitter. Zooals de beeren weten is het salaris van het hoofd thans vastgesteld op, minder dan 5 dienstjaren f 1050. van 5 en minder dan 10 dienst jaren 1100; van 10 en minder dan 15 dienstjaren f 1150, van 15 en minder dan 30 dienstjaren f 1200 en 20 en meer dienstjaren f 1250 terwijl voor acte Duitsch, Eogelsch en Wiskunde, wanneer het geven van les daarin verplichtend wordt gesteld, telkens f50 wordt gegeven. Voor de onderwijzers van bijstand is het salaris, thans minder dan 5 dienst jaren f600, van 5 en minder dan 10 dienstjaren f 650, van 10 en minder dan 15 dienstjaren f 700, van 15 en minder dan 20 dienstjaren f 750, van 20 en meer dienstjaren f 850. Nu is ons voorstel om het salaris van het hoofd der school met f 50 te ver- hoogen en het salaris van de onderwij zers van bijstand aldus te wijzigen van 10 en minder dan 15 dienstjaren f700, van 15 en minder dan 20 dienstjaren 800 en van 20 en meer dienstjaren 900. Dus deze krijgen aan het slot f 50 verhooging. Wenscht een der heeren hierover het woord. De heer van Son. Ik heb gewacht of eerst een mijner medeleden iets hierover zou zeggen. Ik wensch de opmerking te maken dat Ged. Staten in hun schrijven er op wijzen dat mijnheer Conradi voor het meer les geven extra moet worden Detaald. Gaat u nu zijn salaris verhoo- gen, dan zullen Ged. Staten later zeggen, dat het extra les geven niet wordt be taald, daarom zou ik voorstellen om niet zijn salaris te verhoogen maar om hem t 50 te verleenen als vergoeding voor iet extra geven van les. De Voorzitter. Ik heb dit in het col- ege van B. en W. ook opgemerkt, doch de heeren wethouders waren er voor om f 50 te verhoogen. 't Komt toch feitelijk op 't zelfde neer. 't Salaris wordt in beider gevallen f 1300. De heer van Son. Ged. Staten merken toch op, dat de extra lesuren niet wor den vergoed. Welnu, geeft dan die f 50 als tegemoetkoming voor de extra les uren, maar verhoogd het salaris niet, anders gaat men zeggen, dat de extra lesutec nog niet worden betaald. Verder wijst de heer van Son er nog op, dat het toekennen van f 50 voor de acte Duitsch, Engelsch en Wiskunde maar franje is, wijl die vakken hier toch niet verplichtend zullen worden gesteld. Spreker is van oordeel, dat het hoofd liever f 25 in contanten zal willen heb ben dan al die beloverij. De heer van Son zegt het juister te vinden, indien f 50 hem wordt toege kend voor het aantal lesuren dat hij meer geeft. De Voorzitter. Die meening was ik ook toegedaan, doch de wethouders wenschten het anders. Deze waren van oordeel dat het op 't zelfde neerkomt. De heer van Son. Van de andere worden de traktamenten ook verhoogd en mijnheer Conradi geeft meer lesuren en daarvoor wordt hij niet betaald. De Voorzitter. Dan stel ik voor mijn heer Conradi f 50 te geven voor de extra lesuren die hij geeft en voor de onderwijzers van bijstand te laten zooals zooeven gezegd. De heer van Son. Heeft men bezwaar gemaakt tegen de regeling van de onder wijzers van bijstand ook. De Voorzitter. Ja. De heer van Son. Het hoofd geeft meer lesuren, dus heeft hij meer aan spraak ook. De heer Teunen. Is de regeling ge- ëvenredigd met andere gemeente? De Voorzitter. Ja, in Capelle en 's Gra venmoer is 't meer, in Dussen minder, in Raamsdonk en Geertruidenberg weer meer. Laten wij het hoofd dan f75 vergoe ding geven voor die extra lesuren, want 50 is ook wel wat weinig als men in aanmerking neemt dat voor het herha lingsonderwijs 60 cent per uur wordt gegeven. De heer Teunen. Zal men het salaris niet verhoogen, dan zullen wij dit nu toch later moeten doen. Na nog eenige discussie brengt de Voorzitter het voorstel om het hoofd t 75 vergoeding te geven en de onder wijzers f 50 - erhoogiug, in omvraag, dat met 10 tegen 1 stem wordt verworpen. De heer van Son stemde alleen voor. De Voorzitter. Dus nu is alles ver worpen. Verschillende heeren zeggen het ver keerd te hebben begrepen. Zij willen alleen zoowel het hoofd als de onder wijzers van bijstand f 50 verhooging geven. Bij stemming wordt daartoe be sloten. 4. Schrijven van den heer Boeser, houdende verzoek om in het gemeente water te mogen visschen. De Voorzitter. Boeser heeft een vorig jaar daartoe ook verlof gehad. Ik stel voor hem het weer te verleenen voor den tijd van één jaar. De heer Gijsman. Voorwaardelijk. Hij moet zijn verplichtingen nakomen en geen misbruik maken. b. v. hij mag het water er niet laten in- of uitloopen. De heer van Son. Het polderbestuur heeft hem ook machtiging gegeven tot wederopzegging toe. Hij mag het water, als dat niet noodig is, er niet laten in- loopen en ook, als het niet noodig is, er uit. Doet hij zulks toch dan kan de polderbode hem het visschen reeds be letten. De Voorzitter. Dan stel ik voor hem het op dezelfde voorwaarde te verleenen. Aldus wordt besloten. 5. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden. Nadat deze heeren zich even hebben verwijderd worden de desbetreffende stukken nagezien en besloten tot toe lating. 6. Af- en overschrijving. De Voorzitter. B. en Weth. stellen voor de begrooting te wijzigen en wel omdat van Mr. Loeff, advocaat te 's Bosch een nota is ingekomen van f67,50 voor het geven van advies inzake het tele graafkantoor en de verplichtingen der borgen. Van Mr. Kramer is ook een nota in gekomen van f 12. Bij Mr. Kramer heb ik advies ingewonnen of art. 54 der politie verordening ook toepasselijk is op de alhier bestaande sociëteit. Ik stel voor op de begrooting een post te brengen van rechtskundige ad viezen. Het bedrag kan van verschillende andere posten worden afgeschreven. De heer van Son. Kan u dat advies van Mr. Kramer niet eens even voorlezen, dat kan wel interessant zijn. De Voorzitter voldoet hieraan. Mr- Kramer wijst er in zijn advies op, dat de sociëteit wel degelijk met politie uur moet sluiten, wijl het hier een ge woon lokaal is waar de bijeenkomst wordt gehouden. Hij wijst er op, dat een so ciëteit een daarvoor ingericht gebouw moet hebben, maar niet zooals hier, een gewoon koffiehuis. Wel als de slot-alinea van art. j4 der politie-verordening eene kleine wijziging ondergaat n 1. als er staat behalve die lo kaliteiten waar sociëteit wordt gehouden. De Voorzitter. De sociëteit is dus verplicht zich aan het sluitingsuur te onderwerpen doch naar mijne meening de harmonie niet. De heer van Son. Waarom worden De opmarseh tegen de Mooren. Restinga, de plaats waarheen generaal Aguillera met zijn keizersbataljon uit ruiterij en artillerie bestaande, zoo onver wachts is opgetrokken, en dat hij zonder eenige tegenstand bezet heeft, is, gelijk wij reeds gisteren lieten vermoeden, niet het einddoel van generaal Aguillera ge weest. Een officiéél telegram uit Melilla komt vooreerst de waarheid van de vooruit schuiving der Spaansche troepen, beves tigen en voegt er nog bij, dat de troepen, na den nacht te Restinga te hebben doorgebracht, op bevel van generaal Aguillera, El Arba, op 6 kilometers ten Oosten van Mar Chica gelegen, bezet hebben. En zoo wordt het hoe langer hoe duidelijker, dat Marina langzamer hand zijn geheelen linkervleugel gaat opschuiven om den aanval op de posities der Mooren te Nador voor te bereiden. Ook onder de verschillende nog wei felende Kabylenstammen schijnt men thans te gaan inzien dat de strijd in het Rif-gebied een voor de Mooren onguns tige wending neemt- Gisteren kwam een legatie der Kebdanakabylen te Melilla aan om met generaal Marina te beraad slagen. Maar Marina verspilde niet veel woorden met de zoo spraakzame Mooren. Hij stelde hen kort en bondig voor het alternatief: óf voorwaardeloos vóór öf tegen Spanje met al de gevolgen van dien. Toen gaven de Kebdana's de verze- De Voorzitter. Ik stel voor een Gom. kering hunner aanhankelijkheid en trouw missie te benoemen die de rekeningen doch toen de vooruittrekkende troepen en in een volgende vergadering Socco el Arba bereikten en een onder- 1 zoek in de nabijgelegen dorpen inetelden, vonden zij alles eenzaam en verlaten. De Mooren waren er van door gegaan. volgd- Dat werkt demoraliseerend op de politie. Als geen vervolging wordt ingesteld dan zou ik aan den ambtenaar willen verzoeken op welke grond geen vervolging plaats heeft. Het antwoord zal misschien voor ons een vingerwijzing zijn. De politie verordening kan niet in orde zijn of wat ook. Spreker wijst er op dat het onbillijk is dat de een langer kan blijven zitten dan de ander. Als men maar een bordje bulten hangt zou het goed zijn. 'tls hem bekend dat tegen bewoners van het Vaartje een vervolging is inge steld en hier wordt het niet gedaan, daarom zou spreker willen vragen waar voor geen vervolging wordt ingesteld. De Voorzitter. Dat gaat moeilijk om te vragen, 't Zal zijn omdat volgens zijne meening de sociëteit volgens art 54 wel na politieuur in het locaal mag zijn. De heer van Son zegt heelemaal niets er op tegen te hebben dat de sociëteit wat later bijeen kan blijven, doch dan moet aan de verplichtingen worden voldaan, dan moet men het maar in richten zooals het behoort en niet 's avonds om 10 uur een bordje buiten hangen. Dat kan eenieder doen. Men schept zoo een gelegenheid voor alle koffiehuishouders. Na nog eenige discussie wordt besloten af te wachten oi de verbalen nog zullen vervolgd worden, om dan later een besluit te nemen. 6 Aanbieding gemeente rekening. 7 Aanbieding rekening van het alge meen armbestuur. naziet rapport uitbrengt. Gekozen worden de heeren Ruitenberg, Kamp en Langewerf. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van reclames Hoofd. Omslag. Het steeds Dc reis van de Zeppelin III. schijnt wel alsof de elementen Er zijn te Parijs bepaalde wijken, waar de politie met twee man patrouilleert. Vraem- I delingen worden daar door Apachen, een I soort boeven, die Parijs onveilig maken, in die wijken gelokt en ia de vreemdeling een maal daar aangeland, dan staan kornuiten klaar met een dun koord, voorzien van eene lus, die den niets vermoedende vreemdelin- I gen om den hals geworpen wordt. Zij worden uitgeplunderd en dan weer op weer samenspannen tegen eiken nieuwen bij program aangekondigden grooten tocht van Zeppelin. Nadat Berlijn sedert acht dagen geheel geworgd, _..o r onder een Zeppelin-roes verkeerde en Utraat geworpen waar de politie hen vindt zich bezig hield met de voorbereiding Op dezelfde vnjze h.ndelt d,e van het laatst gebouwde Zeppelin-lucht ziekte die men »W bü«t te schiD criet het sedert het krieken van een koord om uw keel, perst uw bu„t te den dag in steeds heviger mate van -aam, zoodat het .chijnt alsof tedere adem- den hemel en dit niet alleen hier, maar haling de laatste is. van bijna den geheelen weg, dien de Zeppelin te doorvliegen heeft, komen troostelooze berichten over den weers- toestand. Inmiddels zijn er telegrammen aange komen, die melding maken van een reeds plaats gehad hebbende onderbre king van den tocht in de nabijheid van Neurenberg. Een der nieuwe schroeven moet nl. onderweg defect geworden zijn, zoodat herstelling noodzakelijk was. De tot dusver gebruikte schroeven werk ten met een krachtig geraas, zoodat hun gesnor reeds lang te voren de komst van het luchtschip aankondigde. Zoowel voor de bemanning zelf als voor de prac- tische werking, werd dit lawaai onaan genaam storend bevonden. De onlangs verbeterde constructie werkt met veel minder geraas, wat bij de opstijging van heden onmiddellijk met vreugde werd opgemerkt. De langere schroefvleugels echter, die nu gebruikt worden, schijnen van den voorsten motor teveel gevergd te hebben, zoodat zijn belde cilinders defect geraakten; om die reden moest onderweg, teneinde de noodige herstel lingen te kunnen uitvoeren, worden ge- daald. In Bitterfeld, waar graaf Zeppelin eerst wil instijgen, is het geheele stadje over vuld met vreemdelingen, die gedeeltelijk in de naburige dorpen moeten kampeeren. NEURENBERG, 27 Augustus. De Z. III is tegen kwart voor vijf op een groote open plek in het bosch een 600 M. achter den Dutzendteich vlot geland. NEURENBERG, 27 Augustus. De landing van de Z. III is al om kwart over vieren vlot geschied. In den loop van den avond zal er een nieuwe Daimlermotor aankomen en on middellijk geplaatst worden, zoodat nog in den loop van den nacht of misschien zelfs wel hedenavond de tocht naar Bit- De wonderbare Abdijsiroop, Klooster Sanc- ta Paulo, heeft over de geheele wereld reeds millioenen meuschen genezen. Astmalijders, die alle hoop op genezing hadden opgegeven, zijn door de Abdijsiroop genezen en weer even levenslustig als vroeger toen zij niets mankeerden. De Abdijsiroop kost per flacon van 280 Gram f 1.—J vau B50 Gram f2 van 1000 Gram f 8.50. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger dus. Niet alleen voor asthma, maar ook voor borst-, long- en keelaandoeningen is de Abdijiiroop een heilzaam geneesmiddel. Bron- chitis, influenza, hoooikorts, verwaarloosde verkoudheden, groep of kinkhoest voor de wondervolle geneeskracht der Abdij siroop. Koop nog heden een flescli en gij zult verstomd staan orer de wondervolle werking. Geen doktersrekeningen meer geen ziekten ot onaangenaamheden, maar inplaats daarvan volkomen gezondheid. ■Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers en bij de meeste Apothekers en Drogisten. Wiens fout is het? Wiens fout is het, wanneer de inwoners van Waalwijk uieraandoening en rugpijn hebben en zij willen geen geneesmiddel innemen, dat door personen uit hun om geving als afdoend wordt bevonden, wiens out is het dan, als zij later waterzuchtig worden, of Bright', ziskte krijgen en sui kerziekte Mejuffrouw M. van der Locht, Groeuewoud 101 te Oudenboscli, zegt ons: „Gedurende de laatste maanden ben ik aan rugpijn lij dende geweest. De geneeskundige, die mij toen behandelde, verklaarde, dat ik nier ziekte had. Mijn toestand werd echter nitt beter en ik had tevens onophoudelijk pijo de sij Ik had last van flauwten en De heer van Son. Waarom women worden. de verbalen die zijn gemaakt, niet ver l terieiu v duizelingen en stond 's morgen, reed. ver moeid op. Ce "urine kwam met een bran derig gevoel en had meestal eeB roode kleur. Bij de geringste inspanning had ik last van zweetingen gevolgd door huiveringen. Ook mijn eetlust was langzamerhand minder ge- uiig in

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5