Nummer 69. Zondag 29 Augustus 1909 62e Jaargang' Derde Blad. -binnenland." Provinciaal Wienws. Weervoorspellingen in elke gemeente! Ia de Staats Ctheeft de Minister van Landbouw ter algemeene kennis gebracht dat het dagelijksch weerbericht van het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut in bepaalde gemeenten iederen dag direct na ontvangst zal worden gepubliceerd in een kastje aan den gevel van het telegraaf-kantoor Voorloopig zijn daartoe aangewezen de gemeenten: Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Breda, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Goes, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Hee renveen, Helder, Hellevoets uis, s-Her- togenbosch, Hulst, Leeuwarden, Leiden, Lemmer, Maastricht, Middelburg, Nijme gen, Roermond, Rotterdam, Schagen, Tilburg, Utrecht, Venlo, Vlissmgen, Windschoten. Zutien en Zwolle. Wij begrijpen niet, waarom aan dezen maatregel, dien wij toejuichen, niet meer dere uitbreiding wordt gegeven. Wat is er tegen, het weerbericht lede ren dag op dezelfde wijze in alle ge meenten, waar een telegraaf- of telefoon kantoor is, te laten publiceeren In Duitschland geschiedt dit reeds, en zoowel met het oog op de landbouw- bezigheden als door toeristen wordt daarvan een dankbaar gebruik gemaakt. In Frankrijk gebeurt hetzelfde. Vad. Dr. Kuyi er's antwoord. Naar wij uit goede bron vernemen, is van dr. Kuyper's hand ter perse een brochure over de bekende zaak Lehman- Westmeijer, met een nu volledige over legging der gewisselde brieven en stuk ken. De brochure zal spoedig, na dr. Kuyper's terugkeer in het vaderland, het licht zien. H~t „Arnh. Dgbd.'' meldt intusschen, dat het bericht, datZ.E. de minister van Staat, dr. Kuyper binnen enkele dagen van 'zijne vacantie-reis zal terugkomen, onjuist is. Naar het blad verneemt, heeft Z. E bij het nemen van een bad in een hotel te Interlaken, daar een rib gebroken, waardoor alle verdere reisplanen moesten worden opgegeven. Voorloopig is vo.ko men rust noodzakelijk. De toestand is gelukkig bevredigend, zegt het blad B (Tijd.) Fricsch vee voor Transvaal. Te Leeuwarden is aangekomen Sir Ge- org Farrer, lid van het Parlement te Joha- nesburg. Hij zal eenige dagen ïu de provincie doorbrengen voor het aan- koopen van Friesch vee voor de Trans- vaalsche veefokkerijen. De heer Farrer zal zich in het laatst dezer week naar Groningen begeven voor het aankoopen van stamhengsten ten behoeve van de gouvernements- paardeniokkerijen in Transvaal. (>,N. G. Goedkoop© boeken. Zooals uit de in ons blad opgenomen advertentie blijkt, wordt door de Gebr. E. en M. Cohen nog eens een zeer bij zondere aanbieding gedaan. Werken van Van Lennep, Van Zeggelen, Oltmans Multatuli» enz. zijn thans bij hen voor ongekend lage prijzen verkrijgbaar. Cholera te Rotterdam. Van de zich in het voormalige Armhuis op den Schiedamschen dijk in observatie bevindende personen zijn reeds eenige ontslagen; bij de overige heeft zich niets bijzonders voorgedaan. Een nieuw geval is gisteren geconstateerd. Engeland en België hebben Rotterdam tot besmette .haven verklaard, schïpen en reizigers die van daar komen, worden nauwkeurig onderzocht. Een protest. Door de directie's der dagbladen Het Centrum, De Tijd, De StandaardDe MaasbodeDe Rotte? dammer De Neder lander en De Stichtsche Courant, alle organen der christelijke partijen, gesteund door vele andere, is bij de hoofdcom missie der Groote Tuinbouwtentoonstel ling te Zeist een protest ingediend tegen de volkomen negatie dezer couranten. De onderteekenaars zeggen, dat terwijl zij evenals hunne collega's alles opnamen wat voor het welslagen der tentoonstel ling bevorderlijk kon zijn, zij van de commissie hadden verwacht, dat, waar deze de belangen van andere bladen behartigde, zij de rechtsche niet zou zijn voorbijgegaan. Dat aan geen enkel rechts blad de reclame is gegeven, terwijl zulk een groot aantal tuinders en kweekers tot de rechtsche partijen behooren, waarop verschillende leden der commissie bij herhaling gewezen zijn. Daling der geboortecijfers in Nederland. Met pijnlijke duidelijkheid toonen ons telkens de maandelijksche opgaven van het bureau der Statistiek omtrent de ge boortecijfers, hoezeer de vrijwillige en we mogen er gerust bijvoegen de misdadige onvruchtbaarheid ten onzent toeneemt. Terwijl de bevolking en het aantal huwe lijken nog steeds toenemen, daalt voort durend het aantal geboorten. Men ver gelijke slechts. Op de 1000 inwoners telde men in 1908 in 19C9. 31.16 geboorten 29 36 in Januati in Februari in Maart in April in Mei in Juni 32.41 31.82 31.51 30 80 29.42 31.46 31-21 29.91 29.53 28,29 eerste haltjaar 31 19 29,96 Deze cijfers hebben een treurige wel sprekendheid. Waalwijk 28 Aug. 1909. Lederfabriek. Een verblijdend verschijnsel mogen we het noemen, dat onze industrieelen de energie bezitten, om hunne onder nemingen aan te passen aan de veranderde tijdsomstandigheden en behoeften, dat men weet mee te gaan met de eischen van den handel en de industrie, dat men zijn zaken weet in te richten, op dat gene wat de markt op zeker gebied vraagt. Dit idee drong zich aan ons op toen we dezer dagen in de gelegenheid waren een kijkje te nemen in de nieuwe chroomlederfabrlek van de firma H H. Jansen alhier. Een flink gebouw in witte heldere steenen opgetrokken, maakt de eerste goede indruk, als men ter rechterzijde de machinekamer betreedt, waar een Wolff-locomobiel van 30 P, K,kracht en stoom levert voor dit interessante bedrijf. Het ligt natuurlijk niet op onzen weg en de fabrikanten zouden ons daartoe ook niet in de gelegenheid stellen, om een gedetailleerd verslag der fabricage te geven, we zouden dan leelijk in bot sing komen met wat 't woord •fabrieks geheim» beteekent, maar toch zullen we een en ander geven waaruit de lezer kan zien, dat onze gemeente een mooi industrieel bedrijf is rijker geworden dat veel belooft voor de toekomst. Wanneer we het flinke gebouw be treden, vinden we ter linkerzijde de af deeling waar de huiden de eerste bewer king ondergaan en ook vindt hier de groote splitmachine, die eene geheele huid ineens split eene plaats ter rech terzijde rollen en bonken de groote walkvaten, een voorname afdeeling van het het looi-proces dus, terwijl eenige andere machines o.a. eene schaafmachine hier zijn opgesteld. Op de eerste ver dieping vinden we een groot ruim lokaal waar tal van belangrijke machinerien een plaats vinden, o, a, eene gelij kende op de bekende karrewals, tothet zg. nerfpersen van het leder, eene om den glans op het leder te brengen, ver der eene stoll- of rekmachine, meetma chine, enz., die ieder op hare ingenieuse wijze helpen om 't fabrikaat te brengen waar het zijn moet. Ook bevinden zich hier de werklieden die de z.g nerf uit het leder moeten halen. Terzijde vinden we het huidenpakhuis, waar het ruwe artikel 't eerste proces ondergaat; hoe dat geschiedt, vertellen we juist niet. Op de 2e verdieping treflen we de droog-inrichting enz. Dit resumé mag een klein beeld geven van deze nieuwe fabriek van runds-box leder, dat naast het interessante dat ieder machinaal bedrijf ook voor den leek biedt, den vakman vooral belang! inboezemt omdat, gezien den korten tijd van zijn bestaan, reeds zulk een uitne mend resultaat heeft verkregen. Wij hadden 't genoegen in 't gezelschap te zijn van een deskundige, die het product ten zeerste roemde en vol bewondering was over een dusdanige uitkomst in zoo korten tijd bereikt. De firma zelf was ten zeerste voldaan over de eerste vruch ten van haar pogen en werken, daar het leder gretige afnemers vindt. Wanneer wij op deze gunstige resul taten het licht laten vallen, mogen we er zeker wel bijvoegen dat alle machines voor dit bedrijf zijn geleverd door de bekende machinefabriek »Moenus A. G. te Frankfurt a. M vertegenwoordiger de heer Emil Arohsohn te 's-Bosch, welke machines de volle tevredenheid der fir manten wegdragen. Het soliede, aardig uitziende gebouw dat naar alle eischen is ingericht vooral op 't gebied van hygiene, voorzien is van waterleiding en centrale verwarming, is ontworpen door den heer Jos van Ree en gebouwd door de firma Wed. A- Aarts en Zonen alhier, die beiden eer hebben van hun degelijk werk. Als iets nieuws voor deze streek vermelden we nog dat de fabriek geheel is opgetrokken van witte Kalk-zandsteen uit de bekende Kalkzandsteenfabriek >Loevestein« te Vuren a. d. Waal, directeur de heer H. F. de Groot te Gorinchem. Deze steen heeft zeer vele goede eigenschappen, hij is zeer hard, daarbij billijk en last not least, 't geeft aan 't geheel een zeer goed uiterlijk en men heeft dat voordeel dat men van binnen, met goed voegen, een smaakvolle muur bereikt, zonder pleisteren, witten enz. Werkelijk we gelooven dat de firma Jansen met de eerste, niet de eenigste zal zijn, die deze steenen bij fabrieksbouw toepast. Het zij ons vergund aan 't slot van deze korte beschrijving de eigenaars het beste succes toe te wenschen met hunne nieuwe fabriek en als 't waarheid is, dat »goed werk nog een goede plaats* vindt, dan valt ook hier aan toenemend succes niet te twijfelen. Moge de chroom- lederfabriek der firma H. H. Jansen, weldra in binnen en buitenland dezelfde goede klank hebben als eertijds haar bekende paardenleder en stuit-artikelen. Van de nieuwe lederfabriek van den heer A van Delft hopen we een ander inaal iets te kunnen schrijven Benoeming. De Ministers van Landbouw, Nijver heid en Handel en van Koloniën hebben in verband met het Kon. besluit van 17 Mei 1909, no 28, tot instelling van eene centrale commissie tot inrichting van de afdeeling van Nederland en zijne koloniën en tot behartiging van de be langen der inzenders in die afdeelingen op de algemeene en internationale ten toonstelling, welke in 1910 te Brussel zal worden gehouden a. ingesteld o.m. een bijzondere com missie tot het bijeenbrengen der inzen dingen, behoorende tot groep XIV (Industrie chemique) der groepen, waarin volgens het Belgische reglement der tentoonstelling het ingezondene wordt gerangschikt b. in die bijzondere commissie be noemd tot lid en voorzitterden heer H. ter Meulen, lid der centrale commis sie, bovengenoemd; tot lid en secretaris den heer W. C. de Leeuw, chem. docts, assistent aan de Technische Hoogeschool te Delft tot leden, de heeren H. van Aubel, directeur der Kon. Ned. Papierfabriek, te MaastrichtCh. E. H. Boissevain, lid der firma van der Els en Matthes, te Amsterdam; prof. dr. G. Hondius Bol- dingh, lid van het algemeen bestuur der Ned. Chem Vereeniging te Amster dam dr. A. Geitel, directeur der Kon. Stearinekaarsenfabrieken te Gouda J. J. Hofman, voorzitter der Vereeniging van Ned. Chem. en Pharmac. Industrie te 's GravenhageA. ter Horst, directeur der Fabriek van Chem. producten te schiedamW Jiskoot, voorzitter van de Vereeniging voor den tabakhandel, te RotterdamJ. Musly, lid der firma Weise en Co., te Rotterdam; J. W. Z. van der Putt, voorzitter der Vereeniging van sigaren- en tabakfabrikanten, te Eindhoven; J. van Riel, lid van de Kamet van Koophandel te Waalwijkdr. J. C. A. Simon Thomas, scheikundige der marine te Amsterdam. Wij feliciteeren den heer Jan van Riel met deze onderscheiding. Examen. De heer Johan Treffers van Waalwijk, onderwijzer te Leerdam, legde Donder dag te Utrecht met gunstig gevolg het examen gymnastiek (m o.) af. Den geslaagde onze felicitaties. Wedstrijd. De gymnastiekvereeniging, »de Frank* zal a- s. Zondag 29 dezer deelnemen aan de gymnastiekwedstrijden te Venlo, uitgeschreven door het Zuidergewest van het Nederl. Gymnastiekverbond Moge de kloeke sportmannen goed succes hebben. Politie uur. as Konninginnedag is verlengd met een uur. De Burgemeester, Th. de Surmont de Bas Smeele. Koninginnc leest. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt heeft het comité a. s. Dinsdag met het Koninginne-feest zeer groote plannen, die grootelijks medewerking verdienen. Des namiddags sehitterend j postwissel ad f 1,aan den heer Joseph Majoic, consul van den A. N. W. B. te Tilburg. ^8^" Gidsjes van Den Bosch en Breda worden, zoolang de beperkte voor raad strekt na overmaking van 5 cent voor porto, toegezonden door den secre taris der Redactie-commissie te Baarn. Wij kunnen onzen lezers-bondsleden verdienen. Des namiddags sehitterend L n zeersje aanbevelen, zooveel mogelijk bloemencorso, door de geheele gemeente aan dezen tQcht ded te wezen( daar het aan amusement niet ontbreken zal. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat het politie-uur op Dinsdag daarna openlucht-uitvoeringen door de gymnastiekvereenigingen, des avonds taptoe, alles opgeluisterd door een of meer muziekcorpsen, daarna een concert op de markt. Voor de deelname aan bloemencorso en taptoe worden flinke geldprijzen uit geloofd, die door een jury van vijf leden zullen worden toegekend. Reeds tal van vereenigingen en par ticulieren hebben zich aangegeven voor deelname met versierde rijtuigen, fietsen, bokkewagens, kruiwagens, enz. enz. men heeft alle kans een flinken geldprijs te trekken en daarom raden we eenieder aan zich van avond ten 8Va uur nog voor deelname aan te melden op de bovenzaal bij den heer Jos v. d. Werff, want hoe grooter de deelname, des te grooter 't succes. Laten wij allen samen werken om dit feest, dat zoo flink wordt opgezet, zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Vooral de vereenigingen die allen voor van avond worden ultgenoo- digd mogen niet ontbreken, en ook de taptoe vraagt eenieders medewerking. Het feestcomité en de vereeniging Waalwijks Belang* verzoeken alle inge zetenen a s Dinsdag te vlaggen en zich met oranje te tooien. „Waalwijk Vooruit." Morgen gaat het le elftal van boven genoemde Vereeniging naar Geertruiden- berg, om daar den ouden concurrent sSparta» te ontmoeten- Zoolang >W. V bestaat is 't haar slechts éénmaal gelukt Sparta» te kloppen. In de andere wedstrijden hebben altijd de rood-witten gezegevierd. Zouden dit seizoen de blaadjes niet omgekeerd kunnen worden Zou het mogelijx zijn, morgen den overmoedigen Spartanen de les te lezen en hun doen zien dat >W. V.» vooruit gaat? Wij hopen het en wachten met spanning den uitslag van de match af. Het 2e elftal speelt om half drie een oefeningswedstrijd, tegen de Waspiksche Ver. >Nooit Gedacht» op het terrein te Waalwijk. Zooals reeds door biljetten aan gekondigd is, komt de Antwerpsche Footbalclub Alliance» op Zondag j September e.k. een bezoek aan Waalwijk brengen. Dat er >W. V.» in slagen zal, onze naburen de nederlaag toe te brengen, valt zeer te betwijfelen. De Alliance» klopte het vorig seizoen het Brabantsche elftal (een combinatie van de beste spelers uit Brabant) met 21. Ook zijn zij sterker dan de »Club Sportif Anver- sois» die met Paschen j.l. hier enkele wedstrijden speelde en waarmee toch ook niet te spotten viel. In elk geval zullen de wedstrijden uiterst spannend zijn, want in een internationalen wedstrijd, prikkelt het nationale eergevoel altijd de spelers en worden zij daardoor nog meer tot spelen aangezet. Bondstoeht ®p Z®ndag 19 en Maandag 20 September door Noord Brabant. Zondag 19 Sept., 10 uur, afrit van het Stationsplein te 's-Hertogenbosch, via Vucht en Helvoirt naar Tilburgafstand 21,7 K.M.aankomst 12 uur. Aldaar wordt te l2l/% uur koffiegedronken(warme lunch ad f 1,—) in de sociëteit .Sou- venir des Montagnards". De liedertafel »Souvenir des Montag nards" zal tijdens het verblijf van de Bondsleden aldaar een concertaanbieden. De afd.-vergadering wordt in eender lokalen dier sociëteit om 2 uur gehouden. Om 3Vs uur afrit van de sociëteit Souvenir des Montagnards" naar Breda langs de H. B. S., voormalig paleis van Willem II en verder via Dorst naar Breda; afstand 21,4 K.M. Om 6 uur wordt aldaar gedineerd. Prijs van diner zonder wijn f '2.- welke bedrag vooruit gezonden moet worden aan den heer J. D. Viruly, consul, te Breda. Des avonds concert in »Concord'a enz. Vrij entrée voor Bondsleden. Maandag 20 Sept., van 9-4 uur n.m tocht in de omstreken van Breda. Voor deelname aan de lunch te lilburg wordt men verzocht zich vóór 14 Sept. op te geven, onder toezending van een De bondstochten staan immers bekend om hunne buitengewone gezelligheid 1 Zie advertentie in dit nummer. Prlneossc Schoentjes. Wij hebben Indertijd het artikel uit 't Amerikaansch tijdschrift over de prin- cesse-schoentjes overgenomen, later ook 't geen >de Schoenindustrie" naar aan leiding van de vermeende opdracht aan Amerika schreef en ten slotte nog dat deze schoenen niet aldaar besteld zijn, maar in zijn geheel een geschenk van eene Amerikaansche dame. Naar aanleiding van hetgeen »de Schoenindustrie" schreef zegt nu het •Vakblad voor de Schoenmakerij" in zijn laatste nummer het volgende Het is moeilijk na te gaan ot de Ne- derlandsche industrie door het voorge vallene werkelijk een leelijken duw ge kregen heeft. zooals»De Schoenindustrie" vermeent. Wij voor ons deelen die vrees niet en zijn wat optimistischer gestemd. Wij gelooven veeleer, dat dergelijke openbare achterstelling van onze indu strie, zelfs van »allerhöchster Stelle" gesteld dat dit hier had plaats gehad, zooals in het eerste oogenblik voor de hand lag te denken wel degelijk ver dient gepubliceerd te wordende be trokkenen hebben dan gelegenheid, daar tegen op te treden en het publiek de oogen te openen voor eigen praestaties en voor het nationale belang om eigen nijverheid te steunen. Men kan een kwaad nu eenmaal niet bestrijden door het te verstoppen. En waar de Nederlandsche schoenindustrie zooals ook op de laatste vergadering van den A. N. B. v. S weer overtuigend bleek zelf den moed, en den wil heeft, zich in 't buitenland terrein te veroveren, behoeft er niet aan gewanhoopt, dat ook de Nederlanders als massa zich op den duur zullen laten overtuigen, dat het niet uitsluitend in het buitenland behoeft te zoeken naar een fijnen, smaakvollen schoen, maar dat die ook hier in overvloed vervaardigd worden. Tentoonstelling J. van Delft. Voor hen, die niet in de gelegenheid zijn, morgen, den allerlaatsten dag der expositie, de werken van den "heer J. v. Delft te gaan bezichtigen, berichten wij, dat deze n.et uitzondering van die welke of in bruikleen of tijdens de tentoonstelling verkocht zijn, bezichtigd kunnen worden ten huize van Mej. De Wed. Th v. Delft. Verscheidene panee- len gingen deze week weer tegen goede prijzen van de hand, o. a. de schoen maker, een der juweeltjes dezer ten toonstelling. Wie dus nog iets van zijn gading wenscht te betrekken, wat tegen alleszins billijke prijzen geschieden kan, haaste zich, want op het beste wordt natuurlijk het eerste beslag gelegd. Dit durven wij verzekeren, dat wel niemand later spijt zal hebben van den besteden prijs. Voor verscheidene reeds verkochte werken werd zelfs te vergeefs reeds door andere liefhebbers aanzienlijk meer, ja zelfs het dubbele geboden. De tentoonstelling wordt in geen ge val verlengd. Verkocht zijn nog Schoenmaker, IJzel, Zonsondergang, Plasje, Laan bij Loon- op-Zand. Loting. De loting is over 't geheel goed af- geloopen de politie moest 's middags een lotMing die wat al te luidruchtig was, even met een flinken taaien hand greep wat kalmeeren. Donderdagmiddag kwamen een zestal Kaatsheuvelsche lotelingen in onze ge meente en maakten het 't publiek nog al lastig, zoodat de politie het gewenscht achtte een hunner achter slot en grendel te zetten om hem wat te laten bekomen. Zuider Stoomtram Maatschappij. Juli 1909 f 8560,5S'/a, per dag-kilom. f 7,02Vsdito 1908 f8368.31 per dag kilometer f6,94. Sedert 1 Januari 1909 f 54,726,28. per dagkilometer f6,64 dito 1908 f55899,37 per dagkilometer f6,75.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9