""Wger; MEESTERKNECHT. EENE LOOIERIJ NotarirRANT Correspondent. Correspondent. KOOKT UW MELK. Slaapkamer-Ameublementen. C. van der Meuten Zonen. A. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Een gouden Broche Reiziger of Agent, Notaris de VOCHT Notaris de VOCHT Srootits inrichting t. d. aard ia Nederland. BEDDEN MATRASSEN DEKENS IJZEREN LEDIKANTEN enz Ingezonden stukken. publiek verpachten publiek verkoopen Gebruikt alleen gekookt water of leidingwater, ook voor het wasschen van groenten, reinigen van vaatwerk en bereiden van spijzen. Gebruikt geen rauwe groenten, onrijpe of on geschilde vruchten. Betracht in alles rein heid en matigheid. De Gezondheidscommissie publiek verkoopen Morgen is het candidaat«telling voor onzen ge meenteraad. Wij geven den kiezers in ernstige overweging candidaat te stellen voor de twee vacatures en met alle macht te steunen de heeren en Twee mannen, thuis in onze industrieën, die de belangen van plaats en inwoners flink zullen weten te behartigen. Eenige Kiezers. Geregeld voorhanden Pensmarkt 32 en 33 's-BOSCEL Poth. albuiu en prijscourant op aanvrage franco.- GEVONDEN 1.1. Zondag: 2 hoefijzers op een stokje. Een solide Noord-Brabartsche Stoomschoenfabriek vraagt een degelijk Voor eene SCHOENMAKERIJ (Handwerk) wordt gevraagd EEN BEKWAAM TE KOOP of TE HUUR gevraagd te Waalwijk, bij voorkeur eenigszins op de moderne looimethode ingericht. Het GRAS wassende langs 't nieuwe kanaal 's-BoschDron- gelen over de geheele lengte vanaf het Stoomgemaal te Doe veren tot aan den Bosch, in per- ceelen zooals afgepaald. Een gevende Koe, een Hoog- kar, een Laagkar, Landbouwge reedschappen, brandhout, mut saards en eenige meubilaire goederen. DE ECHO VAN HET ZUIDEN vraagt voor Dongen een bekwaam en ijverig Naar aanleiding van het voor komen van enkele cholera-ge- vallen te Rotterdam en in eenige andere plaatsen van ons land en het veelvuldig verkeer, dat tus schen Rotterdam en de gemeenten van ons ressort bestaat, geeft de Gezondheidscommissie, zetelende te Waalwijk de volgende wenken Huis, werkplaats, erf, tuin en boomgaard, kadaster Sectie CNos. 436 en 427, groot 0.17.70 H.A. Huizen en erven, kadaster Sectie C Nos. 437, 438 en 439, groot 0.01.70 H.A. scherme de spijzen tegen vliegen enz. en reinige het tafelgerei in gekookt water. Eindelijk gebruike men geen sterk- afgekoelde spijzen of dranken en ver- mijde men alcohol en allen overdaad. Voor de rest beware men zijn kalmte en late men zich door geen onrustbarende berichten, die in opgewondenheid haar oorsprong vinden, niet uit het evenwicht brengen, zelfs als ook elders dan te Rotterdam enkele choleragevallen moch ten geconstateerd worden. Zenuwkalmte is ook een weermiddel tegen ziekte. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Verleen mij s. v. p. eene plaatsruimte in uw zoo veel gelezen blad, waarvoor ik u bij voorbaat reeds mijnen besten dank betuig. In uw blad van Woensdag 1.1. las ik in het verslag van de openluchtmeeting o. m. het volgende Wat is het doel van een vakvereeniging Otu flinke, degelijke ontwikkelde en Chris telijke werklieden te vormen, die hun plich ten leeren kennen en volbrengen eu dan voor hun rechten weten op te kom^n. Da vakvereoniging wil, wat Leo XIII z.g. heeft gezegd een loon voldoende om ons, onze vronw on kinderen behoorlijk te voeden en bij spaarzaamheid eene kleine som over te houden voor de to'komst. Dat willen wij, tegelijk rekening houdend met de macht van den patroon en met toe standen. Dat men verbetering tracht te ver krijgen, daarbij tegelijk rekening houdend met de macht van den pattoon en met toestanden, er is niets tegen, er is zelfs alles voor. Doch in alle zaken schijnen de geor ganiseerde werklieden van Baardwijk geen rekening te houden met de macht van den patroon en met de toestanden. Zie maar hier. Ter gelegenheid van het zilveren Pas- toors-jubilé van den Z Eerw. heer G. van Haaren, was het 7 Juli te Baardwijk feest. Nu vroegen eenige werklieden dien dag om 12 uur vrij. Ieder die met de schoenfabricatie op de hoogte is, weet hoe alle arbeid aan- eenpast en hoe lastig het is als een der werklieden er tusschen uit valt. Ik ant woordde daarom wel eens te zullen zien. In overleg met mijn chef bepaalde ik, dat zij, die zulks wenschten 's middags 4 uur vrijaf konden krijgen. 't Was voor mij niet doenbaar om 12 uur reeds vrij te geven. Wat gebeurde nu In de Leerbewerker van 17 Juli kwam het navolgend bericht 't Spijt ons echter dat er één firma was, de firma Bern. v. d. Heijden van Iersel te Waalwijk, die ondanks beleefd en herhaald verzoek van het personeel (en nadat het verlof eerst was toegezegd, doch weer in getrokken) weigerde het personeel ook maar iets toe te gever. »En nadat het verlof eerst was toe gezegd, doch later weer ingetrokken I Ziet, dat is geheel onwaar. Er was alleen gezegd, dat ik zou zien hoe het met 't werk uitkwam en dat kwam voor mij uit om 4 uur vrij te geven. Is hier nu reden om te schrijven, dat ik weigerde om het personeel ook maar iets toe te geven Een werkman, waarover de quaestie loopt, bleef eigendunkelijk weg, waarop ik hem aanstonds ontsloeg. Daarop kwam eenige dagen later de Eerw. Adv. der afd. Baardwijk bij mij. 't Resultaat van dit onderhoud was, dat ik den Eerw. Adviseur zei den jongen eens bij mij te sturen. Ik zou zien of ik dan nog een plaats voor hem kon vinden, wijl zijn plaats reeds was ingenomen. Intusschen kreeg ik kennis van boven staand leugenachtig bericht. De man in quaestie kwam en toen ik hem ook over dat schrijven onderhield zei hij waarvan ik getuigen heb dat zulks was gelogen en eene verkeerde voorstelling van de zaak gaf. In mijn onderhoud gaf ik hem te ken nen, dat hij eerst het bericht moest laten rectificeeren, dan zouden wij later zien. Van eene herroeping kwam intusschen niets, wel kreeg ik daarop onderstaand schrijven Baardwijk2 Augustus iqoq. WelEdel Heer. Namens onze R. K. Vakvereeniging, af— deeling Baardwijk veroorloven wij ons de vrijheid Udel. het volgende mede te deelen dat n.l. uwe houding na uw onderhoud met onzen WelEerw. Adviseur ons ten zeerste bevreemd en niet minder teleurstelt. Immers wij hadden gehoopt, dat de quaestie met Jan van Leent spoedig geëindigd en in beider belang spoedig zon geregeld zijn, zoodat wij van verdere actie konden afzien. 't Spijt ons echter dat dit niet is geschied en het berichtje dienaangaande in den «Leerbewerker" klaarblijkelijk daarvan de reden schijnt. Wij zijn zoo vrij UEdel. op te merken dat bedoeld berichtje niets hin derlijks voor UEdel. bevatte; het was alleen een mededeeling van vaststaande feiten. Bovendien begrijpen wij niet waarom dit dan d»-ze persoon moet worden aaugerekend, en UEdel. zich niet vervoegd bij onze vak vereniging. Wij vertrouwen WEdel. Heer, dat U de goedheid zult hebben overeenkomstig uwe afspraak met onzen WelEerw. Adviseur genoemden Jan van Leent zoo mogelijk wederom spoedig in dienst te nemen, en wy twijfelen er geenzins aan of hij zal met dezelfde toewijding en ijver als voorheen in uwe fabriek werkzaam zijn. iBtnBBchen hopen wij, dat UEdel. wel aan ons verzoek zult willen voldoen, ten einde wij niet genoodzaakt zullen zijn tot verdere actie over te gaan. Namens het Bestuur der R, K. Vakvereeniging. Hoogachtend M. MAAS, Secretaris. De lezer oordeele nu zelf. Ik zal hierop niet verder ingaan. Ook heb ik de Vakvereeniging op dit, ik hoop voor hen, ondoordacht schrijven, geen antwoord gegeven Middelerwijl heb ik dit schrijven aan onderscheidene leden der Afd. Waalwijk- Besoijen van de Vakvereeniging laten lezen. Allen, zonder uitzondering trokken er hun schouders voor op en waren van meening dat actie voeren op dergelijke wijze meer kwaad voor de vereeniging doet dan goed. Den leden van de Afdeeling Baardwijk was het echter nog niet genoeg. In de Leerbewerker van 14 Augustus komt het volgend, de afd. karakteriseerend, bericht voor Met genoegen kunnen wij melden dat ons werkeloos lid J van Leent verleden Maan dag in 't werk is gegaan bij den Heer A II vau Schiindel te Waalwijk, en bovendien den stenn heeft geweigerd, welke reeds voor hem was gecollecteerd. De onderhandelingen van onze Vakvereeni ging met zijn vorigen patroon heeft ods tot de ervaring gebracht, hoe een groot mensch dikwijls nog heel klein kan zijn. Wat hiervan tc zeggen. Ik zou hierop ook met een hatelijkheid kunnen antwoorden, doch m. i. komt zulks in dergelijke ernstige zaken zeker niet van pas. Ik zou er mijne aandacht dan ook niet aan hebben geschonken, ware het niet, dat ik Woensdag 1.1 in uw blad de uit eenzetting las van wat de Vakvereeniging wenscht. Aan de lezers nu ter beoordeeling of het bestuur van de Afd. Baardwijk be kwaam is voor zijn taak. Nogmaals, U mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de plaatsruimte. Hoogachtend Bern. v. d. HEIJDEN-v. IERSEL. Waalwijk29 Aug. 1909. I III 1 II.» I V I «I II I II1 II.l.lfcTM IJ Groote bestellingDe Turksche regeering heeft bij een Engelsche fabriek te Leeds een bestelling van khaki voor de uni formen van het Turksche leger gedaan, tezamen voor een lengte van ruim 1350 K. M. Sedert den Japansch-Chineesche oorlog is er nog niet zoo'n groote be stelling ingekomen. Een schip vergaan. Het stoomschip Ohio, uit Seattle, is bij de Steep-Point rotsen, op de kust van Engelsch Colum- bië gestrand. Er waren 133 menschen aan boord, die op vijf na allen werden gered. Onder die vijf was de man, die de dradelooze telegraaf behandelde. Hij bleef tot het laatst op zijn post, aldoor seinende om de hulp te vragen waaraan meerendeel der opvarenden hun redding danken. Twee schepen in de buurt, door de dradelooze telegraaf gewaarschuwd, zonden hun booten af. Zijn laatste radi ogram kon hij niet voltooien. „Mijn God, ik ben zoo begon en eindigde het. Met het schip ging hij de diepte in. Eccles was zijn naam. Fooienstelsel. Te Londen zal er in Sep tember een hotel geopend worden, waarin de reiziger dringend wordt uitgenoodigd geen fooien te geven. Zijn er gasten die 't niet laten kunnen dan komen de fooien het hotel, niet de bedienden ten goede. Het is te hopen, dat de proefneming gelukt en dan navolging zal vinden. De naam van den directeur van dit Engel sche hotel is een goeden voorteeken Glückstein. Diefstal. Wederom is te Amsterdam een vreemdeling beroofd, en ook nu zijn de vermoedelijke daders buitenlanders, leden eener internationale dievenbende. Een Amerikaan kwam Maandagavond bij de politie aangifte doen, dat hem in de Queens Bar in de Beursstraat een portefeuille met 'n vrij aanzienlijk bedrag aan geld was ontstolen door een paar vreemdelingen, een Amerikaan en een Ier, met wie hij in genoemde inrichting een glaasje bier gedronken had. De diefstal moet al heel vlug in zijn werk zijn gegaan, want het drietal toefde maar even in de Queens Bar en de kellner, die hen bediende, heeft niets verdachts bemerkt. (Hbld Vrouwenmoord te Berlijn. In eender Berlijnsche voorsteden, Barnem, is Vrij dagnacht een opzienbarende moord ge pleegd, onder de volgende buitengewone omstandigheden. In een villatje aan de Amststrasse woont sedert jaren de voormalige ope razangeres Josephine Rudolphi, een vrouw van 79 jaar. Het huisje, dat drie kamers bevat, is door een kleinen tuin omgeven. Mevrouw Rudolphi zat Vrijdagavond omstreeks acht uur op het balkon zij was niet zoo opgeruimd als anders en moet tegen een getuige verklaard heb ben >Ik weet het niet ik voel me zoo gek net of er iets met me zal gebeuren/' Het tuinhek was toen gesloten. Tus schen acht uur en half negen hoorden de huisgenooten plotseling geraas en dof gebons uit de kamer van mevr. Rudolphi klinken. Verschrikt kwamen zij naar beneden loopen, maar vonden de deuren gesloten. Eerst later hoorden zij duidelijk geroep om hulp en forceerden zij den toegang. Een vreeselijk schouw spel wachtte hen. Op den grond lag de oude dame, badend in haar bloed, het hoofd op den rechterarm gesteund. Men verbond de hoofdwonde met water en doeken en liet haar naar het gasthuis overbrengen. Daar stierf zij een paar uur later aan de ge volgen van een ontzettenden slag op het hoofd, die de hersenpan had ver brijzeld. In de kamer van de vermoorde hing een doordringende petroleumlucht. In een bloedplas lagen de scherven van de vernielde lamp. Op de tafel stonden een schaal met fruit en twee flesschen, terwijl men even later een medaljon vond, dat de vermoorde voorstelt. Me vrouw Rudolphi had dit in haar vriende lijkheid zeker aan den dader laten zien. Ook andere teekenen wezen er op, dat de oude dame eerst met haar moorde naar in gesprek moet zijn geweest. Intusschen werpen de voorvallen, -die voor en na het plegen van den moord plaats gehad hebben, een zonderling licht op de misdaad. Onder de sofa vond men in een hoek een kletsnat, compleet heerencostuum, benevens een slappen vilthoed. Verder werd een paar sokken met H. H. gemerkt gevonden. Het hemd van den moordenaar, dat bij zijn costuum lag, was opgerold. Noch ondergoed, noch bovenkleeding vertoon den sporen van bloed. De inhoud van de zakken zal denkelijk tot de ontdekking van den moordenaar leiden. Men vond namelijk een beleen- briefje op den naam van Max Hackradt een letterzetter van 28 jaar, die den volgenden dag wegens oplichterij moest voorkomen. Latere berichten melden, dat de oude vrouw is doodgeschoten. In de zakken van den moordenaar vond men een doos met 20 patronen en er ontbraken er 5 aan het pakje. Na zijn misdaad te hebben gepleegd vroeg Hackradt in twee slaaphuizen om onderkomen, dat hem geweigerd werd. Daarop doorkruiste hij, half gekleed, de bosschen tot hij weer in Barnem kwam. Daar stal hij viat da- meswaschgoed in een openstaande wo ning, trok een dameshemd en pantalon aan en begaf zich zoo naar het Nieuwe Paleis te Potsdam, waar hij werd aange houden. De portier wikkelde den man in een soldatenmantel en vergezelde hem naar zijn woning. Van daar begaf Hackradt zich naar Nowawes, verpandde zijn fiets voor 2 mark en reisde naar Berlijn, waar men zijn spoor is kwijt geraakt. Naar allen schijn is de moordenaar niet goed bij zijn verstand. Een Spaansche terechtstelling. Te Ceuta moest een dwangarbeider, José Cano genaamd, ter dood veroordeel wegens moord op zijn kettinggenoot. door mid del van den worgpaal worden geëxecu teerd. Toen de veroordeelde op het Zuiderterras kwamfwaar de terechtstelling zou plaats hebben, deed hij ongemerkt eensklaps een geduchten sprong en wierp een gevangenbewaarder omver. Daarna maakte hij gebruik van de ver warring, door zijn vermetele daad ont staan rukte de koorden los, waarmee zijn handen op den rug gebonden waren, sprong over een buitenmuur en vluchtte het veld in. Het piket soldaten, dat hem naar de strafplaats moest geleiden, legde onmiddelijk op hem aan en een salvo deed den vluchteling dood neerstorten. Mijnramp in Rusland. Nabij Dombrovo is een mijn ondergeloopen door water, dat uit een oude, verlaten schacht afkom stig was en doorvloeide tot een put, waar men nog aan het werk was. Op het oogenblik, dat het water in de mijn drong, waren daar 28 mijnwerkers aan den arbeid. Men vreest dat allen verdron ken zijn. Dynamielontplojjfing. Een vreeselijke dy- namietontploffing heeft plaats gehad in Californië, nabij Key West op een lijn van den Oost-Kust-Spoorweg, waarbij 10 arbeiders zijn gedood en 15 ernstig gewond. De gedeserteerde sergeants. Twee der voor eenige weken gedeserteerde onder officieren van het 2e regiment infanterie te 's Bosch de sergeant V. en fourier S., hebben zich in de Jacobskazerne bij de militaire autoriteit aangemeld en zijn direct in voorloopig arrest gesteld. Zijnde te Vallenciennes, een plaatsje bij Parijs, kregen zij berouw over hunne daad en besloten naar hun garnizoen terug te keeren. Gebrek aan geld nood zaakte hun den tocht te voet te onder nemen, doch zij zagen daar niet tegen op en uitgeput van vermoeienis en ont bering kwamen zij hier aan in burger- kleeding. Hun collega, de fourier P., die hen tot de desertie had aangespoord en zooals men weet, reeds in het Vreemdelingen Legioen in Algiers heeft gediend, is verder doorgegaan, om wederom bij het Vreemdelingen-Legioen dienst te nemen. n —1 nji iiiKiiiB in 1 sipi 1 iii'ij ibubpi 1 mui 1 11 in uumi Terug te bevragen aan 't bureau van dit blad, tegen betaling dezer advertentie. Brieven ujotto REIZIGER bureau van dit blad. Er. br. met opgaaf van bekwaamheid en verlangd salaris a. h. Bureau v. d. blad, No. 100. Offerte uiet nauwkeurige beschrijving en prijsopgaaf, franco onder letter B. aan het Bureau van dit bhd. te Waalwijk, zal ten verzoeke van de Heeren A. J. DE ROON te Capelle en J. QUIRIJNS te Waalwijk, ten koffiehuize van H. MUL DERS te Baardwijk, op Donderdag 2 September 1909, 's namiddags 3 uur, Ieder pachter is verplicht twee bekende soliede borgen te stellen of in het bezit te zijn van een bewijs tau gegoedheid afgege ven door den Notaris van de plaats zijner inwoning. to Waalwijk, zal ten verzoeke en ten huize van ADRs. BOELEN, landbouwer Ie Drunen op Vrij dag 10 September 1909, des voormid dags te 10 ure te Waalwijk, zal ten verzoeke van Mejuffrouw de Wed. A. M. VAN ROERMUND-VAN LOMMEL te Teteringen en Kinderen bij inzet op Woensdag 15 September 1909, (er herberge van B. VAN DAAL te Waspik en bij toeslag op Woensdag 29 Sep tember 1909 ter herberge van TH. GIJSMANS aldaar, beide dagen des avonds te 6 ure ONDER DE GEMEENTE WASPIK. KOOP I. KOOP II. De huizen van koop II zijn verhuurd respectievelijk voor f 72.50 per jaar f 1,25 en f2.per week tot 1 Mei 1910. De huren zijn vauaf 1 November 1909 ten voordeele van den kooper. Betaling der kooppenningen 15 November 1909. Grond- en andere lasten voor rekening van koopera vanaf 1 Januari 1910. Bij den toeslag komen koop I en II in massa. Aanvaarding ia eigen gebruik koop I bij de betaling der kooppenningen koop II bij het eindigen van de huren. v. Iersel Jan vei BieL

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2