Tweede Blad, Gemeenteraadsvergadering. BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws. Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Griekenland, BINNENLAND. BUITENLAND. Duitschland. Nummer 70. Donderdag 2 September 1909. 32e Jaargang. Wijziging veiligheidswet. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den Raad op Maandag 30 Augustus 1909 des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Ridder de van der Schueren. Precies 10 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig zijn de heeren Kamp, Mr. Heere, Simonis, Zijlmans, de Bont, de Bruijn, Dorrenboom, de Wit en van Laarhoven afwezig de heeren van Dongen en D. Timmermans. De Voorzitter verzoekt den waar- nemenden Secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde. Ingekomen stukken. a. Schrijven van de Noordbrabantsche Bond van ontvangers, houdende verzoek alsnog hun salaris te herzien en hun gewijze te salarieeren. De Voorzitter. Het voorstel van Burg. en Wethouders is, om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, aangezien wij de salaris-regeling in een vorige vergadering reeds in behandeling hebben genomen en toen Ged. Staten hebben geadviseerd het salaris met f 100 te verhoogen. Alsdus wordt besloten. b. Schrijven van H. van Dongen Jzn. en anderen, houdende verzoek om het voetpad in de Smitsstraat te laten vervallen. Adressanten deelen in hun schrijven mede, dat zij voornemens zijn hun afgebrande perceelen weder op te laten bouwen doch met de gevel aan straatzijde. Van het voetpad zullen zij in hun bedrijf schade en hinder hebben reden waarom zij verzoeken dit te laten vervallen en wel van het perceel van M. de Bruijn tot aan Ruitenberg en van Schuller tot aan Konings. De Voorzitter. Wenscht een der heeren hierover het woord De heer Simonis. Wat is hier het voorstel van Burg. en Wethouders. De Voorzitter. Burg. en Wethouders willen dit, dat van Strien de zekerheid krijg', zwart op wit, een notarieele akte, dat hij een uitweg heeft anders wordt hij vandaag of morgen ingebouwd- De heer Simonis. Van Strien, is dat die winkelier De heer de Bruijn, die Rotter dammer. De heer Simonis. Ik heb hooren beweren dat die menschen bang zijn, dat hun zaak er door zal lijden. Is het nu uw bedoeling om die menschen die er schade door zullen lijden, schadeloos te stellen en dit te geven van hen die tet verzoek richten om verdwijning van het voetpad. De Voorzitter. Dat kan niet. De Voorzitter stelt voor dit punt aan te houden tot eene volgende vergadering en intusschen met belanghebbenden te confereeren. De heer Simonis. Dan moet u spoedig weer vergaderen, aangezien die menschen willen gaan bouwen. De heer Zijlmans vraagt of Dank geen overwegend bezwaar heeft. De Voorzitter. Ja hij is bang dat zijn klanten die nu van rechts ook komen dan meer links zullen gaan. Nu, iets zit er wel in- De heer de Bruijn. Dat pad behoort bij de publieke straat en hij heeft er veel minder recht op dan de anderen die er voorbijwonen. De Voorzitter. Daarom is het 't beste eene conferentie te houden en te zien of men een overeenkomst kan treffen. Aldus wordt besloten, c. Schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Raamsdonksveer. In hun schrijven dat door den Voorzitter wordt voorgelezen, zegt de Kamer yan Koophandel met leedwezen vernomen te hebben dat een vorige maal afwijzend op haar verzoek is be schiktde Kamer dringt er echter nog maals op aan om op het Veer een bureau te openen waar alle, door het openbaar bestuur voorgeschreven aan giften zouden kunnen geschieden en zulks op grond daarvan, dat op het Veer het grootste gedeelte der bevolking woonach tig is en alzoo ook het meeste belasting moet betalen. Van de voordeelen mogen zij dus ook wel profitceren. De Kamer van Koophandel verzoekt derhalve het vorig besluit in te trekken en alsnog tc be sluiten om op het Veer een bureau te plaatsen. De Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Simonis. Ik zou voorstellen het tot een volgende vergadering uitte stellen, dan kunnen wij er nog eens over nadenken Om het voor kennisgeving aan te nemen is ook zoo wat. De Voorzitter. Dan zal ik het maar in omvraag brengen. Voor aanhouding stemden de heeren Simonis, Kamp en Dorrenboom en om het schrijven voor kennisgeving aan te nemen de heereu de Bruijn, van Laar hoven, de Wit, de Bont, Zijlmans, en Mr. Heere. d. Schrijven van Ged, Staten houdende goedkeuring besluit af- en overschrijving. e- Schrijven van den heer J. Kamp, houdende verzoek om eervol ontslag als ambtenaar van den Burgeilijken stand. De Voorzitter. Ik stel voor den heer Kamp eervol ontslag te verleenen in gaande als hij altreedt als lid van den raad, dat is 7 September. t. Schrijven van den heer J. P. de Bont- Adressants huis is bij den laatst plaats gehad hebbenden brand vernield. Nu is hij van plan het wederom op te bouwen doch indien hij de rooilijn moet volgen dan komt hij voor een groote kosten, wijl zijn kelder voor aangelegen, zou moeten vervallen. Volgens een bijgaand schrijven van architect Oomens zullen de kosten, indien hij niet op de oude fundamenten kan bouwen, bedragen on geveer f 139. De Voorzitter. Ik stel voor dit punt na punt 5 in behandeling te nemen. 2. Ontwerp verordening tot wijziging der .bouwverordening. Op voorstel van Burg. en Weth. onder gaan enkele artikelen eene wijziging. 3. Advies der Gezondheidscommissie tot onbewoonbaarverklaring van eene woning gelegen te Raamsdonksveer Wijk D- No. 4. De Voorzitter. Het pand is eigen dom der gemeente en wordt bewoond door Weiner met diens vrouw en negen kinderen 't Is het z.g. keihuis. Ik geloot niet dat hiertegen iemand eenig bezwaar zal hebben. Wordt besloten de woning onbewoon baar te verklaren De Voorzitter. Niet meer op de agenda is geplaatst kunnen worden vaststelling van de rooilijn in de Sinitsstraat. Ik stel voor dit in gesloten vergadering te behandelen- De vergadering wordt hierna geschorst. Na heropening van de vergadering deelt de Voorzitter mede, dat op het verzoek van J- P. de Bont afwijzend is beschikt en dat de rooilijn is vastgesteld in de Smitssteeg op 4.53 meter gerekend van af den as van den weg en vanaf het perceel 1108 tot aan de Smitssteeg op 3 meter. Hierna wordt de vergadering gesloten. aan de ongelukken, die onderweg hebben plaats gehad. Het is waar, ook de elemen ten waren den luchtschipper niet gunstig. Vooral op het laatste gedeelte van zijn tocht had het luchtschip raat zwaren tegenwind te kampen, en toen er zelfs twee schroef vleugels braken viel er bijna niet tfg-ra den wind op te tornen. Herhaaldelijk dreef ch wind het luchtschip uit zijn koers. Er zijn plaatsen, die de ballon driemaal gepasseerd is. Toch bleef men moedig doorvaren, met gebroken schroef en defecten motor en hoe wel laugzaam en aarzelend, bereikte men ten slotte Bitterfeld, waar graaf Zeppeliu zelf aan boord zou komen. Van daar seinde Zeppelin aan den keizer, dat hij helaas geen kans zag nog den eigen dag, Zaterdag, in Berlijn aan te komen met het oog op den «terken tegenwind. Het was dan ook al halfzeven geworden. De Berlijners hadden nagenoeg den geheelen dag al op het Tem- pelhofer Veld staan uitkijken. Toen het bericht kwam, gingen zij zonder veel te mopperen naar huis, om den volgenden dag weer op post te zijn, want, zoo meldde Zeppelin er bij, Zondagmorgen vroeg zou hij omstreeks halfeen op het Tempelhofer Veld kunnen zijn. Ditmaal heeft Zeppelin woord kunnen houdeD. Hij is er met veel enthousiasme ontvangen. Hoe ongelukkig hij echter met zijn nieuwe schroeven is blijkt wel daaruit, ten gevolge van het verlies van een schroefblad op den terngweg van Berlijn nog een veel ernstiger ongeluk is voorgekomen dan alle akefieljes op reis naar Berlijn ditmaal heeft het schroefblad ook het omhulsel vernield. Da»r de ballon in 17 afdeelingen verdeeld is, kan een dergelijk ongeluk echter nooit veroor zaken, dat de ballon te suel omlaag komt. Evenals een schip op waterdichte schotten blijft de ballon op de andere inet gas ge vulde afdeelingen drijven, als er een ont- ledigd wordt door een ongeval als dit of door een eeu kaunonschot b.v. Er is al gemeld, dat er ontevredenheid '•eerschte onder het Grieksche officierskorps, een ontevredenheid, die een oogenblik een dreigend aanzien kreeg, toen een deel van het garnizoen der hoofdstad zich aan de zijde der ontevredenen schaarde en buiten de stad ging karapeeren. Wat daaraan voorafgegaan is, blijkt uit bet volgende: Daar de regeeriug had gezien, dat de beweging van eenige jonge officieren tot een reorganisatie van het leger, van meer be- teekenis was dan zij oorspronkelijk had ge dacht, gaf zij bevel vier kapiteins te arres teeren, die de beweging leidden en werd een strenge dienstorder uitgevaardigd. Maar daar de officieren koppig vasthielden aan iun eischen en de oponbare meening was voor onmiddelijke bij-eoroeping dei Kamer, gaf Rkallys toe en bood den koning een besluit aan tot bijeenroeping van de Kamer op 13 Sept. a.s. De koning heeft het be sluit gctcekend, dat daarop is verschenen De openbare meening ontving het gunstig De Atlieen8cbe berichtgever van de Ma tin heeft een onderhoud gehad met den nieuw-opgetreden minister-president Ma- vromichale. Omtrent het programma van de nieuwe regeering verklaarde hij, dat er naar ge streefd zou worden om door zuinigheid in het beheer een som van 100 millioen bij een te brengen, ter verbetering van leger en vloot. Ook de officieren hadden zich vol daan verklaard over dit program en waren naar de kazernes teruggekeerd. De minis ter-president sprak de hoop uit, dat het hem zou gelukken voor de verwezenlijking van zijn program een meerderheid in de Kamer te vinden, mocht dat niet het ge val zijn, dar, zou hij weder aftreden. De vertegenwoordiger van de G a u 1 o i s vernam van den afgevaardigde voor Athene, Skoesis, dat de jongste beweging in geen enkel opzicht tegen de dynastie gericht was geweest. Koning George, zoo ver klaarde deze zegsman, was te Athene zeer bemind en ieder Griek erkent, dat de ko ning zich buitengewoon verdienstelijk jegens het land heeft gemaakt. De beweging had uitsluitend ten doel de regeeriug te dwin gen te voldoen aan den algemeenen volks- eisch, hervorming nl. van leger en vloot. Hoewel de tocht van de ^Zeppelin lil* van Friedrichshafen naar Berlijn in heel veel opzichten een onge.lukstocht is geweest, hebben de Berlijners het gisteren niet aan belangstelling en aan geestdrift voor den ouden luchtschipper laten ontbreken. Voor een groot gedeelte dragen de nieuwe schroeven van het luchtschip wel schuld Benoeming. Benoemd is tot directeur van de R K. scholen voor hooger en middelbaar on derwijs te Rolduc, de ZeerEerw. Zeergel. heer Dr. L Schrijnen directeur van het Bisschoppelijk College te Roern.ond Cholera. - Door den hoofdinspecteur der volks gezondheid voor Noord-Brabant. Gelder land en Limburg Dr. P. Woltering is de volgende circulaire aan de heeren voorzitters der gezondheidscommissiën in zijn ambsgebied gericht. Zooals u bekend zal zijn, zijn er te Rotterdam gevallen met doodelijken af loop van cholera asiatica voorgekomen. Waar naar aanleiding daarvan door de gemeentebesturen aan hun ressort waar schijnlijk voorzorgsmaatregelen zullen worden beraamd, waaromtrent uw advies zal worden gevraagd, moge ik u ver zoeken te bevorderen, dat die beveili gingsmaatregelen worden getroffen, zon der onnoodige ongerustheid te wekken. Wat die maatregelen zelve betreft, dat deze in de eerste plaats zullen moeten bestaan, zoo althans de ligging der ge meente of een andere oorzaak daartoe aanleiding geeft, in eene korte waarschu wing tegen hetgebruikvanonbetrouwbaar drinkwater. Voorts dient voor ruime be schikbaarstelling van zuiver drinkwater, eventueel gekookt, te worden zorg ge dragen. Nog dient te worden gedacht aan het beschikbaar hebben van localiteit en personeel ter eventueele verpleging van cholera-lijders. Ten slotte kan ik u mededeelen, dat Dr. Poels, de directeur van het Rijks- serum-instituut te Rotterdam, zich tegen over mij bereid heeft verklaard, om het onderzoek van verdacht materiaal op zich te nemen. Ik moge u echter verzoeken dit even tueel, deskundig verpakt, door een ter zake vertrouwd persoon, aan diens in richfing, die daarvoor dag en nacht open staat, te doen bezorgen. Bij het voorkomen van een verdacht geval houd ik mij voor directe telegra fische mededeeling aanbevolen.* Voorts zijn door genoemden hoofdin specteur de voorzitters der gezondheids- commissien tegen Vrijdag 3 Sept. e.k. verzocht om 's middags te 2 uur samen te komen in het hotel Noord Brabant, om aldaar te bespreken de maatregelen die ter bestrijding der cholera genomen en nog te nemen zijn. Te Rotterdam zijn 15 lijders, en 2 verdenken. Overleden 10. Nederland op de Brusselsehe tentoonstelling Uit Amsterdam schrijft men Heden waren wij in de gelegenheid inzage te nemen van de, door den ar chitect W. Kromhout Czn. ontworpen plannen, naar welke het Nederlandsche Paviljoen op de Brusselsehe Wereldten toonstelling van 191J zal worden opge trokken- Het wordt ingevolge opdracht van de Nederlandsche Tentoonstellingscommis sie, een sierlijk gebouw van twee ver- diepiugen, in Hollandschen Renaissance stijl, gekroond door twee vlugge torens. De lengte zal bedragen 87 50 M., de breedte 36 M terwijl de hoogste nok 20 meter boven den grond komt te liggen. Bij het Nederlandsch paviljoen behoort een tuin van 4800 M2 oppervlakte, die beschikbaar zal worden gesteld voor de voortbrengselen van onzen tuinbouw, en deel uitmaakt van een groot plantsoen, in het midden der tentoonstelling, waar aan het paviljoen vanDuitschland wordt gebouwd. Het plantsoen is omringd door een 7 meter hooger liggende avenue (men heeft het zeer geaccidenteerd ter rein der tentoonstelling nog verfraaid door allerlei afgravingen en verhoogin gen) in de as waarvan ligt de hoofdingang van het Nederlandsche paviljoen, toegang gevende tot de bovenverdieping (de tweede). De eerste verdieping treedt men bin nen door den tuin. De voorgevel wordt al bijzonder le vendig. Links en rechts van den hoogen met een toren van 26 meter gekroonden topgevel, verrijst een voorgebouw, dat op zijn beurt geflankeerd wordt door een hoek-paviljoen. De tuinzijde van het paviljoen wordt gevormd door een reeks van topgeveltjes, en de tweede zijkant is versierd met een lagen toren. Omtrent de bestemming der zalen de bedoelde onderverdeeliug blijkt uit den aard der zaak weinig uit de bouw plannen, maar toch kan worden meege deeld dat de afdeeling koloniën een der belangrijkste 1 een plaats zal krij gen op de eerste verdieping (dus bene den). In het midden der zaal rijst een fraai trappenhuis omhoog, waarlangs men een groote galerij bereikt. Hier zal de Nederlandsche kunstnijverheid worden tentoongesteld, terwijl de aangrenzende zaal wordt ingericht voor retrospectieve kunst. Men heeft hier beschikking over 2000 M2 oppervlakte (beneden over 3000 M2-) Reeds is men met het leggen der fun deering, welke afzonderlijk werd aanbe steed, gereed gekomen en nu zal de volgende maand een begin worden ge maakt met den opbouw. 15 Januari hoopt men het paviljoen onder de kap te hebben en tegen half April 1910 wordt de vol tooiing tegemoet gezien. Waalwijk 1 Sept. 1909. Geridderd. Bij de ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin uitge reikte ridderorden zijn o.m. geridderd. F. Raupp burgemeester van Tilburg ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau H- Roes, R. K Pr. en Pastoor te Kessel. L. Bruyelle, Voorz. van het tentoon- stellings-comité te Tilburg. H. Van den Muysenbergh, le Secre taris van het tentoonstellings-comité te Tilburg. Examen. De heer Willem Timmermans alhier legde 1.1. Zaterdag met gunstig gevolg het examen Boekhouden m. o. (huisacte) af. Den geslaagde onze felicitaties. Ledcrfubriek. In onze beschrijving der lederfabriek der firma H. H. Jansen, vergaten we nog te vermelden dat alle ijzerwerken, drijf werken warm-waterleiding enz. tot groote tevredenheid van bestellers zijn geleverd en gelegd door onze gunstig bekende firma Wed. Verhulst Zonen. Wedstrijd xlli Zulder Gewest van het Ned. Gym. Verbond Venlo 29 Aug. Onder de meest gunstige omstandig heden, prachtig weer en een nauwgezette regeling, had deze wedstrijd Zondag 11. paats De tegenwoordigheid van den heer Joh. Heinen voorzitter van het Nederl. Gym. Verb, getuigde van de belangstel ling in dezen wedstrijd, waaraan onze belde gym. vereenlgingen deelnamen, en wel met zeer gunstig gevolg. Vooral de W. G. V. mogen wc feliciteeren welke verecniging een tzveede prijs behaalde aan de brug en een derde in de vrije oefeningen. Ook de Frank bracht een prijs mede en wel de derde voor touw trekken. Daar er veertien vereenigingen aan dezen wedstrijd deelnamen zijn deze be kroningen des te mooier en zullen ze zeker bijdragen tot nog meerderen iiver en .volharding in de beoefening van en de propaganda voor de goede zaak der gymnastiek. Nogmaals feliciteeren wij beide ver eenigingen en hopen dat hun streven nog vaak met succes bekroond worde. Koningirme-verjaardag. Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin zal haar verjaardag wel nimmer onder zulke gelukkige omstandigheden hebben gevierd als dit jaar. De vurige hoop toch van haar, van haar gemaal en van ons volk is in hit afgeloopen jaar vervuldin het Koninklijk gezin wordt de dettige stemming nu en dan verbroken door het oneerbiedig gekraai van een lief kinderstemmetje, waarnaar zoo hartelijk verlangd werd. Bovendien heeft juist de geboorte van de jonge Oranjetelg beter dan iets anders doen uitkomen, hoe ons volk met zijn Koningin en Vorstenhuis medeleeft. De dagen van hopen en vreezen eenigeu tijd vóór dat H. M de Koningin moeder werd, toen men haar dagelijks hare wandeling zag doen onder de eeuwen heugende boomen van het Voorhout de dagen van spanning kort voor de vervulling der blijde hope, toen heel ons volk het oor te luisteren had gelegd naar het in trillende verwachting verbeide bericht uit de Residentiede dagen daarna, toen een gloeiend enthousiasme een weergalooze nationale vreugde uit barsting, die verbijsterend was voor den vreemdeling, ous volk in beweging bracht die merkwaardige dagen van het jaar dat achter ons ligt, zullen nooit ver geten worden- Allerminst door haar, wie al die uitingen van genegenheid go'den, en wier hart, het kan niet anders daardoor wel diep getroffen moet zijn. Ook thans heeft Waalwijk met Haar Meur 29sten jaardag willen vieren, zoo flink mogelijk om nogmaals mede de heu gelijke gebeurtenis te herdenken Door de zorgen van Waalwijks Belang werd door de ingezetenen een feest commissie gevormd, onder wiens leiding een programma was samengesteld en ook werd uitgevoerd. Toen Waalwijk gisteren ontwaP^e, hing de lucht zwaar boven de gemeenlr, en deed de nog sijpelende regen de straten een droevig aanzien geven. Des ondanks werd toch aan schier alle hui zen het nationaal dundoek ontplooit. Tegen den middag helderde het weer wat op. Wel bleef het buiig en dreef een buitje de met oranje getooide kin deren wel weer naar binnen, doch velen lieten zich niet afschrikken en maakten zich gereed voor het corso.| Even na 1 uur had de opstelling van den stoet in de St. Antonius-parochie plaats. Van de 26 opgegeven nummers waren er 13 opgekomen, 't Ellendige weer weerhield velen buiten te komen, regen en storm waren de oorzaak van dit wegblijven. De stoet was dus wel kleiu, maar zeer fijn. Wij noemen slechts versierde fietsen (Herder en Herderinnetje) voorgesteld door de jonge juffrouw Witlox en den jongenheer Witlox, Bloemen fantasie stuk van Nic. van Dongen, Versierde sportwagen (japansche dos a dos) voor gesteld door de jonge dames Wiesman, een versierd Rijtuig der dames Hoffmans Groep fietsen van de jonge dames Klij- berg, van Baal en Hofmans, versierde bokkenwagen van den jongenheer van Mierop, versierde spotkar van denjongh. Verschure versierde Kruiwagen, voor stellende »Scheveningsche vischboer, door Schiedon, enz. enz. Onder de lustige tonen van Chrispijn en de Waalwijksche Harmonie trok men door de stationstraat, Groote straat, Ha ven, terug Groote straat naar de Hoek, Nieuwstraat en zoo naar de Markt al waar de uitreiking der prijzen plaats had door de jury die zich, ter beoor deeling, inmiddels op de kiosk had begeven. Onder een toepasselijk woord van den v - Ie Mo Tim bet Burgemeester en Wethoudor3 der Gemeente Waalwijk maken bekend dat de lijst van de kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel cn Fabrieken definitief i9 opgemaakt te ro— konen van 1 SepteraOer aanstaande geun.ende 8 dagen voor een ieder ter Secretarie ter inzage is nedergelegd. Waalwijk 28 Aug. 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Tn. DE SUKMONT DE BAS SWKELE. De Secretarie, F. W. van Liempt. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk maakt hekend, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij beschikking van den 20 Augustus 1909 No. 1932, Afd. Arbeid, is vast gesteld de vorm der kennisgeviofr bedoeld bij art. 12 der Veiligheidswet. Een exemplaar van het model, dat afwijkt van dat, vastgesteld bij beschikking van den Minister van BinDenlandsche Zaken, dd. 30 Mei 1904. Nu. 2316, Afdesling Ar beid, is voor belanghebbenden ter Secretarie tei inzage nedergelegd. De aandacht wordt voorts er op gevestigd, dat door de wijziging, die art. 12 der Veiligheidswet heeft ondergaan door de Wet van 1 Juli 1909 (Stbl. No. 245) de hoofden of bestuurders van inrichtingen als daarbedueld, geen kennis meer behoeven te geven van in hunne onderneming voorgekomen ongevallen aan den Burgemeester, indien ingevolge art. 61 der Ongevallenwet aan gifte van het ongeval heeft plaats gehad. Waalwijk, 30 Aug. 1909. De Burgemeester voornoemd, Tir. DE SüBMONT DB BAS SMEEl/E.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5