Summer 72. Woensdag 8 September ittOit. 32e «laaigaog. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. Gemeentefaadsveigadeing, PALJAS ANTOON TIELEN, iDit nummer bestaat uit TWEE Bladen BEKENDMAKING. Uitgever: Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad ahonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. FEUILLETON 'BUITENLAND. Duitschland. Rusland. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. OOGE.NBLSKKEN OM UIT _l zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep.doet Iset werk. Suulightzeep schaafjes om zachte zeep te maken. it en v Gratis te bekomen bij uwen winkelier iu ruil voor 5 omslagen oot nna IJ 118 ii na iren ven iren rikn ri taiisslraalxfkf Courant Dit Blad verselijiit "Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franro per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden "an den Uitgever. Advertentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eu advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. en Fabrieken definitief is opgemaakt en te re kenen van 1 Septemoer aanstaande gedurende 8 dagen voor een ieder ter Secretarie ter inzage is nedergelegd. Waalwijk 28 Aug. 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Til. DE SüRMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris,' F. W. van Liempt. ;r.oo is z, arm uren n en an na van etrus n 28 1 hier 28 j. ia de 46 j. el tge— innes ton ende ug— oekjo inder •en de erug- oekje Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk maken bekend dat de lijst van de kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel Wijziging veiligheidswet. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk maakt bekend, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij beschikking van den 20 Augustus 1909 No. 1932, Afd. Arbeid, is vast gesteld de vorm der kennisgeving bedoeld bij art. 12 der Veiligheidswet. Een exemplaar van het model, dat afwijkt van dat, vastgesteld bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dd. 30 Mei 1904 Nu. 2316, Afdoeling Ar beid, ia voor belanghebbenden ter Secretarie tci inzage nedergelegd. De aandacht wordt voorts er op gevestigd, dat door de wijziging, die art. 12 der Veiligheidswet heeft ondergaan door de Wet van 1 Juli 1909 (Stbl. No. 245) de hoofden of bestuurders van inrichtingen als daarbedueld, geen kennis meer behoeven te geven van in hunne onderneming voorgekomen ongevallen aan den Burgemeester, indien ingevolge art. 61 der Ongevallenwet aan gifte van het ongeval heeft plaats gehad. Waalwijk, 30 Aug. 1909. De Burgemeester voornoemd, Th. de Suemont de Bas Smeble. ui i ii a K AAMSDONK. Openbare vergadering- van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 4 Septem ber des avonds/ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Ridder de van der Schueren. Te ongeveer 6,10 uur opent de Voor zitter de vergadering. Aanwezig zijn de heeren v. Laarhoven, C. de Wit, Dor- renboom, de Bruijn, van Dongen, de Bont en Kampafwezig de heeren D. Timmermans, Mr. Heere, Simonis en Zijlmans. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Schrijven van het Bestuur van den Ned. Bond van gemeente ambtenaren, houdende verzoek het daarheen te voe ren, dat eene betere salarieering voor deze ambtenaren worde verkregen. De Voorzitter- Ik stel voor dit schrij- ven in handen te stellen van Burg. en Weth. Aldus wordt besloten. b. Schrijven van het bestuur van den Noordbrabantschen Bond van gemeente veldwachters, houdende verzoek het daarheen te voeren, dat eene betere salarieering worde verkregen. De Voorzitter. Ik stel voor ook dit schrijven in handen van Burg. en Weth. te stellen. De heer van Dongen. Hoe hoog is hun salaris nu De Voorzitter. 450 gulden plus f 50 voor kleeding en vrij huishuur. De heer van Dongen. Wordt in de memorie van toelichting het salaris op gegeven van dergelijke gemeenten. De Voorzitter. Neen, alleen zegt men dat het salaris varieert van f300 tot f600. De heer van Dongen. Ik ben het in zooverre met het adres eens, dat een goed politieman een behoorlijk salaris moet hebben, want 't is een verantwoor delijk postje. De Voorzitter. En een gevaarlijk ook. Hierna wordt goedgevonden het schrij ven in handen te stellen van Purg. en Wethouders. 2 Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van een lid voor de Pro vinciale Staten. De Voorzitter. Ik stel voor dezelfde leden te benoemen van het vorig stem bureau. Voor het Dorp de heeren, als leden C- de Wit en Timmermans, als plaats vervangende leden de heeren Zijlmans en de Bont. Voor het Veer, als voorzitter de heer van Laarhoven, als leden de Ileeren Dorrenboom ea de Bruijn, als plaats vervangende leden de heeren Van Don gen en Kieboom. Wordt goedgevonden. 3 Vaststelling suppletoir kohier hon denbelasting. Wordt besloten het suppletoir kohier hondenbelasting vast te stellen, zooals werd voorgelezen. 4 Voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop der oude straatlantaarns. De Voorzitter. Van enkele gemeenten is aanvraag ingekomen om de lantaarns te verkoopen. O. a. van Vrijh Cappel Van n DE EP HO VAN HET ZUIDEN.' d'&föcultomv aan OP Den J'ênwefijluCanD 14) Ik bid n! smeekte zij, laat ons hier buiten gaan ik stilc Gaston wilde hare hand vatten, ze aan zijne lippen drukken, maar Suzanna trok ze heftig terug. Neen, nu niet sprak ze met een vast beradenheid die den markies eeuigzins ver wonderde. Toen zij het paviljoen verlieten, was de zon heel en gausch achter de hooge boomen weg gezonken. De bijzonderheden van het landschap smelten in do verte onduidelijk dooreen, in den nevel van deu vallouden avond gehuld. De sterren begonnen reeds hier eu daar in den blauwen, aan deu westerkim eenigzins licht rood getinten hemol te flikkeren en de maan verscheen als een zilveren sikkel in deu azuurtrans. Gedurende eenigen tijd stapten de edele echtgenooten stilzwijgend aan elkanders zijde onder het kreupelhout waar tusschen het zoele avondwindje lispelde. Het scheen dat zij na de hevige ontroeringen welke zij onderstaan hadden, meer doordrongen waren van dm ontmeetbaren vrede der natuur. Zoo kwamen zij tot aan den boord van het beekje, juist op eeuo plaats waar het kabbe lend water op kunBtig gevormde rotsjes met een kristalhelderec weerklank nederviel en verder langs de bloomende graszode wegvlood Suzana liet deu arm van Gaston los, liep jUiiar het vliet je, zatte zich op den boord nedor en stak hare handen geduret de eenige oogen- blikken in het heldere water. Wat dost gij vroeg de markies. Zonder op deze vraag te antwoorden, zette Suzana de reiniging voort droogde hare handen met haren fijnen batisten zakdoek af en wierp deze dan met een gebaar van raisuoegen en walg in het water. Daarna kwam zij weder bij Gaston. Niet alleen had hetfrisBche water hare zenuwen gestild, maar de daad welke zij juist had verricht scheen haar grootelijks te verlich- ton. Nu voelde zij zich gezuiverd had zij immers de vlek niet afgewasschen die de onzuivere kus sen van Langlois op hare handen gedrukt hadden Zie zoo, Gaston, sprak zij, nu mag ik wederom vrij mijnen arm op den uwen leunen en u de hand geven VII. Toen hij zijne vrouw nog gausch bleek en ontroerd zag, kon Gaston de woede die in zijne aderen bruiste niet onderdrukken en hij verweet zijn eigen, dat hij geon volledige wraak genomen had op den eerloozen kerel, die de eer van hun geslacht eene bijna onuitwisch- bare beleediging had toegebracht. Ah waarom had de leenheer het recht niet meer, over loven en dood zijner onder danen, uitspraak te doen Hij zou aanstonds voor de deur van bet kasteel een galg hebben doen oprichten en binnen een uur had men hot lichaam van den rentmeester, ten prooi der raven in de ruimte heen en weder zien slingeren, om iedereen bekend te maken, hoe dunr hetkoBt de hand op Mevrouw de Montbazon te leggen. De markieB die veeleer zachtmoedig en medelijdend, dan hartvochtig of wreed van aard was, batrenrde voor de eerste maal zijns levens dat de oude leenrechten waren afgeschaft. Men weet zelfs niet wat er zou gebeurd zijn, hadde hij zich nog tegenover den schurk moeten bevinden. Maar deze had voorzichtig geoordeeld zoo spoedig mogelijk en in stilte, het kasteel voor altijd te verlaten. Zijne plotselinge verdwijning die zeker groot en Made, terwijl Dussen waarschijnlijk ook wel zal komen. De heer van Dongen. Kant en klaar is zeker toch de bedoeling? De heer van Laarhoven Ja, er zijn drie soorten. De heer van Dongen. Hoeveel zijn er De Voorzitter. Op het Veer 70 en hier De heer van Laarhoven 50. De Voorzitter. De prijzen zijn f 11,50, f9 en 7,50. De prijs zit 'm in de sier lijkheid der palen. De heer van Dongen. Omtrent de prijs stelt u zich zeker goed op de hoogte. De Voorzitter. Zeker, op advies van den gemeente-opzichter. Wordt besloten de oude lantaarns te verkoopen. De Voorzitter. De meubileering van de ziekenbarakken bij het klooster is niet volledig. In verband met de cholera gevallen die zijn voorgekomen in enkele plaatsen van ons land, stel ik voor de barakken in orde té brengen en tot aankoop over te gaan van 2 ledikanten, fornuis met kachel, gutha percha onder leggers en tijk voor stroozakken. Burg. en Weth. vragen machtiging om tot aankoop daarvan over te gaan. t Is hoog noodig en er dient ook spoed bij gezet te worden. Verder is er geen brancar. Stel dat zich er een geval voordoet, dan weet je niet hoe men zoo'n lijder moet ver voeren. Ik heb wel gezien dat er zoo'n coupé aanwezig is en een mand, maar dat gaat toch niet om daar een zieke mede te transporteeren. De heer van Dongen Behooren die aan het klooster. De heer van Laarhoven. Die behooren aan 't gasthuis. De heer van Dongen. Afin, een bran car moet men altijd hebben- De kosten van zoo iets, zijn die u bekend De Voorzitter, f145, maar men kan er niet buiten. De heer van Dongen. Daar moet dan ook spoedig voor worden zorg gedragen. De Voorzitter. Ik zal aanstonds be stellen. Ik hoop dat we ze niet noodig hebben, doch men moet zorgen voor den tijd. Aldus wordt besloten. 4 Vaststelling staat van oninbare pos ten. Na voorlezing wordt de staat vastge steld evenals het kohier op de honden belasting en het schoolgeld- 5 Af- en overschrijving. Wordt besloten eenige posten af- en over te schrijven. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van reclames Hoofd. Omslag. l)e krijgsmaaoeuvres der Duitsche vloot zijn Zaterdag geëindigd door een gevecht tusschen de gele en de blauwe vloot, ten Wes ten van de oderbank, in tegenwoordigheid van den keizer. Deze gaf aan de geheele vloot door signalen zijne tevredenheid te te kennen o*er het verloop der manoeuvres. Vergezeld van het keizerlijk jacht Holien- zollern, ziju de schepen toen onder leiding van den opper-admiraal prins Hendrik, naar Kiel gevaren, waar gisteren aan boord van de Hohenzollern een wetenschappelijk critsche bespreking over do manoeuvres zon gehouden worden. De keizer heeft na het einde der vloot raanoeuvers den bevelhebber der hoogzeevloot. prins Heurich van Pruisen, bevorderd tot opper-admiraal. Een tweetal berichten uit Rusland, die maar al te duidelijk laten zien welke toe- stande er nog in het „rijk vau vadertje" heerschen. In het Russich gouvernement K harkof f is een rijtuig, waarmede 27600 roebel werd vervoerd, aangevallen door gewapende rooms. De dieven doodden de twee mannen, die hetbegeleiddsa en dan kassier van een suiker raffinaderij. Ook dooden zij het paard, doch moesten vluchten zonder bet geld gevonden te hebben. Mevrouw Taétyakoff, echtgenoote van den generaal van dien naam is te Tiflis ver moord door twee gewapende dieven, tijdens de afwezigheid van haar man. De schurken hebben het huis geplunderd. Prins Constantijn Obolenski, chef van het kabinet des czaren, is plotseling ontslagen. opzien te Montbazon en in do omstreken baarde, werd dan ook druk besproken en op verschei dene wijzen uitgelegd. De ware reden was echter iedereen onbekend eu bloef een geheim tusschen Gaston en Suzanna die ovorigens, in 't vervolg, nooit den gevloek- teu naam van Langlois nog uitspraken De blijde vooruitzichten van het moederschap brachten voor bet joDga paar de beste af wisseling aan dit droeve voorval. Zij waren reeds meer dan één jaar getrouwd, toen de gelukkige echtgenootf3n denvurigsten hunner wenBchen vervuld zagen. Het was een groote vreugde voor den markies Hij schroef ook aanstonds het nieuws aan zijn vader, die reeds menigmaal ongeduldig was geworden. De hertog antwoordde en wenachte de echtelieden van harte geluk, doch eene zekere droefgeestigheid straalde uit zijnen brief door te midden van zijn gelnk. Zou hij daar zijn om den kleinzoon, want hij twijfelde niet of het zou oen knaap wezen, hij zijne intrede in de wereld te ontvangen Wat zou er intuaschen nog al gebeuren?... Gaston omringde Suzanna met de teederste zorgen, des te meer daar men een oogenblik gevreesd had, dat hare gezondheid door do vreeselijke ontroering welke zij doorstaan had, aan 't wankelen zon raken. Na eenigen tijd getreurd te hebben kwam het leven bij de'jonge vrouw weer op. Hare onuitputtelijke goedheid, welke iedereen in de omstreken roemde en zegende en waaraan iedereen het een of andere te danken had, blonk vooral bij de volgende omstandigheden uit Siska, de vrouw van Barnabas, had het leven geschonken aan een dikken, frisschen jongen, waarvan de markiezin beloofd had meter te zullen zijn. Na eenige weken werd de kleine door een dier ziekten aangetast, welke maar al te dikwijls doodelijk zijn en de sterkste en gezondste kinderen naar het graf sleepen. Niet alleen deed de edele meter het knaapje door haar eigen dokter, een wijd beroemden geneesheer van Caen verzorgen, niet alleen stelde zij de moeder in staat alles aan haar lieveling te kunnen geven, gelijk het spruitje eouer adelijke familie, maar bovendien wilde zij zelf het w'ichlje verzorgen eu ondanks do berispingen van den markies en do kannnnikes, bij het wiegje van het zieke kind waken. Het scheen alsof zij bij deze gelegenheid wilde leeren hoe men moeder is. Zij werd naar den wensch baars harten beloond. Haar petekind genas en de ouders zwoeren der markiezin eeuwige liefde en dankbaarheid. Het waren brave liedeu, die pachters, die eene weldaad naar waarde wisten te schatten. Siska was een jonge, strnischo vrouw, die reeds moeder was van een half dozijn kleuter- keus, allen wel te pas en te been. Barnabas was ietwat ouder en het echte toonbeeld van den werkznmen, verstandigen landbouwer. Werken kon hij als een ploegpaard en redeneeren, al was hij niet erg geleerd, als een advocaat Over de aankomende omwenteling had hij zijne eigene meening, steunend op zijn gezond verstand en goed oordeel. Hij eerbiedigde het verleden eu zijne in stellingen en betreurde alle buitensporigheden en gewelddaden, maar zag nochtans met een goed oog do vredelievendo hervormingen aan, die den burger en den landman een meer billijk aandeel volgens rechten rechtvaardigheid toekenden. Kortom, zijn karakter was juist het tegen overgestelde van dat van Langlois Bij hem geene schijnheiligheid, geene kuiperij voor niemand, maar eene onbsdekte open hartigheid, die zelfs wel eens ruw kou klinken. In den grond een braaf man, eerlijk en buitenmate trouw. In de Meimaand van het jaar 1791, opeen helderen zoraeimorgen, schonk de markiezin het leven aan een dochtertje dat Madeleine genoemd werd, naar den naam van mevrouw Levignac, grootmoeder van moederswege. Welke vreugde voor Suzanna «n voor Gaston 1 De kleine Madeleine zou schoon wezen «als een zomerochtend» zooals de kindersprookjes zeggen. I Het scheen dat de goede geesten al da voorteekenen van het geluk hadden gespreid over het wiegje van dit lieve schepseltje dat de zon des levens toelachte, gelijk do rozen d«»r zomerzonne doen. Eu nochtans is dit hetzelfde kindje dat wij in het begin van ocs verhaal, te midden van hot wond van Tocques half dood van koude en honger, weergevonden hebbenhet is hetzelfde kindje dat een arme kunstenmaker, Paljas, getroffen door de diepe droefheid van den vader, uit medelijden had opge nomen 1... Het vervolg van ous verbaal zal leeren door welke omstandigheden de afstammelinge der Montbazon8, weinige maanden na hare ge boorte, aan het zonderlingste eu meest onver wachte der lotgevallen werd overgeleverd... De hertog, gelijk wij reeds gezegd hebben, bad een jongen verwachthij hield staande dat de eerste afstammeling van een nieuwen familietak, altijd een jougen moest wezen en daar was hij niet \an af te 1 reDgen. „Mijn zoon", schreef hij, in antwoord op de nieuwstijding van Madeleine's geboorte, ik ben gelukkig te vernemen dat de markiezin in goede gezoudheid verkeert. „Het is mij een degen in het hart, er niet bij te knunen zijnmaar aangezien den zon derlingen uitslag van het lang verwachte feit. moet ik u rechtuit bekennen dat mijn leed half verdwenen is. „Het is verkeerd uitgevallen, zoon, en het is te hopen dat het huis der Montbazons toch niet nan de vrouwelijke linie zal vervallen. «Gij schrijft mij dat mijn kleindochtertje lief is om tc stelen, en dat doet me genoegen. nik zal haar op 't einde toch misschien wol gaarne zien maar om den dormmel 1 ik zal haar toch altijd verwijten dat zij de eerste plaats aan haren broeder niet heeft afgestaan." In een volgenden brief weigerde de hertog vlakaf de peterscbap over het kleintje aan te nemen. Hij wachtte op de komst van een kleinzoon waarop hij rekende, even goed, alsof hij reeds bestond. Later nochtans kwam hij tot betere gevoelens, en op den dag des doopsels betreurde hij dat hij ziin kleindochtertje niet kon komen omhelzen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1