Dienstbode of Noodhulp. Winkeljuffrouw. REIZIGER. Zwikkers. TWEE STIKSTERS Gepasteurizeerde Roomboter. - Gemengd Nieuws Advertentiën. '"gIWRA AGD JUFFROUW Reiziger of Agent, Turkijë. Denemarken. BINNENLAND. Zweden. China. HENR1CUS VERBERNE, 4 bekwame Zwikkers, GEVRAAGD A. KERST, Eerste JLangstraatsche Stoomzuivelfabriek. DRUNEN. De prins was een intieme vriend ven den c aar en geuoot diens volle vertrouwen. Bij had eenige jaren geleden den czaar aangeraden zijn Siberische goudmijnen op andere wijze te laten beheeren. De czaar volgde zijn raad en zag zijn inkomsten sterk toenemen. Doch prins Obolenski heeft er ook geen slecht garen bij gesponnen hij moet zijn meester in een jaar tijds veertig milHoen roebel goud ontstolen hebben De norddeutsche publiceert de finan- cieele uitkomsten over 1908. Daaruit blijkt, dat de inkomsten ruim 150.000.000 gulden beneden de raming zijn gebleven, doch daar aan de andere zijde de uitgaven bijna 40.000.000 gulden minder waren dan geraamd werd, is het nadeelig saldo ruim 75.000.000 gulden Uit het verslag van de gedelegeerden van het Armenisch patriarchaat betreffende de Christen-moorden te Adnna en te Alep blijkt, dat gedood zijn: 18,839 Armeniërs, 1,250 Gri. kan, 850 Syriërs cu 422 Chaldetërs. Uit Konatantinopel wordt ann de Ofiënt-Correspondenz gemeldTurkije is bezig met bet opstellen van een nota aan de mogendheden, waarin het zijn wenrchen in zake Kreta nauwkeurig zal aangeven. Die wenschen moeten hierop neerkoraeu Kreta zal vormen een provincie met. zellbestuur die schatting aan het Ottomaansche rijk te betalen heeft en geplaatst wordt onder de onmiddellijke souvereinitoit van den Sultan de Socdabaai blijft een maritiem station voor Turkijede gouverneur van Kreta zal op voorstel der mogendheden door den Sultan benoemd worden en zal zijn een Zwitsersch of Belgisch ambtenaarde nieuwe regeling volgens de grondwet van den toestand op Kreta zal worden onderworpen aan de goed keuring van de le kiezen nieuwe nationale vergadering. In de nota zal verder staan, dat bet eiland buiten de militair georganiseerde gendarmerie, geen leger mag onderhouden. De Mohara- medaanvche geestelijke organen zullen be- hooren tot de rechtsbevoegdheid van den Sjeik-oel-Islam en de christelijke organen tot die van den oecuinenischen patriarch. De stoomboot „Hans Egede" met den Nooïdpuolreiziger Cook an boord, is Zater dag tegen 10 uur in den morgen te Kopen- hagea aangekomen. De kroonprins en bestuur van het Aardrijkskundig Genootschap bega ven zich aan boord, waar de kroonprins Cook in ten toespraak welkom heette. Nadat Cook zijn dank had uitgesproken, ging men aan wal. De opgewonden menigte juichte den ontdekker van de Noordpool geestdriftig toe. Men wuifde met zakdoeken, de dames wierpen hem bloemen toe. Van alle kanten drong de menigte nader, roepende „Neemt hem op de schouders wij willen hem zien De menschenmassa was zóó dicht, dat het Cook onmogelijk was, zich een doortocht te banen. Met behulp 7an de politie gelukte het hem ten slotte, het Meteorologisch In stituut le bereiken, vanwaar hij- per auto mobiel naar zijn hotel reed, Den ganschen weg langs juichte de menigte hem toe. 's Middags werd Cook op het slot Ama- liëuborg ontvangen door den koning, die omringd was door de koningin en de prin sessen Thyra, Ingeborg en Dagmar. Een ondernemend man, de exploitant van het Hippodroom te New Vork, Thompson genaamd, heeft aan dr. Cook geseind, dat hij hem 625,000 gulden aanbiedt voor een voordrachtsu-toumée door de Vereenigde Staten. Maar Cook zal wel eerst den uitslag zijner onderzoekingen publiceerenin de eerste plaats moet hij voornemens zijn van ant woord te dienen aan diegenen, welke er aan blijven twijfelen of hij inderdaad wel de Noordpool heeft bereikt. Aan boord van de „Hans Egede" heeft Cook in een gesprek gezegd „Laten de twijfelaars naar de Noord pool gaan. Daar zullen zij onder de Ameri- kaansche vlag, in den grond begraven, een koperen huis vinden, waarin zich een kort verslag over de expeditie bevindt". en consuls in dat district benoemen. De opening van de verlenging van den spoorweg van Kirino zal bij onderling overleg bepaald worden. Voorts zullen commissarissen worden benoemd voor de vaststelling van de mijn- districten Foe-Choen en Yentaï. Kijksj ostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand September en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan gebruik gemaakt worden van omslagen met ge drukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvangst. Verbetering gemeente- administratie. De Nederlandsche bond van gemeente ambtenaren, die zoo krachtig opkomt voor de belangen zijner leden, is tevens in menig opzicht voortdurend ijverig bezig tot bevordering van in het alge meen belang hoog noodige verbetering in de gemeente-administratie. Dat belang is bij een goede werkzaamheid der ge meenten wegens de zish voortdurend uitbreidende staatsbemoeiing, ten nauw ste betrokken. Het uitstekend geredi geerd weekblad van den bond staat ook als administratief blad zeer goed aange schreven. Tot verbetering heeft mede reeds merkbaar medegewerkt de in 1906 gehouden uitnemend geslaagde tentoon stelling op gemeentelijk administratief gebied. Verschillende afdeeliugen rich ten opleidingscursussen op en de afdee- ling Limburg een bureau tot verbetering van de gemeente-administratie. In de afdeelingen zijn dit jaar belangrijke voor drachten gehouden orer verbetering woningtoestanden, controle gemeente- comptabiliteit, vereenvoudiging admini stratie, herziening plaatselijk belasting stelsel, inrichting gemeente-begrooting, arbeidscontract, herziening bevolkings boekhouding. In de a.s. jaarvergadering te Maastricht worden behandeld voor stellen betreffendoprichting museum gemeentebeheer, verbetering leerlingwe zen, prijsvraag gemeente-administratie, uitgave studiewerken. Door een en ander geeft de bond zeker duidelijk blijk, dat hij niet slechts vraagt om lotsverbetering voor zijne leden, maar ook krachting weet te bevorderen, dat zij deze in elk opzicht inderdaad waard zijn. boschbessen die bij de handelaren in Breda verkocht worden. Ook houden zij zich bezig met mandenvlechten van natuurlijk gestolen, wilgentakken. Rond de meeste boerderijen tusschen Breda en Roosendaal, kan men dan ook een haag van wilgenstruikgewas vinden. Deze haag is geplant in de hoop dat de Hei- kesmannen bij hun nachtelijk bezoek, slechts de takken zullen afsnijden en de rest onaangeroerd zullen laten. Toen het zoutsmokkelen nog de moeite loonde, kon men des morgens zeer dik wijls heele groepen mannén zien, die met den leegen zak op den rug naar :t Heike terugwandelden. Dat is nu voor bij. Voor suikersmokkelen beschikken zij niet over voldoende contanten. Dat is in grove trekken de bevolking van 't Heike. Men zal nu wel begrijpen, dat deze menschen wanneer zij bij eene nachtelijke expeditie door marechaussees of douanen overvallen worden, er niet tegen opzien om uit zelfbehoud een politieman neer te schieten. Zoo is ook de jeugdige Verberne gevallen. Wel is, bij vroeger vergeleken, eenige verbetering te bespeuren, maar nog altijd is het er met de veiligheid treurig gesteld Niet zelden durft een beroofde boer geen aanklacht indienen uit vrees voor erger. Een flinke versterking van de politiemacht is dus hoogst wensche- lijk. Maar eene stelselmatige toepassing van maximum-straf, voor misdadigers van 't Heike afkomstig, zou ook niet geheel ongunstig werken. De Heikes- mannen weten precies hoeveel of ze voor dit of dat kunnen krijgen. Dit is reëel getypeerd door den Brcdaschen karakterkomiek Abraham de Winter, waar hij Teunis de Kippendief laat zeggen >Jank maor nie, moeder, jank maor nie. Meer as twee jaor kunnen se me toch nie geven.* Als ze nu eens wat minder op de clementie der rechters konden rekenen, dan zou dit toch wel iets helpen. Met zeer weinig variatie zouden wc 't zelfde kunnen schrijven van de ban dieten die leven in de heide tusschen Boxtel en Schijndel bijgenaamd de Ho- zewollen waar ook nu weer zulk een gruweldaad werd bedreven. Het wordt niet veiliger in ons vredige Nederland. Hoewel het bestnur der stakingsorganisatie het hervatten van den arbeid eerst op heden bepaald heeft, is men toch op verschillende plaatsen reeds vroeger aan het werk gegaan. Zaterdagmorgen vroeg stond o, a. het geheele personeel van de bekende telefoonfabriek van Erikson, 1200 man, gereed om te be- ginuen en heeft verlof gekregen weer te mogen werken. Bij verschillende werkgevers, behoorende tot de Zweedsche werkgevers organisatie, zal het werk heden eveneens hervat worden, hoewel de staking bij hen zou worden voortgezet. Ook de typografen zullen vandaag weer aan den slag gaan. In het geheel hervatten vandaag ongeveer 100.0C0 arbeiders het werk, 120.000, dat zijn degenen, die al staakten voor het uitbreken der algrmeene staking, blijven staken. Zaterdag is le Peking het verdrag tus- •chen China en Japan geteekend. Volgens dat verdrag neemt China de verplichting op zich, zoo spoedig mogelijk de vier steden van het district Siou Tao open te stellen en het geheele district open te stellen voor Koreaansche kolonisten. Japan erkent de rivier de Tainon als grenslijn tusschen Mantsjoerije en Korea, zal zijn ambtenaren binnen 2 maanden uit Siou Tao terugroepen Rucphens Heike. Men schrijft uit West- Noordbrabant De moord op den belastingambtenaar Verberne, heeft weer eens de aandacht gevestigd op het beruchte deel onzer pro vincie, hier bekend onder bovenstaande naam. Op de kaart kan men die streek vinden in den vierhoek Etten-Roosendaal Esschen-Zundert-Etten. De kleine hei dorpen binnen dien vierhoek, dat is het Heike in het algemeen, de dorpen Rucphen en Sprundel worden meer speciaal met dien naam aangeduid. De streek bestaat meest uit bosch en heigrond met daar tusschen niet al te vruchtbaar bouwland, zoodat er niet veel rijkdom te vinden is. De landbouwers nu die daar wonen moet men niet ver warren met de beruchte Heikesmannen. Deze laatsten hebben een legendarischen oorsprong. Oudtijds vormden de boven aangegeven streek de grens tusschen de baronie van Breda en het markiesaat van Bergen-op- Zoom. Wanneer nu in een der beide heerlijkheden de een of andere schavuit iets strafbaars had uit gehaald, nam hij de vlucht naar het woeste, onvruchbare Heike. De eigenaars der genoemde heerlijkheden lieten zich aan het woeste Heike weinig gelegen liggen. En de misdadigers waren in deze boschrijke streek in die dagen haast onvindbaar. Zóó vestigde zich daar langzamerhand eene bevolking die op de misdaad was aangewezen. Het zijn dan ook zeer dikwijls echte boeventronies die men daar ziet. Er heerschtte groote armoede. Land bezit de overgroote meerderheid niet. Tegen geregelden arbeid voor dagloon verzet zich meestentijds hun zwerversna- tuur, en als stroopers en smokkelaars worden zij als 't ware geboren. Baan- stroopeiijen behooren met den tegen- woordigen goed georganiseerden politie dienst wel tot het verleden, maar veilig is 't nog niet. En wanneer in Westelijk Noord-Brabant aan de zijde der Belgische grens is ingebroken of een kippendiefstal is gepleegd, dan is de allereerste gedachte aan de Heikesmannen. Als kippendieven zijn zij zeer berucht en zelfs tot onder de muren van Breda strekken zij hunne strooptochten uit. De plattelandsbewoners zijn dan ook als de dood zoo bang voor deze kerels en hun niet minder brutale vrouwen en kinderen. In den zomer kan men hen in de bosschen vinden. Daar plukken zij dan De moord le Koekangeveld. Een ver schrikkelijke drievoudige moord heeft in Drente plaats gehad drie personen zijn op de gruwelijkste wijze om 't leven gebracht, door dader(s) van wie op 't oogenblik nog niets bekend is. De correspondent de Hoogeveen van de Zw. Ct. schrijft Van den driedubbelen moord hooren- de die te Koekangeveld was gepleegd, gingen wij in gezelschap van een brigadier der maréchaussee's der brigade Hooge veen per rijwiel naar de plaats des onheils Om aldaar te komen moesten wij over een landweg door de heide, op pl.m. 3 kwartier a een uur afstand van het station Echten. Stel u voor een eenvou dige met riet bedekte woning, midden op de heide, waar de naaste buur op ongeveer 8 a 10 minuten afstand woont. De wachtmeester der maréchaussee's, De Jonge te Meppel, op last van den officier van justitie, was er juist ge arriveerd. Wij gingen de woning, de plaats der misdaad, binnen. Over de deel kwamen wij in een klein woon vertrek van pl m. 4 bij 4 M. Bij de haard nevens de tafel lag de huishoudster Hendrika Bierman, ruim 30 jaar oud, ze leefde gescheiden van haar man, welke in Staphorst aan het spoor werkt. Deze verslagene, welke in haar onderkleeren lag, had een schotwond boven het oog en was gewurgd. Op een pas afstand in de hoek bij het raam lag de eigenaar der woning, de ruim 50-jarige Hendrik Bakker, van beroep schapenhandelaar. Ook deze was in zijn onderkleeren. Deze vermoorde had ook een schotwond aan het hoofd, doch lag met afgesneden hals. Het bloed was nog ongeveer 2 M. hoog gespat tegen eenige porceleinen borden, welke aan den wand hingen. Zag men dan daarbij de wanorde in de kleine kluis met uitgehaalde kasten en laden, dan kan men zich zoo ongeveer de plaats van dezen gruwelijken moord en diefstal voorstellen. Het goud en zilver is onaangeroerd gebleven, zoo zagen we een zilveren oorijzer met gouden stiften op de tafel staan. De portefeuille lag op tafel, doch was ledig. De knecht van den boer, Jan Winters, 20 jaar oud, was zeker op de vlucht gegaan, hij is altans op onge veer een minuut afstand der woning- neergeschoten. 't Schijnt dat hij zich nog heeft willen verdedigen want zijn mes is op de plaats gevonden waar hij bij de worsteling gevallen is, waar ook een weinig bloed is te bespeuren, waarschijn lijk door de schotwond, welke hij bekwam. Zijn mes was onbesmet. Daarna hebben de onverlaten (want de misdaad kan moeilijk door één persoon zijn gepleegd) hun derde slachtoffer, Winters, naar een diepe, droge sloot ge sleept, alwaar ze hem in de sloot den hals hebben afgesneden. Ziedaar het tooneel en de plaats der misdaad. Dit staat bij ons vast, dat de mis dadigers) bekend zijn geweest met de plaats en de bewoners Opmerkelijk is het dat Bakker de vorige week 62 en gisteren 43 schapen te Meppel heeft verkocht. Daardoor was misschien aan de misdadiger(s) bekend, dat er op het oogenblik geld in huis was. Een zekere H. de Vries uit Meppel, ontdekte het eerst dat deze misdaad had plaats gehad. Het schijnt dat de bewoners overvallen zijn toen ze naar bed wilden gaan, de knecht was geheel gekleed. Een akelig schouwspel was het, toen de drie lijken op een wagen werden gelegd om te worden vervoerd naar ICoekange, alwaar de sectie op de lijken zal worden uitgevoerd door de doctoren Lingmontte Meppel en Hartman in De wijk. Vreemd is het dat een kind van een familielid van Bakker vanmorgen op school vertelde, dat er twee menschen waren vermoord en de namen noemde, 't Kind schijnt er laags gekomen te zijn op weg naar school. De verslagene Bakker had twee ge huwde zoons, waarvan bekend is dat ze heel vaak ongenoegen hebben met hun vader. Toen wij de plaats des onheils ver lieten, zagen wij om ons, zoover ons oog reikte, niets dan stille, vredige hei de en we rilden bij de gedachte aan deze driedubbele misdaad welke hier kort geleden is afgespeeld. Moord te Gouda. De drie gebroeders Zomerdijk te Gouda kregen Zondag nacht half een met drie andere personen waaronder zekere B. en S., die thans in hechtenis zijn, ruzie. Twee van de drie broeders gingen huiswaarts, doch de derde, een 29-ja-ige slagersknecht liep mtt de drie anderen mee, Zomerdijk werd toen aangegrepen, met een stok geslagen en ten slotte met een mes gestoken in den hals, waarna de drie vechtersbazen wegliepen. Ook Zomer dijk liep nog een eindje door, doch kon spoedig niet verder en viel neer. Op aanwijzing van anderen werd hij later door een politieagent gevonden. Dr. Beijers constateerde slagaderbreuk, zoo dat de mishandelde is doodgebloed. Het onderzoek duurde den geheelen ochtend. De vermoedelijke daders B. en S., twee bij de juistie bekende jonge lingen blijven in hechtenis. De derde persoon die bij de vechtpartij tegen woordig was, schijnt geen schuld te hebben. B. heeft bekend den doodslag te hebben gepleegd. Het mes, waarmede de daad is bedreven, werd ten huize zijner ouders op een zolder gevonden en in beslag genomen- Omtrent den moordaanslag te Gouda schreef men Maandag nader De politie uit Rotterdam was heden met twee doctoren van daar te Gouda, om de sectie op het lijk van den ver moorden Zomerdijk te verrichten. Deze sectie toonde aan, dat den verslagene een zoo'n diepe wonde is toegebracht dat de long is geraakt. Bij de confrontatie met het lijk toonde de dader de 23-jarige B., zich zeer koel. Het is dan ook een zeer slecht bij de politie bekend staand jongmensch, die al dikwijls met de justitie in aanraking is geweest. De verslagene was een man van 29 jaar, gehuwd, doch gescheiden van zijn vrouw levende. Hij was slagersknecht te Driebergen en was een dagje over bij zijn moeder. Morgen wordt B. gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. Zijn beide vrienden die bij de ruzie en de vecht partij tegenwoordig waren Z. en V., jongens van ongeveer 18 jaar, zijn heden avond in vrijheid gesteld. De moordenaar gearresteerd1. Zaterdag middag iste Boxtel binnengebracht, zwaar geboeid, onder geleide van rijks veldwachters, A. H., die te Gemonde den gepensionnee-den militair van het O.-L leger Andries Hozemans, met voorbedachte rade vermoordde. Er was een groote toeloop van volk. De moordenaar was na een verwoede jacht, in de bosschen van Gemonde, door 30 politiemannen, met behulp van speurhonden gevangen genomen- Nader vernemen wij Om kwart voor twaalf Zaterdagmiddag waren 30 maréchaussées en rijks-veld wachters in politiek te Gemonde op klopjacht, toen zij den bewusten dader eensklaps zagen loopen uit de woning van zijn broer in de Broekstraat in het nabijgelegen bosch. Direct werd het geheele bosch om singeld toen eensklaps de politiehond van rijksveldwachter Seuren op een halven meter afstand van den dader aansloeg, waarop deze opsprong en zich direct door de nabij zijnde politiemannen om singeld ziende, zonder eenige verdediging overgaf met de woorden hier heb je me 1 'sB. Ct. Inbraak. Bij Vaa Bruggen, een landbouwer woDende in Kerklaan te Schalkwijk, onder Haarlem, is tijdens de Hoogmis gisteren ingebroken. Een bedrag van f 200 en gouden cn zilveren voorwerpen zijn ontvreemd. Ruilhandel in vrouwen In het Groninger dorp S., hebben 'a landbouwer en zijn arbei der geruild met hun vrouwen. De arbeider kreeg 1 7200 toe. De ruil is reeds aangegaan en thans zullen ze echtscheiding aanvragen Waanzindrama. In den wapenhandel der firma. Jansen aan de rue de la Madeleine te Brutaal, heeft een oude knecht Joseph F«lla genaamd, een geweerschot gelost waar door de werkman Jean Lairesse gedood en de zoon van den patroon. Ernest Jansen gewond werd. Vervolgens richtte de moor. denaar het wapen opzichzelf en joeg zich een kogel door het hoofd, zoodat ook hij een zware verwonding bekwam. De dader en het gewonde slachtoffer werden naar T hospiaal gebracht waar men den toestand van eerstgenoemde hopeloos verklaarde, ter wijl die van den tweede de moglijkheid van genezing overlaat. Het is gebleken dat Falla zijn daad in een aanval van waanzin heeft gepleegd. Hij was reeds sedert 32 jaren in dienst der firmaj) en genoot de algemeene aebting van patroons en personeel, maar niettemin verbeeldda hij zich dat men hem tot heengaan wilde dwingen en daarvan be schuldigde hij vooral, ofschoon geheel ten onrechte, den ongelukkigen Lairesse. ONDERTROUWD HERMAN VAN DER POL CORNELIA DE ROON- Zevenhuizen. jüTrïr 1 Sept. 1909. Raamsdonk(Dorp), r f f Heden overleed tot onze diepe f droefheid, meermalen voorzien van de H. H. Sacramenten, de ZeerEerw. Heer Pastoor te Besoijen, in den ouderdom van 67 jaren. de familie VERBERNE. Besoijen2 September 1909. Gevraagd tegen November of Januari een eenvoudig R. K. DIENSTMEISJE, zelfstandig kunnende werken in een klein burgerg^ziu in de Langstraat. Zonder ge tuigen van stipte eerlijkheid onnoodig zich aan te melden. Br. fr. No. 10 Bureau „Echo van het Zuiden", tegen 1 October eene fatsoenlijke Waar zegt de uitgever. Wegens ziekte terstond gevraagd op een dorp in d=i Langstraat een eenvoudige, flinke, ervaren in 't Manulacturenvak, extern of intern. Brieven aan den Uitgever. Een solide Noord-Brabantsche Stoomschoenfabriek vraagt een degelijk Brieven motto REIZIGER bureau van dit blad. GEVRAAGD VOOR DIRECT hoog loon en vast werk, bij H. VOS, Schoenfabriek Hilvarenbeek Tegen 1 October a.s. kunnen twee be kwame sliksters geplaatst worden op de schoenfabriek van A. KERST te 's Capelle. Degenen, die le Waalwijk of Besoijen haar woonplaats hebbeD, ontvangen, behalve loon naar bekwaamheid, een weekkaart voor het traject Waalwijk-Capelle-Nienwe— vaart. Verzoeke persoonlijke aanmelding bij ondergeteekende CAPELLE (Heistraat) bij het station. FIJNE (Onder Rijkscontröle). Prijs deze week f 1.40 per kilo Eenmaal per week franco aan hui» in Drunen, Baardwijk, Waalwijk, Besoijen Sprang en Kaatsheuvel. Lil. _J. ,_j _j9 EN

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2