Nummer 72. Woensdag 8 September iM)9 'V2e Jaargang Tweede Blad, Provinciaal Nieuws. Waalwijk 7 Sept. 1909. Jaarmarkt en Premiënmarkt te b Waalwijk op Donderdag 9 Sep tember 1909. Gemeenteraad. )EN. Bij de hedenmorgen te 11 uur onder voorzitterschap van den edelachtb- Bur- gemeester gehouden raadsvergadering waren afwezig de heeren Gragtmans, Ja van Schijndel en Timmermans-Verschu- re. ntoor ngeD hel De Voorzitter opende de vergadering en heette de leden welkom. Daarna had sluit je installatie der vier herkozen leden, kers, le heeren v. d. Broek, Houben, Klijberg iotc* efl-Verbunt plaats en legden deze leden i i handen van den voorzitter de voor geschreven eeden af. enue De Voorzitter feliciteerde de heeren met het vertrouwen der kiezers en sprak de hoop uit dat zij nog vele jaren zitting zouden hebben en met denzeliden ijiver de belangen der gemeente zouden li iehaitigen als voorheen, om gezamen lijk de welvaart en den bloei van Waal wijk na te streven. Daarna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd en daar niemand meer 't woord ver langde, de vergadering gesloten. Tcckcnsehool. Aan den directeur der teekenschool, den heer Jan van Delft is voor zijne studies te Amsterdam een tweejarig verlof verleend, terwijl als plaatsvervan gend directeur is aangesteld de heer H. Meulkens, en als plaatsvervangend leeraar de heer Theodoor van Delft, ichte Matinee Liedertafel. *hei<3 Voor een eivolle zaal gaf de Lieder- U 6B tafel Zondagmorgen jl. een matinee met medewerking van den heer Ant- Salters, lyrisch tenor van de Opera te Metz. Nadat ter eere van H. M. onze geëer biedigde Koningin ten gehoore was ge bracht het bekende »Domine Salvum fac«, gat de heer Salters ten beste een aria uit de Zauberflöte van Mozart, eene uit Martha van Klotau eu eene uit Mig non vau A. Thomas, waarmede hij een uitbundig succes had. Toen hij echter met den heer A- Groenen, bariton zich vereenigde in een duo uit reeds ge noemde Opera Martha en in Egmond en Hoorn van Cartol, kende de geest drift van het publiek schier geen gren zen meer en hield het applaus niet op, vóór ook nog een bisnummer gegeven was. Hiervoor koos de heer Salters eene solo uit de Oberon van Weber. De j groote roep, die den zanger reeds was v -ooruitgegaah, bleek ten volle verdiend- 1? l-,chts weinige tenors zijn hier opge- 3'ij (-den, die in het lyrische genre zich m met dezen nog slechts vier eu twintig jarigen artist meten kunnen. Een schoone muzikale loopbaan wacht dus den heer Salters. Dat wij allen hem die van harte wenschen, zal wel niet behoeven ge zegd. De heer Groenen, met zijn heer- i.Jijk geluid, was weer onverbeterlijk. De begeleiding van genoemde soli en duo's was bij den heer Ant. Hurkmans Jr. in goede handen. Een kranige uitvoering van Verhulst's Lentelied, was een waardig slot van deze matinée, waarop zoo om het wat als het hoeveel te genieten was geweest. Benoeming. In de Zondag te 's Bosch gehouden vergadering van den Bosschen Diocesa- nen Drankbestrijdersbond werd tot be stuurslid herkozen de heer I. A. Houben alhier. Waarschuwingsbord. Indertijd is in ons blad meermalen geschreven over 't gevaarlijke voor wiel rijders e. a aan den Zomerdijk. Als ge volg van de ijverige pogingen van den consul van den A. N. W. B., den heer Corn. Witlox, zal aldaar een waarschu wingsbord geplaatst worden. «Waalwijk Vooruit." Eindelijk was de dag aangebroken, waar naar alle voetbalmenschen zoo reikhalzend hadden uitgezien, n.l. de dag dat de A. F. «Alliance» een bezoek aan «Waalwijk Vooruit» zou brengen- Dagen, ja weken van te voren, was deze ont moeting het onderwerp der gesprekken êh eenigszius beangst zagen de W. Vers Door den ontzettenden regen van Za terdag, was het veld in een zee her schapen. Toen des Zondags morgens echter het weer wat gunstiger was, werd met vereende krachten aan het werk getogen, om te trachten het terrein be speelbaar te maken, wat dan ook met behulp van een flink opdrogenden wind gelukte. De beide 2e elftallen stellen zich om 2V2 uur op. De W. Vers zijn in een nieuw geel zwart jersey gestoken, terwijl de Belgen een roode jersey dragen. Op het teeken van den scheidsrechter Wertenbroek, trapt W. V. afde bal wordt enkele malen heen en weer ge centerd en voordat één Belg de bal heeft aangeraakt, ligt hij in het net. I 0. Door dit succes aangemoedigd blijven de geel-zwarten doorzetten en zijn zij geheel meester van het terrein, wat zij Spoedig door het maken van een 2e doelpunt bewijzen. Nu zetten de Belgen wat beter door, doch hun spel is te onbesuist, om daar mee succes te hebben. W. V. daaren tegen is voor doel gelukkiger en nog vóór dat de rust is ingetreden is de stand 3—0 in hun voordeel. Het zou eentonig worden, een uitge breid verslag van den wedstrijd te geven, want behoudens enkele vinnige uitvallen, waaruit de Belgen één doelpunt maken, blijven de geel-zwarten sterker en be haalden zij een schitterende overwinning 9—1- Gymnastiek verccnigingen. Thans daartoe in de gelegenheid ge steld, plaatsen wij in verband met ons vroeger bericht aangaande de overwin ningen onzer beide gymnastiekvereni gingen den volledigen uitslag van den wedstrijd, waaruit blijkt, dat de W. G. V. en de Frank volstrekt niet het slechtste figuur maken. van Jjs-Sïï §9 gS£°. J2 g g a-g 2=5-2 Cholera. den overleden pastoor. Zoo gaarne doe ik dat, aldus Z.Eerw. om een bewijs van sympathie te geven aan mijnen dierbaren vriend, als bewijs van hoogachting zijner parochianen wier weldoende vader en goede herder hij was, een bewijs van dankbaarheid der eerw. Zusters, wier steun hij was, van de eerw. heeren geestelijken voor zijne hartelijke vriendschap en gulle gastvrij heid. Daarna gaf de gewijde spreker eene levensbeschrijving van den overledene, om daarna op de hem eigen, eenige wijze, in heerlijke imponeerende taal, de geloovigen te wijzeu op den plicht uit deze geschiedenis de lessen te trekken en zijn voorbeeld te volgen, vooral wijzende op zijne twee hoofddeugden, zijne groote milddadigheid en zijne groote hoedanigheid, »nooit van iemand kwaad te spreken.» En toen pastoor Sprangers, de laatste oogenblikken van pastoor Verberne toen hem de laatste H. Sacramenten waren toegediend besprak, en deze met volle gelatenheid in Gods H. Wil zeide »Con- sommates est, het is volbracht4, en hem gevraagd werd »Pastoor, hebt U nu nog iets aan uw parochianen te zeggen of te vragen?» en 't antwoord was: »Ja, vraag hun, mijne dierbaren, in mijn naam dat zij mij vergiffenis schenken als ik hen in een of ander iets heb misdaan, ergenis heb gegeven, of ergens ben Vanaf Zaterdag zijn in Rotterdam geen te~kort hote toen deze teekeüende nieuwe gevallen voorgekomen en is ook j1 Alhoewel deze overwinning de W. V. harten van vreugde deed popelen, wenschte men toch algemeen dat het le elftal der Alliance naar evenredigheid veel sterker zou zijn, om dan een ge lijken en zoodoende spannender strijd te krijgen. Deze wensch werd ook vervuld, want de Belgen treden in het begin van den wedstrijd dadelijk stevig op en hebben de geel-zwarten handenvol werk, om zich de vlugge roodgehemden van het lijf te houden. Doch allengs komt er bij de W. Vers meer teekening in het spel en wegen zij volkomen tegen het Alli ance elftal op. Een verwoede strijd wordt gestreden. Om beurten worden de doelen bele gerd, doch door het uitstekend spel der der beide keepers, blijft de score blank. Ongeveer een kwartier voor rust, valt aan de Belgen een strafschop ten deel, die naar aller meening het le puntje zal zijn. Een Belg plaatst zich achter den bal. Er heerscht een oogenblik stilte. Dan een schot en een doffe bons bewijst, dat de keeper op zijn plaats is geweest en de bal heeft geretourneerd. Een krachtig applaus was zijn welver diende ioon. De wedstrijd wordt nog vinniger. Doch tot rust blijft de stand 0-0 Na half-time is het weer hetzelfde spel. Prachtig vlug gaat de bal van goal tot goal, totdat één der geel-zwarten nogmaals binnen de beruchte lijnen zon digt en de scheidsrechter nogmaals den Belgen een strafschop toekent. Deze goed genomen, wordt onhoudbaar in een doelpunt omgezet. 10. Nu zijn de geel-zwarten niet meer te houden. Razend vlug en toch zuiver is hun spel. Het publiek begeesterd door zulk een vurigen strijd, moedigt de spelers nog meer aan. Doch duurt het nog lang alvorens de gelijkmaker komt, totdat 10 minuten vóór het einde, de rechts-buiten een schot lost, dat door den achterback der Belgen van richting wordt veranderd en buiten het bereik van den keeper iti het net belandt. 11. Nog zijn de spelers niet voldaan. Van beide zijden worden alle krachten inge spannen, echter zonder resultaat. De stand blijft 11, wat de juiste verhouding weergeeft. Door deze wedstrijden, heeft Waalwijk Vooruit4 getoond een paar stevige elftallen te bezitten, die na nog wat oefening, voor de sterkste clubs hunner afdeeling een lastige concurrent zullen zijn. Statistiek orer Juli 1909. Schoenmakerij. De toestand was plaat selijk verschillend eensdeels bevredigen de drukte, elders slapte en hier en daar zelfs eenige werkloosheid. Leerlooierij. Van drukte was geen sprake. Waar geen bepaalde slapte heerschte, was de toestand niet meer dan middelmatig. Werkeloosheid van beteekenis viel nochtans niet waar te nemen De Mij. van Landbouw houdt hare niemand aan de cholera overleden. Ook in andere plaatsen deden zich geen nieuwe gevallen voor, een enkel ver dacht verschijnsel. De groote manoeuvres in de Betuwe zijn afgelast en 't garnizoen van Utrecht en Gorinchein krijgt geen verlofde artillerie moet in Oldebroek blijven- Gisteren is Breda voor de militairen ontsmet verklaard en het ministerieele besluit ingetrokken, waarbij het den militairen verboden was hun garnizoen aldaar te verlaten. Thans zal hun weer permissie en verlof worden toegestaan naar alle binnenlandsche plaatsen, waar zich sinds de laatste tien dagen geen geval van cholera voordeed Men schrijft uit Waalwijk dd. 6 Sept. aan de Maasbode In verband met de te Rotterdam, Go- rinchem en elders vooi komende geval len van cholera heeft het gemeentebe stuur strenge maatregelen genomen. Aan de haven wordt aan de schippers en anderen gratis zuiver water verstrekt. Voorts mogen de schippers alleen met afgaand tij het in hun schepen zijnde water uitpompen 4 Dit bericht lijkt ons een samenvoe- hun zooveel sterkere sportbroeders te- hoofdbestuursverg.'t volgend jaar met de pemoet. landbouwtentoonstelling te Waalwijk. woorden met zoo'n talent den geloovigen werden medegedeeld, toen vloeiden hartelijke tranen uit de oogen van alle aanwezigen allen beweenden in stilte dien waren Pastor bonus.» Z Eerw. spoorde dan de geloovigen aan het voorbeeld van den overledene te volgen, veel voor hem te bidden wanneer er soins nog iets gezuiverd moest worden en zoo te leven dat allen later vereenlgd zullen worden met hun dier baren pastoor in den hemel. Na deze indrukwekkende predicatie werd door de congreganisten een af scheidslied gezongen en werden de ce remonien aan het lijk verricht. Terwijl het stoffelijk overschot de kerk werd uitgedragen, zong het koor »In Paradi» sum van Eppink4 en werd vervolgens buiten de lijkstoet als volgt saamgesteld Eerw. heeren geestelijken, 't lijk, kerk bestuur, gemeentebestuur, 't zangkoor, Vaan met deputatie van den Leo- bond van Waalwijk en Besoijen, St. Crispiju, parochianen en genoodigden. In plechtige stilte, gevolgd door hon derden belangstellenden schreed men naar den doodenakker, waar de laatste kerkelijke plechtigheden werden vervuld en toen het lijk in den grafkelder was ging van een bericht en een ingezonden I neergeiaten door het koor»Op't Kerk- stuk in ons laatste blad. Het laatste zoover ons bekend nog niet bevolen. is hof4 van de Vliegh werd gezongen als een laatste afscheid aan den diephe- treurden herder. Diep onder den indruk verlieten allen deze laatste rustplaats, waar men aan Onder groote deelneming, zoowel van I den schoot der aarde den tweeden pas geestelijken als inwoners van Besoijen toor van Besoijen had toevertrouwd. De en Waalwijk, had gisterenmorgen ten geheele begrafenis was zeer plechtig en 10 uur de teraardebestelling met plech- diep indrukwekkend. Begrafenis van Pastoor Verberne. HIJ RUSTE IN VREDE. tige lijkdienst plaats van den ZeerEerw. heer Henricus Verberne, in leven pastoor van Besoijen. Het Gods Huis was statig in rouw I WASPIK. 7 Sept. De laatste Kermisdag gedompeld en tot de uiterste hoeken inet van Zondag l.l. was drukker dan de vorige geloovigen gevuld, toen tegen tienen de dageu. Bij de kramen bewoog zich zelfs eerw. heeren geestelijken, pastoors en gedurende eeD paar uren zeer veel volk kapelaans van heinde en verre gekomen Q0fc waren de meeste café's druk bezocht om hun broeder in Christus en aller Avonds was het vroeg rustig. vriend de laatste eer te bewijzen, de gebruikelijke gebeden uitspraken en zongen. De H. Mis werd gecelebreed door den ZeerEerw. heer Jud. Sprangers, pastoor van Waalwijk, geassisteerd door den ZeerEerw. heer A. Kuijpers, pastoor der St. Antoniusparochie en den Weleerw. heer P. Kluijtmans, kapelaan te Waalwijk. Het zangkoor voerde de Missa Quinta van Haller op hoogst verdienstelijke wijze uit. Na de H. Mis, die door hare plechtig heid grootelijks indruk maakte, beklom de ZeerEerw. Heer Pastoor Sprangers het predikgestoelte om in welsprekende woorden een afscheidsgroet te richten tot zijnen vriend den »pastor bonus» van Besoijen. Onder de tekstwoorden »Ami- cos nos dormet», onze vriend slaapt, deelde Z.Eerw. mede, dat de HoogEerw. Deken, met het oog op zijnen hoogen ouderdom verhinderd was tegenwoordig te zijn, en daarom aan hem als naaste buurtpastoor opgedragen had, zijne plaats in te nemen en tevens om hier een korte levensbeschrijving te geven van Niet de minste wanklank werd gedurende de gebeele kermisweek vernomen. De heer v. D. alhier miste eene por tefeuille met f75 en zocht lang tevergeefs naar z'n geld. Gelukkig bleek, dat het iö goede handen terecht gekomen was, zoodat genoemde heer zijn eigendom ongerept terug ontving. Nog werd in de nabijheid van het kermis terrein gevonden en aan de eigenares terug bezorgt een dames taschje, inhoudende een beurs met eenig geld. De schippersknecht v. d. Z. borg 'a avoods een bedrag van f 40 in papier in de kachel, daar hij meende geen veiliger schuilplaats te kunnen vinden. Den volgen den morgen dacht hij echter niet meer aan zijn geld, maakte de kachel aan en was na een paar seconden f 40 armer, daar het bank papier geheel tot asch verteerde. Een jongetje van Versteeg op 't Scharloo geraakte al spelende te water en zeker verdronken zijn, indien de heer zou J. G. die juist in de nabijheid was, hem op 't laatste oogenblik niet had gered. RAAM8DONKSVEER. De firma W. J. Simonis- de Kok leverancier der straatnaam bordjes is thans druk bezig deze op de daarvoor aangewezen plaats aan te brengen. Hiervan zullen de ingezetenen maar vooral de vreemdelingen veel gemak ondervin den. Bij het graven der fundeering voor een te bouwen woning voor den Heer P. H. Kommer8 in de Smidstraat alhier, werden twee doodshoofden gevonden, welke beide nog in een zeer gaven toestand verkeerden. De bouw van een winkelhuis ten be hoeve van den Heer J. Vissers alhier, het welk Donderdag j.l. is aanbesteed, is aan den laagsten inschrijver, den Heer A. Krols ie Geertruidenberg gegund. De lolelingen dezer gemeente welke bestemd zijn om tusschen het tijdvak van 15 September en 15 October te worden ingelijfd, zullen Woensdag 29 September a.s. te Waalwijk worden afgeleverd. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier, is het volgende drietal opgemaakt, n.l. de Weleerw. Heeren ds. Zwiers te Willemstad, ds. Both te Andel, eu ds. van Loon te Koudekerke, Zeeland. Zondagnamiddag 4 uur werd door de R. K. Kiesvereeniging Noordbrabant* voor de Prov. Staten, District Zevenbergen in het huis ten Deijl alhier eene vergadering gehouden waarin als bestuurslid werd geko zen den Heer H. C. de Wit, zulks in plaats van den Heer J. M. Kieboom, die bereids vertrokken is. Verder werden de verschillende candidaten besproken. Hedenavond kwam in dolle vaart een stier, welke vermoedelijk was los gebroken de Smitstraat op gerend. Eenige werklieden welke aldaar bezig waren puin op te ruimen joegen hem tusschen de puinhoopen alwaar het hun gelukte het dier te vangen en hem weder in verzekerde bewaring te brengen. DUSSEN. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 7 September des namiddags ten 3 uur. Agenda 1. Beëediging der nieuwbenoemde raads leden. 2. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening. 3. Aanbieding gem.-begrooting 1910. 4. Verpachting staauplaatsen kermis. 5. Wijziging der verordening tot heffing van den Hoofdelijken Oraslsg. G. Wijziging verordening regelende jaar wedde der Openb. ondeswijzers. 7. Geldleening. 8. Ingekomen Stukken. 6 Sept. Met het oog op de in enkele plaatsen van ons land voorkomende gevallen van cholera zijn op verschillende plaatsen waarschuwingen geplaatst met het opschrift *Kookt uw drinkwoter en uwe melk enz.* De lotelingen der lichting 1909 A. Verhoeven, A. G. v. d. Pluijm en W. P. van Moergestel zullen 29 Sopt. a.s. om 10 nur te Waalwijk worden ingelijfd. De organist te Hank de heer J. Cruiser is dtzcr dagen plotseling krank zinnig geworden. Reeds deze week wordt hij naar een kraukzinnigeugesticht vervoerd. Vrijdag 3 Sept zou in 't hotel Heessels alhier 9 perceeltjes bouwland ver- jacht worden voor den tijd van 7 jaar. De oeren fiadden echter besloten, als er opcenten waren niet te pachten. Toen nu de notaris de condities voorlas kwam hierin voor, dat er 15°/o onkosten zouden geheven worden zoodat er geen tnkel bod gedaan werd en men onverrichter zake naar huis kon terug keeren. CAPELLE. lu de hedenmorgen gehou den vergadering werd tot wethouder geko zen de heer W. Wachter. Verslag in 't volgend nummer. DONGEN. Door den raad dezer ge meente zal op Dinsdag 7 Sapt. v.m. 10 uur eene openbare vergadering gehouden worden. AAN DE ORDE 1. Beëediging Raadsleden. 2. Benoeming van een Wethouder. 3. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 4. Benoeming van een onderwijzer of aanvrage om ontheffing bedoeld bij sub. 5 van art. 48 der wet O.L. 5. Aanbieding gemeenterekening en Ar- menrekening over 1908. 6. Adres van de vereeniging van gemeente veldwachters in N.-B. inzake verkrijging jaarwedden. 7. Adres van den Ned. Bond van ge- meeute-ambtcnaren inzake verbetering van de jaarwedden der Ambtenaren ter secret arie. 8. Circulaire Afd. Noord-Brabant van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren omtrent bezoldiging der gemeente-ontvan gers. 9 o a V 3 b/3 3 ON O) T3 -O OJ 5: bi) rt u -ooï pfii agjand I jds Jf0J8|0(J 8n.ig O ON 5 2 W CQ a M a - - co 2 «SS oT-"» r^"-ï n" onOltO^lt^ fa O c. n-■ o 3 u ba P-b» u )3 0 V a o a S O O 2 «5 - 0 in O 'O O I CO S <M PI I 1 U. O *0 10 - -ïtc-^-^t-^Oc-tomcocooocoo rlNNHOOOONNIMN10 Sb ob 3> I có 2 o »o «o co 1 J O t' _«.2 I I IÓ (M CO S-9 I I I- lO P "5 I O W W j90 afi-'A co ci c-» P- I F- P> lo co c- S» J3 PI tB CO J2 ca «.fl <U 3 V 4 0 6-1 3 fa '2.2» 5 a b S S =3 5 S BJUU «0_ g U c s. fll w M "V w r* fT.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5