Tweede Blad, sluis ms Provinciaal Nieuws. BUITENLAND, België. Duitsehland. BINNENLAND. nies enz. Rusland. Zweden. ummer 74. Donderdag 16 September 1909. 32e Jaargang. ijk en ollen, eluw. en lande elke r goe Het volgend jaar viert de koning der Belgen een drievoudig jubilé. In 1910 zul Leopold II 75 jaar oud, 45 jaar koning van België en 25 jaar souvereiu van den Congo zijn. opgedragen op den grondslag van den arbeid der commissie een desbetreffend wetsontwerp op te stellen, dat in den loop van liet vol- gend jaar bij den Rijksdag zal worden in gediend. d zijn, eruiee sd zal den. DCht, zelfde' rrima kante 1 7.50. deslist g> k. E. Closet* toden 4 neest iding eden aan- ieuse ir en heeft bben, Naar aanleiding van de deelneming des keizers aan de Oostenrijksche manoeuvres schrijft de officieuse Norddeutsche l e i t u n g Evenals de militaire macht v»n Duitschland, is die van Oostenrijk- llongarije een scherp oorlogswapen, maar qveDmin als het onze is het een wapen voor avontuurlijke plannen. Beiderzijds weet men, dat de vredelievende ontwikkeling der volken slecht» verzekerd is zoolang het zwaard in dc sclieede ru9tbeiderzijds denkt men er niet aan die macht voor iets anders te benutten dan voor het verdedigen van welbegrepen rechten en belangen. De mili taire macht van Oostenrijk- Hongarije en van Duitschland, hoe hoog men haar waarde ook moge schatten, zal geen andere staten verontrusten. Bereid tot den oorlog vormt zij de noodzakelijke aanvulling van het di plomatieke bolwerk des vredes, dat sedert 30 jaar in het hart van Europa bestaat (het verbond tusschen beide staten nl.) en dat, door zijn bngen duur van gelukkigen in vloed is geweest op de vredelievende ont wikkeling der Europeesche volken. De bieroorlog woedt met onvermin derde hevigheid voort. Ziehier eenige oor logsberichten Te Giilfenhainchen hebben 51 kasteleins een coöperatieve brouwerij opgericht. Iu Sprendlingen hebben 30 kas teleins ingevolge den bierboycot van het publiek besloten geen bier meer te tappen. Iu de districten Wittlage en Diepnola bij Osnabiiick besloten de kasteleins eveneens eeu brouwerij voor gemeenschappelijke re kening op te richten. Een door 800 kaste leins bezochte vergadering te Leipzig be sloot alle brouwerijen in Saksen in den ban te doen en alleen biei te schenken uit Bei eren, Pilsen enz. De geboycotte brouwerijen zijn natuurlijk die, welke den bierprijs heb ben verhoogd. Een vergadering van kellners te Keulen heeft besloten betere arbeidsvoor waarden te bedingen, daar het publiek se dert de prijsverhoogitig van het bier geen fooien meer geeft. Men herinnert zich de geschiedenis der „danshuzaren" van Karlsruhe nog wel. De jongedames le Misdroy aan de Piuisische kust, hadden ook behositen aan cavaliers voor haar bals, maar zij vonden de ligging van ha-r geboorte-oord meer geschikt voorde marine en daarom verzochien zij den keizer in een op rijm gesteld telegram naar de afgelegen plaats eenige oorlogsschepen te zenden om er wat vertier te brengen. De keizer liet antwoor den, dat hij de belangstelling der jonge da mes voor de marine op prijs stelde, maar aan haar verzoek niet kou voldoen. Het aantal rolschaatsenrijders in de geasfalteerde straten van Berlijn neemt der mate toe, dat de politie zich genoodzaakt heeft gezien een verordening te maken, waarbij de schaatsenrijders aan dezelfde be palingen worden onderworpen als de voer tuigen. D.w.z. zij moeten rechts houden, zij mogen niet op de trottoirs komen, moeten te drukke en te nauwe straten mijden enz. Niemand raag de openbare straat gebruiken om het schaatsenrijden te leeren en het beentje-over, het rijden in paren of in lange slierten alsmede het rijden om het hardst zijn verboden. Prinses Juliana. Men meldt, dat Prinses Juliana zeer voorspoedig blijft opgroeien, en dat het eerste tandje er Maandag is doorge komen, zonder dat de gezondheid der Prinses daaronder in het minst heeft geleden. Cholera. DEN. Dezer dagen, is de Engelsche koopman Luxenburg te Jalta in de Kriin weder rechtelijk in hechtenis gsnomen. Hij seinde dat onmiddellijk aan Reuter's agentschap en eenige Engeische bladen. Thaas meldt Reuter, dat de heer Luxenburg weer op vrije voeten is gesteld. 't Is uiet voor de eerste maal, dat de heer L. een dergelijke behandeling van de zijde der Russische overheden ondergaat. In Maart 1908 werd hij te Odessa in hech tenis genomen. Over dat geval is toen Iheel wat te doen geweest. De Engelsche rede ring bemoeide zich er mede en. eerst na een paar weken werd de heer L. weder losge laten. Hij kreeg een schadevergoeding van 5000 roebel. De heer Luxenburg is te Warschau uit Duit9che ouders geboren, maar is genatu raliseerd als Engel8chman. Ilij is schoen fabrikant in Londen. Reuter seint d.d. 14 dezer uit Brussel Verscheidene bladen hebben gemeld, dat er te Antwerpen een geval van cholera is voorgekomen. De gezond heidsdienst meldt nu, dat uit het bac teriologisch onderzoek de onjuistheid van dat bericht is gebleken. Rotterdam is vrij verklaard, terwijl zich te Amsterdam een geval heeft voorgedaan. Men meldt uit Amsterdam: Eene officieele kennisgeving is ver schenen van het feit, dat 11 dezer in deze gemeente een ziektegeval met doodelijken afloop zich heeft voorgedaan, hetwelk nader gebleken is een geval van Aziatische cholera te zijn geweest. Sedert dien zijn geen nieuwe gevallen van deze ziekte ter kennis van den burgemeester gebracht. Nederland en Venezuela. De Amigoe di Ctiracao van 28 Aug. deelt mee, dat de buitengewone gezant en gevolmachtigd minister van Venezuela in Frankrijk en Nederland, dr. Carlos Grisanti, als secretarissen meeneemt dr. M. Carreyó Luces en dr. Julio Blanco. Naar men vernam, maken ook de gene raals Lino Duarte Level en A. Pietri deel uit van de legatie. De heeren zouden zich waarschijnlijk op de Fransche boot inschepen, die 8 Sept. e.k. van La Guayra vertrok. Met dezelfde gelegenheid vertrekt dr. Rafael Villavicencio, benoemd tot bui tengewoon gezant in Engeland. Gedistilleerd Accijns. Een correspondentie-bureau meldt Naar wij uit goede bron vernemen, zal het reeds het vorige jaar ingediende wetsontwerp tot verhooging van den drankaccijrs in verband met verlaging van den suikeraccijns, waarvan de be handeling echter bleef uitgesteld met het oog op de gunstige uitkomsten der ver schillende belastingen, door de Regeering blijven gehandhaafd. Te lichte strafleu. Uit Noord-Brabant wordt aan »De Tijd* geschreven Door Baron Speyart van Woerden, officier van Justitie te Breda, zijn 2 premie's, elk van f400, uitgelooid voor degenen, welke de daders kunnen aan wijzen van de moorden te Rijsbergen en te Rucphen. 't Is te hopen, dat deze pogingen mogen slagen, doch te vreezen is het dat zij falen zullen. Immers, door de veel te lichte straffen, welke worden toegepast op daders, die iemaad naar het leven staan, als voor beeld vermelden we dat een vader moordenaar 2 jaar kreeg, in tegen stelling met de zware straffen voor aan randing van iemand's eigendom, alsof het leven minder waard is dan het eigendom, zit de schrik in hen, die getuigenis moeten afleggen. Zij redeneeren alzoo na een paar jaar komt de moordenaar los, en wee dan mijn gebeente, zoo goed als hij een ander neerschoot, zal hij het mij doen. En waarom mij ter wille van een vreemde zaak mij aan zulk een levensgevaar blootgesteld. En de moordenaar blijft straffeloos rondloopen, goede sier makende met het geld dat hij, zooals te Rijsbergen, heeft kunnen gappen. Zoolang dan ook zulke lichte straffen op moorden en doodslagen zullen worden toegepast, zullen de daders niet worden afgeschrikt, maar wel zal dit met de getuigen het geval zijn. En waarom ook op misdaden, als hier vermeld, niet het oog om oog, of tand om tand in toepassing gebracht Als zij ze met hun leven moesten boeten, zou, dat is onze overtuiging, de toestand wel anders worden. Manoeuvres. 6e reg. Infanterie en een gedeelte van hel 3e regiment veldartillerie tegen dit regiment opereeren. Men meldt Op de Veluwe zullen de 2e en 4e divisie Infanterie manoeuvreeren. Aan vankelijk was het de bedoeling dat deze divisien tegen elkaar zouden optreden, doch daarvan heeft men afgezien en beide zullen thans afzonderlijke ma noeuvres maken. Uit de S. D. A P. Volgens opgave van den 31en Dec. 1908 bedroeg het ledental der afdeelin- gen 8772; ten gevolge der bekende ge beurtenissen was dit aantal op 31 Maart d.a.v. gedaald tot 8396, aldus een verlies van 376 leden. Door toetreding tot dc S. D. P. had dit verlies moeten bedragen 454, het mindere werd veroorzaakt door toetre ding van nieuwe leden. Op 30 Juni 11. was het aantal van 31 Dec. met 400 overtroffen; het bedroeg nl. op dien datum bijna 9200. Oproep om steun. Voor de slachtoffers van den reus- achtigen brand, die Kaliwoengoe, het welvarende dorp op Java in de asch legde en waarbij 3 a 400 huizen een prooi der vlammen werden, alsmede voor de naastbestaanden van de 5 a 600 slachtoffers der overstroomingen in en bij Loemadjang (res. Pasoeroean) wordt een oproep tot steun gedaan. De heer A. A. C. Harting, penningmeester van de vereeniging >Oost en West®, Buys- Ballotstraat 2 te 's Gravenhage, belast zich met doorzending en verantwoording der giften- Kcehtsznkcn. Door de arrondissements-rechtbank te Breda is, ter vervulling eencr vacature van rechter ia dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling Jhr- mr. A. J. M. G de la Court; Jhr. mr. E A- E. van Meeuwen Mr. G. M. H Sassen allen griffier, respectievelijk bij het kan tongerecht te Tilburg, Eist en Eindhoven. De regeering heeft besloten haar bemid deling te verleenen tot beëindiging der sta king en heeft als bemiddelaar aangewezen den heer Cederborg. Tevens weid de vroeger door de regeering ingestelde commissie, die voorstellen voor wettelijke bepalingen om trent arbeidscontracten zou uitwerken, ont bonden en aan het ministerie van justitie Meu schrijft uit Breda dato 13 Sept. In het kamp van Rijen arriveerde heden het 2e Regiment Infanterie, in garnizoen te 's Bosch, Venlo, Roermond en Maastricht. Tot Tilburg werd per spoor gereisd en vandaar naar het kamp gemarcheerd. i Het regiment, ter sterkte van ongeveer 2500 man, zal aldaar gedurende een tiental dagen kampeeren en er manoeu vreeren onder leidiug van den kolonel commandant Makkink, van het 2e reg. Gedurende de eerste 3 dagen zal het Waalwijk 15 Sept. 1909. Benoeming. Z D. H. Mrg. W. van de Ven, bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot pastoor te Besoijen den Weleerw. heer J. Th. Buijs, tot kapelaan te Tilburg (parochie j't Goirke*) den Weleerw- Zeergel. heer E. J. W. M. van Kemenade en tot vice- prefect aan het klein-seminarie te St. Michiels-Gestel den Eerw. heer F A. J. A. Goyaerts, priester van het seminarie. Verder heeft Z. D. H. op voordracht van den Hoogw. abt van Berne, benoemd tot kapelaan te Haarsteeg, den Eerw. heer F. A. M. Willems. - Tcekcnseliool. Heden Woensdagavond ten 6Vs "ur zal de plechtige opening der teekenschool cursus 1909/1910 plaats hebben. Tot Nut van 't Algemeen Naar wij vernemen zullen door het departement >Langstraat® van de Mij tot Nut van 't Algemeen alhier, dezen wintei verschillende publieke lezingen over verschillende onderwerpen op »Mu- sis* worden georganiseerd. Dele lezing zal in October plaats hebben over het onderwerp »de Luchtvaart* en zal met lichtbeelden verduidelijkt worden. Koninklijke Waalwijksohe Stooinscliocncn- fabriek. Zondagmorgen brachten de harmonie »St. Crispijn* en de Waalwijksche Har- I monie, de familie van Schijndel eene aubade, ter gelegenheid der schitterende onderscheiding, die hare schoenfabriek is ten deel gevallen en waarop begrij pelijkerwijze onze geheele gemeente trotsch gaat. Dat deze hulde-betuiging door den heer van Schijndel op hoogen prijs werd gesteld, behoeft niet gezegd, evenmin dat bovengenoemde gezelschappen een flinke douceur in hunne kas ontvingen. Vee uitvoer. De aankoop van kalfkoeien voor België is in onze omgeving weer in vollen gang. Gisterenmiddag werden aan het station S.S. alhier omstreeks eeu honderdtal prima kalfkoeien geladen, bestemd voor België. Ernstig ongeluk. Gisterenavond heeft op den weg tusschen Waspik en 's-Gravenmoer een ernstig ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Men deelt ons hieromtrent mede. 'dat een 19-jarig jongmensch uit 's-Gravenmoer per fiets met goed licht op, van Waspik kwam. Onderweg komt zekere de H. uit Waspik met zijn kar zonder licht hem tegengeredende jongen houdt rechts van den weg; de voerman wil bij een herberg aanleggen en neemt daarom denzelfden kant van den wegdoor de duisternis ziet de fietser of wel de kar niet, of ziet zich plotseling geplaatst voor de noodzake lijkheid of in de sloot of wel tegen de kar te rijden. Dit laatste geschiedde en met volle vaart rijdt hij tegen de burry van de wagen aan, zoodat de borstkas werdt ingedrukt. Spoedig wordt hij opgenomen en zoodra mogelijk ge neeskundige hulp verleend, doch heden morgen is hij aan de gevolgen overleden. Prijsschieten. Zondag hield het kruisbooggezelschap gevestigd bij den heer A. van Vugt, zijne jaarlijksche prijsverschieting; dat er om de eerste prijzen sterk gekampt werdt, bewijzen de weinig met elkaar verschil lende punten. De uitslag was als volgt le prijs een zilveren horlogeketting, door A. Nelis met 84 punten. 2e prijs een nikkelen horloge, door J. Broeren met 83 punten. 3e prijs een zilveren sigarenpijp, door C. Smolders met 82 punten. 4e prijs een prachtig inkstel, door G- v. Velthoven met 77 punten 5e prijs A. de Graaf met 76 punten. 6e prijs J. v. Hoven met 76 punten. 7e prijs W. Verhoeven met 76 punten 8e prijs. J. ten Haaft met 74 punten. 9e prijs A. Schoondermark met 70 punten. 10e prijs F. v. d. Hooff met 67 puuten. 11e prijs P. Castelijns met 64 punten. 12e prijs M. Castelijns met 62 punten- Alles in de 20 schoten. De prijzen werden na afloop met een toepasselijk woord door den president den H. A. de Graaf aan de winnaars uitgereikt. Ilopperzundzuigcr. Van de werf der firma L. Smit en Zoon te Kinderdijk is met goed gi-volg te water gelaten een zichzelf leegzuigende hopperzandzuiger, die tevens ingericht is om langs zijde liggende bakken te vullen. Machine en ketels zijn op dezelfde fabriek vervaardigd. Het vaartuig is ge naamd »Espana«, heelt een laadvermo gen van 660 Ms. en is gebouwd voor rekening van de heeren K.L. Kalis Wz. en Co. te Sliedrecht. f 800 belooning. De Officier van Justitie te Breda looft eene belooning van f 400 uit: lo. aan hem ot haar die naar het oordeel van hem Officier, zoodanige in lichtingen of aanwijzingen verschaft, om trent den dadrr of de daders van de moorden in den nacht van 18 op 19 Augustus j 1. gepleegd op de echtelieden Bakx te Rijsbergen, dat daarop zijne of hunne veroordeeling volgt, en 2o. aan hem of haar die naar het oordeel van den Officier zoodanige inlichtingen of aanwijzingen verschaft omtrent den dader of daders van den moord in den nacht 1 op 2 September j.l. opdenRijks- De rijksbijdrage ingevolge art. 149 der wet op het lager onderwijs is voor het jaar 1909 voor deze gemeente vastgesteld op f28,80. Voor de vacature betrekking van onderwijzer aan de openbare school alhier hebben zich reeds aangemeld de candidaten P. G. van Meeuwen uit Waalwijk en Hab- behoorn onderwijzer te Berchem. Bij besluit van den Minister van oorlog is aan den milicien-verlofganger J. Blankers alhier uitstel verleend van de her halingsoefeningen waartoe hij dit jaar was verplicht. Aan den heer W. C. Winthorst hoofd der openbare lagere school alhier is door^. den Raad dezer gemeente voor dit jaar eeu* gratificatie verleend van f 50 ter tegemoet koming in de kosten de; pensioen-bijdragen. Ter rectificatie van het vorige bericht zij medegedeeld dat daarin een drukfout is ingeslopen en in plaats van myloenen gelezen moet worden snijboonen. HERPT. Zondag herdacht Andries van der Peil en zijn echtgenoote Gijsbertha Roever, hun 25-jarige echtvereeuiging. Zeer talrijk waren de ontvangen blijken vau achting en vriendschap. Dat men van Peil, die hier pas enkele jaren woont, een goed hart toedraagt bli ktwel uit het feit dat de harmonie #de Eendracht" alhier den zoo sympathieken en behulpzamen veerman, die aller achting heeft verworven, 's avonds een serenade bracht. Moge, het geachte echtpaar nog eens hun gouden feest vieren. Met blijdschap werd Maandag door zijn ouden vvder en zijne talrijke familieleden en vrienden het bericht ontvangen, dat de WelEerw. heer J. Th. Buijs kapelaan te Til burg, benoemd was tot Pastoor te Besoijen. Zondagmiddag vertoonde zich boven onze gemeente een luchtballon. Eensklaps daalde hij en toen men er bij kwam, bleek hij van papier te zijn en wellicht hier of daar op een feestterrein opgelaten. Do plaats van herkomst ontbrak. belastingambtenaar Van Berne te Rucp hen gepleegd, dat daarop zijne of hunne veroordeeling volgt. Indien meerdere personen voor deze belooningen in aanmerking komen, zal de verdeeling van dezelve geschieden zooals dit den Officier billijk voorkomt. BESOIJEN. Zondag had de aangekon digde match tussehen B.V.C. en Excelsior alhier plaats. Dat het er zou spannen was te voorzien en blijkt wel uit het volgende. De rust ging in met 2—0 voor Excelsior, doch na de rust was B.V.C. niet meer te houden, zoodat zij 4-maal doelpunten en Excelsior nog 2-maal, zoodat deze match eindigde met een gelijk spel 4—4. Met groote ingenomenheid werd hier door de parochianen vernomen, dat door Z. D. H. den Bisschop is benoemd tot pastoor, de ZeerEerw. heer J. Th. Buijs. Van harte feliciteeren wij onze parochie met deze benoeming, alle voor teekenen zijn er dat wij hebben gekregen een waardig opvolger van onzen onver- getelijken pastoor Verberne en ook mo gen wij Z Eerw- gelukwenschen met zijn herderschap onzer goede parochie. Moge herder en parochie vele jaren samen werken tot heil onzer geloovigen, dit is onze oprechte wensch. Wij lezen in de Tilburgsche Courant. Het heeft Z. D. H. Mgr. W. v. d. Ven, bisschop van 's Bosch behaagd te benoe men tot pastoor te Besoijen den zeer- eerw. heer J. Th. Buijs, kapelaan aan de parochie 't Goirke. Wie den nieuw benoemden pastoor in zijn ruimen werkkring als volijverig zielenherder te Tilburg vele jaren hebben gekend, zullen veel in hem verliezen. Als prediker van Gods woord luister den de parochianen gaarne naar zijne leerrijke lessen- Het zij pastoor Buijs tal van jaren gegeven, de aan hem toevertrouwde kudde met wijs bestier te leiden. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Gisterenavond hield de raad dezer gemeente, een openbare vergadering, waarvan een verslag komt in 't volgend no. CAPELLE. 1.1. Zaterdag overleed alh. na eene langdurige ziekte de heer Willem Quirijos, in den ouderdom van 74 jaren. De heer Quirijns die vele jaren lid van den raad onzer gemeente was, heeft iu deze functie veel voor deze gemeente gedaan, terwijl dit hem niet belette zijn volle krach ten te wijden aan de belangen der bekende firma's Gebrs. Huijsman en Gebrs. Quirijns, hooihandel en huidenhandelaren. Om zijne vele goede hoedanigheden van hand en hart was de overledene een algemeen geacht man, zcowel in als buiten de gemeente. NIEUWKUIJK. Op de door Ged. Staten vastgestelde lijst van goedgekeurde spring- stieren komen voor die van G. de Goeyen, en N. v. Engelen alhier. HAARSTEEG, 7 Sept. Onder zeer groote belangstelling had heden plaats de uitvaart en begrafenis van den Wel.Eerw. Heer F. J. Albada Jelgersma, kapelaan dezer parochie. De Hoog Eerwaarde Heer Prela t der abdij van Berne te Heeswijk verrichtte het officie ponttiöcaliter geheel volgens het ritnale der Praemonsteuser orde, daarbij geas-lsteerd door de volgende eerw heeren: W, van Thiel als presbyter assistent, A. van der Meijden als diaken, P. van den Heuvel als subdiaken, J. Willems als ceremoniariu9, J. Robben ad mitrara, H. Huijbers, ad librum, G. Scheepens thuriferarius. Te halftien unr werd het stoffelijk over schot in leebtigen optocht in voorbeeldige orde ter kerks gebracht. Voorop de subdiaken met het kruis en de acolythen, gevolgd door den HoogEerw. officiant, andere eerw. heeren geestelijken, de leden van het Zangkoor, het prachtige rouwvaan met de leden der H. Famili», het lijk met de bloedverwanten en de leden der Congregatie. Het ruime kerkgebouw, waarvan het presbyterium in stemmig rouw gedompeld, was geheel met geloovigen gevuld wel een bewijs van hunne hoogachting voor den overledene. Nadat het officie, genaamd Major commeudatio, gebeden was begon de plech tige Pontificale H. Mis, die door hare plech- tegheden grootelijks indruk maakte. Het Zangkoor zong keurig het 3-stem- mige Requiem van P. J. Vrancken; ja, de uitvoering van het gregoriaansch was hoogst verdienstelijk. Na de II. Mis beklom de ZeerEerw. Heer G. van den Eisen den predikstoel, schetste den overledene als een voorbeeldigen medebroeder der orde van Praemonstreit en als een ijveiigen dienaar in het huis des Heeren, en spoorde verder de geloovigen aan het voorbeeld van den overledene na te volgen en veel voor zijne zielerust te biddeü. Daarop volgde de indrukwekkende plech tigheden op het kerkhof, eveneens volgens het rituale der genoemde orde. De dieproeren- de ceremonieen en gezangen maakten zicht baar een geweldigen indruk op de talrijke omstaanders. Ontroerd verlieten allen de begraafplaats, Moge God de gebeden der parochianen van Haarsteeg reeds hebben ver hoord en den dierbaren Overledene reeds hebben gekroond in den hemel. R. I. P. VLIJMEN. Zaterdagmorgen omstreeks half elf ontstond door onbekende oorzaak brand in de landbouwerswoning van den heer H. Daelmans, bewoond door F. v. d, Wiel. Daar er een gcruimen tijd verstreek eer de brandweer handelend optrad kon het vuur ongehinderd zijn vernielend werk voortzetten en brandde het hais totaal uit. Gelukkig was er weinig gevaar voor de omgeving. Huis en inboedel waren verzekerd, maar slechts laag en dus lijden eigenaar en bewoner zeker heel wat schade. Toen Zaterdag tegenfde avond de lucht ballon, welke langen tijd boven onze gemeen te gezweefd had, naar het scheen aanstalten maakte om in het veld neer te dalen, begon er eene ware uittocht van fietsers uit onze gemeente, die allen verlangend waren het interessante schouwspel der daling en landing te genieten. Jammer genoeg hielden de luchtreizigers blijkbaar met dit verlangen geen rekeningdoor het uitwer pen van ballast brachten zij den ballon in het Zuiden van np

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 11