Nummer 73. Zoiiöag 12 September 1909 32e Jaargang Tweede Blad. 1 Gemeenteraadsvergaderingen, K BESOIJEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Besoijen op Dinsdag den 7 September 1909 des voormiddagsten 11 ure. Voorzitter C. G. Verwiel Burgemeester. Secretaris J. P. J- Hendrikx. Tegenwoordig alle leden. De heerenj. Broeders en J. P. Groenen ter ve-gadering binnengeleid, leggen in handen van den Voorzitter de eeden af, voorgeschreven bij art 39 van de Ge meentewet en nemen opnieuw zitting, na door den Voorzitter, die hen opnieuw de belangen der gemeente aanbeveel', te zijn gefeliciteerd. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitte- brengt ter tafel en doet mededeeliug van le Een Kon Besluit, waarbij aan de gemeente Besoijen een buitengewone bijdrage voor de inrichting van haar lager onderwijs wordt toegekend van f800. 2e Een adres van het bestuur der afd. Noord-Brabant van den Ned Bond van Gemeente Ambtenaren met verzoek bij Staten der Provincie aan te drin- op eene betere salarisregeling van gemeente-ontvanger. 3e Een adres van het hoofdbestuur van den Ned. Bond voornoemd betref fende verbetering van de finantieele positie van de Ambtenaren ter Secretarie. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 4e De Voorzitter biedt de vergadering aan de begrooting van plaatselijke in komsten en uitgaven voor het dienstjaar 1910. Dit stuk zal ter Secretarie ter inzage Ged. en nedergelegd. Wordt overgegaan tot de verkie zing van een wethouder welke betrekking is opengevallen door de aftreding van eeu heer J. Broeders als lid van den gemeenteraad. De heer J. Broeders wordt met alge- meene stemmen als zoodanig herkozen en verklaart volgaarne de benoeming aan te nemen en brengt de vergadering zijnen dank voor het vernieuwd bewijs van vertrouwen. 6e De Voorzitter zegt dat opname van een paar krankzinnigen in een ge sticht noodzakelijk is gebleken, waardoor de post voor verpleegkosten behoort te worden verhoogd. Ook zal de jaarwedde van den On derwijzer aan de Openbare School, C. J. van Liempt, alhier moeten worden verhoogd met f 100 per jaar wegens het volbrengen van 5 dienstjaren. Deze verhoogingen te vinden door af en overschrijving wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 7e De Voorzitter stelt aan de orde de behandeling van de rekeniug van het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur over het jaar 1908. De rekening wordt voorgelezen en met algemeene stemmen vastgesteld in ont vangst op f 1096,97 en in uitgaaf op f 1222,11, alzoo met een nadeelig saldo van f 125,14. Niets meer aan de orde zijnde en geen I der leden meer het woord verlangende wordt de vergadering door den Voor- zitter gesloten. CAPELLE Vergadering van den Raad der Ge I meente Capelle, gehouden 7 Sept. '09 li des voormiddags te 10 uur. 0 Om 10 uur 10 opent de Voorzitter de 3 vergadering. Aanwezig de heeren Rijken (Wethouder), Rijken, Sneep, v. d. Hoeven Oerlemans en de voorzitter. De heer Wachter heeft den voorzitter mondeling medegedeeld, dat hij door omstandigheden verhinderd is deze ver gadering bij te wonen. 1. Beëediging nieuwe raadsleden. Daar de heer Wachter afwezig is zal hij in een volgende vergadering beëedigd moeten worden. De voorzitter leest een stuk voor waarna de heeren Oerlemans en Rijken den eed afleggen. De voorzitter wensch de heeren geluk met hunne herkiezing H^t is hem zeer aangenaam, dat de gemeentenaren opnieuw hun vertrouwen in de heeren hebben gesteld- Hij hoopt dat de heeren hunne betr. met denzelf den ijver zullen blijven waarnemen. Beide heeren zijn reeds eenigen tijd raadslid en steeds is de verhouding tusschen het dagelijksch bestuur en de raadsleden goed geweest- De heer Oerlemans dankt voor de woorden van den voorzitter en hij hoopt zijn beste krachten te wijden aan het belang der gemeente. 2. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering voor, welke onver anderd worden goedgekeurd. 3. Benoeming wethouder wegens aftr. van den heer Wachter. De heer Sneep vraagt of Wachter herkiesbaar is. Voorzitter. Volgens mijn zienswijze is er geen bezwaar tegen dat de heer Wachter wordt herbenoemd. Hij is nog wel niet beëedigd, maar dit zal geen bezwaar 2ijn, daar de stukken zijn na gezien en in orde bevonden- Vervolgens wordt overgegaan tot stemming. Rijken (weth.) en Sneep wor den aangewezen als stemopnemers. De heer Wachter wordt met algemeene stemmen herbenoemd als wethouder. Voorzitter. Aangezien de heer Wachter afwezig is, zullen we hem schriftelijk van zijne herbenoeming in kennis stellen, dan kan hij bericht geven, of hij de betrekking aanneemt. 4. De Voorzitter leest een besluit van den gemeenteraad voor genomen in de openb. verg. van den gemeenteraad 7 Sept. 1909, waarin wordt besloten om klinkers en keien in het openbaar te verkoopen- De heer Rijken (weth) zegt dat het niet noodig is de voorwaarden van ver koop voor te lezen, daar die bekend zijn, De Voorzitter zegt, dat de voorwaar den zijn evenals vroeger. De steenen worden verdeeld in gelijke kavels en worden bij opbod publiek verkocht. Wie de eerste kavel koopt, kan 1 of 2 vol gende kavels tegen denzelfden prijs ne men. De Voorzitter zegt, dat het al eens is voorgekomen, dat ze binnen 14 dagen opgeruimd moesten ziju en ook eens, van binnen 8 dagen. Rijken (Weth.) Wie een partij koopt zorgt wel, dat hij ze binnen 14 dagen opruimt. De heer Sneep vraagt of het niet mogelijk zou zijn met de oude steenen een bepaalde plaats te bestraten. De Voorzitter zegt, dat hiertegen geen bezwaar is. Oerlemans. Aan de Hoogevaart en aan de Nieuwe Vaart komen nieuwe steenen in- Worden de oude steenen allemaal verkocht. Voorzitter. De gemeente kan een ge deelte voor zichzelf reserveeren. Oerlemans. Gaan er alle klinkers uit of blijven er een gedeelte zitten. Voorzitter. Aan de Nieuwevaart gaan ze er allen uit. 5. De burgemeester doet mededeeling van de ingekomen stukken. Ingekomen een besluit van Ged. St d.d. 30 Aug. '09, waarbij de rekening van de gemeente Capelle over het dienst jaar 1908 wordt goedgekeurd. Patig saldo van f219,785. Wordt voor kennisgeving aangenomen Voorzitter. Hebben de heeren nog iets in 't midden te brengen of te vragen Zoo niet dan sluit ik de vergadering RAAMSDONK. Openbare vergadering der gemeente Raamsdonk op Dinsdag 7 September des namiddags om 7 uur. De voorzitter opent de vergadering Aanwezig v. Laarhoven, Heere, Si monis, Zijlmans, de Bont, v. Dongen v. d. Heuvel, de Bruijn, Timmermans Dorrenboom en de Wit. 1. De nieuw gekozen raadsleden leggen den eed af, waarna de voorzitter hen feliciteert met hel vertrouwen dat de kiezers in hen hebben gesteld. 2. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. 3. Benoeming van een wethouder ter vervulling in dc vacature, welke ontstaan is door het aftreden van den Heer Kamp Gekozen wordt de Wit met 10 stemmen terwijl 1 blanco wordt ingeleverd. De Wit bedankt de heeren voor het in hem gestelde vertrouwen en belooft steeds te zullen trachten, dat vertrouwen waar dig te blijven. Timmermans. Hiervan zijn we allen ten volste overtuigd. 4. Ingekomen stukken- De Voorzitter zegt dat er geen stukken zijn ingekomen. Alleen wil hij even mede deelen, dat de onderhandelingen over het doen verdwijnen van dien pad, welke langs den voorkant der afgebrande perceelen op het Smidseind loopt, goed vlotten. Het is thans reeds zeker dat een gedeelte er van zal vervallen. Timmermans. Zou het niet beter zijn om hem thans in zijn geheel op te ruimen. Voorzitter. Dat zal bezwaarlijk gaan en als er een gedeelte weg is, dan volgt het overige des te gemakkelijker. 5. Gemeenterekening over 1908. Timmermans. De commissie heeft die onderzocht en in orde bevonden. Inkomsten f 36046,60. Uitgaven f 35215.03. Batig saldo f 821,57- 6. Rekening armbestuur over 1908- Dit wordt in een gesloten vergadering behandeld. 7. Aanbieding der rekening van het armbestuur over 1910. De Voorzitter deelt mede dat deze door de commissie is onderzocht en dat gesloten is de cijfers te laten, zooals iet armbestuur die heeft vastgesteld. Geraamde Ink. f 12278. Geraamde Uitg. f 12278. 8 Benoeming van 2 leden voor 't onder zoeken der gemeentebegrootiug voor 1910. De voorzitter wijst hiervoor aan de heeren Timmermans en Simonis, en vraagt of de overigen zich hiermede kunnen vereenigen, waarop allen beves tigend antwoorden. 9. Uitloting van 2 aandeelen a f 250 eener leening van f 20000; 1 aandeel f 250 eener leening van f 4000 en 1 aandeel a f 125 eener leening van f 4000. 10. Benoeming veearts. Voorzitter. De Heer L- v. Dixhoorn uit Terneuzen heeft zijne stukken inge zonden. Er is echter ook nog een schrij ven ingekomen van de Haas te Etten, welke inlichtingen vraagt omtrent de plaats, den veestapel enz. Ik stel voor hem die inlichtingen te verstrekken. Timmermans. Het is toch van te voren ang genoeg bekend gemaakt- Of is het soms iemand, die pas geslaagd is. Voorzitter. Dit kan ik niet zeggen Willen de Heeren nog geduld hebben of v. Dixhoorn benoemen. Timmermans. Als hij na inlichtingen ontvangen te hebben eens niet solliciteert en van Dixhoorn trok zich eens terug, i dan zitten we zonder. Voorzitter. Verlangt een der Heeren nog het woord anders zullen we met iet voorstel van Timmermans meegaan Daarna wordt v. Dixhoorn benoemd en wel om zoo spoedig mogelijk in functie te treden. Timmermans. Ik stel voor de benoe ming te laten ingaan op 1 October. Voorzitter. Als hij dan niet kan voor 15 October, gaat zijn traktement toch in op 1 October. 11. De voorzitter leest de correspon dentie voor, welke is gevoerd met de Maatschappij der electrische centrale naar aanleiding van het rapport Nacht- aals Versteeg. De maatschappij verzoekt aan de gemeente om deelname in het kapitaal, daar dit belangrijk vergroot moet worden, wegens de vele aanslui tingen en om Raamsdonk in dezelfde gunstige conditiën te brengen als waarin Raamsdonksveer verkeert. Tevens klagen zij over den weinigen steun die zij van de gemeente ontvangen. Zij verzekeren bovendien, dat dooi een nieuw soort lamp de straatverlichting veel verbeterd zal worden. Timmermans. Is men al bezig verbe teringen aan te brengen. Voorzitter. Er zal spoedig mee begon nen worden- v. Dongen. Volgens mij diende de maatschappij antwoord te geven op het rapport Nachthals Versteeg, anders had den we geen deskundigen rapporteur noodig gehad. Ze draaien er slechts om heen. Voorzitter. We hebben ze 14 dagen tijd gegeven om daarop te antwoorden en dit is nu al 4 weken geleden. In elk geval moet de centrale aan de voorwaar den voldoen en op verschillende plaatsen is minder stoom als bij de concessie is bepaald. Men doet voorkomen, alsof we verbetering krijgen als de gemeente aandeelen neemt en anders jiiet. De centrale moet zoowel aan de* grens der gemeente als elders aan de voorwaarden voldoen. Komt er van de centrale een brief dat alles in orde is, dan zullen we weer rapporteurs moeten laten komen om te onderzoeken of dit zoo is. Het tarief is in 1908 vastgesteld en nu heeft de maatschappij niet het recht voor kracht 12Vs cent te eischen inplaats van 4, 5 of 6. Het schijnt, dat de maatschappij1 geen rechtstreeks antwoord wil geven en ons met een kluitje in het riet zocht te sturen. We zullen er toe over moeten gaan om boeten te heffen, hoewel zeer noode. Timmermans. Ze geven aan dat het moeilijk is om het eerste jaar alles reeds in orde te hebben. Voorzitter. Ja, maar op ons schrijven is volstrekt geen behoorlijk antwoord gekomen. v. Dongen. Het bestaat nu bijna een jaar. Laat nu het begin moeilijk zijn, dan diende het nu toch in orde te wezen. Voorzitter. Ze zoeken zoowat te spelen met burg. en weth. Timmermans. Er is besloten een licht te plaatsen tusschen de kerk en de Melkhaven en dit is nog niet geschied. Het is mij niet duidelijk, waarom daar niet in voorzien wordt Simonis. Voor zoover ik weet is er nog nooit in den raad over gesproken om aandeelen te nemen. Het lijkt wel alsof er persoonlijke belangen in het spel zijn. Voorzitter. Wij hebben antwoord ge vraagd op het rapport en nu beginnen zij over aandeelen. Daarom acht ik mij verplicht den raad op de hoogte te houden. Simonis. Toen ik Zondagavond door Raamsdonk kwam, heb ik slechts een lamp bemerkt, welke niet brandde. Timmermans. Het is gemakkelijk te controleeren, dat niet zooals Simonis zegt er 's avonds een licht ontbreekt, doch misschien wel 20. Simonis. Ik spreek alleen over een enkele avond. Timmermans. Wat de reden ervan is, dat er zooveel niet branden weet ik niet. Ik stel echter voor dat de burgemeester nu en dan officieel laat constateeren hoeveel er niet branden. Voorzitter. Dit zal geschieden. Daar er niemand meer is die nog iets aan de orde wenscht te brengen, sluit de Voorzitter de vergadering. DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Drunen gehouden op 7 Sept. '09 des namiddags om 6 uur. Te 6.15 uur opent de Voorzitter de ver gadering. Aanwezig de heeren van Son, Wil- lemveD, v. Ilalder, Brok, v. d. Geld, van Speijk, van Bal en de Voorzitter. 1. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt de heeren van Son, Brok en v, d. Geld op te staan, teneinde den eed at te eggen. De Voorzitter wenscht de heeren geluk met hunne herbenoeming en spreekt de hoop uit, dat zij met denzelfden ijver hunne be trekking zullen blijven behartigen. 2. De Secretaris leest de notulen der orige vergadering voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. 3. Benoeming wethouder wegens het af treden van v. Sou. De Voorzitter beuoemt de heer v. Dal tot stemopnemer. De heer v. Son wordt mst 6 stemmen voor en 1 blanco herbenoemd tot wethouder. Voorzitter. Ik feliciteer U met de fliuke meerderheid, waarmee U herkozen bent en vraag l1 of U de betrekking aanneemt, welke vraag door de heer v. Son toestemmend beautwoord wordt. 4. De Voorzitter vraagt of iemand op of aamnerkiDgen heeft te maken over de ge meente rekening van 1908. De heer van Speijk merkt op, dat hij gezien heeft, dat 2 ambachtslui van het zelfde vak, die beiden voor de gemeente erkt hebben, per uur een verschillent loon berekend hebben. De Voorzitter vraagt, of de een soms een patroon was en de ander een knecht, daar in den regel een patroon voor zichzelf per uur meer rekent dan voor een knecht. Van Speijk zegt, dat het beide patroons waren. Van Son. De eeu kan misschien een oogen blik langer gewerkt en daarom ook iets meer gerekend hebben. De Voorzitter. Ik heb dezelfde opmerking die van Speijk maakt ook al eens in eeu Vroegere rekening berondeD. Ik heb echter geen verschil in tarieven per uur gevonden Indien ze maar een paar uren gewerkt heb ben, kan er verschil zijn. Van Speijk. Indien die vakman, die per uur 2 centen meer rekent een geheel jaar «oor de gemeente werkte, zou het veel kun nen schelen. De Voorzitter. Daar zal in 't vervolg op gelet worden. Ik zal de reden ervan onder :oeken. Is er nog een aanmerking op de tekening zoo niet, dan kunnen de heeren do rekening zoo zeker wel vaststellen. Wordt toestemmend beantwoord. 5. Aanbieding gemeentebegroting over het dienstjaar 1910. Voorzitter. Het dagelijksch bestuur is van het idee uitgegaan om eerst de begrooting te behandelen en dan de aanvragen om subsidie. Na voorlezing door den secretaris blijkt, dat de begrooting is geraamd op f 20536,42. Voorzitter. De begrooting is zoo kloppend gemaakt. De inkomsten zijn zoo hoog moge lijk en de uitgaven zoo laag mogelijk ge raamd. De post voor onvoorziene uitgaven is veel te laag genomen. Van de uitgaven is f 275 afgenomen voor het onderhoud van springstieren. Bovendien is er een tekort bij het armbestuur. Viuden de heeren, dat er nog iets be zuinigd kan worden op de uitgaven. De heer v. d. Geld vraagt of het niet mogelijk is de begrooling bij de leden te laten rondgaan om ze op hun gemak na te zien. De hefr Brok, We kunnen ze toch op het raadhuis komen nazien. Voorzitter. Wat willen de heeren doen met het te kort van het armbestuur. \ls er geen geld is, zoodat de lui, die om be deeling vragen, telkens teruggestuurd moeten worden, bedank ik om lid te ziju. De heer Brok. Maar waar 't geld te halen voor den arme. Was het niet beter een Viucentius-vereeniging op te richten. Een der andere leden. Er bestaat al een St. Elisabeth-vereeniging. Hoe meer ver- eenigingen er op worden gericht hoe erger het wordt. Voorzitter, 't Is jammer, dat de finantieele toestand der gemeente niet wat beter is. De heer v. Son. Als we dit jaar eens probeerden om roud te komen Voorzitter, 't Zal niet gaan. We mogen een hoofdelijken omslag heffen tot f 1500, ïooger mag het niet. We kunnen dus nog 200 omhoog en dan moeten we de ver- rdening wijzigen om nog hooger te gaan. De reclames in aanraerkiug genomen is lij al ruim hoog, In andere gemeenten van dezelfde grootte o. a. Capelle bedraagt de ïoofd-omslag veel meer, maar daar is de draagkracht ook grooter. 6. Verzoeken om subsidie. a. De Secretaris leest een stuk voor van h. Ged. Staten, waarin het advies van den gemeenteraad gevraagd wordt iu zake salaris regeling van den gemeente-ontvanger. Voorzitter, Wat betreft de jaarwedde van onzen gemeente-ontvanger, die is vrij goed jeregeld. b. Een adres van de vereeniging van gem. veldwachters. Daarbij is een Memorie van 'oelichting, die vrij lang is. De Secretaris leest er een stuk vau voor, waaruito.m. blijkt wat een gezin van een veldwachter met 5 rinderen ko9t. Voor keunisgenng aangenomen. c. De Hanze verzocht om een bijdrage van f 300 voor den cursus 1 Mei 1910 80 April 1911. d. Schrijven van den veekring Heulden over veraieuwing van het contract met don veearts. Zal in besloten vergadering behandeld worden. Voorzitter. Wat doen we met de begroo ting, ter inzage rondsturen, of vandaag be- ïaudelen? De heer Brok. Daar zal toch weinig aan te doen zijn. Voorzitter. In 't vervolg zullen we de eden een exemplaar ter inzage rondsturen. De heer v. Son. Ze moet toch 14 dagen ter visie liggen, dan kunnen ze hier komen rijken. De heer v. d. Geld. We kunnen er nog wel mee wachten en een exemplaar rond sturen. Wordt goedgevonden. Voorzitter. Heeft er nog een van de heeren iets te vragen. De heer v. d. Geld. Het verzoekschrift van de Hanze diende onderhand behandeld te worden. Voorzitter. Dan kuncen we de volgende week wel vergadering houden. De heer Brok. 't Blijft toch 't zelfde of we 't vandaag afhandelen of de volgende week. Voorzitter, 't Volgend jaar zal er niet over 't leegstaand schoollokaal beschikt kunnen worden, want dan zal er een ouder wijzer bij moeten komen. Hierna gaat de vergadering over in be sloten vergadering. DONGEN. Openbare vergadering der gemeeute Dongen op Dinsdag 7 September, des voormiddags te 10 uur. De Voorzitter opent de vergadering. Aanwezig de heeren Maas, Verbunt, Hoevenaars, Thennen, van Baal, Riemslag, UClll' ff

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5