Snoeren en v. d. Hoek. Afwezig de heer Smits. 1. De nieuw gekozen raadsleden worden beëedigd, waarna de Voorzitter hen felici teert met het in hen gestelde vertrouwen en den wensch uitspreekt, dat zij laDg in het belang der gemeente moge werkzaam zijn. 2. Benoeming Wethouder. De heer van Baal wordt met algemeene stemmen gekozen. Hij bedankt de heeren voor het in hem gestelde vertrouwen, doch zegt, dat hij tot zijn spijt de benoeming ni<s'. kan aannemen. De Voorzitter. Ge behoeft er U anders niet bang voor te maken. We zuilen steeds 300 goed mogelijk samenwerken. Zooeven iis er nog een brief gekomen van Smits, daarin hij bedankt voor de hartelijke samen- OJerking. De heer van Baal. Als het mij paste 'j<£)u ik het graag aannemen, maar ik ben (13 de persoon niet voor. De Voorzitter. Ge behoeft liet niet zoo «waar op te nemen. De heer van Baal. Het was beter dat jonge krachten voor gekozen werden. De Voorzitter, v. Baal moest de benoeming maar aannemen. Ge bent er niet aau ge trouw.!, zeggen ze wel eens en zoo is het ook hier. Ge kunt het altijd eens een j*ar probecren. Ik verzeker u, dat gij er geeD onplezier van zult hebben. Daarna neemt van Baal de benoeming aan. 3. Benoeming ambtenaar van den burger- lijkeu staud. Ook hiervoor wordt van Baal mit alge meene steramen gekozen. Ingekomen Stukken. Brief van het comité voor de feesten ter gelegenheid bij de geboorte van Prinses Juliana, waarbij het zijn dank betuigd voor den geldelijke» bijstand. Schrijven van Ged. Staten, inhoudende de goedkeuring der gemeentebegrootiug over 1910. 4. Benoemiug van een onderwijzer of aanvrage om ontheffing daarvan. De Secretaris. Door de opening der nieuwe school zijn 57 leerlingen van de school af gegaan. Er zijn er nu uog 335 op. We hebben echter rekening te houden met het aantal op 15 Januari. We kunnen echter ook ontheffing vragen van de verplichting, want wanneer het aantal leeringen blijft zooals het nu is, behoeven er slechts, behalve het hoofd der school, 6 onderwijzers te zijn, zoodat er geen onderwijzer aangesteld be hoefde le worden, als het 't aantal kinderen gold dat er thans is. Wanneer we er een benoemen is hij met 15 Januari overoompleet zoodat het rijk voor hem slechts f 260 sub sidie betaalt en hij de gemeente f 290 kest. Het hoofd der school is er voor om hem te benoemen, omdat het aantal leerlingen der laagste kla'se, waar een onderwijzeres staat, veel te groot ia. Dc vacature moet aan gevuld zijn binnen 4 maanden. Damoulin heeft ODtslag gehad op 15 Me', zoodat op 15 September, de tijd voorbij is en de ge- heele subsidie voor de school vervalt. De Voorzitter. Zijn er termen om ont heffing te vragen, dan is het aan te raden dit te doen. Dit wordt goed gevonden, waarna de secretaris het verzoekschrift aan H. M. de Koningin voorleest, daarin wordt gewezen op de opening eener bijzondere school, zoodat het aantal leerlingen der openbare nog steeds daalt en dat daardoor de te benoemen onder wijzer met 15 Januari overbodig zal zijn. Daarna deelt de Voorzitter nog mede, dat ingeval er een benoemd moet worden er genoeg solicitanten zijn en dat op de voor dracht zijn geplaatst. 1. Busschoten. 2. Robs. 3. Opheij. De schoolopziener kan zich goed met de voordracht vereenigen, daar Busschoten een zeer goed onderwijzer is en ook de berichten omtrent de anderen zeer gunstig zijn. 5. Aanbieding gemeente-rekening en armenrekening. Gemeenterekening. Inkomsten f 72938 Uitgaven f 79081 Nadeelig saldo f 6148 Airaei'rekening. Inkomsten f 2031 Uitgaven f1766 Batig saldo f 265 De Burgemeester benoemt de heeren van Baal en Hoevenaar» om deze te onderzoeken. 6. Adres van den bend van gemeente veldwachters inzake salarisverbetenng. De Secretaris. Er is een memorie vaü toelichting bij. Het zal wel onnoodig zijn deze voor te lezen. Alleen is er een mooi huishoudlijstje bij. Dit zal ik even voor lezen. De Voorzitter. We zullen het maar aan- nemeu voor kennisgeving. 7. Adres van den bood vnn gemeente ambtenaren inzake verbetering der jaar wedden vaa de ambtenaren ter secretarie. Wordt aangenomen voor kennisgeving. 8. Adres van den bond van gemeente ambtenaren omtrent bezoldiging der gemeente ontvangers. De Voorzitter deelt mede, dat 83 van de 184 gemeenlen in Noord-Brabant de sala rissen hebben herzien, doch de verhoogingen zijn van bijna geen beteekenis Verder deelt de Voorzitter nog mede dat de gemeenterekening moet worden verhoogd met f 6 voor het begraven van een krank zinnigen, die in een gesticht is overleden en f 85 wegens het veelvuldig voorkomen van miltvuur bij het vee in de gemeente. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. VLIJMEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 7 September 1909, des namiddags ten 5 uur- Voorzitter Edelachtbare heer G. R. van der Ven. Ongeveer half zes uur opent de Voor zitter de vergadering. Aanwezig zijn de heeren van Heesbeen, van Oijen, van Stokkum, Mommersteeg, v. d- Ven, van Buul, van Helvoirt, A. de Vaan, van Wordragen, Zwaans en Boom. De heer van de Ven. Mijnheer de Voorzitter, het zij mij vergund voor den aanvang der vergadering even het woord te nemen en dat is om U na uw lang durige ziekte op deze plaats als burge meester van harte welkom toe te roepen. Wij allen weten hoe uw leven aan een zijden draadje heeft gehangen, ja zelfs uw dood in de nieuwsbladen vérmeid stond, gelukkig heeft een en ander een goeden keer géaomen en zien wij U weer gezond in ons midden. Nogmaals van harte proficiat, Groot was de be langstelling van heel de gemeente tijdens de zoo critieke dagen; oud en joug, rijk en arm toonde zijn sympathie en ofschoon elk burgemeester natuurlijk aan critiek is onderworpen en niet 't minst hier in Vlijmen, toch deed ons die groote be langstelling van een ieder goed, omdat dit ons de overtuiging schonk, dat uw bestuur, uwe regeering met groote vol doening wordt gadegeslagen. Wij gaan er dan ook trots op u weer in ons midden te zien en aanvaard, geachte burgemeester den wensch van den geheelen gemeente raad, dat het u gegeven zij nog in lengte van dagen te staan aan het hoofd dezer gemeente. De Voorzitter dankt met eenige korte woorden schijnbaar aangedaan het lid vau de Ven en de overige leden voor hunne belangstelling. Spreker zegt na tuurlijk zelf op de eerste plaats verheugt te zijn dat dit leven voor hem gespaard bleef. Het doet me goed, zoo vervolgt spreker, eens uit deze vergadering te mogen vernemen dat zijn bestuur in goede aarde valt en hoopt tevens nog jaren zijn beste krachten te kunnen wijden aan 't welzijn van Vlijmen. Spreker brengt vervolgens zijn harte lijken dank aan den Wethouder van Oijen, die op 87 jarigen leeftijd tijdens zijn ziekte steeds zoo trouw op post was, voorwaar een unicum in de ambtenaars wereld. Dank ook aan wethouder Boom, in 't bijzonder voor de wijze waarop hij de landerijen der gemeente tijdens zijn ziekte voor overstrooming heeft weten te bewaren. Ten slotte ook mijn dank aan den ambtenaar ter secretarie, den heer van Hooff die op zoo flinke wijze de administratie heeft waargenomen. Vervolgens verzoekt de Voorzitter den ambtenaar de notulen van de vorige vergadering te willen voorlezen, Na voorlezing worden deze ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Beëediging nieuw gekozen raads leden De herkozen leden, de heeren Boom, van de Ven en van Buul leggen de bij de wet omschreven eeden af In handen van den Voorzitter waarna deze de her benoemde leden gelukwenscht- Verder wordt mededeeling gedaan van de inge komen stukken. 3 Verkiezing van een wethouder wegens periodieke aftreding van wet houder Boom als raadslid. Gekozen wordt de heer Boom met 7 stemmen. Voorts verkregen de heeren Zwaans 1 en A. de Vaan 3 stemmen. De Voorzitter. Mijnheer Boom mag ik van u de verklaring hebben of u de benoeming aanneemt. De heer Boom. Voor de vorige 3 maanden heb ik de benoeming ook aan genomen, dus ik zal het nu ook maar weer doen en dank de heeren voor het in mij opnieuw gestelde vertrouwen. De Voorzitter. Dan feliciteer ik u met uwe herbenoeming en hoop dat u nog lange jaren aan den bloei en vooruit gang van Vlijmen moge werkzaam zijn. 4. Verzoek van J. Bakker c. s. om concessie tot aanleg van electrische ge leidingen met voorstel van B. en W. De Voorzitter. In verband met de eventueele tot standkoming eener alge meene Electrische centrale, welke zal worden opgericht in de Peel, stellen Burg. en Wethouders voor afwijzend op het verzoek te beschikken. In de dag bladen hebben wij dezer dagen kunnen lezen dat de oprichting zoo goed als zeker is, dat er reeds grond voor is aan gekocht. Wij zullen maar hopen dat Vlijmen dan ook in het net zal worden opgenomen. Komt het eenmaal zoover dan zullen Burg. en Wethouders wel voorstellen doen. De heer Zwaans. Is dat al niet eens in den Raad geweest De Voorzitter. Neen. mijnheer Zwaans tijdens mijne ziekte is het vergeten om in behandeling te nemen. LJ zal misschien hebben gelezen dat Ged Staten besloten hebben f5000 beschikbaar te stellen om te laten onderzoeken of decentrale levens vatbaarheid heeft. Met acclamatie wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 5. Adres vereeniging van gemeente veldwachters om herziening der jaar wedden, met voorstel van Burg. en Weth. De Voorzitter. Burgemeester en Wet houders stellen voor afwijzend te be schikken, wijl de jaarwedden in 1907 nog een flinke verhooging hebben ondergaan. De heer v. d. Ven. Hoe hoog is hier het salaris. De Voorzitter. Bosman heeft f 475, plus vrije woning en f 40 als vergoeding voor bovenkleeding. Van Haperen heeft f425, plus f80 voor vergoeding in de huur en f 40 als vergoeding voor boven kleeding, terwijl diegene die in 't bezit is van een diploma voor politieman boven dien nog f25 extra per jaar geniet. Wij vermeenen dat dit salaris ais voldoende mag worden geacht De heer van Stokkum. De 2e veld wachter moet nogal wat missen buiten de eerste- Deze heeft het onderhoud van het raadhuis erbij en hier in den omtrek valt er altijd nogal eens iets af en dao gaat het verschil nogal groot worden. De Voorzitter. Voor het onderhoud van het Raadhuis wordt f 50 gegeven, maar daar moeten dan ook werkzaam heden voor worden verricht. De heer van Stokkum. Juist, maar niet iedereen is daarvoor in de gelegen heid. Velen zullen het graag doen. Een onderwijzer zou het wel willen doen, maar dat komt niet bij zijn ambt te pas. De Voorzitter. Het schoonhouden van het raadhuis wordt altijd aan den oudsten veldwachter opgedragen, en dat buiten kansje kan er maar een te beurt vallen. De heer van Stokkum. De 2e mist zoodoende alles, minder loon en minder van die bijvallertjes. De Voorzitter. In de overige emolu menten deelt hij toch, zooais van trouwen enz. De heer van Stokkum Afin, als Burg. en Weth. er niets voor voelen, is het mij ook goed. Ik meende er toch op te moeten wijzen- Dc Voorzitter. U moet er wel rekening mede houden, dat Bosman eene veel grootere verantwoordelijkheid heeft dan van Haperen. Hij moet alle aangiftten onderzoeken waardoor zijn werkkring veel grooter wordt. De heer van Stokkum. Bosman heeft hier nog een groote tuin erbij. De Voorzitter. Daarvoor krijgt van Haperen f8C als vergoeding voor huis huur. De heer van Stokkum tot den heer van Buul. Hoeveel huishuur moet hij betalen. De heer van Buul. f 1 30 per week. De heer van Stokkum, Dat is dus f67.50 per jaar, dat maakt toch nog een verschil van f150. Zijn vrouw zou er misschien ook wel iets willen bij verdie nen. De Voorzitter. Dat mag geen argument zijn om het salaris te verhoogen. De heer van Heesbeen. Mij dunkt, mijnheer de Voorzitter dat er ook wel eenig verschil mag bestaan ook. De heer van Stokkum. Ik zeg niet dat hij te veel heeft, in 't geheel niet, maar mijne bedoeling was alleen maar er op te wijzen dat het verschil nogal erg groot is. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth. om afwijzend op het adres te beschikken, met algemeene stemmen aangenomen. 6 Schrijven van Ged. Staten omtrent de jaarwedde van den Gemeenteontvan ger met eene daarop betrekking hebbend schrijven van den Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren, met voorstel van Burg. en Weth. De Voorzitter. Het is de heeren be kend dat wij op een schrijven van Ged. Staten waarin werd gevraagd of wij het salaris van den gemeente-ontvanger gewijze wenschten uit te betalen ot wel een vast salaris in 1909 hebben gead viseerd een vast bedrag uit te keeren en het salaris dan te brengen op f 500. Tegen gewijze uitbetaling was de raad tegen wijl, als de landerijen meer opbrengen, of wanneer eene geldleening wordt uitgeschreven, het salaris dan te hoog wordt, zonder dat verzwaring van arbeid plaats heeft. Wij hebben toen het bedrag van f 500 genoemd, omdat het 't gemiddelde bedrag was indien gedu rende de jaren 1902 '06 °/o gewijze zou zijn uitbetaald. Ged. Staten zijn thans weer van hun idee terug gekomen en wenschten nu een vast bedrag. Burg. en Weth. stellen voor ons aan het advies van 1908 te houden. De heer van Heesbeen. Zal hij er dan niet slechter van worden. De Voorzitter. Neen, want het be staande salaris blijft behouden. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. 7 Adres van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren om verhooging van de jaarwedde van den ambtenaar ter Secretarie, met voorstel van Burg. en Weth. Op verzoek van den Voorzitter ver wijdert zich de ambtenaar. De Voorzitter. Zooals de heeren weten zijn voor 2 jaar geleden door Ged. Staten de salarissen van de Burgemees- j ters en Secretarissen en zulks naar aanleiding van dc meerdere werkzaam heden, verhoogd. Nu spreekt het /anzelf dat ook een ambtenaar ter secretarie door de nieuwe wetten heel wat werk meer heeft gekregen. De Regeering legt vast dat een onderwijzer niet minder dan f 500 gegeven kan worden en de ambtenaar ter secretarie heeft hier maar f 250. Studie en werkzaamheden van een ambtenaar ter secretarie zijn toch zeker niet minder dan die van een onderwijzer. Ik geloof zelfs dat er tegenwoordig nog wel meer van wordt geeischt Burg. en Weth. stellen daarom voor het salaris te brengen op f350. De heer Zwaans. Trekt de ambtenaar ter secretarie nergens iets meer van, b.v van den Burgerlijkenstand. De Voorzitter. Hij kan worden plaats vervangend ambtenaar van den Burger lijken Stand, doch dit levert hem dan slechts Vio van f 170 op. De Vaan is nog ambtenaar, doch die zal mettertijd zijn ontslag indienen. De bezoldiging die de ambtenaar overigens nog geniet, is niet noemenswaard- De heer Zwaans. Ik dacht dat daarin voorzien was. De Voorzitter, 't Gaat niet om den persoon, 't gaat om de positie. Ik geloof dat f 5 per week toch geen bezoldiging is en er wordt tegenwoordig heel wat voor gevraagdbovendien wordt van een ambtenaar een nette levenswijze en nette kleeding gevorderd, wat men van f250 niet kan elschen. De heer van Oijen. Er is veel werk te doen hoor. De Voorzitter. Mijnheer Zwaans en de wethouders kunnen daar het beste over oordeelen. De heer v. d- Ven U stelt voor het salaris te verhoogen met. De Voorzitter. 100 gulden. De heer van Hcesbeen. Is zoo'n amb tenaar wel hoog noodig. De Voorzitter. Mijnheer van Heesbeen, 't verwondert mij ten zeerste door U een dergelijke vraag gesteld te zien. U moet weten dat in een plaats van 3500 zielen, zooals hier, alleen de afdeeling Militie, Burgerlijken Stand en Bevolking dagelijks 4 a 5 uren werk verschaft- Bovendien men moet de positie ook een beetje in 't oog houden niet waar. Op de secretarie zitten nog wel 2 volontairs waar ook genoeg werk voor is, maar die hulp is niet vast, daar kan men niet altijd op rekenen, zoodat het noodzakelijk is dat er één bezoldigd ambtenaar is. De heer van Heesbeen. Ik wil van Van Hooff niets zeggen, volstrekt niet, 't is een nette jongen. De Voorzitter. U weet zelf wel wat administratie is. Wat op de secretarie moet gebeuren is niet te zeggen, 't *0 ste deel van de werkzaamheden komt nog niet onder de oogen van de raads leden. Stapels papier moeten er alleen voor de militie worden geschreven. Die 't niet weet staat er verstomd van, want er komt ook nog bij dat alles op uur en tijd moet klaar zijn. Hulp moet er zijn. De heer van Stokkum Duitschland, brengt dat ook nog veel werk mee De Voorzitter. Neen, dat is niet zoo veel. Maar alles brengt toch werk mee. Zoo'n raadsvergadering als deze, de ad ministratieve uitvloeisels daarvau, bren gen ons dagen werk mee. Hierna wordt besloten het salaris van den ambtenaar met f 100 te verhoogen. 8 Aangehouden adres van H. Boom Azn. om ruiling van grond. De Voorzitter Tijdens mijne ziekte is dit adres reeds in behandeling geweest. Er is toen eene Commissie benoemd die hare benoeming echter niet heeft aangenomen, zoodat het onafgehandelt is blijven liggen. Ik ben weer zoo vrij als commissie voor de schatting van het land aan te wijzen dezelfde heeren n.l Van Heesbeen, Mommersteeg en de Vaan. De heeren behoeven niets anders te doen, dan B. en W- de waarde van het land op te geven. De raad zal dan later moeten beslissen en B. en W. zullen een voorstel daaromtrent doen. De Heer Van Heesbeen. Ik blijf bij mijn gezegde, van de vorige vergadering en neem de benoeming niet aan. De Heer Mommersteeg. En ik ook niet, mijnheer de voorzitter. Het lid de Vaan zou de benoeming aannemen, doch de voorzitter geeft toe dat hij alleen niet kan schatten. De Voorzitter. Ik kan de houding in deze van de leden van Heesbeen en Mommersteeg niet begrijpen. U behoeft B. en W. slechts de waarde van het land te zeggen en de raad zal later be slissen. Het doet me veronderstellen, dat U als lid van den raad niet onpar tijdig genoeg kunt en durft optreden. Ik zal echter de moeite niet meer doen om voor den derden maal een commissie te benoemen en leg dus het verzoek als onbehandelbaar ter zijde. (Wordt vervolgd). HEUSDEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heusden op Dinsdag den 7 Sept. 1909 des namiddags te 77s ure, ten raadhulze dezer gemeente. Alle leden aanwezig. De Burgemeester opent de vergadering met ecu welkom aan allen en deelt mede, dat de geloofsbrieven der drie nieuw gekozen leden zijn onderzocht en goed gekeurd, waarna wordt overgegaan tot de beëediging. De notulen der vorige vergadering worden zonder op of aanmerkingen goed gekeurd. Benoeming wethouder. 't Stembureau bestaat uit de heeren C. de Jongh en G. Vos. Gekozen de heer van Everdingen. Op de vraag van den Voorzitter of de gekozene de benoeming aanneemt ant woordt deze, dat hij wel tegen de taak opziet, maar aangezien het de wensch is der vergadering brengt hij dank voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt als wethouder aangenaam en nuttig te kunnen samenwerken met de vergadering in 't belang der gemeente. Spreker verklaart verder de benoeming te aanvaarden. Benoeming Regent van de Godshui zen. (De vacature is ontstaan door het vertrek van den heer J. A. v- Bavel). De heer Mol vraagt naar aanleiding dezer benoeming 't woord en deelt mede dat er den Raad vroeger een grief van gemaakt zou zijn den heer Verhagen niet te hebben benoemd, omdat deze prote stant was. Spreker wenscht Verhagen candidaat gesteld te zien. Na nog eenige discussie, waarbij de heer Veerman mede deelt, dat de heer Verhagen verklaard zou hebben toch niet te zullen aannemen en waarbij de heer Mol doet uitkomen, dat het slechts zaak is mogelijke grieven uit den weg te ruimen, door Verhagen in de gelegenheid te stellen al of niet aan te nemen wordt tot stemming over gegaan, waarbi]' de heer Reckleben vijf de heer Verhagen twee stemmen op zich vereenigt. Gekozen de heer Reckleben. Voorloopige vaststelling gemeente re kening 1908. Inkomsten f 21164,9s1. Uitgaven f 18339,08'. Batig saldo f 2825,90. De rekening is door de commissie nagezien en in orde bevonden. De heer Everdingen, voorzitter dezer commissie, merkt echter op, dat op deze rekening een hooge post voorkomt voor 't snoeien der boomen van de stad. Spreker vraagt of 't niet langs goedkooperen weg zou kunneu gebeuren dan door de Heide Maatschappij. De Burgemeester vindt de opmerking ongegrond, daar we hier te doen hebben met een wetenschappelijke commissie, welke altijd duurder is dan een onweten schappelijke. Uit een kleine berekening laat hij zien, dat, het aantal boomen (1720) in aanmerking genomen, de prijs zelfs zeer laag is. Hierna wordt de rekening door den raad goed gekeurd. Aanbieding gemeente begrooting 1910. Tot commissie van onderzoek worden benoemd de heeren G. Vos, Prins en L. de Mol. De voorzitter verzoekt de heeren eens een uurtje op 't stadhuis te komen om deze begrooting na te zien. De heer Vos Mijnheer de Voorzitter, mogen we ook wat langer blijven als 't soms noodig Is De heer van Everdingen wenscht de begrooting in handen gesteld van alle leden, waarop de Voorzitter mededeelt, dat ze steeds ter inzage ligt op 't stadhuis. Wijziging der begrooting 1908. Dit betreft het overbrengen van een post van f 9,25 van art. 2 hoofdst. 8 onder art. 8 hoofdst. 4. Aangenomen. Ingekomen stukken. Adres van het Bestuur van den Ned. Bond van gemeente ambtenaren met verzoek tot verbetering van het salaris der ambtenaren ter secretarie. Burgemeester deelt mede, dat nooit meer is uitgetrokken dan f 100 voor een volontair en dat Heusden met 1850 tielen geen ambtenaar behoeft. Afwijzend beschikt Adres van het hoofdbestuur van dc Vereeniging van Gemeente veldwachters in N.-B. Verzoek de salarissen zoodanig te regelen, dat de veldwachters een on afhankelijk bestaan hebben en gratifica tiën te veranderen in vast salaris. Burgemeester en Wethouders stellen voor 't salaris van f 375 te brengen op f 400. De heer Vos wil met dit besluit wach ten tot de begrooting 1910 is nagezien om zoo mogelijk een grootere verhooging toe te kennen. De heer Mol wil liever niet wachten met dit besluit als het in 't nadeel kan zijn van den betrokkene- Request van bewoners van de Kerk straat en Pompstraat met het verzoek8 maatregelen te nemen tegen het snelle, rijden der trams in Heusden met het oog op vele nader omschreven gevaren en tegen de zorgeloosheid der machi nisten, die noch op de machine, noch op den weg vóór hen letten, maar liever grappen maken tegen personen van 'net schoone geslacht. Verder wordt verzocht om betere verlichting, verplaatsing der halte en het doen voorafgaan van de tram door den conducteur. Eenige discussie wordt gevoerd ov$t

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 6