Nummer 75. Zoimag 19 September ly09 32e Jaargang 1 Tweede Blad, 1 Gemeenteraadsveigadefingen, n ni N VRIJHOEVEN- C APPEL. Vergadering van den raad der ge meente Vrijhoeven-Cappel, op Dinsdag 14 September 1909 nam. te 7'/s uur. Tegenwoordigde burgemeester en alle in functie zijnde leden. Na opening der vergadering worden door het herkozen raadslid de Bruijn in handen van den voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden afgelegd. De Voorzitter wenscht den herkozene van harte geluk met zijne herbenoeming en vertrouwt, dat hij in het dienen der gemeentebelangen op den ingeslagen weg zal blijven voortgaan. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd AAN DE ORDE: 1. Circulaire van de Ged. Staten met brief van de afdeeling Noord-Brabant van den Nederlandschen Bond van ge meente-ambtenaren, inzake salarisregeling 'en gemeente-ontvangers. Na eenige dis cussie wordt besloten het advies van het vorige jaar, t. w. de minimum jaar wedde van den gemeente-ontvanger vast te stellen op het thans genoten bedrag klimmende langs de lijn der percents gewijze belooning tot het toen voorge stelde maximum, te handhaven. 2. Verzoek van den heer J. Gouda alhier zijn salaris als hulptelegraaf- en telefoonhouder met f50.— 'sjaars te verhoogen. Wordt besloten de jaarwedde van de vervangster als hulptelegraaf- en telefoonhouder te brengen van f 10. op f 25. 3. Verzoek van A- H. Gouda alhier zijn salaris als gemeente-veldwachter met f75.— te verhoogen. Wordt besloten dit verzoek van de hand te wijzen. 4. Benoeming lantaarnopsteker. Als zoodanig wordt tot wederopzeggens be noemd op een jaarwedde van f40.— P. M. Hommel te Vrijhoeven-Cappel. 5. Aanbieding der gemeente-begroo ting, dienst 1910. Deze zal worden ter visie gelegd. Hierna schorst de voor zitter de openbare vergadering en gaat de raad in geheim comité over ter be handeling van twee verzoeken in zake hoofdei, omslag. Na afloop dezes heropent de voorzitter de openbare vergadering en vraagt hij of nog een der leden het woord verlangt. Daar geen hunner het verlangen daartoe te kennen geeft, wordt de vergadering gesloten. VLIJMEN. Vervolg. 9. Voorloopige vaststelling gemeente rekening over 1908 en goedkeuring re kening Burg. Armbestuur over 1908. De heer Mominersteeg. Alles in orde. De Voorzitter. De gemeenterekening I sluit in ontvangsten op f 27912.50Vs, in uitgaven op f27817 021/2, zoodat de re kening sluit met een batig saldo van f95 48. De armenrekening sluit met een na- deelig slot van f 27 7472. Hierna worden bovenstaande rekenin gen vastgesteld. De beide wethouders en voor de armenrekening ook de heer Mommerssteeg, onthielden zich van stemming. 10. Verlenging geldleening van f 2000 d.d. 1 April 1909 met voorstel van B. en W. De Voorzitter. Zooals de heeren we ten sluit de rekening met een batig slot van 195.48. Daarmede de begrooting voor 1910 opmaken is niet mogelijk, daar het batig saldo altijd f 2000 a f3000 is geweest en alles daarop is in gericht. Dat er zoo'n klein batig saldo is, vindt zijn oorzaak in de verharding van de Zwaansweg, wat f 1600 heeft gekost en uit de gewone inkomsten is genomen, en ook doordat de landerijen minder hebben opgebracht. De leening behoorde feitelijk ook thuis op de be grooting van 1908 doch omdat ze in 1909 werd aangegaan moest ze over dat dienstjaar worden verantwoord. Door de geldleening om te zetten in een definitieve kan met beschikking van een gedeelte van het vermoedelijk batig slot over 1909 de begrooting 1910 wor- de^i opgemaakt. 't Zal misschien wel wat ingewikkeld ölijken, maar er is geen andere weg te vinden om de begrooting te kunnen ■■■'opmaken. We kunnen wel opcenten gaan heffen, doch daar achten wij den tijd nog niet voor gekomen. Zwaans. Ik dacht dat de geldleening was ter voorziening van kasgeld. Was dat niet gezegd. Voorzitter. Er is toen over het hoofd gezien dat het tekort in kas, zijn oor zaak vond in de mindere opbrengst der landerijen. Zij brachten ongeveer f 2000 minder op als dat wij hadden gedacht, waarbij nog komt dat deze hoog waren geraamd om te trachten de verharding van den Zwaansweg uit de gewone inkomsten te doen. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten tot verlenging der geldleening over te gaan. 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der begrooting 1909 in verband met a. verbetering Meerheuvel en Wiel- kamp. b. onderhoudskosten der kunstwegen. c. jaarwedde voor den marktmeester, a. Verbetering Meerheuvel en Wiel- kamp f 1200. Voorzitter: »wat betreft de verbetering van Meerheuvel en Wielkamp adviseeren Burgemeester en Wethouders en de Landerijen-commissie om hiermede door te gaan. Over de noodzakelijkheid daar van acht ik het onnoodig verder uit te wijden, daar zulks reeds herhaalde malen in 't uitgebreid is besproken, terwijl de raad zich steeds bij groote meerderheid daarvoor heeft uitgesproken. Van Heivoort. Hoe hoog zullen de daggelden zijn Voorzitter. Burg. cn Weth. denken f 1 als daggeld te geven. Van Heivoort. Dat is weinig, dan wor den de ambtenaren beter betaald. Voorzitter. U moet een ambtenaar niet bij een polderwerker gaan vergelijken, dat gaat toch niet op. Van Heivoort- Wat de ambtenaar kan, kan de polderwerker niet, doch omge keerd ook. Voorzitter. Het past u niet om de kennis van een ambtenaar naast die van een polderwerker te stellen. Boom. 't Vorig jaar was het daggeld te hoog, nu weer te laag, zoo blijft 't altijd wat. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth. bij acclamatie aangenomen. De Voorzitter. De landerijen hebben dit jaar meer opgebracht dan was be groot, nu stellen Burg en Weth. voor om de kunstwegen eens goed na te la ten zien. Aan de Voordijk is reeds vroeger gewerkt en nu stellen wij voor over een lengte van 225 meter door te laten werken. In de Melie bij den Heer Mommersteeg moet over een lengte van 100 meter en een gedeelte van de Hei straat tot over een lengte van 25 Meter worden bestraat, terwijl de sporen in den Zwaansweg opgehaald moeten wor den, wijl, als wij daar nog een jaar mee wachten, alles stuk wordt gereden. De post moet dus met f 500 verhoogd dat is dan f250 voor aankoop van steen en f 250 voor arbeidsloon. Van der Ven. Ik ben in princiep niet tegen verbetering maar toch zou ik willen vragen zou het geen aanbeveling verdienen om nieuwe kunstwegen aan te leggen althans later en nu niet te veel uitgeven aan 't onderhoud daarvan; aan goede kunstwegen bestaat behoefte als men maar eens ziet naar de pad van Vranken naar van Engelen- Voorzitter. Op bedoelde plaats is een goed voetpad welk goed wordt onder houden. Burg. en Weth. zijn van plan overal goede voetpaden te doen aan leggen en daarvoor de oude steentjes te gebruiken die uit de andere straten komen. Heesbeea. Medunkt dat die weg daar nogal puik is. Ik ga er soms expres met de fiets over rijden, omdat het zoo'n mooie pad is. U bedoelt daar toch bij de Kroppert, niet waar De Vaan. Welke van Engelen is dat Van de Ven. De slachter. Van Oijen. De weg is nu, tegen an dere jaren genomen goed. Heesbeen. 't Is een mooie weg. Van de Ven. Dat moet 't niet geregend hebben. Heesbeen. De pad ligt toch nogal een eind boven de andere uit. Voorzitter, 't Ligt in de bedoeling van mijnheer van de Ven om nieuwe kunstwegen aan te leggen. Ik voor mij ben daar ook wel voor, maar acht nu de tijd daarvoor nog niet gekomen. Even na mijne benoeming waren er tal van adressen en verzoekschriften inge komen om verharding van wegen, 't Was zelfs in den raad reeds aangenomen om de Voordijk te verharden, doch later is dat voorstel ingetrokken. Wij leven in een overgangsperiode en nu moeten wij alles doen om de financien te redden en daarom hebben wij gezegd, wij zullen eerst de landerijen verbeteren, dan wor den de inkomsten hooger doch met het verharden van wegen, maakt men dood schen die uren en daar ter plaatse de meeste baldadigheid plaats heeft. Indien er een vaste nachtveldwachter is kunnen de andere veldwachters om de beurt 's avonds dienst" doen. Nachtdienst doen en overdag en 's avonds ook, zooals nu dat kunnen de veldwachters niet vol houden, zegt de Voorzitter. Verder wijst de Voorzitter er op, dat kapitaal. Ik kan mij wel vereenigen om I hij geen Vlijmensche als nachtwaker of de wegen te verbeteren, maar dan moe- veldwachter wil hebben, aangezien deze ten de landerijen eerst meer opbrengen, hier opgegroeid zijn en het dan lastig Nu zullen wij de voedpaden nog goed is om hun plichten naar behooren te onderhouden. vervullen. Voorzitter, 't Steegje bij v. d. Avoort Van Helvoirt. Als de nachtwacht eens is niet erg goed. Wij zullen dus onder ziek is, wat dan zoeken of daar een voedpad kan worden Voorzitter. Dan moeten Van Maperen aangelegd. en Bosman de dienst kosteloos doen. Boom. Daar bij v. d. Avoort kan geen Van Helvoirt, Dan voortaan maar op verbetering aangebracht worden omdat tijd controleeren de huizen aan de Zuidzijde van den weg Voorzitter. Dat wordt nu al gedaan veel te laag staan, 't Water zou dan door Bosman. Die gaat zoo maar eens zoo maar binnen loopen. op onbepaalden tijd kijken. Voorzitter. Wij kunnen toch wel ver- Zwaans Nacht op nacht kan zoo'n betering in dien toestand brengen. man toch niet volhouden. Boom. Door een flinken klinkerweg Van de Ven. Tot hoe lang heeft hij alleen. dienst. Van de Ven. Nu met die stukjes ook Voorzitter. Vanaf 't sluiten der cafe's wel. tot zomers 4 uur, omdat de boeren dan Voorzitter. Daar waar het noodig is toch reeds op zijn en 's winters tot 5 zullen wij alles verbeteren en waar geen uur. Met 't sluiten van de café's wordt voedpaden zijn zullen wij die alsnog laten niet altijd op dezelfde plaats begonnen, aanleggen. wijl dan geregeld niet op een en dezelf- Van Stokkum. Nu wij toch weer over de plaats 't eerst of 't laatst gesloten het wegen-stelsel opnieuw aan den gang wordt. zijn durf ik de pad van Vranken tot aan De Vaan. Moet dij altijd alleen gaan. de Heistraat aanbevelen om het voedpad Voorzitter. Gedurende 3 maanden in te verlengen. den winter gaan ze met tweeen. Voorzitter. Daartoe is reeds lang be- De veldwachters moeten 's morgens sloten, doch we hebben moeten wachten om 9 uur op de secretarie zijn en moe- op gruis. Wij hebben besloten alles ten voorts den geheelen dag dienst doen. geleidelijk te verbeteren. Dat wordt dus toch al een heele dag. Boom. Wij zijn verplicht om het werk De Vaan. Dan krijgen ze het gemak- aan den Voordijk te volbrengen. Die kelijk. menschen wachten al zoo lang en zijn Voorzitter. Wil u liever hebben dat vroeger opgehitst om den raad een adres ik het op een andere manier doe, ook aan te bieden. g°ecG we zullen dan een gemeentebode Met groote meerderheid werd toen laten benoemen, om al de boodschappen besloten daar een kunstweg aan te leggen van de secretarie te laten doen, dat en later werd onder den nieuwen bur- komt nog wat duurder uit. gemeester met algemeene stemmen dat Van Stokkum. 't Is dringend noodig besluit ingetrokken. De bewoners van dat op den provincialen weg 'savonds een den Voordijk moeten dus het eerst ge- der veldwachters op surveillance is, holpen worden. want er komen zeer dikwijls baldadig- Voorzitter. Ik kan me met het gezegde heden voor. Van Rijtuigen wordt soms yan wethouder Boom goed vereenigen, de kap met een mes beschadigd. Eerst moet de Voordijk klaar zijn en Voorzitter, 't Is afschuwelijk zooals dan komen de andere wegen aan de het den vreemdelingen dikwijls wordt beurt. lastig gemaakt- Kappen van rijtuigen en Met algemeene stemmen wordt be- strengen worden zeer dikwijls stuk ge sloten het voorstel van Burg. en Weth- sneden- 't Is absoluut noodzakelijk dat aan te nemen. de politie daar streng dienst doet. On- c Jaarwedde voor den marktmeester, langs gebeurde het nog dat iemand uit De Voorzitter. Burg. en Weth. stellen Waalwijk, wiens moeder op sterven lag voor veldwachter Bosman die nu markt- naar 's Bosch reed om ijs te halen. Hier meester is, een jaarwedde te verleenen gekomen, werd hij echter zoo lastig van f 10. 't Is om de quitantie's te innen gevallen en van de fiets geslaan, dat hij en de plaatsen op te meten. niet naar s Bosch kon gaan. Zwaans. Wat brengt de kermis op. Moeten we dergelijke toestanden dan .Voorzitter. Over de 100 gulden, 't Is maar zoo rustig laten bestaan. Moet niet voor de gemeente toch altijd weer mee op de eerste plaats de rustige vreemde genomen. ling tegen dergelijke laffe streken wor- Van de Ven. In aansluiting waarop den beschermd. Waar moet dat op den mijnheer van Stokkum straks heeft ge- duur naar toe. Want dan krijg ik deze wezen, zou ik voorstellen om deze be- dan gene aangifte van baldadigheden, trekking aan van Haperen te gunnen. Ik beschouw het als mijn duren plicht Dat is tenminste dan eene kleine ver- hieraan een einde te maken en dat kan goeding. Althans als het Dag. Bestuur niet anders dan door de veldwachters er geen bezwaar tegen heeft. van den nachtdienst te ontslaan, opdat Voorzitter. Bosman is eenmaal markt- zij 's avonds op den Provincialen weg meester. tot 11 uur dienst kunnen doen en een De Vaan. Als er nu eens niets komt, aparte veldwachter voor den nachtdienst wat kan treffen, moeten ze dan toch te nemen. hun salaris hebben? Ja, kan hij zeggen, Van Helvoirt. Onlangs gebeurde het want hij is marktmeester en geniet een nog dat een vrouw met een klein kind jaarwedde van f 10. in een rijtuig hier kwam doorgereden. Voorzitter. Als er niets komt, dan Eenige belhamels wierpen toen met wordt ook geen salaris gegeven. steenen in het rijtuig, Dat zijn dingen Van Stokkum- Geeft ze ieder f 5. die niet voor mogen komen. Voorzitter. Ze kunnen het wel deelen Van Buul. Kunt u dan geen Vlijmen- en zal dit aan Bosman in overweging sche laten benoemen, geven. Voorzitter. Ik ben er tegen Vlijmen- 6 Aldus wordt besloten. sche lui als politieman te hebben om 12 Voorstel van Burg. en Weth. tot verschillende redenen, die ik zoo maar in het uittrekken van de noodige gelden een openbare raadsvergadering niet kan op de begrooting 1910 voor een veld- zeggen. Bovendien weet ik, dat ook de wachter, belast met den nachtdienst in commissaris der Koningin er tegen zijn verband met de daartoe door het hoofd zal ingezetenen te benoemen, der politie geachte noodzakelijkheid. Zwaans. Ik ben maar bang dat hij het Voorzitter. Dit voorstel wordt gedaan niet zal volhouden, naar aanleiding van het bedanken als Voorzitter. Wij zullen, zeg eenmaal nachtwaker van opzichter v. d. Wiel. in de week, Bosman of van Haperen De huidige politie-mannen kunnen alle ook eens dienst laten doen, doch zoo diensten niet waarnemen. kan en mag de toestand die al jaren De Voorzitter wijst er op, dat het zoo bestaat niet voortduren, beslist noodzakelijk is, dat 's avonds van Het voorstel van den voorzitter vindt 7 tot 11 uur politie op straat is. Vooral vervolgens een algemeene instemming, is het noodzakelijk dat er op den pro- Alle leden zijn ook van meening dat vincialen weg een is vanaf Honnef tot het waken voor de veiligheid een eerste aan het marktveld. Spreker herinnert aan het onlangs plaats gehad hebbend opstootje en wijst er op, dat juist tus- vereischte is. Het voorstel van den Voor zitter wordt vervolgens bij acclamatie aangenomen. 13 Voorstel van Burg. en Weth. tot opzegging der regeling met den veekring. Voorzitter. Op 13 December vervalt het contract dat wij met Heusden heb ben aangegaan. Zoo wij het contract wenschen te verbreken, dan moeten wij dat 3 maanden van te voren opzeggen. Burg. en Weth. stellen voor het contract niet meer te hernieuwen aangezien hier Plankeel toch geheel de practijk heeft. Aldus wordt besloten. 14 Voorstel van Burg. en Weth. tot herziening der keuringskosten van ge slacht vee. Voorzitter. In 1908 is besloten en in de nieuwe politie-verordenihg vastgelegd, dat het geslacht vee door Plankeel eerst moest worden gekeurd. Daarvoor geniet hij eene vergoeding van f40 per jaar. Maar nu is gebleken dat hij 48 stuks vee heeft moeten keuren. Voor nog een gulden kan hij niet van 's Bosch komen- Hij wil nu een uitkeering per beest hebben en vroeg f2,Wij wilden f 150 geven, doch daar kwam hij niet van in en nu hebben wij het verschil zien te deelen en f 1,75 geboden. Boom. Bij slachters behoeft hij niet meer te keureu, alleen bij boeren- Dat is niet erg billijk. Voorzitter. Van slachters heb je een beteren waarborg dan van boeren. Hoe minder dat hij behoeft te keuren, hoe voordeeliger. Maar we zullen hem bij de slachters zoo nu en dan geheel on verwachts, eens laten gaan keuren. Aldus wordt goedgevonden. De Voorzitter stelt hierna voor, nu de openbare school geheel ontvolkt is, om de banken die geheel ouderwetsch zijn, te verkoopen Als later de banken weer in gebruik moeten worden genomen worden ze toch afgekeurd. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Er liggen ook nog een groote partij boeken en platen waarmee niets meer kan worden gedaan. Ik stel voor die aan de Eerw. Zusters cadeau te geven. Aldus wordt besloten. Het lid Zwaans. Heeft de voorzitter al eens gedacht wat te doen met de localen van de openbare school- De Voorzitter. Ik heb zoo gedacht, dat daar een goede woning gemaakt zou kunnen worden voor een veldwach ter, 't Is een goed punt en ook geloof ik dat het zoo de meeste rente zal geven. Van Stokkum Dat kan goed, met een kleine onkosten, tot een woning worden ingericht. Voorzitter Ik zal het eens aan den schoolopziener vragen, wat hij er van denkt en dan later in den raad brengen. Van de Ven. Kan er niet iets aan worden gedaan, om de Hollandsche Buurtspoorwegen te verplichten in de kom wat zachter te laten rijden. Ik vraag dit naar aanleiding van het weerzinwek kend ongeluk dat onlangs in 's Bosch heeft plaats gehad, Ik weet niet of er voorschriften bestaan. De Voorzittei zegt toe, te zullen on derzoeken in hoeverre maatregelen kun nen worden genomen, want ook hij acht het harde rijden, vooral langs de huizen, zeer gevaarlijk. Spreker zal later daarvan een verslag doen Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter, onder dankzegging voor het in de voorstellen van het Dag. Bestuur gestelde vertrouwen, de verga dering. DRUNEN. Openbare vergadering van den gemeen teraad op Woensdag 15 Sept. des avonds ten 6 uur. Voorzitter de E.Achtb. heer v. Huiten. Ongeveer 6.15 uur opent de Voorzit ter de vergadering. Aanwezig de heeren van Dal, van Speijk, v. d. Geldt, Brok, v. Halder, Willemse, van Son. Voorzitter. In de vorige vergadering was besloten om de begrooting bij de leden clrculeeren. Door een abuis van Krieken hebben alle leden hem nog niet ter inzage gehad. Hij is eerst geweest bij van der Geld, toen naar Willemse en van Willemse is hij naar van Halder gegaan, waar hij is blijven leggen. Ik wist van het abuis niets af tot nu de secretaris het mij mededeelt. Van Halderen. Ik had 't nog aan de vrouw gevraagd of Krieken niets gezegd had, maar ze zei mij dat :ie zoo maar was weggegaan en niets had gezegd- Voorzitter. 't Is geen groot bezwaar want de begr- moet toch nog 14 dagen ter visie op de secretarie worden nederge- ik

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5